geschiedenisonderwijs De nieuwe methóde voor Anita en RenéMeijer blijven doorgaan tot top is bereikt „Geschiedenis in thema en taak" Hlgj^QÓSBSI De Havenloods mm DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 17 nu... beduidend goedkoper nu... beduidend goedkoper Het Romeinse rijk ging in de tijd tan de soldatenkeizers sterk achteruit. Ten noorden tan het r'yk woonden in Europa reel Germaanse stammen, die raak ran woonplaats veranderden. Soms lieten de Romeinen deze rondtrek kende stammen binnen ban grenzen toe. Door het rerral van de Romeinse macht werd de situatie aan de grenzen moeilijk. De beweging van de Germaanse volken werd versneld door de inval van de Hunnen in Europa. Er ontstond een onoverzichtelijke toestand. Volken van Vier onderzeebootjagers van de Standing Naval Force Atlantic (het oude Matchmakers Squa dron) lagen, een week aan de Rotterdamse Parkkade. Zondag middag maakten honderden be zoekers gebruik van de mogelijk heid de scheven te bekijken. Op de foto (genomen vanaf de En gelse Argonaut", waarnaast Hr. Ms. „Zeeland" lag) ziet men links de Westduitse Bayemen rechts de Amerikaanse „Glen- non". ging van Geschiedenisleraren in Ne derland al jarenlang wordt gespro ken, als het gaat over een didacti sche wezenlijke andere aanpak van het geschiedenisonderwijs. Deson danks heeft de reactie vanuit het onderwijs op „Geschiedenis in the ma en taak" de uitgeverij volkomen verrast. Binnen enkele maanden zijn enige tienduizenden exemplaren van het boek verkocht. Een voor Neder land unieke zaak in deze tak van het uitgeversbedrijf. Meulenhoff's adjunct-directeur D. van Foeken („Met het oog op de concurrentie zeg ik liever niet hoe veel tienduizenden precies") reageert op het succes: „Het is blijkbaar zo dat als je een bepaald vak anders aandient er grote belangstelling voor bestaat." Hij meent echter ook dat er nog veel leraren zullen zijn die er aan moeten wennen dat in deze geschiedenis is methode niet alle veld slagen, niet alle koningen, niet alle vorstenhuizen en veel van al het ande re illustere dat de geschiedenis ople vert, onvermeld blijft. „Maar de hele geschiedenis door te nemen is onbegonnen werk, er is domweg te veel. Er m.oet een keus worden gemaakt. Nu hebben wij de keus gemaakt voor een onderwijs dat gericht is op het geven van historisch inzicht." Eenvoudig gezegd komt het er op neer dat „Geschiedenis in thema en taak" de lijnen vanuit het verleden doortrekt tot in het heden. Leesstukken Van Foeken: „Tot nu toe is het zo geweest dat het geschiedenisonder wijs dikwijls net niet aan de jongste geschiedenis toekwam. De Eerste We reldoorlog was wel de grens. En hoe wel sommigen zeiden dat wat zich na de Eerste Wereldoorlog heeft af gespeeld nog geen geschiedenis is, waren er toch velen en eigenlijk steeds meer die dat als een zwak punt in het onderwijs zagen." Met andere woorden: men kon ten slotte niet meer om het inzicht heen, dat de eigen tijd in het geschiedenis onderwijs aan de orde moest komen. Een eerste verandering, die onge veer tien jaar geleden haar intrede deed was de semi-concentrische me thode, waarmee in drie jaar tijd de gehele geschiedenis tot na de Twee de Wereldoorlog werd behandeld. De ervaring leerde dat wilde men het gestelde doel bereiken, nl. het kwe ken van historisch inzicht, men toch rigoreuzer te werk moest gaan en al die dingen uit het geschiedenison derwijs moest bannen „die men toch weer vergeet." Omdat de leerlingen nu voor hun eindexamen zes grote thema's van vóór 1900 en de geschiedenis van de twintigste eeuw moeten bestuderen, besloot men aan de bestaande me thode een thematisch element toe te voegen. Dit leverde de thematisch semi-concentrische methode op, die een didactisch wezenlijk andere aan pak van het geschiedenisonderwijs oplevert. Zo kwam het tot „Geschiedenis in thema en taak", een serie zeer aan trekkelijke geschiedenisboeken waar van de typografische verzorging, de indeling en de uitstekende illustraties opvallen. De schrijvers tekenen er bij aan: Fé-RESTAURANT ALHENA verhuur van ZALEN ar bruiloften, receptie* en partt or 25 tot 225 personen. Mathenesserwef 211, Tel. 23795S „Elk hoofdstuk heeft een korte in leiding, waarin wordt aangegeven waarom het gekozen onderwerp be langrijk is. In essentie worden hier in ook reeds de hoofdlijnen aangege ven. Naderhand kunnen deze inlei dingen uitstekend dienst doen als re petitiemateriaal. Zwak punt De voornaamste feiten worden aan het einde van elk hoofdstuk nog eens herhaald. Een aantal moeilijke woor den besluit het te leren gedeelte. De leesstukken (die elk onderwerp be sluiten JhdG) zijn bestemd de leer lingen in aanraking te brengen met de sfeer van het verleden. Ze zijn voor een deel ook toelichting op het geleerde, terwijl het anekdotische element eveneens niet mocht ontbre ken. De vragen en opdrachten moe ten als taken worden gezien en zijn bedoeld als een hulpmiddel om de stof te memoriseren. De leerlingen moeten er zelfstandig Twee pagina's uit het nieuwe leer boek. Opvallend is de vlotte bijna journalistieke lay out, de ruime opzet en het forse formaat van de illustraties. aan werken. Het zal niet altijd mo gelijk zijn uitsluitend met dit boek de opdrachten te vervullen en de vra gen te beantwoorden. Wij geloven, dat het belangrijk is wanneer onze leerlingen zelf gaan zoeken in aller lei lectuur, die op school of thuis aan wezig is. Aan de ontplooiing van dit eigen initiatief zullen we veel ruim te moeten geven". Uitgever Vah Foeken ten slotte: „Je moet natuurlijk wel begrijpen dat een leerboek nooit iets anders is dan een stuk gereedschap. Het han teren ervan staat of valt met de ca paciteiten van de docent". JAN HEIN DE GROOT Plattegrond Rotterdamse haven nieuw uitgegeven Enige tijd geleden is de vierde druk van de bekende plattegrond van de Rotterdamse haven van de pers gekomen. Deze nieuwe uitgave is aanzienlijk verbeterd. Thans zijn ook de Botlek en Europoort, die in de vorige uitgave als inzet op kleinere schaal op de kaart voorkwamen, op gelijke wijze als het overige haven gebied in kaart opgenomen. Ook is de kaart aangepast aan de verkeers ruit, waardoor de plattegrond be langrijker is geworden voor automo bilisten. Tevens zijn de routes door Rotterdam, die auto's met gevaarlij ke stoffen moeten nemen, op de kaart aangegeven. De afmetingen van de kaart zijn 200 bij 75 cm. De plattegrond, die een schaal heeft van 1 op 200.000 is in vier kleuren uitgevoerd. De uitge ver is C. de Groot, Nolensstraat 51 te Rotterdam. In het artiestencafé Tekkel aan de Beijerlandselaan 21, waar mo menteel ook een kleine expositie is ingericht van het werk van Leen- dert Le Due, zal aanstaande vrijdag een optreden plaatsvinden van Anita en René Meijer. Eén en an der in het kader van de audities die aldaar elke vrijdagavond geor ganiseerd worden. Anita en René zijn in vakkringen, ondanks hun jeugdige leeftijd, reeds bekend. Zij zijn geboren en getogen Rotter dammers en al sinds jaren stil bezig aan het vervolmaken van hun talent dat zich, vooral bij Ani ta, in de zang manifesteert. René zou zich de muzikale mana ger van de jongere Anita kunnen noe men. Hij is de man die haar stuwt en die zijn zusje in de loop van de jaren tot een waar talent wist te ont wikkelen. Vorig jaar werd zij, in een groot Talenten Festival, tot de eerste prijswinnares uitgeroepen. Een voor treffelijke prestatie als we bedenken dat hier meer dan honderd kandida ten hun strijd leverden. Anita ging met de ereprijs naar huis en mis schien was dit de baanbreker voor haar eerste televisie-optreden. Anita en René kwamen op 28 juni jl. voor de felle lampen in de Manege