„Sint-en-Piet" spelen voor zestienhonderd gevangenen één gulden Succes in het dorp We lopen het risico onszelf te vergeven lyg ORGELS uw trotse bezit wereld merken Vlaardingers luisteren naar klassieke Indiase muziek DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 NOVEMBER 1968 VI. 15 „Beste sint en Piet. In grote dankbaarheid heb ik uw sinter- klaaspakkel ontvangen en het deea mij goed te weten, dat er ook nog een echte Sinterklaas bestaat. Het is voor mij de eerste keer, dat U: zoiets meemaak. Ik heb vroeger ook nooit stilgestaan bij de ge dachte aan die mensen die in om standigheden waren waarin ik nu zelf verkeer. Maar ook dit is een les voor mij geweest. Ik spreek de wens uit, dat u nog vele jaren dit mooie werk zult kunnen voortzet ten, hoewel ik er hopelijk geen gebruik meer van hoef te maken' Een willekeurige brjef uit een gro te stapel. Een brief van een man die In een Amsterdamse gevangenis zat, gestuurd aan Siniko Geva in Boskoop. Siniko Geva: St.-Nicolaasaktie voor de gevangenen. „We zijn er in 1969 mee begonnen, in Zoetermeer", zegt Jan van der Spek uit Borkoop. orga nisator en stuwende kracht van' de tot- een tandeW-e r't-swi''' i».cf>. thema: Hebt uw naaste lief. Eigenlijk vonden we, dat we ook daadwerkelijk wat moesten doen. Er werd geschreven naar de direc tie van de gevangenis in Leeuwarden, want we wilden brieven met gevange nen gaan uitwisselen. Corresponderen mocht niet, maar de suggesjie werd gedaan om met S'nterkiars die ge vangenen een pakket te sturen, die met thu's geen contact meer hadden, doodgezwegen werden of waarvan de familie dat niet kon betalen. Dat hebben we gedaan. We stuurden die eerste keer veertig pakketten naar Leeuwarden, ter waarde van zo'n vijf gulden. Alle leden van de jeugd vereniging gaven een rijksdaalder, de kerkeraad gaf honderd gulden, en zo konden we het financieren. Van de gevangenen kregen we zoveel reec- t es dat we besloten: we draaien door. Het jaar daarop verstuurden we tach tig: pakketten en nu gaan ze naSr al le gevangenissen in het land veer tig in totaal en vorig jaar gingen er zo'n 1600 pakjes de deur uH". Nog eer. reactie ran een ge detineer de: ..Waarde Sinterklaas. Uw zo goed verzorgde verrassing te mogen ont vangen heeft deze avond voor. mij tot een echt heerlijk avondje gemaakt. Dit toas een gelukkig moment in mijn leven. Bij het lezen van uw zo. beteke- nisvolle bijen het opdixen van het met zorg samengestelde pakje was ik alleen maar diep ontroerd. „Ze rekenen op je" ,,Ja", zegt Jan van der Spek „als je die reacties lee-V, begrijp je dat je er niet mee kan stopjpen. Ze rekenen gewoon op je". Van der Spek, die cen stichting van de organisatie wil ma ken, rekent de financiële hulp tot de belangrijkste. Tenslotte moet er dit jaar zo'n 7tKH) gulden op tafel komen. „In 1961 vroegen we de verenigingen in de omgeving om hulp. De Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen heeft ons later de adressen van alle 1100 verenigingen in ons land gege ven. Die krijgen een briefje waarin we om financiële steun vragen en dat is de basis Waar alles op draait". Mevrouw Van der Spek: „Er was sinterklaas komt ook voor U Als de stapels boeken U boven het hoofd groeienen U er geen raad meer mee weet, dan is de aanschaf van deze Boe kenrekken geen luxe. Maar ais U zo'n broodnodig boekenrek nu kunt kopen voor zo'n lage prijswaarop dan nog wachten? Moderne