Y eiligheids voor schriften op A «na Clara overtreden 3? f320,- f395,- vaNDaM HEROPENING 30 laar Bloemsierkunst L. VAN WELY DE HAVENLOODS DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 Op 14 juli nu een maand geleden eiste een ontploffing aan boord van de „Agua Clara", een tanker, die bij Tankerclea- ning N.V. te Schiedam werd schoongemaakt, zes doden en elf gewonden. Hoewel het rapport van de Arbeidsinspectie nog niet gereed is, houden ingewijden nu al rekening met de mogelijk heid, dat de ontploffing liet gevolg is van een overtreding van de veiligheidsvoorschriften. Tijdens het schoonmaakwerk zijn namelijk normale elektrische leidingen gebruikt voor de ver lichting in plaats van de speciaal voor dit werk goedgekeurde armaturen. „Dit is een bijzonder onaange name zaak," zei ons mr. ir. P. C. Rus, hoofdingenieur-directeur van de Arbeidsinspëctie. „Het rapport van mijn dienst is nog niet klaar, zodat ik er dus verder niets over kan zeggen. Maar wel ben ik er nu al van overtuigd, dat er door de arbeiders geen fout is gemaakt. De vraag of het personeel, dat aan boord van de Agua Clara werkte, geschoold was of niet, doet 'niets ter zake. En als je dan weet hoe veel uren werk er sinds de ontplof fing van de „Rona Star" bij Verol- me is gaap zitten in het- samenstel len van de veiligheidsvoorschriften, dan wordt het helemaal een trieste zaak." De heer J. D. Winters, een van de directeuren van Tankercleaning, ont kent dat de elektrische leidingen de oorzaak zijn van de explosie. „Daar* hebben we wel aan gedacht", zegt hij, „maar het ziet er niet naar uit. In dit stadium is het moeilijk om er wat meer over te zeggen, omdat het onderzoek nog niet helemaal is afge sloten. Desgevraagd geeft de heer Winters toe, dat er inderdaad in strijd met de voorschriften elektrische leidingen zijn gebruikt. Eveneens geeft hij toe. dat de ontploffing niet het gevolg is geweest van een menselijke fout. „Die leidingen .waren in strijd met de Hinderwet", zegt hij, „en daar krijgen we dan ook een bekeuring voor. Als je je auto verkeerd par keert, krijg je ook een bon, maar als je auto wordt aangereden, kun ie toch ook niet zo- maar zeggen, dat dit kwam, doordat de auto verkeerd ge parkeerd stond". Voor de rest hand haaft de heer Winters, dat er op dit moment verder nog niets over ge zegd kan worden. „Het zal wel een langdurige zaak worden", meent hij. ,,De rederij heeft ons aansprakelijk gesteld, en wij hebben de rederij aan sprakelijk gesteld". De heen- Rus van de'Arbeidsinspectie zegt: „Als het werkelijk de elektrische leidingen zijn geweest, zal de rechter het laat ste woord hebben". Het ongeluk .met de Agua Clara was niet het eerste van dit soort, dat het schoonmaken van tankschepen onder de aandacht van de Arbeidsin- nu... beduidend goedkoper Tienduizenden van die leuke kleurige ritselgordijnen han gen er voorde deuren van onze klanten. En met de zomerdagen... deuren open, vliegen buiten en toch frisse lucht in huis,hebben ze hun doelmatigheid wel bewezen. Leuke, fleurige ritselgordijnen van plastic strips, voor keuken-, kamer- of balcondeuren, voor nog géén vier gulden. extra groot 210 x 90 cm Vrijdag en zatérdag verkopen wij deze practische en leuke stripgordijnen, 210x90 cm., Vrijdagavond tot 9 uur open Ook maindafmorgen „Rona Star". Dit ongeluk kostte zes tien mensen het leven. De Arbeidsin spectie stelde een onderzoek in en men kwam tot de ontstellende ont dekking, dat er op het gebied van het schoonmaken van, tankers geen vei ligheidsvoorschriften bestonden. Dat was mogelijk, omdat in de Veilig heidswet zeeschepen worden uitge zonderd. Daarin komt nu verande ring. Naar aanleiding van het, onge luk op de „Agua Clara" wordt ge werkt aan een wetswijziging, pen, die n' lala, ook o heidswet gaan vallen. Werkgroep In oktober 1965 werd een werkgroep ingesteld om „vergaande maatrege len te overwegen, zowel op technisch als organisatorisch gebied, teneinde tot een verhoging van de veiligheid bij het verrichten van tankreinigings- werkzaamheden aan boord van tank schepen te geraken". In