BEZOEK IS BELANGRIJK ,i? m 13? „Bonken fiekjeneen oude kunstvorm uit Friesland „Ome Toon" voor laatste keer Cineramaportier DE HAVENLOODS DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1968 18 nu... beduidend goedkoper nu... beduidend goedkoper Zf t m Ji 3JL t/m 3D jo i/m «tu Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze mooie en oerdegelijke jongensschoenen van "uit wasemend" kunstmateriaal. Met waterdichte onderzool en lederen binnenzool. In zwart en de maten 28 t/m 40, met 3 maanden fabrieksgarantie. Vrijdagavond tot 9 uur open Ook mttndtimorgon geopend Géén te/, of tehrift. best. Alle moeders kunnen er over meepraten, die robbedoezen verslijten wat... zeker als het schoenen betreft. En daarom zal moeder elke gelegenheid aangrijpen om zo voordelig mogelijk uit te zijn, zoals nu... Franse import schoen, een pracht van een jongens schoen, prima pasvorm met steunkussen en gemaakt van een nieuw "uitwasemend" kunst materiaal. Met lederen binnen zool en ijzersterke waterdichte nylon rubber onderzool. Drie maanden fabrieksgarantie krijgt U op deze jongensschoen die U koopt voor een prijs die vast in de smaak zal vallen. jongensschoen van "ademend" kunstleer Donderdagavond 12 september om acht uur geeft de heer Ph. H. van Westen in het gebouw van de VU aan de Westzeedijk 145 een demon stratie in „Bonkenfiekjen" of beensnijden. Het is zijn bedoeling om bij voldoende belangstelling in het komend seizoen een cursus beensnijden te gaan geven van ongeveer tien lessen. Tevens zal die donderdagavond een kleine expositie gehouden worden van het werk van de heer Van Westen om de mogelijkheden die deze vorm van kunst biedt, te tonen. Bonkenfiekjen is een oorspronkelijk Friese volkskunst. Bonken betekent been. Fieken of fiekjen wordt bij voorbeeld gebruikt in „wat zit je weer te fieken" en betekent zo on geveer „met interesse in een bepaald model snijden". In een gesprek vertelt de heer Van Westen iets meer over deze zo wei nig bekende kunst. „Er zijn in ons land maar weinig'mensen die weten wat beensnijden is laat staan die het zelf beoefenen Ja, hoe kom ie er nou toe om in been te gaan snij den? Mijn moeder was van Friese afkomst en we hadden thuis een sla gerij. Zelf heb ik tot mijn 60ste jaar in het slagersvakonderwijs gezeten. In 1920 haalde ik mijn internationale vakdiploma in Leipzig. Ik ben er ge woon mee opgegroeid. Ik kan me herinneren dat ik vroeger, als klei ne jongen, in de winkel thuis al met been bezig was. Je probeerde uit een stuk been het een of andere voorwerp te maken. Van het een kwam het ander. Ik ging me voor het bonkenfiekjen interesseren en heb onderzocht waar het ontstaan is. De geschiedenis interesseerde me. Aan het materiaal dat ik nodig had voor deze vorm van kunst was na tuurlijk gemakkelijk te komen. Nee dat is geen probleem. Ik weet nu precies wat ik voor een bepaald voor werp of onderwerp nodig heb. een schouderblad, een kniegewricht e.d. Het is wel heel precies werk." In zijn woning aan het H.Dullaert- plein 41b staat dat werk uitgestald. Eenvoudige gebruiksvoorwerpen, ge maakt in de beginperiode, naast prachtige stukjes werk, die getuigen van vakmanschap en veel geduld. Resultaten „De mensen denken vaak dat je er jarenlang voor moet studéren, maar dat is beslist niet het geval. Ik heb in 1952 ook een cursus gege ven in Rotterdam. We werden toen de „Potenclub" genoemd. Er waren toen cursusten bij die na een paar lessen al aardige resultaten behaal den. Een van hen deed het voor aan een vriend, die daarna zo enthousi ast was en direct al aardige resul taten boekte. Ja. er is natuurlijk geduld voor no dig. Met vijltjes en tangetjes moet het been heel pree es bewerkt or den. Het fijne van dit materiaal is dat het goed blijft. Het verkleurd of verbrokkeld niet en het onderhoud vergt ook niet zo veel. Daarbij komt dat het niet duur is, aan het mate riaal te komen. Iedere slager heeft wel wat afval en