Ontwikkeling van nieuw stadsgebied vergt tijd monopole Spreiding van de schoolwerktuinen KORTE LENTE Burgemeester Roelfsem a: KUNSTGEBITTEN Samenwerking in glasindustrie Nieuwe industrie 'HOUTEN' WANDEN GROEN 0O@ 6 UUR GEWEEST! BLOEMEN VERGETEN? DE HAVENLOODS 17e jaargang no. 43, donderdag 22 augustus 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 132170 (8 liinen) Postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Er heerst bij. veel bewoners van Schiedams jongste wijk Groenoord een ontevreden stemming. Men kan dat bij tijd en wijle constateren in het orgaan van de- wijkvereniging, dat zo hier en daar rake klappen kan uitdelen en daarbij ook wel misslaat. Men kan ontevredenheid en klachten vernemen tijdens ritten in de soms welgevulde autobussen en men kan het lezen op de gezichten van met zware boodschappentassen zeulende huismoeders. Wordt er met recht geklaagd; is het woonoord een „achtergebleven gebied", waar de mogelijkheden voor het stichten van een moderne stad niet worden benut? Zijn er fouten in de planning? Het is een aangelegenheid, die toch wel aandacht verdient. Op dit open terrein zal in de i komst het winkelcentrum voor gebied Groenoord verrijzen. REPARATIES le klas werk vanaf 1 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60 10 Te bereiken met tram 1, 3. 6, 8 en buslijn 32, 34. 38, 45, 49. 49a. Over de hele wereld moeten mensen zich gevoeld hebben zoals wij ons voelden op woensdagmorgen een paar minuten over acht: een on machtige clown met een kop thee in de hand. De nieuwslezer zei: in het centrum van Praag probeerde een menigte mensen met hun lichamen de Russische tanks tegen te houdenAls in een flits trokken ons al de gesprekken met Tsjechen een paar weken ge leden door ons hoofd: er was er één die voorspelde, dat het gewoon niet kon duren, die Tsjechische vrijheid. Dat was de gepensioneerde ambte naar Jaroslav: Mijnheer, ik zou zo zielsgraag willen geloven dat ze ver anderd zijn, de Sowjets, maar het is niet waar. Voor hun begrippen gaan democratie en communisme niet samen, ze zullen onze plannen vandaag of morgen vermorzelen als een vlieg aan de wand". We vonden hem maar een verstokte pessimist. Er is op dit ogenblik niemand die uit de vraag komt: wal heeft Moskou in vredesnaam bewdt/en om zich zo onmogelijk te maken in de hele we reld? Alles verandert in de hele politieke constellatie. Terwijl het Westen zich de laatste jaren op steeds vreedzamere wijze verstond met Moskou en men zich zelfs een groter prestige had opgebouwd naarmate de Amerikanen zich ver der verstrikten in de rampzalige Vietnam-oorlog, nu dit! In één klap is weer een enorm stuk „koude oor log" de verhoudingen gaan beheer sen. Het is nü de dag van de „mannen der duisternis" als Brezjnev en Novotny, die schijnen duidelijk te maken dat het communistische systeem een miserabel politie-apparaat is, dat op gespannen voet staat met elke eigen ontwikkeling en vrijheidsdrang. De kwellende vraag is of en wanneer de communistische wereld eindelijk eens een ander gezicht gaat tonen. En wij maar theoretiseren en discus siëren, hier op 1000 km afstand. En daar in Tsjecho-SIowakije huilen mannen en vrouwen °m de lente, die slechts enkele maanden duurde'. Voor hen begint de ellende van vo ren af aan. Nóg een paar maanden en wij zijn ze vergeten, in beslag genomen door cupwedstrijden en loonronden. Ze zullen het weer al léén moeten doen A.H. De Glasindustrie Pieterman Schie dami en N.V. Machinale Glasfabriek De Maas te Tiel zijn overgegaan tot het oprichten van de N.V. Hard- maas, die zich zal bezig houden met het maken van veiligheidsglas zowel voor de Nederlandse markt als de