(mm i 98 Bronchiietten Brigadier Piet en de semi-prof Kannibalisme In de openbare vergadering van de commissie voor Algemene Personeels zaken zei wethouder Jettinghof: .Het moet voor u toch onplezierig zijn als u mij in deze heilige hallen waar regelmatig met enige wellust en bij wijze van gastmaal wethouder- lijke korpussen worden geconsumeerd een pondje van dat vlees zou teruggeven. Het lijkt mij voor onverdraaglijke geddchte te zijr Inderdaad. Vechtende sint De padvindersgroep „Olivier van Noort" ziet in de sinterklaastijd e /voort /iet in de sinterklaastijd een De Navo beschermt ons voor het dreigende gevaar uit het oosten hoewel stenfnnz,>h 31 ÏTJ°lf2l?±le:ïavandaan ko™» '*O0t dat stellen zich beschikbaar om bij daar interesse voor heeft, de sint de huikamer binnen te voeren. De sint komt met knecht aan huis en hij is de volgende „rollen" te bestel- echter zo energieken zo vol overtuiging dat de'bei^mg-beiaTe^^^^r^ richt kZ0 t9eïür "I""! gedreven wordt. De kanonnen zijn met op hem ge richt, dat met. Maar de defensie ligt hem toch wel erg zwaar op de maag. len: a serieuze man voor de kinderen die nog „in" zijn; b. komi&che figuur voor ongelovige ouderen; c. charmante verschijning voor jon ge dames. d. feestvarken' voor bruiloften en par tijen. Kosten f 7,50 per kwartier; f 15 fier half uur; f25 per uur. Aanmelden bij mevrouw G. J. Jansen, Rubensstraat 14. Rotterdam, tel 129106. Gaarne met opgave van de gewenste sint- vorm. Bovendien geeft de padvindersgroep de garantie dat de oude heer zich keurig zai gedragen. Na het vijfde bezoek krijgt men geen situatie van: te late sint helemaal geen sint dronken sint vloekende sint onzedelijke taal uitslaande «int s.int zonder baard vechtende sint enz. Wni is u-ijshcid Samen uitja gezellig! galmen alles uitnog veel gezel- Wijsheid n Willem Service Ae justitie is reeds geruime tijd op lacht naar de loodsen in IJmuiden en Amsterdam. Zij worden er van be schuldigd steekpenningen te hebben aangenomen, in ruil waarvoor zij de .gezagvoerders van zeesóhepen meer steggboothulp adviseerden dan zij werk.Nijk nodig zouden hebben De loodsen steken niet onder stoelen of banken, dat zij inderdaad wel een soort extra maandelijkse tóelage kre- gen. Zij menen fchte». dat de beschul- diging, dat zij extra sleepboothulp heb ben aangeraden, uit de lucht is ge grepen. Alleen zij kunnen bepalen hoe vee! sleepboothJLilp er nodig is, afhan kelijk van he te assisteren schip, het getij en dc weersomstandigheden. Eigenlijk hebben we hier te maken iet een ietwat vreemde zaak. De of ficier van justitie meent, dat er een strafbaar feit is gepleegd. De loodsen en zij niet alleen vinden, dat van een strafbaar feit geen sprake nu... beduidend goedkoper Als het straks weer kouder wordt, heeft U er toch een nodig, zo'n behaaglijke Brus hed dames pyjamakoop hem vast, nu zijn ze in de aanbieding. Grote partij Brushed nylon da me» pyjama's, in diverse leuke modellen. Deze luxe pyjama's uit de duurdere series koopt U nu voor nog géén acht gulden. is. Het systeem van de fextra toela ge is historisch gegroeid, zo stellen zij en zij menen zelf. dat er een soort recht bestaat. Wat de loodsen momenteel over komt, hangt in feite een groot aantal andere mensen, die in de havens - en niet alleen in IJmuiden en Amster dam werken, boven het hoofd. Het werk in de haven berust op service, waarbij er van uit wordt gegaan, dat alles zo snel en zo goed mogelijk moet gebeuren. Vertraging van een dag of zelfs slechts van enkele uren kan de reder of de agent grote be dragen kosten. Om die vertraging te voorkomen, wil men een relatie en dan van hoog tot laag graag terwille zijn. Het begint bij een of meer pakjes sigaretten en het kan oplopen tot een voor een buitenstaander aardig be drag. Maar die giften, zoals men ze in de haven beschouwt, -zijn niets ver geleken met de