de Ome Bartje Ciske Rat Gerrit Sjaan en Slaak Êg] If de Gier Rijnmond- rapport vuile lucht E>E HAVENLOODS DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 zelfstrijkende popeline Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zelfstrijkende pope line overhemden in pastelkleu- rige dessins, in alle courante maten en in verschillende tin ten, o.a. bleu, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook masndsgmorgsn open Gtén tel. of schrift best t onze Neveltjes niet! 8* hrt hart ytm Btaat een klein beeld van een joch met een haast brutale smoel, met handen die overal aan willen komen, vooral als het niet mag, met een paar be nen, die heel hard kunnen lo pen, vooral in wat de mens heid noemt „tegenovergestel de richting". Kortom „het Lie verdje". Een, in al zijn ruig heid, toch vertederend beeld van het straatjoch, de bengel, de nieuwsgierige aap, een trei terkop op zijn tijd zeg maar gerust een klein ettertje af-en- toe maar dan ineens, zx» wisselvallig als het onbestendi ge weer waarin hij werd gebo ren, de glimmende goedheid zelve, een en al vriendelijkheid, vol van verlangen om te gerie ven en te plezieren. U kent hem wel. U kent ook zijn broer Bart je, die In Assen staat, misschien iets in- pf^o^ener omdat het platteland m-'rtder wreed is dan de grote stad. F-i ziin hroer Ciske, jawel De Rat, er zim andere broer Merijntje C":'zen en ziin brcer ach wat doet het ertoe, duizenden, honderd duizenden broertjes en zusjes van dezelfde snit en snee. Jongens en meisjes die Gerrit en Sjaan heten in plaats van Menno en Eveline, die zelden of nooit op een gymnasium zi.in terug te vinden, die ook niet in Cannes of aan de Costa Brava worden gesignaleerd en die het meestal niet tot president-com missaris zullen brengen. Npe, de kleine stugge doordouwer- tjes, voor wie de wereld één klomp baksteen is, baksteen om in te wo nen en baksteen om op te spelen en meestal niet het mooiste bak steen. Niet zelden zelfs baksteen dat op instorten staat, omdat het er al een eeuw hangt, met en tegen el kaar, Met optrekjes in plaats van kamers, optrekjes die al vol zijn als er een TV wordt binnengedragen. Waar blijft het standbeeld van de vent die de TV uitvond? Hij bracht Cryyffie in de huiskamer en die stinkend rijke Forsytes. Maar als er zo iets opwindends is, moeten ze niet liggen te zeuren zegt vader, ga anders maar de straat op! De straat, waar ze de hele dag al waren. Die krankzinnige straat, recht-toe-recht-an, met als enig nubeduidend goedkoper Dit is een aanbieding speciaal voor die mannen, die hoge eisen stellen aan hun overhem den, maar die hun vrouwen uren strijken willen besparen. Zelfstrijkende popeline over hemden, (beslist niet strijken een pracht kwaliteit, uitge voerd in moderne dessins - een fijn streepje in pasteltinten. Nu kiest U ze uit, te kust en te keur, moderne hemden - bij zonder praktisch - beslist zelf- strijkend voor nog géén negen gulden. laf groen het gras tussen de stenen, een rij auto's links, een rij auto's rechts en als voorbeeldige zonwering de hoge muren. Ben-je-gek Of die krankzinnige buitenwijken, waar de bouwkas de huisjes eerst in de steriliseerketel deed. Waar wel groen werd aangelegd, maar om er de hond op te laten keutelen, of te genaan te parkeren, maar niet om er te spelen, ben-je-gek, dat is zonde. Waar de ouderwetse rommelvliering niet werd vervangen door een speel- terras en waar je op de teentjes de stalen trap af moet, anders wordt opoe zes-rechts-twee-hoog wakker en boos. En waar na het laatste jour naal het geruis opklinkt van een Niagara omdat er hoorbaar en-bloc wordt doorgetrokken. Er is nog een standbeeld, dat staat in Rotterdam. Het is het