export. Voornamelijk zullen vervaar digd worden autoruiten, veiligheids glas voor bouwwerken, glazen deu ren enz. De N.V. Pieterman houdt zich ruim 20 jaar bezig met het har den van glas doch door de snelle ex- pansie wordt het beter geacht uit oog punt van nfcarktvergroting en van kosten gezamenlijk dit te doen met de N.V. De Maas te Tiel. De N.V. Rola ijzergieterij en haar- denfabriek acht het huidige terrein aan de Noordvestsingel minder ge schikt voor moderne uitoefening van het bedrijf, waarom men dit wil ver plaatsen. Gevraagd is een perceel grond gelegen tussen Calandstraat- Fokkerstraat, groot 2450 m2. B. en W. van Schiedam stellen de raad voor de grond in erfpacht te ge ven tegen een canon van f 5,70 per groene boekje pag. 61 WANDSCHROTEN 275cm 305cra f 1.80 f2,- i 12.35 f 2,60 ie 'f 3,45 f 3,80 <5,50 f6,05 alles per stuk Afroteak LUXE WANDPLATEN I 220x122 244x122 275x122cm I 1. Essen f47,50 f 52,50 f59,£ jTeak f52,50 f 57,50 f67,S per plaat, wij zagen voor u op m 7 Vele andere prijsvoordelen,zie't nieuwe GROENE BOEKJE K pagina's met maten en prijzen var. lout, triplex, board enz. Vandaag gebeld, morgenbesteld. De grootst gesorteerde doe het zelf spe cialist, met de Petere kwaliteiten. Iedere dag geopend van half negen tot zes uur. jg 396 Tel.235605 at 61-63 Tel. 231 1 Bergselaan 214 Tel.28.._. I Aanvragen Groene Boekje Tel. 25 26 20 J dan naar «IRIS" bloemenkiosken STATIONSPLEIN Ongang STATION) Elke dag geopend van 8.30 tot 21.00 uur. OOK ZONDAGS. Groenoord en Woudhoek vormen de expóhenten van de Sehiedamse stede- bouwkundigen. Men heeft daar kort geleden in woord en beeld kennis van kunnen nemen. Overigens is datgene wat nu gebouwd is. nauwelijks de helft van hetgeen nog tot stand moet. worden gebracht. De nieuwe bedding voor het opspuiten van Woudhoek is gelegd en binnen enkele maanden zui len de koeien die nu nog rustig op de weilanden grazen, een ander heenko men moeten zoeken, want dan be gint de grote en beslissende slag ten behoeve van de stadsuitbreiding voor Schiedam. Maar achter die zandvlak te blijft in elk geval de groenstrook die als „Midden-Delfland" voor de re creatie bewaard zal blijven. Voorlopig blijven de bouwers echter nog actief en gaan het bouwplan tot ontwikkeling brengen, zoals we dat onlangs in ons blad publiceerden. Vanwege agitatie die hier en daar merkbaar is hebben we aan burge meester Roelfsema enkele vragen voorgelegd. Daarbij moest de burge meester al dadelijk constateren, dat vaak niet alleen van misverstanden moet worden gesproken, maar ook, dat onvoldoende kennis wordt geno men van bepaalde mededelingen. In derdaad hebben zeer velen gebruik gemaakt van de gelegenheid om de plannen en maquette betreffende de toekomstige ontwikkeling vari Schie dam en in dit geval ook var». Groen- oord-Woudihoek in ogenschouw te ne men, maar toch blijkt telkens op nieuw dat men óf die voorlichting ver geet, óf het oor te luisteren legt bij niet-ge informeerden. Winkelprobleem Een veel besproken probleem is het huidige winkeltekort. In feite is er al leen aan de Laan van Bol 'Es en in het dorp Kethel gelegenheid om inko pen .te doen. Vraag: „Is men niet in gebreke ge bleven om tijdig winkels te bouwen?" „Neen", aldus de burgemeester. „Je kunt niet beginnen met winkels te bouwen en daarna woningen. Er dient eerst een zodanige bezetting van woningen te zijn, dat een bestaans mogelijkheid voor een winkelier rede lijkerwijs kan worden verwacht." In dit verband verwijst hij naar een onlangs verschenen rapport van het Midden- en Kleinbedrijf (E.I.M.) met betrekking tot het vestigen van win kels in nieuwe stadswijken. Hieruit blijkt o.m., dat als gevolg van onvol