deze werk groep hebben onder anderen zitting ir. C. H. Buschmann. scheikundig advi seur, tevens voorzitter, mr. ir. P. C. Rus. hoofdingenieur-directeur van de Arbeidsinspectie en de heer A. F. de Bruine, een der directeuren van Tan kercleaning N.V. De werkgroep stelde een aantal veiligheidseisen op, die aan de hand van de Hinderwet bindend konden worden verklaard. Voor zover de schoonmaakbedrijven niet onderhevig zijn aan de bepalingen van de Hin derwet, bijvoorbeeld bij drijvende in stallaties voor het schoonmaken van tankers, die op de boeien liggen, wordt aangeraden de veiligheidseisen besluit, zoafca de wijziging van de Veiligheidswet tot Stand zou zijn ge komen, zodat men de tussenliggende tijd als proefperiode kon beschouwen en eventuele onvolkomenheden in de eisen weg kon werken. Daarom kon het ook gebeuren, dat in 1967 een nieuwe bepaling werd opgenomen, waardoor ook het schoonmaken van tankers, die niet brandbare, maar wel giftige vloeistoffen hadden ver voerd, onder de veiligheidseisen zou- vallen. Deze veiligheidseisen werden gepu bliceerd, eigenlijk de eerste publica tie over dit onderwerp. Want het rap port, dat naar aanleiding van de ramp met de „Rona Star" door de Arbeidsinspectie was opgesteld, werd geheim gehouden. Mr. ir, Rus be treurt dit tot nu toe nog steeds en hij hoopt, dat het straks met het rap port over de ramp op de „Agua Cla ra" anders zal zijn. Naar zijn me ning kan openheid in dit geval alleen maar gunstig werken. Wel wordt het langzamerhand duidelijk, dat de ramp op de „Rona Star" ook een ge volg moet zijn geweest van. een ge brek aan veiligheid. Hoe kon het ook anders: niemand had zich voor die tijd ooit druk gemaakt over de vei ligheid van de classificeerder. Gevaarlijk De veiligheid van de classificeer der. Wie is die classificeerder eigen lijk? Wannepr men dat zo maar aan iemand op straat zou vragen, zou men waarschijnlijk als antwoord krij gen: „een classificeerder is iemand, die voor grof geld bereid is het meest smerige en gevaarlijke werk in de haven te verrichten, werk, dat nie mand anders wil aanraken". In zeke re zin heeft men gelijk, al valt dat „grove geld" te betwijfelen. De clas sificeerder in vaste dienst krijgt niet zo veel meer dan zijn collega-haven arbeiders. De classificeerder in los se dienst, kfijgt alleen maar meer in handen, omdat hij geen sociale pre mies of belasting betaalt, dank zij» het feit, dat hij anoniem wil blijven en dank zij het feit, dat zijn werkge ver, de koppelbaas, aan hem ver dient, zoals alleen een slavendrijver zonder menselijkheid, aan hem kan verdienen. Waarbij wij uiteraard een scherp onderscheid willen maken tus sen het uitleenbedrijf met vast per soneel in dienst en de koppelbaas, die zijn personeel ronselt naar mate hij de mensen nodig heeft. Uiteraard hebben de schoonmaak bedrijven eigen personeel in dienst, maar dat aantal is niet voldoende om de pieken op te vangen. Daarom ma ken zij gebruik van de diensten van de koppelbazen, de „lijkenpikkers", zoals ze door hun huurlingen worden genoemd die op hun beurt de mensen onder meer ronselen, op het Centraal Station, waar de daklozen dagelijks staan te waphten tot er een Volkswagenbusje stopt om ze naar het een of andere schip te brengen, dat schoongemaakt moet worden. Naar schatting van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel worden er zo per nacht een duizend mensen van deze moderne slavenmarkt ge- Winstbejag In een bijtend artkel in „Steeds Voorwaarts", het blad van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel, heeft deze bond zich gekeerd tegen het feit, dat sommige werkgevers het als een sociale taak zien om de dak lozen via de koppelbazen aan een bo terham te helpen. De bond ontkent, dat die sociale taak er is. Het gebruik maken van de diensten van de dak lozen van het Centraal Station of waar ze ook maar 's nachts vandaan worden gehaald heeft niets te maken mét een gevoel van sociale verant woording, maar wel met winstbejag. In het' desbetreffende artikel wordt er op gewezen, dat de ramp met de „Agua Clara" een