Wie vermoordt de kerk? 9% Rotterdammers enthousiast ontvangen in Haifa A. van EXEL occasions A. van EXEL „Europort" blijft gestaag groeien DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 87 elke vrijdagavond ...tot 9 uur open Ik ben me bewust dat de vraag „Wie vermoordt de kerk?" netelig genoeg is. Ze is niet van mij. De Stadsevangelisatie van Chicago geeft een „Renewal Magazine" (een tijd schrift voor vernieuwing) uit, met daarbij af en toe een boekwerkje dat de problemen van de kerk in de mo derne wereld tot onderwerp heeft. Het eerste boekje in deze serie heeft de titel die hierboven staat. In de in leiding bespreekt Stephen C. Rose de vraag van de titel. Laat ik eerst die bespreking weergeven. Er kunnen op deze vraag drie ant woorden gegeven wórden 1. De moderne mens moet verant woordelijk gesteld worden voor de dood van de kerk. De moderne mens die onderworpen is aan een alge meen verval van religieuze belang stelling. De vragen van God, eeuwig leven na de dood en van de kerk in teresseren hem niet meer, doen hem niets meer, hij is op weg naar een volledige secularisatie. God is een veronderstelling achter de zichtbare, waarneembare werkelijkheid dié hij niet langer nodig heeft. „In Europa de Verenigde Staten neemt vooral in de gebieden van de grote steden het lidmaatschap van de kerk langzaam maar zeker af." De-mensen zien er niets meer in om deel te nemen aan de bestaande toestand van de kerk. De kerk is al lerwegen In discrediet. De mpderne stedelijke agglomeraties hebben een ont-persoonlijkende invloed, wat mee brengt dat er ook geen aandacht meer is voor eigen ziel of eigen gees telijk bestaan. 2. Anderen vinden deze visie op de stervende kerk te simpel. Een derge lijke beschouwing houdt geen reke ning met de tekortkomingen van de kerk zelf. .„Don't blame the world", beschuldig de wereld niet, zeggen zij. De kerk zelf is de schuldige, zij heeft gefaald die gestalte aan te ne men die de wereld nodig heeft. Ze heeft geen antwoord of onduidelijk of onvoldoende geantwoord op de bran dende vragen van de wereld. „Als het werkelijk waar was dat de kerk vermoord werd door vijanden van buiten, wanneer wij te maken hadden met een vervolging om haar getuige nis, dan zou er nog hoop zijn. Maar de wereld vervolgt geen kerk die de schijn geeft „to stand for nothing", voor niets meer in te staan." 3. Een derde visie komt voort uit de tweede. Dé kerk bevindt zich in een hachelijke situatie. Sommigen trachten de bestaande toestand te handhaven door dure gebouwen neer te zetten, door een moraliserend gepraat dat door moet gaan voor pre diking, door ijverige pogingen om leken te betrekken bij onbeduidende bezigheden, in plaats van een eerlij ke confrontatie met de vragen waar voor het Evangelie ons stelt. Zij zijn het dip roepen dat alles bij het oude moet blijven in afwachting van een eventuele omkeer bij de mensen. „Het Evangelie verandert niet", is voor hen gelijk aan: „de ^erk veran dert niet." Wie aan de instellingen van de kerk komt, komt aan het Evangelie. Maar er zijn ook anderen. Die be speuren een nieuwe geest, die de kerk oproept haar leven te verliezen voor de wereld. Die geest heeft christenen gebracht in het hart van de strijd om gerechtigheid in onze samenleving. Die geest blaast door de kerk en brengt nieuwe experi menten °P gang en roept om de dood van de kerk zoals wij die kennen. Wie brengt de kerk in dit sterven? God zelf! De kerk wordt opgeroepen haar leven te verliezen om een nieuw leven te vinden. Kan t tekeningen Ik kan me indenken dat wie dit leest, alles graag eens eerst op zich zal willen laten inwerken. Toch is de zaak van de vraagstelling zo belang rijk dat ik niet kan nalaten voorlopig wat kanttekeningen bij dit requisi toir te plaatsen. Voor het gemak ga ik ook maar nummeren. 