Telefonische Boodschappendienst is een redder in talloze noden S,V.( .-teams zorgden voor goede resultaten Centraal antennesysteem voor laagbouw in Holy via gemeentelijke torenflat SAMENWERKING KERKEN DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 NOVEMBER 1968 MET EEN VARIANT op Toon Kortooms" „Help, de dokter verzuipt" zou de kreet voor de Rotterdamse en Schiedamse brandweer kunnen worden overge nomen met: „Help, de brandweer verbrandt". Dat wil zeggen, onder bepaalde omstandigheden staan de telefoontoestellen de brandweer centrales roodgloeiend vanwege de vele en velerlei alarmerin gen. De Telefonische Boodschappendienst heeft deze brand weten te blussen en redding in de nood gebracht. Doch deze dienst brengt op vele andere terreinen uitkomst, niet in het minst met betrekking tot medische hulp en bij zakelijke problemen. Met ongeveer duizend telefoongesprekken per weekeinde wordt door deze dienst bemiddeling verleend voor degenen, die anders van een rustig weekeinde verstoken zouden zijn, of die geen weg weten met hun moeilijkheden In een 24 uurs-dienst rinkelen de telefoons opgesteld in het pand aan de Otto Verdoornplaats 68 in de Alexanderpolder. De telefoon is in het hedendaagse maatschappelijk bestel in de Alexan derpolder onmisbaar geworden. Voor Regenen die op het teefoonnet zijn aangesloten is dat zowel een zegen als een plaag, al naarmate de om standigheden. Doch —in het alge meen gesproken is voor zeer ve len de telefoon een onmisbaar appa raat, niet alleen vanwege het bedrijf, doch ook als meest simpele commu nicatie-mogelijkheid. Echter het is niet mogelijk een te lefoontoestel achter je aan te slepen of permanent aan het toestel te zit ten. Hiervoor heeft de Telefonische Boodschappendienst een oplossing ge bracht. Terwijl in de aangrenzende kan toorruimte de telefoons vrijwel onaf gebroken rinkelen en de telefoniste voortdurend het „Telefonische Bood- achappendienst" laat horen, vertelt de directeur van de dienst, de heer J, W. Arends over zijn hulp aah vele personen en bedrijven in het district Rotterdam. Hoe het begon Het begon voor hem in feite op min der prettige wijze. In 1955, toen hij nog als uitvoerder verbonden was aan Rijkswaterstaat overkwam hem een ongeval, waardoor hij voor goed Voor dat werk werd uitgeschakeld. Zijn ervaring met de problemen rondom de telefoondienst, deed hem Zinnen op mogelijkheden om met de oplossing daarvan zich een nieuw be staan te verwerven. In die tijd las hij een advertentie van een dienst in Amsterdam, die in Rotterdam een telefonische bood schappendienst was begonnen, doch die daar na enkele maanden geen brood meer in zag en toen de dienst ter overname aanbood. Dat viel in het straatje van de heer Arends en hij nam contact op zowel met bedoelde dienst, als met de toenmalige direc teur van de Telefoondienst Rotter dam, wijlen de heer Wineke. „Laat eerst maar eens zien wat u er van terecht brent", luidde Öiens voorzichtig bescheid op het verzoek van de heer Arends om medewerking. En zo nam hij de boodschappendienst rnet slechts enkele klanten over. Daaronder bevond zich ook een ver loskundige, die heden ten dage nog steeds bij de dienst is aangesloten en Uit waardering daarvoor het tarief uit 1956 mag blijven betalen! Het bedrijf kreeg een ruime be huizing in een pand in Rotterdam zuid, later ih de Dordtselaan, vervol gens naar het Brekelsveld sinds een jaar nu in de Alexanderpolder. Intus sen heeft deze telefonische boodschap pendienst een enorm snelle ontwikke ling doorgemaakt, niet alleen wat het aantal aansluitingen betreft, doch ook met de dienstverleningen en de apparatuur. Het gevolg is geweest, dat zeer belangrijke investeringen noodzakelijk werden, die enkele ton- sinterklaas komt ook voor U De knutselaars komen deze Sinterklaas ook aan hun trek kenzij krijgen een solide gereedschapskist om al hun spullen overzichtelijk op te bergen. Metalen gereedschapskist in blauw hamerslag. Met spijker bakje dat verdeeld is in 3 vak jes. Uitgevoerd met draagbeu- gel. Wij verkopen 'm nu voor nog géén vijf