boekenrekken, de drie planken 50 x 17 cm, zwaar gemoffeld in diverse kleuren, koopt U voor nog géén drie gulden. boekenrek Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze solide boekenrekken, met 3 planken van 50x17 cm. Elke vrijdagavond tot 9 een vercnig'ng d'e twee gulden stuur de, maar gelukkig was er een andere die met 287 gulden kwam". Diverse plaatsen voeren acties om aan geld te komen. Zo was er een s-nert-actie ir. Voorschoten, een slaatjes-actie in Dinxperlo, toneelavonden in Rotter dam en bazaars in veel andére plaat sen. Zoetermeer organiseert een beat- avond en Pijnacker heeft elk jaar een grote collecte. „Dat zijn de mooiste bedragen die binnenkomen.' Als de heltt van de verenigingen maar een' tlenije stuurde, dan was ik binnen", zegt Jan van aer Spek. „Ik moet er ait jaar zeven tot achtduizend heb ben, en er zijn er nog maar drietjui- 1 dat kan ook niet, want ve :i< i*0%Cf gèd»HenKfc.e-an dere bron die «ve kunr. en. aanboren" Geijpkxig wÜt-oa a.i vViê .ijdan hulp verleend: ieder jaar worden drie car- tonnagetabrieken aanggsenreven,. d,é elk jaar trouw .{le benodigde karton nen dozen besemkbaar s-ceuen.- ^en glasfabriek uit Rotterdam, jgeelt elke ne een blikje chócomel en ooms van. ac heer van der Spek verlenen ook uitgebreid hulp. De inpakkers en inpaksters mogen gebruik maken van een lial in hun ïiiargannetaor.ek, waar met een ïo- penue-Dand-systeem de dozen worden ingepakt, liovenu.en worden met vraentwagens van het bedrijf de do zen ai geleverd aan de gevangenissen. Brinkers fabrieken uitZoetermeer zorgt voor net vervoer naar de zuide lijke provincies. Met inpakken helpen leden van de jeugdverenigingen uit Boskoop, Pijnacker en Zoetermeer, die een paar dagen poot aan moeten spelen om alle lekkernijen ingepakt te krijgen. Boeken verboden Die inhoud van zo'n pakket bestaat alleen uit" eetwaren. Het is verboden (waarom is niet bekend) om bijvoor beeld een boek er bij te doen. De in houd van zo'n surprise ziet er dan als volgt uit: chocoladeletter, specu laaspop, chocofcnel, blikje fruit, blik je vis, rol drop, zak pinda's, rolletje frutella, rol pepermunt, pakje shag met vloeitjes en patato chips. Vrou welijke gevangenen krijgen twee' pak jes sigaretten en nog een extraatje. De dozen worden feestélljk ingepakt en versierd en bovendien vergezeld van een brief. „Destijds in Leeuwarden zijn we be gonnen met brieven er bij schrijven. Zo'n brief is moeilijk, want je senrijft in de eerste plaats aan een onbeken de en bovendien aan iemand die ge vangen zit en dat is vooral voor jonge mensen erg moeilijk. We schreven toen aan iedereen dezelfde brief, maar die lieten ze aan elkaar lezen, dus dat kon niet meer. Nu hebben we tachtig verschillende brieven, er^ -, komen steeds nieuwe bij, die doqr -leerlingen van lagere scholen worden vermenig vuldigd. Vijf scholen in Zoetermeer en twee in Boskoop doen dit. En het gekke is, zo'n min of meer persoonlij ke brief doet de mensen veel meer ple zier dan dat hele pakket. Ze vinden het vooral fijn dat een medemens aan hen gedacht heeft. Nog even een stukje uit een brief: Hartelijk dank voor het pakketje dat ik van u ontvangen heb. Het ge loof in Sint-Nicolaas ben ik sinds jaren verloren, maar jouw pakketje en vooral je vriendelijke briefje, heeft mij weer wat geholpen om te gelo ven in mensen, die tot vergeving be reid zijn. Het is echter altijd gemak