ZIJN IN O 3n 9 Si RADIO LEO }93 Argus brengt „Gijsbreght' in de Stadsgehoorzaal .Mariaeck" kwam ondanks mist goed te water - Clarke Boland Big Band in de Doelen i GEVONDEN VOORWERPEN '3 S'dam 10 DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 NOVEMBER 1968 *ET KAN zijn opgevallen, dat als titel van deze bezinning werd gekozen: „mens zijn in deze tijd" en niet: „de mens in r deze tijd". De wijze van stellen is niet toevallig, maar vloeit voort uit een veranderde manier,vem denken, die bewust begint te worden. i V In het traditionele ontologisch denken werd de vraag gesteld naar het ZIJN van de dingen en stelde men de vraag naar de mens in het kader: wie of wat IS hij? In het veranderde denken tracht men een antwoord te vinden op de vraag: hoe leeft de mens? wat is de zin van zijn leven? De werkelijkheid vertoont het duale karakter van zijn en wor den. Lag in het ontologisch den ken het accent op het zijn, düs op het statische element, in het func tionele denken heeft het worden het dynamische element, meer de nadruk. Het statisch levensbeeld wijzigt in het dynamisch beeld zo ook het wereldbeeld. De verkregen inzichten in het evolutionaire karakter van het le ven en de ingrijpende wijzigingen in het levensklimaat in dnte tijd staan vanzelfsprekend niet los van dit veranderend denken. Het be wustzijn van'deze verandering kan ook bewaren voor het verabsolute ren van een bepaald denkpatroon, dat vastgeroeste misverstanden of eenzijdigheden laat bestaan. Elk denkkader is van relatief gehalte. Het leven van de mens is du aal gestructureerd: natuurlijk en geestelijk. Het natuurlijk-zijn is uit de anorganische, de levenloze natuur door de kracht van de he melse geest geëvolueerd tot orga nische, tot levende natuur, tot na tuurlijk driftmatig leven, waarin het hart de stuwende* factor vormt. Het vegetatieve leven vertoont nog het karakter van natuur-gebon- den chemische processen, iri het animale leven functioneert het in stinct als zinrichtend centrum. In het leven van de mens vorjrvt het ik het centrale „bewustzijnspunt", dat natuurlijk en geestelijk func- tisneert. In het natuurlijk-zijn van de mens, in zijn lichamelijk-zijn zijn de chemische processen van het plantaardig leven en de onbe wuste reflexen van het dierlijke leven nog duidelijk herkenbaar. Anderzijds is er de dynamiek van dë geest, die het leven mede- fc beweegt. Een zeer oude onderscheiding in de structuur van de mens is de indeling van lichaam, ziel en geest, en driedelig dus, die in strijd schijnt te zijn met de duali teit, die wij meenden te kunnen op- opmerken. Deze tegenstrijdigheid is even wel een schijnbare. Het natuurlijk- zijn, dat vanuit de aarde wordt ge stuwd en het geestelijk-zijn, dat vanaf de hemel wordt bewogen, ontmoeten elkander in de psyche, inhet zieleleven, dat daardoor een centrale positie verkrijgt. Zoals het ik fungeert als het „ont moetingspunt" van het bewuste en het onbewuste leven van de mens, zoals het fungeert als het ont moeten van verleden en toekomst, zo fungeert de ziel als het ontmoe ten van natuurlijk-zijn en geeste lijk-zijn. X Komt in het natuurlijk-zijn de driftige levenswil als causaliteit op de voorgrönd, komt in het gees telijk-zijn de levenszon als finali teit op de voorgrond, in het zielele ven functioneert de levensoriënta tie van het nü, reageert het onbe wuste en het bewuste zijn op het nu-zijn door middel van de levens gevoelens. Herinnert het natuurlijk-zijn pri mair aan het verleden, richt het geestelijk-zijn zich primair op de toekomst, de ziel „registreert" het nu, het levensgebeuren in het i. de levensrelaties in het het leven vaak begunstigd wordt, door positieve of negatieve gevoe lens-van lichamelijke, psychische of geestelijke aard. De mens kan zjplig-zijn en zalig-zijn! Vandaar, dat in de bijbel het le ven van de ziel zo sterk op de voorgrond staat: de ziel beoordeelt de levensrelatie met God. Is deze relatie voor het bewustzijn verbro ken of gestoord, dan is de ziel ge desoriënteerd