Luchtverontreiniging ver boven het toelaatbare nonopole Jndemeco Kwalijke zaak - STEREO - KUNSTGEBITTEN RAPPORT TOONT AAN WANDPLATEN GROEN ©QQ Schoolvakanties in 1969 LOODS 18e jaargang no. 2, donderdag 14 november 1988 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 2170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" Zelden is de overheid in een rapport, dat voor publicatie wordt vrijgege ven, zo openhartig geweest als in het rapport over het ,,Oecologiscli Onderzoek Rijnmond". In dit num mer publiceren wij een artikel over de luchtverontreiniging, dat aan dit rapport werd ontleend. Op enkele andere in het rapport vermelde as pecten, zoals waterverontréiniging en geluidshinder in het Rijnmond gebied, komen wij volgende week terug. Het rapport vermeldt geen prettige feiten, veel minder prettig althans dan die, welke wij de afgelopen ja ren op persconferenties, die op dit onderwerp betrekking hadden, kon den vernemen. Steeds weer kregen wij te horen, dat het allemaal toch nog wel meeviel. Enkele maanden geleden liet men zelfs na een „proef - alarmdoorschemeren, dat de zaak eigenlijk wel in kannen en kruiken was en dat men de schadelijke ge volgen van de luchtverontreiniging nu wel aan banden had gelegd, ook wanneer de klimatologische om standigheden ongunstig zouden zijn. Door de jaren heen zijn wij echter op het standpunt blijven staan, dat de maatregelen, die tegen de lucht verontreiniging genomen werden, onvoldoende waren. Wij hebben ons nimmer aan de kant willen scharen van hen, die de zaak susten en die dan uiteindelijk altijd weer met het argument kwamen, dat onze econo mie de concentratie van vooral pe- tro-chemische bedrijven nodig heeft en dat we het beetje luchtverontrei niging dan maar voor lief moesten nemen. Het rapport heeft ons gelijk gegeven. Het gaat hier niet meer om een beetje luchtverontreiniging, dat tij dens ongunstige klimatologische om standigheden wel eens uit de hand kan lopen. Het gaat hier om een da gelijkse bedreiging van de gezond heid van mensen, dieren en plan ten. Sterker nog: het gaat hier om een bedreiging, waar men nog maar heel weinig vanaf weet. En wan neer het rapport stelt, dat er een steeds groter aantal stoffen de lucht in wordt gespoten, waarvan we de uitwerking niet eens kennen, is dat een zeer kwalijke zaak. De luchtverontreiniging is een van die zaken, waarover men het pu bliek liever niet al te veel inlicht om toch vooral maar geen onrust te zaaien. Men vergeet daarbij, dat die onrust er toch altijd is geweest, ook al, omdat de mensen een eigen neus hebben en omdat zij om zich heen de plantenwereld minder zien worden. Bovendien spreken zwarte spikkeltjes op het wasgoed en op de auto's boekdelen. De bestrijding van de luchtverontrei niging is een financiële aangelegen heid. De gevolgen van de luchtver ontreiniging zijn dat ook. In 1964 was dat een schade van 300 miljoen gulden, welke schatting nog aan de lage kant lag. Daarnaast is er een schade aan de volksgezondheid, zo wel lichamelijk als geestelijk, en aan de flora en fauna, die in feite aanzienlijk ernstiger is en in geen enkel bedrag is om te zetten. De industrie moet de voorzieningen om de luchtverontreiniging te voor komen, betalen. Uit het rapport blijkt, dat die voorzieningen in on voldoende mate zijn getroffen. Wat dat betreft ligt Nederland ten ach ter bij bijvoorbeeld West-Duitsland en helemaal bij Rusland, waar