ZUNDV O halve prijs m T.S.F. verovert eerste plaats in hoofdklasse Uitslag Beatlepuzzel Verder kijken dan de neus lang is Aula-orgel in oude luister hersteld Lijnbaan weer op niveau S'dam DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 ATTC, dat vorig seizoen moest de graderen, omdat het steeds twee spe lers moest missen (militaire dienst), bleek zaterdag toch op volle sterkte, voor Noad een te moeilijke tegen stander. Noad verloor met 73. Het lijkt voor de keuzeeommissie van Noad heel moeilijk om tot de samen stelling van een vast team (e komen. Voor het eerste team houdt het vier spelers beschikbaar, Suttorp, Bayens, Buyk en Schewe. Niet een wedstrijd wordt- met het zelfde team gespeeld, maar als we de persoonlijke verrichtingen in de nu gespeelde wedstrijden bekijken, dan is Buyk toch wel de minst goede speler. Een team bestaande uit Sut torp, Bayens en Schewe, met éls re serve Buyk lijkt dan ook voor de hand liggend. Het waarom niet, ligt bij de keuzeeommissie. Noad dat samen roet ATTC aan de kop gaat is het tegen dit sterke team niet in geslaagd ongeslagen te blijven. ATTC klopte de Schiedam mers met 73. Het team Van Noad kwam niet tot geweldige prestaties, uitgezonderd dan Bayens, die twee partijen op zijn naam bracht. Voor waar een prestatie, omdat de dienst plicht hem verhindert om te trainen. Freek Suttorp zorgde voor het der de winstpunt. Verdere resultaten van de Noadteams waren: Hollandiaan Noad 3 46, Luxaflex 1Noad 6 6-4, Noad 9—HPV 3 5—5. TSF icon T.S.F. 1 is er in geslaagd uit het Limburgse Maasbree twee winstpun ten mee te nemen door met 37 aan het langste eind te trekken. T.S.F. 2 bracht het er minder goed af en verloor met dezelfde cijfers van Vriendenschaar in Gouda. Door een 37 overwinning op Maasbree 2 heeft het eerste team van TSF in de hoofdklasse D de eerste plaats veroverd. Samen met het Haagse Wi- bats 2 leidt het Schiedamse team met een beter set-gemiddelde met 8 punten uit 6 wedstrijden. In de strijd van afgelopen zaterdag bewees Cas van Koetsveld zijn team een grote dienst door drie overwinningen te behalen. Zijn meespelen, dat wat onzeker was geweest, bleek dus van grote waarde. Hans Kreischer speelde ook zeer verdienstelijk en verloor alleen de allerlaatste partij tegen J. Vaes- Als speciale attractie CARCOAT-AUTOCOAT bijna sen, toen de stand reeds 2-7 in Schiedams voordeel was. Henk Eik mans kwam tot een zege op J. Vaes- sen. Dit was in zijn eerste partij, waardoor na een gewonnen dubbel, na vier partijen de stand al 04 voor TSF was. TSF 1 kan haar plaats in de pro- motiegroep bijna zeker gaan stellen als a.s .zaterdag Dcos met succes besteden wordt. Dit zal zijn om vijf uur in de Beurs. T.S.F. 2, uitkomend in de overgangsklasse, moest weder om met 73 de eer aan Vrienden schaar laten. Aanvoeder Dick Boer, hoewel goed spelend, kon niet tot een zege komen. Gerry Vaessen was met twee overwinningen, met alleen een nederlaag tegen Heerkens, de produktiefste TSF-er. Nol Braak won één partij, van Heerkens, met 2220 in de derde game. Verdere successen waren voor de Schiedammers niet weggelegd en de eindstand werd bepaald op 73 voor de gastheren. Ook TSF 2 speelt a.s. zaterdag een thuiswedstrijd. Van het zwakke Salamanders 2 uit Den Haag moet gewonnen kunnen worden, waardoor het uitzicht op de derde plaats niet geheel verloren is. De resultaten van de overige TSF- teams waren: Maasbree 2 —TSF 13—7, Vriendenschaar 1—TSF 2 7—3, TSF 3—TOG 1 6—4, TSF 4 —Key Kr. 1 6—4, TSF 11—Elan 9 5—5, Intiem 8—TSF 13 5—S. Feijenoord 5—TSF 14 0'10. Junioren: TOGB 1—TSF 1 5—5, TSF 2— TOGB 2 8—2. TSF 3—TOGB 4 8—2, TSF 4—Feijenoord 2 10—0, TE '68 3—TSF 5 0-10. standen op de helft van de competitie zijn: .21 Up i Elan 2 5 5 28—22; i. Insulinde 15 3 19—: 1 20—30; 1.04: 1. Ur Tsf 3 5 8 32—18; 3. 