Verplichting vakopleiding rijscholen moeilijke zaak iionopolë De crux van de vrede JeeJ ZUIVELE TERREUR KUNSTGEBITTEN Bijzondere vredesdiensten in Schiedamse kerken bouwpakketten GROEN DE HAVENLOODS 17e jaargang no. 48, donderdag 26 september 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westbiaak 25, Rotterdam, telefoon 132170 (8 lijnen) Postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". REPARATIES le klas werk vanaf f 5. per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT OENTiLIA Hoogstr. 40, R'dam. tel. 010-12.00 10 Te bereiken met tram 1. 3. 6, 8 en buslijn 32, 34, 38. 45. 49. 49a. Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat een vakopleiding en -diploma voor autorij-instructeurs verplicht wordt gesteld. Vorige week hebben de vier regeringsfracties in de Tweede Kamer daartoe een motie inge diend, die ook steun kreeg van andere partijen. Minister Bakker heeft inmiddels geantwoord, dat hij volwaardige rijscholen (Vamor-gediplo- meerd) wel grotere mogelijkheden wil geven maar dat een verplicht stelling van het diploma een moeilijke zaak is. Een moeilijke zaak inderdaad, want in artikel 208 van de Grondwet le zen wé o.m. „Het geven van onder wijs is vrij, behoudens toezicht der overheid en bovendien, voor zover het algemeen vormend zowel lager als middelbaar onderwijs betreft, be houdens het onderzoek naar de be kwaamheid en de zedelijkheid van de onderwijzer, een en. ander bij de wet te regelen.'' fen daar een rijoplei ding niet tot het algemeen vormend onderwijs gerekend kan worden kan ledereen die drie jaar in het bezit is van een rijbewijs een rijschool be ginnen. Een onbevredigende zaak, te meer, daar ons land iedere week een aantal rijscholen rijker wordt. Voor het verplichtstellen van een vakdiploma zou dus een Grondwets wijziging nodig zijn. Een omslachtige affaire, want na afkondiging van de wet die verklaart dat er grond be staat om het voorstel tot Grondwets wijziging in overweging te nemen, moeten de beide kamers der Staten Generaal worden ontbonden. Het voorstel wordt daarop door de nieuwe Kamers overwogen en moet dan tweederde van het aantal uitge brachte stemmen halen. Het ligt dus voor de hand, dat de iminister een gemakkelijke.- oplossing van het probleem zoekt. Zo wil hij scholen met Vamor-gediplomeerde instructeurs een aparte erkenning ge volg, dat de gediplomeerde rijschool houders nog een bordje op hun wa gens moeten prikken. Dat lijkt ons geen afdoende maatregel, want de praktijk leert, dat bordjes als „Va- mor gediplomeerd" „BOVAG-erkend" enz. voor het overgrote deel van het publiek nietszeggende versieringen zijn. Daarom lijkt een Grondwetswij ziging ons toch de enige juiste weg. Het wachten is nu op drs. M. Dijk stra van D'66 die na het antwoord van de minister heeft aangekondigd, dat hij binnenkort met een initiatief- wet tot wettelijke regeling van het rijschoolwezen op de proppen zal ko men. Langdurig Wanneer er grond bestaat om het toekomstige voorstel van drs. Dijk stra in overweging te nemen, kan het toch een langdurige zaak worden. De stichting V.A.M.O.R. (Vakexa mens Auto- en Motorrijschoolbedrij- van) ijvert al negen jaar lang voor verplichtstelling van het diploma. De Vamor werd in '59 in het leven ge roepen door de Algemene Bond van Autorijschoolhouders in Nederland (A.B.A.N.), de Federatie van Neder landse Organisaties voor het Perso nenvervoer (F.N.O.P.), de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.) en de Bond van Automo.