herhaling is van die met de „Rona Star". En dan schrijft de heer B. J. van El- dik, secretaris van de bedrijfsgroep Havens, Rotterdam, uit wiens pen het artikel is voortgekomen: „Het Botlek-Europoort-Waterweg-gebied gaat ter meerdere glorie van haar eigen g'rootheid op Weg, naar de vol gende ontploffing". En. dat die vol gende ontploffing zal komen, voor dat het raam van veiligheidsmaatre gelen, de controle daarop en de me dewerking van de bedrijven, volle dig zal zijn, is de volle overtuiging, 'Ook van zijn collega, de heer C. L. A. van Kuilenburg. Deze laatste pleit, evenals de heer- Van Eldik het in zijn artikel heeft ge daan, voor betere arbeidsvoorwaar den voor de classificeerders. „Ze heb ben zwaar, moeilijk en ongezond werk", zegt hij, „Dan hebben ze ook recht op een beter loon en op betere secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een kortere werktijd en een langere vakantie. We weten heus wel, dat het niet altijd in meer geld verdienen -zit. al is dat heel belangrijk. Öp die manier kunnen we de sociale status van de classificeerden verhogen, zo dat de schoonmaakbedrijven nooit zullen kunnen zeggen, dat ze geen mensen kunnen krijgen, omdat het werk wordt ondergewaardeerd". De heer Van Eldik valt hem bij. „We hebben met de schoonmaakbe drijven gesproken en ze voorgesteld een pool te vormen van arbeiders, waaruit ze tijdens de pieken kunnen putten. Daar is men niet op ingegaan, omdat het te kostbaar zou zijn. Maar daar geloof ik niet in, want als een tanker de volgende dag moet varen, maken de kosten om het schip in' de nacht schoon te krijgen, niets meer uit. Een dag langer liggen kost in ieder geval al veel meer". Verantwoording o De schoonmaakbedrijven de goe de niet te na gesproken, hoewel ook zij gebruik maken van de koppelba zen trekken zich van dit alles niets aan. Hun verantwoording voor het personeel, dat een koppelbaas aan boord van een sc iip brengt, is ver dwenen, zodra hij aangifte heeft ge daan van het feit, dat hij gebruik maakt van de diensten van een uit leenbedrijf. Dat kan hij doen dank eij artikel 16a van de Coördinatiewet So ciale Verzekering, dat in feite deze ontduiking van het verbod, dat parti culieren aan arbeidsbemiddeling doen, mogelijk maakt. Het schoon maakbedrijf isrdus niet aansprakelijk voor wat er met de man, die gestuurd is door de koppelbaas, gebeurt. Dat de koppelbaas zo veel mogelijk zal trachten de sociale premies niet te betalen, zodat de man, die op die nacht in zijn dienst staat, volkomen rechteloos is, gaat het schoonmaak bedrijf niets aan. OP MAANDAG 19 AUGUSTUS A.S. van ons gemoderniseerd bedrijf. Als openingsreelame geven wt) van 19 t/m 24 augustus a.s. 10% korting. Tevens dank aan alle cliënten voor naamloos is, omdat hij zijn eigen naam niet wil of durft op te geven. De koppelbaas vindt het best, want hoe naamlozer de man is, hoe gemak kelijker het voor hem is de betaling van de premies te ontduiken. Het schoonmaakbedrijf vindt het ook best zo. Het wordt alleen vervelend, wan neer er een ontploffing plaats vindt en de lijken naamloos blijken te zijn. Maar tot op heden heeft niemand zich daarover al te druk gemaakt. Het wordt echter nog erger. „Tij dens de c.a.o.-onderhahdelingen. die wij in februari en maart j.l. met de Tankercleaning voerden, is door ons wederom de veiligheid naar voren gebracht. Wetende, dat in feite de vaste man in dienst bij Tankerclea ning weet in welke gevaarlijke om standigheden hij zijn werk moet ver richten, was het ons angstig te moe de, dat naast deze vakman de oner varen nachtjespikker zijn werk deed. Ons pleidooi voor het bij Tankerclea ning in het leven roepen van een vei ligheidscommissie, die straks gere glementeerde richtlijnen zou vaststel len, vond geen weerklank", zo lezen we in het artikel in „Steeds Voor waarts". Tijdens ons gesprek zegt de heer Eldik kortweg hierover: „Men had bij Tankercleaning gewoon geen behoefte aan een veiligheidscommis sie. „Maar op de „Agua Clara" wer den de veiligheidsvoorschriften over treden. Dat geeft de directeur van Tankercleaning in ieder