kelijker om mensen te vergeven, die je persoonlijk nooit iets gedaan heb ben. Beste vriend, mag ik je daarom de raad geven, dat, als iemand uit je directe omgeving, familie of gezin, iets verkeerds gedaan heeft en je zult er toe komen hem of haar te verge ven, het een volkomen en algehele vergeving mag zijn. Nogmaals harte lijk, hartelijk dank." ,,tJ ziet het, we kunnen niet meer terug. Je zit je groen en geel te reke nen: hoe krijg je het geld bij elkaar. Ieder jaar kopen we maar in en ieder Aan de lopende band worden de dozen, gevuld met lekkernijen voor eenzame medemensen. jaar hopen we rrfaar dat we kunnen betplen". „Halverwege zeggen we wel eens: Jongens we halen het niet"* maar yre kunnen hibt meer stoppep, rekenen erop", zegt me vrouw Van der Spek „je moet niet vergeten dat ze van niemand iets krijgen". Wie Siniko :Geva een steuntje in de rug wil geven kan op het volgende gi- tèfécht: 222000, Boskoop. Els van de Mortel O Vervolg van pagina 1 De waterverontreiniging levert voor de drinkwatervoorzieningen eveneens grote problemen op. Het aantal stof fen, dat door Inzing op het opper vlaktewater komt wordt steeds gro ter en steels ri-, llijker door zuive ring uit hef g i t f!i«tl"5fen. De kankersterfte ligt )ti «Ié steden, die het drinkwats r u t de bodem halen, lager dan in steden, die voor het drinkwater zl.'n aangewezen oo de ri vieren. (568 gevallen tegen 606 per 100.690 inwor-rs). Het rapport besluit het hoofdstuk over de waterverontreiniging met de volgende, enigszins cynische opmer king: In Nederland loopt de voorbe reiding van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater ai sinds 1897. On langs werd het wetsontwerp aan de Tweede Kamer aangeboden. Chemische middelen wordt onder andere dë vraag gesteld of deze manier van bestrijding wel licht op den duur schadelijker zal zijn dan nuttig, een vraag, die positief beantwoord lijkt te moeten worden. Daarbij moet men bedenken, dat ve le giftige stoffen door de regen in het oppervlaktewater en daardoor later in het drinkwater worden ge bracht. Ook het nuttigen van voed sel niet een klein residu aan, bestrij dingsmiddelen kan voor de mens fu nest zijn. ïn het rapport wordt onder andere de uitspraak aangehaald, dat „ongetwijfeld vele huisartsen worden geconfronteerd met ziekteverschijn selen, die het gevolg zijn van de be strijdingsmiddelen in het voedsel". Dat dit niet zo maar een loze kreet is, blijkt wel uit het verslag over het jaar 1966 van de Amsterdamse Keuringsdienst van Waren. Meer dan 40 procent van de Belgische aard beien, die dat jaar door deze dienst werden gekeurd, bevatte gevaarlij ke resten van deze bestrijdingsmid delen. Voor de Nederlandse aardbei en lag dat percentage op 25. Van een kwart van de aardappelen bleek vijf procent te zwaar met chemica liën te zijn behandeld. Over de gevolgen voor de mens wordt het volgende citaat aangehaald „Welke risico's staan de mens te wachten nu accumulatie ook in zijn eigen lichaam niet kan uitblijven? Als wij proefondervindelijk bij die ren kunnen vaststellen, dat sommi ge van deze vergiften de kernde ling verstoren, andere celademhaling in verkeerde banen leiden, andere essentiële schakels in de zenuwfunc tie vernietigen, luidt hier voor de mens een alarmklok". Geluidshinder Lawaai beïnvloedt mens en dier na delig. Algemeen is bekend, dat vlieg velden, bepaalde industrieën en mo toren