Oude fikse „Sterrebos" krijgt verjongingskuur m m waterpeper Veelhoek van 1^3 Scholenbouw in Groenoord Jaarfeest C.B.C. in „Irene DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 S'dam 13 nu... beduidend goedkoper Zoals we reeds in „ons blad van vorige week" hebben meegedeeld, zal het Volkspark te Schiedam, dat eertijds „Het Sterrebos" heette, een belangrijke reconstructie en uitbreiding ondergaan. Daartoe is in samenwerking tussen ir. Broeyer directeur van de diensit Gemeente werken en de heer Overzet, hoofd van de gemeentelijke Plantsoenen dienst een plan ontworpen. Dit plan is omschreven in een brochurevorm, waarin in het kort iets over de geschiedenis van het Volkspark wordt verteld en ver volgens iets over de toekomstige ontwikkeling. Geconstateerd wordt, dat 54 jaar geleden door burgemeester Hon- nerlage Grete een voorstel in de gemeenteraad werd gebracht, om een gedeelte van het toenmalige Sterrebos een andere bestemming te geven en een gedeelte van Nieuw Wesit-Frankeland op te ho gen, teneinde daar een nieuw bos aan te leggen. Tegenover de 14 ha. die van het Sterrebos werden afgenomen, zouden 18 ha- nieuw bos worden aangelegd. Zo werd het weiland, enerzijds be grensd door de West-Frankenlandse- dijk en de Stadhouderslaan ander zijds, opgehoogd en daarop het Volks park aangelegd. In augustus 1914 werd met de op spuiting begonnen, op 16 oktober 1915 leverde de aannemer het werk op en begon men met de aanplan ting. Op 1 juni 1916 opende burge meester Honnerlage Grete officieel het park. Het Volkspark is uit het Sterrebos ontstaan en vormde daarmee een ge heel, het publiek wist heel moeilijk het verschil tussen beide parken aan te geven. Het Volkspark werd langzamerhand vergroot, naar gelang er terrein werd opgespoten en wel zo, dat alles wat nu ligt tussen de Stadhouderslaan, Penninglaan, Aleidastraat, Vlaardin gerdijk, West-Frankenlandsedijk en het Spuikanaal een groot wandelpark was met recreatietuinen en de eer ste in Nederland voorkomende volks tuinen. Geschiedenis Bij de aanleg van het park heeft men getracht een grote verscheiden heid van heesters en bomen te plan ten, dit in tegenstelling tot het Ster rebos. dat hoofdzakelijk uit wilgen en populieren bestond. De verschei denheid bestond o.a. uit: eiken, beu ken en veel bloeiende heesters. Po pulieren en wilgen werden als tijde lijke beschuttende beplanting ge bruikt, deze moesten langzamerhand verdwijnen om de blijvende beplan ting licht en ruimte te geven. Vaak is met en zonder succes een aanval gedaan op het Volkspark. De eerste viel in 1921. De raad besloot aan de woningstichting „Vrede" een voor- sinterklaas Waar U ook bent, U wordt altijd keurig op tijd gewekt door dit reiswekkertje. Een sierlijk klokje, onmisbaar tijdens de vakantie, maar U kunt het evengoed op Uw nachtkastje plaatsen. Dit prima uurwerk met duide lijke wijzerplaat, lichtgevende cijferaanduiding en wijzers, in geklapt een keurig etuitje, ver kopen wij nu voor nog géén zeven gulden. jaar garantie Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze reiswekkertjet, met prima uurwerk, lichtgevende wijzers en cijferaanduiding, het etui in diverse kleuren. garantie tot 9 uur Ook msandêgmorgin opart Géén tal. of schrift but maat 104-116-128 maat 140-152 De voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van drie kleuterscho len, drie scholen voor basisonderwijs en een gymnastieklokaal aan het Béehplein zijn aangevangen. Mede met het oog op een snellere afwikke ling van de voorbereiding en afbouw zal het reeds gebouwde type aan de Eduard van Beinumlaan, zij het als gevolg van toepassing van gasgestook te c.v. met een kleine wijziging in de plattegrond worden herhaald. Ho pelijk kan met de bouw van deze scholen dit jaar nog worden begon nen, opdat per 15 augustus 1969 reeds met het onderwijs in een gedeelte van deze scholen kan worden