geval rond uit toe. Drijvende bom Op weg naar de volgende ontplof fing. De tankschepen, die naar Rot terdam komen, worden steeds groter, zowel in aantal als in omvang. Wan neer straks de pijpleiding tussen Rot terdam en Antwerpen werkelijkheid wordt, zullen er nog veel meer sche pen komen. Wanneer straks de repa ratiemogelijkheden langs de Water weg zullen zijn uitgebreid tot zeer grote schepen, zullen er weer meer tankers Haar Rotterdam komen om schoongemaakt en gerepareerd te worden. En elke tanker, die schoon gemaakt moet worden evenals elk ander vrachtschip, dat mede is uitge rust voor het vervoer van vloeibare brandbare of ontplofbare lading is een drijvende bom. „Bij de huidige manier van werken is het onmogelijk gasvormingte ver mijden". aldus mr. ir. P. C. Rus van de Arbeidsinspectie. „Voor een goed' begrip diene, dat bijvoorbeeld benzi ne op zichzelf niet brandbaar is. Het mengsel van benzinedamp en lucht is dat wel en dan alleen als de verhou ding juist is. Wanneer nu een tanker, die benzine heeft vervoerd, moet worden schoongemaakt krijgt men in het fcuim en boven het schip een gas- vormïng. Daarbij weet je npoit, wan neer die gasbel het kritieke stadium, het ontplofbare stadium, heeft be reikt j Je zult er dus altijd van moe ten uitgaan, dat het zaakje kan ont ploffen en daarom zul je al die vei ligheidsmaatregelen moeten nemen, die kunnen voorkomen, dat de gasbel tot ontploffing wordt gebracht. In het kort gezegd: geen vuur, geen elektri citeit, wel werken met heet water, maar niet met stoom, omdat stoom statische elektriciteit kan opwekken. Deze zaken zijn toch heel begrijpe lijk. We hebben er bij het betrokken bedrijf herhaaldelijk controle op uit geoefend en we waren er van over tuigd, dat aan alle veiligheidseisen werd voldaan. Je kunt ten slotte ook niet overal tegelijk zijn". De beide ontploffingen zijn nog „goed" afgelopen. Daarmee bedoelen we dan, dat ze beperkt bleven tot de schepen zelf en tot wat schade aan bedrijfsgebouwen in de omgéving. Maar een dergelijke ontploffing kan ook dermate grote afmetingen hebben, dat de ramp zich over woonwijken gaat uitstrekken, een reële zaak, nu de tankers steeds groter worden. Onwetend En toch wordt er op deze drijven de bommen gewerkt met ongeschoold personeel. „Natuurlijk is dat waan zin", zeggen de vakbondsmensen. „Het is natuurlijk gek. dat de men sen, die zo'n tanker moeten schoon- SPECIALE AUGUSTUS AANBIEDING! den, compl. eleclr. in koffer VOOR ern bergmeubel, uitvoerinj macoré of noten sr-uitv. meerprijs) IU heeft reeds een YOUTBveor 245, Vlaardingen Fransenstraat 23 Tel.: 010—345644 ■rflléÜlfi maken, met eens weten wat er mee vervoerd is. Dat weet alleen de di rectie van het schoonmaakbedrijf, maar die vindt het meestal niet no dig het ook aan de arbeiders te ver tellen. Kort geleden spraken we met iemand, die drie maanden impotent is geweest, nadat hij geholpen had een tanker schoon te maken. Later werd dit verhaal door artsen beves tigd. Het was een doepaald soort che misch spul geweest, dat een dergelij ke uitwerking kon hebben. Maar hoe kun je nou verwachten, dat onge schoold personeel, vooral als het de jongens van het Centraal Station zijn, veilig op zo n schip gaan werken? En wat heb je aan veiligheidseisen als die toch maar bij de directeur van het betrokken bedrijf in een bureau la liggen? Het beroep van classifi ceerder moet een betere status krij gen en we moeten de jongens van hét Centraal Station buiten schot zetten. Dan kunnen we misschien een keer over veiligheid gaan praten". „Bij de Shell, de Caltex, de Esso en noem al die andere bedrijven maar op, die honderden tanks op de wal hebben staan, hoor je toch ook zelden of nooit van ontploffingen?" zegt de heer Eldik. „En toch moeten die dingen ook worden schoonge maakt. Maar die bedrijven werken met geschoold personeel en zij hou- den' zich aan de veiligheidseisen. Ik heb verschillende schoonmaakbedrij ven wel eens aangeraden daar hun licht eens te gaan opsteken. Het is toch geen schande als je iets.wilt le ren? Maar ik betwijfel of ze het