te Hil versum (zie foto) en meer optredens zijn in voorbereiding. Medio septem ber verschijnt er een Phonogram-sing le op de markt waarop drie eigen composities van René staan, te we ten: „Why, why", „I'm remembe ring" en „I'll never stop". Erg veel tijd voor repetities heb ben zijn niet. Anita studeert nog en haar broer is kantoorbediende. Het programma dat zij brengen is echter volkomen afgewogen en voorbereid. „We zijn begonnen met de folksong", zegt René, „maar we willen nu de soul brengen en ook een tikkeltje in de oude stijl. Popmusic is reuze ge schikt voor de stem van Anita, je zou het een mengeling van Warwick, San dy Shaw en Sandra kunnen vinden. Ach, een goedkoop succes zou nu ook wel mogelijk zijn, maar we willen ons gewoon goed voorbereiden. We treden natuurlijk wel vaker op voor verenigingen, maar toch houden we het nog een beetje weg van het grotere werk. We vinden dat we nog niet rijp genoeg zijn om die reuze- stap te wagen. Anita zou nu bij voor beeld heel goed een antwoord op Heintje kunnen zijn, maar we willen die stijl niet brengen, we willen ge woon onszelf blijven. Daarvoor is oefening nodig, laten we maar wach ten met die grote sprong tot we zo ver zijn dat we zonder te struikelen de bühne kunnen opgaan". Inspiratie Ernstige woorden van deze twintig jarige broer-manager, die er ook niet tegenop ziet om naast het begeleiden op de gitaar ook nog de liedjes te componeren en van een tekst te voor zien. „Die waait je soms zo maar aan", zegt hij zonder grootdoenerij, „je hebt de inspiratie en dan maak je die tekst op een avond, die mu ziek heb je of niet en dit op zichzelf is dan weer aan veranderingen on derhevig. We gaan eraan schaven en slijpen en als we dan denken dat het iets gaafs geworden is gaan we het instuderen". Ze hebben geen les, ze doen alles zelf. Eerst nemen zij hun liedjes op de band op om die daarna te bewer ken. Ze hebben die muzikale trek niet van een vreemde want ook pa Meijer wist zich vroeger aardig op de piano te redden. Incidenteel speelde hij in Theater Colosseum aan de Bey- erlandselaan. Niet ver daar vandaan zullen dan vrijdagavond zijn zoon en dochter staan. Anita en René hebben ook samen in een band gewerkt. Daar leerde Anita zich op het podium te bewegen. Op de auditie zullen zij tweemaal twintig minuten optreden. KLED1NGBEURZEN De kledingbeurzen „Zo goed als Nieuw", uitgaande van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, nemen in september weer dames- en meisjes- winterkleding aan. De beurzen zijn gevestigd in de Blindeninrichting'aan de Ripstraat, ingang Tweede Goudse- wagenhof op iedere le en 3e donder dag van de maand van 10.30 tot 13.30 uur, en in „Het Baken", Dordt- selaan 140, iedere 2e en 4e donder dag van de maand van 10.30 tot 15.00 uur. De per 1 september in werking getreden Mammoetwet heeft o.a. de uitgevers van schoolboeken ver plicht zich te bezinnen op het uit brengen van nieuwe schoolboeken, die geschikt zijn voor scholenge meenschappen en gemeenschappen van scholen. Veel meer dan in het verleden het geval was zal het on derwijs van Mavo, Havo en VWO op elkaar moeten aansluiten. Het betekent bijvoorbeeld dat eenzelfde leerboek word gebruikt in de ge meenschappelijke brugklas en dat vanuit dit basisboek speciale d t'en verschijnen voor de verschillende onderwjjsrichtingen. Een voorbeeld hiervan Is de nieu we methode voor geschiedenisonder wijs, die ontwikkeld is op initiatief van de educatieve afdeling van de Amsterdamse uitgeverij J. M. Meu- lenhoff en die de titel meekreeg „Ge schiedenis in thema en taak", ge schreven door de historici W. F. Kalkwiek, C. C. A. van der Wilde en J. Wilschut. Een nieuwe methode, niet slechts omdat de reeks vanuit het boek voor de brugklas het onderwijs van Mavo tot gymnasium dekt, maar ook en vooral om de nieuwe aanpak