gulden. nen vorderden. Om die reden werd een N.V. gevormd. Het was. aanvankelijk het systeem van: „Help man, help vrouw." Dat wil zeggen, de heer Arends nam meestal de avond- en nachtbediening van de post voor zijn rekening, me vrouw/ Arends kreeg er naast haar huishoudelijke bezigheden, overdag de bediening van de telefoon bij. Doch ir. later jaren konden dochter, schoon dochter en zoon in het bedrijf wor den opgenomen en uiteindelijk moest ook personeel worden ingeschakeld. Thans zijn zes personen in dit kleine, doch uitermate belangrijke contlnue- bedrijf werkzaam. Wat die technische apparatuur be treft, er zijn zowel mobilofoons ais semafoons beschikbaar, zodat waar een bij deze dienst aangeslotene zich met zijn auto ook bevindt, hij via de boodschappendienst kan worden be reikt. Doktersdienst Verder zijn er zgn. alibifoons in huur, antwoordtoestellen. Hiervan wordt door ruim 400 doktoren in het telefoondistrict gebruik gemaakt. Een doktersdienst, voorzover be kend uniek in Europa, wordt ver let nd voor de doktoren in Schiedam en Vlaardingcn. Tijdens de ochtend- spreekuren wordt nl. automatisch de Boodschappendienst ingeschakeld voor opneming van verzoeken om vi sites door de huisarts. Hierdoor wordt de dokter tijdens zijn spreekuur niet door de telefoon gestoord en kan hij rustig doorwerken. Na het einde van zijn spreekuur belt de dokter de Bood schappendienst op, waarop hem de ontvangen verzoeken worden meege deeld. Indien nodig, kan de Bood schappendienst een dokter tussen tijds bereiken. Rehalve de 400 op de gewone Ali- bifoondienst aangesloten huisartsen, zijn er ook nog 120 tandartsen en 60 specialisten op deze wijze met de boodschappendienst verbonden of via het antwoordapparaat bereikbaar. In dit verband merkte de heer Arends op, dat in de stad Rotterdam de alarmering van een dokter 's nachts en in de weekeinden zeer veel problemen oproept, omdat zulks alleen via het nummer 122000 moge lijk is, dat als gevolg hiervan over bezet is. Ook een groot aantal verloskundi gen maakt gebruik van de telefoni sche boodscnappendienst. Speciaal voor Schiedam en Vlaardingen be staat een uitrekende regeling via de dokterstélpfoon van de boodschappen dienst. Bedrijf steven Ook het bedrijfsleven maakt een veelvuldig gebruik van deze dienst gedurende de tijd, dat de zaken ge sloten. zijn. Scheepvaartbedrijven, autogarages en bedrijven die noodza kelijkerwijs dag en nacht gereed moe ten zijn om diensten te verlenen, kun nen wanneer zij bij de boodschappen dienst zijn aangesloten, permanent worden bereikt. Er zijn ook bedrij ven, die na het sluitingsuur de dienst benutten voor het doen plaatsen of ontvangen van orders, hetgeen bv. ook bij ziekte een belangrijke hulp verlening kan betekenen. Iets bijzonders is ook de bemidde ling bij het vermelden van beschik bare woningen in de gemeente Rotter dam, waarvan iedere dag een lijst op het speciale telefoonnummer kan Wor den beluisterd. Ook inlichtingen over de kwaliteit yan het drinkwater kun nen op deze wijze worden verkregen. Dit zijn weliswaar vaak *gemeentel:j- kt informaties, doch omdat de PTT niet over voldoende apparatuur en personeel beschikt, wordt een en an der door de dibnst van de heer Arends verzorgd, waarvoor de appa ratuur evenwel elders staat opge steld. De heer Arends jr. heeft de zorg speciaal voor deze afdeling. Het begon eigenlijk met de brand weer Schiedam, die noodkreten slaak- aaptal an énige Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze gereedschapskisten in blauw hamerslag uitvoering met 3-delige spijkerbak en draagbeugel, maten 36 x 20,5 x 10,5 cm A Elke vrijdagavond tot 9 uur open Géén til. of ichrift bitt. tekenis. Niet alleen aan autoriteiten er gemeentelijke diensten, doch ook aan verslaggevers en fotografen. Al lerlei systemen om voor wat laatst genoemden betreft tot een oplossing van het probleem te komen, werden bedacht doch bleken of niet uitvoer baar of niet te voldoen. Totdat de ge dachte tot inschakelen van de Tele fonische Boodschappendienst werd geópperd en in overleg met de bur gemeester