mm 'n Ongelooflijke machine voor ontwikkelingshulp tin RADIO LEO O F „Mijn ijdelheid is gemengd met veel zelfspot De toneelgezelschappen en de democratie BANDENCENTRUM NV OPENT 5e FILIAAL L 3 BE HAVENLOODS tAjf Dave Forster in Rotterdam T E L E F O C S Robert Sobels: 1 Deze week in de bioscopen 6 S'darm DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 De Rotterdamse missionaris, pater Piet Meijer, die al 22 jaar in de Afrikaanse staat Malawi werkt en die een zogenaamde „noppensteen" ontwikkelde, waardoor de Afrikanen in staat zijn „Europese" huizen te bouwen volgens hun eigen bouwmethode, heeft voor zijn plannen en ideeën onderdak gevonden bij de stichting „International Biological Research". Hij vond nog meer: 25.000 bij minister Udink als start kapitaal voor zijn noppe^steen-onderneming. En tenslotte vond hij ook erkenning bij zijn collega-ordegenoten, de Montfortanen. Vanuit Malawi kwamen zij naar de Haagse Standaardboekhandel, waar pater Meijer zijn project had uitgestald. Toen de heren hoorden van de grote waar dering die deskundigen hadden voor de noppensteen, drong het langzaam maar zeker tot hen door, dat pater Meijer niet die dagdromer was, waarvoor ze hem hadden versleten. nu... beduidend goedkoper Zoekt U een gemakkelijk schoon te houden, slijtvast en goedkoop te leggen gezinsta pijt? Dan verwachten wij tl nu op onze eerste etage. Daar verkopen wij kamerbreed nylon tapijt met rubber wafel rug, waardoor het leggen van ondertapijt overbodig is. Tapijt met alle voordelen van nylon (gemakkelijk te onder houden en slijtvast) en met de luxe van kamerbreed tapijt. Dit extra zware tapijt in 5 mooie kleuren en 2 breedtes, koopt U nu, omdat er kleine schoonheidsfoutjes in zitten, die de fabriekskontroleur toch nog ontdekte, voor prijzen die alleen bij ons mogelijk zijn. kamerbreed nylon tapijt 380 cm breed yQ&9 p.m Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit kamerbreed nylon tapijt met rubber Wafelrug, in 5 mooie kleuren, 380 en 400 cm breed, bijna vijftig gulden goedkoper dan normaal. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Gtén tel. of echrift beft j- Nieuwe aanwinsten in Centrale Discotheek De Centrale de volgende nieuwe aanwinsten C 1376 Fauré: Requiem, op. is Cantate van Jean Racine, Het Philippe Calllard Koor. Orkest o.l.v. Louis Frémaux. Bernard Kruysen (bariton). Denis ThIUiez (Jon genssopraan). C 1377/85 Mozart: Dansen en marsen. Weens Mozart Ensemble o.l.v. Willi Boskovsky. l'Orchestre de la Suisse Romande o.l.v. Ernest Ansermet. C 1387 Mozart: Kwintet ln Es (K 452). Beethoven: Kwintet in Es (op. 16). Vladimir Ashkenazy (plano). London Wind Soloists. F 1030 Puccini: II Tabarro. Solisten en het Magglo Musicale Fio- rentino o.l.v. Lamberto GardelU. J 634 Earl Hlnes: Swinging in Chicago. K 5149 The best of Lenny Bruce. K 3258 Hugues Aufray: Horizon. OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 353847. Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven bii kontrak! 17 - 16 15 14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities in Rotterdam. Vlaardingen. Maas sluis, Hoel; van Holland, Krim- penerwaard en „Holland Sil houet" in Gouda mogelijk. TOTALE OPI.AGE 275.500 leder gezin dat binnen ons c verspreidingsgebied woont, be- hoor! De Havenlood te ontvan gen. Mocht u de krant eens mis sen, bel dan in dat geval voor vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door i onze lezers-servicedienst nabe- zorgd. Noppensteen deel van Mobiele- Voorlichtings- Eenheden e) een handdrukkerij, waarmede men eigen gemaakt voorlichtingsma teriaal kan drukken, aangepast en ge richt op de zeden, gewoonten en taal van de dorpen, streek of regio; f) een pers om noppenstenen te hia- ken, benodigd voor goede opslag plaatsen voor kunstmest, insecticiden en de oogst en tevens om een