doende synchronisatie tussen realise ring van het winkelcentrum en die van het woongebied, bijna 20 procent van het aantal winkeliers geen be staansmogelijkheid kon scheppen. On voldoende samenwerking en overleg tussen overheid en bedrijfsleven had tot gevolg, dat 51 procent van de win keliers zich niet kon handhaven. El ders kon ruim 30 procent van het aan tal winkeliers als gevolg van te hoge kosten zich niet handhaven. De bur gemeester, verklaarde dat wat Groen- oord-Woudhoek betreft, een zo nauw mogelijk contact met de middenstand wórdt onderhouden. Wel erkende hij dat de bouw van waarschijnlijk acht lokale winkels aan de Borodinlaan wat laat is uitgeval len door allerlei omstandigheden. Een winkelgalerij is ontworpen rondom het postkantoor aan de Mozartlaan. Daar naast komen zowel in Woudhoek als Spaland ..winkelplots" voor lokale aankopen. Het is uiteraard noodzakelijk, dat deze winkelgroepjes niet te dicht bij de winkelgalerij liggen, teneinde de levensmogelijkheid voor laatstgenoem de niet in gevaar te brengen. Overi gens zal de winkelgalerij nog even op zich laten wachten, teneinde eerst de lokale zaken een kans te geven zich te ontplooien. Met de bouw van de winkels aan de Borodinlaan wordt spoedig begonnen. In dit verband kan nog worden me degedeeld. dat de markt aan het Straussplein zeer waarschijnlijk in oktober kan beginnen. De voorberei dende werkzaamheden door verde ling van standplaatsen enz. vergen geruime tijd. Scholen niet zo prettig aldus de burgemees ter, die er evenwel op wijst, dat zo veel mogelijk is gedaan om de veilig heid van de weg-overstekende scho lieren te bevorderen. Bovendien steil hij aan de hand van het totale plan Groenoord-Woudhoek, dat thans wel iswaar druk gebruik wordt gemaakt van deze wegen, maar dat zij in de toekomst hoogstens als quartaire we gen zijn aan te merken, omdat dan de Churchilllaan en de Borodinlaan verreweg het grootste deel van het verkeer zullen overnemen Speelplaatsen Evenals voor andere stadsgedeel ten van Schiedam wordt ook in Groenoord veel aandacht besteed aan de aanleg van zgn. „trapveldjes" voor de jeugd. Men vindt die aan de Havendijk. N. Damlaan. in Nieuw- land en in Groenoord. Vraag: Hoe staat het met aanleg van speelplaatsen voor kleuters „Er is ruimte voor gereserveerd", aldus de burgemeester „maar wie neemt de zorg voor toezicht enz. op zich? Zandbakken zijn veelal een bron van narigheid en gevaren. De dienst van gemeentewerken is bereid om zoveel mogelijk aan wensen tege moet te komen in deze, maar het kost tijd". Overigens merkt burge meester Roelfsema op dat in de stadsplanning, ook in de grote steden verschil van mening bestaat over de vraag: een open of een gesloten speeltuin? Vraag: „Is het de bedoeling dat bewoners van Groenoord-Woudhoek de inkopen gaan doen in winkels aan de Mgr. Nolenslaan of Dr. Wibaut- plein?" „Dat is zeker niet de opzet voor de toekomst. Mogelijk' zal het tijdelijk zo moeten zijn want ontwikkeling van een nieuw stadsgebied vergt tijd". „Men moet er rekening mee hou den. dat zoals de situatie thans op verschillend gebied is, dit slechts een gevolg is van die ontwikkelingfase, doch beslist niet het toekomstige beeld vormt. Bij de uitbreiding van iedere stad en de bouw van nieuwe woonwijken doen zich nu eenmaal min der prettige situaties voor. die van tijdelijke aard zijn." De burgemeester herinnert eraan, dat reeds eerder het dagelijks be stuur vergezeld van hoofden van dien sten in Groenoord bijeenkomsten heeft gehouden, waar men gelegenheid had om wensen en klachten te uiten en informaties in te winnen. Het list in de bedoeling van hét gemeentebe stuur om op die weg verder te