Miljoenen brandschade. ..maar niemand maakt zich druk Deze week in DEHAVENIOODS KUNSTGEBITTEN Poppentheater heet „Kador" SIMONIS GROEN 0OO BE HAVENLOODS 17e jaargang no. 45, donderdag 5 september 1968 Weekblad voor Rotterdam-Rechter Maasoever Directie: W. van der Giesseit Kantoor: IVestblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 21 10 (8 lijnen) postgiro 18344 Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". „Niemand gelooft in brand. U niet en ik ook niet. Maar toch moeten we er ons alle maal veel meer van bewust worden, dat het altijd en over al kan gaan branden*'. Dit zegt de heer C. ter Poorten, hoofd inspecteur van het brandweer wezen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Voor hem op zijn bureau ligt het jaar overzicht 1967 van zijn dienst. Het is een bijna schrikbarend rapport: in 1967 nam het aan tal branden (15.659) met 13,6 procent toe ten opzichte van het jaar daarvoor. De totale brandschade 170.480.000) steeg zelfs met ongeveer 42 procent. Dit betekent, dat in 1967 ongeveer 0,83 procent van het bruto nationaal pro- dukt verloren ging. I Dit zijn cijfers, waarover de heer Ter Poorten zich zorgen maakt. „Driekwart van het aantal branden komen voor rekening van de han del en industrie", zegt hij. „Het aantal branden in woningen is niet zo schrikbarend, behalve dan, dat er in 1967 bij die branden 60 men sen omkwamen, onder wie dertig kinderen. En die oorzaken van die bedrijfsbranden liggen vooral in het i'eit, dat de veiligheidsvoor schriften veel te wensen overlaten. Ach, men weet het wel, maar waarom vertellen de directies van J de bedrijven het niet aan hun per soneel. Neem nu bijvoorbeeld die grote brand, die ontstond, doordat lasvonken terechtkwamen in een vat met verdunner. Als je zo gaat werken, dan vraag je er om." Tijdens het hele gesprek blijft de heer Ter Poorten steeds maar weer op dit onderwerp hameren. „De voor lichting in bedrijven en fabrieken is over het algemeen genomen onvol doende", zegt hij. „Natuurlijk zijn er wel bedrijven, waar het goed is. Bij BANKETBAKKERIJ VROON WALENBURGERWEG 76-78 Telefoon 24 54 07 28 75 95 VRIJDAG: Z ROOMBOTER METRO' per 250 gram van 2.: ZATERDAG: DYONNAISE TAART IEDERE DAG: VROON'S RUIM TRUFFEL bonbons rer 250 gr. van 3 75 g gQ Z GELE^ ROOMTOMPOUCES gg HAZELNOOT GEBAKJES gjj DE SPAARBANK TE ROTTERDAM HOOFDKANTOOR BOTERSLOOT 25 REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA Hoogstr. 40, R'dam. tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3. 6, 8 en buslijn 32. 34. 38. 45. 49. 49a. Philips, bijvoorbeeld, een bedrijf, dat ik persoonlijk ken. Daar heeft men een brandraad, die elke maand bij el kaar komt om de veiligheid te bespre ken. Zo zullen er nog wel andere zijn, maar bij het grootste gedeelte van de bedrijven ontbreekt er alles aan". Uiteraard is er bij de bouw van be drijven rekening gehouden met de voorschrifttin van de brandweer. „Maar daarna worden die voorschrif ten vergeten", zegt de hoofdinspec teur van het brandweerwezen. „Men denkt er eenvoudig niet meer over na. En als na een tijdje het produk- tieproces wordt veranderd, worden de voorschriften niet aangepast. Die voorschriften zijn, dan alleen maar hinderlijk, omdat ze bijna altijd in grijpen in het produktieproces. Dan kan het gebeuren, dat ér lasvonken terechtkomen in een bak met ver dunner. En wat zou u denken van al het afval, dat in een fabriek blijft slingeren? Om vijf uur wordt er ach teloos een brandend peukje in gegooid en dan gaat het zaakje lekker De Httr Ter Poorten len. Als de boel