be gonnen. Als voorlopige huisvesting zijn thans van de houten noodscholen aan de Eduard van Beinumlaan 2 lokalen in gebruik bij het openbaar kleuter onderwijs, 1 lokaal bij het rooms- katholiek en 1 lokaal bij het protes tants-christelijk kleuteronderwijs. Over het scholencomplex Borodin- laan worden voorbereidende bespre kingen gevoerd. De aanvang van de voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden aan de Schie- damseweg hoek Pr. Beatrixlaan, hangt af van het verlenen van beno digde vergunningen en toestemmin gen, zomede van het beschikbaar stellen van geldleningen. Het gebouw zal ongeveer 18 maanden na de aan vang van de bouw kunnen worden op geleverd. Deze winter zullen Uw jongens geen kou hebben, want U stuurt ze met zo'n lekker war me nylon anorak naar school. Jongens en meisjes anorak van een mooie kwaliteit nylon, wa terafstotend met leacryl tussen- voering, zelf te wassen. Zolang de voorraad strekt, ver kopen wij deze ongelofelijk voordelige nylon anoraks, voor jongens en meisjes van ong. 4 tot 12 jaar. schot te verlenen van 4.440.000 voor de bouw van 584 woningen. De bouw is niet doorgegaan. In 1928 werd aan het bos een stuk onttrokken voor de bouw van een abattoir- Deze bouw ging ook niet door. Een bestemmingsplan lag toen reeds klaar om van het Sterrebos en het Volkspark een industriegebied te maken, terwijl aan een eventuele woningbouw ook geen weerstand ge boden zou kunnen worden. Op 30 nov. 1945 neemt de raad 'een voorstel aan van burgemeester en wethouders om 15.000 beschikbaar te stellen voor het park om dit te herstellen van de geleden schade, ontstaan in de oorlogsjaren. Omdat er van uitgegaan werd, zo snel mo gelijk hoge bomen te krijgen en om financiële redenen, werd het Volks park volgeplant met populieren. In mei 1950 werd weer een groot deel vön het park weggezaagd. Bur gemeester en wethouders stelden de woningbouw als een eerste urgentie. Met klem werd er in de raad op aan gedrongen geen recreatiegebieden op te offeren, wanneer er elders geen andere ruimten beschikbaar zouden zijn. Op 17 nov. 1950 legden burgemees ter en wethouders de raad voor een overeenkomst aan te gaan met Wilton- Fijenoord N.V- inzake de verkoop van het Sterrebos en een gedeelte van het Volkspark. De opbrengst zou worden gebruikt voor de aanleg van nieuwe recreatie gebieden. Gedacht werd aan een be plante wandelpromenade aan de Maasboulevard, sportvelden in Kethel en een groot recreatiegebied met Volkstuinen in Kethel. De verkoop van de gronden ging door en voor de zoveelste maal werd gepleit om van het resterende park niets meer af te brokkelen, daar er toen reeds een grote behoefte aan groen bestond in dat deel van de stad. In de winter van 1966-1967 is een begin gemaakt met de aanleg van de West-Frankenlandsedijk, welke thans is voltooid. Het nieuwe dijklichaam heeft naast zijn waterkerende func tie ook een gunstige werking om an dere invloeden tegen te houden, die de vorm van het Volkspark in de toe komst zouden kunnen bedreigen. In het nieuwe plan zal het geheel nieuw aan te leggen gedeelte tussen de Vlaardingerdijk en de Adm. de Ruyterstraat aangepast worden aan het karakter van het overige te res taureren gedeelte van het park. In dit nieuw aan te leggen deel be* vinden zich speelweiden, zitgelegen heden, terwijl voorts in een natuur lijk padenbeloop een wandelgelegen heid is gesitueerd met afwisselende beelden van beslotenheid en ruimte. De beplantingsvakken zullen wor den ingeplant met een grote schake ring van soorten. In deze beplantin gen zullen greppels gegraven worden om een goede waterbeheersing te verkrijgen Aanplanting Er zullen in het nieuw aan te leg gen park 40 soorten gebruikt worden om de boom- en struiklaag te gaan vormen. De kruidlaag zal zich in de toekomst zelf gaan vormen door het inwaaien van zaden van kruidachtige planten en door de