i Pastoor Nic.Apeldoorn man waarbij men zich :j6# 90S 'Jonge-man-van-nudraagt gemak-trendpak-overdag Vrijdag heropening Lampe Modehuis Ronald Thursby in Galerie Maas j „DE LENS" DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 21 F®" Famer op 'let 17; een bureau en een rijzige man in een lichtgrijs zomerkostuuni met dun grijs haar en lichtblauwe, vorsende ogen. Pastoor Nic. Apeldoorn, een man bij wie men zich direct thuis- voelt, katholiek of niet-katholiek. Een man ook, die altijd voor iedereen tijd heeft, ondanks zijn drukke leven. Een geestelijke met wie men over allerlei maatschappelijke problemen kan praten, omdat hij met beide benen middenin de wereld staat. Veertig jaar geleden trad hij toe tot de orde der Dominicanen. Volgende week zaterdag, 14 september, is er ter gelegenheid hiervan een eucharistie-viering in de St. Dominicus- kerk Het Steiger, aan het Hang. Toen hij 40 jaar geleden Domini caan werd, was Nic. Apeldoorn 20 Jaar. Hij zegt hierover: „Wij wisten veel eerder wat we wilden dan tegen woordig. Toen ik naar het gymnasi um ging wist ik al dat ik Domini caan wilde worden. Tegenwoordig ga je pas denken over wat je wilt wor den als je bijna van school komt. Dat vórmt nog geen probleem op je twaalfde jaar. Hoewel, nee, laat ik het zo zeggen: je dacht vroeger dat ie het wist. Ik geloof, dat ik de eigen lijke keuze pas maakte toen ik 19 was. Maar het apostolische werk heeft me altijd sterk getrokken." V vindt handelen naar het Evan gelie, dacht ik, belangrijker dan pra ten over theologie „Ik praat ook over het Evangelie. Ik ben theoloog al laat ik moeilijke kwesties aan vaktheologen over. Vanuit het Evangelie word ik ge stuwd en voel ik ook de verbonden heid met gelovige niet-katholieken." Hoe staat u tegenover het gemengd huwelijk? ,,Het gaat in de eerste plaats om de verbondenheid in Christus. De bei de partners moeten trachten die op een eerlijke manier in praktijk te brengen. Zij moeten eikaars gewe tensvrijheid erkennen. Het is boven dien de vraag of voor vele jongge huwden het gemengd zijn wel zo'n probleem is, als verscheidene oude ren denken. Daarom kan ik me in denken dat ze de ene zondag naar b.v. de hervormde kerk gaan en de andere week naar de katholieke." Maar is de kans dan niet groot, dat de kerkgang verwatert en dat op den duur geen van beiden nog naar een kerk gaat? „Op dit ogenblik is dat voor hen Inderdaad een probleem, omdat voor hen de officiële kerken nog te veel en mensen die leven in het geloof in de ene kerk van Christus zou het nu al gerealiseerd moeten kunnen worden in één Avondmaalsviering." Een soort Sjaloomgroep? „Nou nee. Geen Sjaloomgroep. Ach, „Je kunt het noemen zoals je wik. Gewoon, een Avondmaalsviering in beperkte kring. Trouwens dat zou ik toch wel willen. Een gezamenlijk Avondmaal voor protestanten en ka tholieken." Dat zal voor lutheranen geen pro bleem zijn, maar hervormden en ge reformeerden geloven niet in de transsubstantiatie. Vormt dat voor v, geen moeilijkheid? Verbondenheid „Ik heb dat woord als kind al niet kunnen uitspreken. Ik geloof ook niet dat dat belangrijk is. Het gaat om •de intentie waarmee men er aan deel neemt. Het moet een eerlijke zaak zijn en geen ,,would-be" vertoning vanwe-moeten-zo-nodig-oecume- nisch-doenWant dan pas ik er nu... beduidend goedkoper Als U in één klap een gezellige bedbank combinatie wilt hebben voor logeer- of