in de brand vliegt, is er voor de brandweer niets meer te redden". Grote branden Het zijn deze zaken, die de heer Ter Poorten verontrusten. „De bedrijven worden steeds groter en er komen ook steeds meer bedrijven", zegt hij. „Het is dan ook niet het grote aan tal branden, dat me dwars zit, maar het aantal grote branden. In 1967 wa ren er 18 zogenaamde miljoenenbran- den, die samen 48 procent van de to, tale schade vormden. Maar die on veiligheid geldt niet alleen voor be drijven. Denk maar aan de brand, die het raadhuis in Oudewater heeft verwoest. De oorzaak is waarschijn lijk geweest, dat er asbakken zijn ge leegd in prullemanden en dat men daarna naar huis is gegaan. Dat zou niet voor mogen komen, maar het ge beurt, dagelijks en overal". De heer Ter Poorten, die vroeger gevaren heeft, vergelijkt deze toe standen met de scheepvaart. „Waar om kan men op een schip wel een man een paar keer een ronde laten doen om te kijken of alles brandvei lig is? Dat kan toch ook in een be drijf gebeuren? Het hoeft helemaal niet zo veel te kosten- Maar men moet het ook niet overlaten aan een klein baasje, die eigenlijk niets te zeggen heeft. Daar moet iemand uit de directie zich mee belasten' Er zijn nog meer vergelijkingen te maken met schepen, die zijn uitge rust met rookdetectors en sprinklerin stallaties. „De waarschuwing laat ooi; veel te veel te wensen over. Er zijn nog maar heel weinig bedrijven, die ookdetectors hebben. Mau. d e din gen waarschuwen tijdig als er ergens iets gaat smeulen. Die installaties zijn niet zo kostbaar. Maar de Dan- lon in Emmen had ze niet. Toen men tot de ontdekking kwam, dat er brand was, kon er niets meer gered wor den". Op elkaar De heer Ter Poorten laat even de interne veiligheid van bedrijven rus ten. Zijn kritiek gaat nog een andere kant uit. „In de huidige bestem mingsplannen houdt het grootste ge deelte van de gemeenten geen reke ning met de brandbeveiliging. Men bouwt veel te veel op elkaar. Toen de Danlon in Emmen in vlammen opging, zijn ex nog een paar bedrij ven meegegaan, gewoon, omdat ze er te dicht op stonden". De heer Ter Poorten is geen voor stander van een te ver door gevoer de inmenging van de rijksoverheid, maar toch hoopt hij, dat het nieuwe brandweerpreventiebesluit, dat vol gend jaar misschien gereed komt, door de gemeenten zal worden over genomen- „Ik hoop, dat we daarmee dan zullen bereiken, dat de gemeen ten niet meer zullen proberen elkaar beentje te lichten om industrieën aan te trekken en ze daardoor dicht op elkaar laten bouwen", zegt hij. Een lichtpuntje in dit verband is dat pro vinciale staten, die de bestemmings plannen moeten goedkeuren, thans ook wakker beginnen te worden en meer en meer aan het brandweerwe- zen om adviezen vraagt. Tevens zijn de verzekeringsmaatschappijen, die letterlijk het kind van de rekening worden, ook bezig de gelegenheid te krijgen bezwaarschriften in te die nen, wanneer er in een bestemmings plan te weinig rekening met de brand beveiliging is gehouden. Sluitpost De hoofdinspecteur van het brand weerwezen komt weer terug op de in terne voorzieningen. „Bij de bouw van fabrieken zijn dit soort voorzie ningen vaak een sluitpost", consta teert hij. „Ook bij huizen of hoge woongebouwen en zelfs bij bejaar dentehuizen en ziekenhuizen komt men veel te laat tot de ontdekking, dat er iets aan de brandbeveiliging moet worden gedaan. In bepaalde ge meenten bestaat wel de plicht om het plan van de architect voor te leg gen aan de brandweer, maar dan is het eigenlijk al te laat. Want als de architect