Telkens iets nieuws vinden om de aandacht te trekken nonopole Tankers kunnen niet schoongemaakt worden door naamlozen KUNSTGEBITTEN Adresboek voor Schiedam biedt ruime informatie GEZONDHEIDSPLATEN GROEN0O® Achttienjarig meisje sinds 27 mei spoorloos DE HAVENLOODS 17e jaargang no. 42, donderdag 15 augustus 1968 Weekblad voor Schiedam en Ketbel Directie: W. van der Giessen Hootdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Status classificeerder in geding: ZEEDENREST VAN I.P.M.: Hoewel het rapport nog niet gereed is, nemen ingewijden aan. dat de ontploffing op de „Agua Clara", die zes doden en elf gewonden eiste (reparatiekosten drie miljoen gulden), te wijten was aan het gebruik van normale elektrische leidingen, waardoor een gasmengsel tot ont ploffing kon komen. De directie van Tankercleaning n.v., het bedrijf, dat de tanker schoonmaakte, heeft toegegeven, dat zij in strijd met de veiligheidsvoorschriften dergelijke leidingen heeft gebruikt. Zij ontkent echter, dat dit de oorzaak van de ramp is geweest. Het rapport van de Arbeidsinspectie zal moeten uitmaken wie gelijk heeft. Eigenlijk is de vraag of de ontplof fing werkelijk te wijten was aan het fgit, dat er met „normale'' elektri sche leidingen werd gewerkt in plaats van met de voorgeschreven veilig heidsapparatuur, niet eeps zo heel be langrijk. Belangrijk wèl uiteraard voor de directie van het bedrijf, dat zich daarmee ernstig in gebreke ziet gesteld. Niet van belang, wanneer men de zaak in een groter verband bekijkt. Een drie jaar geleden ontplofte bij Verolme de Noorse tanker „Rona- star", waardoor zestien mensen het leven verloren. Hoewel het rSpport van de Arbeidsinspectie om onbegrij pelijke redenen geheim is gehouden, mag men wel aannemen, dat het on geluk kon gebeuren, omdat er geen veiligheidsmaatregelen, althans niet voldoende maatregelen, waren geno men. Daarna worden veiligheids voorschriften opgesteld, waaraan men voorlopig vrijwillig moet voldoen, maar die men later hoopt te kunnen omzetten in een veiligheidsbesluit. Dan ontploft ineens weer een tan ker en bij het onderzoek blijkt, dat er niet volgens de veiligheidsvoor schriften is gewerkt. Bij de Arbeids inspectie vertelt men ons, dat er vol doende gecontroleerd is en dat men had verwacht, dat het betrokken be drijf zich wel aan die voorschriften zou houden. Bij de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel haalt men de schouders op over die voorschriften. ..Daar hebben we niets aan,- zo lang ze in het bureau van de directeur blijven liggen", zegt,men daar. Het personeel,waarmee voor het merendeel wordt gewerkt, is onge schoold. Sterker nog: gezien de sooia- le status van het personeel, dat de koppelbaas aanvoert mtig men ver onderstellen, dat zij zich ook niet veel aantrekken van veiligheidseisen, nog maar afgezien van de vraag of zij die kennen. Dit alles lijkt nieuws als gevolg van de ontploffing aan boord van de „Agua Clara", maar het is al heel oud nieuws. Het is in ieder geval nieuws, dat al drie jaar oud is. Men kan alleen maar raden naar het aan tal malen, dat het schoonmaken van een tanker goed is afgelopen en dat er geen ramp is gebeurd, omdat er gespot werd mei de veiligheid. In „Steeds Voorwaarts", het blad van de N.B.V. wijst deze bond op het kwaad van de sociale taak". Onder het mom van sociale bewogenheid nemen de schoonmaakbedrijven de ploe-gen in dienst, die de koppelbaas van het Centraal Station of waar dan ook vandaan haalt. Hij weet, dat ve len van hen naamloos zijn. Hij weet, dat de koppelbaas het nieuw zo nauw neemt met zijn sociale verplichtingen en er alleen maar op uit is om geld te verdienen. Maar hij voelt zich de sociaal denkende werkgever, omdat hij die „arme donders" weer eens aan een boterham helpt. Goedkoper REPARATIES le klas werk vanaf f 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.00 10 Te bereiken met tram 1. 3, 6. 8 en buslijn 32, 34. 38. 45. 49. 