in feite geen enkele schadelijke ver ontreiniging van de lucht wordt ge duld. De schade van de gevolgen moet worden betaald door diegenen, die in slaap worden gesust met de kreet, dat het nu eenmaal noodzakelijk is voor de Nederlandse economie. Het lijkt ons, dat de balans wel wat te veel uitslaat ten nadele van de be woner van Rijnmond. Uiteindelijk zal hij het gelag moeten betalen, terwijl de winsten elders worden op gestreken. REPARATIES le klas werk vanaf 5, per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a. NU HET ECHTE HAMMOND-ORGEL voor een timselijkeprijs ft*- jgj H f 4 IJi i* - UB - A - Ondanks de vele studies is er nog maar weinig bekend over de gevolgen van de luchtverontreiniging. Over langdurige blootstelling aan lage concentraties sdjn vrijwel geen cijfers beschikbaar, maar de waarnemingen, die er zijn, wijzen op verhoogde sterftekansen. Blootstelling gedurende korte tijd aan zeer hoge waarden kan eveneens ernstige gevolgen hebben. Slechts voor boofdverontreinigers (koolnionoxyde, zwavel- dioxyde enz.) zijn normen vastgesteld. In Rijnmond wordt slechts van een verhoudingsgewijs klein aantal in de atmosfeer geloosde stoffen metingen naar de con centraties verricht. Bovendien worden er stoffen in de luclit geloosd, waarvan men de uitwerking nog niet eens kent, evenmin als men iets af weet van de gevolgen wanneer deze stoffen zich verbinden met andere. Cijfers wijzen uit, dat de concentraties vaak véél hoger liggen dan in hel buitenland toegeslane maxima. Hoogstraat 2 - Schiedam-Tal. 268808 Vr.t 7-8.15, Za. 7-9.15, Zo. 7-9.15. DEMONEN IN TUNNELS (Five million years to earth) LeVende verschrikkingen die het bloéd doen stollen in een hel van ondergrondse monsterlijkheden! In feuten. Ne®. Fox Film 14 jaar Zatf 2, Zo. 2-4.15. HET KONINKRIJK DER HUMOR (When comedy was king) M.m.v. CHARLEY CHAPLIN HfUSTER KEATON LAUREL énd HARDY en vele anderen. Neth. Fox Film A.L. (Zaterdagnacht 24 uur. DE RODE LAMPJES Splendal Film 18 jaar Een spookachtige opname vc dynamisch Rotterdam. Ja, ja, we zijn driftige werkers. Gif-kikkers zogezegd. Maar wc .vergeven onszelf specjale aanbieding in prima gelakte "PRINT" platen TEAKen PALISSANDER 214x90 cm 244x122 cm 275x122 cm LUXE platen gelakt en met V groef 275x122. 305x122 i ESSEN 59.50 70.50 l i EIKEN 62.50 72.- ft TEAK 67.50 78.- I NOTEN 72.50 79.50 1 PAUSSANDER 77.50 82.- Tevens grote sortering massief houten wandtchroten Vraagt de uitgebreide prijslijst. Rotterdams grootst gesorteerde doe het zelf specialist, met de betere kwaliteiten. Iedere dag geopend van halt negen tot zes uur. Vandaag gebeld, Morgen besteld! Nwe Binnenweg 396 Tel. 235605 t Korenaarstraat61-63Tei. 230803 J Bergselaan 214 Tel. 281167 J KLEURENTELEVISIE /"deze WEEK: VOL STEREO^ 5A310-eRA3£M0FC8N COMBIHATIIMEUBEL 7-T: met decoder TJftO g verü^.-voorbyO.- TV-Technische dienst: telefoon 236473 Dag en nacht bereikbaar Kunstschilder en tekenaar Jan Mak kes toont van 15 tot en met 20 novem ber weer zijn dynamische schilderijen van het Rotterdamse havenbedrijf. Sleepboten, vrachtschepen, raffinade rijen en kranen sierende autoshow op die Van Gorp's automobielbedrijf in de Ahoy-hal houdt. Hiermee geven zaken man en kunstenaar een herhaling van iets dat zij vorig jaar ook reeds deden. Zoals het een goed tomanticus be taamt, schildert Makkes ook land schappen, kerkinterieurs enz. Deze verontrustende zaken kan men