com- munity-development-gebouw te ma ken als centrum voor de voorlichting; g) een aggregaat met de voet te bedienen voor de opwekking van stroom, bestemd voor de radio, dia apparaat en epidiascoop, waardoor audio-vi&uele voorlichting mogelijk HAMMOND HITPARADE De nieuwe L P. van FRANK VALDOR en zijn orkest met HARRY BAUMANN, hammondorgel 28 hits w.o. Congratulations, Help Yourself, Arrtvederci Hans, Rock around the clock 7.90 Stereo, slechts „KLINKENDE" plakt Pater Meijer stond niet alleen in die boekwinkel. Naast hem stond de heer H. van Duyne, een 54-jarige transportexpert, een man met een groot hart. Reeds gepensioneerd nam hij met zijn vrouw het besluit geld en tijd te steken in ontwikkelingshulp, vanuit de gedachte dat het juist een voudige dingen moeten zijn, die ont wikkeld moeten worden voor de men den in de onderontwikkelde gebieden, zodat zoveel mogelijk van hen dingen kunnen aanschaffen en dat zij er zelf zoveel mogelijk mee kunnen doen. Zijn uitgangspunt voor een voorlich tingscampagne werd dan ook „Laat zien laat doen". Hij streeft via de stichting „International Biological Research" naar de aanschaf van „Mobiele Voorlichtings Eenhe den", die diep het binnenland kunnen binnendringen om daar hun voorlich tende taak te verrichten. Van Duyne is de uitvinder van een ongelooflijke machine: een fiets, die de stroom opwekt voor radio, gram mofoon, bandrecorder, toverlantaarn etc. Technisch zit het zeer ingewik keld in elkaar omdat hij het klaar speelt 9 volt-apparatuur te laten func tioneren via, de spanning die wordt gehaald uit een 6 volts dynamo. Maar deze „muzikale fiets", zoals hij hem zelf noemt, houdt een stuk ont wikkelingswerk van de bovenste plank in, volgens pater Meijer. Aanpassen Zoals de noppensteen aansluit bij de Afrikaanse mogelijkheden, zo doet die fiets dat ook. Want in de eerste plaats is er in Afrika aan fietsen geen gebrek. En in de 2e plaats kan men met deze fiets zijn eigen stroom op wekken. En in de derde plaats biedt het apparaat de mogelijkheid tot in het kleinste gehucht door te dringen. Pater Meijer is helemaal onderstebo ven van deze uitvinding. De fiets met toebehoren krijgt de centrale plaats in de „Mobiele Voorlichtings- Eenheid", die als volgt is samenge steld: a) een personen- of vrachtwagen busje omgebouwd als woning voor de landbouwvoorlichter en zijn assistent; b) een radio-ontvangst-apparaat, waarmede uitsluitend naar één cen traal punt dagelijks het voorlichtings programma beluisterd kan worden; c) een dia-apparaat, waarmede het voorlichtingsprogramma visueel be geleid kan worden; d) een epidiascoop, waarmede eigen gemaakte voorlichtingsmateria len getoond kunnen worden; h) allerlei onderwijs en voorlich tingsmateriaal, zoals flanel-school- bordjes, waardoor men de voorlich ting persoonlijk mede kan volgen. Uitdaging Een eerste busje is er al. De pre dikant Jaap Ketelaar uit Drachten werd indertijd door Van Duyne uitge daagd zijn hooggestemde idealen om te zetten in daden. De predikant nam de uitdaging aan. Met zijn werkgroep van protestanten, rooms-katholieken en buiten-kerkelijken toog hij aan het werk en na enige tijd kon een busje worden aangekocht. Bij het inrichten ervan waren zowel jeugd als ouderen, scholieren, docenten en huismoeders betrokken. Het is een begin. Klein van opzet nog. Maar wel een bemoedigend be gin, omdat er in vele kringen be langstelling bestaat, die hopelijk op zo kort mogelijke termijn wordt omge zet in daadwerkelijke hulp. Ondertus sen heeft de noppensteen van pater Meijer de erkenning gekregen, die hij verdiende. Een bewijs van het feit dat men met stugge volharding toch op zijn doel kan komen. Vierambachtsstraat 29-37 Tel 256700 Rotterdam Dave Foster, sneltekenaar en me dewerker van Youth for Christ Inter national, maakt op het ogenblik een korte tournee