benen waar iets van gemaakt kan worden. Het been moet wel eerst gekookt, gedroogd en gepolijst, daarna kan het uitsnijden en vijlen beginnen. Het gekke is dat de mensen altijd denken dat ik goed kan tekenen. Niets is minder waar. Ik kan het helemaal niet. Ik copi- eer wat ik wil maken, maak een werktekening en aan de hand daar van ontstaat het kunstwerkje". Een van de mooiste stukjes werk vonden wij wel een blad van een boom. Zo dun gevijld en met precies alle nerven er in uitgekrast. Tegen het raam gehouden leek het door schijnend. Het wordt zorgvuldig weer opgeborgen in een sigaren doosje. Kunstwerkjes die weken tijd gekost hebben. Dat de heer Van Westen zich niet alleen bezig houdt met het beensnij den blijkt wel uit het feit dat hij al 23 jaar lang voorzitter is van de Nederlandse Bond van Speciaalver- zamelaars „Uniek". Het is een lan delijke organisatie van de meest uit eenlopende verzamelaars. De vere niging werd opgericht in 1946 en heeft in al die jaren al heel wat contacten met buitenlandse verzame laars gelegd. Er zijn contacten in Amerika, Zweden, Aruba en vele an dere landen. Veel werk Zo stuurt de heer Van Westen bij voorbeeld bloembollen naar een ver zamelaar in Zweden in ruil voor beensniiwerk uit Lapland. „Kortge leden bijvoorbeeld", vertelt hij", kreeg ik een briefje uit Australië van een meisje dat spaarpotten wil de gaan verzamelen. Zij was via het consulaat in Brisbane aan mijn a- dres gekomen. Maar hoe kom je in vredesnaam aan spaarpotten? Ik ben met de directie van de Spaarbank gaan praten en we hebben dat meis je een spaarpot kunnen opsturen. Dat is zo maar een voorbeeld van het soort brieven en vragen waar mee de mensen bij je komen. Ik heb er wel enorm veel werk aan. Na 23 jaar gaat de leukigheid er wel zo'n beetje af. Iedere maand heeft onze vereniging een ruilbeurs in gebouw „De Heuvel" in Rotter dam. We hebben ongeveer 175 leden. Regelmatig staan we op exposities en dat vergt ook weer wat tijd". STATION LOMBARDUEN OFFICIEEL OPEN Op donderdag 12 september wordt het nieuwe voorstadstation Rotterdam Lomtoardijen officieel in gebruik ge- rtom - Ter gelegenne.ci van deze feestelijke gebeurtenis is in het win kelcentrum ..Het Hart van Lombar- dijen" een koningin gekozen die bij de openingsplechtigheid aanwezig zal zijn. In ons artikel „De zon fn ander mans water" hebben we gezien, hoe in het jodendom de mede-vreugde tot een der voornaamste godsdienst plichten gemaakt is. En terecht! Maar ook aan het mede-lijden geeft men in de joodse gemeenschap dui delijk en merkwaardig gestalte. We - lezen daarover in het prachtige boek van rabbijn S. Ph. de Vries „Joodse Riten en Symbolen" het vol gende: „Het verzaken van de plicht lot belangstelling in leed verraadt niet enkel een tekort aan gernoedsadel. maar het is een zonde tegen God jpelf. Ziekenbezoek b.v. is een mits- wèh, een rechtstreekse plicht tegen over God zelf, een liefdedienst naar Gods verlangen. De midrasj (de oeroude dichterlijk fantaserende joodse bijbelverklaring) zegt b.v. dat God zelf de mitswah van ziekenbezoek bij Abraham neeft vervuld. Want toen „de Eeuwige hem verscheen in de bossen van Mamré (Genesis 18) was Abraham nog niet hersteld van de besnijdenis, die hij kort tevoren aan zich had vo'«rok ken." De verschijning van God was dus in de eerste plaats een ziekenbe zoek! In de joodse samenleving draagt deze mitswbh bij voorkeur haar offi ciële naam: Bikkoer Choliem. Er zijn in alle talen woorden en uitdruk kingen, die vertaald, aan inhoud wat verliezen. Zo is het ook hier. De he breeuwse term heeft meer een klank van heiligheid dan de Nederlandse vertaling. Het kan verbeelding zijn Maar die verbeelding is dan toch iets wezenlijks geworden. Er zit Iers eerwaardigs in en het geeft een vroom geluid. Vroom ln de edele zin van het woord. Er zijn aan deze liefdedienst ook bepalingen verbonden. Bikkoer Cho liem is plicht. Maar men moet de zieke altijd wat