kinderkamer, dan verwachten wij U op onze Beddenafdeling. Want daar verkopen wij nu complete combinaties, be staande uit een Mahoniekleurige bank met anti-hernia, geper foreerde bardboardplaat en uit- schroefbare poten en een poly- matras in leuke kleur tijk, alles bij elkaar voor nog géén zestig gulden. bedbank combinaties 80x190 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze complete bedbank combinaties, de matras 80 x 190 x cm, de bank in fraaie mahonlekleur, geheel compleet voor Vrijdagavond tot 9 uur open Ook mitndigmorgen geopend of schrift. bost. voorWaar het om gaat is de verbondenheid met Christus en het feit, dat je met een aantal mensen deze verbondenheid beleeft. Dat vraagt veel begrip. Daarom ook, ben ik zo verschrikkelijk blij met de ge meenschap der kerken. Er zijn nog zoveel verschillen, maar we groeien mentaal naar elkaar toe." Is er naar derd in Ja, men is tegenwoordig meer be trokken bij de problemen in deze we reld. Dat komt ook door de commu nicatiemiddelen. Als ik jonge mensen zie demonstreren voor het Ameri kaanse consulaat tegen de oorlog in Vietnam, dan ben ik daar blij om. Het helpt natuurlijk geen fluit, maar mij doet het toch iets. Het betekent dat ze zich daarbij betrokken voelen. Verder is het kerkbezoek sterk ver minderd. Er zijn veel jongeren die om zogenaamd principiële redenen niet meer naar de kerk gaan. Maar het wil er bij mij niet in, dat alle ouderen alleen maar ongelijk hebben en alle jongeren de waarheid in pacht hebben. Ik geloof er geen don der van.... Het niet naar de kerk gaan vloeit naar mijn gevoel mis schien ook wel Voort uit gemakzucht, maar voornamelijk uit het feit dat die kerk niet meer aansluit, dus ook niet in haar eredienst, bij de wereld waarin wij mensen leven. Ik kan me dat wel voorstellen, hoor. Er zijn da gen waarop ik ook liever op een ter rasje zou zitten dan dat ik op de kan sel sta. Maar ik kan toch m'n werk doen, omdat ik de verbondenheid met God voel. Gelukkig, want als ik die niet meer heb is de zaak naar de knoppen...- Toch is het merkwaardig, dat men, hoewel veel minder kerk- gebonden, veel meer over geloofsza ken praat dan vroeger." Waar schrijft u dat aan toe? „De tijd, denk ik. En alle dingen die er in de wereld gebeuren en waar mee men wordt geconfronteerd. Men wil toch een oplossing hebben voor het leveru Welke zin heeft hef?... U bent in de oorlog in het verzet geweest. Hoe kwam u daarin te recht? „Ach, dat verzet. Ik vind het niet zo interessant om daarover te pra ten. Ik raakte erin verzeild door die jongens die in Duitsland moesten wer ken. Die kregen zo'n morele opdof fer.... Ik was begaan met die knul len. Ik moest iöts voor hen doen en ik zat er meteen middenin." Hebt bieerd Luisteren „Nou en of. Ik heb trouwens wel eens de kans gehad, maar toen kwam er op het laatste moment iets tus sen. Dat vond ik wel beroerd, maar ach.... De hoofdzaak blijft toch, dat je mensen probeert te helpen. Dat doe ik hier ook. Ik wil altijd luisteren naar mensen die problemen hebben. Ik heb er niet altijd een oplossing voor. We moeten ook niet altijd al les willen oplossen. Je helpt veel mensen al door alleen maar te luis teren. Dat merken we ook met de te lefonische hulpdienst. Wat dat be treft heb ik hier een fijn team mede werkers. De sfeer is uitstekend. Vroe ger zeiden ze u, maar tegenwoordig zeggen ze ook jij en jou.. Nou, ook goed. Ik ben er blij