1 5 9 35—15; 2. Mllkstr. 2 5 8 34—16 3. National 1 5 7 29-21; 4. centrum 1 5 4 25—25; 5. Bttc 2 5 2 12—38; 6. Noad 5 5 0 15—25 2.03: 1. 5 6 29—215. 2 17—33; 6. No ll 10—40; 2.04; 1. St. R'dam 1 5 10 -12; 2. Milkst. 1 5 8 3713; 3. Tsf 6 5 6 -14; 4. Germinal 4 5 3 15—35 5. Ttck 1 S 1535; 6. Favoreit 2 5 0 9—41; 2.05: 1. erschie l 5 8 29—21; 2. Landam 5 7 31—19; 3. Xerxes 3 5 7 28— 4. Wildert 1 5 4 26—24; 5. Elan 5 3 2 '2 5 1 14—36; 3.04 Mllkstr. 3 5 9 37—13 2. Ns 1 5 9 35—15; 3. Helle v. s 1. 5 6 28—22; 4. Tsf 7 5 2 20-30; 5. Deroda 2 5 2 17—33 6. Roteto 2 5 2 13— 37; 3.07: 1. Elan 5 4 6 28—12; 2. Dlveko 2 4 6 24—16; 3. Oversch. 2 4 2 21—19: 4 Stadhuis 2 4 2 14—26: 5. TSF 8 4 2 13—27: Nog 3 weken en dan wachten Uw kinderen weer in spanning af, wat Sinterklaas dit jaar zal brengen. Maak de 5e december voor hen tot een feest, door ze deze mooie tractor-combinatie cadeau te geven. Tractor-combinatie van on breekbaar plastic, bestaande Uit tractor met draaibaar wiel- stel, 1 aanhangwagen geladen met 8 palen en 1 wagen met een grote open laadbak. DezeJeuke combinatie, totale lengte ruim 60 cm., koopt U nu, geheel verpakt in grote hardkartonnen doos, voor slechts één rijksdaalder. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze onbreekbaar plastic tractor-combinatie met 2 aan hangwagens, in een stevige kar tonnen doos verpakt, totale lengte ruim 60 cm. Elke vrijdagavond 38—12; 3. Tava 5 4 18—32 5. Insu lantic 4 5 2 15—35. Vlotte v/arme herencoats in mohair, wollen plaid gevoerd,als attractieve aanbieding: halve prijs Wind- j 26—24; ?4—26; 5. TOGB 5 5 2 24—26; Tsf 10 5 4 20—30; 5. Atlantic 3 5 2 16—34; -19: 2. Borsje B Douaneposten Benelux eind 1970 opgeheven De ministers van Buitenlandse Za ken van de drie Beneluxlanden heb ben besloten om met ingang van 1 november 1970 de douaneposten aan de grenzen tussen Nederland, België en Luxemburg op te heffen. Daarmee komt een einde aan de controle op Gakaro 1 5 6 30—20; 6. Vbp 3 5 0 1 4—36; —8; 2. Amroba 3 5 8 5 4 21—2»; 4. TSf 12 5 3 2 16—34; 5. At- Van de auto. welke P. J. S. uit Nijkerk in de Jan Steenstraal te Schiedam had geparkeerd) werden de ruitewissers gestolen. De Beatlepuzzel had een verheugende belangstelling. Veel inzendingen ■eel goede oplossingen. We hebben moeten loten om de gelukkige wim boekenbon aan te wijzen. De oplossing moest er als volgt uitzien; Kleur van de kamer Schoeisel Wat drinken ze Waarvoor zorgen ze Antwoord 1. de Beatlc in de BRUINE kamer heeft blote voeten. Atnwoord 2. de Beatle in de BLAUWE kamer zorgt voor de koffei Er was nog een andere oplossing mogelijk, namelijk dat de blauwe ka mer tevens de eerste was. De bruine kamer lag dan nog steeds rechts van de bruine kamer. Bij juiste oplossing kwam er dan ook uit dat de Beatle in de blauwe kamer voor de koffers zorgt. Die oplossing hebben we daar om ook goedgekeurd. straat 2, Krimpen aan de Lek. Deze tien jongens en meisjes krijgen bin nenkort een boekenbon toegestuurd. WIJDENS de voorgaande overwegingen kwamen we tot de y voorlopige conclusie, dat het mens-zijn