V raagbaak voor de vrouw met wetenschappelijke achtergrond Deze winter dikke hakken, maar slanke hak wint veld Paco Tijd van intieme handboekjes is voorbij Purolh°udi WASAUTOMAAT DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 35 't Is de. eeVSte profiel van de vrouiv van deze tijd heeft vrouwen-W.P. de redactie voor ogen gestaan bij de conceptie voor mannen' van dit boek nu... beduidend goedkoper Nu die koude winterdagen weer gaan aanbreken, heeft U de kans om voor Uw man en zoons heerlijk warme, extra lange herensokken te kopen voor een spotprijs. Lange herensokken in twee prachtige kwaliteiten: wol mousse en wol terlenka. Koop deze sokken uit de series van 3.95 en 4.95, in vele be schaafde dessins en kleuren en in alle courante maten, nu door elkaar voor nog géén twee gulden. Een oud huis aan een minder mooi gedeelte van de Amsterdamse Herengracht. Een krakend huig met trapjes en overloopjes, een huis waar wijsheid gebundeld wordt. In eeri achterkamertje, met een laag plafond en uitzicht op een ander achterkamertje werkt Tillymarijn Mengelberg, chef-redactrice van de Winkler Prins Encyclopedieën, zoals officieel de titel is. Het vertrek is clean, in tegenstelling tot hetgeen je eigenlijk zou verwachten. Een bureau, een langwerpige smalle tafel met vier stoelen en daarbovèn kille metalen lampen. Achter het bureau, tegen de muur, een lage boekenkast met alle W.P.'s. Op het bureau ligt het jongste geesteskind: de moderne W.P. voor de Vrouw. Tillymarijn Mengelberg, de vrouw achter de encyclopedieën, praat bedachtzaam, af en toe zoekend naar woorden, verheugd te horen dat haar W.P. in de smaak valt. wen haar beschermend heeft opge legd, roept een aantal twijfels op. Men zou zich zelfs kunnen afvragen: is zulk een uitgave op zich niet al een anachronisme? De tijd van de intieme handboekjes is immers voor bij; meer dan ooit richt de interesse van de vrouw zich op het gehele be staan van de mens. En dat is nog niet alles, ook in omgekeerde richting heeft een ver schuiving plaats: wie zal ontkennen dat de traditionele domeinen van de vrouw, het huishouden, de opvoeding, de kookkunst, ja zelfs de mode meer en meer óók door de man betreden worden? Er is, kortom, sprake van een toenemende integratie van man nelijke en vrouwelijke activiteiten en belangstellingen, een integratie die duidelijk gestalte krijgt in het mo derne gezin. Dat alles neemt niet weg dat de vrouw een vrouw blijft en de man een man, en dat de behoefte aan een eigen profiel beiden gelijkelijk ken merkt. Het profiel van de vrouw van deze tijd heeft de redactie voor ogen gestaan bij de conceptie van dit boek." Nieuwe onderwerpen „Je kunt het een vraagbaak voor de vrouw noemen met een weten schappelijke achtergrond. Er is een heel hoofdstuk over geboorteregeling we hebben zelfs het zetsel open gebroken om de jongste pauselijk en cycliek te kunnen vermelden de jeugdproblematiek wordt behandeld, stof die je vroeger niet in een ency clopedie tegenkwam." Behalve informatie over historische, juridische, medische, psychologische en opvoedkundige zaken, worden ook onderwerpen behandeld, die men als typisch vrouwelij-k zou kunnen kwali ficeren, hoewel het duidelijk is, zo* als uit het voorwoord blijkt, dat ook mannen deze terreinen betreden heb ben. Enkele voorbeelden: sieraden, koken, kamerplanten, schoonheids verzorging, warenkennis, woningin richting, lichaamsverzorging, naaien, borduren, haken, breien, enz. „Ja, iedere vrouw is huisvrouw, wat voor beroep ze verder uitvoert. Het is gewoon een vak apart. Over die synthetische stoffen, bijvoorbeeld waarvan met de regelmaat