verliezen, die men zou lijden, wanneer het schip vertra ging ondervindt. Dit is een historisch gegroeide zaak, waar niemand in de haven zich druk over maakt. Uiteraard is het heel gemakkelijk er anders over te denken. Vooral is dat gemakkelijk, wanneer men geen ingewijde in de haven is. Dan wordt het al snel omkoperij genoemd, om kleed met argumenten, waar juri disch en ethisch niets tegen in te bren gen is. Er zit ook nog een andere kant aan de zaak, die inderdaad bedenkelijk kan zijn. Het tikje extra service, of het zich veilig stellen van de ser vice, waarvoor dan enkele pakjes si garetten, een fles drank of wat geld wordt gegeven, kan zich ook tegen de gever keren. De man, die dat tikje extra service moet geven, zou dit wel eens kunnen nalaten, wanneer de te gemoetkoming achterwege blijft of minder is dan hij had verwacht. Dan wordt het een kwalijke zaak, waar voor de grondslag is gelegd, toen het systeem werd ingevoerd. Het probleem ligt dus niet alleen bij de loodsen. Het ligt zelfs niet al leen in de Nederlandse havens, maar het is over de hele wereld verbreid, o.a. overal waar schepen komen en gaan en waar service en snelheid een vereiste zijn. Eigenlijk mag men stel len, dat het niet te hopen is, dat er ooit een grootscheeps onderzoek naar dit systeem zal worden ingesteld. De justitie zal dan heel wat arrestaties moeten verrichten, afgezien nog van de vraag of zij in staat zou zijn door de rijstebrijberg heen te komen, en het werk in de haven zou dan wel eens wat minder snel en soepel kun nen verlopen. En dan zijn de reders weer in het nadeel om over de naam van de thans snelle haven nog maar te zwijgen loopt door de dierentuin. De hond zit >n het hok. De hond vindt het niet leuk. De poes is ook in Blijdorp in de dierentuin. De poes is in het hok. De poes miejaut. Mie-jau mie-jau zegt de poes. De poes wil eruit. Wij gaan met bus 71. ERIC KOEDOOD Familie-zang In Rotterdam bestaat een uniek koor. Een koor van 52 mensen, die allemaal familie van elkaar zijn, alle maal neven en nichten. De leden van deze ene familie komen eenmaal per 14 dagen naar de Salvatorkerk in Hil- legersberg, Zij komen uit Ede, Utrecht, Den Haag en Zwijndrecht en uit Klundert om te repeteren. Het koor is ontstaan in 1967 tijdens een familiefeestje. Toen werd de 50- jarige echtvereniging gevierd van het echtpaar K. van Gemeren, zoon van Pieter van Gemeren en Jannetje Lod ders, die ongeveer 250 nakomelingen hebben. De verrassingen die de feest commissie het echtpaar toen bood waren onder meer een concert door leden van de Kon. Orkest Vereniging Svmphonia in de Salvatorkerk in Hil- legersberg. Van dit orkest is Koen van Gemeren jarenlang hoboïst geweest. Op die dag werd toen een koor ge vormd van 35 neven en nichten die medewerking aan het concert ver- leenden. Dit koor is blijven bestaan en telt nu 52 leden. Tijdens de kerstdagen zal het koor driemaal optreden. Het repertoire be staat uit moderne geestelijke muziek Dirigent is de heer G. K. A. Stroot- man, ook lid van de familie. DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 NOVEMBER 1 Roestvrij staal, nog altijd een van de duurste materialen - maar ook een van de mooiste, de duurzaamste en praktisch geen onderhoud vereisend. En daarom is deze aanbieding roestvrij stalen pedaalemmers een ongehoorde aanbieding - want wij verkopen ze nu gul dens goedkoper dan normaal. Geheel roestvrij stalen pedaal emmers voor moderne, frisse keukens, badkamers, douche cel. enz. Feilloos werkend pedaal en met plastic binnenemmer (11 inhoud) nu voor nog géén veertien gulden. eigenlijk Roestvrij staal De „drite im Bunde" cl„elulJ de belangrijkste man van Moskou in Engeland, was „Kim', Harold Adrian Russell Philby, die na de vlucht van n=MnA/rere, twee' Guy Burgess en Do nald Maclean, weliswaar onder ver denking stond omdat hij met beide spionnen m