- Op Duinrel vast de spieren losmaken voor wintersport Andere spelletjes, eendere jeugd, eendere verlangens RADIO LEO RADIO LEO Jfl #?«ilÈsM ■BalK H.P.V. wint Schiedam investeerde in '6719,5 miljoen NU DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 S'dam 15 'v IpfffTi |g - 4. «>v V-*" -,^- moet je met die lange latten heen Je kunt raar terecht komen, Over enkele weken begint de uittocht weer van duizenden Ne derlanders naar de bekende en mondaine, maar ook naar de min der bekende en kleine wintersport plaatsen in Oostenrijk, Zwitser land, Italië en Tsjecho-Slowakije. Een groot deel van die Nederlan ders gaat, en vooral in de decem bermaand, niet in de eerste plaats om het sportieve genoegen van het skiënd Zij zoeken de gezelligheid van het après-ski in de kleine dorpscafeetjes. Een kleiner per centage staat echter over enkele weken, hoewel in het begin mis schien nog wat wankel op de lange latten om daarna met een enorme vaart langs de besneeuwde hel lingen te glijden! Wij hebben vast een voorproefje beleefd van zo'n sportieve winter sportvakantie, tijdens de lessen die op het landgoed „Duinrel" bij Was senaar worden gegeven. Ieder jaar weer organiseert de Nederlandse Reisvereniging daar skilessen, die worden, gegeven door ervaren skilera- Uniek in Nederland zijn de banen van piasave volgens de heer Bart Oort, die de leiding heeft over de 8 skileraren. Hij zegt ervan: „Piasave wordt gemaakt van de nerf van een palmblad, dat afkomstig is uit Sier ra Leone. Piasave neemt snel vocht op, dat is heel belangrijk. Er bestaat een geweldige belang stelling voor de lessen. We hebben ongeveer 900 deelnemers, die op za terdag of zondag hier terecht kun nen. En het is niet duur. Voor tien lessen van anderhalf uur betalen ze f 50,-, daar komt dan nog wel f 6,-, bij eventueel voor de huur van de ski-schoenen. De deelnemers zijn wel verplicht lid te worden van de Ne derlandse Reis Vereniging. Die kos ten komen dan op f7,50. Dat is al les. De lessen worden gegeven op za terdag en zondag. Er is ook een spe ciale kindercursus. De leerlingen die we hier hebben komen uit alle delen van het land. Er zijn er zelfs die he lemaal uit België komen. Dat zegt toch wel iets. De leraren die we hebben zijn over het algemeen lera ren in de lichamelijke opvoeding die een speciale ski-cursus in Oostenrijk hebben gevolgd. In januari starten er weer nieuwe lessen. Waarschijnlijk in de 2e of 3e week. Het is dan ook mogelijk om bijvoorbeeld 2, 3, 5 of 10 lessen te nemen omdat het voor de mensen die ln februari óf 'rriaart met vakantie gaan niet meer moge lijk is een hele cursus te volgen. Op 15 december zijn we van plan een demonstratiedag te organiseren en ook wedstrijden te houden tussen de leerlingen en de klassen onderling. Dat kan hier gemakkelijk We heb ben tien banen maar we ontdekken steeds meer mogelijkheden." Het is inderdaad goed mogelijk op Duinrel om de in voorgaande jaren misschien moeilijk en met veel val len en opstaan behaalde resultaten de besneeuwde hellingen weer wat op peil te brengen. Het is ook goed il| '„t1 Ar 'J? fkx- /f****/ - i Een overzicht van de piasave-ba nen op het landgoed Duinrel" te Wassenaar. voor de meer geoefende skiërs de spieren weer wat losser te maken en met nog meer zekerheid de eerste dagen weer op de lange latten te gaan staan. Dat kan allemaal op Duinrel, waar het gewoon