Aan de Poldervaart bewaren velen goede herinneringen iionopolë 50% KORTING Bakker Hakkert zag in de muziek meer brood bosman Het gaat niet slecht inet de vakopleiding HARDBOARD KUNSTGEBITTEN GROEN 00® £S.»>e vrijdag avond koop avond 7-9 uur DE HAVENLOODS 17e jaargang no. 51, donderdag 17 oktober 196S Weekblad voor Schiedam en Kethcl Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 132170 (8 lijnen) Postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Het gaat riet slecht met de vakop- vorm. Dat betrof Jules v.d. Doel uit leiding. Dat bleek wel uit optimisti- Maass.uis, ietnng-macnine-bankwer- sche uitlatingen zowel van ir. B. Wil- ker> Bometel-A Uitgebreid Beme- Het staat nu wel onomstotelijk vast, dat de Poldervaart gaat ver dwijnen, iets wat niet alleen de oude bevolkingskern van het voormalige Kethel en Spaland, maar tevens menig geboren en ge logen Schiedammer met weemoed zal vervullen. De opdringende verzilting van de Nieuwe Water weg alsmede de gewijzigde wa terhuishouding tengevolge van de verstedelijking van het eens agra rische Kethel hebben reeds ge ruime tijd de vaart zijn functie als boezemwater ontnomen. Het „Bij ons achter de Polder vaart", door kroniekschrijver Kamps zo vaak gebezigd, zal geheel verva gen als met deze vaart de laatste (water) barrière tussetn de stad Schie dam en het dorp Kethel figuurlijk zal zijn Opgeheven. Wie nog terug denkt aan de Poldervaart in ongeschon den staat 'Ziet deze voor zich als een brok natuurschoon. Een kaarsrecht lint van water tussen weelderig be groeide oevers waar de gehele flora en fauna viel te bewonderen. Hele velden waterlelies doortrokken met fel gele dotterbloemen lagen hier bij hoogzomer en stilstaand water te bla keren in de zon. Geheel onder water verdween deze bloemenpracht tijdens het inlaten of spuien waardbor de vaart het aanzien kreeg van een woest stromendie ri vier. Een asgrauw uiterlijk kreeg de vaart bij naderend onweer of wan neer tijdens de wintermaanden een harde westelijke wind witte schuim- kammen op het water blies. Onbetrouwbaar was deze Polder vaart als ze onzichtbaar en geruis loos wegsloop onder een door stren ge vorst ontstane ijsvloer die met lui de knallen kon doorbreken hetgeen menig schaatsenrijder een nat'pak en enkelen het leven heeft gekost. Welk gezicht ze ook vertoonde, er ging al tijd een grote bekoring van uit. Visrijk Men hoefde heus geen natuuraan- bidder te zijn om vaart te zoeken als een mtddel tot ontspanning. Hon derden hengelaars beleefden hier hun sport met tastbaar resultaat. V<Sór de verzilting en de waterver vuiling was ze bijzonder visrijk. Bij h«t inlaten trokken in het voorjaar grote scholen rivierbrasem vanuit de Waterweg de vaart in voor het vie ren van nun bruiloft. Bij de dukdal ven van de Blauwe brug werden baar zen gevangen en de steurkrab met tanden in him bek zo groot als kin dervingers om van de snoeken maar niet te spreken. Als de paling op trek was viel er met de peur of aan de vaste hen gel heel wat te beleven en stond in menig gezin zowel in Kethel als in Schiedam gebakken paling op het me nu. Ook voor de stropers was de vaart in menig opzicht een dorado. Heel wat stekken werden bij het nachtelijk duister uitgezet en bij het krieken van de dag omzichtig weer binnengehaald. Dat er af en toe een mals eendje in de weitas verdween was een zaak die er nu eenmaal bij- hoorde, de altijd waakzame veldwach ter of koddebeier ten spijt. Hoogstraat 2 -Schiwlam-ToL 268808 RAUWE NACHT IN JERICHO (Hough night in Jericho) DEAN MARTIN Technicolor Techniscope Univ. Int. Films 14 jaar Zaterdag 2, zondag 2-4.15. WE ZIEN ZE RENNEN (It ain't hay) LOU COSTELLO - BUD ABBOTT Univ. Int. Films A.L. Zaterdagnacht 24 uur DE TERUGKEER VAN FRANKENSTEIN (The evil of Frankenstein) PETER CUSHINC SANDOR ELES PETER WOODTHORPE Angstig-boeiend en sinister-span- nend. EastmancoJor Univ. Int. Films 18 jaar Hoe visrijk de vaart destijds wel was, bewijst de ontmoeting die Ger- rit Heijdra met een viseer had. De otter is nooit gevangen maar Heijdra heet nog steeds