- biel- Garage- en aanverwante bedrij ven (B.O.V.A.G.). Hoogstraat 2 Schiedam Tal. 268808 vrijdag 7-9.1S, Zaterdag 7-9.15 Zondag 7-9.15. DE WRAAK VAN EL TIGRO JHUCK CONNORS KATHRYN HAYS BILL BIXBY De dief, de sadist en de moorde naar beefden in li toen „Big Jonas" het dorp 14 jaai Hoewel er (nog) geen wettelijke re geling is, wordt door de officiële in stanties wel grote waarde aan het diploma gehecht. Het wordt mede on dertekend door een gedelegeerde van het ministerie en bovendien moeten alle militaire rij-instructeurs het Va- mor-cxamen afleggen. Bij de oplei ding voor het diploma wil de Stich ting tevens inkapselen de lessen in methodische Instructie. Methodische Instructie wil zeggen, de manier waarop les moet worden gegeven. Want al kan iemand voortreffelijk au torijden, wil dat nog niet zeggen, dat hij het een ander ook kan leren. Hij of zij moet voor dit werk in ieder geval over veel tact beschikken. Tot nu toe moeten voor het certificaat „methodische instructie" aparte les sen worden gevolgd. Mocht het diploma verplicht wor den gesteld dan zou voor rijschool houders- -en instructeurs die de oplei ding niet hebben gevolgd een over gangsregeling moeten worden getrof fen om hen in staat te stellen het di ploma alsnog te behalen", aldus de secretaris van de stichting Vamor, de heer A. de Jong. Mogelijk zou in sommige gevallen ook vrijstelling kunnen worden verleend, maar dat is een zaak van de minister." Uiteraard zullen de Vamor-gediplo meerde rij-instructeurs blij zijn wan neer het diploma verplicht wordt ge steld. Niet alleen vanwege de con currentie, ook uit beroepstrots. De Maassluise rijschoolhouder Henk van der Meer heeft nog onlangs een brief aan de minister gericht waarin hij er bij deze op aandringt, behalve het Vamordiploma, voor rijschoolhouders ook het middenstandsdiploma, een E.H.B.O.-diploma en een slipcertifi caat verplicht te stellen. Beunhazen „Ik vind dat het beroep op die ma nier beschermd moet worden", aldus Henk van der Meer. „Je hebt er geen idee van hoeveel beunhazen met het bordje „L" op hun wagen rondrijden. Ik heb op het C.B.R. (Centraal Bu reau voor de afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen) te Rotterdam ver scheidene malen meegemaakt, dat iemand examen moest dóen en dat de wagen niet kwam opdagen, zodat het examen niet doorging. Het is na tuurlijk altijd mogelijk, dat er mo torstoring is of een lekke band, maar zoiets komt bij een goede rijschool vrijwel nooit voor. Je zorgt toch dat het materieel goed is en goed onder houden wordt. Als het mij zou over komen is het mijn schuld. Dan be taal ik het examen en geef ik een aantal lessen gratis. Je klanten heb ben gewoon recht op die service. Ook ergerlijk is de wijze van ad verteren van sommige collega's. Dan lees je bijvoorbeeld: tien lessen voor 45 gulden. Iedereen denkt dan on middellijk aan tien lesuren en dat is heel normaal, want bij een goede rij school duurt een rijles een uur. Maar je krijgt nergens tien rij-uren voor 45 gulden. Daar zouden ze veel te veel op moeten toeleggen." Tn mijn brief aan de minister ben ik uitgegaan van de Duitse omstandig heden. Daar stelt men deze eisen ook en is het beroep wettelijk beschermd. De examenkandidaten zijn bovendien gebonden aan een aantal lessen dat zij tenminste moeten hebben gevolgd. In ons land zijn ongeveer 6000 auto rijscholen doordat er geen wettelijke eisen worden gesteld. West-Duitsland, dat zoveel groter is, telt er verhou dingsgewijs de helft minder. Ik wil een ander het brood niet uit de mond stoten, maar het is een krankzinnige situatie". TON HOUGEE Zaterdag 2, Zondag 2-4.15. ZIE JE ZE VLIEGEN De aarde gered door drie onhan dige, maar onversaagde mannen. Col. Int. Films A.L. Zaterdagnacht 24 nar. DE STEM IN HET DUISTER (Experiment in terror) GLENN FORD - LEE REMICK Spannend fascinerend Adembenemend! U zit twee uur aan uw stoel vastgenageld! Col. Int. Films 18 jaar WIJ ZIJN VERHUISD van PARKWEG 106 naar Westerkade 24 te Schiedam Westerkade ligt tussen Stadhouderslaan en Nieu we Haven. Telefoon blijft ongewijzigd 260111 r uit; rijscholen plenty. CHIN.-IND.