aanwezigheid van mens en dier. In totaal zullen er 25.000 stuks bo men en struiken verwerkt worden: Belangrijker dan de hoeveelheid is de kwaliteit van de bomen en strui ken. Daar zal zorg voor gedragen moeten worden, zodat het Volkspark kan uitgroeien tot een bos met impo nerende eiken en beuken, die de kam pioenpeppels van nu zullen overkrui- Binnenkort zal de plantsoenen dienst met een nieuwe aanleg begin nen en in het plantseizoen zullen in enorme aantallen de boompjes en heesters worden uitgezet. De verwachtingen zijn, dat over een jaar of vijf, deze boompjes en struiken reeds gegroeid zijn tot een hoogte van enkele meters en dat over een 10-tal jaren gesproken kan worden van een bos. In de omgeving van Schiedam kan men een dergelijke ontwikkeling waarnemen, t.w. bij het bos rondom Hoogvliet, dat 5-8 jaar oud is. Op één hectare (1O.0Q0 m2) worden 10.000 boompjes en struiken uitgezet en 5.000 daarvan zullen elzen zijn. De els, de grote bondgenoot van de bosbouwers, die in zijn jonge jaren al zo goed bestand is tegen wind, biedt beschutting aan de andere soor ten, 2 tot 3 jaar is hij hun bescher mer en omdat, „ondank ook des el zen loon is", geeft men hem dan hal verwege zijn stam een bijlslag. Hij wordt, dat is de vakterm, ge kopt, met het gevolg dat hij breed uit gaat groeien, veel schaduw geeft en de groei van onkruid onderdrukt. Na 5 jaar is zijn taak volbracht en wordt hij weggekapt. Nu gaan alle andere bomen pas goed het spel spe len van: wie het eerst boven is. De achterblijvers moeten sneuve len en worden verwijderd als er om de 2 jaar wordt gedund. Dat dunnen gaat door, totdat er van de 10.000 op die ene hectare nog slechts 600 tot 800 over zijn. Welke soorten, zijn nu eigenlijk de overblijvende bomen? De meeste zijn, wat de bosbouwers noemen de soorten van het noord west europese woud. Daarmede be doelen ze bomen en ook heesters, die hier gezien het klimaat op hun plaats zijn, zoals: eik, beuk, es. mei doorn, gelderse roos, vogelkers, lijs terbes, enz. Zij worden gemengd geplant, waar bij de eik en de beuk duidelijk een meerderheid gaan vormen en dit is geen toeval, want een bos aanleggen in de toekomst kijken. Het karakter van het mooiste recreatiebos wordt immers bepaald door deze twee soor ten. Hoe het gaat worden Anders dan bij de aanleg v^n plantsoenen, waarbij min of meer een definitieve aanleg plaatsvindt, welke slechts wacht op de groei van de beplanting en welke een normaal onderhoud vergt, vraagt het uit te voeren project van parkaanleg een begeleiding, d.w.z. een reeks van min of meer ingrijpende handelingen in de loop der jaren, die veel verder gaat dan normaal plantsoenonder- houd, totdat uiteindelijk het beoog de doel wordt bereikt- Bij de eerste aanleg zal het dan ook voor velen niet duidelijk zijn wat nu eigenlijk wordt bedoeld en na gestreefd. Bij een globale inventarisatie van het park is te zien, dat de boomlaag voor 90 procent uit populieren be staat, dit tengevolge van de aanpak in 1945-1946. Zo'n hoog percentage veroorzaakt een grote eentonigheid en het is bekend, dat een populier niet ouder zal worden dan 40-50 jaar. Oudere exemplaren kunnen wegens het gevaar van omwaaien niet ge handhaafd worden. De functie van een populier in een bos of een park is bescherming te ge ven aan de ouder wordende langza mer groeiende gewlassen, zoals eik en beuk. Wanneer de blijvende beplanting om licht en ruimte vraagt, zal de po pulier echter „het veld moeten rui men", waarna hij geen overheersen de rol meer speelt Aangezien het gedeelte van het park tussen de Vlaardingerdijk en de Adm. de Ruyterstraat geheel opge hoogd moet worden, omdat dit gedeel te in een kom ligt en de waterstand Weinig publiek bij kransl egging Er was zondagmorgen niet veel belangstelling voor de kranslegging bij het monument voor de gevalle nen in de tweede oorlog. Uit het En gelse