in steen gehouwen conterfeitsel van de burger, van u en mij, tamelijk net jes in de kleren, met het handje op de rug, het hoofd schuin omhoog kij kend naar de verbluffende techni sche verworvenheden van deze tijd. De belangstellende toeschouwer, het voyeurtje (in de beste zin natuur lijk) het sjonge-sjonge-zeggertje. Maar het beeld is kenmerkend vopr velen van ons: het manneke kijkt te veel omhoog en te weinig omlaag, naar zijn directe omgeving en dat handje is te stereotiep op de rug, in plaats van uit de mouwen gestoken te worden. Mooi beeld, de harde rea liteit zogezegd. Tussen het „Lieverdje", „Bartje" en de „Ome Sjaak" uit Rotterdam be staat een duidelijke band; de „O- me" die in verbazing naar de wol kenkrabbers kijkt, naar de driftige rookpluimen van de opbloeiende in dustrieën, maar... de „lieverdjes" om hem heen dreigt te vergeten. Oud keldertje Toch zijn er, die hun taak wél heb ben begrepen. Dat zijn zij, die korte of lange tijd geleden zich het lot der lieverdjes wél hebben aangetrok ken: pastoors, dommees, heilssolda ten, evangelisten, maatschappelijke werksters, jeugdleiders of gewoon maar enthousiastelingen. Die hebben in de afgelopen halve eeuw in deze benauwde wijken club- en wijkhui zen opgericht. Soms in een oud kel dertje, soms in een feestzaaltje van een kroeg, soms in een school en een enkele heeft er zelfs een spe ciaal gebouw voor kunnen neerzet- Daar zijn die enthousiastelingen dag en nacht te vinden, om de speelka mers voor de allerkleinste peuters te bemannen, om de maat te slaan bij de koortjes bij de balletgroepjes, bij de knutselclubs. Ze houden de score bij van het tafelbiljart, van het tafelvoetbalspel of ze spelen dam, schaak en klaverjas. Sommige die wijkhuizen hebbel) zelfs een klein barretje waar in gepaste mate een biertje wordt geschonken en waar ronduit over de vreugdes en pijntjes van het leven wordt ge praat. Waar aan sport wordt gedaan, voetbal, turnen, gymnastiek, wielren nen (buiten en op hometrainers); waar meestal een bibliotheek is en waar op hoogtijdagen een dansje wordt gedaan, of een straat ver sierd. Waar en dat is het allerbe langrijkste jonge mensen een vei ligheidsklepje vinden door nauwer en gerichter contact met de mede mens. Waar men de sociale deuk die sommigen van hen in de maat schappij hebben opgelopen er rustig uitslaat door te tonen, hoe het wél kan; hoe men ook op een andere manier volwassen kan wö?den en zich wapenen tegen een wereld die niet zo vrijgevig leek voor hen. Die wijk- en clubhuizen werken vol gens een methode, die de laatste tien jaar in Amerika is ontwikkeld; een methode die heeft uitgevist hoe de mens functioneert ten opzichte van zijn medemens en hoe hij gehol pen kan worden om béter en ónders te functioneren. Daarbij ls naar vo ren gekomen, dat de maatschappij' minder behoefte heeft aan leiders dan aan begeleiders. Volgens die methode werken de 600 wijk- en clubhuizen, die ons land nu rijk is. Met enorm succes met verbluffende resultaten, met onge looflijk veel voldoening. Daar wordt inderdaad gewerkt aan het tot ont plooiing brengen van menselijke mo gelijkheden. Anders gezegd: een groot aantal mensen leren in die „huizen" andere dimensies van het leven ken nen en er ja tegen zeggen. Dat is al heel wat. Beste grondstof De eerste zorg van die clubhuizen geldt de jeugd. Dat is de groep waar het hardst aan gewerkt moet wor den. Die moeten nog van alles wor den en de maatschappij verwacht iets van hen. Die staan straks op de hoge steigers waar „ome" zo graag Voor een coat i in alle prijzen Crsujsljtofiji 142, tsl i!209a Vfijsapml iet 8 ow pouend met bewondering naar kijkt. Dat is ook de beste grondstof, die jeugd, want