om.... Ik hoop werkelijk dat ik een aantal mensen gelukkig heb gemaakt. Pastoor Nic. Apeldoorn I geboren te j bezocht het s College Pastoor Nic Apeldoorn were Alkmaar op 15 februari 1908. Hi Xytnnasium van het St. Dainiinuu, ^.uu te Nijmegen, studeerde daarna filosofie het Filosoflcum van de Dominicanen dat in dertijd gevestigd was te Zwolle en vervol gens theologie aan het Albertinum te Nij megen. In september 1928 legde hij zijn pro fessie af in de Dominicanenorde en op 25 JUli 1933 werd hij priester gewijd. t 1945 was Nic. Apeldoorn ka- i Provenierskerk te Rotterdam. '49 pastoor van de verwoeste e binnenstad. Van 1949 tot 1957 i"»'"Or van de Provenier en tot de *de Pav°0r y 1 anipc, deseryi- prior van het théologicum ie Nijmegen. Van '80 tot '61 was hij tevens als vicaris pro- vinciae de tijdelijke vervanger van de jong overleden pater provinciaal der Dominica nen in Nederland, B. Jansen. In 1961 werd hij benoemd tot pastoor van de Steiger-kerk Vrijdagmiddag om precies twee uur zal aan de Hoogstraat 198 het geheel verbouwde pand van Lampe Modehuis officieel heropend worden. Vanaf 20 april is er hard gewerkt om de ver anderingen, ingrijpende veranderin gen, aan te brengen. Door deize vernieuwingen, waahbij onder andere de portiekpartij werd vervangen door een aaneengesloten etalage, heeft ook het aanzien van de Hoogstraat een opmerkelijke veran- ring ondergaan. In de etalage is de TL-verliehting vervangen door gloeilampen. Uniek voor Rotterdam is het beveiligings systeem van de automatisch open gaande deuren. In geval van nood kunnen de deuren namelijk direct ge opend worden. Een systeem dat nog niet eerder in Rotterdam gebruikt werc(. De verkoopruimte is door de ver bouwing aanzienlijk uitgebreid. De kantoorruimten zijn naar de 2e etage verhuisd. Op de le etage is de bont afdeling, de mantels, de regenkle ding en de japonnen gevestigd. Op de parterre vindt de verkoop plaats van de kinderkleding en de bonnet terie. Het interieur is Ingericht in de Scandinavian-look met overal vast ta pijt. De belangrijkste kleuren daarbij zijn rood, groen en goudkleurig. Nieuw ook is de koelinstallatie die voor een aangename temperatuur zorgt. De verbouwing is o.a. uitgevoerd door het architectenbureau Kraaije- vanger, binnenhuisarchitect Van Bom mel, aannemer Van der Cammen. Betimmeringen werden uitgevoerd door de fa. Croon en Co. Vrijdag morgen is Larnpe Modehuis gesloten. Vanaf 2 uur is de zaak weer voor het puibliek geopend. Vrijdagavond gaat de verkoop tot 9 uur door. pelaan van ck Van 1946 tot De Olde in d als opvolgei bouwpastoor Lampe. Pastoor Apeldoorn i plotseling de oorlog ac- kend onder de schuilnaam Victor en we te als zodanig veel. samen met ds. Slomp, beter bekend onder de naam ,.F pastoorschap v Hulpdiensten. Katholieke deling Rotterdam, eniging Meisjesbc Telefonische half dt Vereniging tot aangeboden i: het Hllton- i missiepost geam- iWw-i allee kirk! Dinsdag 1(1 september Alledagkerk in de Laurenskerk van 12.50-13.10 uur, spreker ds. E. van Wieringen. onderwerp Doop. Het lijken bijna chemische formu les, de nieuwe made-voorschriften voor de „jange-man-vaii-nu" ten het is maar te hopen dat ze er een beetje kunnen uitkomen. Om maar meteen man en paard te noemen: je bent vol gend voorjaar hopeloos „uit" als je niet een overdagpak, trendpak of ge- makpak draagt, gemaakt van rustie ke stoffen, gefouleerde af gladde