1. In de eerste plaats vraag ik me af of wij gedwongen worden om uit deze drie mogelijkheden te kiezen. Mijn eerste indruk is: het is alle drie waar. Geen van deze aspecten zal verwaarloosd kunnen worden. Ze hangen samen. We kunnen er niet ge noeg oog voor krijgen dat wij met veranderde mensen te doen hebben. D.w.z. buiten en binnen de kerk. Want dat moeten we er meteen bij zeggen: de moderne mentaliteit tref fen we niet alleen buiten de kerk aan Een ieder die op de een of andere manier pastoraal bezig is (en dat zijn er veel meer dan alleen de do minees, de priesters en de ouderlin gen), ontmoet ze dagelijks onder de z.g. doopleden en bijna in dezelfde mate onder de belijdende leden. De kerk staat te irnidden van een groei end aantal mensen die leggen dat het hen niets meer doet. Dat ze er volkomen los van zijn. Dit stelt aan ieder pastoraat bijna ondragelijke eisen. Het is dan ook de vraag of we er tegen opgewassen zijn. Onder predikanten is dit al lan ge tijd een hete kwestie, die er ons toe brengt ons meer dan voorheen te verdiepen in en te bezinnen op de gedachten van de moderne mens. Dat is werkelijk geen luxe of een hobby van een aantal geavanceerde domi nees, maar bittere noodzaak, d!e na tuurlijk allang een vanzelfsprekende vereiste was. Wie daarbij bedenkt dat deze ver dieping en bezinning nooit geïso leerd kan blijven, maar altijd ge paard zal moeten gaan met een ge lijklopende verdieping en bezinning op het getuigenis van het Evangelie, zal er gemakkelijk zicht op krijgen hoeveel energie en tijd en hoeveel ri sico's dit van een zielszorger in de ze situatie vraagt. Maar een tweede vraag is meteen: zijn de ouderlingen er tegen opgewassen? Zij hebben dit mee, dat zij directer in het gewone leven staan. Zij gaan, meer dan pre dikanten, om met de mensen van de ze tijd. Zij maken hen mee op kan toor, in het bedrijf en in de haven. Maar is dat voldoende? Zij zullen, naar mijn mening, zelf de eersten zijn om toe te geven dat dit maar een beperkt voordeel oplevert. Zij hebben geen tijd voor de boven ge schetste verdieping en bezinning. Of althans veel te weinig tijd. De vraag naar een verantwoorde vorming van kerkelijke ambtsdragers en ambts draagsters wordt er des te klem mender om. Maar vorming kost nieuwe aandacht, meer energie, meer tijd, meer mankracht. Tijd, die niemand meer heeft. Bovendien: wie gaan we vormen? Alleen de helpers die al aan het werk meedoen, om aan het einde van de „cursus" tot de ontdekking te komen dat ze intussen uit de stad verhuisd zijn, zodat de gemeente waarin ze gevormd werden meteen al weer de resultaten moet missen? Dan de gehele gemeente. Of althans een groot deel. Dat alleen heeft zin. Falende kerk 2. U begrijpt dat we eigenlijk al meteen bezig zijn met de tweede op merking van Rose. De kerk die te kort komt. De falende kerk. Wij zijn verantwoordelijk, medeverantwoor delijk zou ik willen zeggen, voor de stervende kerk. Te lang hebben wij vastgehouden aan bestaande patro nen. We hebben te lang antwoorden gegeven op de vragen van gisteren. Daardoor kwamen wij aan die van vandaag niet,toe, terwijl die van morgen misschien wel de eigenlijke vragen zijn. Dit maakt het spreken van de kerk in veler oog zo irrele vant, niet ter zake doende. De vernieuwing van de kerk die wij bij de Rooms-Katholieken toe juichten en nodig vonden, komt in de protestantse kerken slechts hier en daar en dan nog tergend langzaam op gang. Wie al te hard vooruit loopt wordt al spoedig teruggeroepen in de meute. Want het gaat altijd om de hele schare, waarbij degene die 't minst mee kunnen en er zich ook 't minst voor inspannen, dreigen de vaart van het geheel te gaan bepalen. Een duidelijk voorbeeld daarvan is de strijd die in sommige kerken woedt om de vraag of men zich wel of niet zal aansluiten bij de Wereld raad van Kerken. Er gaan al stem men op die beweren dat het al te laat is en geen zin meer heeft. De vragen zijn achterhaald voordat we er een antwoord op gegeven hebben. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor bij de encycliek „Humanae vi- tae". De gelovigen hebben in grote meerderheid de pil al geaccepteerd als de kerk zegt dat het niet mag. De dingen komen tot stand zonder ons, omdat we te lang talmen en ons altijd opnieuw de handen laten bin den door formele kwesties. Kerkelijk perfectionisme kan gemakkelijk lei den tot niets doen of te laat iets doen, zodat het geen zin meer heeft er al leen nog maar een serie frustraties oplevert. In de Gereformeerde Kerken mag nu de vrouw in het ambt (d.w.z. als ouderling en diaken). Toen ze nog be schikbaar waren en het werk van de kerk aanmerkelijk hadden kunnen steunen mocht het niet. Nu mag het en ze zijn er niet meer. Ik geef toe dat ik misschien generaliseer vanuit de situatie in de grote steden. Maar daarin bevinden we ons nu eenmaal. En elk dorp is een stad in aanleg. Nieuw leven 3. Het derde punt van Rose zal misschien menigeen de grootste moeilijkheden opleveren. Kan God verantwoordelijk gesteld worden voor de stervende kerk? Wil juist Hij niet dat die kerk leeft? Hij kan hier de hand toch niet in hebben. Ik kan me die aarzeling levendig indenken. God is getrouw, ook waar wij ontrouw zijn. Dat is waar. Gelukkig maar dat dit waar is, anders waren we allang nergens meer. Maar ik dacht dat we Stephen Rose hier goed begrijpen moesten. Hij heeft duidelijk op het oog de kerk in haar geïnstitueerde vorm. De kerk zoals die reilt en zeilt, zoals die de dingen vandaag doet. En laat. Van die kerk zegt hij dat ze haar leven zal moeten verliezen om het te behouden, om een nieuw leven te vinden. Wanneer de mensen zeggen dat God dood is verandert God daar niets van. Maar „de kerk is dood", dat is iets anders. Dat zijn wij en dat wil zeggen dat dit een mogelijk heid is. Als we het over de vernieu wing van de kerk hebben, over die nieuwe vormen die de kerk zal moe ten aannemen, dan zeggen we vaak tegen elkaar dat we daarbij het oude niet zomaar zullen kunnen opblazen. Ik geloof dat dit in 't algemeen ge sproken waar is. 't Herinnert aan het bekende spreekwoord van de oude schoenen die je niet moet weggooien voordat je nieuwe hebt. Maar we moeten wel, oppassen dat we geen uitdragerij worden. We kunnen onze oude schoenen ook lang etaleren totdat niemand meer op de gedachte komt dat we ook nog wel eens nieu we zouden kunnen leveren. En zover zijn wij naar mijn me ning gekomen. Wanneer wij de oude vormen zo lang handhaven totdat nie mand er meer opafkomt dan is die oude vorm niet alleen afgestor ven, maar dan heeft hij waarschijn lijk al een heel lange tijd het opko men van iets anders, iets nieuws in de weg gestaan. Wie alleen maar tra ditionele kerkdiensten handhaaft in een buurt waar nog slechts een hand jevol mensen meedoet, heeft de boot al gemist, wanneer daarnaast niet iets anders is ontstaan met de krach ten die er nog waren. Maar hoe vaak wordt het nieuwe niet opgehouden door mensen, die geen enkele voor stelling van zaken hebben en geen en kele verbeeldingskracht? De mannen in Markus 2, die de gewone, gebrui kelijke weg naar Jezus geblokkeerd zagen voor hun kreupele vriend, had den die verbeeldingskracht wel. Ze deden het ongebruikelijke en lieten hem door het dak voor de ogen van de Heer zakken. 