vah Schiedam, brahdweer en betrokkenen een regeling getrof fen, waardoor nu met een enkel tele foontje naar de boodschappendienst, binnen een enkele minuut alarmering plaats heeft. Van deze dienst wordt ook door de politie indien nodig ge bruik gémaakt. Deze regeling, die nu een jaar werkt blijkt tot zoveel te vredenheid aanleiding te geven, dat zij ook is overgenomen ten behoeve van de Rotterdamse pers terwijl zij ook voor Vlaardingen wordt overwo gen. B ran d weer-politie De commandant van de Schiedam se brandweer en die van Rotterdam slaakten een zucht van verlichting, toen de alarmisten van hun taak kon den worden ontheven en de alarme ring bovendien zeer aanzienlijk werd versneld. En nu staan bij grote ge beurtenissen, zoals onlangs bij de brand in Europoort of de scheepsex- REORGANISATIE VAN BRANDWEER In verband met het feit, dat voor 1969 een bedrag van f 100.000 is uit getrokken voor reorganisatie van de brandweer verklaren B. en W. van Schiedam, dat het steeds moeilijker wordt jonge mensen aan te trekken voor het korps, zodat in de komen de jaren het vrijwillig personeel ge heel zal verdwijnen. Ook als gedeeltelijke aanvulling nog moeilijk zou zijn, loopt de organisa tie van de brandweer vast op het woningprobleem. Er moet geme ten van de kazerne uit binnen een straal van 500 m woonruimte aanwezig zijn voor 30 brandweerlie den, omdat anders uitrukken binnen 4 minuten onmogelijk is. Dit is een „eis" van de brandweerinspectie. In verband hiermede is een andere or ganisatie bestudeerd, waarvan het resultaat is, dat het voor Schiedam aanbeveling verdient in de toekomst tot het „gemengde" systeem over te gaan, hetgeen betekent, dat naast plm. 50 vrijwilligers een beroepskern van plm. 30 man aanwezig is, die in ploegen gekazerneerd kan worden. De overgang naar dit systeem zal zeer geleidelijk moeten plaats vinden. Voor het bereiken hiervan is de bouw van de nieuwe brandweerkazer ne noodzakelijk, omdat anders de brandweerlieden niet in ploegen kun nen worden gekazerneerd. Wij heb ben machtiging verleend om een be gin te maken met het instellen van een beroepskern en heö aantrekken van enig personeel daarvoor. De eer ste fase zal in 1969 gerealiseerd moe ten worden. Hiermede zal een hoge re last van ten minste f 100.000 ge moeid zijn. nu... beduidend goedkoper Als U eenmaal ondervonden heeft hoe prettig een panty draagt en hoe het Uw figuur corrigeert, dan wilt U niet an ders meer. Panty van een stevige kwali teit Lycra, met extra achter naad voor een goede pasvorm, afhaakbare jarretelles, en extra gevoerd kruisje. Een luxe afgewerkte founda tion voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Lycra panty's in slip model, in de maten 65, 70, 75 en 80 en de kleuren A wit en zwart. Elke vrijdagavond tot 9 Géén til. of ichrift bitt plosie in Schiedam, de telefoons bij de Boodschappendienst roodgloeiend! „Wilt u wel geloven, dit is allemaal uitgegroeid tot een bedrijf, waarvan ik toen ik het begon nimmer heb kun nen dromen", verklaart de heer Arends. Uiteraard, het is een enerve rend bedrijf! Op weekdagen is het aantal tele foontjes bijna ontelbaar, duizend per weekeinde is normaal. En 's avonds uit de huiskamer naar het aangren zende kantoor moet lopen om de tele foon te beantwoorden! Binnenkort wordt dat anders, dan wordt het hele bedrijf opnieuw verplaatst, maar dan in een afzonderlijk gebouw, buitens huis dus. „Gelukkig", zegt mevrouw Arends nu al „soms werken die tele foons op m'n zenuwen." Of er niet vaak vreemde telefoon tjes bij zijn vragen wij. Natuurlijk! Mensen die de bood. schappendienst opbellen met de aan kondiging van een moord, of van een mishandeling, over echtelijke rüzies, op handen zijnde bevallingen en noem maar op. Het valt allemaal on der het dienstgeheim dat strehg wordt gehandhaafd, hetgeen ook op zakelijk gebied nodig is. Acht telefoonlijnen en dertien voor de technische apparaten maken de Telefonische Boodschappendienst, die een, officiële erkenning van de Rotter damse Telefoondienst bezit, tot een belangrijke schakel in het telefoon