kam- garens, in vage streepdessins, Engel se ruiten, pseulo-uni's of bir.dingsef- fecten, In de kleuren nimbus-blue, oy- ster-green, lobster brown af mixed grev. Zo, nou weten we tenminste waar we aan toe zijn. Voor degenen die het niet begrepen hebben zuilen we even een vertaling geven. In de Terlenka-Young workshop (young schijnt overigens een magisch woord te zijn, want men praat in ter men alsyoung markt, young mannen young-kledling enz.) werden vorige week de nieuwe modellen in de man nen-mode getoond. Men onderscheid de toen overdagpakken, gemakpakken wordt gekwalificeerd als: het bijde tijdse pak voor „in de baas z'n tijd", het gemakpak heette: het vlotte infor mele pak voor in „de eigen tijd", al mogen de young-mannen deze laat ste pakken ook „in de baas z'n tijd" dragen. Ten slotte het trendpak. Dat is het progressieve, toonaangevende pak, dat z'n tijd vooruit is, en waar- HERV. KERK Berkel en Rodenrijs, Dorps kerk, 10 u. ds. P. w. Spruijt, 7 uur ds. W. Chr. Klumper, Ik Bethlehemkapel, 10 u. ds. w. weet het niet.... Ik zal ook wel ge- C^éitehavenr oude Kerk 10 u faald hebbenIk zeg altijd: pro- ds. Goedhart, 5 u. ds. 'icooi- beer maar goed te zijn...." stra, i u._ open üeur Dienst. TON HOUGEE Kerk 9 ds. N. Kleermaker. van den Berg, Kapel Spangen, 10 u. ds. Quartel. Krallngen, Hoflaankerk, 9.30 u. ds. Ruitenberg, 11 u. jeugd dienst, 17 u. ds. Kortleve, Oos terkapel, 9.30 u. ds. Hoekstra, Laankerk, 11 18.30 u. Open tiging t Van 7 tot 25 september wordt in Galerie Maas, Oudedijk 159 in Rotter- oversciiie. Grote Kerk, dam een expositie gehouden van wer- ds N. Kleermaker, 5 u. ken van de Engelse schilder Ronald m ds E^va^wieringen Thursby. „Paesaggio Italiano" noemt Hiiiegersberg, Hiiiegonda- Thursby deze 2de eenmans-tentoon- kerk, 10 u. ds. e. j. Beens. stelling van hem op het vasteland van ^eric, 10 u dss'v.dL Bcfs" Europa. (De eerste was in de Galle- oranjekerk 10 u.ds. h. c.' ria d'Arte Moderna in Bari). De schil- Kranendonk, 5 u ds. h. c. derijen, aquarellen, tekeningen en li- tho's die nu in Rotterdam te zien zijn, v.d. Bos! Goede Herderkerk, 10 werden allemaal in Italië gemaakt, u. ds. w. h. den ouden, 7 u. Ronald Thursby, geboren in Gainsbo- f0s'30 G^Mu^def^m- rough bij Lincoln in Engeland stu- moord.' 9.30 u. ds! g. m. j. deerde aanvankelijk voor oogarts. Hij winter, 5 u. ds. w. h. den rvnfHleZe,aStUaie a'? °™m. Grotekerk. 10.30 u. worden van de Byam School of Art ds. Huting, 7 u. ds. Hietkamp, in Londen. Hij studeerde daarna .aan Koningtnnekerk. 10 u. ds. van de Polytechnic School of Art en aan swigchum, prinsekerk, 10 u. de Londense universiteit voor grafi- MSSTff,» Vrronil sche vakken. 5 u. ds. Korevaar, Pauluskerk, Thursby, die voornamelijk in de #-30 u- ds- Jullus' 11 u. ds. zuidelijke landen van Europa werkt, ^s^tandingskerk.' lo'u. dt bracht vorig jaar een bezoek aan Ne- De Ru. derland. Hij schilderde de molens in geref. kerk de Krimpenerwaard en bezocht na- vJ?£k?rTbfor*T d^G w! tuurlijk Amsterdam en Rotterdam. Rijksen, 17 u. ds. G. w. Rijk- Hij onderzocht toen de mogelijkhe den om hier tot een expositie te ko- HUlegiarsberg, Op 13 en 14 september worden ook dit jaar weer in en rond de Brabant- a hallen van Den Bosch de Nationale verrijzeni Kampioenstentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard" gehouden. Nassaukerk, ds. J. dr. N. J. Hommes, Vredevorst- kerk, 9.30 u. dr. N. J. Hom mes, 17 u. ds. J. C. de Moor. n, 5 u. ds. R. Budiman GEREF. KERK VRIJGEM. Alexanderpolder, Berlagestr B: zo. 17 u. Centrum, Simonstraat-Schle- ade: zo. 10 en 16.30 u. Delfshaven, Kuiperstraat 21 Hillegersberg, Straatweg 81: Krallngen. Paul. Potterstr Larikslaan 215: Debussylaan 19: therkapel, 10.30 u. ds. J. Mos- tert. Vaste Burchtkerk, 10 u. 