UIEN WE L v 5$ u t Met Andere Woorden f 1 Ir m W> M 2S> r Bronchiietfen Brigadier Piet en de semi-prof NeËDAMPO DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 NOVEMBER 19*8 dt aei de een ver in, 'kreeg nu... beduidend goedkoper Voor hen, die uit ondervinding weten, hoe kil in ons land de naóhten kunnen zijn en die zich realiseren, dat lekker warm slapen toch helemaal geen luxe isvoor hen is deze aanbieding bedoeld. Een speciale verkoop van fla nellen lakens, donzig werm, van een extra kwaliteit flanel, niet elleen een noodzaak, maar nu ook mogelijk voor iedereen. eenpersoons I 150x220 tweepersoons 180x230 Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze flanellen lakens, waar mee U niet alleen Uw gezond heid, maar door nu te kopen ook vele guldens spaart. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maindsgmorgtn optn Gün tal. of thrift but Status-zoeker Sjors van de rebellenclub doet ook al mee aan het status-zoeken. Dat mag men tenminste afleiden uit de bioscoopagenda van vorige week. Daar stond een film over deze held van de jeugd aangekondigd. als George van de rebellenclub Het wachten is nu op het moment dat het statussymbool compleet ge maakt wordt. Dat zal dan wel iets worden als: .George van de -,Ban - de - bom - vereniging Van de sokken De klassen 5al van de scholenge meenschap Hugo de Groot en 5a van het lyceum Maria Virgo hebben voor actie „Vrede in Negeria-Biafra" het laatst toe schitterende initia- en ontplooid. Na het aanbieden 12.200 handtekeningen aan de ■oorzitter van de Tweede Kamer trof- de koffiekamer van het rlement de Westduitse minister Buitenlandse Zaken, Willy •andt. Meteen stond het besluit Hem aanspreken. Zij vertelden van de petitie van de Neder- jeugd en toen Brandt [olkerenmoord in, Biafn hrikkelijke zaak te vinden, antwoord, dat daar taak voor hem lag: Qp |rond van de conventie van decem- 1948 van Genève, de volkeren- loord op de Ibo's voor de VereAigde is te brengen, die gerechtigd zijn grijpen. Brandt gaf een nietszeg- jend antwoord en Kamervoorzitter Tiel maande de scholieren aan buiten te gaan. De politie liet de scholieren niet tot Ridderzaal toe, waar vele Euro- e politici aan een congres van de luropese Beweging hadden deélge- Zij besloten echter 'hun vondeten erbij in te laten schieten te wachten tot de politici naar bui- kwamen. Toen het congres uitging, werden elen van hen aangesproken door cholieren, die naar hun mening over oorlog in Nigeria vroegen. Overal fep het Binnenhof stonden groepjes kcholieren te debatteren met staats lieden, journalisten, parlementsleden. Italiaanse en Duitse .Journalisten .be loofden over de Nederlandse schoilie- S-enactie te schrijven. Onder de staats lieden bevonden zich o.a. Mansholt, iJjangois Mitterand en de Engelse ex-premier Harold MacMillan Mac Millan en een andere Brit gaven te kennen de ellende in Biafra vreselijk je vinden. „Waarom levert Engeland ban wapens?" i Engelse politici: „Dat doet onze re dering". Scholieren: „Dan moet u druk op ff regering uitoefenen, zodat ze er- lee stopt". Engelse politici: „In Engeland is >k verzet tegen de wapenleveran- Scholieren: „Dan moet u dat ver- ■t steunen, als u het erg vindt. U tent beroepssprekers. U kunt de zaak oelichten en meer steun voor dit ver- et winnen. 10.000 doden per dag is en misdaad tegen de mensheid". Engelse politici: „Ja, ziet u, de westie Nigeria-Biafra is ingewik keld. Maar vier Afrikaanse landen hebben Biafra erkend." ^Scholieren: „Dat is net als inder-i feïjd met Israël. De meeste Afrikaan- landen hebben sympathie voor Bl ij Engelse politici: „De Unie vani Afrikaanse Staten wil de kwestie als- een binnenlandse aangelegenheid be schouwen, omdat men bang is, dat veel Afrikaanse landen in heel klei ne stamgehieden uiteen zullen val len. Scholieren: „Het gaat erom wat de gewone Afrikanen denken. De gren zen van veel Afrikaanse landen zijn de grenzen van de vroegere koloniën. Er zijn volkeren bij elkaar gevoegd, die helemaal