verkeer. LEO 'T HART Boterletteractie van Jeugd-Rijnniondband De Schiedamse Jeugd-Rijnmond- band heeft zorgen, vooral vanwege nieuwe uniformen en instrumenten, die moeten worden aangeschaft. Het aantal leden van de band neemt nl. nog steeds toe. Om die reden zal een door middel van verkoop van boter letters, voor prijzen van f5,90 en f 2,95. Bestellingen kunnen worden gedaan bij mevrouw Schwagermano, Béijerlandsestraat 21, tel. 268023 en Bachplein 485; mevrouw Bunskoek, Heinsiusstraat 32, de heer Dolleman, J. de Wittsingel 223 en de heer Kloos terman Boterstraat- 14b, sinterklaas komt ook voor U Voorzorg is de beste zorg en dat geldt speciaal voor auto pech onderweg. En daarom is zo'n autotas, waarin plaats is voor gevaren driehoek, pechlamp, sleepkabel en gereedschap, onmisbaar en een noodzaak in iedere wagen. Alles bij de hand in zo'n solide tas, met handvat en knipslui ting, voor nog géén vier gulden. Op de Rotterdamsedijk gleed de 28-jarige J. Kemper in dc sneeuw uit en viel met zijn /hoofd op de trottoirrand. Hij kreeg een hersen schudding. De ontvangst van televisiebeelden en f.iti. radiouitzendingen i.s in het zuidelijk deel van de Vlaardingse wijk Holy IB bij toepassing van eert ge wone antenne vaak ronduit slecht. Door de hoge flatgebouwen aan Ho- lysingei en Lcpelaarsingel worden de radio- en televisiesignalen als het wa ren tegengehouden en wordt een goe de ontvangst in de laag gelegen een gezinswoningen achter die hoge flat gebouwen vrijwel onmogelijk. Dc eni ge oplossing is dan toepassing van het centraal antennesysteem. De praktijk had evenwel reeds aange toond dat ter plaatse een centraal an tennesysteem, met toepassing van een antennemast van circa 14 meter hoogte, evenmin voldeed. Vorenbedoelde situatie is voor en kele eigenaars van in aanbouw zijnde particuliere woningen aan de Willem Lodewijklaan en de Ernst Casimir- straat aanleiding geweest zich met dit vraagstuk bezig te houden. Met medewerking van het gemeentebe stuur en de technische bijstand van Electriciteit Boogaard N.V. te Vlaar dingen is men tot de volgende oplos sing gekomen: Op het dak van het VOLLEYBAL Vrijdag en zaterdag verkopen wij in de afdeling Autobeno digdheden, beneden, deze ster ke autotassen, waarin U al Uw autohulpmateriaal veilig bergt. Kunstlederen autotassen, afmeting 50 x 20 x 13 cm i Elke vrijdagavond tot 9 uur open De teams, van de Schiedamse Vol leybal Club hebben voor zeer goede resultaten gezorgd. Dames' 1 leverde een bijzondere prestatie. Het ongesla gen Sarto 2 uit Tilburg werd met een nederlaag van 3—0 naar huis ge- stuurd. De speelsters van SVC raken steeds beter ingespeeld, wat tegen het beslist niet zwakke Sarta duidelijk in de set-standen tot uiting kwam: 15— 1, 15—12 en 15—3. Dames 2 gaat onverdroten door naar de kop. Zelfs met twee invals ters zegevierde dit team met 3—1 over het Papendrechtse Flits. Ook da mes 3 blijft in de running. Paulus 1 werd mét 3—0 geklopt Het vierde won met 3—0 van Hou Stand. Het lste herenteam blijkt zich langza merhand te herstellen. Na een fraaie overwinning van 3—1 op CVV in Ca- Pelle werd nu Lyceum uit Breda aan de zegekar gebonden. Een overwin ning van 3—2 met de setstanden 5— 15, 815, 156, 159 en 158 werd behaald zonder twee zeer sterke spe lers, die verhinderd waren. Een door een blessure en de ander wegens stu die. Heren twee verloor zoals in de lijn der verwachtingen lag met 3—0 van ZVC 1 en heren 3 kreeg een 31 ne derlaag te slikken van Concordia 5. Al met al hoopgevende resultaten van het merendeel der SVC zestallen. Nipte nederlaag Het eerste herenteam van Julia na is er vrijdagavond in Enkhuizen niet in geslaagd het nog ongeslagen D.T.S. zijn eerste verliespunten te be zorgen. Juliana, dat naarmate de wed strijd vorderde steeds beter in ziin spel kwam, moest ten slotte na fel gesloten. Juliana, dat traag startte, had in de eerste set geen schijn van kans tegen een fel en gevarieerd aanval lend D.T.S. (157). In de tweede set waren de rollen omgedraaid. De Schiedammers, die steeds beter in hun spel kwamen, maakten