's. K. Berveling. REMONSTRANTSE KERK. lerk Westersingel, 10.30 u. ds. W. Wery en ds. J. Laf oré t. RUSSISCHE KERK, zater- ag, 19.30 uur Vigilie. 19.30 u. o. Geboorte der Allerheiligste loeder Gods, H. Liturgie GEREF. GEM. H.V., kerrottekadehof 30, zo. 10 ds. P. Overduln. Chr. Ger. Kerk, Alexander- tad, zo. 11 u. avondmaal, i dankzegging ds. J. de Bruij- RK kerkdiensten te Rotterdam, informaties Katholiek Kerke lijk Bureau, Hang 8, tel. 123396. Aanmelding N. Lijflander, Walenburgerweg tel. 244625 of mej. Th. Specht, Walenburgerweg 49, tel. 281914. rtus de Grote (BUJdorp), Ruyschstr. 1: za. 19, zo 9 (Jeugdmis), 10.15, 12 en 20 u. Antonius Abt (Delfshaven), J. Kruijffstr. 40: za. 19, zo. 10, n 18.30 u. (Bosje), Kerkgelegenheid Ommoor Voodwijkgeb.: Stresemar olaats za. 19. zo. 11 u. Christus Koning (Hillegersb Statenpl. 10: za. 18.45. zo '0.30, 12 en 17 u. Dominicus (Steiger) Hang 1 De rustieke stoffen waren tweeds, donegals, cheviots, mattings, hop- sacking enz. En tenslotte nog even een vertaling van de modetinten. Nimbus blue is in werkelijkheid grijzig blauw, oyster green is zacht grijsgroen, lob ster brown is warm roodbiuin met een tikkeltje grijs en mixed grey is een menging van grijs met beige. De overdagpakken hebben smalle schouders, brede revers, middensplit, of stolpplooi, en opgestikte zakken, terwijl veel aandacht is besteed aan de voering. Het gemakpak (konden ze nou echt geen ander woord verzin nen) wordt gekenmerkt door de blou- sonstijl. Het trendpak komt in velerlei vari aties voor en het is volgens ons nog maar de vraag of het werkelijk zo de toekomstige mode zal beïnvloeden als men bij Terlenka-Young denkt. Men heeft namelijk een onderzoek in gesteld naar de young markt. Dit onderzoek heeft aangetoond dat er on geveer 15.000 trendmakers zijn die de mode vooruit zijn. Er zijn ongeveer 450.000 „trendvolgers", young-mannen die de trendïnakers op de voet vol gen en tenslotte 935.000 trendafwach- ter.s die passief op de mode reageren. Deze young-markt omvat 1.400.000 young-mannen tussen de 15-35 jaar. Dat is nog steeds volgens het rap port 47 pet. van de totale manne lijke bevolking van Nederland. De groep „trendvolgers" is echter de be langrijkste, zij zijm de barometers van de mode. Het hangt dus van 450.000 young-mannen af of deze collectie pakken door de rest van mannelijk Nederland gedragen gaat worden. Daarom mannen, broeders, wees u van uw taak bewust. De ogen van het vrouwvolk zijn op u gericht. Familie, Voorburgstraat 1: za. (8.45, zo. 8, 9.15 (jeugdmis) le to., 11, 12.15 en 18 uur. H. Hart (Oud-Mathenesse), Pi nasplein 2: za. 19, zo. 9, 11, en .30. 11, 12, 17.30 uur. .ambertus (Kral.) Oostzeedijk -3: za. 19, zo. 8.15, 9.30, 11. Laurentius thedrhal), Mathenesserlaan 307 '9, ZO. 8.45, 9.45, 11, 12.15 (Jeugdmis) laatste zo., 19 uur. Liduina (Hillegersberg) Lef. de Montignylaan 19: za. 19. zo 8.45 10.15, 11.30, 12.45 en 19.15 uur. Ntcolaas (Spangen). Mathenes- serdijk 115: za. 19, zo. 9.30. 