Gerrit Visotter. Zwem men in de vaart was tijdens de zo mermaanden voor d,e Schiedamse jeugd een geliefkoosde bezigheid. Twee ondernemende bewoners van Kethel exploiteerden in de jaren dertig eap zwembad in de vaart. Een stur' oeverbegroeiing tussen de watermolen en kwakelbrug- werd ver wijderd en klaar was het bad. Voor enkele centen mochten de zwem- liefhebbers gebruik maken van een schuur als kleedlokaal. Dit zwemmen- gemengd nog wel viel bij menig gedegen Kethelaar uiteraard niet in goede aarde en heeft dan ook niet lang geduurd. Roeien Spèlevaren was tot het verdwijnen van de speeltuin „De Hal ve Maan" op de vaart een stukje ont spanning apart. Op werkdagen waren de hengelaars de klanten van Van Dam die bovendien een danssalon ex ploiteerde die tot ver buiten Schiedam bezoekers trok. Een keer heeft de vaart de bevol king van Kethel en Sjjaland een le lijke streek geleverd. In 1903 brak een stuk dijk door en liepen enkele poldgrs geheel onder water. Bij het opheffen van de vaart, een werk dat voor 1970 zijn beslag moet hebben, zal opnieuw al het water en nu voor goed uit de vaart wegstromen. Mo gelijk gaan de erfgenamen van een zekere Jozef, van Mil dan in de bag ger zoeken naar de beurs met meer dan honderd zilverstukken die deze Jozef destijds vanuit zijn bootje in het water heeft laten vallen. „Ge moet tot St. Antonius bidden dat ge 'm te rug krijgt" moet Jozef z'n moeder toen gezegd hebben. Wie weet wordt dit gebed nu toch nog verhoord. Hoop Vooral bij de hengelaars leeft de hoop dat er nog een stukje van. de vaart behouden blijft. Er zijn teke nen die daar op wijzen. Het gaat om een strook water van de Blauwe brug tot aan het einde van het Prinses Beatrixpark. Als alle vis uit de rest van het water hierin wordt geconcen treerd en de Hengelsportvereniging ..Schiedam en Omstreken" zet er wat karper bij uit, dan kan het een mooi stukje viswater worden. Overdreven is het zeker niet, want de vijvers in h?t Prinses Beatrixpark worden van- GEZONDHEIDSPLATEN 1 ook Uw dokter ut U vertetien 1 dat het voor U beter I* een 1 Groen Geiondlieldaplaat 1* mm dik ventllaüegaten. onder Uw matras ta plaatsen. Dultan- i ln gebruik bij rusthuizen hotel». 1MX «OfII,- H/1M0 INI 95 II.— INI M/1M9 150* ISO II,- 100 X 110 II.» 190 X ISO 32,N 100 *110 »4.— ton als van de lieer VV'. G. E. Valk, ehef van de Bedrijfsschool bij Wilton- Eijcnoord-Bronswerk. Aan 107 leerlin gen werden in totaal 234 Bemetel-di- ploma's uitgereikt. Bovendien telt de onlar.gs begonnen avondcursus 178 cursisten, terwijl ook een voortgezet te opleiding plaats heeft van oud- leerlingen voor het Bemetel-diplo- ma). Leerlingen, met of zonder „aan hang", ouders van leerlingen, verte genwoordigers van diverse vakorga nisaties, hoofden van bedrijfsdiens- ten, zij allen vulden de ruime kanti ne van het hoofdgebouw. Het wel komstwoord werd gesproken door de heer Valk. Ir. B. Wilton die enkele .top-diplo ma's" kwam uitreiken vond het wel wat moeilijk tegen een jonge genera tie te moeten praten, tegen wie toch reeds zoveel wordt gepraat. „Het di ploma Voor de .107 leerlingen is er nu, maar jullie moeten verder werken aan de ontwikkeling. Besteedt daar aan je volle aandacht". Spreker hoopte veel jongens iq het bedrijf en op verdere cursussen te rug te mogen zien. „Want dit is het voordeel van de huidige maatschap pij; er zijn veel kansen en mogelijk heden en als je die weet te grij pen, is er een goede toekomst. Het bedrijf is ons aller belang. Het is een boeiend bedrijf, waarin men zich moet aanpassen". -Vervolgens reikte ir. Wilton een aantal diploma's uit, vergezeld van geschenken in boek illes v.d. Doel, Maassluis, leer- liag-machine-bankwerker; idem in avondopleiding, Adriaan Rietveld te Schiedam, draaier; sectiebouw en af schrijven in de scheepsbouw: Nico Kramer Freher te Schiedam, seheepsmetaalbewerker; uitgebreid uitslaan en afschrijven in scheeps bouw: Sirach Boxhoorn, Schiedam, seheepsmetaalbewerker en uitgebreid Wiiton-Fijenoord. Theo Knarren te Rotterdam, leerling-scheepsmetaalbe- werker. De