sportief toegaat. Er is muziek op de achtergrond, er zijn aardige leraren en langs de kanten staan altijd heel wat belangstellen den. Na afloop is het gezellig nog even napraten in de Schaapskooi, waar aan lange houten tafels onder het genot van een kop warme soep of een pilsje vast plannen gemaakt worden voor de komende wintersport vakantie. Korfbal Het pas gepromoveerde HPV heeft Schiedam op eigen terrein nog wel een nederlaag van 32 bezorgd. De wedstrijd was nog maar een paar minuten oud toen de Rotterdammers met een ver schot de leiding konden nemen. De aanval van Schiedam liet dat niet op zich zitten en het duur de dan ook niet lang oi het werd door Piet Bogaers gelijk 11. Lang bleef deze stand ongewijzigd, maar toch lukte het HPV om nog voor de rust weer een voorsprong te nemen 1—2. Na de thee draaide Schiedam be ter en dat .resulteerde in de gelijk maker door F. Veer 2—2. Schiedam werd steeds sterker, maar de schut ters hadden het vizier niet op scherp staan. Zelfs werd nog een strat- worp gemist. HPV, getraind door de oud-bokser Frits van Kempen, liet zien hoe het wel moest. Met een ver schot nam het de leiding 23, die niet meer werd afgestaan. Een voor HPV geflatteerde overwinning. Verder resultaten van de Schiedam- se teams: Hoogvliet 2Schiedam 2 54 Wion 2Schiedam 3 5—1, Char- lois Al—Schiedam Al 2—2, Schiedam BI—Vlaardingen BI 06. Over het jaar 1967 heeft de ge meente Schiedam een bedrag van f. 19.580.000 geïnvesteerd, inbegre pen 8 miljoen ten behoeve van het nieuwe ziekenhuis en omschakeling op aardgas. Overigens is het geïnvesteerde be drag lager dan in 1966, toen voor f 27.678.000 werd geïnvesteerd. Een en ander is evenwel een ge volg van de financieringsbeperkin gen. Tot dusverre hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan met de grondverwerving. Voor dat doel zijn reeds enige tijd geleden zodanige be dragen toegezegd, dat de gronden in Woudhoek en Spaland in eigendom kunnen worden verworven. Voor de financiering van aankopen in de bin nenstad wordt geput uit de rijksbij drage in de kosten van de stadssane- ring. Het reeds enige tijd uitblijven van leningen ter financiering van nieuwe werken, zelfs van zeer beperkte om vang, kan ernstige gevolgen hebben voor het normaal functioneren van de gemeentelijke diensten. Wij den ken in dit verband aan de aankoop van materieel voor de reinigings dienst. Het behoeft geen betoog, dat wij met kiem blijven aandringen op het verstrekken van middelen voor al thans de meest urgente voorzieningen. De in uitvoering zijnde werken, zo als de bouw van het ziekenhuis, het verder bouwrijpmaken van Groen- ooVd en het opspuiten van terreinen jp Woudhoek, ondervinden geen moei lijkheden van de centrale financiering. Teneinde te kunnen voldoen aan de reeds lopende verplichtingen - de z.g. pipeline - mag zo nodig vlottende schuld worden aangegaan. Ter consolidatie van deze vlottende schuld, alsmede ter financiering van de pipeline, worden van tijd tot tijd bepaalde leningen toegewezen. Instructie, het leren van de zo nood zakelijke technieken van het skiën, nu al vóór de wintersportvakantie be gint. DE BEROEMDSTE RUSSISCHE KOREN gezongen uoor ivan rciwv, Alexandrov Koor - Oeral Koo Piatnitzky Koor e.v.a. 30 cm L.P. „MELODIA" STEREO 7.90 l£ A Ein Mor 7.90 MELODIA GALACONCERT Tien beroemde klassieke oomposities op één L.P. M Wals uit serenade opus 48 (Tsjaikovski) A Slavische Mars (Tsjaikovski i O Valse Triste (Sibelius) evolutie Etude (Chopin) Kaiserwalzer (Strauss) Le Cigne (Saint Saëns\ en, ein Mittag, ein Abenc Wien (Suppé) e.a. Uitvoeringen door de beste Rus; orkesten en solisten. 