niet bij elkaar passen. In Europa hebben we er ook eeuwen over gedaan, voor de huidige landen ontstonden. Het leveren van wapens aan Nigeria door Engeland betekent politiek ingrijpen. Laat de Afrikanen het zelf uitzoeken. Biafra heeft zich afgescheiden, maar weJk van de twee gebieden is nu een natie? Waren ze wel een natie?" „We kunnen niet praten", trachtte MacMillan zijn aftocht te dekken. Een radiocommentator in „Com mentaar van de dag" zei, dat het interessantste van het congres van de Europese Beweging de discussies met scholieren na afloop van het congres waren geweest. De scholieren hopen, dat huh ac tie wordt voortgezet. Welke jongeren groep neemt daartoe contact met hen op'.' Een schoolklas heeft zich in principe ai bereid verklaard een geld inzameling voor de aanschaf van fietsen en fietsbanden te gaan hou den, waar de Nederlandse zendings arts in Biafra, dokter Middelkoop, om heeft gevraagd. Ë.uulMie vrije Ter geruststelling van sommigen onzer lezers delen wij mede dat er geen plannen bestaan de laatste vrije Havenloods te arresteren. Nimmer ook namen wij steekpenningen van sleepvaartbedrijven aan, hoewel we er vaak aan toe waren. Ons bestek werd reeds jaren geleden gegist en we varen trouw door op deze vaste koers. Dat-het sommige onzer colle ga's minder goed gaat, is jammer, maar laat ons blazoen onbesmet. Hè. he eindelijk De Engelse detective Thomas But ler heeft indertijd gezegd dat hij niet met pensioen zou gaan voor hij de leider van de grote treinroof zou heb ben gepakt. Nou, het is hem gelukt. Vorige week werd het triomfantelijke bericht de wereld ingestuurd dat Rey nolds gepakt was. De man woonde heel comfortabel met vrouw en kin deren in een badplaats. Een gewel dige overwinning dus van Butler. Op het journaal hebben we kunnen zien dat Reynolds werd afgevoerd CRU*» H 't zit m ue mm.. Eigenzinnig De rechterhand van commissaris Maigret is inspecteur Lapointe, Al thans op de tv. De Belgische acteur journalist Wies Andersen heeft daar een geheel eigen mannetje van ge maakt. Uit. een dagblad-interview werd duidelijk dat dit haast ook niet anders kon, want Andersen is een ei genzinnig mannetje. Over België zegt hij dit: „Eeij cor rupt, onbetekenend rotiand, je reinste politiestaat, het is het meest onbenul lige land ter wereld". Goed, daar is elke Nederlander sinds 1830 natuurlijk al van overtuigd. Over acteurs: „Ik werd helemaal gek van die paranoïde wereld van leugen en bedrog waarin acteurs le ven. Ze vinden zichzelf zó belangrijk Behalve Guus Oster en zo kan de ge middelde burger zich in deze uit spraak wel vinden. Over Amsterdam: „Dat is één psy chopaten-nest. Alle psychopaten van heel Nederland wonen in Amster dam." Dat is voor alle Rotterdam mers een uitgemaakte zaak. Over een vfeekblad: „Ik zou wei socialist willen zijn, maar ik voel er geen donder Voor om geïntroduceerd te worden door „Vrij Nederland", een boel anti-rooien roepen nu ,,hoera". Over de Nederlanders: ..ik vind ze doodgierig" We hebben er honder den mopjes over. Raadsel: het zit aan de kant van de gracht en het vreet rara Antwoord: Hollan ders op vakantie. En dan: er ver trekt een schip uit de haven, hoe kun je zien dat er alleen Hollanders aan boord zijn? Omdat er geen meeuwen achter het schip aanvliegen". De gan se natie is nu diep gekwetst en ver ontrust. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 II ir- 13 14 15 16 s 9 13 l 6 10 14 3 7 II 15 4 8 12 16 'ICD n 18 19 20 21 ïl li 24 2?" 26— 2?— 25— 29 30 31 32 n l\ 25 29 i& n 26 30 IS 23 27 31 20 24 28 32 33 31 35 36 3? 38 39 HO 41 42 43 44 45 46 4? H8 33 3? 