plaatsje Wandsworth was een krans naar Schiedam gezonden en omgekeerd deed Schiedam hetzelfde naar Wandworth. Burgemeester Roelfsema legde de krans bij het monument, in tegenwoordigheid van enkele plaatselijke autoriteiten en vertegenwoordigers uit de kringen van het voormalig verzet. hierdoor altijd te hoog staat zal er van de reeds kwijnende heesterlaag niets meer overblijven. Om de groei- voorwaarden voor een nieuwe hees terlaag te verkrijgen is veel licht no dig en zullen met name in dit ge deelte van het park, dan ook om die reden de schaduwgevende populieren d.m.v. kaalslag geheel moeten ver dwijnen. Wanneer de populieren en de resterende heesters verwijderd zijn, is er tevens de gelegenheid om het karakter van dit gedeelte aan te passen aan het overige park. In dit laatste gedeelte van het park zullen de te nemen maatregelen minder in grijpend en op een geheel andere Wij ze kunnen plaats vinden. De beplanting in het te restaureren deel van het park zal moeten worden verjongd. Het evenwirl, tussen boom-, heester- en kruidlaag zal her steld worden door een eerste dunning bij de uitvoering van de restauratie en verder door ieder jaar deze dun ning geleidelijk voort te zetten. De populieren zullen daarbij voor het merendeel gaan verdwijnen, de aanwezige eiken en andere waarde volle bomen blijven gespaard en een gezonder heesierlaag wordt aange bracht. Deze verjonging zal na 5 jaar verwezenlijkt zijn. CONCERT LEGER DES HEILS Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het muziekkorps van het Leger des Heils is in de gere formeerde Magnalia Deikerk een concert gegeven, waarvoor goede be langstelling bestond. Medewerking werd verleend door enkele zangbri gades uit Rotterdam. De heer G. van der Schoor bespeelde het kerkor gel. BIJ ONTPLOFFING GEDOOD Bij een ontploffing in een blikfabriek te Lint bij Antwerpen zijn de heer M. Akkermans uit Schiedam en (twee Belgen om het leven gekomen. De heer Broeckx eveneens uit Schiedam liep verwondingen op. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze prima kwaliteit nylon anoraks, in leuk sportief mo del met capuchon. In de kleu ren rood en groen. Elke vrijdagavond tot 9 uur open De afdeling Schiedam van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale houdt vrij dag 22- november in de zaal Irene het jaarsfeest, waarvoor een gevarieerd programma is samengesteld. Zo zal door de afdeling. Werkende Jeugd een „Rollenspel" worden op gevoerd. Daarna brengen de Schouw spelers het blijspel ,,,Een dolle boel om een voetbalpoel" ten tonele. Aan dit spel werken mee Henk Nieuwenkamp, Ditte Vermey, Coby Koster, Jaap Jonker, Olly v.d. Waal, Ida- Hans van Bokkem en Dick van Zwienen. De regie wordt verzorgd door A. J. 't Hart. Een Combo van het Leger des Heils. zorgt voor de muziek ten geho re en zal liederen begeleiden. Er vindt ook een huldiging plaats van jubilarissen, de beren N. Louis, W. Wessel, C. Martijnse, J. de Lange, zijn' til. 40 jaar lid en de heren H. Meyers en A. Vervoort 25 jaar. Het woord zal worden gevoerd door de heer Tj. H. Daane, lid van het hoofdbestuur. De eerstvolgende filmavond van de Schiedamse Filmkring is dinsdag 19 november, waarin zal worden ver toond: „Moed voor elke dag," de eerste speelfilm van Edval Schorm. Het is de geschiedenis van de jonge communist Jarda Lukes, metaalar beider en actief voorman in de vak beweging. We zitten in de gezellige huiskamer, met een deel van de groep en de f heer Van der Meer vertelt: „Toen we begonnen drie jen een half jaar geleden was de cabaretvorm nog niet zo eelangrijk. Belangrijker was toen, dat we spraken over ca baret en dat we naar anderen gin gen kijken awue waren ervan ove tuigd, dat, wilden we slagen, wè een geheel eigen stijl moesten vin den. We hebben zo door vallen en opstaan een eigen programma kun nen maken. We hebben het hele maal zelf geschreven. Ook