contact had gestaan, maar die mets ten laste kon worden gelegd tot begin 1963, toen de bewij zen tegen hem zich opstapelden. Maar op de avond, dat zijn vroegere colle ga s van de geheime dienst hem in eveï£et w?lden alresteren. nam hij eveneens de wijk naar de Sovjet Unie In zijn boek „Meesterspionnen voor Moskou verraders van het westen" 1> beschrijft E.H. Cookridge de han- del en wandel van het „Onzalig Drie- weleer. De moord jnanschap", dat hij politiek verslag- ^i.. gever en tijdens de laatste oorloe zelf k^a!nL a8,en! van nabij heeft ge- v' heeft de gegevens voor zijn u»t de eerste hand. Behalve ten levensbeschrijving van Philby en zijn ----- twef lotgenoten, schetst Cookridge de de geschiedenis van de Tweede We- werkwijze van de diverse geheime reldoorog heeft de uitgeverij Bosch diensten; hun „vissen in troebel v en Keuning N.V. nu ook een Sesam Geschiedenis van de Eerste Wereld oorlog in zes delen uitgegeven. De eerste twee delen „De voorgeschie denis" en „1914" zijn onlangs versche nen. De delen 3 en 4, respectievelijk 1915 en 1916 komen in januari 1969 uit en de delen 5 en 6 (1917 en 1918) in maart volgend jaar. De serie is De schoten waarmee de Servische gymnasiast Gavrilo Princip op zondag 28 juni 1914 in Serajewo de Oosten rijkse troonopvolger Franz Ferdinand en diens vrouw Sophie vermoordde luidden een nieuw tijdperk in de ge schiedenis der mensheid in. Het was gedaan met de rust, het optimisme de zekerheden van weleer. De moo. op de aartshertog was de vonk die het kruitvat deed exploderen. Het was de aanleiding tot wat „de meest zin loze oorlog aller tijden''' is genoemd; de Eerste Wereldoorlog. Na de populaire 20-deiige vallenTs 1 spionnage in de meeste ge- Gezien het feit dat het „Onzalig Driemanschap", zoals Cookridge hen noemt, zolang zijn werk heeft kunnen doen, zonder ontdekt te worden is het opmerkelijk, dat de schrijver niemand regelrecht beschuldigt. Als verklaring zet hij het ontstaan e mengesteld door Hans Dollinger uit taken van de diverse Engelse inlich! duizenden foto's en dnmimonton tin€»or.a.„„„t,8 «uien mr. G. B. J. Hilterman heeft bij elk deel een samenvatting geschreven. De foto's en de inleidende tekst ge ven een zo goed als volledig beeld van de voorgeschiedenis en het ver loop van deze massale oorlog die ei genlijk in de eerste vier maanden al was uitgevochten, maar die ge rivaliteit: de „beste kaerel" we jongens" sfeer waarin de collega s elkaar tegenover buitenstaanders dekten en waarin ge- kwamen n00it in de Pub«citeit ,H^ vreemde is, dat zowel Philby dit.anderen hun stu- J duren en miljoenen mensen- dentenjaren aan ieder die het maar kosten. Een oorlog die ten- horen wilde, van hun commuftisSe sympathieën hebben getuigd. Dat is hetatn h Vdj normaal' n®_t had toch een punt 1 Vrijdag en zaterdag verkoper wij in onze Huishoudafdeling beneden, deze moderne roest vrij stalen pedaalemmers, met binnen-^ emmer. Elke vrijdagavond tot 9 Groothandelsge- levens slotte op 11 november 1918, 50 jaar geleden dus, werd beëindigd met een, vrede" waaruit bijna onvermij delijk de tweede Wereldoorlog moest ontstaan. Deze Sesam-serie is, behalve door haar prijs van drie gulden per deel, vooral aantrekkelijk door de foto's die een duidelijke taal spreken en de sfeer van die jaren uitstekend weer geven. T.H. In het voorjaar van 1951 werd de Westerse wereld opgeschrikt door de verdwijning van twee Britse diploma ten, die ontmaskerd waren als com munistische meesterspionnen en waar van de een deel had uitgemaakt van de Britse geheime dienst en de ander een hoge post had bekleed bij de Brit se ambassade in Washington. Beiden hadden jarenlang topgeheimen aan het Kremlin kunnen doorgeven, voor dat het tenslotte dé C.I.A., de Ame rikaanse geheime dienst was, nog niet eens-de Britten zelf die verden- „De Reddingboot" om 7.36 uur een openbare