lozen in het vandaag gepubli ceerde. „Oecologisch Onderzoek Rijnmond", dat is uitgevoerd in opdracht van het Openbaar Li chaam: Rijnmond onder auspiciën van het Rijksinstituut voor Veld- biologiSQh Onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud (Rivon) te Zeist. Oécologie betekent „leer van de huishouding" en kan in dit ver band wofljen gezien als een studie naar de levensomstandigheden in het Rijnmondgebied, zowel voor mensen als voor planten en dieren. In het rapport wordt gesteld, dat een vrij groot aantal facetten van de luchtverontreiniging mede door ge brek aan kennis ernstig wordt onder schat. Het assortiment gassen, dat in de atmosfeer wordt geloosd, groeit bijzonder snel, sneller dan over het algemeen onze kennis betreffende hun uitwerking op plant,mens en dier. Zelfs de acute invloed van 'n aantal stoffen is vaak onvoldoende bekend. Er worden ook cijfers gegeven. Zo wordt er bijvoorbeeld per jaar in het Rijnmondgebied ruim 150.000 ton zwaveldioxyde de lucht in gespuid, naast vele andere stoffen, zoals stik- stofoxyden, fluorwaterstof, zwavelwa terstof, styreen, koolmonoxyde en chloor. In 1963 werden door TNO in Vlaardingen metingen verricht naar zwaveldioxyde-concentraties. Op drie punten verkreeg men metingen, die 47, 19 en 6 maal het maximum over schreden, dat in West-Duitsland wordt aangemerkt als het begin van oversterfte, een grotere sterfte dus dan onder normale omstandigheden. Naar de gevolgen van dergelijke concentraten behoeft dus niemand te raden. Piekconcentraties van bijna drie keer het in West-Duitsland als het maximaal toelaatbaar gestelde werden geconstateerd en men kan zonder meer aannemen, aldus het rapport, dat daarbij piekwaarden van meer dan zes keer de Duitse norm zijn opgetfeden. Dergelijke concen traties zijn ook in Rotterdam waarge nomen, en het lijkt buiten twijfel, dat dit leidt tot een (zij het geringe) oversterfte en een verhoogde zieken huisopname. Min of meer De Commissie Water, Bodem en Ducht heeft gesteld, dat de toestand van de luchtverontreiniging in Rijn mond de laatste j, ren min of meer stabiel is gebleven. Het rapport stelt daar tegenover, dat de verontreini ging door de uitbreiding van de in dustrie in westelijke richting over een groter gebied is verspreid. In het rap port wordt dan ook enkele malen de vestiging van de Gulf aangehaald als oorzaak van sterfte in de flora. Bo vendien stelt het rapport in dit ver band nogmaals, dat het assortiment van produkten, dat door de industrie in de atmosfeer wordt geloosd, in de laatste jaren bijzonder sterk is ver groot. De metingen betreffen echter maar een zeer beperkt aantal stoffen. De nadruk moet tevens worden gelegd op het feit, dat de chemische verbin dingen voortdurend gecompliceerder geworden zijn en de eventuele reac ties in de atmosfeer vrijwel oncontro leerbaar. Uit het rapport blijkt, dat de lucht verontreiniging ook het weer beïn vloedt, hoewel daar nog maar weinig onderzoek naar is geweest. Boven de concentraties van industrie, zoals momenteel bij Hoogvliet en in het Bot- lekgebied het geval is, ontwikkelen zich zeer grote hoeveelheden warmte, waardoor erg afwijkende stromingen in de atmosfeer plaats vinden. De lichthoeveelheid neemt af, omdat vas te deeltjes condensatiekernen kunnen afleveren, waardoor wolkenvorming in de hand wordt gewerkt. Dicht langs de Nieuwe Waterweg is lichtvermin- dering ten gevolge van de