4. Men kan zich afvragen: en wat zijn die nieuwe vormen dan? Die vraag is m.i. bijzonder op z'n plaats. Toch is dit alles geen oeverloos ge theoretiseer. We moeten eerst de toestand duidelijk voor ogen krijgen willen we iets kunnen gaan doen. Goed, dit moet niet je lang duren. Ook daarmee ben ik het eens. Maar niemand mag het een ander kwalijk nemen als dit nog niet voldoende uit de verf komt. Iedereen moet hierin meedenken. Want ditEis niet langer alleen een zaak van Wominees en ouderlingen. Projectek zullen samen besproken en doorgelicht moeten worden. We zijn er allen bij betrok ken. Natuurlijk is er hier en daar al veel aan de gang. EeATieder die een beetje op de hoogte is%an dit weten. Er zijn tekenen van vernieuwing. i E. PIJLMAN nu... beduidend goedkoper Drive-in-diensten voor mensen onderweg De Sjaloomgroep Den Haag organi seert drive-in-diensteh voor mensen onderweg, iedere zondagochtend in restaurant „BijhorstJ' te Wassenaar viaduct Rijksstraatweg Den Haag- Wassenaar. Op 17 november staat de dienst in het teken van de Aktion Sühnezeichen, „Wat betekent werken voor de vrede". Op 24 november zal mej. A. Ingen Housz (medewerkster van de Stichting „Correlatie") spre ken over „Een ogenblikje, ik verbind u door". De diensten beginnen om 10.15 uur. Kinderoppas is aanwezig. automobielbedrijf Een greep uit onze voorraad van deze week: IMSU Prinz 4 - NSU 1000 NSU 110 en Sportprinz 1962 t/m 1967 Ford Cortina, 14000 km. 1967 Simca 1000 sport coupé 1967 Simca 1000 1967 Simca1500 1966 Citroen Pallas 1966 Renault R 8 1964 FordTaunus 12 MTS 1966 Ford Taunus 12 M 4-deurs 1966 Ford Corsair 1966 Skoda 1965 Daffodil 1965 Citroen 2 CV 1965 Opel Kadett 1964 Opel Record 1964 Trabant 1966 Fiat 1800 1965 DKWJr. 1964 BMW 700 1965 Ford 12 M Coupé 1965 Vauxhall Stationcar 1963 en nog vele andere Verder diverse inruilauto's v.a. f 250- INRUIL FINANCIERING GARANTIE automobielbedrijf AFD. OCCASIONS Nieuwe Binnenweg 26 Tel 25.44.83 eerste keus vinyl de ideale wandbekleding 68 cm breed ■Elke vrijdagavond tot 9 uur open GUn tsl. of schrift b S De pogingen van het comité dat de Nieu we Zuiderkerk en haar Iraaie Walcker-orgel wil behouden voor Rotterdam, zijn op niets uitgelopen. De kerk blijft ver' --1-' 'J- *- |n gebouw sloi n verband met itzeedijk) en het orgel erkoping worden ver- Voortaan knapt U zelf die kleine karweitjes op, zonder vakkennis of dure materia len-met Vinyl wandbekle dingin een wip, goed en goedkoop! Wandvinyl, de meest prakti sche wandbekleding in 8 ver schillende .dessins en van een prachtige kwaliteit. Eerste keus wandvinyl, 68 cm breed, op rollen van 10.5 en 15 meter, normale prijs 2.40, nu per meter voor nog géén gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij wandvi nyl Ie keus, in 8 diverse des sins, 68 cm breed, op rollen van 10.5 en 15 meter, per meter ditie het kruis van Jezus gestaan zou hebben. Zo Is het op vele plaat sen. De velden van Efratha zijn veel- zeggender dan b.v. de Geboortekerk in Bethlehem. Ors pronhelijkh eid Als de Hollandse paters een rond leiding geven in de sobere omgeving van het huis van Kajafas raken ve len onder de indruk van de oorspron kelijkheid van deze plaats. Opgravin gen hebben aangetoond, dat hier de veroordeling van Jezus door het San hedrin moet hebben plaatsgevonden. De Nederlandse dominee Jan Wil lem van der Hoeven herinnert zijn bezoekers in „The Garden Tomb" aan de woorden van de engel op Paasmorgen: „Wat zoekt ge de le vende bij de doden? Hij is hier niet. Hij is opgestaan". De predikant meent dat „The Garden Tomb" de hof van Arimathea