nonopole Schiedams' Hermandad in Bromsnorriaanse dagen Emotionele kletspraat Overleg met Spoorwegen op hoog niveau Verkeerstunnel onder Churehillplein midden volgend jaar klaar «f995.- KUNSTGEBITTEN "houten WANDEN GROEN De tunnel in de Westblaak, waar we nop-alle kanten mee uit kunnen. Het karrroor de tram zijn, voor de metro en wie weet voor de trein. Voorlopig wordt de tuimel dichtgemaakt. Tot nader order Shoituftd ORGELS bieden u de beste klankkleur Gunstige inruil - financiering BERGWEG 76 ROTTERDAM TELEFOON 24 «5 87-18 84 38 Wijkvereniging Bijdorp vierde eerste verjaardag De wijkvereniging Bijdorp heeft de eerste verjaardag op plezierige wijze gevierd met een groot aantal belangstellenden, die gebouwDe Rank vulden. Zij' werden verwel komd door voorzitUMT Van 't Zelfde, die samen met sedfetaris Roeling de stoot heeft gegeVMn" tot het oprichten van de vereniging. Zij hebben ook een groot deel van de voorbereiding van deze feestavond op zjch geno^ men. Het programma voor deze avond werd verzorgd door het muzikale trio The Swinging Harmonicans, on der leiding van de heer A. Valk én Dwazo als conferencier. Er werd een speciaal Bijdorplied gezongen door Arie Mill, dat al spoedig door iéder- een werd meegezongen. Speeltuin in Schiedam-Oost Tijdens een contactbijeenkomst voor het oostelijk stadsdeel van Schiedam, waarin tal van vragen werden gesteld die door leden van het college van B. en W. of hoofd ambtenaren van de gemeente wer den beantwoord is ook medegedeeld, dat de vijver aan de Corn. Dribbel straat zal worden gedempt. Het voor nemen is nu een speeltuin aan te leg gen van 2400 m2. Speelwerktuigen zijn al vervaardigd door de bedrijfs- school van Wilton-Fijenoord. In ,,De Politiemelder", het maandblad van de Schiedamse po litie wordt over Hermandad in vroeger dagen verteld. De enige toeslag die werd genoten was schoenengeld ten bedrage van 30 gulden per jaar. En een paar schoenen kostte toen vier tot vijf guld'm. Overuren werden niet ge- ma maar wel werden op zon dag, als HermesDVS thuis speel de, enkele agenten aangewezen om dienst te doen. Men moest dan binnen het lijntje lopen en was in dienst van Hermes-DVS. Dat lever de 5,84 per keer op, dat meteen door de hoofdagent werd uitbe taald. De afdeling administratie be heerde ook de gevonden voorwer pen. Dat had nogal wat voeten in aarde. Als een burger zich voor een gevonden'of verloren voorwerp bij de portier meldde, dan belde deze naar boven. Na verloop van tijd kwam de klerk, want die ging er over, boven aan de trap kijken wat er aan de hand was. Voor dat de burger had gezegd wat hij veiloren was, werd reeds van boven geroepen dat hij niets had. Hield men aan en gaf men te kennen in de krant te hebben ge lezen dat een kinderschoentjë was gevonden of een ander voor werp dan werd er van boven geroepen ,,Vlaardings nieuws". .Hiermede trachtte de klerk zich een reis naar bepeden te bespa ren. Was hij doojr omstandigheden eenmaal beneden gearriveerd, dan werkte hij doorgaans wel wat klanten tot tevredenheid af. Bewapening Als bewapening droeg men on der de tuniek een revolver of pis tool aan een riem in een daarvoor bestemde tas. In de broek een zak met gummistok en aan de broekriem ook een paar handboei en. Aan de broekriem bevond zich ook een riempje met musketon- haak, hetwelk door een spleet in de tuniek naar buiten kwam. Hier aan werd de sabel of klewang ge dragen. Ook de overjas had hier toe een spleet. De bewapening, zoals hiervoor genoemd, moest onder alle om standigheden worden meegeno men. De enige uitzondering betrof de sabel, die bij het voorkomen van gladde wegen mocht worden thuisgelaten, omdat bij vallen hierdoor gevaar kon ontstaan. Moest men soms per rijwiel sur veilleren, dan ging de sabel ook mee. De fiets was van de nodige attributen voorzien om de sabel te bevestigen. Alvorens de nieuwe diender met zijn revolver of pis tool de straat werd opgestuurd, kreeg hij het gewenste schietonder- richt. Dit onderricht werd gegeven in de zogenaamde „Drilschuur". Voor die lezers die niet weten wat de drilschuur was, even een uit eenzetting. Drilschuur In het verleden bezat Schiedam, zoals ook wel andere plaatsen, een schutterij. Deze schutterij had oor spronkelijk de zetel in de St.