lawaaibronnen van betekenis zijn. Minder békend, aldus het rap port, maar eveneens schadelijk, zijn de gevolgen van het permanente la waai in drukke straten in de steden en van verkeerswegen. In het rap port wordt een citaat aangehaald uit 1958, van tien jaar geleden dus. Wij laten dit citaat hieronder volgen. Als enige commentaar daarbij geven wij, dat men bij het lezen van het citaat wel moet bedenken, dat wij nu al weer tien jaar verder zijn en dat de geluidshinder door onder andere het toenemen van, het verkeer, alleen maar groter is geworden. „Het geluidspeil in de stedelijke straten is de laatste tien jareij tot het dubbele gestegen. In het straat- lawaai overheersen de lage frequen ties. die door het gehoor niet meer worden waargenomen, maar wel an dere ontvangorganen prikkelen. Deze dienen behalve voor het opwekken van bewuste gewaarwordingen, ook voor de reflectorïsche besturing van algemene functies van een organis me. Ook een gedeelte van de huid staat bloot aan de drukverschillen van de geluidsgolven. Al deze prikkels werken storend op de natuurlijke ge beurtenissen in het lichaam Zelfs bij gcluidsproeven met dieren hebben wij neurosen vastgesteld. De aaneengesloten gevels der hul zen vormen prachtige klahkbodems, vooral indien ze uit glas en 1 beton bestaan. Zij versterken de herrie. Ge luid tot 40 foon is tg verdragen, In stille wijken is echter reeds 60 - 70 foon gemeten. Bij 80 foon gaat de bloeddruk met sprongen omhoog. De tram levert 90 foon, een motorfiets, een vrachtauto, een sirene, een cla xon 100 foon. De voornaamstè ver keersstraten leveren 110 foon. Onaf gebroken geluid van dezelfde sterkte komt boven de pijngrens. Nog ster ker geluid kan dodelijk zijn. Het ge luid van vliegtuigen met straalmoto ren ligt bij 180 foon. Bij vee heeft Maagzweren In de grote steden is de gevoelig heid van het gehoor met vijftien pro cent afgenomen 'tegen op het platte land met vijf procent, aldus een rap port van tien jaar geleden. Onder de ziekten, die hun oorzaak kunnen Vin- den in de ihwetking van lawaai op het gehoor en andere ontvangorga nen behoren beklemming, nerveuze hart- en vaatziekten, neurosen en maagzweren. Het rapport komt tot de conclusie, dat er in fjjtest-Duitsland en Zwitser land in vergelijking tot Nederland veel is gëdaan om de geluidshinder te beperken. In die landen is bijvoor beeld het gebruik van onnodig la waaimakende machines bij bouwwer ken verboden. Engeland heeft reeds enige jaren een anti-lawaai wet. In dit verband wijst het rapport op de noodzaak van een verbod van grotere of harder resonerende uitlaten op motoren en auto's. Ook wordt geconstateerd, dat het snel toenemende aantal vliegtuigen met straalaandrijving op het vliegveld Zestienhoven eveneens vermeerdering van de geluidshinder in de wijken Overschie, Schiebroek en zij het in mindere mate Hillegersberg tot gevolg zal'hebben. VOGELTENTOONSTELLING. Van donderdag 21 november tot en met zondag 24 novembejr houdt de Kleur Kanarie-Tropische en Exotische Vo gelvereniging „De Kolibrie" in de zaal „Het Bosje" aan de Noordsin gel 40 te Rotterdam een tentoonstel ling. De openingstijden zijn: donder dag 21 november 20—22 uur, vrij dag 22 november 10—22 uur, zater dag 23 november 10—22 uur, zondag 24 november 1018 uur. Ons dorp is in rep en roer. Ja, niet dat 't in de schoolstraat en de hei kant zo meteen maar te merken is, want