van de klok nieuwe op de markt komen, je weet gewoon niet meer waar je aan toe bent!" Het verschil tussen de Mo derne W.P. voor de Vrouw en de gro te W.P- kan met een enkel voor beeldje aangetoond worden. Het onderwerp „Zilver" wordt in de laatstgenoemde helemaal weten schappelijk behandeld. In de W.P. voor de vrouw komt een klein tikje wetenschap om de hoek kijken, maar daarnaast wordt uitgebreid aandacht besteed aan de behandeling van het metaal. Twaalf jaar geleden kwam ze bij Uitgeversmaatschappij Elsevier. „Ik ben begonnen met een muziek-ency- clopedie en daarna ben ik gestapt in de grote encyclopedie-redactie. We maken een grote W.P. in 20 delen, maar daarnaast ook specialistische werken zoals over muziek, kunst, techniek. Er is dan ook een alpha en een beta-redactie. In het begin van de vijftiger jaren", aldus mej. Mengelberg, „was er al een W.P. voor de vrouw verschenen. Die was veel meer algemeen. Aan deze nieu we encyclopedie hebben we verschrik kelijk veel plezier gehad. We hebben geprobeerd de stof waarmee de vrouw in het dagelijkse leven in aan raking komt in dit boek bijeen te brengen. U weet het zelf wel, er is enorm veel voorlichting op allerlei terrein, maar het zijn allemaal gerichte pu blicaties. Wij hebben geprobeerd het hele scala in een handig boek sa men te vatten. We hebben die onder werpen genomen, die per traditie vrouwelijk zijn, maar ook onderwer pen van algemeen menselijke aard en die vanuit haar standpunt belicht. Het is een boek geworden, weliswaar voor de vróuw, maar een dat ook de man met veel interesse zal inkij ken. 't Is de eerste vrouwencyclo pedie voor mannen" zei het hoofd van de Winkler' Prins redactie, de heerK. A. With." Anachronisme In haar voorwoord van de nieuwe W.P., schrijft Tillymarijn Mengelberg het volgende daarover: „De uitgave van een encyclopedie voor de vrouw in een tijd waarin de vrouw de tra ditionele beperkingen schijnt te door breken die een geschiedenis van eeu- sinterklaas Zoekt U een echt waardevol Sinterklaascadeau voor Uw zoon of dochterdan helpen wij U beslist aan een idee. Een mikroskoop, een leerzaam geschenk, waarmee ze tal van interessante experimenten kun- Met 3 objectieven (voor een vergroting van 100,200 en 300 maal), belichtingsspiegel en een haarscherp instelbaar occulair. Compleet met gebruiksaanwij zing, glaasjes en prachtige draag- en bewaarkoffer voor nog géén vijftien gulden. Totale lengte 20 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze mikroskoop die 100, 200 en 300 maal vergroot, met belichtingsspiegel, instelbaar occulair, glaasjes, gebruiksaan wijzing en draag- tot 9 uur open De praktijk „De praktijk is er meer bijge haald," zegt mej. Mengelberg. De redactie heeft voor de samenstelling van het boek samengewerkt met diverse instellingen en deskundigen. Alle artikelen werden ter controle ge zonden naar de desbetreffende instan ties. „Ik ben wel eens wanhopig geweest als het tijdschema niét helemaal ge haald kon worden, en dan slaakte je weer een zucht van verlichting als bleek dat alles tóch terecht kwam". Hoe ontstaat eigenlijk" een encyclo pedie? „We zijn een jaar aan het werk geweest, maar lang daarvoor is er natuurlijk al over gepraat. De aan looptijd is veel langer, de opzet groeit langzaam en dan ga je met alle medewerkers rond de tafel zit ten voor een brainstorming. Je deelt het allereerst rubrieksge- wijs in, grote gebieden vaststellen, zoals mode, schoonheidsverzorging, culinaria, edelstenen enzovoorts- Als we dat aangegeven hebben worden die rubrieken helemaal uitgeplozen. Medewerkers en specialisten worden aangezocht om over bepaalde dingen te schrijven, en zo groeit het lang zaam." Mej. Mengelberg heeft alles wat in de W.P. staat geredigeerd. Ook de grote W.P. en de Visum. E. v.d. M. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze lange herensokken van een prachtige wol-mousse en wol-terlenka, in een enorm as sortiment dessins en kleuren en in alle courante maten (als U er vroeg bij bent, heeft U de grootste keus) per paar Elke vrijdagavond tot 9 uur open Géén ttl. of schrift best Mode-ontwerper Edgar Vos maak te in opdracht van de Winkler Prins deze basis-jurk. Hij staat afgebeeld bij de letter 'A van Accessoires in de moderne W. P. voor de Vrtuw. In de begeleidende tekst wordt ver teld hoe met enkele accessoires het simpele, zwarte jurkje veranderd kan worden in bijvoorbeeld een gekleed of een sportief jurkje. Op de foto Edgar Vos met zijn ontwerp. De Rotterdamse Bedrijfskaart Ver eniging Thomsen organiseert op zon dag 17 en 24 november, 1, 8, 15 en 22 december weer het jaarlijkse haven en kersttoernooi in de grote zaal van Alhena, Marconiplein, Rotterdam. Er zal 2 x 2000 op winst worden ge speeld. Aanvang tien uur. De vrouw die maar niet aan de huidige schoenmode met de dikke haktypen kan wennen, kan gerust zijn. Er is een duidelijke splitsing in de schoenmode op gang. In het komende voorjaar en de volgende zomer zullen de etalages weer tal van schoentjes laten zien met hakken, die dan wel geen naaldhakken zijn, maar die toch weer aanmerkelijk slanker zijn dan we de laatste jaren gewend waren. Dat betekent overigens helemaal niet dat het met het type schoen van nu is afge lopen. Het stevige stapwerk blijft een belangrijke plaats in het mode beeld innemen. Naaldhakken doen het nu eenmaal niet onder de zeer korte rokken. Voor al degenen die het op kort blijven houden en in mode-opzicht is dit de toch meest vooruitstrevende groep blijven de schoenen ook de volgen de zomer stevige hakken houden, zo dat men zou kunnen concluderen dat er een aparte schoenmode voor twee groepen ontstaat. Een mode voor de jeugd (en zij die zich jong blijven voelen) en een mode voor de vrouw die het wat rustiger aan wil doen. Men zou dus kunnen spreken van een splitsing in progressief en behoudend. Wat de modieuze schoen voor de ze winter betreft blijft het nog alle maal stevig, al zijn de hakken wat hoger geworden en wat eleganter van lijn. Wie met de mode mee wil doen zal zich een schoen kiezen met ronde zwaardere neuzen en hakken, die zo wel voor de sportieve als de geklede schoen van een dik type blijven. Een heerlijke wintermode eigenlijk, Schoenen voor deze winter. De bitgarneringen zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor grotere gespen of een strik, vaak van ribs- lint. De strik prijkt hier op een zeer fraaie ,,b oulevard-trotteur" Links een schoentje met een klep van ribstof, afgezet met een goud bandje. Het is een zwart model. Ook garneringen van leer worden vaak toegepast. want zelfs de vrouw die reikhalzend naar de dunnere hak uitziet zal moe ten erkennen dat het op ae schoen van nu heel wat plezieriger lopen is. Dat dit beslist niet ten koste van de elegantie behoeft te gaan bewijzen bijvoorbeeld een groot aantal schoe- j nen voor deze winter, die tussen het geklede en sportieve type in liggen en die wel met de gezellige naam „boulevard-trotteur" worden aange duid. Voor deze winter dus eigenlijk een sportieve mode al zijn er uiteraard ook geklede schoenen, die echter voor de modieuze vrouw hakken hebben die weliswaar hoger zijn, maar ste vig blijven. Gladde „levende" ledersoorten wor den voor dit alles gebruikt en voorts lak. Vooral zwart lak