de muziek is voor een groot deel afkomstig van eigen mensen. Het heeft wel twee jaar geduurd voor dat we werkelijk met een eigen programma gingen optreden. We wilden zo goed mogelijk voor de dag komen. Het programma begint typisch gereformeerd. V'e begin nen namelijk het cabaret op een manier zoals ze verwachten dat we juist niet zouden beginnen. We staan op een rij op het podium een beetje tuttig, gniffelend, verlegen en dan barsten we op eens los. Ja, jongens, laten we eens even wat voordoen". Ze gaan allemaal op een rij staan en besluiten het nummer Tiroler Holtszakken boeboeberinnen te spre ien. Een geweldig leuk nummer dat met enthousiasme wordt gebracht. De leden van de groep besteden heel wat vrije tijd aan het cabaret, hoewel de meesten nog op school zijn of studeren. De heer Van der Meer gaat verder: „Tussendoor hebben we vorig jaar ook nog een speciaal kerstcabaret in elkaar gedraaid. We hebben op onze eigen wijze met verschillende typen het kerstgebeuren uitge beeld. Het werd in de kerk ge speeld. Over het algemeen waren de mensen erg enthousiast en ook dit jaar zijn we van plan met kerst weer een cabaret in elkaar te zet ten". De groep treedt vooral op tijdens wijkavonden en voor clubs en so ciëteiten. De meeste nummers heb ben betrekking op de kerk. Eén van de jongens zegt: „We willen vooral de confessionele kerkgangers be reiken en ze een spiegel voorhou den. We willen ze in contact bren- gren met situaties zoals wij jonge ren die op het ogenblik beleven. Spannitig We hebben bijzonder leuke ervarin gen. Zo zijn we bijvoorbeeld een keer opgetreden voor de schippers in „De Veilige Haven". We hadden van te voren zorgvuldig het pro gramma opgebouwd. De moeilijk heid is, hoe zal de zaal reageren. Voelen ze direct aan wat wij bedoe len. We waren zelf ook doodzenuw achtig. Zouden we het redden. Je voelt de spanning. En dan opeens dan merk je dat je ze te pakken hebt. Op een gegeven moment gaan de meisjes met bloemen de zaal in, die delen ze dan uit. Ze ver wachten dat helemaal niet; die i reacties, geweldig". De kostuums die de leden tijdens een optreden dragen zijn ook allemaal zelf gemaakt met behulp van één van de vaders, die coupeur is. De DRIE EN EEN HALF JAAR geleden werd in Schiedam de cabaretver eniging Polygonum Hydropiper op gericht. Een naam die velen nogal vreemd in de oren klinkt en vaak de vreemdste verbasteringen moet on dergaan. De groep is ontstaan in de gerefor meerde sociëteit Ons Home in Schiedam. Zoals in zovele sociëtei ten en clubs bleek ook hier bij jon geren de behoefte zich creatief te uiten. De groep bestaat op het ogen blik uit 15 jongelui, jonge mensen die zeker eenmaal in de week bij elkaar komen en enthousiast repe- ren onder leiding van de heer Van der Meer. mannen zijn allemaal in knicker bocker gestoken, de meisjes dragen een fraaie witte blouse. Verder heb ben ze ook een goed verzorgd pro grammablad met leuke tekeningen van Rien Poortvliet. Polygonum Hydropiper wil niet sar castisch zijn, zij willen de mensen door hun enthousiasme blij maken. Ze zeggen zelf: „We zouden ons dood schamen als er mensen de zaal uitliepen, die zich aan ons erger den". Hoe zijn ze aan die naam gekomen? „Nou, we zijn zomaar op een zon dagavond bij elkaar gaan zitten. We vonden dat het een moeilijke naam moest worden. Iets dat moeilijk klinkt. We hebben de encyclopedie er bij gehaald en hebben zitten zoe ken. Zo kwamen we op hydro, wa ter, piper is peper en polygonum is veelhoekig. Van daar Polygonum Hydropiper. We vonden het gewoon een gekke naam. Zakelijk leider van de groep is Mart van Walsum. Regisseur en leider van de groep is de heer Van der Meer. Hij hoopt nog zeker een jaar met het oude programma te kunnen optre den. Maar, zo zegt hij, we blijven bijschaven en repeteren dat is noodzakelijk. En optreden natuur lijk.

De Havenloods | 1968 | | pagina 23