vertegenwoordigt. Tijdens opgravingen is een graf bloot gelegd, dat al door de kruisvaarders bleek te zijn herkend. Een in 1850 uitgegraven wijnpers en een oud wa terleidingssysteem bevestigen, dat het graf met de tuin dateren uit de tijd van Herodes. Ook draagt het de kentekenen van andere Sanhedrinse graven, die gevonden zijn in Opper- Galilea. De hoofdschedelplaats (Gol gotha) die inderdaad de vorm van een schedel heeft, ligt in de onmid- delijke nabijheid van de hof. Modem Izroël De reis bracht de bezoekers niet alleen in aanraking met de traditio nele plaatsen, maar ook met het mo derne Israël. Een bezoek aan de vak vereniging Histadroet. de Hebreeuw se Universiteit, het Weizmann-insti- tuut, verschillende musea en het Ara bisch-Joods Culturele Centrum liet de deelnemers kennis maken met de wetenschappelijke, culturele en socia le aspecten van het land. Diepe in druk maakten de vorderingen op het gebied van de landontginning. Be waakt door een speciale waterpolitie zijn grote irrigatiewerken aangelegd, die ervoor zorgen dat de woestijnen „bloeien als een roos". Daartoe heb- ven Hollandse boeren in niet geringe mate bijgedragen. „U kunt zich niet voorstellen hoe de Hollanders hier gewaardeerd wor den. Zij hebben ons één gemaakt met de grond en ons in de kibboets- sim geleerd te werken. Ik hoop dat u allemaal nog eens terugkomt", al dus Mirjam de Leeuw in het slot van haar toespraak op de avond in Haifa. Misschien al in maart volgend jaar, bij de tweede reis? Haifa, de eerste haven van Israël heeft 44 Rotterdammers een enthou siaste ontvangst bereid. Aan het eind van de door ons weekblad voor bereide Israëi-reis vond in hotel Carmelia Court een feestelijke af scheidsavond plaats. Twee dagen hadden de Rotterdammers gelogeerd in Nederlands-sprekende Israëlische gastgezinnen; Dat tijdens de ont moetingen en uitstapjes stevige banden waren gelegd, bleek duidelijk op deze gezamenlijke slotavond. I)r ongeveer honderd aanwezigen werden in warme bewoordingen door Mirjam de Leeuw, vertegenwoordig ster van het „Nederland-lsraëlcomi- té" toegesproken. Zij uitte daarbij de wens dat het door Rotterdam gestich te bos op het Karmelgebergte én dit bezoek zouden bijdragen tot de ver steviging van de banden tussen de ha vensteden Rotterdam en Haifa. Zij sprak de hoop uit dat het bezoek van burgemeester W- Thomassen in april ertoe zal bijdragen, dat Haifa wordt opgenomen in de rij van Rot terdamse zustersteden. Ellis Lehman, een muziekpedagoge uit Haifa zong Israëlische liedjes, waarbij zij zichzelf op de accordeon begeleidde. Voor deze gelegenheid had zij uit het Hebreeuws liedjes vertaald, die betrekking hadden op de zesdaagse oorlog van juni 1967. Zij sprak hiermede sterk aan, waar schijnlijk ook omdat de vorige dag incidenten aan de Egyptische grens hadden plaatsgevonden, waarbij Isra ëlische soldaten waren omgekomen. Eén van die jongens was het enige kind van een vader en een moeder, die in de wereldoorlog al hun fami lieleden hadden verloren. Zo realiseerden de Havenloods-rei zigers zich de oorlogstoestand, waar van zij tijdens hun reis niets hadden bemerkt. Ook in de bezette gebieden was alles rustig. Alleen na de Egyp tische raid werden hier en daar weer de protesten tegen de bezetting ge hoord. Veel toeristen gaan naar Israël om iets te vinden van een geestelijke, verheven sfeer. Zij worden al gauw ontnuchterd. Niet zozeer door de op dringerige kooplui dan wel door de kitsch op vele zogenaamde heilige plaatsen. De gelovige die de Heilige Grafkerk binnengaat en tracht te me diteren over de verrijzenis van Chris tus, krijgt te maken met een grieks- orthodoxe priester, die de weinig