zich beweegt bin- L, nen de polariteit van GAVE en OPGAVE, waarbij de OVERGAVE het centrale, het critieke maar ook het crea tieve moment vormt: in de overgave participeren subject en object in elkander, verliezen onder interpolaire spanning hun gescheiden heid en komen momenteel tot creatieve eenheid. Een voorlopige conclusie, want nog maar enkele facetten van het mens-zijn hebben in deze korte opstelling de aandacht gehad. Wij zijn bezig ons te bezinnen op het mens-zijn in deze tijd. Mens zijn betekent mens-zijn-met-de-tijd dus tijdelijk mens zijn: wij zijn mens in een bepaalde tijd en in een bepaalde tijdssituatie. Ook ten aanzien van de tijd verkeert het bewustzijn in een duale positie. De rotatie van de aarde, haar omwenteling om eigen as, be werkt het polaire ritme van dag en nacht. De revolutie van de aarde, haar wenteling om de zon bij schuine stand van de aardas in dezelfde richting ten opzichte van het vlak van de aardbaan, bewerkt het polaire ritme van de jaargetij den. Doör het zich herhalend sta tisch bewegen van de aarde, dat is het bewegen in steeds dezelfde baan, dat in zijn regelmaat nau welijks enige afwijking vertoont, ontstaat het polaire ritme van het leven, dat al of niet mechanisch geregistreerd kan worden met be hulp van de zonnewijzer, het uur werk en de kalender, waardoor de bepaling van de statische tijd ont staat. Maar het zelfbewustzijn kent ook het dynamisch bewegen van het worden-in-de-tijd, Van het verande- ren-in-de-tijd, van het zich wijzi gende tijdsstadium, van de wisse lende tijdgeest: de dynamische tijd. Het menselijk bewustzijn brengt hét statisch en het dynamisch be wegen in relatie met elkander, waardoor de bepaalde gebeurtenis op het bepaalde tijdstip zich vol trekt. Een voorbeeld kan hier de be doeling verduidelijken. De heer A. Werd geboren op 1-1-1900 en stierf op 31-12-1967. Deze informatie ver strekt niet alleen gegevens voor de burgerlijke stand en de statis tiek. Ze duidt met zeer summiere gegevens een leven aan, waarin geheel of gedeeltelijk werd gerea liseerd, wat bij de geboorte in kiem aanwezig was. Langs de weg van de ontwikkeling is onder de invloed van bepaalde tijdelijke om standigheden, een leven tot relatie ve vervulling gekomen, waarbij zo wel het existeren, dus het bestaan- voor-en-in-zich, als het functione ren, het bestaan voor-en-in-het-an- ders-zijnde, zich realiseerde. Deze ontwikkeling geldt niet alleen ten aanzien van de heer A., maar even zeer ten aanzien van de gehele tijdsconstellatie: geestelijk cultu reel, pölitiek, sociaal, wetenschap pelijk, etc. 31-12-1967 was niet ge lijk aan 1-1-1900: deze data zijn ook de aanduiding van de dynamische tijd. Het menselijk leven is een tijde lijk en tijd-bepaald gebeuren in na tuurlijk polair ritme. Het voltrekt zich in en maakt deel uit van de vier-dimensionale tijd-ruimtelijke werkelijkheid van het wordend zijn, waarbij het ik steeds betrok ken is op het nu, dat is de voort durende vrucht van de ontmoeting van verleden en toekomst, van causaliteit en finaliteit. Het ik leeft nu, hoewel het herinnering heeft aan het verleden en verwach tingen koestert voor de toekomst. In het nu van het sterven sterft ook de tijd. De naïeve taal heeft een veelzeggende uitdrukking voor het sterven: het tijdelijke verwis selen met het eeuwige. Het be grip verwisselen vormt een wezen lijk element van het beeld van de polariteit, het brengt de wederke