gaan. Zo zal binnenkort voor Schiedam-oost, het stationskwartier een dergelijke bijeenkomst worden belegd. Later ook voor zuid en andere stadsgedeel ten. „En verder staan de deuren van het stadhuis en gemeentelijke dien sten steeds open voor een ieder, die met bepaalde vragen of opmerkingen bij ons wil komen", aldus burgemees ter Roelfsema. Na een ingrijpende restauratie ti- hebben ondergaan, zal vrijdag i mgustus de hervormde kerk van Kethel officieel in aebruikmnrdl,, Kethel officieel in gebruik worden genomen. Ook het interieur werd danig ondelr het mes genomen. OUDSTE INWOONSTER (T OVERLEDEN LEO 't HART. Op 102-jarige leeftijd is de oudste inwoonster van Schiedam mej. Petro- nella Rovers in huize „Fransos fla- verschmidt" overleden. Zij woonde daar samen met haai; zuster die en kele jaren jonger is. Mej. Rovers is vele jaren werkzaam geweest als onderwijzeres bij het openbaar onder wijs in Schiedam. Tot het laatst toe verkeerde zij in goede gezondheid. Een andere klacht is dat de scho len zo dicht bii de hoofdwegen zijn gebouwd, zoals aan de'Laan van Bol 'Es en aan de Ed. van Beinumlaan. Onderwijzend personeel klaagt er over, dat ramen niet geopend kunnen worden vanwege het straatrumoer en ook door de benzinedampen. Vraag: ,,IS de plaatsbepaling van de ze scholen wel gelukkig te noemen?" „Inderdaad i^de situatie er thans Op verzoek van de Vereniging Sehiedamse Schooltuinen stellen B. en W. van Schiedam de gemeenteraad voor over te gaan tot de aanleg van schoolwerktuinen in verschillende stadsgedeelten. Uitgangspunt hiertoe is, dat het huidige schooltuinencom plex binnen afzienbare tijd moet ver dwijnen, zodat vervangen onder liet oog moet worden gezien. Het wordt verder wenselijk ge acht een spreiding toe te passen af gestemd op de scholensituatie. Aan de hand van verstrekte gegevens zou den tuinen ais volgt moeten worden aangelegd: voor het zuiden van de stad plm. 3000 m2, oosten plm. 12.00(1, westen plm. 12.000, noorden 13.440 m2. Omdat niet alle terreinen op kor te termijn te realiseren zijn, zal wor den nagegaan in welke etappes -dit zal geschieden. Geschikte plaatsen worden geacht: terrein tegenover bejaardentehuis I' rancois Haverschmidt aan verleng de Prins Bernhardlaan; terrein Spaansepolder ten zuiden van ver lengde- Prinses Beatrixlaan en even tueel terrein van de oude vuilnisstort plaats; voorts een terrein dat na op heffing van de Poldervaart beschik baar komt en ten slotte een terrein gelegen naast Blijdorp of ten noorden van Beatrixpark.of ten westen Har- reweg. Gebleken is inmiddels dat de ver plaatsing van het tuinencomplex waarschijnlijk niet zo spoedig nodig zal zijn als aanvankelijk werd ver wacht. Het laat zich nl. aanzien, dat de eerste jaren geen gelden beschikbaar zullen komen om de aansluiting Be- neluxweg naar de Vlaardingerdijk te maken, zodat het complex dan nog gebruikt kan worden. Hoogstraat 2 - Schiedam.Tal.268808 Donderdag 8. vrijdag 7.9.15, zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9..15, dinsdag 8, woensdag 8. GEDWONGEN VERRAAD (Target unknown) MARK STEVENS ALEX NI COL JOYCE HOLDEN Hun ontsnapping uit krijgsgevan genschap redde l.OOO vliegtuigen. Universal Intern 14 jaar Zondag 2-4.15, woensdag 2. DE LAATSTE STORMLOOP (North West Mounted Police) GARY COOPER ROBERT PRESTON GEORGE BANCROFT Bloedige opstand t*<Mn de Engelse politie in Canada.: Tecnnicolor Universal Intern 14 jaar Zaterdagnacht 24 uur. DE MAN MET HET GESCHONDEN GELAAT (The night walker) ROBERT TAYLOR BARBARA STANWYCK Ook u zult r werkelijkheid. 18 jaar Kijk mee naar uw APPARTEMENT op de T.V. Zonnetips vai REISBUREAU DUTON Zie pagina 5

De Havenloods | 1968 | | pagina 1