en reageert zij met smart- en angstgevoelens. Een zaam-zijn, verlaten-zijn is de meest negatieve situatie voor de ziel dan vlucht de mens naar de ziele- herder, de psychiater of tot God. Vormt de ziel de oriënterende functie van het leven van de mens, door middel van de geest is. hij richtend bezig: de geest ziet vooruit, de reflexties en alle geestelijk bezig-zijn is direct of indirect gericht op de toekomst de toekomst van het individu zelf en van de gemeenschap in en gere of ruimere zin. De geest zoekt de zin van het leven om zich zinvol te kunnen richten. De geest van de mens richt zich op de hemelse geest, die het leven zin schenkt en tot zin maakt, die Het natuurlijk-zijn, dat materiëel betrokken is, zoekt de levens macht, het levensgenot, de cul tuur. Het geestelijk-zijn staat niet negatief tegenover deze levens waarden, maar ^blijft er, niet bij staan; bij stilstaan: het.iiet meer dan het levensgenot, heï ziet het onvervuld-zijn van de mens. Het ziet de volle werkelijkheid en het zoekt de vervulling van het mens zijn in natuurlijk een geestelijk op zicht, gezien als levenseenheid. Het zoekt de voltooiing, de ge hele kosmos (kosmos is tooi). Het natuurlijke zelfgerichte zijn zoekt in zijn zelfgerichtheid eigen vervulling in de kring van het zelf, maar het licht van de hemel se geest maakt de mens ervan be wust, dat de reële levensvervul ling gevonden wordt in het ver vullen van het anders-zijnde, van de ander en het andere. Dat is de paradox van het le- vulling van het anders-zijnde in de weg van de ontmoeting. Zelf-zijn en .anders-zijn zoeken el kander te ontmoeten door de lief de: de interpolaire aantrekking van het onderling verschillend zijnde. Daardoor is de liefde de centrale dynamiek van het leven, van de kosmische orde. Bestaat in de anorganische kos mos de polaire relatie tussen een kern en elektronen, die in stati sche wenteling zoeken naar de ont moeting, in de organische kos mos realiseert zich het ontmoe ten van zelf-zijn en ander-zijn, die vervulling bewerkt. Vegetatief en animaal ontmoeten evolueert tot menselijk ontmoeten in de sferen van natuur en geest. Leven is be geren te vervullen en daarin ver vuld worden. Iri het ontmoeten van en de overgave aan de materie in klank en kleur, in lijn en vorm, creëert de kunstenaar bezielde-materie, levende-materie, waarin de geest zich uit. Het geslachtelijk-zijn functioneert in het leven van de mens in de sferen van zijn en zin en wordt daardoor tot bewust creatief ont moeten, met alle spanningen en problemen, die in onze tijd meer bewust, meer geestelijk verwerkt Worden. Als individu ontmoet de mens de gemeenschap van gezin en maatschappij, kerk; staat en pul- tuur en brengt deze als voorziende mens, als zorgende mens, als crea tieve mens tot meerdere Vervulling. De mens staat ten aanzien van zijn mede-mens in de ik-jij-rela- tie: slechts door de positieve, tot vervulling brengende ontmoeting kan de mens zich' realiseren als reëel mens. De liefde doet behagen scheppen in, prijs stellen op, vertrouwen hebben in het object van de ont moeting. De liefde bewerkt de bereidheid tot dienst, tot overga ve, Door en in de liefde bloeit het leven. De mens staat tot God in de ik- Gij-relatie. Hij zoekt God met heel zijn hart (natuurlijk-zijn), met heel zijn ziel (psychisch zijn) met heel zijn verstand (geestelijk zijn), Deuteronomium 6 5. Door de liefde ontmoet de mens de Verborgenen, die voor zijn be wustzijn Zicht is in Duisternis. In vertrouwen geeft hij zich Dat is de polariteit an anders-zijn. Zelf-zijn wordt vervuld in de ver- Hij brengt in de ontmoeting het offer van zichzelf. Hij wordt aanvaard. Hij aanbidt De creatieve ontmöeting. Vreemde taal in ons welvarend, zelf-zijn consumptief milieu? N.D. sinterklaas korrft ook voor U Voor een weekendje weg of voor de slaapkamerzo'n complete toiletset van 5,85 is Vijfdelige set, bestaande uit lingerie-tas, toilettas mét souf flé, 24 cm lang, beugel make- up-tas, kousenrol voor 4 paar kousen en