bijeenkor. Boemerang, Vondelweg 26. Leiding kers zr. Haaijer, br. Slingerland. de Groot. Medewerking 'oensdagavond Hoestdrartk in tabletvorm.95ct 77. Nu vraagt natuurlijk ieder^ weldenkend mens zich af: „Waarom gebruikt die dikke Diavolo de reminstal- latie niet?" - Tjade zo elegant met blokjas en sportpet uitgedoste voetbaldeskundige was in zijn woeste leven nooit als remmer in dienst geweest bij de spoor wegen. Daarom wist hij niet goed hoe hij moest omgaan met zo'n reminstallatie. Hij draaide wei uit alle macht aan het handvat, maar h(j draaide hardnekkig de ver keerde kant op, zodat er niets gebeurde. Wiens pen of tekenstift zal dus in staat zijn de angst en afschuw te beschrijven, die op zijn weldoorvoede gelaat te lezen waren, toen hij plotseling bemerkte, dat de treinwagen 'n zijspoor opvloog, regelrecht op een machtig stootblok HéélpU!" gilde hij, maar het was al te laat. Met een slag, die héél Campanella op zijn armzalige grondvesten deed trillen, sloeg de koelwagen tegen het massieve stootblok aan. Krakend versplinterden balken en planken en gierend vlogen afgerukte wielen en buffers door de lucht. Nog enkele malen buitelde de koelwagen over de kop om ten slotte tot stilstand te komen midden - in het stationsgebouw zelf, dat daarbij grondig werd vermeld. Slechts een treurige ravage van puin, balken"en staalspanten bleef over. „Waarom moet zo'n oorlog nou altijd gepaard gaan met vernielingen?" vroeg Cesare zich af, en hij keek treurig naar de stofwolken, die lang zaam neerdaalden over de verwoestingenEdoch ergens in de buurt had een zeker persoon de donderende slag ook gehoord en die persoon keek nu door zijn verre kijker naar dezelfde dichte stofwolken die in de richting van Campanella te zien waren... de geheime dienst. Dit boek van Cookridge is vele ma- jfn boeiender dan welke spionnagero- man ook. Het geeft de lezer een dui- j J. overzicht van de werkwijze der inlichtingendiensten. rsP,1 ?nn voor Moskou", E. h. Bairn Pr'j' 1 ,J'*# De Boekerij N.v! T.H. ®ja^le en, de chocoladefabriek. Een kinderboek van Roa(d Dahl, de schrijver van vele fascinerende ver- S, T?v®,nal® in z'in verhalen kon Roald Dahl ook nu niet nglaten enige ietwat morbide grapjes te! gebruiken. Het verhaal is in het kort als volgt. In het dorp waar Sjakie een ferg arm jongetje woont, Staat een le vensgrote chocoladefabriek. Het won derlijke is dat de fabriek produceert en aflevert, maar niemand ziet er ooit iemand in of uit gaan. Dan komt er plotseling een adver tentie in alle bladen van de wereld te staan dat de eigenaar van de fa briek tussen al zijn chocoladerepen er vijf heeft voorzien van een „Gou den wikkel", wat tevens een toegangs kaart is voor een bezichtiging van de fabriek. Vijf kinderen kunnen een wikkel vinden en de fabriek binnen gaan. X>e eerste vier zijn al gauw ge vonden, maar het wachten is op de laatste. En ja hoor, het is Sjakie. En dan betreden de kinderen de won dere wereld in de fabriek. Alle gehei men worden ontsluierd. De vier eers te kinderen het tegendeel van aar dige leuke bengels beleven alle maal een raar en naar avontuur, maar aan het eind blijkt het toch „goed" afgelopen te zijn. Sjakie blijft over en erft de fabriek. Een gek gegeven en het is ook een erg gek boek geworden. Vele kinde ren zullen hier plezier aan beleven. Een uitgave van de Fontein-boekerij te Bilthoven. Van de hand van Robert van. Gulik verscheen in de serie Kramer pockets de Rechter Tie-roman „Moord op het maanfeest". Deze detective was al eerder in het Engels versche nen en is nu in de Nederlandse uit gave te krijgen. Een nadere uiteen zetting over de inhoud is overbodig, WASAUTOMAAT Al deze vragen worden onpartijdig be antwoord door het Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraag de volladige brochure ven alle Voorlichtingsbureau gratia ter inzage. Onderstaande bon invullen en opplak