11 Overschte), Burg. s (Schiebroek) Larikslaan a. 19, zo. 8.15, 9.30, 11 12.15 en 19 u. Petrus Schoonderloo Schoon- 35: za. 19, zo. 9, 11. Petrus Banden (Overschle), Delftweg 13: za. 18.45, zo. 8, SU0_ (Jeugdmis) le zo., 11.30 en Rozenkrans (Provenier) Pro venierssingel 51: za. 19, zo. 9, '".45, 12 en 17 uur. Ilerh. Verlosser Goudserljweg Paulus Bekering (Capelle a d. IJssel) Merellaan 352: za. 19, -.30, 10, 11.30 (Jeugdmis) Programma's jeugdwerk Gereformeerde Kerk Van 7 tot en met 14 september wordt door de Gereformeerde Jeugd officieel het startsein gegeven voor de activi teiten in het komende seizoen van de verenigingen, clubs en sociëteiten. Het Gereformeerd Jeugdverband in Centrum heeft in deze jeugdweek voor jongelui van 16 jaar en ouder weer al- lerle activiteiten georganiseerd. Op zaterdag 7 september 's avonds om acht uur wordt de jeugdweek ge start met een ontspanningsavond in de grote zaal van de Nieuwe Ooster- kerk aan de Gerdesiaweg. Hier zal op treden het bekende Schiedamse Jon- gerencabaret. Toegang gratis. De traditionele jeugddienst wordt zondagmorgen om tien uur in de Berg- singelkerk gehouden, voorganger is ds. Kloppenburg uit Drachten. De so ciëteit ,,'t "wambuys" zal de geheie week geopend zijn vanaf acht uur. Dit zal ook het geval zijn na de voetbal wedstrijd tussen de Jeugd en de Ker- keraad die op dinsdag 10 september gehouden zal worden, 's avonds om half zeven op de terreinen van C.S.C. „Unicum" aan de Hazelaarweg te Schiebroek. Na dit sportieve contact tussen ou deren en jongeren staat er voor don derdagavond een ander contact op het programma. Dan worden de ouderen verzocht de jeugd in haar eigen socië teit bij de Oosterkerk op te zoeken eo te zien hoe het draait. Vrijdagavond, een groot vraagte ken. Deze avond wordt verzorgd door de sociëteit, 7.45 uur bij de Ooster kerk. De week wordt zaterdagmiddag besloten met het traditionele volley baltoernooi tussen de jeugdverenigin gen. Links een trend-model van André Herzberger in grijze visgraat en met een brede ceintuur. Rechts een Bel gisch trend-model-van ABC §Een bril echt naar wens koopt u bij c. j. stuij Keuze uit duizend en een mo- dellen v.a. f 15,- Schiedamseweg 64 Tel. 236055. Peppelweg 131 - Tel. 188465. J Werk van Henry Moore te zien in Boymans 30 juli is Henry Moore 70 jaar ge worden. Hij is in Nederland geëerd met de Erasmus Prijs en met een tentoonstelling. Deze is in Rotterdam te zien van 22 september tot 4 novem ber op werkdagen van 10 tot 17 uur, zaterdag en zondag van 11 tot 17 uur een bovendien op woensdag van 19.30 tot 22 uur in het museum Boymans van Beuningen. Verder zal iedere zondagmiddag om 15.45 u. een Amerikaanse televisie film worden gedraaid over Henry Moore in de aula van het museum. Er zijn speciale rondleidingen. Deze rondleidingen op de tentoonstellingen zijn gratis. nu... beduidend goedkoper Sportief en oerdegelijk zijn ze deze ruitshirts... ideaal voor de vrije tijd, maar ook tijdens het werk. No Iron ruitshirts, in diverse frisse kleurstellingen, zo ge wassen, zó droog en niet strij ken... in prima model, het mo derne en comfortabele vrije- tijdsshirt voor nog géén zes gulden. Vrijdag «n zaterdag verkopen wij deze no-iron ruitshirts, die. vlot staan, prettig zijn irt het dragen en makkelijk in onder houd, In diverse kleurstellingen en In alle courante Vrijdagavond tot 9 uur open Ook m««ndijmorfen geopend Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1968 | | pagina 21