brengen: een opge wekt gezicht, een opbeurend woord, een hartelijke bede. Men behoeft daar toe niet altijd wat te zeggen Een handdruk en een blik zijn dikwij's meer dan woorden. Wie in zijn we zen en in zijn persoonlijkheid niets meebrengt, kan ook met woorden niets baten. In de plooien van her gewaad zit bij de een vaak groter troost en hoop. dan bij de andei in veel goedbedoelde woorden. Een kort gebed moet men bij het bezoek ook bij iedere zieke uitspre ken. Al was hts: alleen het woordje sjaloom, hetwelk met vrede moet ver taald worden, maar als "inhoud eigen lijk heeft de som van alle goeds, De zieke zelf is in het bijzonder nooit van God verlaten. Zijn Qénade en Zijn heerlijkheid zijn'hem nabij, zijn om hem heen, .zweven aan het hoofd einde der lijdenssponde, zegt alweer de midrasj. Daarom boog Jacob naar het hoofdeinde van zijn legerstede (Gen. 47), die kort daarna zijn doods bed werd. Wie doktert er niet mee? Maar het mag niet. Wel mag men voorzichtig de omgeving monsteren en de om standigheden, waarin de zieke ver keert onder kiese voorzorg peilen, met zoals vanzelf spreekt de stille en hartelijke bedoeling om, in dien nodig, voor verbetering of bij stand zorg te dragen. Juist dit is, als de gevallen ernaar zijn, het hoofd doel van de liefdeplicht. Maar hoe de omstandigheden ook zijn, het bezoek moet een verlichting zijn en sugges tief ten goede kunnen werken. An ders is het verboden. Al deze bijzon derheden zijn, voor zover mogelijk, in de joodse rituaalboeken omschre- Het bezoek mag geen bezoeking worden. Maar groot is vaak de ijver in de dienst der mitswah. En nu deze dienst der liefde tot een gods dienstplicht en tot een vrome daad geheiligd is, die men kan optellen bij de som der Gode welgevallige daden, welke men zich in het aardse le ven kan bijeen sparen, lijkt het soms alsof men ook te allen tijde en te genover iedereen en onder elke om standigheid het recht heeft, de mo gelijkheid van die plicht voor zich op te eisen! Men meent het recht te hebben op de mitswah! Dan kan het een last worden voor degenen die er het middel voor vormen: de zieken. Dan worden zij de slachtoffers van al te grote belangstelling. Op deze wijze zou de hele zaak noodlottig kun nen worden, omdat ze dan wordt om gedraaid. Niet degeen, die de mits- wèh vervult, heeft er recht op. maar hij, die haar ontvangt! Suggestie is gewis een goed medi cijn. Daarin zijn, geloof ik, alle auto riteiten en niet-autoritelten het eens. In de joodse literatuur is daarover op dit stuk het volgende gezegd: elke bezoeker neemt de zieke een zestig ste deel van de ziekte af. Wilt ge daaruit concluderen: dus als er zes tig tegelijk gaan, dan is de zieke genezen? Die gsap zullen we niet ma ken. Soms echter zou men geneigd zijn te denken, dat de mensen zo schijnen te menen. Zestig bij een zie ken; zo erg is het niet. Maar zes? Het ware misschien wel onvoorzich tig te beweren dat ook dit niet voor komt. Doph ook die overijver bewijst, dat deze mitswah in de joodse samenle ving als een zeer gewichtige staat geboekt, en getuigt, dat het familie leven niet ontbonden, maar warm gebleven is. Innige belangstelling in elkanders wel en wee is geen dode letter in de rituaal-boeken, maar openbaart zich in het volle leven en treedt bij ziekte wel heel sterk aan de dag." Tot zover rabbijn De Vries. Als je zo deze schets van het jood se leven leest, word je als christen wel een beetje jaloers. In veel pro testantse kerken laat men immers het bezoek aan de zieken veel te ge makkelijk aan de officiële leiders van de gemeente over (predikanten, ouderlingen en diakenen) en wordt dit veel te weinig door de gemeente leden zelf beoefend. En ook op het gebied van de onderlinge hulp is er vaak een schrijnend tekort. Vooral in de grote steden is de vereenzaming ook onder meelevende kerkleden soms een kwellend pro bleem en men leeft vaak in een stom verwjjt tegen de voorgangers, die de mensen