-I UIT in KOTA-RADJA een belevenis. Oostvoorne - Kerkplein 20 Tel. 0X885 - 2651 Het is de bedoeling dat in de week van 22 tot 29 september in alle wijk- kerken en parochiekerken te Schie dam aandacht wordt besteed aan het interkerkelijk opgezet vredesberaad dat dit jaar tot thema heeft: „Europa; verzoening, vrede, veiligheid". Of deze opzet ook slaagt, hangt af van de bereidheid en de belangstelling in ge noemde gemeenten om dit netelige onderwerp in de diensten en bijeen komsten aan de orde te stellen. Vol gens het interkerkelijk comité is het van groot belang om de gemeente met deze vragen te confronteren. Zonder de bedoeling deze plan nen, diensten en bijeenkomsten te doorkruisen, wordt men gewezen op een dienst in dit kader in de Evang. Lutherse kerk op zondag 29 septem ber te 10 uur- Aan de hand van het ter beschikking gestelde studie-materiaal is deze dienst voorbereid door een team van vier personen, die ieder op eigen wijze op de kansel een kort woord zullen spreken. Onder de kerk gangers zal de vredeskrant ver spreid worden, evenals dat de zondag tevoren is gebeurd. Deze dienst wordt besloten met de viering van het Hei lig Avondmaal, die open staat voor ie der die de Christus belijdt. Na deze dienst bestaat gelegenheid tot nabe spreking en discussie. Belangstellenden uit wijken en ge meenten waar weinig of geen aan dacht besteed wordt aan de Vredes- zondag kunnen aan deze dienst het hunne bijdragen. Geen van de spre kers pretendeert enige deskundigheid op dit gebied. Wel wordt van de kerk gangers verwacht dat zij de Vredes krant hebben bestudeerd. De tijd waarin de leus, „de klant is koning" nog opgeld deed, ligt in het algemeen ver achter ons. Veel al dient een klant zich te voegen naar de wens van de leverancier en waar ergens, dan is dit het ge val in de zo sterk gesaneerde melk handel. Dit nu heeft geleid tot toe standen, die op z'n zachtst uitge drukt ergerlijk zijn en waarbij de klant is overgeleverd aan de wille keur van de leverancier aan Wie hij is toebedeeld. Een dergelijke situa tie doet zich o.a. voor in de nieu we wijk van Séhiedam, Groenoord. De melkman presenteert zich met luid getoeter bij zijn klanten, die dan maar omlaag moeten komen teneinde zich van zuivel te laten voorzien. Talrijk zijn de klachten die daaromtrent worden geuit en vooral bij het naderen van de win ter, presenteert deze wantoestand zich in verscherpte mate. We hebben al eens eerder aan dacht gevestigd op het irritante ge toeter en claxongeloei, waarmee gedurende de vakantiemaanden de burgerij op heraldieke wijze kond wordt gedaan van de komst ener leverancier. De klanten dienen zich dan in de looppas omlaag te spoe den om in hun levensonderhoud te voorzien. Nu gelden in die vakan tiemaanden inderdaad bijzondere omstandigheden, omdat ook bedoel de leveranciers en hun personeel graag met vakantie gaan. Het zij hun gegund, maar dat neemt niet weg dat zij beter op hun deurkruk kunnen gaan leunen dan op hun claxon- Met de zomer achter de rug, wordt het inderdaad wel iets rustiger. De melkman in zijn gesaneerde wijk, blijft er echter lustig en*hinderlijk op los toeteren. Dergelijk lawaai is bij verordening verboden. In ieder flatgebouwen zijn huisbellen aanwe zig, maar het drukken op de bel knop schijnt evenwel een te grote inspanning te zijn. Erger is het evenwel, dat in alle flat gebouwen de huismoeders, die nood zakelijk bepaalde inkopen moeten doen, gedwongen worden zich naar beneden te begeven. Het betekent baby of kleine kinderen alleen laten met. alle gevaren en bezwaren van bekijken of vraagt de nieuwe mcatalogus het geeft U honderden guldens besparing Nog n< salontafels, indermeubelen, wandcombinaties garderobekasten. ledikantjes. Complete keuk „PUNT VIER"-ACTIVITEITEN Bij het begin van het winterseizoen heeft Galerie Punt Vier weer een programma samengesteld voor di verse tentoonstellingen. De expositie ruimte is opgeknapt. Onder het mot to: ,,3 Extra" worden