righeid en de evenredigheid van de polen tot uitdrukking. Tijdelijk heid en eeuwigheid staan in polair verband met elkander. Tijdelijk-zijn is bewegend-zijn, is onderweg-zijn, is, naar oude beeldspraak, op reis zijn. Tijdelijk-zijn is een bewegen naar vervulling, eeuwig-zijn is rus ten in vervulling. Tijdelijk-zijn betekent strijd, on vrede, disharmonie, eeuwig-zijn betekent vrede en harmonie. Tijdelijk-zijn is waardenvor mend-bestaan, eeuwtg-zijn is waar- denzijnde-bestaan. Tijdelijk-zijn betekent open mo gelijkheden, eeuwig-zijn wil zeg gen verkregen verworvenheden. Tijdelijk-zijn en eeuwig-zijn ver tonen continuïteit en discontinuï teit, zowel samenhang als verbro- kenheid. Tijdelijk-zijn is natuurlijk, tijd ruimtelijk, energetisch-zijn, eeu wig-zijn is niet-tijdruimtelijk-ge- bonden, geesteljk, dynamisch-zijn. In het tijdelijk zijn ligt het nu ingebed" tussen verleden en toe komst verenigd tot een onbegrensd „nu", dat niet meer nu kan he ten. Het menselijk zelfbewustzijn ziet de polariteit van het mens-zijn, aanvaardt ook de polariteit van tij delijk-zijn en eeuwig-zijn. Spreken over en denken aan eeuwigheid is voor het natuurlijk zijn een moeilijke aangelegenheid, die gemakkelijk kan irriteren: het natuurlijk-zijn wil natuurlijk zijn. 1 en ziet niet verder dan het natuur lijk-zijn: de lengte van de neus. Het natuurlijk-zijn ziet geen eeuwigheid niet bestaat: struisvo gel-wijsheid! Of t)et natuurlijk-zijn heeft angst voor de eeuwigheid en verdringt gedachten aan eeuwig heid. Maar ook deze houding is geen reële levenshouding. De bijbel s-preekt reëel, niet ge ëmotioneerd over het sterven. Het sterven wordt vaak genoemd: hei geven van de geest. Alle evange liën zeggen van Jezus, als zij Zijn sterven vermelden, dat Hij de geest gaf. Naar Lucas 23 vers 46 sprak Jezus voor Zijn sterven de woorden: „Vader, in Uw handen beveel Ik Mijn geest." Van Abra ham, Izaak en Jakob wordt het sterven omschreven als het geven van de geest. Stefanus bidt voor zijn sterven: „Héér Jezus, ont vang mijn geest". Geest moet hier zeker niet wor den opgevat als denk-abstractie, maar als reële, dynamische zelf standigheid. Eeuwig-zijn betekent dus geestelijk-zijn. De mens leeft in-de-tijd, ja, maar dan de tijd gezien in polariteit met de eeuwigheid: dan pas wordt tijdelijk-zijn doorzichtig, transpa rant in zijn realiteit. Wie door de oppervlakte van de levensschijn heen ziet, gaat licht op: het licht van het eeuwig-zijn. Wie verder wil zien dén het punt van het „verwisselen" van de po len, wil „om het hoekje kijken" en dat is de mens niet gegeven. De mens kan vooruit zien en dan omvat hij in zijn blik de aarde en de verten van de hemel, dan ziet hij de tijd in het licht van de hemel en hij ziet het gloren van de eeuwigheid. Wij bezonnen ons op het mens- zijn-in-de-tijd, maar zijn nog niet toegekomen aan de mens-in-deze- tijd. We bevinden ons ook nog maar op de helft van de weg, die we willen afleggen. N.D. Rood Groen Blauw Bruin Schoenen Klompen Laarzen Blote voeten Koffie Melk Tonic Thee Instrumenten Papier Koffers Geld Het orgel in de aula van het Ste delijk Museum te Schiedam is, na een uitgebreide restauratie ondergaan te hebben, weer in gebruik genomen. Dat is in een bijzondere bijeenkomst gebeurd, waarbij organisten waren: de heren J. A. Remmerswaal, Jacq. P. Bekkers en S. Schade van West rum. De burgemeester gaf eerst een De gelukkige winnaars zijn: Peter