voor wie het niet weet is 't nog even stil en rustig als altijd, maar soms kan 't gebeuren dat Miet toch veel langer dan anders met de vrouw van Toontje staat te pra ten als ze de melkbussen aan de weg moet zetten. Er is wat gaande. En alles wijst in die ene richting van 't hoogeind aan de westkant van ons dorp. Daar woont nu se dert een jaar die man uit de stad. die nu al maanden lang het onder werp van gesprek is. Hij heeft in 't voorjaar het huis van 'Sjefke van Gennep gekocht. Nou ja, huis, dat wil zeggen dat ver bouwde sigarenfabriekske, waar iemand al vóór Sjefke een landhuis van gemaakt heeft. Maar dan moet je het nu zien! 't Is compleet een villa, zoals ze bij de stad staan. Van Oosteren, want zo heet hij, is er komen wonen en sedertdien gaat er geen week voorbij of er wordt gebroken en gebouwd. De tuin is een park geworden met tuinkabou ters en andere beelden. Er is een zwembadje voor de kinderen en een kantoorke voor de meneer. Want wat doet hij? Ja, dat is een moeilijke vraag. We stelden die vraag aan Janus, on ze buurjongen, maar die wist niets beters op te brengen dan: poetsen. Janus is ook pas zeven jaar en ie dereen die niet net als z'n vader met de kar naar het land gaat en thuisblijft zal dan wel doen wat z'n moeder doet en dat is poetsen. Maar dat is 't natuurlijk niet. Nee, van Oosteren geneest. Hij draagt als hij niet in 't nette pak met de witte bloem in 't knoopsgat gekleed gaat, een witte jas. Hij kijkt dwars door je heen, zegt Hannc van de over kant, die hem daarom in de win kel van Den Rijs niet aan durft kij ken. Hij geneest met kruiden en die business loopt als een lier. Hoe lang is hij nu met dat zaakje be zig? Maar, mensen, hij laat al een hele snert VW-busjes rijden, auemaal met chauffeurs erop, die hij uit de buurt in dienst genomen heelt. Nou, dat is allemaal gauw uitgere kend in ons dorp, hoeveel dat kost, aan loon en belasting en verzeke ring en benzine, en dan de ver blijfkosten nog, komt Bert er nog even tussen. Vier luxe wagens van klasse staan mede op het snel aan gelegde parkeerterrein. En zater dag krijgt alles een beurt van Piet je de Molder, die er een mooie vijf tig gulden mee verdient, 't Gaat allemaal groot op. En het ene verhaal is nog sterker dan het andere. Gart den Besem, die toen toch dat ongeluk met die com biner gehad heeft en daarvoor hele maal paar Amsterdam geweest is en van wie de doktefs hebben ge zegd dat ze niets meer met hem kon den beginnen, die stapt nu toch weer helemaal alleen z'n auto in. Zeg daar maar eens wat tegen! Hij is een wonder, die man uit de stad. Er hangt een „smell of success" om hem heen, zoals wij die in het dorp niet kennen. Wij nebben 't goed, maar we moeten er hard voor wer ken en het duurt lang voordat we er gens zijn waar we wezen willen. Maar deze man geeft z'n oudste zoon, die net z'n rijbewijs gehaald heeft, oen sportcar van duizenden guldens, en Janne van hiernaast zegt dat dat rooie verhikel nog dui zenden meer gekost heeft. Ik wil er af zfjn. Hij koopt het hele dorp, wordt er ge fluisterd. En als z'n parkeerter rein te klein wordt laat hij de kerk afbreken. En wie het niet geloven wil, kan van Willeke Bijn te horen krijgen, dat hij 't hem verdulleme zelf heeft horen zeggen. Goed, ik weet 't, dat is Willeke Bijn. Maar een feit is dat hij Den Pijs van de winkel waar alles te koop is toch maar precies gezegd heeft hoe hoog