werken geëx poseerd van nieuwe kunstenaars en van nieuwe grafische werken. Ook is er een boekenafdeling geopend op het gebied van de beeldende kunst. Parketvloeren, bedbakken, ee hoeken In teak, palissander e Modern en klassiek, fel» andere prijsvoordelen,ziel nieuw» GROENE BOEKJE De grootst gesorteerde doe het zelf epe- '-t, met de betere kwaliteiten. Iedere eopend ven half negen tot zes uur. Nieuwe Binnenweg 396 Tel.23860S Korenaarstraat 61-63 Tel. 23 08 OS I Bergselaen 214 Tel. 281167 J - T»8«naram»B09kj6T«L2S7"~ J. Dijkstra stelt vragen over geluidshinder Het lid van de gemeenteraad, de heer J. Dijkstra (PvdA, heeft de vol gende vragen gesteld aan B. en W. van Schiedam. 1. Heeft het College kennis genomen van een artikel in „Het Vrije Volk" d.d. 21-9-'68 over de oefenvluchten van K.L.M. straalvliegtuigen boven o.a. de wijken Groenoord en Holy? 2. Zo ja, is het College dan met mij van mening, dat deze z.g. oefenvluch ten, uit net oogpunt van veiligheid, ontoelaatbaar zijn boven dichtbe- 3. Vindt het College eveneens, dat de geluidshinder, veroorzaakt door deze straalvliegtuigen, ernstig afbreuk doet aan het wooncomfort en het wel zijn van de bewoners in de wijk Groenoord? 4. Mocht het College, de vragen 2 en 3 bevestigend beantwoorden, kan zij dan mededelen, welke stappen zij denkt te ondernemen om te bewerk stelligen, dat deze gevaarlijke en zeer ninderlijke oefenvluchten binnen de kortst mogelijk tijd beëindigd wor den? Reclasseringsiver1 in Schiedam Tot en met t oktober wordt in Schie dam de r ec 1 a sse rin gswee k gehou den. Daar Schiedam pas sinds enige weken weer een plaatselijke afdeling van de reclassering heeft, is de tijd om een straatcollecte voor te bereiden te kort geweest. Het plaatselijk be stuur, bestaande uit deken J. J. Ouds hoorn, voorzitter; A. H. Balvers, se cretaris en H. G. Muus, penningmees ter, maakt daarom het gironummer bekend: 174091 t.n.v. de heer H. G. Muus te Schiedam. Het geld is bestemd om hen, die na hun straf in de maatschappij te rugkeren, verder te helpen. Het woord verzoening" komt men in de kranten heel weinig tegen. In ieder geval veel minder dan tegen overgestelde begrippen, zohls haat, verbittering en wantrouwen en al die duizend dingen die een brok onverzoenlijkheid in zich bergen. Als men het opslaat in Van Dale's woordenboek, dan blijkt het een typisch christelijk woord te zijn, want nagenoeg alle woordaf leidingen van „verzoening" hebben te maken met Jezus Christus. Hier uit volgt dat diens boodschap aan de mensen zich kennelijk concen treert op de verzoening. Sterker: hijzelf is de crux (letterlijk: hel kruis) waardoor de verzoening tot stand komt. En wel die tussen God dien. Het betekent: dat zij ongeacht de weersomstandigheden, de wande ling over een galerij moeten ma ken om zich naar de lift te bege ven, die als het druk is, juist bene den staat. Het betekent: beneden op straat of in een tochtige ha' staan wachten, totdat zij aan de beurt zijn. En het betekent óók, dat zij de voor haar zware tas of het rek met flessen etc. naar huis moe ten sjouwen. Want uiteraard zijn behalve mogelijk op zaterdag geen mannen thuis die deze taak van de vrouw kunnen overnemen. Et zijn flatgebouwen, meest zeven hoog, waar de bovenste galerij geen beschutting biedt tegen regen en wind. De huisvrouw die op het toe tercommando naar beneden komt. krijgt dan extra haar deel. Het woord klantendienstis hier niet bekend. Het feit, dat in Groenoord binnen be reikbare afstand nog steeds geen winkels zijn, geeft een bijzondere kleur aan deze situatie. Vaak bren gen echtgenoten zoveel mogelijk huishoudelijke artikelen mee op hun rit huiswaarts, doch dat is lang niet voor allen mogelijk. Met liften in de gebouwen, is het mogelijk om met een klein wagentje de galerij en te bereiken en de klanten aan huis te bedienen. Zoals ook de bak