41 45 31 38 42 46 35 39 43 47 38 10 44 H8 'Mkjr "«ra SO 51 52 53 54 SS 56 W s? SS 59 60 61 62 63 64 19 53 61 SO 55 62 SI 55 63 S3 56 64 He konden goed merken dat het afgelopen weekeinde niet zulk erg mooi weer te zien had gegeven. Het aantal inzendingen was er merkbaar door gestegen. Gids, arts, tolk, smid, manager, rector, slager, kok en boer waren de negen beroepen die als oplossing golden voor de puzzel van vorige week. De pri.js van f 5,- gaat naar mevrouw A. ('houfour, St. Ma- riastraat 8ïa in Rotterdam. Er zijn nogal eens mensen die opbellen om te vragen waar het geld dat ze ge wonnen hebben blijft. Inderdaad kan het wel eens wat lang duren. We re- Hoestdronk in tQbl»tvorm.95ct kenen namelijk maar eens per maand af. Als u dus In het begin van de maand een keer de puzzel wint, moet ii tot het begin van de volgen de maand wachten voor het geld overgemaakt wordt. En dan nu weer de nieuwe puz zel. Voor de oplossing kunt u vol staan met de zegswijze op een brief kaart te schrijven en te sturen naar: Puzzelredactie De Havenloods, Westblaak 25 in Rotterdam. In de linkerbovenhoek vermelden: M.A.W. 37. De briefkaarten moeten uiterlijk dinsdagmiddag twaalf uur in ons be- zltzijjn. Horizntaal eh verticaal moeten dezelfde woorden worden ingevuld. Bij juiste oplossing t naar een van de best bewaakte ge vangenissen van Engeland. Dat is ook wel nodig gezien de voorgeschiedenis van de deelnemers aan de treinroof. Een heel clubje trok er op een goeie dag vrolijk tussenuit. Gevangenis of geen gevangenis. Wat ons intrigeert is de vraag wat Butler nou denkt op het ogenblik dat hij de man te pakken heeft: „Tjonge, jonge wat een flinke vent ben ik" of „Hé, hé, eindelijk met pensioen". Geen biel. u-el riel Het wil nog niet zo erg met de rietsuikeractie in Rotterdam. Een paar weken geleden hebben leden van de Sjaloom-groep en de RJOVO de verkoop gestart op het Beursplein. Ongeveer 250 kilo is er toen verkocht en er werd een pamflet uitgereikt waarin de motivering van deze actie stond. De rietsuiker is nu te koop bij Albert Heyn, Coöp Nederland, Vroom én Dreesmann, de Bijenkorf en na tuurlijk bij de reformhuizen. Bedrijven die aanbieden rietsuiker te gaan verkopen krijgen het volgen de aanbod: de actiegroep zal in de omgeving van het bedrijf pamfletten huis-aan-huis bezorgen, waarin weer die motivering staat, en waar ook vermeld wordt waar de rietsuiker te koop is. „Het is een symbolische actie", zeggen de mensen die de actie voeren „Het is een sociaal protest tegen de onrechtvaardigheid van de wereld handel". Een plannetje om de actie meer be kendheid te geven was het volgende: huis aan huis bij de mensen aanbel len en vragen of ze hun bietsuiker wil len inruilen tegen een kilo rietsuiker. Of het idee praktisch uitvoerbaar is, is ook voor degenen die het plan ont wierpen een open vraag. Het secretariaat van de rietsuiker- actie is gaarne bereid ieder die daar om vraagt alle gewenste inlichtingen omtrent het waarom van de actie te geven. Het adres is: Paul van Tongeren, Korte Tolstraat 1, Amsterdam, tel. 020-715731. 75. Het was maar gelukkig voor de Inzittenden van de zich clandestien voortbewegende koelwagen, dat de oude rails nergens opgebroken waren. Eerlijk gezegd hadden wij die twee schurken wel een net botsinkje gegund, doch het feit, dat ze onze beroemde landgenoot Karei Kleuntjes bij zich hadden stemt ons wat minder bitter en hard. Daarom is het maar goed, dat de koelwagen zich braaf in de rails hield, al ging dat dan ook gepaard met een hevig geschok en gebons. De-doem, de-doem..., de-doem, de-doem..., zó denderden de zware wielen van de pijlsnel rijdende koelwagen over de rails en dat geluid plantte zich op waarlijk onheilspellende wijze voort door de tunnel. Dat gedender en gerommel van de trein wielen in de tunnel werd natuurlijk ook gehoord door de brave Cesare Bellini, de ijverige stationschef van het werkeloze grensstationnetje Campanella. Voor Cesare Bellini was namelijk een grootse en verantwoordelijke taak weggelegd, waaraan hij zich vol ijver wijdde, zéér wel bewust van het belang zijner functie. Het mocht dan al zo zijn, dat Campanella niet meer meedeed aan het normale reizigersverkeer, de defensie had het station netje bestemd voor dienst in tijd van oorlog. Vandaar dat Cesare in dienst moest blijven. Geen wonder dus, dat Cesare onthutst opkeek, toen hij het gerommel van een trein in de tunnel hoorde. „Oeieen trein uit het buitenland! Gauw de bomen dicht, anders gebeuren er misschien ongelukken!" mompelde hij. Als een haas rende hij naar de bomen toe, dewelke hij snel en kwiek begon dicht te draaien. „Wat hangt d'r nou an me slaapmuts, Cesare?" vroeg een juist passerend boertje. „Ga je de bomen sluiten? Komme d'r weer treinen naar Campanella? Is d'r soms oorlog?" ste letters van de 16 vierkanten, achter elkaar gelegen, eeèi zegs wijze (van 16 letters). 