haarzakje, koopt U nu voor nog géén twee gulden. Lingene-tas Toilettas Haarzakje Kouse Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze complete 5-delige toi letset van fleurig bedrukt plas tic in zeer luxueuze fantasie- en iins, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Zaterdag 4 januari 1969 wordt in de Stadsgehoorzaal door de C.J.V. Spel- groep ,*Argus", Joost van den Von del's drama Gijsbregt van Aem- stel" opgevoerd. Met deze voorstelling viert „Argus" zijn tweede lustrum. Het is niet de eerste keer dat „Ar gus" de Gysbreght vertoont. In 1958 werd in het toen nog bestaande ge bouw „Liefde Vrede" aan de Ge dempte Biersloot zij het nog niet onder de naam „Argus" fragmen tarische besloten voorstelling gegeven ter viering van het 40-jarig lidmaat schap van Liefde Vrede's toenma lige voorzitter, de heer A. van Minnen. Op aandrang van de burgemeester die de besloten voorstelling had bij gewoond, werd in 1959 door „Argus" een complete opvoering van „De Gys breght" gegeven. Dat nu —10 jaar la- 19 BEKENDE SL-NICOLAASLIEDJES gezongen door het kinderkoor „DE OCKENBURGERTJES" Stereo langspeelplaat K 00 SLECHTS Weer een „KLINKENDE" plaat van Vierambachtsstraat 29-37 Tel- 256700 - Rotterdam-6 Bustocht vanuil Krimpen naar Druppeltje Dorst Zaterdag 23 nov. houdt artiestén en organisatiebureau Rob Demmenie een bustocht naar de "nieuwe club ,,'t Druppeltje Dorst" in de omgeving van Breda. Voor bezo'ëkërs van de R. D. club en andere belangstellen den bestaat de mogelijkheid om deze ««.opening bij te wonen. Om 19.00 uur zullen de bussen vanaf het Vereni- tgingsgebouw, Tuinstraat 4 in Krim pen aan den IJssel vertrekken. :De dansavond in ,,'t Druppeltje''', zal wor- •MBjden verzorgd door de nieuwe forma- Jtttie van Shocking Blue bekend van de JMPplaat „Lucie Brown is back in town". |R Bij voldoende belangstelling zal *®ook zondag, 24 november, een rit naar de club in Dorst worden gemaakt. De dansmuziek zal worden verzorgd door Soul Sound. De bus voor deze reis vertrekt vanaf de Metro Rotterdam- Ondanks een zeer dichte mist werd maandagmiddag op T. van Duijven- dijk's Scheepswerf te Lekkerkerk, drie kwartier later dan de bedoeling was, het roll on - roll off schip „Ma riaeck" te water gelaten. Oorspron kelijk zou het schip vorige week za terdag van de helling glijden. Dit werd echter verhinderd door de uit zonderlijk lage waterstand van de Lek. Ook maandagmiddag kampt? men met moeilijkheden. Eerst was geruime tijd lang de stroom uitge vallen, zodat men vreesde, dat de te waterlating om die redenen niet door kon gaan. Daarna was de zware mist er de oorzaak van, dat pas drie kwartier na de doopplechtigheid de toestemming af kwam om het schip van de helling te laten lopen, dit in verband met de intensieve vaart van snelle tankschepen op de Lek. De doopplechtigheid van de „Ma riaeck" die in aanbouw is voor de re derij Hansa te Bremen, werd ver richt door mevr. H. M. Joon-Huls. Een groot aantal genodigden waren voor deze gelegenheid naar Lekker- kerk gekomen, onder wie de heer Helms, president-directeur van de Hansa en de burgemeester van Land- kreis TraUnstein. De „Mafiaeck"., .die, op 10 januari zal worden opgeleverd, is een heel bijzonder schip. Het is speciaal be stemd voor, het vervoer van zeer zwa re ladingen in één stuk. Vorig jaar ■Zuid om 19.00 uur. Belangstellenden kunnen zich tot vrijdag 14.00 uur op geven in de Middelharnisstraat 111, Rotterdam, tel. 010-272980 waar kaar ten a vijf gulden kunnen worden ge reserveerd. leverde de scheepswerf de „Lady Jane" af aan Van de# Laan te Schie dam. De „Mariaeck" zal het tweede schip worden van deze soort, dat ooit is gebouwd. De rederij Hansa heeft bij T. van Duijvendijk's Scheepswerf afgeleverd. In zeven werkdagen moest deze achtersectie aan het cas co worden gelast. Te bevragtn aan het hoofdbureau van poli tie te Schiedam, dagelijks van 9.00-17.Oü uur, behalve op zaterdag en zondag: armbandje; oorhanger; gehaakte dameshandschoen (L): kunstlederenhandschoen (dames L); hand schoen (R): dameshandschoen (P); hand schoen; 1 paar dameshandschoenen; heren- handschoen; kinderfietsje; 3 sleutels; lips- sleutel; nontaktsleutel; fietssleuteltje; étui- tje met Inhoud. Te bevragen bij de vinders: diplomatentas met inhoud, Van Zanten, Joh. Straussplein 289; portemonnee met lnh., Hoogland. Van Noortwijckstraat 201c te Overschie (tel. 153101); 1 paar dameslaarzen. Ooms. hoog straat 146a; hoofddoek, Postkantoor, Lan ge NIeuwstraat; nylon Jack, Kreischer, Vlaar- dingerdijk 141; bontstola, de heer Vink. huls- meester Bachplein 116; ring met 3 sleutels. Ooms, Noordvestslngel 69; kinderbril, Mole naar, Broersvest 115; bril, H. J. Plant, IJ Schaferpleln 105; rozenkrans, A. Vermaal» Plersonstraat 42: Fiatsleutel, Klinge. Delf- landseweg 68 (tel. 262119); vulpen. Den Har- tog, Prof. Treublaan 6; gasaansteker. M. de Braaf, Westfrankelandsestraat 115b; sierdop, v.d. Beek. W. Rassloorsstraat 26; fietspomp, Erik Engelkes, B. K. laan 78: totozegels, W. A. den Boer, Joh. Straussplein 40, (tel. 157108); overgordijnen, v. Beek. v. Swlnden- singel 13; hoofddoek. Gróót, Helnstusstraat 90; 1 paar kinderhandschoenen, J. D- Beth. Broersvest 8c: kinderhandsehoen. A. v d. Wijk, Mesdaglaan 11; 1 paar wanten, Lands- Wattstraat 49b; armbandje, Hamerslag, D, A. de Jongstraat 10b. grijs gele parkiet, v.d. Tempel, Ru- sinterklaas komt ook voor U U heeft een leuke bezigheid aan zo'n gezellig borduurwerk je en als het klaar is, houdt U er een schattig schilderijtje aan ovfer. Twee leuke series borduurschil- derijtjes, met romantische zwart/wit silhouet voorstelling met ovaallijstje of rechthoekig in prachtige gekleurde dieren- series, verkopen wij nu door elkaar per stuk voor nog géén drie en een halve gulden. ±18x24 </fiw met materiaal Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze mooie borduurschij- derijtje» met zwart/wit silhouet en gekleurde dierenvoorstel ling, door elkaar per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén til. of schrift, bast land, piano; Don Menza, Johnny Grif fin. Ronnie Scott, tenor-sax; Benny Bailey, Shake Keane, Idrees Sulie- man, Jimmy Deuchar, trompet;Ake Persson, Nat Peck, trombone; Jijn- my Woode, bas; Eric van Lier, bas trombone; Fats Sadi, Kenny Clare, slagwerk. Zondag 1 december speelt de uit zeventien personen, bestaande Clarke Boland Big Band in de grote zaal van de Doelen. Dit concert kwam tot stand in samenwerking met de N.R.U. De band van Kenny Clarke en Fran- cy Boland is één van de weinige gro te bands die in Europa gewerkt heb ben zonder de begeleiding van radio- of televisiestations. Het was eerst in 1967, nadat de band zes jaar bestond dat de manager eindelijk een „pool" vond van acht Europese radio-sta tions die bereid waren de Clarke Bo land Big Band als „hun" band te ac cepteren. Dat zij dit waard is blijkt uit een uitspraak van Errol Garner die de Clark Boland band noemde, toen men hem vroeg naar welke(muziek hij het liéfst luisterde in zijn vrije tijd. ter hetzelfde stuk zal worden ver toond, betekent een intere&sante on derneming, nu Amsterdam voor het eerst na zeer lange tijd verstoken blijft van een Gysbreght-vertoning. (Zoals bekend heeft de Nederlandse Comedie gebroken met de oude tra ditie en heeft ook Carel ESriels zijn pogingert moeten opgeven). Inmiddels is „Argus" reeds een half jaar met de voorbereidingen be zig, onder leiding van de heer Detlev Chr. Pols, een beroepsregisseur in dienst van het Nederlands Centrum voor het Amateurtoneel. De neerlan dicus prof. Hellinga treedt op als alge meen adviseur. Ook uit, dien hoofde belooft de „Argus"-voorstelling inte ressant te worden. In tal van opzicht wordt afgeweken van de Gysbreght- interpretatie die ons door de jaar lijkse beroeps-opvoeringen vertrouwd is geworden. Zo zal de aankleding-overeenkom stig het gebruik in Vondel's tijd geheel in zeventiende eeuwse stijl worden gehouden, terwijl door een levendige enscenering het statische ef fect van het declamatorium, waartoe