heb ben gedaan". De beide ongelukken zijn niet te wijten aan menselijke fouten, althans niet van de kant van de classificeer ders. Maar ze onderstrepen, wel wat. de vakbondsbestuurders zeggen. Want een geschoolde arbeidskracht, die op de hoogte it> van de gevaren, die er om hem. heen loeren, zou ge weigerd hebben te werken met nor male elektrische leidingen. Maar misschien wacht men weer af tot de volgende ontploffing. De prak tijken van de koppelbazen, het ronse len van de naam- en daklozen op het Centraal Station en het onveilig wer ken bij schoonmaakbedrijven zijn geen zaken, die pas vandaag of gis teren bekend werden. Zeer zeker wa ren ze al jarenlang bekend bij de mensen, die moeten waken over de veiligheid van het individu en van de gehele gemeenschap. Maar tot dus verre heeft men alles rustig laten aanmodderen. Zoals gewponlijk zijn een of twee ontploffingen niet vol doende om de alarmklok te luiden. knalZ1Jn °P*weg naar de volgende Wedstrijd Historisch Museum enorm succes Aan de jeugdwedstrijd in het His torisch Museum hebben meer dan 1100 jongens en meisjes deelgeno men. Velen van her hebben de speur tocht door het museum heel goed ge maakt en het was dus heel moeilijk om de prijswinnaars uit te kiezeii. De hoofdprijs, een fototoestel, is ge wonnen door: Henriette Zuidema, Polanenstraat 33, Rotterdam. 11 jaar. De overige prijzen gaan naar: Al- bert Smits. Krabbenaijkestraat 405, Rotterdam, 7 jaar; Martin Vos, Va- saristraijt 40. Rotterdam. 8 jaar; Peter Joosten, Dordtselaan 250c, Rot terdam, 9 jaar; Adriana Ruts. Dordt selaan 250c, Rotterdam, 9 jaar; Ad riana Ruts. Dorpstraat 1. Waddinx- veen, 10 jaar; Lourens Bits, Orchi deestraat 7a. Rotterdam. 10 iaaf; Clemence Gilissen, Avenue Concor dia 33, Rotterdam. 11 jaar; Joop van Leest, Appeldijk 11, Rotterdam. 12 jaar; Corrie Snoey. p.a. P. Laten- steinstr. 10. Zaandam, 13 jaar; Euge nie Dam, Rubensstraat 44b, Rotter dam, 14 jaar. Deze jongens en meisjes krijgen hun prijs binnnenkort thuis gestuurd. Dinsdag 20 augustus wordt er een culturele bijeenkomst gehouden voor bejaarden in de Tamboerstraat 50, aanvang tien uur. Het onderwerp is „Zuid Afrika". Woensdagochtend om tien uur bijeenkomst in de Robert Fruinstraat, aanvang tien uur, on derwerp „Zwitserland". Als U niet op een dubbeltje behoeft te kijken, is dit geen aanbieding voor U! Maar als elk dubbeltje met hard werken verdiend moet worden, waarom dan méér betalen voor Uw ringband met vulling, als U ze nu kunt kopen voor bijna de halve prijs. Plastic ringband met 17-rings mechaniek en gevuld met 100 bladzijden houtvrij geliniëerd papier, voor nog géén een gulden veertig. TAN DIJKSTRA Filippijnse dansgroep Rotterdamse Schouwburg. Van zaterdag 31 augustus tot en met woensdag 4 september zal in de Rot terdamse Schouwburg optreden de dansgroep ..Baranggay"Het gezel schap werd opgericht in juni 1949 en kreeg de naam Philippine Normal College Folk Dancing Club' De groep groeide en trok steeds meer artiesten aan; het technische en artistieke peil en daarmee het succes, steeg in de loop der jaren zo verrassend, dat steeds meer uitnodigingen tot het ge ven van voorstellingen binnenstroom den. In 1958 besloot men zich te gaan specialiseren in de authentieke Filip- 's.jnse aanscu, waarvan nu een kleur- riik r'epertoire wnrdl gegeven, ont leend aan alle sectoren van het Fi lippijnse leven Seaert de oprichting in 1949 is het gezelschap opgetreden in Vietnam, Thailand. Singapore, Cambodja, Indonesië, Hongkong. Ja pan, Korea en de Chinese Volksrepu bliek. Dit jaar heeft het als door de president Ferdinand E. Marcos van de Philippijnse Republiek aangewe zen culturele vertegenwoordiging van zijn land. voorstellingen gegeven in Australië,' in Honoloeloe en in de Verenigde Staten. vulong Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze afdeling Schrijfwaren deze ringbanden, die U (als huis houdboek), Uw man voor zijn werk en de kinderen voor op school beslist nier meer kunnen per stuk, Vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen

De Havenloods | 1968 | | pagina 9