door Nederland. Deze jonge reizende evangelist heeft met zijn krijttekeningen en zijn kernach tige toespraken, die zijn werk meest al omlijsten, reeds in vele landen dui zenden mensen weten te boeien. Gedurende zijn tournee door Neder land doet Dave Foster op uitnodiging van de plaatselijke groep van Youth for Christ ook één dag Rotterdam aan, en wel op vrijdag 15 november. Overdag worden een aantal middel bare scholen bezocht, 's Avonds is er een grote rally in gebouw Atrium, Karei Doormanstraat 143. Deze avond begint om acht uur. Muzikale medewerking wordt ver der nog verleend door de zangeres Frannle Faassen. Na afloop van de avond zal er bij de „speakercor ners" nog gelegenheid zijn tot dis cussie of het s-tellen van vragen. De toegang is gratis. Jonge mensen zijn van harte welkom. BZ* Hij is net jarig geweest en hij is 53 jaar geworden. Veertig jaar ge leden kwam de gedachte bij hem op om artiest te w orden. Zelf zegt hij hierover: „Ik heb er nooit aan gedacht om iets anders te gaan doen of iets anders te worden. Van af mijn twaalfde jaar wilde ik ac teur worden. Ik was gek op voor lezen, maar had niets van een co- mediant. Ik ben ook nooit de leuke broek thuis geweest. Maar ik wilde het gewoon. Met de mensen waar ik indertijd bij woonde in Oegstgeest, ben ik mee naar Wenen gegaan en daar ben ik op de toneelschool geweest. Daarvoor was ik op het gymnasium in Leiden. Ik was een moeilijke leerling. In het gewone doen trouwens ook. In 1936 kwam ik uit Wenen terug, dat was in de diepste crisisperiode. Ik ben naar Frankrijk gegaan, maar daar heb ik gedurende de hele oorlog niets speciaals gedaan. Toen ik terug kwam begon ik pas pcht definitief aan mijn artiestencar rière. Ik heb er nog nooit spijt van gehad, want ik geloof dat ik in elk ander beroep meer mislukt zou zijn. Toneel is echt een vak dat erg veel teleurstellingen met zich mee brengt. Maar met dit probleem zit bijna ieder een. Als acteur wil je iets brengen en soms gebeurt het dat je er fy siek niet erg geschikt voor bent. Zo heb ik voor de radio indertijd grote klassieke rollen gespeeld als Peer Gynt en Egmond. Deze had ik nor maal niet kunnen brengen. Ik heb bijzonder goede herinnerin gen aan deze radiotijd over gehouden.'•- Tegenwoordig heb ik het erg druk met toneel en televisie en overdag vaak repeteren. Als ik 's avonds een keer thuis ben kijk ik naar de tele visie. De programma's over het al gemeen vind ik niet zo slecht. Als volksvermaak is het ook wel wat ho ger dan de boekjes van Courts Mahler, die ze vroeger lazen. Ik vind het een nuttig medium en ben ervan overtuigd dat de mensen er veel meer van opsteken. Het peil stijgt er volgens mij ook door. De televisie zelf heeft ook invloed op allerlei din gen onder andere op politiek terrein. Men is er direkt bij betrokken. Vroe ger las ik 's avonds of luisterde naar VOLKSDANSAVOND KONTAKT 20 Kontakt 20 te Maasland houdt he den, donderdagavond 14 november een volksdansavond om half acht in de voormalige pastorie van de her vormde kerk. De leiding van deze avond is in handen van mevrouw Ba- rendse uit Den Haag. In gebouw De Heuvel aan de St. Laurensplaats 5 zal zaterdag boven staande groep Kaleidoscope" optre den. Deze groep werd speciaal door B-15 naar Nederland gehaald en aan het Organisatiebureau Paul Acket verkocht als voorprogramma van Country Joe The Fis in Amster dam. Deze Engelse groep heeft in korte tijd zeer veel platensuccessen geboekt en sinds augustus staat de naam van deze groep onder een vijf jarig platencontract van Philips. Naast het optreden van Kaleido scopestaat in het voorprogramma de Baarnse groep Set Money en ver der zal de Wonderland Light Show" tijdens dit programma, dat door de VPPM-radio wordt opgenomen, een lichtshow geven. Aanvang 20.00 uur. Een zwaan die zich op het gras veld aan de