30 cm LP „MELODIA" STEREO Bk I I TIJDELIJK |n| SLECHTS Weer „KLINKENDE" platen van Vierambachtsstraat 29-37 Tel- 25 67 00 - Rotterdam TAKELDRAMA Een takelwagen van de fa. Bijl was uitgerukt, teneinde een personenauto, die aan de Dorpsstraat in Kethel in de sloot was geraakt, daaruit te ha len. Na dit karwei, reed de takelwa gen een eindje de kerkweg op om te keren. Op de terugweg moest een te genligger worden gepasseerd waarbij de takelwagen in de berm wegzakte en kantelde. Een andere kraanwagen verscheen om de verongelukte dito op de weg te brengen. „Geef de kinderen speel ruimte", vragen ouders van jonge kinderen in deze tijd en zoals ook hier de ouden zingen, piepen de jongen. Want nog niet zo lang ge leden heeft bv. de jeugd van het Schiedamse Groen- oord een verlanglijstje inge diend en bij vrijwel allen stond bovenaan: „speelge- legenheid". In dat opzicht is er weinig of niets veranderd in de Joop der jaren. Slechts de spelen zelf zijn gedeeltelijk gewijzigd en zijn aangepast aan de tijdsomstandighe den. De „Westerns" heb ben gezorgd voor de schiet- rage zo hier en daar is het „paw" of „beng" niet van de lucht, waarbij vele gefingeerde doden vallen. Zij zijn de verpersoonlij king van het geweld, dat in televisie-dramatiek wordt ontketend. Maar overigens, de jeugd van 1968 verschilt in het al gemeen weinig met die van drie eeuwen geleden. Om maar met een zeer kwalijke zaak te beginnen: in het jaar 1600 maakte de Schiedamse politie een akte op met betrekking tot het geen in het nachtelijk uur was gesignaleerd. Dat be trof zekere Gysgen Cors- sendochter, een dochter van Cors Dircxz. Gysgen was op het verkeerde pad ge raakt, om precies te zijn, in het „steechgen van Sy- mon Veris op den Dam", een zijsteeg dus van de Dam. Gysgen was, „wel droncken ende vol wesende, ruyekende zeer van de ge brande wyn ofte van ande ren stereken dranck". Het gebeurde „op een Meyennacht, bij schoon en- de claer weder, sonder re gens en „dochters" met verschillende voornamen zijn geweest, die of in een „steechgen" stonden, al of niet „vol wesende van ster- eken dranck". En ook in die tijd pro beerde de overheid daar wat aan te doen. Zo werd in 1623 een keur vastgesteld" om aan het veelvuldig bezoek van jon gelieden aan herbergen, vooral gedurende de week einden, paal en perk te stel len. Dat was een ergenis voor „veele vroeme luy- den" zodat er straffen wer den gesteld op het „gelagen houden, het wille speele ofte ontucht bedruyven". Ruim drie eeuwen later moet helaas geconstateerd worden, dat die keur geen blijvende werking heeft ge had, indien er althans enige werking ooit is geweest. Doch daar gaat het niet om. Want ook het dobbelspel werd te vuur en te zwaard bestreden, waartoe in 1583 een verordening werd uit gevaardigd. Het werd ver boden: „Te rijfelen, beun, couck te hacken, quaecke te houden ofte ghelijcken ofte andere speelen ofte an dere dobbeleryen te doen". Maar het dobbelen is door de jaren heen doorgegaan, het werd zelfs rustig op straat gespeeld, waarbij al leen moest worden gezorgd, dat wanneer een diender in de buurt kwam dobbelste nen en