1. richttoestel op vuurwapen; 2. zoogdier; 3. soort land; 4. gering in aantal; 5. boeket; 6. soort buf fel; 7. naar: 8. de oudere; 9. opti sche instrumenten; 10. hard; 11. middagrust- (Spaans); 12. leids man; 13 deskundige: 14. per trein reizen; 15. overleg; 16. oppervlak te; 17. religie; 18. treurzang; 19. boomgaard; 20. avondvoorstelling; 21. inwoner van Europ. hoofdstad; 22. omgeving; 23. bloem; 24. dienst plicht vervullen; 25. roofdier in Poolstreek; 26. ongerijmd; 27. plaats bij Antwerpen (stadion); 28. rugaandoening; 29. dichtkunst; 30. waanwijs; 31. bloem, plant; 32. As- syrische hoofdstad; 33. open (be trekking); 34. teliekkistje; 35. wa penschouw; 36. gevaarlijk, rijden btj-psrsseren37. vervoériniddel 38. onsterkte; 39. zoete drank; 40. deel van Gelderland; 41. uitvoerig en deftig redeneren; 42. onb. v.n- woord; 43. zonder betaling; 44. af takelend (bij ouderdom); 45. op recht; 46. muziekgezelschap; 47. nel slijtend; 48. kwijt; 49. schalks; 50. gevangenbewaarder; 51. kalm te, rust; 52. tuingerei; 53. haas ten; 54. bekende Rotterdamse voetbalclub; 55. soort koek; 56. bevochtigen; 57, schelpdier; 58. vals, nagemaakt (voorvoegsel); 59. soort atelier; 60. proces; 61. edel steen; 62. vleugje; 63. deswege; 64. in klein bootje varen. Voor al di« precieze vaders, die schroefjes, duimpjes, spijker tjes en noem maar opkeu rig overzichtelijk willen opber gen, is dit hobbykastje be doeld. Een leuk hardplastic kastje, onderverdeeld in 9 transparan te laadjes <14,5 x 5 cm), elk laadje is weer voorzien van een verdeelschotje, nu als.speciale aanbieding voor nog géén zeven gulden. 76. De brave Cesare Bellini keek onthutst op, toen hij het woordje „oorlog" hoorde. „Verdraaid-nog-es-aan-toe, dat zou best kenne!" riep hij uit. „Mamamaar als dat zo is, dan komt daar vast een vijand aan! Grutjes, ja! Dat moet het zijn! Een woeste vijand dringt op niets ontziende wijze ons dierbare vaderland binnen langs een ongebruikte tunnel en een onbewaakte grensplaats! Wat nou?" Het geraas van de treinwagen in de tunnel klonk nu onheilspellender dan ooit en zwol aan tot een machtig gedonder. Het leek wel of er tien gepantserde treinen tegelijk kwamen aanrollen. Peinzend keek het slimme boertje de bibberende Cesare aan. „Jij ken nou een nasjenale held worde, Bellini!" zei hij. „Toon je de naam van je grote voorganger Julius Caesar waardig. Die zei immers ook venieviediefoetsie! Dat mot jij ook zegge. De trein kwam, jij zag hem en hij was foetsie. Leg ginderse wissel om, Bellini, en laat die razende trein tegen het stootblok op dondere! Dat schept ver warring in de gelederen van de vijand. Intusse bel jij gauw het grensgarnizoen op en als ze tijd en zin hebbe, komme ze dan wel met een bataljon voetvolk en berg- jagers om de indringers op d'r lui kop te geve!" „Een goed idéé! Ik wil held worden!" riep Cesare Bellini uit en gezwind gooide hij de wissel om. Hij was precies op tijd, want daar kwam de trein al aan. Pijlsnel schoot hij uit de tunnel te voorschijn. Angstig sloeg Cesare zijn handen voor zijn ogen, in ondraaglijke spanning wach tende op wat er zou gaan gebeuren. Zou hij er in slagen de trein tegen te houden? (Wordt vervolgd). Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze gereedschap-afde ling beneden, deze hobbykast- jes, om duizend en één dingen in op te bergen, meerdere kast/as zijn onderling opstapel- baar), in de maat 19,5 x 14x14 cm.^ per stuk Elke vrijdagavond tot 9

De Havenloods | 1968 | | pagina 12