aan hun lot schijnen over te laten, hoewel dezen niet alles kun nen en dikwijls van een bepaald ziek tegeval helemaal niet op de hoogte zijn gebracht. Men ziet in het alge meen te veel de kerk als een servi ce-instituut ter bevrediging van godsdienstige behoeften. Je betaalt je bijdrage en je leeft min of meer mee, en dan heb je ook recht op godsdienstige hulp ln de grenssitua ties van het mensenleven: geboom te (de doop') en huwelijk, ziekte en dood. Maar men beseft te weinig, dat gemeentelld zijn in de eerste plaats betekent, dat je zelf aan je naaste in allerlei situaties solidariteit en medeleven bewijst. Natuurlijk kan men ter verontschul diging allerlei sociologische wetma tigheden aanvoeren. Dergelijke inten sieve onderlinge hulp als in het joden dom vindt men b.v. ook in dorpen en stadswijken waar de buurtgemeen schap nog hecht is en de burenhulp in al zijn rechten en plichten duide lijk is geregeld en waar familiele den dicht bij elkaar blijven wonen en dus een stevig onderling contact in stand gehouden kan worden. Bij de joden heeft zeker ook het wonen in aparte jodenwijken (de getto's) en- het feit, dat men een bedreigde minderheidsgroep was tot een stevige onderlinge, solidariteit geleid- Maar bij jood en niet-jood brengt de moderne verstedelijking mee. dat de gemeenschapsbanden losser wor den, omdat de mensen hun contac ten zelf willen kiezen en kies-keurig incidentele contacten prefereren bo ven een hecht-doortimmerde gemeen schap. Toch kunnen en willen we er niet onderuit: ook in het evangelie van Jezus en in de christelijke gemeen te heeft bezoek aan zieken en aan an dere mensen in druk een hoge prio riteit. De apostel Jakobus zegt het in zijn zendbrief heel scherp: Zuivere en onbevlekte godsdienst voor God, de Vader, is: omzien naar wezen en weduwen in hun druk en zichzelf on besmet van de wereld bewaren." En als Jezus het grote oordeel te kent, waaraan Hij in de Naam van God alles en een ieder zal onderwer pen, dan zal Hij in de duisternis zen den degenen die Hem niet hebben be zocht toen Hij ziek was of in de ge vangenis. En als ze Hem vragen zul len, wanneer ze Hem dan ziek ge zien hebben of gevangen, zal Hij ant woorden: „Voorwaar, Ik zeg u, in zover gij dit aan een van de minsten niet gedaan hebt, hebt gij het ook aan Mij niet gedaan." Anderzijds zal Hij straks in het licht zenden dege nen die Hem toen Hij ziek was heb ben bezocht. En als ook zij zullen vragen, wanneer ze Hem dan gevan gen of ziek hebben gezien, zal Hij tegen hen zeggen: „Voorwaar, Ik zeg u, in zoverre gij dit één van deze mijn minste broeders gedaan hebt, hebt gij het Mij gedaan." (Mattheüs 25 vers 31 tot 46). Radicaler kan het niet: een be zoek aan een zieke of gevangene is een bezoek aan Jezus zelf. Hij zelf ligt op dat ziekbed of op die brits in de kale cel op ons te wachten. Zo solidair is Hij met hen, mensen in druk. En wie hen voorbijgaat, gaat Hem voorbij; Dr. K. J. KRAAN Naast de vereniging en het been snijden heeft de heer Van Westen ook nog een prachtige verzameling exotische vlinders en een collectie geologische stenen. Alsof dat nog niet genoeg is, begon hij een paar jaar geleden ook met het maken van dia's. Nu komt daar in septem ber naast de vele werkzaamheden ook nog de cursus bij. tiae ekster gesneden uit been in de ruimte over een periode van ze ven weken de meeste bezoekers ge trokken. De film geeft een beeld van een reis van het Kennedy-ruimtestation bij New York naar de maan en naar de grootste van de planeten, Jupiter. De eerste halte is een ruimtestation in de vorm van een wiel, dat lang zaatn ronddraaiend om de aarde wen telt. Van dit ruimtestation af heeft men een utzdchi op de aarde, die twee maal per minuut voorbij gaat. Op de maan wordt men weer geconfron teerd met het verleden, met de tijd, voordat het menselijke ras bestond. Het scenario voor deze film werd geschreven door Stanley Kubrick en Arthur C. Clarke, een