Masse, Peppelweg 105 b, Rotterdam; Lea Lückerath, v. d. Meijdestraat 44 b Rotterdam; Thea Oranje, Hudson- straat 29 a, Rotterdam; Cora Tim mer s, Lambertusstraat 136 a, Rot terdam; Sylvia Wendrich, Am. van Solmsstraat 13 a, Schiedam; Yolan Mekel, C. van Zantenplein 117, Schie dam; Jannie Tintel, Vondellaan 63 b, Schiedam; Marian Woutersen, Nieuw- straat 14. Berkel-Rodenrijs; Tanja Hagedorn, Rivierweg 26, Capelle a. d. IJssel en Peter de Lange, Ooster- Deze week is de Lijnbaan weer op niveau. Na vier maanden ingespan nen arbeid is de ernstig verzakte bestrating op het oorspronkelijke peil teruggebracht Zaterdag gaat het pu bliek delen in de blijdschap. St. Ni- colaas zal niet minder dan vier zwar te pieten corsages aan dames laten uitreiken. Verder zijn er nog tal van verras singen, die zeker de moeite waard zullen zijn, hetgeen ook voor de jeugd geldt. Al met al een féestelij- ke viering van het op niveau terug brengen van de Lijnbaan. Z t 1 beschouwing over de betekenis van het orgel en betrok hierbij in het kort de geschiedenis van de aula. De heer Ernst Leeflang uit Apel doorn die het orgel restaureerde, ver telde een en ander over dat werk en deelde mee, dat^het gehele binnen werk is gerestaureerd. Reeds in 1943 was het orgel aan een restauratie on derworpen, voor f 1000 was het toen weer bespeelbaar. Nu is alles wat ver sleten was vernieuwd waarbij dezelf de materialen werden gebruikt. De 757 pijpen en pijpjes van hét orgel zijn uiterst zorgvuldig weer op toon gebracht. De organisten hebben vervolgens de kwaliteiten van het orgel doen horen bij de uitvoering van enkele werken o.a. van Bach en Teleman. Ter gelegenheid van de her-inge bruikneming van het instrument is in het museum een tentoonstelling inge richt onder de titel: „Luister van het orgel", omtrent welke expositie dr. M. Vente, lector in de instrument- kunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een toelichting gaf. Na een gezellig avondje in een dan cing op de Broersvest, vonden enke le danslustigen het gewenst ter af wisseling wat te gaan vechten, waar toe de drank de nodige inspiratie had gegeven. De herrieschoppers werden uit de dancing de Vest op gewerkt, waar uiteindelijk ongeveer 3' perso nen met elkaar slaags raakten. De gealarmeerde politie wist met kalme rend optreden het einde van het ge vecht te bewerkstelligen. Drie knapen, twee van 15 jaar en één van 16 jaar hebben bekend inbra ken te hebben gepleegd in diverse tuinhuisjes op Thurlede en in de St. Thomasschool aan de Warande. Toen in de Lorentzlaan twee per sonen bezig waren uit een automaat sigaretten te stelen, passeerde een po litieman, die kans zag één van de vluchtende dieven te grijpen. Het was de 17-jarige A. de Z. Later kwam diens medeplichtige, de 18-jarige L. N. zich bij de politie melden. jW'jr Zijn vaders oude pantoffels eigenlijk rijp voor de vuilnis bakgooi ze dan gauw weg, voor eeri paar gulden heeft.U nieuwe. Perfekt afgewerkte herenpan toffels van ijzersterk vinyl, in het zo gemakkelijke slipper model. Deze pantoffel met verhoogde hiel en sublieme pasvorm, koopt U nu, in een mooie kleur bruin, per paar voor nog géén vier gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij herenpantoffels met ver hoogde hiel, in een fraaie kleur bruin, in de maten 41 t/m 45, per paar Elke vrijdagavond tot 9 uur open m Ookmundtgmorgtn open Gtin ul. of schrift, bit

De Havenloods | 1968 | | pagina 18