diens saldo bij de Boerenleenbank is. Den Pijs trok er even bleek bij weg, hij ging het binnen even na kijken en moest het toestemmen. Maar wat de man zelf heeft weet niemand. Het is misschien niet uit te spreken. En menigeen in ons dorp zou ge makkelijk een paar nullen over 't hoofd kunnen zien. Maar wie vraagt zieh niet af, waar dit moet eindi gen? Er staat nog veel meer op het program, een kliniek en sauna baden en ik weet niet wat nog meer. Soms brandt er langer dan gewoon hier en daar een lamp en om de ta fel zitten mensen. Drie keer raden waarover ze 't hebben, want over zoiets raak je immers niet uitge praat. Een enkele zegt hier, dat het een mens ook té goed kan gaan. Maar wie onderscheidt hier jaloe zie en bezorgdheid? MEDEMENS sinterklaas komt oo^k voor U Méér vrije tijd, volop gelegen heid om een leuke hobby te hebbenmaar waarom méér betalen dan nodig is? In onze Schrijfwaren-afdeling verkopen wij foto-albums nor male prijs 3,90 (en dat is geen cent te veel) voor nog géén een gulden tachtig. Foto-albums 24 x 20 cm in boekvorm met 56 bladzijden crèmekleurig zuurvrij fotopa pier. Een luxe uitvoering met afwas- bare plastic kaft en tussen iede re bladzijde spinragpapier. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze Schrijfwaren-afde ling deze luxe foto-albums, de piastic afwasbare omslag zowel in fantasie dessin als in effen of schrift best Maandag 25 november geeft Jet Dubbeldam, organiste 'te Rotterdam een concert in de Laurehskerk. Me dewerking verleent Hubert Barwah- ser, fluit eh Kees van der Kraan, hobo. Aanvang 8.15 uur. ELECTRONISCHE vanaf 325.- contant plus per dag ook leert spelen met Joh. de Heer's unieke systeem keuze uit meer dan 100 instru menten CONN - HAMMOND PHILIPS - RI-HA - SOLINA VISCOUNT e.a. demonstraties u kunt elke vrijdagavond tus sen 8-10 uur geheel vrijblijvend de orgels horen, zien en zelf bespelen. De Vereniging van Vlaardingse kunstenaars heeft voor zaterdag, 23 november, een avond klassieke mu ziek uit Noord-India op het program ma staan. Medewerkenden aan deze avond: drs. F. van Lamsweerde, die de sitar bespeelt. Een sitar is een getokkeld snaarinstrument. Drs. Van Lamsweerde, is conservator etnomu- sicologie aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Hij maakte gedurende twee jaar een stu die van de muziek in India, tijdens zijn verblijf aldaar en ontving sitar- lessen van de beroemde musicus Us- tad Vilayat Khan. Joep Bor, sarangi (een getokkeld snaarinstrument met vele resonantie snaren). Bor is student biologie. Hij specialiseert zich sinds enkele jaren op het moeilijk te bespelen strijkin strument uit Noord-India, de boven omschreven sarangi. Wim Bosman bespeelt de tabla en banya (trommen). Wim Bosman, beeldhouwer, verkreeg door intensief studeren een grote vaardigheid op de Indiase trommen, die met de vingers en handpalmen van beide handen worden bespeeld en waarop vele klanknuances mogelijk zijn, De avond begint om 21 uur in de sociëteit van VL 65, Zomerstraat 31. BAZAAR KONTAKT 20 Over het onderwerp „Het c nisme en het christendom" zal de ge reformeerde ouderjing de heer Bar- neveld te Maasland heden donder dagavond in de Magneet spreken voor de leden van Kontakt 20. Aanvang kwart voor acht. Op 27 december houdt Kontakt 20 evenals vorig jaar een bazaar in de Magneet. Artikelen voor deze bazaar zijn welkom.

De Havenloods | 1968 | | pagina 17