van het geschiedenisonderwijs. De schrijvers zeggen hier zelf over: „Wij meenden te moeten breken met de gewoonte de geschiedenis van een land of een groep van landen chronologisch te behandelen met als uitgangspunt de politieke geschiede nis. Dit boek („Geschiedenis in the ma en taak") bevat niet een over vloed aan details, die moeilijk kun nen worden geleerd, onmiddellijk worden vergeten en voor een goed inzicht in de geschiedenis gemist kun nen worden. Belangrijker leek ons het bijbrengen van begrip en inzicht. De te leren stof is daarom gerang- F"hikt rond een aantal kernen, waar door elk hoofdstuk een afgerond ge heel gaat vormen. De keuze van de onderwerpen is zo breed mogelijk óp- gevat, d.w.z. onderwerpen van poli tieke, van culturele en van sociaal- economische aard worden afwisse lend aan de orde gesteld. De geschiedenis van onze lage lan den is daarom niet afzonderlijk be handeld. In één geval meenden wij daarvan te moeten afwijken, nl. ten aanzien van de Tachtigjarige Oorlog. Wel is de behandeling van dit onder werp tot een beperkte omvang terug gebracht". Andere aanpak Hier wordt een gedachtengang ge formuleerd, waarover in de Vereni- Vrljdag en zaterdag verkopen wij deze wollen jongens en meisjes jasjes, met wollen ruitvoering, In grijs, geschikt voor leeftijden van ±2 t/m 8 Jaar. Vrijdagavond tot 9 uur open Ook moindigmorgen - geopend geeft opening van zaken Op de Coolsingel 60a heeft Claudia Mode uit Utrecht haar eerste vesti ging in Rotterdam vorige week ge opend. Claudia Mode heeft zich voor al gespecialiseerd in een collectie be stemd voor de jonge modebewust® vrouw, exclusief maar niet duur. Ein deloos combineren en variëren is de mogelijkheid die bij Claudia Mode wordt geboden. Op een bijzonder over zichtelijke wijze zijn de japonnen en mantels de pakjes en truien onderge bracht. Claudia Mode heeft de alleen-ver koop voor Rotterdam van de collectie Twenty Seven ontworpen door Dick Holthaus. Daarnaast betrekt het mo dehuls haar collectie van bekende mo dehuizen uit Frankrijk, Italië, Enge land en Duitsland. Zaterdag 7 september opent de heer A. Bijl aan de Kralingseweg 312 een cash and carry bedrijf. De heer Bijl is commissionair in groenten en fruit. In het bedrijf zullen niet alleen groen ten en fruit worden verkocht tegen la ge prijzen maar ook andere levens middelen. Vanaf 9 uur precies zal de winkel geopend zijn. In Gouda wordt op zaterdag 7 en 21 september in het clubgebouw „Kor te - Akkeren", Jacob Catsstraat 57, postzegels, sigarenbandjes, lucifers merken enz. geruild. De beurs is ge opend van 1 tot 5 uur. Morgen bent U In één klap van de zorg afdat er nog nieuwe winterjasjes voor de kinderen gekocht moeten worden. Kinderjasjes, in een prachtige wollen kwaliteit, gevoerd met een wollen ruitstof. Een kwiek jasje met 2 steekzakjes en een splitje in het achterpand. Door de stifknoopsluiting kan het zowel door jongens als meisjes gedragen worden. Dit heerlijk warme jasje, in een mooie kleur grijs, uit de serie van 42.75 - 49.75, nu heel veel voordeliger. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Mousse Nylon bree ches, met dubbel zadelkruis je, makkelijk te wassen en zó droog, voor de maten 38 t/m 48 In diverse /i kleuren, per stuk M sS*/ voor m Vrijdagavond tot 9 uur open Ook mundtgmorgen geopend Géfn til. ef schrift, bost. Denk nu niet: „...Zo'n ding met pijpen Is me te warm"... neen, deze hypermoderne breeches, een flinterdunne, en toch zeer behaaglijke panty met pijpjes is Ideaal voor ons klimaat. Mousse Nylon breeches, slank en glad afkledend, In prima model en met kant langs de pijpjes, uit de normale series van 3.50. Nu zoekt ze uit, prettig te dragen onder lange pantalons, op de fiets of brommer, elegant en comfortabel, voor nog géén twee gulden.

De Havenloods | 1968 | | pagina 17