is In. Wat de kleuren betreft: de bruine en beige tintén nemen ir veel schakeringen een zeer belangrijke plaats in en zwart is natuurlijk ook niet weg te denken. Voor de liefhebbers van een kleurtje is er flessengroen en wijn rood. Donkerblauw wordt veel ge zien, maar als winterkleur zet don kerblauw niet vaak door. Het is een voorjaarskleur bij uitstek. Metalen gespen Doordat de leesten wat gedrongen zijn, zijn de snitten veelal hoger op de voet. Er zijn dan ook veel klep- garneringen en garneringen van band of veter. Met de metalen bitjes (zoals de kettinkjes en „streepjes" heten die dwars over de voorvoet lo pen) is het radikaal afgelopen. Be langrijk voor deze winter zijn ande re garneringen van metaal als grote glanzende gespen. Ook gespen van een soort imitatie-barnsteen worden veel gezien. Voor het meer geklede schoentje ook strikgarneringen en garneringen met goud en zilver, bijvoorbeeld in een biesje langs de klep. De Neder landse Schoenontwerper Francois d'E 1 smetteloos zui .huid zuiver_ Deze foto geeft een goed beeld van de garneringen, die voor deze win ter „in" zijn. De gespen zijn vaak groot en glanzend en zowel „goud" als „zilver". Twee lakmodellen op deze foto tonen bovendien gouden en zilveren prikrandjes (ontwerper Frangois d'E). Ook garneringen van een soort imitatiebarnsteen worden gebruikt, zoals de foto laat zien. gaf een aantal lakschoentjes, die hij met grote „gouden" of „zilveren" gespen sierde, gouden of zilveren prikrandjes (de ribbelrandjes langs de zool) mee. Laarzen Laarzen blijven ln het modebeeld nog steeds een belangrijke plaats in nemen. Ze hebben voor deze winter stevige hakken, die ook iets hoger zijn dan vorig jaar. Ze sluiten zowel onder als boven de knie nauw om het been en er wordt dan ook veel soepel glad leder voor gebruikt. Voor wie helemaal op wil vallen is er zelfs de laklaars en ter geruststelling: voor degenen die voor de winter vooral uit zijn op een suède laars, dit materiaal blijft bij de laarzen belangrijk. Voor mijnheer lijkt de enkellaars terrein te winnen. De herenschoenen tonen een gelijke ontwikkeling als de damesschoenen laten zien, al komen de heren soms ietsje achteraan. Voor de man deze winter: Schoenen met robuuste vormen, grove randen en zwaar stiksel. Ook sportieve typen dus. De schoenen laten voor mijn heer ook veel gespgarneringen zien en zelfs speelser garneringen van metaal, zijn evenals kleurcombinaties in redelijke mate te zien. In elk geval genoeg om het hippe volkje te plezie ren. STEFFIE STOKVIS Het zal u niet zo heel veel interesse ren, maar wij hebben sedert een week of twee een poes. Nooit zo'n beest in m'n huis, heeft mijn vrouw altijd en alom verkondigd, maar sedert wij een lange nacht slag geleverd hebben met een muis, die wij 's morgens om zes uur, om precies te zijn, overmeesterden, is zij door de knieën gegaan. Ze heeft gedaan wat wij in zo'n geval zo vaak presteren, ze heeft van de twee kwaden de minste gekozen. Haar fraai opgebouwde absolutis me sneuvelde in de harde strijd om het bestaan, door ongedierte be dreigd. Eén van de vele vrouwelijke relaties van mijn zoon (waaruit verder niets afgeleid mag worden; een op passende jongen) heeft ons een klei ne rode herfstkater bezorgd. Haar vader doet iets in 't genezen van andere mensen en zodoende kre gen we zijn menu op een recept briefje er keurig bij. Kittekat, wij ting en hart moet meneertje heb ben om onze gezonde en levenslus tige poes te zijn en te blijven. Eni dat lukt merkwaardigerwijs. Voor al „hart" heeft zijn hart. Grom mend werpt hij zich op deze spijze om daarna uitvoerig zijn snor te gaan