heer W. H. Fredèriks, voorzitter van de buurtvereniging het Singel kwartier, welke vereniging dankzij de bedrijfsschool in het bezit is gekomen van een aantal speelwerktuigen, her innerde eraan dat het vorig jaar een beker beschikbaar was gesteld voor de sportvereniging, doch overhandig de nu een serie pocketboeken voor regenachtige kampdagen. De heer Valk heeft vervolgens de BemetelVEV- en Wilton-Fijenoord- diploma's uitgereikt. (De namen heb ben wij vorige week reeds gepubli ceerd. Hij wees op de betekenis van de vorming en opleiding en ook de voortgezette opleiding. „Dit kan ge beuren in de bedrijfssfeer. Vooral voor jonge mensen is die opleiding bepalend voor het verdere leven en een mogelijkheid tot het verkrijgen van grotere bekwaamheid. In deze wereld van industrie is het nodig om mee te tellen. Daarbij is het diploma een bruggehoofd voor verdere ontwik keling". wege de veenwerking met het jaar ondieper en de tijd zal komen dat ze geheel of gedeeltelijk droog komen te liggen. Ook de combinatie van Mil-van Mil, dit jaar begonnen met het ver huren van vis- en roeibootjes nabij de Blauwe-brug hoopt van harte-dat er een stukje water zal overblijven. De afgelopen zomer liep de verhuur goed. De combinatie droomt van sen kleine uitspanning waar de water sporters iets kunnen gebruiken op een terrasje aan het water. Of deze droom werkelijkheid zal |rorden? P. BUL Postorders, onbegrijpelijke spotprijzen voor en meer op vele artikelen bij Keurkoop artikelen met lichte transportbeschadigingen. Krasjes, deukjes enz., die u vele tientallen guldens voordeel geven. ^°«fkaften vanaf 139»— centrifuges vanaf 39* wasmachines vanaf -,q droogmolens vanai w£L radio/grammofoons vanaf 69 verfspuiten vanaf 24' transistorradlo's vanaf 39 linnenkasten vanaf 59,— bureau's vanaf 59 bandrecorders vana, gg'.. zoals °P 1Um~ en fot°£ebied vele koopjes, filmprojector filmcamera ƒ99,— elektronenflitser Verder elektrische gitaren met ingebouwde versterker ƒ79 Kinderhorloges 9)5# Huishoudtextiel voor spotprijzen. Verder nog diverse artikelen, zoals sieraden, cosmetica, serviesgoed, toiletartikelen, bee- ken, fotocamera's, enz., enz. ver onder de verkoopprijs. Profiteer van deze eenmalige verkoop van deze restanten. Verkoop, tegen kontante betaling, uitslui tend vrijdag 19 oktober 's avonds van half zeven tot negen uur en zaterdag 20 oktober van tien tot vier unr. Bij KeurKoop, Paul Krügerstraat boek llilledijk Rotterdam-Zuid. 5 Minuten lopen van Metro-station Rijnhaven REPARATIES le klas werk vanaf 5, per reparatie 20-karaats gouden kreon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40. R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a. lis x 122 cm 4,70 213 122 cm 19.10 244 x 122 cm 1.90 122x61 cm f 1.20 p. plaat Nieuwe Binnenweg 3M Tel. 21 MOS j Koreneeretraet 91-91 Tel.210BM J l Bergeeleen 214 Tel2|1!97j I Vandaag besteld, morgen tbnlil Loterij St. Radboud moet nog beginnen In ons blad van 10 oktober schre ven wij in het verslag van de fancy- fair van St. Radboud dat de loten voor de 100 kippen en konijnen vlot van de hand gingen. Dat is echter niet juist; deze. loterij moet nog be ginnen. TAPIJTHANDEL PLATE EN CO HEUGAFELT uit voorraad leverbaar Het klinkt niet zo vreemd, de eigenaar wan een muziekhandel te horen verklaren, dat hij weinig of niets voor televisie voelt en geen toestel in zijn woning heeft. Dat heeft niet te maken met een soort van zakelijke „jalousie de metier", doch gewoon met gebrek aan waardering voor hetgeen in de programma's wordt gebracht. „Voor mij is het mooiste te luis teren naar een plaat, liefst met klassieke muziek en in stereo", al dus de verklaring van de heer Bert Hakkert die nueen halve eeuw in de muziek zit en daarin is opgegroeid. Hakkert en muziek zijn in Schie dam samengegroeid. Zoals gezegd, is een proces van een halve eeuw en in de ruime winkel aan de Hoogstraat staat dezer da8en een schat aan bloemstukken, allemaal van „well- wishërs". Hakkert is niet zomaar een zaak in grammofoonplaten en muziek instrumenten. Wie