Burgemeester van Haa- renlaan nabij 4e H. Polakstraat be vond, werd door een loslopende hond aangevallen en in de poot gebeten. De inspecteur van de dierenbescher ming, de heer Spermon heeft de ge wonde zwaan,'behandeld. Dinsdagmiddag 12 november om 4 uur opende N.V. Bandencentrum v. h. T. en P. Verhagen met een fees telijke receptie haar vijfde filiaal aan de Maasdijkseweg 56 (Waalha ven) te Rotterdam. Gelijktijdig met de opening van dit filiaal werd het veertigjarig bestaan van de firma herdacht en tevens het veertigjarig jubileum van directeur-oprichter T. Verhagen gevierd. Deze jubilaris werd in 1928 aan de Galerij achter het Hofplein voor de somma van honderd gulden eigenaar van een vul- caniseerbedrijf. Dit bleek al gauw te klein en er werd een ruimte aan het Boerensteiger gevonden. Via de Zalmhaven en de Molenwaterweg werd het bedrijf aan de Schietbaan straat (samen met broer P. Verha gen) opgezet. In het begin ging het hier hoofdzakelijk om fietsbanden. Nu werd een spiksplinternieuw be drijf van duizend m3 bedrijfsruimte aan de Waalhaven toegevoegd aan de keten van filialen van N.V. Ban dencentrum dat nu in totaal op 4500 m2 bedrijfsruimte kan rekenen. „Het gaat ons vooral om de servi ce-verlening", aldus een woordvoer der van deze firma, „wij moeten met onze klantenkring mee. Als er van gemeentewege bevorderd wordt dat het zware transport uit. de bin nenstad verdwijnt, moeten wij mee gaan. Daaraan is in hoofdzaak het ontstaan van onze filialen te danken, naast natuurlijk de enorme groei die ons bedrijf doormaakt. Wij willen in de harde strijd die in de bandenwereld gevoerd wordt door middel van onze vakkenhis en servi ce het pleit beslechten en niet door mee te doen in een gevecht met de prijzen". Het nieuwe bedrijf aan de Maasdijkseweg is zeer modern opge zet een voortvloeisel uit de vele be zoeken aan vakbeurzen die de direc tie aflegde. Als nieuwigheid staat hier een bandenpers met vier klau wen opgesteld die in hoge mate be scherming aan de transportband biedt bij de montage. Met zes man personeel kan men dit moderne be drijf runnen, waardoor het totale ge tal van de personeelssterkte van N.V. Bandencentrum op 60 is gekomen. Vrijdag 8 november annonceerde mevrouw Mies Bouman in haar pro gramma Mies en scène de jonge to neelcriticus van de Haagse Post, Ischa de Meyer. Voordat we de heer Mever te zien kregen las me vrouw Bouwman een kleine bloemle zing voor, geplukt uit kritieken van dé heer De Meyer! Vernietigende be oordelingen over acteurs en directies uit ons omstreden toneelbestel. Het hele gesubsidieerde toneel was een groot middenstandbedrijf zonder perspectief. Er kwamen ook nog wat krasse beweringen over de manier waarop de subsidie moest worden opgemaakt. Toen verscheen er een verontwaar digde acteur op het scherm. Piet Ro mer nam het niet. Het was niet moeilijk voor hem om de heer De Meyer van repliek te dienen. Hij pakte hem op beweringen die niet te bewijzen waren, maar toen het span nend ging wordgn, kwam Mies tus senbeide en de heren verdwenen, om het debat, met een pils in de hand^ elders voort te zetten. Een onver kwikkelijke geschiedenis waar een ieder die van toneel houdt zich voor zal hebben geschaamd. Er zaten ik weet niet hoeveel miljoen Nederlan ders naar te kijken. Een gerucht over slecht gebruik van subsidie ging kort geleden ook door het land met betrekking tot het N.R.T. Een bedrag van 10.000, dat later uitgroeide tot 100.000 aan nieuw gemaakt décor zou op de vuil nishoop terecht zijn gekomen. Nu is het moeilijk om roddel en geklets te gen te houden, maar wel dringt de vraag zich op of ten aanzien van het toneel en door het toneel niet een veel grotere openheid kan worden betracht. Een openheid naar het pu bliek en een openheid in een gezel schap. Een toneelgezelschap in zijn struc tuur is