in veler ogen de Gysbreght was ver vallen, wordt doorbroken. Cees Romers, destijds de spion Vos meer, treedt op als assistent-regis seur. Het stuk vereist een rolbezetting van een veertigtal personen, hetgeen naast een krachtsinspanning voor „Ar gus" verstrekkende financiële conse quenties heeft, met name v.w.b. de costumering. Ook bij deze opvoering zal de be lichting een voorname plaats inne men. Met deze techniek zijn in het afgelopen seizoen bij de Argus-voor- stellingen van „De Vrek" en „Saul's Dpod" reeds verrassende resultaten bereikt. Het wordt een kostbare onderne ming met een aanzienlijk financieel risico, en alleen met een uitverkochte Stadsgehoorzaal zal de schade voor „Argus" binnen rede lijke grenzenblij ven. Naar het zich thans laat aanzien zal de voorstelling worden besloten met een Nieuwjaarswens van „Tho- r Piet'ernel". sinterklaas I komt ook voor U Een volwaardige camera voor nog géén tientje, het lijkt on gelofelijkkomt U daarom gerust Uzelf eens overtuigen op onze afdeling foto-artikelen. Daar verkopen wij deze solide fotocamera die geschikt is voor 12 zwart/wit of kleuren opnamen. Door de aansluiting voor flits- blokjes hoeft U geen apart flitsapparaat te kopen, maar alleen de benodigde batterijen. Met sneltransportknop (die automatisch blokkeert) voor het filmtransport, waarmee te gelijkertijd een nieuw flits- lampje wordt voorgedraaid. Leuke foto's maakt U met deze zo eenvoudig te bedienen camera, die het klapstuk zal zijn op Sinterklaasavond. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze fotocamera's voor 12 zwart/wit of kleurenfoto's, met'aansluiting voor flitsblok- je en sneltransportknop, compleet met draagkoord 3 flitsblokjes voor 12 op namen. 5.25 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Maatregelen tegen lawaaischoppers Naar aanleiding van vragen in de begrotingscommissie omtrent maatre gelen tegen teveel en onnodig lawaai door bromfietsers en autobestuurders delen B en W van Schiedam mee, dat getracht wordt tijdens de politie-sur- vfeillance en naar aanleiding van bin nengekomen klachten, het onnodig la waai zovéél mogelijk te doen ophou den. Indien vastgesteld wordt, dat het gesignaleerde lawaai wordt veroor zaakt dbor onvoldoende onderhoud, slijtage of het zelf aanbrengen van wijzigingen aan de naar model goed gekeurde bromfiets, wordt procesver baal opgemaakt en worden de betrok ken onderdelen in beslag genomen. Aangezien deze categorie van over treders zich veelal eveneens schuldig maakt aan overtreding van de maxi mumsnelheid, worden de bromfiet sen, waarmede de maximumsnel heid ernstig wordt overschreden, even eens in beslag genomen. Ten aanzien van motorrijtuigen, welke het gesignaleerde lawaai ver oorzaken, wordt hieraan toegevoegd, dat dit veelal het gevolg kan zijn van De 24-jarige loswerkman H. V. vernielde met een steen een ruit van dt op de Westvest geparkeerde be stelauto van de 30-jarige elektricien C. M. en stal een tas met gereed schap, ter waarde van f 500. Dit werd evenwel ontdekt door 'n nachtwaker, die de man'greep en overleverde aan een politieman. Bij de arrestatie ver zette V. zich. Hij is in het politiebu reau opgesloten. Uit dankbaarheid voor de goede verpleging in het gemeenteziekenhuis heeft een inwoonster van Schiedam, die onbekend wenst te blijven, f 4.000 geschonken voor het nieuwe zieken huis, voor nader te bepaleh bestem ming. B. en W. van Schiedam hebben met grote vreugde hiervan kennis ge nomen en stellen voor de gift in dankbaarheid te aanvaarden. de slechte staat van onderhoud. De ze voertuigen worden voor technisch onderzoek naar het bureau gebracht, waarna de eiggnaar of houder in de gelegenheid wordt gesteld binnen 26 dagen dé podige maatregelen te tref fen. Gedurende deze termijn wordt het kentekenbewijs van hef voertuig ingenomen. Indien het voertuig in zeer slechte staat verkeert, worden rriaatregelen genomen om liet voer tuig blijvend aan het verkeer te ont-' trekken.

De Havenloods | 1968 | | pagina 10