mm JLWELfEZEN m Met Andere Woorden De schuldigen -• 0 B S '4 U O Brigadier Piet en de semi-prof 2 - DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 Pan 1st» ra ut Voor president Johnson is een spe- eiale automobiel gereed gekomen. Het is een voertuig dat er als een gewone wagen uitziet, maar dat is het beslist niet. De auto heeft een bepantsering van twee ton en een glazen dak dat sterker is dan van een straaljager. Het geheel is be stand tegen kogels van middelzwaar kaliber en een aantal tegelijkertijd gegooide molotovcocktails. Voorts kan het geval zelfs met lekke banden nog een snelheid halen van 80 km per uur. Speciaal voor de liefhebberijen van Johnson - tele foneren en televisiekijken - beschikt het voertuig over een geheime tele foon en drie mobiele televisietoestel len. Drie teevee's, want de president houdt er van om naar meer dan een programma tegelijk te kijken. Het roept natuurlijk wel enige vra gen op. Wat doen ze met de auto als de opvolger van Johnson maar één televisieprogramma tegelijk kan verwerken? Waarom zou je 80 km gaan rijden met lekke banden? Men kan dan beter stoppen en de solutie klaarleggen. Overigens: in welke lan den is het nodig dat het staatshoofd in een gepantserde auto zit? Ant woord: in landen waar het staats hoofd zijn leven niet zeker is. Vraag: is dat in Amerika dan aan de orde? We dachten altijd dat dat het land was dat we als voorbeeld moesten nemen? Antwoord: Ja, dat is in A- merika aan de orde en we moeten Amerika beslist niet als voorbeeld ingezonden Nu we de periode van bejaarden reisjes weer een beetje achter ons be ginnen te laten is het misschien aar dig eens een reactie van een deelne- nier af te drukken. Op 26 augustus zijn 900 bejaarden Wij zijn in deze dagen bijzonder sterk in het beschuldigen. Allemaal schrijven we (de meesten ,,in ge dachten") ons „J'accuse", zoals Dreyfuss dat in de bekende Franse affaire deed. We beschuldigen de Russische communisten van bar baars optreden. We klagen de ver raders aan die gemene zaak met hen gemaakt hebben- Wc hebben bezwaren tegen de Verenigde Na ties, waar. als het erop aankomt, zo bitter weinig uitkomt. We pro testeren tegen dictatoren en tegen synodes. We hebben onze bedenkin gen tegen het regeringsbeleid. Heeft u wel eens gemerkt hoe veel gemakkelijker alles is als je een maal de schuldige of de schuldigen hebt gevonden? Je hoort het een of ander dat je on behagen gaande maakt je fronst eens flink je wenkbrauwen en daar doemt hij op: de schuldige, de boos doener, de man of het volk of de groep, die alles op z'n geweten heeft. Nu weet ik natuurlijk ook wei dat je niet alles op één hoop kunt gooien. Er zijn schuldigen. Er zijn mensen, groepen, volken, die uit angst of uit heerszucht daden stellen die an deren bedreigen, teisteren en er on derdoor doen gaan. Dat wast het water van de zee niet af. En het is even waar dat die aangewezen dienen te worden. Ik praat niets Maar een mens mag wel eens even tot bezinning komen in dit bedrijf van alsmaar zondebokken zoeken en vinden. Want het is ónze sa menleving. Later zullen ze weggen: dat gebeurde in de zestiger jaren, die mensen waren niet wijzer. Dat was me een wereldje! Wij hebben samen schuld. Als jon gen maakte het een diepe indruk op mij toen boven een van de ge mengde berichten het handelde, meen ik, over een moord in Parijs in de krant stond: Het schuilt in ons allen. En het mag dan schui len zodat de buurman het niet ziet, maar het zit er. En ik weet er zelf genoeg van. Ik ben er mee bekend wat er in mij schuil gaat. Er is een tijd om te beschuldigen en er is een tijd om je