aai» Hakkert denkt, die denkt b.v. ook aan O.N.I., het mandolinegezelschap, dat ook al langer dan een halve eeuw bestaat en dat door grootvader Hakkert werd opgericht. Maar heel weinigen'zullen weten, dat Hakkert-muziek is ontstaan in 'n bakkerij. Grootvader Bertus Hakkert had in de zgn. „Kinderbuurt", dat is^aan het Groeneweegje, een bakke rij. Daar was beslist geen dik beleg de boterham en bakker Hakkert ver diende er door het geven van orgel les wat bij. In die tijd werd O.N.I. door hem opgericht, dat nu 53 jaar bestaat. Het ging wel lekker in de muziek en daarom schakelde groot vader Hakkert 50 jaar geleden van plaatbrood en verse kadetjes over op de muziek en muziekinstrumenten. Wat die laatste betreft, namen har monium en piano wel de voornaamste plaats in, aangevuld, met gitaar, man doline, accordeon enz. Als eerste in Schiedam opende de heer Nakkert op 'de Hoogstraat 177-19 een winkel- Het ging goed en hij hield de ontwik keling bij, door ook grammofoons en radio's te verkopen. Tot 194G leidde grootvader Hakkert de zaak, die intussen was overge plaatst naar de Hoogstraat bij de Dam, waar zij nu nog gevestigd is. Er zijn intussen nog wel wat ver bouwingen en restauraties aan te pas gekomen en nog maar kortgeleden zijn b.v. drie fraaie luisterboxen in gericht. Maar het blijft woekeren met de beschikbare ruimte, al zal daar binnen niet al te lange tijd verbete ring in komen. Achter de winkel, aan de Nieuwe Sluisstraat, grenzen vier oude pand jes, waarin straks de muziekschool zal worden ondergebracht. Dat geeft dan een opluchting vooral op de bo venverdieping, waar nu in vele ka mertjes leerlingen zijn ondergebracht. Zelfs de huiskamer moet worden be nut! De muziekschool Hakkert telt tegen de 450 leerlingen, waarvoor acht le raren zijn ingeschakeld. Verschuiving Thans wordt een opmerkelijke ver schuiving in de belangstelling voor het muziekinstrument geconstateerd. Enkele jaren geleden was het voor- BfSL al de slaggitaar die in het middel punt van de belangstelling stond. Het kwam er niet zozeer op aan of men goed kon spelen, als het maar hard was. Niet dat de gitaar als begelei dingsinstrument er nu helemaal uit is, doch de interesse gaat meer in klassieke richting. Iets dergelijks valt te constateren met betrekking tot het orgel en de accordeon. Tot Voor epkele jaren betrof 80 procent van het aantal lessen de accordeon en 20 procent het orgel, thans is dat precies omgekeerd en haalt laatstge noemd instrument de 80 pet.! Voor al het elektronische orgel heeft die animo doen stijgen. In één leskamer staat nog een echt ouderwets harmo nium, waarop wijlen grootvader Hak kert in zijn bakkerswinkel nog les gaf. „Dat i^voor geen goud te koop", is de begrijpelijke mededeling van kleinzoon Bert. Behalve dan genoemde verschuiving in de belangstelling voor het instru ment, wijzigt zich de laatste tijd ook wel het genre, zo constateert de heer Hakkert. Hij beeft na het overlijden van zijn vader, nu zeven jaar gele den een poosje de leiding van ONI op zich genomen doch kon die daar na overdragen aan dirigent Frans Carree. Hij is wel voorzitter van de vereniging. Zoals gezegd van televisie is de 'heer Hakkert niet kapot, afgezien dan .van het zakelijk element, dat wil zeg gen, hij verkoopt ze wel. „Er is door de televisie al zoveel stuk gemaakt," constateert hij. „Er zijn mensen die avond aan avond het toestel laten draaien; het liefst zouden ze naar twee programma's tegelijk kij.ken. Wat het is, maakt geen verschil." Daarentegen gaat de voorliefde van de heer Hakkert uit naar het zelf musiceren, maar ook wel naar de mechanische muziek, vooral wat de platen en stereo betreft. „Wanneer ik 's avonds of in het weekeinde tijd heb, luister ik het liefste naar een mooi concert en anders lees ik een goed boek," zo vertelt hij. Benut die kans om samen eens gezellig te komen kijken naar onze enorme collectie klassemeubelen. Zo komt U er Inteaneubeitoonzalen Strickledeweg 105-107. Schiedam ^tel. 010- 151504 Zonder enige verplichting!

De Havenloods | 1968 | | pagina 1