bekend ruimte- vaartdiesikundige en schrijver van ve le science-fiction boeken. Een groep van 36 technische ontwerpers uit twaalf landen ontwierp de technische atrributen voor de film, bij het maken waarvan werd gesteund op weten schappelijke adviezen van meer dan 40 grote industriële firma's en weten schappelijke concerns uit de Verenig de Staten en Ipuropa. Heeft U er al eens meer aan gedacht een massage-apparaat te kopen... ma*'; het altijd ge laten voor de prijs, omdat U die niet voor zo'n lux artikel wilde neertellen. Dan is dit Uw kans! Een fantastisch massage-appa raat, een weldaad voor Uw lichaam. Door de 4 hulpstukken is het apparaat geschikt voor elke soort massage, zoals: been-, rug-, hoofd-, haar- of gezlchts- Dit vibratie-apparaat, uitge voerd in aluminium (licht in gewicht) wordt gevoed door 2 batterijen. WIJ bieden U nu deze unieke ge legenheid in het bezit te komen van een massage-apparaat want U betaalt nu nog géén zes gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit massage-apparaat, compleet met 4 hulp- en 2 bevestiglngs- mmm st stukken £~(Ay( Inclusief y/U 2 batterijen voor W 0 Vrijdagavond tot 9 uur open Ook mundttmorgtn itopend Coin tol, of tehrift. kart. „Ik reken op ongeveer 15 20 mensen. De bedoeling is de cursis ten te gaan leren hoe het materi aal te bewerken en hoe er aan te komen. Ik denk dat het cursusgeld ongeveer f 30,- gaat bedragen ter wijl daar voor materiaal nog eens f 20,- a f 25,- bij komt. Belangstel lenden voor de cursus beensnijden kunnen dus donderdagavond 12 sep tember alle mogelijke inlichtingen krijgen. De heer Ph. H. van Westen met een van zijn kunstwerken, een prach- Binnenkort zal in het Rotterdamse Cinerama theater een nieuwe film in premiere gaan. Het is ditmaal een science-fiction film, door middel waarvan de toeschouwer een ruimte reis in het jaar 2001 wordt aange boden. Het is een product van Stanley Kubrick, die destijds veel succes boek te met de film „dr. Strangelove". In Amerika heeft „2001": een zwerftocht Vaste bezoekers van het Cinera- matheater ln Rotterdam zullen hem missen. Vorige week zaterdagmor gen heeft de heer A.M. („Ome Toon") Hoppenbrouwer zijn por tiersuniform officieel aan de kapstok gehangen. Hij ging met pensioen en dat was voor het personeel van het theater aanleiding hem en zijn vrouw nog eens in het middelpunt van de belangstelling te zetten. Namens de directie van het theater werd hem een envelop met inhoud overhan- digd. Op zichzelf is een afscheid omdat men met pensioen gaat een alledaag se gebeurtenis. Met Ome Toon ligt dat echter iets anders, omdat hij de hele geschiedenis van het theater heeft meegemaakt, ook de tijd, toen er geen films werden gedraaid, maar er toch altijd iemand aanwezig moest zijn. „Dat was een heel nare tijd", zegt hij, „want we wisten zelf niet waar we aan toe waren". „De meeste mensen beschouwen een bioscoopportier als een overbo dige figuur", zegt Ome Toon, „en ik kan me wel voorstellen, dat zij er zo over denken, omdat ze niet weten, dat een bioscoopportier eigenlijk een manusje-van-alles moet zijn, die overal in het bedrijf moet kunnen bij springen". Zelf heeft hij dan ook wel eens in de projectiekamer moeten werken als er tekort aan personeel was. „Ik moest dan op commando op een bepaald knopje drukken", zegt hij lachend, „maar ik wist niet waar het voor was. Ze 'hadden dan geen tijd om het me te vertellen". Ome Toon heeft er geen spijt van, dat hij nu met pensioen gaat. „Ik heb er hard genoeg voor moeten wer ken", zegt hij. „Vroeger heb ik ook nog bij een bakker gewerkt, 's Mor gens om vier begonnen we te bakken. Daarna moest ik brood rondbrengen en 's avonds werkte ik dan weer als t portier en in de buffetten van Ket Scala-theater. Wat ik nu ga doen? Wandelen en vissen en vaak. naar Blijdorp. En natuurlijk ook naar de bioscoop, want ik heb in mijn leven niet al te veel films gezien".

De Havenloods | 1968 | | pagina 13