vinger in te trekken en stil te worden. Ik ben een mens. Dlt doen wij samen. Wij zijn blijkbaar niet in staat om op die manier met eikaar om te gaan dat niemand behoeft te vrezen. Als je daaraan denkt word je wel even stil. Ik heb ook schuld. Ik moet ook ergens heen met die schuld. Die moet ook van mij af genomen worden anders blijf Ik er mee zitten. MEDEMENS tuf Rotterdam-Xnemt vttgeweest, met pracht weer en stralende zon. Het was enorm wat er die dag voor de bejaarden gedaan werd en alles, ja alles, gratis. Het doel van de tocht was Hülegom, langs mooie wegen, langs stranden en bloemvelden, zo naar Treslong, waar het gebak al klaar stond en de obers kwamen di rect met koffie. Dat was het begin van een gezellig samenzijn in de gro te zaal. Een van de deelnemers was die dag 91 jaar en er waren twee echt paren waarvan het ene 50 en het an dere 40 jaar getrouwd was. Daar hebben we allen uit volle borst voor gezongen, lang zullen ze leven, hiep hiep hoera. Ook werd er geapplaudi- seerd voor de bejaarden die met dui zenden loten gelopen hadden om deze dag mogelijk te maken. Na de lunch, die gewoon ,,af' was, gingen we weer in de bussen voor een prachtige toch langs Vogelenzang, Zandvoort en het circuit van Zand- voort. De aankomst in Rotterdam was ook fantastisch. Weer met mu ziek ingehaald en veel belangstelling van de bewoners van Noord. Wij wa ren allen wel moe, maar hebben een prachtige dag gehad. Ik wil besluiten, met allen die zijn meegeweest, onze oprechte en har telijke dank aan allen die op zo voor- treffelijk wijze hebben meegewerkt redelijk. om dit mogelijk te maken en ons de- ivergetelijke dag Zoep'n De minister heeft een aantal Inte ressante voorstellen gedaan met be trekking tot de verkeersveiligheid. Wat vooral de aandacht trekt van de oplettende lezertjes is het voorstel om iemand Wie een jaar de rijbevoegd heid is ontzegd, na dat jaar opnieuw rijexamen te laten doen. De ontzeg ging van een jaar rijbevoegdheid is een gebruikelijke straf voor iemand die betrapt wordt op het rijden on der invloed van sterke drank. Goed, zo iemand zou na een jaar niet-rijden niet meer rijvaardig zijn te achten volgens de minister. Boven dien zou deze maatregel zo goed aan sluiten bij de regel dat iemand die zijn rijbewijs meer dan een jaar heeft laten verlopen ook opnieuw examen moet afleggen. Er zijn natuurlijk wel even een paar vraagtekens te plaatsen bij dit betoog. In de eerste plaats is iemand die zijn rijbewijs meer dan een jaar laat .verlopen gewoon een stommeling die kennelijk niet veel behoefte aan een rijvaardigheidsbewijs heeft, wat bij de mensen die een jaar ontzeg ging hebben gekregen bepaald niet het geval hoeft te zijn. Om de straf of boete gelijk te schakelen is dus on- nu... beduidend goedkoper Als U er vroeg bij bent, heeft U de eerste en grootste keus uit deze prachtige partij Terlenka damesrokken. Terlenka rokken, met 2 plooien voor, geheel gevoerd, een prima kwaliteit en gemaakt in een afkledend model, verkopen wij nu voor nog géén dertien gulden. terlenka gevoerd Vrijdag en zaterdag verkopen" wij deze Terlenka dames rokken in de maten 40 t/m 50 en In de kleuren grljs-mêlé. n flesgroen, hebt gegeven. Hot pan ril „Het paard is een dier. Het heeft vier poten, aan elke hoek één. Van achteren heeft het er nog één en dat noemt men zijn staart. Van voren heeft het paard een kop, die open kan- Da n krijg je een gat. Daar doet het paard zijn eten in. Boven op de kop zitten oren. Daar hoort het- paard mee. Achter de oren zitten lange ha ren. Dat zijn de manen en daar kun je je eigen aan vast houden als je er af vah. De