niemand wordt als een rot- joch geboren, alleen maar door zijn omgeving zo gemaakt. Maar daarnaast doen heel wat van de club- en wijkhuizen ontzettend veel voor bejaarden, de oudjes die maar niet willen of kunnen verkas sen uit de ouwe buurt, waar ze zo'n zeventfg jaar hebben gewoond. Ook de centen niet hebben voor zo'n pro pere bejaardenflat. Goed, voor hen worden prakjes gekookt en eetzaal- jes ingericht, of hapjes thuisbezorgd. Ze worden beziggehouden en aan het werk gezet, zodat er minder ge piekerd zal worden. Er wordt ge kaart, gesjoeld, gezongen, TV-geke- Ken en gelachen, gelécnen... Dankba re huisvrienden, die ouwetjes. Dan zijn er ook de activiteiten voor volwassenen; naaien, koken, bloemschikken en „hoe dek je eigen lijk een latei voor Kersanis en wat kan ik zelf maken voor het „lieverd je" zijn verjaardag en hoe reageer ik als 't ie straks met Sjaan van de fietsenstalling komt aandouwen en zegt; moeder, schuif een hortje öp, we moéten trouwen, we komen inwo nen. Gewone dingetjes van alledag, die effies anders afgehandeld zouden kunnen worden. Wie doen dat? Wie bemannen die huizen? Vroeger alleen de vrijwilli gers, de pastoors, dominees en jeugd leiders. Maar het werk is zo com plex geworden, zo veelomvattend, dat er beroepskrachten voor aange trokken moesten worden, sociologen, psychologen, pedagogen, maatschap pelijke werkers en ook administra teurs, administratieve medewerksters Die worden op hun beurt geholpen door de vrijwilligers, huisvrouwen die eten koken en rondbrengen voor de oudjes, kleuterverzorgsters, stu denten die het gewoon leuk vinden en er soms praktijk opdoen voor hun studie, maar ook gewone am bachtslieden die een leidinkje aan leggen, een spijker slaan, een kwast je verf „lenen", vaatwerk leveren, goed leveren voor noppes. Om elk buurt-, club- of wijkhuis heen tien tallen, soms honderden, medeburgers die het zich een eer en een plicht rekenen om dat „huis" mee over eind te houden. Zestig miljoen Een en ander kost nogal wat. Het volgende rekensommetje leert dat. Elk club-wijk-buurthuis kost aan Vas te lasten, personeelslasten en activi- teits-(exploitatie)k.osten ruwweg een ton per jaar, 100.000 gulden. Voor 600 van die huizen is dat een ZES TIG MILJOEN gulden. Ongeveer drie-kwart van dat geld wordt gesub sidieerd door de overheid, rijk, pro vincie, stad: rond 45 miljoen. Dat betekent dat 15 miljoen gulden uit an dere zakken moet komen. Een deel wordt door de bezoeker., van de buurthuizen zelf bijgedragen, contributies die variëren van drie stuivers tot drie kwartjes. Door het heffen van deze contributie, die na tuurlijk niet in verhouding staat tot het gebodene want waar kan je bijvoorbeeld een avondvullende ge luidsfilm met comsumptie bijwonen voor zestig cent? wil men toch bij de deelnemers aan het buurthuis werk een zekere verplichting schep pen. Trouwens we weten het alle maal wel, als je iets voor niets kan krijgen, wil je het niet hebben. Dan zijn er, om vrijwel elk wijk huis heen, altijd wel een paar dona teurs, die met geld of in natura bij dragen tot het bestrijden van de ac- tiviteitskosten. Maar dat neemt niet weg, dat er jaarlijks en laten we het nu maar afronden toch min stens zo'n TIEN MILJOEN bij moet. Nü al. TIEN MILJOEN! „O- me" uit Rotterdam, maar vooral daar niet alleen, moet dit bedrag maar even goed op zich laten in werken. Om het nog eens kort samen te vatten; In ons land zijn er duizen den die zich door studie bekwaam hebben gemaakt voor de enorme taak die zij op zich genomen heb- bene. Zij worden weer omringd door tienduizenden vrijwilligers die elk laatstje restje energie en al hun tijd opofferen voor iets dat zij - niet voelen als