iets van voor de Franse re volutie. Een directie heeft boven zich een stichtingsbestuur. Na de moei lijkheden met de toneelgroep „En semble" heeft een stichtingbestuur der van deze groep verklaart dat zijn bestuur niet meer was dan een aan- door Piet Mm. van der Meulen Koken is iets dat ik graag doe. Ik hou van lekker eten, van alles wat q lekker is. Alleen de rommel opruimen is moeilijk. Ik ben erg ongeconcen- treerd. Als ik wanorde zie wil ik gaan J opruimen, maar op de een of andere manier wordt het een nog grotere wanorde. Bij een ander vind ik x-om- mei gezellig, maar zelf ban ik altijd aan het opruimen, zonder resultaat. Dit vind ik een hinderlijke eigenschap van mezelf, uit ijdelheid misschien. Ach, iedere acteur heeft iets ijdels over zich. Ik moet wel zeggen ciat mijn ijdelheid gemengd is met veel zelfspot. Waar ik mijn artistieke aanleg van daan heb weet ik niet. Van huis uit beslist niet. Mijn vader was directeuD van de Twentse Bank. Ik had drie zus- 1 ters en een broer en was de jongste thuis. Mijn hele familie bezat voor zo ver ik weet geen enkele artistieke aanleg. Ik voelde me hef enige bui tenbeentje en deed toen een beetje moeilijk. Ik zelf ben ook een paar keer ge trouwd. Ik vind dat acteurs en actri- ces het beste met elkaar kunnen trou- 4 wen. In een huwelijk kun je beter hetzelfde beroep uitoefenen. Als ze S uit elkaar gaan, trouwen ze meestal toch weer iemand uit het vak. Een vrouw die het vak niet Kent en iedere avond alleen thuis zit krijgt er gauw genoeg van. Ja je kunt beter hetzelf de vak uitoefenen. Donderdag, 14 november, kan men Robert Sobels zien in „De wilde eend" van Henrik Ibsen op Ned. 1. Verdere spelers zijn o.a. Jan Teulings, Ton Lensink, Mia Goosen, Elise Hooman» zich met het toneel bemoeit terzake kundig is. Op 4e op 9 november ge houden dag voor de kunst werd vaak de term „knollen voor citroenen ver kopen" gebruikt. Kundigheid van pu bliek en bestuurders kan dat voorko men. Met enige vorm van democratise ring is het in de meeste gezelschap pen somber gesteld. Ik las zojuist in een krant dat er zelfs al een voetbal club is „Cambuur" die de betaalde spelers wil laten meedenken in het beleid. In de politiek zegt men wel eens dat een volk de regering heeft die het verdient. Dat zou ook voor het toneel kunnen gelden als het geen dooddoener was. Voor mij maakt een echte democratisering het in eerste instantie véél moeilijker voor de lei ding. Een grote openheid eist een duidelijk beleid. Men zal overal het hoe en waarom van moeten kunnen noemen. Als men op die manier mede-ver antwoordelijkheid kweekt zou er een bindende gedachte kunnen ontstaan, die zeker in het resultaat zichtbaar kan worden. Nu is een toneelgezel schap een verzameling individualisten die stuk voor stuk proberen zo voor delig mogelijk uit de strijd te ko men, zowel financieel als artistiek. Het resultaat, ook in Rotterdam, is een steeds groeiend onbehagen, om dat eigenlijk niemand een echte rela- toe (of noem het geëngageerdheid) heeft, met wat erop het toneel ge beurt. S J. (prol.) CINEAC-NRC: Les ooo CINEAC-AD: Heden tkmorgen JIJ, 18 J. OO CINERAMA: „2001": een zwerftocht door de ruimte, 14 J. (prol.) OOOO COLOSSEUM: Apenplaneet, 14 J. OO CORSO: Angelique en de sultan. 14 j. OO GRAND. Barbarella. 18 j. OOO HARMONIE: Bandieten van de RtO Grande; 18 j. OO do. t.m. zo., spion nen vechten in riolen, 14 J. OO KRITERION: Met de pil meer mans, 14 j. OO de vader, 14 j. OO LUXOS: De blonde van Peking, 18 J. OO Some like It hot, 14 J. ooo PRINSES: Apenplaneet. 14 J. OO OO De STUDIO '62: The graduate, 18 J, (pro OOO THALIA: Benjamin, 18 j. OOO •T VENSTER: Ik ben nieuwsgierig, 18 J. (prol.) OO VICTORIA: Het wonder der liefde, 18 j. ooo OOOO - «eer goed OOO - e»ed OO - middelmatig O - beneden de maat

De Havenloods | 1968 | | pagina 16