zijn tekening moet gaan veranderen, kost het heel veel geld. En dan gaat men zoeken naar een noodoplossing. Bij driekwart van de gemeenten ontbreken goede brand- we erve r orideningen Het is allemaal te herleiden tot het feit, dat niemand ooit werkelijk ge looft in brand. Er moet op dit gebied KIJKEN BIJ 00M AGENT Zaterdag is er weer een kijkdag op het Haagse Veer. waar weer een groot aantal fietsen en bromfietsen op de rechtmatige eigenaar «taan te wachten. Opvallend is het grote aan tal kinderfietsen. Men kan terecht van negen uur 's morgens tot onge veer half vijf 's avonds. De enorme uitslaande brand i Danlonfabriek in Emmen. meer voorlichting komen. De heer Ter Poorten begint te lachen. „Dat is de taak van de Stichting Brand preventie", zegt hij. „Maar die komt ...niet zo erg van de grond, omdat eigenlijk asleen het ministerie van Binnenlandse Zaken subsidieert- Het bedrijfsleven doet nog niet zo veel. Maar daar heb je het weer: niemand gelooft er in. Tot het zo ver is". De hoofdinspecteurvan het brand weerwezen lijkt een roepende in de woestijn. Hij blijft echter doorroepen. „En als ik van tijd tot tijd mijn hart eens kan luchten via een artikel in een krant, ben ik al weer een stap je vooruit". zegt hij. JAN DIJKSTRA Waterwegbewoners vragen Rotterdam om leefruimte De actiegroep „Leefbaarheid Wa terweggebied", die zich in april in een open brief tot burgemeester Tho massen gewend heeft namens 4.ê00 bewoners van dit gebied, is gister avond ten stadhuize door burgemees ter en wethouders van Rotterdam ontvangen. Er is uitvoerig van gedachten ge wisseld over een groot aantal vragen door de actiegroep opgeworpen, on der meer of de bewoonbaarheid van de Waterwegsteden geen gevaar loopt tengevolge van de omsingeling door de industrie, en waarom steeds nieuwe, onzekerheid scheppende dis cussies ontstaan over de richtlijnen, die de regering gegeven heeft ten aanzien van de ruimtelijke ordening van het Deltagebied. De indruk van de groep was alge meen, dat er met het gemeentebe stuur op open wijze en constructief kan worden gesproken. In het ge sprek kwam nadrukkelijk de wense lijkheid naar voren van een nationa le havenpolitiek. Het gesprek zal ze ker een vervolg hebben. Reductie op concerten voor bejaarden Voorlopig als experiment heeft het bestuur van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest het initiatief geno men bij bepaalde concerten bejaar den tegen een zeer gereduceerde prijs in de gelegenheid tê stellen de ze bij te wonen. Als experiment dient het eerstvol gende Promenadeconcert op 13 sep tember a.s., waarop aan personen bo ven de 65 jaar toegang wordt ver leend tegen betaling van f 1 in plaats van 3. De voorverkoop is vanaf don derdag 5 september aan de kassa van „de Doelen". Schouwburgplein 50. Het. welslagen van deze loyale geste is nu afhankelijk van de spontane re actie van de bejaarde muziekliefheb bers. Thrift shop weer open Donderdag 12 september zal de Thrift Shop in de Schotse Kerk aan de Schiedamsevest weer van start gaan. Men kan daar gebruikte kleding (xn zeer goede staat) kopen en verko pen. De winst die op deze manier wordt gemaakt is bestemd voor een liefdadig doel. De winst van het vori ge seizoen, drieduizend gulden, is ge geven aan het Zeehospitum in Kat wijk. Met dit geld zal een werk plaats voor spastische jongens en meisjes worden gebouwd. De Thrift Shop is donderdags om de veertien dagen geopend van half elf tot half drie. MEDEDELI.