een soort liefdadigheid, maar gewoon harde plicht. Maar zij allen hebben geld nodig, veel geld naast het allernoodzakelijk ste uit de subsidiepotjes. Vandaar, dat er volgende week voor al die „lie verdjes" gecollecteerd wordt. Door het NATIONAAL JEUGDZORG FONDS, 't Is maar dat u het weet, als ze straks met de bus of de lijst bij u komen... HANS KIEVID The Bottle Folkin Clatertje Bhier In de rij van de vele zangers, zan geressen en. groepjes die zich enthou siast bezighouden met het brengen van folksongs, blues, luisterliedjes, ballades en eigen creaties, neemt de groep „The Bottle Folk" een van de eerste plaatsen in. Begin dit jaar is de groep reeds aan de leden en bezoekers van „Cla tertje Bhier" voorgesteld. Sinds die tijd heeft „The Bottle Folk" aan po pulariteit gewonnen, is de groep een nog grotere eenheid geworden, en werd het dus tijd ze wederom voor „Clatertje Bhier "te engageren- Zaterdagavond a.s., aanvang 8 uur, is „The Bottle Folk" te beluisteren op .de sociëteitsavond van Jazz Club „Clatertje Bhier", Heemraadssingel 191. De avond wordt gegeven in de jazzkelder. V0LAUT0MAAT WASMACHINE „INDESIT" 698.- K0RTING 200.- SLECHTS ƒ498,- voorheen Teilingerstraat 79—81 Goudsesingel 51—53 Vervolg van pagina I Voor 1964 werd de totale schade door de luchtverontreiniging in de Randstad geschat op 300 miljoen gul den, waarbij de kanttekening wordt gemaakt, dat dit bedrag vermoede lijk nog aan de lage kant was. De overige schade omvat psychische schade, onder andere voortdurende hinder door stank, ziekten. schade aan wilde flora en fauna. Het rapport stelt, dat deze gevolgen in feite aan zienlijk ernstiger zijn en in geen en kel bedrag zijn om te zetten. Ook het verkeer is een ernstige bron van luchtverontreiniging, die, aldus het rapport, door menigeen wordt on derschat. In druk bereden en door ho ge huizen omgeven straten en in ver- keerstunnels kan op piekuren de kool- monoxydeconcentratie oplopen t 100-200 ppm. Het inhaleren van 100 ppm heeft bij mens en dier een ver minderd reactievermogen tot gevolg. Het rapport gaat ook in op de mo gelijkheden de luchtverontreiniging te bestrijden. In hoge schoorstenen wordt niet veel vertrouwen gesteld. In de in 1966 verschenen Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening werd gesteld, dat de bouw van hoge schoorstenen plaatselijk wel enig soelaas kan ge ven, maar dat de verontreiniging ech ter blijft bestaan, zodat de moeilijk heden alleen maar worden verscho ven. Indien zich vele luchtverontrei nigingsbronnen in een klein gebied bevinden, heeft deze methode dan ook geen resultaat. Het gebruik van aardgas kan wel een oplossing betekenen, maar de be langrijkste oplossing ligt in het aanleggen van brede groenstroken, die de verontreinigde lucht absorbe ren. Maar ook op het gebied van de beschermende invloed van planten groei op de gevolgen van de luchtver ontreiniging zijn nog maar weinig studies verricht. nu... beduidend goedkoper Nu koopt U een beha voor de helft van de normale prijs en dan geen ouderwets model, neen een vlotte, moderne beha met 3/4 cup. Luxe stretch beha van een prachtige kwaliteit lycra met verstelbare schouderbandjes. De voorgevormde 3/4 cups met steungevende beugel ga randeren een blijvend goede pasvorm. Deze leuke beha met kant afge werkt, koopt U nu met een keuze uit 3 veel gevraagde kleüren, voor nog géén drie gulden. Vrijdag en-zaterdag verkopen wij luxe stretch beha's, met 3/4 cup, steunbeugel, verstel bare schouderbandjes en met fraai kant afgewerkt. In de kleuren wit, bleu en rose, A en B cup, maten 32 t/m 38 een schattige beha. Elke vnjdagavond tot 9 uur open of schrift bsst

De Havenloods | 1968 | | pagina 21