49a. smerig en gevaarlijk werk uitvoeren, zonder dat er veiligheidsmaatregelen zijn genomen. Nog afgezien van het feit, dat men zich er niet om be kommert waar de man vandaan komt en waar hij naar toe gaat. Een grote schuld rust, hier op de overheid, voor wie dit allemaal ook al lang geen nieuws meer is. Zij weet. evengoed als ieder ander, die met deze materie ie maken heeft, dat tankers, die moeten worden schoongemaakt, drijvende bommen kunnen zijn. Zij weet ook, dat het personeel, waarmee deze tankers worden schoongemaakt, voor het grootste gedeelte ongeschoold is. Maar tot nu toe zijn er twee grote ontploffingen geweest en de voor schriften ten aanzien van de veilig heid zijn tot het minimum beperkt gebleven. Een gezond standpunt neemt de N.B.V. in. Deze bond pleit voor het verhogen van de sociale status van de classificeerder. Meer 'loon, meer vrije tijd en vakbekwaamheid. Bo vendien wil deze bond de instelling van een veiligheidscommissie bij de schoonmaakbedrijven. Deze bedrij ven zijn echter niet thuis wanneer deze eisen op tafel komen. Zij heb ben de macht om die eisen van tafel te vegen. Want de tankers moeten schoon, de haven van Rotterdam moet groot blijwen, het personeel komt toch wel, ook al is het ongeschoold en komt het van het Centraal Station, en de overheid doet vrijwel niets. Het zijn twee dingen, die niets met elkaar te maken hebben, maar de di recteur van Tankercleaning n.v. heeft een vergelijking gemaakt met een verkeerd geparkeerde auto, waarvoor men een bekeuring krijgt. Hij maak te deze vergelijking om het gebruik van de elektrische leidingen bij het schoonmaken van een tanker te ba gatelliseren. Het is een vreemde ver gelijking, maar wij zijn geneigd haar over te nemen. Want een verkeerd geparkeerde auto schijnt in Rotter dam haast erger te zijn dan het over treden van de veiligheidsvoorschrif ten bij het schoonmaken van een tan-- ker. T.D. (Voor een uitgebreider relaas van de feiten en de achtergronden om trent de gebeurtenissen met de Agua Clara zie pagina 9). TENMINSTE een paar duizend Schiedammers hebben sinds 1963 hun weg gevonden naar de' Nieuw- poortweg 2. waar het Instituut voor Psychologisch Markt- ep Mo- tievenonderzoek is gevestigd. Zij allen hebben hun bijdrage gele verd voor een bepaald onderzoek dat plaats vond met betrekking tot de verkoop van bepaalde artikelen van koopgewoonten door de huis vrouw, van wensen op het gebied van verpakking en testen omtrent reclame-campagnes, en dergelijke zaken, waarover het Instituut om advies wordt gevraagd. Verder peilt het Instituut ook de openbare mening over het werk van de re classering, kinderbescherming, verhoudingen in pleeggezinnen enz. Want het is niet alleen hfet zakenleven dat via markt- en mo- tievenonderzoek aan de weet wil komen welke wensen en gedachten er leven, ook overheidsinstanties kunnen daardoor nauwer contac ten leggen met de burgers. Wanneer men spreekt over markt- of opinie-onderzpek, denkt men aller eerst aan de enquêteurs, die huis- aan-huis dan wel op uitgezochte adressen hun vragen gaan stellen. Dit is weliswaar een bepaald onder deel van opinie-onderzoek, maar er zijn nog tal van andere methoden. Drs. D. Zeldenrust, die samen met zijn echtgenote, mevrouw M. Zejden- Drs. Zeldenrust. Wij menen de aanwezigheid van dat sociale gevoel te mogen betwijfe len. Wij menen te mogen stellen, dat hjer alleen commerciële overwegin gen een rol spelen. De arbeiders, die men voor een nacht nodig heeft, zijn goedkoper dan de arbeider, die men in vaste dienst heeft en voor wie mis schien een dag in de week geen werk is. En de anonimiteit van de man van het Centraal Station werkt alleen maar prettig voor de werkgever. En men zal toch moeilijk van een sociaal gevoel kunnen spreken,"wanneer men er verantwoordelijk voor is, dat men sen zonder enige sociale voorziening Van het thans verschenen ,,Nuha- Adresboek voor Schiedam 1968" mag worden gezegd dat het in een behoef te voorziet. De Stichting ,,Schiedamse Gemeenschap heeft daardoor velen aan