-Joris- doelen, een gebouw, staande op het Doeleplein. Achter de Doelen was een open plaats en daaraan grenzende, aan de zijde van het Groenweegje, stond de drilschuur. De naam zegt het al, hierin werd de schutterij gedrild in exercitie. De schutterij werd opgeheven, maar de Doelen en de drilschuur bleven staan. Later oefende daar in de vrijwillige burgerwacht, een instelling waaraan lieden waren verbonden, die om welke redenen dan ook, 's Konings wapenrok niet hadden gedragen. In hun hart voel den zij veel voor een uniform en om aan het wettig gezag enige steun te geven, traden zij dan toe tot de vrijwillige burgerwacht. In de drilschuur, een grote met klinkers bestrate ruimte van onge veer 305x50 m2, was een gedeelte afgesloten en tot schietbaan inge richt. Hierin zwaaide de scepter een oudgediende van het Konink lijk Indische Leger, die als meester .zwaardveger van de bur gerwacht optrad. Bij deze snorre- baard moest de nieuwe politie man zich vervoegen om schieten te leren. Voor dit doel werd 1 (een) patroon aan de schutter ver strekt, die dan op het doel mocht worden afgevuurd. Een goed of slecht resultaat speelde geen rol, het onderricht was hiermee afge lopen. Als de praktijk het niet noodza kelijk maakte, zou de eerste jaren geen schot meer worden gelost- En toch gebeurden er in die tijd opvallend weinig ongelukken met de wapenen. De kleding van de hoofdagenten was vrijwel gelijk aan .die van de agenten. Alleen aan de pet bevond zich een zilveren koord, op de mouw was een omgekeerde zilve ren V aangebracht en aan de sa bel hing een zilveren kwast met oranjekleurige bol in het hart. Dit was waarlijk een dure vertoning. De inspecteurs en de hoofdin specteur droegen geheel zwarte uniformen met zilverkleurige uit monstering. Als pet werd de hoge Franse officierspet gedragen. Bij het optreden naar buiten werd een lange blanke sleepsabel mee gevoerd. In die tijd droegen de commissarissen van gemeentepoli tie nooit een uniform. Behou dens een zeer zeldzame uitzonde ring bezaten zij dit ook niet. Hoogstraat 2 - Schiedam-Tel. 268808 vrijdag 7-9.15 zaterdag 7-9.15 zondag 7-9.15 BLONDE LADING VOOR MOZAMBIQUE STEVE COCHRAN - VIVI BACH HILDEGARD KNEFF Haar contract vermelddezange res... maar de harem wachtte haar! Cinemascope Technicolor Centra Film 14 jaar zaterdag 2 zondag 2-4.15 DE KONING DER COWBOYS ROY ROGERS SMILEY BURNETTE Roy Rogers - de koning der cowboys Centra Film A.L. zaterdagnacht 24 uur SEX A LA MINUTE OVE SPROGÖ - HANS PETERSEN GHITA NÖRBY Gedurfd - brutaal gepeperd - maar uiterst smakelijk Eastmancolor Centra Film Regie: Gabriel Axel 18 jaar REPARATIES le klas werk vanaf 5, per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a. BE HAVEN W0DS 17e jaargang no. 53, donderdag 31 oktober 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 132170 (8 lijnen) Postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Cash and Carry groeit snel Ongeveer drie weken is' het bedrijf van „Cash and Carry" aan de Van Cleeffstraat te Schiedam in een rui me hal ondergebracht en het ziet er naar uit, dat binnen niet te lange tijd naar een nog weer ruimer gelegen heid'moet worden omgezien, aldus een mededeling van de directeur, de heer J. W. Salari. Hij deelde voorts mee, dat binnen kort het bedrijf ook elders buiten Schiedam een vestiging zal inrich ten. Er wordt thans een slijterij aan „Cash and Carry" toegevoegd omdat een vergunning is verkregen. Een paar dagen geleden belde een le zer onze redactie op naar aanlei ding van het historisch artikel, dat wij onlangs publiceerden over de gevierde Rotterdamse bankier Pin-j: coffs, die zo'n 90 jaar geleden een grote bedrieger bleek te zijn. Hij vroeg de eindredacteur of deze wel wist dat Pincoffs van jooclse origine was en dat door zo'n artikel weer voedsel zou worden gegeven aan an tisemitische gevoelens. Zulke arti kelen konden dan ook beter niet geplaatst worden. De eindredacteur was stomverbaasd en hij was niet de enige. Thuis gekomen lazen wij in het avond blad, dat in de Provinciale Staten van Gelderland een discussie was geweest over het al of niet subsi diëren van de restauratie van het Jan van Riebeeckliuis in Culem- borg. Ook uit Zuid-Afrika was hier voor een bijdrage gekomen. Dat is