luchtver ontreiniging geconstateerd. Plaatse- lijk valt meer neerslag en men heeft door de vorming van wolken min der uren zon. In de eerste plaats ondervindt d£ mens schade van de luchtverontreini ging door hinder. Daarnaast zijn er de directe ziekteverschijnselen teai gevolge van inademing van schadelij ke stoffen en de ziekteverschijnse len ten gevolge van blootstelling aan schadelijke stoffen op lange termijn bij minimale concentraties. Daarbijis nog nimmer een onderzoek ingesteld naar de psychologische gevolgen van de luchtverontreiniging, terwijl in het onderzoek tot op heden uitsluitend'de hoofdverontreinigers zijn opgenomhn. Zelfs is indirect via de voeding door werking van de luchtverontreiniging op het menselijk lichaam voorstel baar. In dit verband zijn de resultaten in teressant van een enquête, die in 1960 werd gehouden onder huisartsen in Zuid-Holland. Daarbij bleek, dat in Vlaardingen en Schiedam het aóntal patiënten met astmatische en chroni sche bronchitis, dat regelmatig qtider behandeling was, tweemaal zo groot was als in de rest van de provihcie. Schade Er is echter ook een economische schade. Zo kan de schade a*n de volksgezondheid zich uiten in arbeids verzuim, geringere arbeidsprestatie en de kosten van de gezondheidszorg. Ook in de agrarische sectos heeft men aanzienlijke schade als - gevolg van de luchtverontreiniging geconsta teerd. Verder worden door corrosie onder andere auto's, zinken daken en dakgoten, machines en kabels aange tast. Ernstig gewonde bij botsing met geparkeerde auto )n het nachtelijk uur reed de' 25-ja rige vertegenwoordiger G. A. van P. uft Gouda met de door hem bestuur de auto over de Parkweg uit de richting Beatrixpark. Tussen twee bjrandende lantaarns stond een truek rpet oplegger geparkeerd, die te laat door van P. werd opgemerkt, zodat hij tegen het voertuig botste. De geyolgen waren zeer ernstig. De echt genote van de bestuurder liep een schedelbasisfraétuur, een ernstige wond boven het rechteroog, een ge broken arm en been op. De heer van P. zelf bekwam licht letsel, omdgt hij niet in aanraking was gekomen met de vrachtauto. Na in het Dijk zigtziekenhuis te zijn behandeld, kon hij naar huis gaan. De toestand van zijn echtgenote liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch het levensge vaar is thans geweken. VERLOVINGSRINGEN MET BRILLANT de grote mode, reeds v.a. 113, De vakanties voor het schooljaar 1968-1969 zijn wat betreft het kleuter onderwijs, het basisonderwijs en het buitengewoon onderwijs zovgel mogelijk afgestemd op de vakanties van de scholen voor het voortgezet onderwijs. Een uniforme regeling voor deze scholen en het voortgezet onderwijs is niet mogelijk zo delen B. en W. mede, omdat dan de school dag als compensatie daarvoor onver antwoordelijk lang zou moeten wor den. Schiedams Vrouwenkoor Xg zingt voor televisie ■Sol. Schiedams Vrouwenkoor zal dins dag 19 november te zien en te be luisteren zijn op Nederland 2 om 21.35 uur in de serie „Amateurs ac tief", een programma van de NTS. Uitgevoerd worden gedeelten uit een hedendaags werk van Hans Kox „Li- tania", gebracht door twee koren na melijk Schiedams Vrouwenkoor en Rijswijks Vrouwenkoor o.l.v. dirigen- te Ria Borgmeijer. Vervolg op pagina 11 grammofoons en platen Vlaardings meest gesorteerde speciaal zaak 't MUZIEKHUIS Dr. Wiardi Beckmansingel 35 Telefoon 346576

De Havenloods | 1968 | | pagina 11