geld waren opge borgen. Het „rijfelen", houden van verloting, is ook nu nog aan sterke banden gelegd maar sinds jaar en dag maakt het doel wel enig verschil. Voor de bouw van het Weeshuis aan de Achter weg werd een grote verlo ting toegestaan. Maar het koek hakken schijnt een gok-bezigheid te zijn ge weest, want bijzonder tij dens de kermis werd daar tegen streng opgetreden. Fikkie stoken Er zullen weinig dagen voorbij gaan, waarop de politie niet te maken krijgt met de een of andere vorm van straatschenderijof dat nu vernieling van aan plantingen in plantsoenen betreft, dan wel ingooien van ruiten of beschadigen van auto's. Deze laatste groep speelde in 1600 nog geen'rol, doch niettemin werd ook toen geklaagd over „groote insolentie ende ongeregeltheyt gepleecht" door de jeugd, o.m. door „stoocken van vyeren op s heeren straten ende onbe- hoorlycke plaetsen". Wat deze laatste waren, werd niet vermeld. De politie, ook niet mis, dreigde, dat degenen die bi.i dat „vuyeren" stoken werd betrapt, niet alleen het geld dat zij bij zich houden kwijt zouden zijn, doch dat „daer beneffens de hoeden ofte mutsen, dije se op hunlie- der hooft hebben", verbeurd verklaard. Maar het brandgevaar moest worden bezworen en daarom werd bepaald, dat vanwege de „groote swa- richeyden van brant, twelck God verhoede" alleen onder een goede schoorsteen vuur gestookt mocht worden. En voorts mocht „nyemant langs de straet gaen met enige ongedecte coolpotten, daer er vyer in is". Spelen op straat Hoewel er in die tijd nog geen auto's, nog minder bromfietsen en zelfs geen fietsen waren die verkeers gevaren teweeg brachten, werd er toch reeds geklaagd over de overlast die werd ondervonden door het spe len op straat. Met name werden genoemd: „caetsen, balslaan ende schyeten, ofte het werpen met steenen". De burgerij kon daardoor niet rustig op straat lopen. In die tijd kon de jeugd wel de gewone spelletjes spelen op straat. In de ze ventiende eeuw was bv. het stokpaardje, de tol, en de trommel erg in trek. Voor de meisjes waren de poppen „en vogue". Door de eeuwen heen hebben zich vele kinderspelen weten te handhaven, het knikkeren, touwspringen, ballen, enz. Maar de jeugd bleef al tijd de jeugd waarover kon worden geklaagd. De sta tistieken uit 1896, geven aan, dat meer dan de helft van het aantal gepleegde baldadigheden op rekening moest worden geschreven van kinderen beneden de leeftijd van zestien jaar. Johan Braakensiek ty peerde in 1894 de straat jongen als een despoot, ge zeten op een troon. Die te kening heeft aan actuali teit echt niet ingeboet. Bij het „kastiespel" wer den ballen door ramen ge smeten en met „keilen" ge beurde hetzelfde met steen tjes. De kruiwagen, het hobbelpaard en paardespel moge uit de tijd zijn ge raakt, doch wie bv. rol schaatsen als een modern spel beziet heeft het mis, want reeds in 1790 werd deze „nieuwigheid" in Den Haag gedemonstreerd. Het verlangen van de he dendaagse jeugd naar speel ruimte is dus beslist niet nieuw en de problemen zijn niet minder groot dan zo'n eeuw of drie geleden. LEO 'T HART Grote Kerk: A. D. Klaassen, Schiedam. „DRIE x DRIE 9" KINOER KLANKEH KLEURENPIMT CLIVIA, SWIEBERTJE. TOONTJE, LEEN JONGEWAARD, HERBERT JOEKS, WIM SONNEVELD. PIPO. MIEKE BOS, JASPERINA DE JONG E. A. 39 cm L.P. STEREO SLECHTS W Weer een „KLINKENDE" plaat van Vierambachtsstraat 29-37 Tel- 25 