het de verde diging van D.T.S. erg lastig. Via de tussenstanden 7—11 en 10—12, wist Ju liana deze set te winnen (13—15). Juliana probeerde in de derde set met vertragend spel de Enkhuize- naars uit hun ritme te halen. D.T.S. dat weinig voelde voor deze tactiek, liet zich ^iet om de tuin leiden en won deze set met 15—10. In de vier de set had deze tactiek echter wel succes. Juliana, dat gedurende dqze set voortdurend aan de positieve kant van de score bleef, wist met grandi oos verdedigen en uitstekend aanvals- spel de Enkhuizenaars in grote moei lijkheden te brengen. De vierde set was dan ook voor de Schiedammers: 11—15. In de vijfde en beslissende set, groeiden beide ploe gen naar een grote hoogte. D.T.S., dat met keiharde en gevarieerde aan vallen de verdediging van Juliana on der zwafe druk zette, liep uit tot 9— 4. Maar ook Juliana trok alle regis ters open en vooral de aanval vsn de Schiedammers draaide als nooit tevoren. Ondanks het felle verzet van Juliana slaagde D.T.S. erin deze set te grijpen (15—9) en daarmee de de overwinning. Aanstaande zaterdag komt het Haag se Blokkeer II naar Schiedam. Wan neer de Schiedammers, die op het ogenblik in goede vorm zijn, hetzelf de niveau bereiken als tegen D.T.S. overwinning bepaald niet uit- hoge gemeentelijk flatgebouw aan de Koninginnelaan bevindt zich een mast van het centraal antennesysteem van dat flatgebouw. Van. deze mast wordt een signaal (voor televisie le en 2e net en radio) betrokken, dat via een ondergrondse kabel naar de betrok ken complexen woningen gevoerd wordt, daar wordt versterkt en ver volgens huis aan huis wordt bezorgd. Hoewel terzake aanvankelijk al leen samenwerking bestond tussen de eigenaars van de bijna 50 wonin gen van het Comité Doorstroming aan de Willem Lodewijklaan met de eigenaars yao de 29 Bauwfondswonin- gen aan dé Ernst Casimirstraat bleek dat andere (toekomstige) eigenaars van woningen in deze omgeving even eens belangstelling voor dit project hadden, waaronder ook de Stichting Personeelsbouw. Dit plan is tijdens besprekingen ter kennis gebracht van enkele uannemers ,en van een aantal (toekomstige) eigenaars van de binnen het omschreven gebied lig gende en in aanbouw zijnde wonin gen, waarna velen zich als deelnemer hebben aangemèid. Lagere kosten De initiatiefnemers hebben met het oog hierop de N.V. Boogaard een plan laten ontwikkelen dat voorziet in de mogelijkheid'om de plm. 300 eengezinswoningen in het gebied be grensd door Stadhouderslaan, Johan Willem Frisolaan, Frederik Hendrik laan en Willem Lodewijklaan op he,t centraal antennesysteem aan te slui ten. De kosten zullen per deelnemer minder bedragen dan die van aan koop en onderhoud van een gewone antenne. Een. bijkomend voordeel is: geen antenne op het dak, dus uit dien hoofde geen lekkage of andere narigheid. Met de werkzaamheden voor de uitvoering van het werk heeft de N.V. Boogaard intussen een aan vang gemaakt en over enkele weken hoopt men het werk gereed te heb ben. Het ligt in het voornemen de ex:- ploitatie van dit project te leggen ip handen van een daartoe op te rich ten Coöperatieve Vereniging. Hierom trent moet echter nog met de deel nemers overleg worden gepleegd. Er bestaat alsnog gelegenheid (uiteraard alleen voor eigenaars van de binnen het vorènomschreven ge bied te bouwen woningen) als deel nemer toe te treden. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de heer A. van Dorp, Sneeuwbalstraat 60 te Vlaardingen (tel. 350152), bij wie ook eventuele aanmelding kan plaatshebben. De classis Schiedam van de gere formeerde kerken heeït aan de ge reformeerde kerk van Hoogvliet des gevraagd meegedeeld, dat er geen reden is het vier jaar geleden inge nomen standpunt inzake samenwer king met andere kerkgenootschappen te wijzigen. Hierbij was toegestaan éénmaal per maand een gezamenlij ke dienst met de hervormde ge meente te houden. De classis heeft nu een deputaat- schap ingesteld, dat zich op de hoog te zal stellen van de interkerkelijke samenwerking binnen de classis Schiedam.

De Havenloods | 1968 | | pagina 6