zich verplicht. Het adresboek geeft ruime informatie want behalve adressen van gemeentelijke diensten, kerken, verenigingen, bedrijfsleven, enz., kan men uit deze gids te we ten komen waar iedere Schiedammer woont. Het valt overigens te begrijpen en daarom te vergeven, dat niet elke informatie (nog) klopt. Er ligt altijd een flinke periode tussen de voor bereiding van een gids van dit for maat (45 bladzijden) en de verschij ning daarvan. Intussen hadden er niet alleen be stuurswisselingen plaats, doch ver huisden ook mensen, maar van de meer „honkvasten" kloppen de adres sen in elk geval. Een risico is het bv. om namen te vermelden van geestelijken. We trof fen althans de namen van verschei dene geestelijken aan, die inmiddels naar elders zijn vertrokken. Iets dergelijks kan zich ook voor doen rrtet betrekking tot b.v. gemeen teraadsleden. Ook op andere punten zou kritiek zijn te leveren; om heel dicht bij huis te blijven, „zelfs" on ze eigen Havenloods, wordt niet ver meld. Mapr goed, we kunnen toch blij zijn met dit adresboek. Na een namenregister van Schiedam waarin als het goed is iedere Schie dammer is vermeld, kan men ook nagaan wie in een bepaalde straat woont. Gemeentebestuur, afdeling Bevolking, VVV, en Kamer van Koophandel en Fabrieken verleenden medewerking aan het tot stand komen van deze gids, waarin de gemeente-archivaris een korte beschouwing geeft over Schie dam en de heer H. Tenwolde iets ver telt omtrent de ontwikkeling van de stad. De uitgave is van de Ned Uitge verij van Handelsinformaties N.U.H.A 'te Amsterdam, die ongeveer veertig van deze gidsen in ons land samen stelt en mededeelt, dat het in de be doeling ligt dit adresboek (f 25) met tussenpozen verschijnen. Schiedam te doen Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO Geparkeerde auto rijdt water in Door nog onbekende oorzaak raak te een op de Nieuwe Haven, voor de Mariastraat geparkeerde personen auto te water. Daar men niet wist of zich in de auto iemand bevond nam de gealarmeerde politie de no dige maatregelen. De hoofdagent Van Loo begaf zich te water en met behulp van een hamer vernielde hij de achterruit. De wagen bleek even wel leeg te zijn. Een inmiddels ge arriveerde kraanwagen haalde het - voertuig op de wal. De politie onder zoekt of hier wellicht van baldadig- "heid sprake is. Ook Uw dokter zal U vertellen dat op een Groen's Gezondheidsplaat slapen beter is. Rugklachten? Zo'n plaat onder Uw bed. Duizenden in gebruik bt) rust huizen, ziekenhuizen en hotels. 16 mm dik spaanplaat met ventilatiegaten. 190 X 80 ƒ15.— 200 .x 80 ƒ16,50 190 x 90 15.— 200 x 90 16.50 190 x 120 18.— 200 x 120 ƒ19,50 190 x 130 22,50 200 X 130 24.— 7 mm superhardboard met gaten 190 x 90 cm 8,50 190 x 122 om 11.50 De grootst gesorteerde doe het zelf spe cialist, met de betere kwaliteiten. Iedere dag geopend van half negen tot 6 uur. Nieuwe Binnenweg 396 Tel. 23 56 05 rust-Noordanus en drs. P. H. van Westendorp de directie van het In stituut vormt, heeft ons een en an der óver het werk daarvan verteld. Om meteen een indruk te geven van de omvang van het werk; aan het Instituut zijn in totaal ongeveer 30 medewerkers verbonden, waaronder verscheidene ècademici. Het was mevrouw Zeldenrust die zich op zeer bescheiden- wijze op het terrein van het opinie-onderzoek be gaf. „Zo'n beetje in de zin van „huis industrie". verduidelijkt de heer Zel denrust. Doch haar werk sloeg aan en in snel tempo breidde deze „huis industrie"zich uit. Er kwamen me dewerkers. ruimte was er tekort en nu heeft het Instituut sinds 1963 zijn kantoren aan de Niëuwpoortweg in Schiedam. „Eigenlijk zouden we er nog wel ruimte bij kunnen gebruiken, maar die krijg je zo gemakkelijk niet," aldus drs. Zeldenrust. Het vlotte dus allemaal wel, maar het opinie-onderzoek en zeker het ter rein waarop het Instituut zich be weegt, moest zichzelf nog een plaats veroveren.. „In het begin deed men ook op re- clamegebied maar wat," zo consta teert de heer