paarden zijn op verschil lende manieren geverfd. Sommige he lemaal niet. Paarden dienen ook bij de soldaten en magere paarden he ten knollen. Zij worden geslacht en dan wordt er biefstuk van gemaakt Van onderen is het paard van ijzer. Dat doet de smid". Dit opstel van Jantje, vele jaren ge leden geschreven, troffen we aan in het jongste nummer van 19nu, een uit gave van de Stichting Public relations land- en tuinbouw. Jantje z.al wei een leerling zijn geweest van de School meester, denken we. Co nsu m on 1 on gid* De Consumentengids is een uiterst nuttig orgaan. Niet alléén dat het uit stekende voorlichting geeft en verge lijkende cijfers wat betreft artikelen enz., ook kan men er tips in aantref fen die, indien goed uitgevoerd, soms honderden guldens kunnen uitsparen. In een van de laatste uitgaven troffen wij de volgende reactig van een le- „Het is al geruime tijd geleden, dat u schreef over iemand, die prijsopga ve bij enkele verhuizers vroeg en daarbij aanmerkelijke verschillen con stateerde. Ik herinnerde mij dit toen ik onlangs binnen mijn gemeente moest verhuizen en vroeg daarom bij drie verschillende verhuizers prijsop- B gave. Dit leverde dezelfde ervaring ll op. De prijzen liepen van f 390 tot f 240 uiteen. Ik nam de verhuizer van 240 en de zaak werd tot volle tevre denheid van mijn vrouw en mij uitge voerd. Het abonnementsgeld op de gids was daarmede al ruimschoots terugverdiend". Bovendien is er een niet gering aantal automobilisten dat trouw el ke vijf jaar het rijbewijs verlengt, maar desondanks zo weinig frequent aan het verkeer deelneemt, dat op zijn minst driftig moet worden getwij feld aan hun rijvaardigheid. Men zou zich dus kunnen voorstellen dat het zeker zin zou hebben iedereen die aan verlenging toe is, een korte proeve van rijvaardigheid te laten afleggen. Maar dat zal wel teveel geld en or ganisatie eisen en dus niet haalbaar zijn. Dan nog zou het meer in de rede liggen de mensen die na een jaar ont zegging van rijbevoegdheid hun rij bewijs weer komen ophalen, een test af fe nemen en afhankelijk daarvan te bepalen of de man-vrouw rijvaar dig is of niet. Maar om direct een nieuw examen verplicht te stellen, met alle daaraan verbonden kosten is onzindelijk. Na een jaar niet mo gen rijden voor de meestért een zware straf nu dit nog. Het lijkt ons te veel op natrappen. „Moest maar niet zoep'n"... Vrijdagavond tot 9 uur open Ook mundegmorgen geopend éis tel. of schrift, best. 3 10 10 11 li 14 14 18 19 19 to s 10 21 it 21 li 23 19 24 IS 25 li 24 De oplossing van de puzzel van vu- - bijeen; 4 provincie - spook; 5 uni- Collectanten gevraagd voor straatcollecte Op 21 september wordt er een straatcollecte gehouden voor het Hu manistisch Thuisfront- De Stichting werd in het leven geroepen om bui tenkerkelijke militairen in moeilijk heden, zowel geestelijk als materieel, bij te staan. De stichting bezit vijf militaire te huizen, waar een gezellige sfeer heerst. Dit aantal zou moeten wor den uitgebreid tot tien Om de collecte te doen slagen zijn er nog een aantal collectanten nodig. Gegadigden kunnen zich opgeven bij mevrouw Stevens-van Duiken, KogeJ- vapgerstraat 3a, tel. 250161. SPOED ff Kunstgebit-reparaties klaar in een half uur! Tandfeolinisehc Inrichting ,.Adcmfris?' le Middellandstraat 117, Rotterdam, telefoon 01» - 23.04.06 Dagelijks geopend van 9—9 uur; ook zaterdags. rige week. Vier vruchten: juttepeer kokosnoot, reuzenk(c)alebas en pink sterappel. Dc winnares werd mej. M. C. Dinnewet, Van Reijndwarsstraat 11b, Rotterdam. De puzzel van deze week geeft een gezegde waar u het wel of niet mee eens kunt zijn. Het blijft echter uw taak het gezegde op een briefkaart te schrijven en te stu ren naar: Puzzclredactie De Haven loods, Westblaak 25, Rotterdam. Ver geet niet in de linkerbovenhoek te vermelden: M.A.YV.