aflikken. Een bijzonderheid die niet onvermeld mag blijven is dat hij voortdurend niest. Dit doet ons vrezen dat het waar is wat sommige, ongetwijfeld jaloerse, lieden hebben opgemerkt, nl- dat een herfstkatje het gemeen lijk niet lang maakt. Geen blijvertjei dus. Wij willen dat dan wel eens zien en hij mag van ons niezen zo vaak hij dat wil. Behalve dat hij de eerste dagen van zijn verblijf ten onzent wel eens met kleine plofjes overtollig gas afgaf hij weet dat blijkbaar nog niet, als an dere schepselen die hem in de evo lutie wat voor zijn, te regelen kunnen wij geen onaangename trek ken aan zijn verschijning ontdek ken. De rode kleur is voor ons geen be zwaar, burgerlijkheid proberen wij zoveel mogelijk achter ons te laten, en bovendien zjjn wij mordicus te gen iedere discriminatie en zeker tegen die allerstompzinnigste die z'n houvast zoekt in een bepaalde huidskleur, waarbij sommigen zelfs niet schromen er hun god bij te ha len. Om nog even op die discrimi natie terug te komen, onze kleine kater weet daar niet van, een zui ver en onbedorven schepseltje. Hij legt zijn kopje tegen alles wat men selijk en warm is. Zelfs heeft hij, pienter als hij is, al ontdekt dat mensen warmte kun nen achterlaten, want, sta Ik op van mijn gemakkelijke stoel, wip, hij springt op mijn plaats en nestelt zich daar met een behaaglijkheid die mij bijna tot de stoel zou doen terugkeren. Er valt van hem in dit opzicht iets te leren. Zijn naam is nog niet vermeld. De vriendin van mijn zoon heeft hem indertijd een wat vreemde naam gegeven, nl. Paco. Wij zijn er nog niet geheel achter, maar het heeft, geloof ik, niets te betekenen. Toch kwam ik enkele dagen geleden die naam tegen in een nummer van Time, van een paar jaar geleden. De heer die daar als Paco geboekt staat is lets in de showbusiness en stond erbij afgebeeld te midden van twee welgevormde schoonhe den. Wij moeten deze relatie nog onderzoeken. Het vreemdste is ech ter dat hij op geen enkele manier blijk geeft z'n eigen naam te ken nen- Hij reageert er niet op. Dit heeft ertoe geleid dat bij ons de veronderstelling bovenkwam; mis schien heet hij wel anders. Na enige gewone poesnamen afge werkt te hebben, waarbij hij ons glazig aankeek, hebben wij vrijwel alle jongensnamen, incluis die van de twaalf apostelen, opgenoemd, maar hij heet zo niet. Wij zijn dus nog niet verder. Het hindert ons eerlijk gezegd wel, want je wilt toch wel weten wie je ln huis hebt. We voelen ons wat genomen met dit pseudoniem, waaronder hij bij ons verkeert. Maar zodra wij er achter zijn, waarschuw ik u, dat beloof Ik. MEDEMENS antwoord door hot Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle Voorlichtingsbureau gratis ter Inzage. Onderstaande bon Invullen en opplak ken op briefkaart oi In gesloten enve loppe zenden aan: (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht (bloklettera s.vjjJ Expositie Batakse kunst in museum voor landi- en volkenkunde In het museum voor land- en vol kenkunde wordt tot en met 28 april 1969 de tentoonstelling „De Bataks op weg" gehouden. De expositie belicht één der meest vitale volksculturen van Indonesië, n.l. die der Bataks, een volk dat zich tot het Begin van de 19e eeuw bijna volledige van de buitenwereld heeft weten af te slui ten, waardoor zijn cultuur in een waas van geheimzinnigheid kwam te staan. De tentoonstelling, die eerder in het Ethnografisch Museum te Delft te bezichtigen is geweest, Is tot stand gekomen door bruikleen van diverse Nederlandse musea, in Rotterdam nog aangevuld met bezit uit het Mu seum voor Land- en Volkenkunde.

De Havenloods | 1968 | | pagina 3