natuurlijk niet zo vreemd als men weet dat deze commandeur van de Oostindische Compagnie in 1652 de stichter was van een nederzetting aan de Kaap de Goede Hoop, waar schepen van de Compagnie op weg naar de Oost vers water, groenten en vlees konden inslaan. Uit dit ver versingsstation is vele jaren later een kolonie gegroeid en Zuid-Afrika gaat dan ook met zijn historie te rug tot Van Rie beeck. Goed, en nu staat er in het stadje Culemborg een historisch pandje waarin Van Riebeeck heeft ge woond; dat wil men restaureren en inrichten als museum met mate riaal over ontdekkingsreizigers en pioniers uit de 17e eeuw. En wat zei nu het .Statenlid Van der Heide (PSP)? Dit: „Het is beter te spreken over de grondleggers van de koloniale uitbuiting. Van Riebeeck is de stichter van het ra cistische Zuid-Afrika". Hij zag sub sidie voor de restauratie als steun aan de apartheidspolitiek. Gedeputeerde Van Eek antwoordde, dat hij evenveel afschuw had van het Zuidafrikaanse systeem als zijn opponent, maar constateerde tevens dat als men zo praatte als de PSP- er een groot deel van de musea wel kan worden gesloten. „Anders wordt het", zo zei hij, „vis we een subsidie zouden moeten geven voor de inrichting van het museum. We zouden er bezwaar tegen hebben als het wordt gebruikt voor de verde diging van de apartheidspolitiek" Het moet ons van het hart: dit is al lemaal emotionele kletspraat. Een museum bevat stukken uit het ver leden, in dit geval van 300 jaar ge leden. Of dat verleden ons sympa thiek is of niet doet er niet toe. Daaraan kunnen wij niets meer ver anderen. Een historische collectie is objectief in zichzelf en staat er ter kennisneming en bestudering. Het is een dwaze vertoning lieden van drie eeuwen geleden alsnog een 20e eeuwse veroordeling op le willen leggen en ze daarmee min of meer uit ons gezichtsveld te weren. Zulke brokken verlate zuweringswoe- de zouden tot geschiedvervalsing kunnen leiden. De bestudering van bepaalde perioden in de geschiede nis is voor heel wat volken achter af geert-pleziertje, ervan leren kan men des te meer. Studie van het kolonialistisch tijdperk bijvoorbeeld kan ons mede tot het inzicht bren gen hoe sterk moreel verplicht wij 'zijn de ontwikkelingslanden echt te helpen. Hun armoede en onze rijk dom zijn nauw verbonden aan dit verleden. We moeten oppassen, dat wij mbt on ze kortzichtige en bedillerige emo ties niet gaan lijken op de ambte nuren van het ministerie van de Waarheid uit het boek „1984" uan George Orwell. Daar hadden hon derden mannetjes er een dagtaak aan om alle boeken, films, kran ten enz. uit het verleden aan te pas sen aan de inzichten van Grote Broer. Alles wat daarmee strijdig was, moest „gerectificeerd" wor den. Als men zijn gevoelens zo richt als de opbellende lezer en de twee Gel derse afgevaardigden en dat doen nogal wal mensen dan loopt men de kans een zelfde soort frau de te plegen. Op z'n minst jegens zichzelf. A. H. WANDSCHROTEN 275 en 203 Vurehout 1.80 2.— Paranapine 2,35 2,80 Carolinapine 3,45 3,80 Mahoni 5.50 6.05 Afroteak 7.— 7.75 alles per stuk LUXE WANDPLATEN Gelakt en met V-groef. 275x122 cm 305x122 cm Essen S 59.50 70,50 Zebrano (52,50 72,— Bubinga 62,50 72,— Eiken 62,50 72,— Tamo 62.50 72,— Paldao 65,— 75,— I Teak 67,50 78,— Sherry Select 67,50 78.— Amerikaans Noten 72,50 79,50 Tamakura 72,50 79,50 Indisch Palissander 77,50 82.— Vraagt de uitgebreide prijslijst en handleiding. Rotterdams grootst gesorteerde doe het zelf specialist, met de betere kwaliteiten. Iedere dag geopend van half negen tot zes uur. Vandaag gebeld, Morgen besteld! Nwe Binnenweg 396 Tel. 235605 l Korenaarstraat61-63Tel.230803 i I Bergselaan 2U Tel. 281167 I Engelse Soul Band in „De Koffer Op zaterdag 2 november zal in so ciëteit „De Koffer" in „De Branda- ris" optreden de Engelse Soul Band „Union Blues" uit Londen. De band is «slechts drie dagen in Nederland. In het midden van het volgend jaar zal de verkeerstunnel van de Westblaak onder het Churehillplein naar de Blaak gereed zijn. Dan ook zal de bouwput op de Westblaak weer zijn opge vuld en zal de bestrating haar definitieve vorm hebben gekregen. Dan ook zal het stuk metrotunnel van het Churehillplein in de richting Schiedam ouder de grond zijn verdwenen. De