ken op briefkaart of In gesloten enve loppe zenden aan: Vrijdag en zaterdag verkopen w'i> deze prachtige dameipyja- ma's in diverse vlotte model len en in de kleuren rose en bleu, meten S, M, L (38 t/m 48i Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift. IHcrcniuin Uit het schoolorgaan van de Prinses Margriet Francisca-school uit de Ze genstraat vernemen we dat de Kin deren in partijen naar de dierentuin zijn geweest. Na afloop werd hen ge vraagd daarover de impressies neer te werpen op papier. We zullen er niet al te veel op ingaan, maar een ver haaltje moeten we afdrukken. Het is zo'n fraai modern gedicht, compleet met vervreemdingseffect aan het eind, dat we het niet kunnen laten lopen. DE DIERENTUIN De olifant is heel mooi. Ik kijk naar de olifant. Ik kijk naar de hond. De hond gaat naar de dierentuin. De hond 78. De reeds in de vorige strip zo mistig aangeduide persoon-met-verrekijker, was niemand minder dan Vit- torio Cacalobbo, kapitein bij het grensbewgkingsdetache- ment der bergjagers. „Te wapen! Oorlog' Vijfde colonne!" riep de dappere Vittorio en hij stormde zijn kamer uit, nerveus op zijn alarmfluitje blazende. Dat bracht natuurlijk de nodige schrik en ontsteltenis teweeg bij da bergjagers en een paar stafofficieren kwamen onthutst toegerend. „Onmiddellijk met volledige wapen rusting aantreden!" beval kapitein Cacalobbo. „Brood zak, veldfles en de hele zooi meenemen! Ik kondig hierbij de staat van oorlog af! Vergeet dus de munitie niet!" De stafofficieren gingen onmiddellijk deze bevelen door geven aan de troep en nu ontstond dat vreemde geharre war, dat op de een of andere manier eigen schijnt te zijn aan alle soldaten ter wereld, wanneer zij moeten aantreden. En speciaal in deze kazerne was het geharre war zó groot, dat het voor onze tekenaar onmogelijk was deze ongedisciplineerde troep dwazen behoorlijk uit ie beelden. Soldaten en sergeants, korporaals en luitenants, officieren van piket en kamerjachten,corveeërs en adjudanten-afstandschatters, kortom, iedereen, die ook maar iets met de strijdmacht had uit te staan begon op de dolzinnigste wijze rond te sjokken met dekens, was- blikjes en noodrantsoenen. Doch weldra tekende zich enige orde af in de schreeuwende massa lawaaischop pers. Secties en pelotons vormden zich, de compagnie stelde zich op en de tanks kwamen aanrijdenEen kwartier later stond alles keurig in het gelid op het kazerneplein en brachten de commandanten rapport uit aan kapitein Cacalobbo. Er waren slechts zeventien deserteurs te melden„Voorwaartsmérs!" brulde Vittorio, die zelf in de eerste tank kroop om goed te kunnen uitkijken naar verdachte bewegingen van mogelijke vijanden. Voor wie het nog niet heeft gezien, zij hier vermeld, dat het een Amerikaanse tank was,' die goed kleurde bij het Amerikaanse tuniekje van kapitein Cacalobbo. Ze zaten dus goed in de spulletjes die Italianen, maar ja, dat is niet vreemd, want wie tegenwoordig militaire hulp van Ome Sam wil ontvangen, moet eerst een oorlogje op frisse wijze zelf verloren hebben (Wordt vervolgd) OPLOSSING PUZZEL „Vroeg rijp, vroeg rot" was de zin snede die als oplossing moest worden ingevuld. Een beetje pessimistisch, maar ja. De prijs van f5 gaat naar R. A. T. Langeveld, Flat Utrecht, Blijvenburgstraat 52, Rotterdam-8. Door omstandigheden moet de puz- relopgave van deze week helaas ver vallen. Rotterdam: wereldtaak voor we reldhaven. In de weekends van 23-24 november en 30 november-1 decem ber wordt in het Grooth. gebouw te Rotterdam een industriële conferen tie van Morele Herbewapening gehou den. Sprekers uit verscheidene landen werkgevers en werknemers, jeugd en ouderen spreken over de uitwerking van morele herbewapening op velerlei gebied en geven hun visie over wat Nederland en Europa in de huidige wereldsituatie kunnen doen. I

De Havenloods | 1968 | | pagina 2