Zeldenrust. Geleidelijk evenwel kwamen fabrikanten en re clamemensen tot de ontdekking, dat er telkens iets nieuws gevonden moest worden om de aandacht van het pu bliek te blijven trekken. Dit is ook wel zeer bijzonder het geval bij het medium televisie. Het zegt hej pu bliek zo weinig of een stuk textiel 21 maal getwijnd is; welke technische bewerkingen een produkt alzo heeft ondergaan. Een fabrikant van beschuit die meende aandacht te trekken met de mededeling, dat men een potlood door een beschuit kan steken, zonder dat die aan gruis valt, ontdekte dat die mededeling niet zo bar aansloeg. Evenmin hoe een tent waterdicht is gemaakt, maar wel welke kleur of afmetingen en inrichting een tent heelt." We hebben fabrikanten &<•- had. die na een opinie-onderzoek een geheel nieuwe wereld voor zich ge openbaard zagen met betrekking tot hun reclame." Schrik „Soms slaat hen de schrik om het hart, wanneer zij bemerken geheel overstag te moeten gaan. Wanneer een fabrikant ontdekt, dat hij nodig eens zijn werkmethode en afzet moet herzien, dan komt hij vaak terecht bij het bureau voor opinie-onderzoek. Hoe dat gaat? „We bespreken eerst het probleem waarmee betrokkene heeft te kampen en bakenen zoveel mogelijk het onderzoekterrein af. „zo vertelt drs. Zeldenrust.. „Je kunt per slot van rekening wel veel vragen, maar niet alles on derzoeken. Het hangt ook af van het produkt dat aan de ord-e is. Wat goed is voor worst, kan niet goed zijn voor soep. We proberen na te gaan hoe> het met de verpakking staat, of die aan de eisen voldoet. Er is een pre-test met betrekking tot reclame-campagne. Is die duide lijk en antrekkelijk? Welke motive ring spreekt aan. De onderzoeken richten zich niet uitsluitend op be paalde groepen, zoals b.v. huisvrou wen. maar kunnen worden ingesteld bij alle groepen van de bevolking, teneinde 'een beter inzicht te ver krijgen in het „waarom" van be paalde gedragingen. Een psychologisch marktonderzoek kan in drie fasen verlopen: ten eer ste een hypotese-vorming welke dient ter oriëntatie van het pro bleemgebied. De uitkomsten van groepsdiscussies of zgn. „vrije in terviews" worden benut voor hypote- sen in volgende fasen. Hierbij wor den dan van 10-40 personen onder vraagd. Bij hypotese-toetsing wor den in „halfgestructureerde inter- vieuws,, 100-400 personen onder vraagd. Het is soms gewenst een kwantificering toe te passen. Voor het houden van een enquête wordt nauw samengewerkt met de Neder landse Stichting voor Statistiek te Den Haag, hoewel het Instituut ook wel eigen enquêteurs in en rondom Schiedam-aan het werk stelt. Meters Naast de oriënterende onderzoe kei), worden ook wel laboratorium onderzoeken toegepast. Gebruik wordt gemaakt van de tachistoscoop. Een apparaat, waarmee men voor werpen gedurende korte tijden kan laten zien. - Hierdoor worden bij vluchtige waarneming p.a. associa ties bepaald. Verder is er een „lees baarheidsmeter" met behulp waar van de leesbaarheid van tekstele menten wordt vastgesteld. Met een „hoekmeter" wordt de waarneming onder kleine hoeken vastgesteld en met een „subjectieve-grootte meter" kan worden nagegaan hoe groot be paalde voorwerpen in de ogen van evengoed het geval zijn met betrek king tot het kopen van soepfoallen of zuurtjes! En hier komen nu de Schiedamse huisvrouwen en huisvaders ook bij te pas. Regelmatig worden nl. ten kantore van het Instituut bijeenkom sten gehouden, waarin dan een pa nel yKordx gevormd-. Uit verschillen de rangen en standen koipen zij bij een en dan worden allerlei vragen besproken, soms in het bijzijn van de fabrikant of opdrachtgever(s). De leden van dit panel krijgen een kleine vergoeding, doch zij vinden het meestal ook zonder dat bijzonder interessant om daaraan deel te' ne- Gewoonlijk mógen zij evenwel niet meer dan tienmaal in een panel zit» f'ng hebben, teneinde een soort van gewoontevragen en antwoorden te voorkomen. Verder is er een moge lijkheid tot, groepsdiscussie die voor al geschjkt. is voor