bouwput zal daar pas weer worden opengemaakt, wanneer de definitieve beslissing over de doortrekking van de metro in westelijke rich ting gevallen is en wanneer de plannen over het metrostation onder het Eendrachtsplein gereed zijn. geruchten, dat de Spoorwegen be langstelling hebben voor de oost west-verbinding die dus momenteel gedeeltelijk wordt aangelegd ten behoeve van een lijn van Gouda naar het Westen, die dan gedeeltelijk on der de grond zou komen. Bij navraag daarover konden wij gpen bevestiging krijgen. Wel deelde men ons mee, dat de hoogte van de tunnel, die thans wordt aangelegd van het station Beurs naar Alexanderstad en Ommoord, geschikt is voor trei nen van de spoorwegen. Het enige probleem zou dan nog liggen in de breedte van de rails. Aangezien deze lijn pas in 1977 gereed zou komen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat uiteindelijk de rails, die pas in een veel later stadium worden ge legd, kunnen worden aangepast aan de eisen van de Spoorwegen. Indien dat het geval is, zou men ook een an dere financiering krijgen, omdat deze lijn dan niet alleen meer een zaak is van het Rotterdamse metronet. De gewijzigde inzichten tijdens de bouw van de oorspronkelijke tramtun nel hebben geen stagnatie in het werk veroorzaakt. Men was al geruime tijd voor op het werkschema, zodat de toe stand op de Westblaak toch nog eer- dei- „normaal" zal zijn dan men aan vankelijk had gedacht. In de Cultuurnota wordt mede gedeeld, dat op voorstel van de wethouder een commissie is be noemd, die adviserend zal optre den inzake een nieuwe bestem ming van het Proveniershuis, waaromtrent we reeds eerder in „De Havenloods" mededelingen hebben gedaan. In de commissie zijn vertegenwoordigd o.a. de S.G de V.V.V., zulks in verband met mogelijkheden voor bureau- en vergaderruimte, de kunstenaars ten behoeve van ateliers en de jeugd, teneinde er creatief bezig te zijn. Verwacht wordt, dat niet voor 1969 kan worden begonnen met het verwezenlijken van de plannen Meuse Town Skiffle Group in Shjynnh' 2001 Zaterdag 2 november zal The Meu se Town Skiffle Group in het Klein- kunsttheater Shjynnh' 2001Ericaplein 13 optreden. Zaal open om half acht. Zondagavond disco-avond, aanvang acht uur. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling onder het Churehillplein een tramtunnel en een verkeerstunnel te maken. Terwijl het werk al in uitvoe ring was, wijzigden zich de inzichten en aan de gemeenteraad werd in prin cipe voorgesteld de tramtunnel met op- en afritten uit te voeren als een metrotunnel. Tevens werd in prin cipe het besluit genomen een metro tunnel aan te leggen tussen het cen trum van de stad station Beurs naar Kralingen, Ommoord en Alexan derstad. Hoewel het principebesluit reeds is genomen en ook de regering zich daarmee akkoord heeft verklaard, is de financiering van dit project nog niet rond. Mocht dit. binnen afzienba re tijd toch het geval zijn, dan kan de verbinding met Ommoord en Alexan derstad in 1977 gereed zijn. Momen teel lijkt het er op alsof men het werk tijdelijk heeft stopgezet. In plaats daarvan heeft men echter het werk schema veranderd om de gemeente raad tfid te .geven de uiteindelijke be slissing over de metrolijn naar het oosten te nemen. Indien namelijk de financiering niet rond komt, kan men dc- tunnel onder het Churehillplein nog flttjd gebruiken als tramtunnel. Anders ligt het voor de richting Schiedam. Hoewel het wel in de be doeling ligt de metro ook in de toe komst in die richting te laten rijden, zal het nog wel lang duren voor een dergelijk besluit zal worden genomen. Daarom zal de tunnel, die thans op de Westblaak wordt aangelegd, worden doorgetrokken tot een twintig meter voorbij de Karei Doormanstraat. Daarna gagt de bouwput dicht. Pas wanneer de definitieve beslissing is genomen, zal de zaak weer worden opengebroken en zal men verder gaan met de aanleg van de metrotunnel. Spoorwegen Bij dit alles speelt ook nog het over leg, dat op hoog niveau wordt ge voerd over de vraag of de Spoorwe gen al dan niet gebruik moeten ma ken van de ondergrondse verbindingen in de stad, in het geval van Rotter dam dus de metro. Bij dc bestaande metrolijn is dat onmogelijk. Er gaan

De Havenloods | 1968 | | pagina 1