67 00 - Rotterdam Heeft U wel 's een prijskrant van vaste planten ingekeken. Dan weet U dat de aanschaf ervan in de papieren loopt. Des te meer loont een bezoek aan ons tuincentrum met die speciale 'aanbiedingen. Levensboom (Thuya occ.). Snelgroeiende konifeer, als haag- of sierplant, winter en zomer groen. Veronica armstrongi. Een zeer winterharde plant, (de hele winter mooi goudkleurig oran jebruin). Bijzonder aan te be velen voor de tuin, border of balkon. Is sterk vertakt maar blijft laag. Ribes Sang. De voorjaarshees ter die voor de mooiste rose- rode bloesem zorgt en als een der eersten in Uw tuin bloeit. KERKDIENSTEN Gereformeerde kerk: Oosterkerk, Rotter- damsedijk 289, zondag v.m. 10 uur: ds. J. C. van Veen. zondag n.m. d uur ds. K. H. Schu ring; Kethel ,.De Ark", Zwaluwlaan 103, zondag v.m. 9-10.30 uur: ds. J. H. Nammens- ma, zondag n.m. 5 uur: ds. J. C. van Veen, Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 69, zondag v.m! 10 uur: ds. C. van Zuylen. bevestiging ambtsdragers, zondag n.m. 5 uur: ds. J. H. Nammensma. „De Goede Haven keiandsedljk 1. zondag v.m. 10 uur: H. de Vries, Amsterdam, zondag n.m. ds. C. van Zuylen; Julianakerk. Burg, pertlaan 29. zondag v.m. 10 uur: ds. Schuring, zondag n.m. 3 uur: ds. w u. ds. K. Blei, Vlaardin- l. Ravesloot, Veen, 19 u. ds. E. H. Kalkman, Maassluis. Bethelkerk: 10 u. ds. A. D. Klaassen. Opstandlngskerk: 10 u. ds. J. W. Zimmer man H. Doop, 19 u. ds. A. le Cog Jeugd- dienst. Vredeskerk: 10 u. ds. A. le Coq, 19 u. ds. J. w. Zimmerman. Dorpskerk: 10 u. ds. E. Verwaal, 19 Vrijdag en zaterdag verkopen ons tuincentrum deze 3 vaste planten kweekprodukten door elkaar per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen Gtin tol. of schrift Akker, Rotterdam. Chr. Geref. kerk, Warande: 9.30 u. en 16 u., ds. M. Geleynse uit Hilversum. Ned. Herv. Geref. Evangelisatiegebouw Irene: 10 u. ds. H. G u„ Grotekerk ds. J. reiding H.A. CLUBHUIZEN IN SCHIEDAM VRAGEN COLLECTANTEN De gezamenlijke clubhuizen Schiedam, namelijk De Jeugdhav* Albardastraat 69, St. Joris Doelen"] Doeleplein 1, Centrum Dukdalf, Maas» dijk 1, Don Bosco, Lange Haven 9| en St. Jan Overschiesestraat 42, i men volgende week deel aan de i tionale actie onder het motto Natioi naai Jeugdzorg Fonds. De clubhuizen bieden niet alleei ruimte en vrijetijdsbesteding aan di jeugd maar ook hulp en begeleidinA waar dit nodig is. In Schiedam wordt dit werk verricht door 16 beroepaA krachten en 65 vrijwilligers (stersjj Per week bezoeken gemiddeld tot 300 mensen een clubhuis. Hoewel dit werk door de overhei! wordt gesubsidieerd zij neeijp van elke gulden drie kwartjes voor haar rekening moet er ondanks de contributie toch nog veel geld bij. Vandaar dat deze actie wordt ge voerd. De gezamenlijke clubhuizen hebben nu in de eerste plaats mensen nodig die met intekenlijsten langs de deu ren willen gaan van maandag 18 tot en met vrijdag 22 november fer zijn 500 lijstlopers nodig die ieder 50 adressen afgaan). Verder zijn er voor de buscollecte op zaterdag 23 november 100 collectanten nodig. Zij die dit belanrijke sociale wprk op deze wijze willen steunen kunnen zich opgeven bij: A. Duyvesteljn, Nassaulaan 65. C. Verwey, Maas dijk 1, juffr. Bootsman, Alberdastr. 69, juffr. Kreffer, Doeleplein 1, H. Knikkink, Overschiesestraat 42, van Oeffelen, Lange Haven 92.

De Havenloods | 1968 | | pagina 25