be schikbare minuten gebruikt om te wij zen op de kaarsjes en het geldbak- je, waarin hij een bijdrage verwacht. Even eerder was de bezoeker al uit genodigd zijn hand te steken in een gat in de rots, waar volgens de tra- Ean ongehoorde aanbieding mogen wij dit wel noemen, een bedbank mat ombouw en com pleet met Poly aether matrat, honderd gulden voordeliger dan normaal. Een prachtige combinatie voor de zit-slaapkamer en ideaal voor een jongens- of meisjes kamer. in fraaie teak-uitvoe- ring. Bedbank met anti-hernia geper foreerde hardboard plaat en uitschroefbare poten, de om bouw met praktische opberg- vakjet, 't hele stel, compleet met matras, voor nog géén honderd zestig gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze badbanken met om bouw, compleet met Poly- aether metres, 80 x 190 cm. De zevende Europort tentoonstel ling en congres in successie is dins dag officieel geopend. Op ruim 300 stands zullen de produkten van plm. 850 firma's afkomstig uit 20 landen, aan de bezoekers worden getoond. Europort handhaaft ook ditmaal haar traditie van een jaarlijkse toe name in oppervlakte van plm. 20 pet. De vorige tentoonstelling besloeg ongeveer 25.000 m2, terwijl Europort '68 op bijna 30.000 m2 wordt gepre senteerd. Onder de deelnemers bevinden zich 36 scheepswerven, afkomstig uit W. Duitsland, Nederland, Polen en Tsje- cho-Slowakije. Europort '68 omvat o.a. een Internationale Bagger Presenta tie, waarvan wij noemen de reuzen- stand van de I.H.C. Holland. Het ge zamenlijk gewicht van de inzendin gen, welke op deze stand zullen wor den getoond bedraagt meer dan 200 ton. De Haven van Sliedrecht zal eveneens een belangrijk deel van haar stand aan de baggerindustrie wijden. Door de incorporatie van VISTO '68 is er ook op het gebied van de visserij een groot aantal inzendin gen op Europort '68. Sprekers uit Nederland. Engeland, Verenigde Staten en W. Duitsland zul len de volgende onderwerpen behan delen: Nieuwe ontwikkelingen in scheepsmotoren. Toekomstige ontwik kelingen van veerdiensten. De bouw, exploitatie en verzekering van mam moettankers. Voortstuwing van de toekomst, Ontwikkeling in passagiers schepen, Kapseizen van schepen. De steeds groeiende eisen welke aan ha vens worden gesteld. TENTOONSTELLING IN MUSEUM BOYMANS VAN MARISOL In het Museum Boymans-van Beu- ningen wordt van 16 november tot 15 december een tentoonstelling ge houden van het werk van de in New York wonende kunstenares: Marisol.' Marisol Escobar werd in Parijs ge-, boren, bracht een aantal jeugdjaren in Venezuela door en werkt van haar twintigste af in New York. Venezuela claimde haar dit jaar om het land te vertegenwoordigen op de Blennale in Venetië, en liet daardoor één van de beste inzendingen zien. Het is de ze inzending, die in zijn geheel in. het Museum Boymans-van Beuningen zal worden getoond. Wat maakt Marisol? Voor haar ori ginaliteit pleit dat de woorden, die ons voor de beschrijving ter beschik king staan: sculptuur, beeldhouwwer ken, beelden, poppen, objecten, alle een verkeerde indruk geven en een toelichting nodig hebben. Marisol ty peert menselijke figuren en situaties door middel van uit hout en andere materialen opgebouwde „poppen". Marisol werkt in de kring van New Yorkse „Pop"-kunstenaars als Rau- schenberg, Johns, Warhol. Op de ten toonstelling Nieuwe Realisten in Den Haag vijf jaar geleden was zij in ons land te zien temidden van deze kunstenaars. Haar werk heeft - in het gebruik van reële objecten bijv. - natuurlijk ook veel met de „Pop"- kunst te maken. De pop-figuren la ten ons echter een volkomen eigen en zelfstandige kunstenares zien.

De Havenloods | 1968 | | pagina 5