oriëntering en hvpotesevorming. Ook als aanvul ling op metingen van visueel mate riaal met behulp van de laborato- riumapparatuur is de groepsdiscus sie zeer geschikt. II 'inkeltje spelen Zoals gezegd, beperkt het Instituut het onderzoekterrein niet tot produk- ten, reclame-objecten enz. Zo dient soms te worden nagegaan om welke redenen een bepaald bedrijf zo wei nig werknemers kan aantrekken, of: waarom sommige mensen wel en an deren geen lid zijn van een vakver eniging of: de motieven voor het sluiten van verzekeringen. Uiteraard spelen hierbij vaak ook psychologi sche oorzaken een rol. Maar dit kan ..Winkeltje spelen" kan een belang rijk onderdeel zijn bij het motieven- onderzoek. venonderzoek bestrijken, maakt ook een grote veelzijdigheid voor wat betreft de onderzoekers nodig", zo constateert drs. Zeldenrust. Naast een zevental academici werken dan ook regelmatig sociologen en maat schappelijk werksters mee. „Je moet vaak in de huid zien te kruipen van de mensen die je hulp inroepen", al dus de heer Zeldenrust, „Wanneer een fabrikant komt vertellen, dat Ijet niet goed gaat. moet getracht wor den wat er de oorzaak van is en of er iëts aan te doen valt." Een enorm groot aantal onderzoe kingen is in de loop van de jaren door het Instituut verricht. Diverse reclame-spots in de televisie werden aan de Nieuwpoortweg 2 geboren, tal van enquêtes verzorgd. Drs. Zel denrust; zelf vroeger als psycholoog venbonden aan een ziekenhuis te Rotterdam en de mede-directieleden van het Instituut kennen hun terrein. Zij hebben het zelf aan ajle kanten kunnen verkennen. LEO 't HART Een zeer typisch onderzoek vindt plaats door middel van, wat we zou den kunnen noemen winkeltje spe len". In het gebouw van het Instituut bevindt zich nl. een minizelfbedie- ningswinkel met velerlei artikelen. Wanneer A%artoe aanleiding is. wor den de daiies en héren uitgenodigd er geheel vrij te gaan ..winkelen" waarbij uiteraard ook de bij het on derzoek betrokken artikelen staan opgesteld. Na afloop wordt dan ge tracht na te gaan. om welke reden een bepaald artikel werd gekocht. Dat wil zeggen, vanwege de recla me. de kwaliteit, de verpakking, of „zo maar". Hierbij speelt de psycho logie van koopster of koper vaak een rol en ook dit ivordt nagegaan. Hoogstraat 2 - Schiedam.Tal. 268808 Donderdag 8, vrijdag 7-9.11 zaterdag 2-7-9.15, zondag 7- dinsdag 8, woensdag 8. IN DE KLAUWEN VAN DE MUMMIE ANDRE MORELL JOHN PHILLIPS DAVID BUCK Reeds duizenden jaren was hij en ademt hij Toegang 14 jaar 20 th. Century Pox Zondag 2-4.15, woensdag 2. DE VIERPOTIGE KAMERAAD (The silent call) Een ontroerende film over de lief de van een jongen voor zijn hond. Cinemascope. Toegang alle leeft. 20 th. Century Fox Zaterdagnacht 24 uur. DE VERLOREN WERELD (The lost world) -MICHAEL RENNIE JILL ST. JOHN RICHARD HAYDN Een verbazingwekkende wereld met reuzenspinnen, woeste voor wereldlijke monsters en afschuwe lijke gedrochten. Cinemascope In kleuren. Toegang 18 jaar 20 th. Century Fox WÊÊÊÊmm? Sinds 27 mei jl. wordt te Schiedam vermist Louise Breedveldt, oud 18 jaar, die op genoemde datum de ou derlijke woning aan de Galileïstraat 18b verliet en daarin niet terugkeer de. De politie heeft tot dusver tever geefs nasporingen verricht in die ge meenten waar zij zich vermoedelijk kan ophouden of zou zijn gezien. Het onderzoek richtte zich voorname lijk op de steden Amsterdam, Rot terdam, Utrecht en Gouda, waar het meisje was gesignaleerd in het ge zelschap van beatbandjes. Toen zij voor het laatst werd gezien, was zij gekleed in witte trui, donkerblauwe lange broek, corduroy rood jasje. Het meisje is'lang 1.60 m.. heeft flink postuur, blauwe ogen en blond haar. Bij aantreffen wordt verzocht hiervan kennis te geven aan de com missaris van politie te Schiedam of aan de plaatselijke politie. SLAGERIJ VAN DE MOST Broersveld 100, Schiedam, tel. 268342 gevraagd jonge energieke bediende 5-daagse werkweek. Vrije bedrijfskleding.

De Havenloods | 1968 | | pagina 1