-28. De oplossin gen moeten uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur in ons bezit zijn. In het diagram komen op elke ge nummerde regel twee woorden, nl. één van zes en één van vijf letters. Elk woord van vijf letters is samen gesteld uit het voorgaande woord van zes letters en de overblijvende letter plaatst men In het cirkeltje. Voorbeeld: zou omschrijving luiden „scherp uitkijken - onderwijzen", dan moest worden ingevuld „loeren - le ren" en de overblijvende letter O zou dan in het cirkeltje komen. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes van boven naar beneden, eerst links en dan rechts (dus 2 x 26 en niet 26 x 2), een opmerking, die een puzze laar eens aan de puzzelredactie heeft geschreven BANKSTEL vooi Duzondei lage pro» Vraag i huisbezoek, rel 010-25 31 1] i R' b.g g 010-28 34 S3 EHBO cursussen beginnen weer in oktober De vereniging „Rotterdam EHBO" organiseert ook nu weer cursussen in het verlenen van eerste hulp bij onge vallen. In verschillende wijken van de stad worden elke avond lessen onder leiding van doktoren gegeven. Een to tale cursus, die opleidt tot het lande lijk geldige Eenheidsdiploma bestaat uit 26 lessen. De kosten voor zo'n vol tallige cursus bedragen slechts f. 20 - welk bedrag bij aanmelding als cur- sist(e) geheel dient te worden vol daan. De cursussen beginnen in de eerste volle week van oktober. Volledige in lichtingen of toezending van circulai res kunnen aangevraagd worden via de telefoon 246726 - 186953 of 282001 Het is ons dus wel duidelijk geworden, dat het léven van staatssecretarissen en referendarissen niet over rozen gaat. Komt de minister om de een of andere reden een week lang niet opduiken, dan wordt van zijn medewerkers verwacht, dat zij stoer een week op hun post blijven Dat gaat je niet in je kouwe kleren zitten. Gelukkig kwam op dat moment de auto van de minister er langzaam en statig aanrijden. De minister zat er zelf in en hij zong. Hij zong een lied, dat hij zich nog herinnerde uit zijn studentenjaren. „Annemarieke waar ga jij naar toe?" zong de minister. En het was hem alsof hij het lieve stemmetje van Annemarieke hoorde, die hem antwoordde met: „Ik ga naar Lelje toe, naar de studenten toe Toen welde er een traan op in des ministers oog. Anne mariekestudententijd, schone tijdmompelde hij. „Voetballers naar Italiëklets!!" Hij was dus we) een tikkeltje zwaar op de hand geworden, die flinke minis ter, maar ja, dat wordt Iedereen, die wat te veel spaghetti heeft gegeten. We nemen hem dat evenwel niet kwalijk, want toen hij het ministerie binnentrad, dwong hij werke lijk het grootste respect af door zijn fiere houding. „Alle voetballers moeten naar Italiëzei de minister met dikke tong. „Begrijpen jullie dat, Fotsmans en Treckmans? Alle voetballers moeten naar Italië. Hoe meer hoe beter. En Annemarieke moet naar Leijen!" „De kwestie heeft Zijne Excellentie sterk aangegrepen", zei drs. J. J. Delijn Trecker WASAUTOMAAT Al deze vragen worden onpartijdig be antwoord door het Coneumeoten Voor lichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Consumenten Voorlichtingsbureau gratia ter Inzage. Onderstaande bon Invullen en opplak ken op briefkaart of in gesloten enve loppe zenden aan: De minister van Buitenlandse Aangelegenheden verzeker de zijn twee trouwe medewerkers nog enkele malen, dat alle voetballers naar Italië moesten, doch dat Annemarieke