\ti Wegens een diepgaand verschil van inzicht met directie en redac tiestaf over beleidszaken heeft de heer H. Verweij, hoofdredacteur van ons blad, onmiddellijk ontslag verzocht. Het gevraagde ontslag is de heer Verweij inmiddels op de meest eervolle wijze per 31 augustus 1968 verleend, onder dankzegging voor de signatuur die hij ons blad heeft gegeven. De leiding van de redactie is met ingang van 1 september 1968 voor lopig opgedragen aan de directeur, de heer W. v. d. Giessen. De Uitgeefster Stichting Clubhuizen „De Jeugdhaven" |5\y Mevrouw J- v.d. Welle uit de Anti lope straat 20 in Kralingse Veer heeft de juiste naam bedacht voor het pop pentheater van Martin Jans en Her man Frank. Uit de vele tientallen namen die binnenkwamen kozen bei de poppenspelers de naam „Kador" Mevrouw v.d. Welle is op de naam gekomen door Karei Doormanstraat, waaraan het Piccolotheater ligt en waarin het poppentheater gaat draai en, samen te voegen. Maar niet zo zeer om deze gedachte als wel om de goede klank van „Kador" kozen Jans en Franik deze naam. Op 15 september wordt mevrouw v d. Welle met een aantal kinderen uit de buurt, want kleinkinderen heeft ze (nog) niet, in het Piccolo-theater ver wacht. Want die zondag begint „Ka dor" zijn voorstellingen. Op de foto de prijswinnares -nel dochter Mary en pop Piccolo, de prijs voor de naam die zij bedacht. De acteur Piet van der Meu len begint deze week in ons blad met een bijdrage die hi. geregeld zal herhalen. In deze artikelen geeft hij zijn eigen ge dachten weer over toneel. Deze week een artikel over toneel- spreiden met de Royal Shakes peare Company. Pagina 4 „Bonkenfiekjen" heet een oude Friese kunstvorm. Het is been snijden. Een kunst die ontstaan is in de wintermaanden rond de haard, waar men de tijd door bracht met het maken van mooie en zonodig nuttige voorwerpen uit been. Pagina 13 Er is een nieuwe methode ont wikkeld voor het geschiedenis onderwijs. Op totaal afwijkende manier is een leerboek samen gesteld, waarin niet in de eerste plaats wordt gelet op jaartal len en veldslagen, maar waar aandacht wordt geschonken aan de verbanden, de kernen, de grote lijnen. Pagina 17 Zaterdag 7 september opent de C.J.M.V. Onésimus in Kralingen so ciëteit „De Speelman". In samenwer king met een architect is in het ge bouw van de vereniging een zaal in gericht, aangepast* aan de eisen die aan een societeitsruimte gesteld moe ten worden. VERRIJK UW LUISTERGENOT met één of meer LUIDSPREKERS. Profiteer van deze speciale aanbieding speakers in notenhouten kast, 6 Watt, afmetingen 270x160x200 mm spotkoopje voor slechts 64.95 Valse brillante in rijk et foto's ge ïllustreerd album met Nederlandse tekst, geen 17,90, maar slechts 7,7\J oor al uw grammofoonplaten NW. BINNENWEG 54 - TEL. 25.17.50 I VUREHOUT r Zo'n mooie kwaliteit vindt alleen bij Groen-M.H.Z. Voor radig in dikten van 1 tot 1 cn In breedten van 1 tot 20 cr Voorbeeld prijzen per meter: 1 x 12 ei 2 x 20 cm 240 ct 5 x 5 cm 120 et 5 x 12 cm 380 et i In HARDHOUT In Ramin - Eiken - Mahonie - Afromosia (afroteak) - Wengé - origineel Teak enz. Meer dan 40 ten, ook geprofileerd, in voorra: Deze edeihoutsoorten ook oorraad in triplex, meubelplaat 1 i gefineerd spaanplaat. Fineer 1 grote sortering. /eie andera prijsvoordelen, zie 't nieuwe GROENE BOEKJE 64 pagina's mei malen en prijzen var. hout triplex, board enz. Vandaag gebeld, morgen besteld. Oe grootst gesorteerde doe het zelf spe cialist, met de betere Kwaliteiten, led dag geopend ven half negen tot zes we Binnenweg 386 Tet.235605 Korenasrstreet 81-63 Tel. 230803 -welaan 214 Tel.281167 1 r-

De Havenloods | 1968 | | pagina 1