kers wel doen. Maar die zijn dan ook niet „gezegend" met de sanering... h- 't H. Wij dachten dan ook dat de acht ker ken, die nu hun Vredesweek hou den en uitdragen onder het thema „Europa: verzoening, vrede, veilig heid" inderdaad het juiste woord voorop hebben gezet. De laatste twee volgen uit de eerste. Er zullen wel mensen zijn, christenen en niet-christenen, die zeggen dat dit thema achterhaald is door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Wij zouden willen zeggen dat het meer aan de orde is dan ooit. Juist nu er weer stemmen opgaan om de bewapeningswedloop andermaal op te voeren, omdat men daarop zijn vertrouwen stelt, moeten de kerken komen met een heel andere visie. Sprekend vanuit die verzoenings- boodschap van Jezus Christus, die de vernieuwing betekent van al onze verhoudingen, dienen de kerken van de daken te roepen tegen ieder die het horen wil, dat het opstapelen van raketten en atoomkoppen geen enkele garantie biedt voor vrede en veiligheid. Dat heeft men toch op z'n minst óók uit Tsjechoslowakije kunnen leren. Ook het denken in machtsblokken, die elkaar naar het leven staan, kan nooit 'n werkelijk basis bieden aan de vrede. Sinds wanneer is het even wicht van de macht en de angst een deugdelijk grondslag voor samenle ven van volken en individuen? Dit is een denken van het jaar nul. Maar anno domini 1 werd de mens op basis van de verzoening een levens ontwerp aangeboden. Dr. C. P. van Andel ergens: „Christenen zullen op hun beurt ook initiatiefnemers zijn en hun houding niet afhankelijk mo gen maken van de reacties en de houding van de tegenpartij. Men gaat nog verder en spreekt van plaatsbekleding. Dat laatste woord heeft immers een bijzondere waar de in dit verband. Men leest tel kens in de Bijbel, dat iemand voor een ander, een verkeerde intreedt en schuld op zich neemt. Zonder te vra gen of die ander dat wil en daarvoor openstaat. Het plaatsvervangend lij den van Christus gebeurt helemaal ongevraagd. Toch ligt daarin juist de voedingsbodem voor het proces der verzoening. Zonder plaatsbekle ding gebeurt er niets. Daarom wordt ook vandaag naar die weg gezocht. Een kerk, een gemeente, een groep criristenen die niet bereid is tot het initiatief van plaatsbekle ding, van de riskante solidariteit met anderen in eenzelfde schuld, heeft zijn roeping gemist. Een dienaar is niet meer dan zijn Heer. Jezus zegt: „Als ze Mij ver volgd hebben, ze zullen ook u ver volgen". Daarom zijn er mensen die nooit in de koude haatsfeer van het anticommunisme vervallen, maar die zich geven in de dienst der ver zoening tot in Moskou, Peking en Hanoi toe. De grote vraag is welke velden ie mand die gelooft in de verzoening, gaat betreden om zijn getuigenis in derdaad over te brengen. Hij zal niet in het wilde weg voor verzoe ning pleiten tussen Oost en West, maar hij zal in de structuren waarin hij zelf leeft (kerk, vakbond, partij, school, universiteit, staat, clubmet anderen actie gaan voeren. Actie die gericht is tegen bijvoorbeeld een koude oorlog-mentaliteit en tegen ongenuanceerd anticommunisme. Onze bestaande levensverbanden moeten door een volhardende inzet vdn binnen uit en van onder af voor een nieuwe, positieve gerichtheid op de toekomst gewonnen kunnen worden. Dit is dienst aan de vrede". Zijn we dan klaar? Nee, dan begint het pas. Want dan pas zullen we als Europa ten volle onze verantwoorde lijkheid kunnen uitleven ten opzich te van het arme deel van de we reld. Niet als sinterklazen of aan deelhouders, maar als verzoende mensen die niet anders kunnen. A.H. Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO De twintigjarige duiker A. van B. uit Maassluis slipte op de B. K. laan te Schiedam met zijn bromfiets, waar door hij een hersenschudding opliep. Hij werd door de GGD naar het zie kenhuis vervoerd.

De Havenloods | 1968 | | pagina 1