wat hem betrof naar Leijen mocht gaan. „Ehneemt u me mijn vrijpostigheid niet kwalijktrachtte mr. Fotsjes toen in het midden te brengen. „Heeft u misschien een guns,tig antwoord ontvangen op uw protest bij de Italiaanse ambassadeur?" Minachtend keek de minister de kleine referendaris aan. „Natuurlijk, jij akelig, klein misbaksel!" zei hij toen. „Ik ontvang altijd gunstige ant woorden op mijn protesten. Vraag dat maar aan mijn vrouw! HahaEen grapje! En als jij voetballen kon, dan zou ik jou óók aan de Italianen verkopen. Drommels, ja, dat zou ik! Dan bracht je tenminste nog wat op voor het land!" Toen nam de ontdane staatssecretaris het woord. „Ehals u mij toestaatExcellentie", begon hij. „Weet u misschien iets van Karei Kleuntjes af??" „Ik weet geen bliksem van Karei Kleuntjes af", gromde de minister. „Officieel weten wij geen van allen iets van Kleuntje Kareltjes af. Ik weet alleen, dat Ik jou een zeld zaam vervelende kwast vind. En breng me nou maar gauw naar bed." Zo gezegd, zo gedaan. De referendaris en de staatssecretaris grepen de minister voorzichtig beet en legden hem te bed in de speciaal voor zulke gelegenheden ingerichte kamer. Vervolgens gingen zij terug naar hun werkkamer, waar de staatssecretaris de telefoon opnam. „Ge ziet het, waarde Fotsjeszuchtte hij, „staats zaken knakken iemands gezondheid. Doch laat ik nu die lomperd van de politie opbellen. Die Kaasmansof Kaaskop of hoe die vlegel ook heten mag." En zo ge beurde het. Drs. Delijn Trecker draaide het nummer van hoofdcommissaris Kaasnagel. Wordt rervolgd versiteitsbestuur - neven; 6 schelp dier - oxydatie7 kerkdienaar - krach tig; 8 in strijd met gebod - noodzake lijk; 9 dik papier - dagblad; 10 wal- visprodukt - hekwerk; 11 drempel - schaakstuk; 12 stalling - gretig; 13 vogel - spelleidiing; 14 ganse schep ping - laan; 15 autohandelaar ge looide huid; 16 verder - ras; 17 dissel- raam - maalinrichting; 18 dunk - meer dan één; 19 voetbalploeg - dis; 20 plattelandsvrouw - hersens; 21 een der Ver. Staten - kleur; 22 stoeiziek - klepper; 23 rivier - deel van auto; 24 metalen spijl - naderhand; 25 op ze kere plaats - neerslag; 26 taaloefe ning - zetel. RECHTS: 1 geur afgeven - enig; I loens - bel; 3 bouwspecie - lijzig spre ken; 4 slotwedstrijd - mislukken; 5 zedelijk - vrucht; 6 soort vonnis - kleur; 7 alom - gebladerte; 8 afstand - anti; 9 loonsverhoging - springloop; 10 voelhoorn - beeldverhaal; 11 het zelfde - meisje; 12 eisen - schenker; 13 tegenweer - schoenband: 14 strek king - waarschuwipgssignaal15 op gewekt, vrolijk - zangstem; 16 talis man - halfbloed; 17 mijmeren - dui vel; 18 diplomaat - spion; 19 veran da - onbeschreven; 20 walgelijk vlei en - prak; 21 deel van week - gras veld; 22 glanzend maken - toon; 23 talmen - vracht innemen; 24 ver pleegster - vis (met kaviaar); 25 dik ke vloeistof - lus; 26 hardlopen - fa- "rriilielid. nu... beduidend goedkoper Met dit zelfklevende plastic tovert U, zonder punaises, zon der lijm..., weer fleur en kleur op verveloze planken, deuren, muren, dienbladen, prulleman- den enz. Zelfklevende plastic, dat U In een ommezien aanbrengt, wèir U wilt... verkopen wij voor nog géén gulden per Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit plakplastic, in 5 ver schillende dessins, 45 cm breed, in coupons van V/ en 5 per meter Vrijdagavond tot 9 uur open Ook mtuidtgmorgen of schrift, best CARAVAN- EN TENTENSHOW NIEUWE TYPE'S 1969 NERGENS ZO VOORDELIG Enorme keus - Grootste speciaalzaak GEBR. v. ESVELD Paacalweg 118 - LOMBAR Dl JEN Tel. 195840 - 328841, oek vr.avond 7-9 uur.

De Havenloods | 1968 | | pagina 2