J/jLf 11 aV v JU11 Lvvl/IJ EEN MAN MAAKT 500 ml straat per werkdag Django Reinhardt leeft voort! Bach-evenement in de Doelen Deze week is een zeer spannende voor N.V. Gebroeders Kalkman te Krimpen aan den IJssel en het ongeveer 45 man tellend perso neel, want het onlangs gereedgekomen prototype van een be stratingsmachine werd te Amsterdam getoond en gedemon streerd. Een van de problemen die sa menhangen met de voortdurende groei van de grote en kleinere steden is het steeds groter aantal straatmakers dat voor de aanleg en het onderhoud van de wegen en straten nodig is. Elk jaar weer blijft het een probleem voldoende leerlingen bijeen te brengen voor de nu reeds geruime tijd bestaande straatmakersopleiding (duur vijf jaar), om in de toekomst verze kerd te zijn van een voldoend' aantal vaklieden. Hierbij komt dat het straatmakers- vak, door de houding waarin het moet worden uitgevoerd, tot de zg. slijtende beroepen wordtgerekend. Die houding is niet overal gelijk in het beroep van het straten maken, want bekend is bijvoorbeeld dat de Amsterdamse straatmaker op een krukje zit, de Rotterdammer in ge bukte houding en wie in Krimpen aan den IJssel de straatmakers aan het werk ziet, merkt op dat dit op dc- knieën gebeurt. En dan nog de verschillende weersomstandigheden waaronder moet worden gewerkt. Het tekort aan straatmakers was in 1960 reden voor de toenmalige hoofdingenieur bij de Dienst der Pu blieke Werken te Amsterdam 'om het initiatief tot het ontwikkelen van een bestratingsmachine te nemen. Nog in hetzelfde jaar werd een werkgroep samengesteld die zich zou bezig houden met de ontwikke ling van een machine die in staat moest zijn zowel betonstenen als straatklinkers mechanisch te verwer ken. Daar het hier duidelijk ging om de ontwikkeling van een prototype, bleek het bijzonder moeilijk een ma chinefabriek te interesseren om, sa men met de werkgroep, de inmid dels gemaakte schetsontwerpen ver der uit te werken en te realiseren. Tenslotte kwam het contact tot stand met de machinefabriek van de Ge broeders Kalkman te Krimpen aan den IJssel. Deze had zich reeds on derscheiden bij de bouw van tegel machines voor trottoirtegels. Pluspunt Onze serie grammofoonplaten van 2.98 is zo langzamerhand een begrip gewordengeen wonder tussen deze vele lang speelplaten, die stereo en mo no afspeelbaar zijn, kan ieder een wel iets naar z'n zin vinden. Wij geven U een voorbeeld van het uitgebreide repertoire: een wonderaccordeonplaat, ham mond a gogo, een trompet- plaat, zigeunermuziek, een Sint Nicolaasplaat met 25 liedjes, 2 Kerstplaten, country en wes tern, volksmuziek, dixieland en een grote kollektie klassieke muziek (14 titels). Al deze platen koopt U door elkaar per stuk voor nog géén drie gulden. 30 cm L.P.'s ook mono afspeelbaar Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze langspeelplaten uit een fantastische serie, bestaan de uit meer dan 40 titels, per stuk voor fj^00 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open GUn tel. of schrift beat Duidelijk was geworden dat voor een goede aanvoer van straatklin kers en betonstenen op de bestra tingsmachine het vormen van pak ketten stenen een eerste vereiste was. Dit werd een belangrijk pluspunt ge noemd omdat het een verlichting van de werkzaamheden inhield. Be grijpelijkerwijs waren de steenfabrie ken niet onmiddellijk bereid hun sinds jaren beproefde systeem van stenentransport te wijzigen ten be hoeve van een nog te ontwikkelen ma chine. Toch is langzamerhand ook van die zijde de overtuiging gegroeid dat het bimdelen van stenen tot pak ketten niet alleen voor een eventuele bestratingsmachine nuttig zou zijn, maar ook voor het transport en een verdere mechanisering van sinds jaar en dag beproefde werkmethoden. Belangrijk voor het welslagen van het mechanisch straten was de nood zaak om over een klem te beschik ken die in staat zou zijn de gebun delde stenen op te nemen en te ver plaatsen. Het verkrijgen van een goe de klem, waarvan men aanvankelijk dacht dat deze normaal in de han del verkrijgbaar zou zijn, bleek geen eenvoudige zaak daar de tapsheid van de baksteenklinkers hierbij een grote rol speelt. Bij verdere bestu dering bleek dat een dergelijke klem geen mechanische maar een hydrau lische klem zou moeten zijn. Een eerste type van een derge lijke klem was nogal grof en on handelbaar. Wel in staat om een pakket, dat een gewicht heeft van 810 kg te tillen en te verplaatsen, maar in de praktijk toch niet goed bruikbaar. De gebroeders Kalkman hebben daarna een eenvoudiger type ontwikkeld, dat goed voldoet en dat als bijzonderheid 10 afzonderlijk in stelbare klemvijzels heeft. Inmiddels waren ook contacten gelegd in ver band met de bouw van een verrijd baar onderstel voor de te bouwen machine, die echter door een fusie van de belangstellende fabriek weer verloren gingen. Door deze gang van zaken moest naar een andere aan nemer voor het bouwen van dit ver rijd- en bestuurbaar onderstel wor den omgezien, of de gehele opzet diende gewijzigd te worden. Nadat enige jaren geleden eerst Am sterdam een krediet van f 150.000 be schikbaar gesteld had, besloot ook het gemeentebestuur van Rotterdam om aan de ontwikkeling van een be stratingsmachine mee te werken en in de kosten bij te dragen. Ook Rot terdam stelde hiervoor f 150.000 be schikbaar. Na dit besluit is het ont werpen en uitwerken van de plannen steeds in gezamenlijk overleg met vertegenwoordigers van deze beide steden gedaan. Sedert het begin van de bouw van de bestratingsmachine, ongeveer an derhalf jaar geleden, deden zich nog diverse moeilijkheden voor, zo dat het eind juni 1968 werd voor dit prototype gereed kwam. Bij proeven op grotere schaal, waartoe het ge meentebestuur van Krimpen aan den IJssel een terrein afstond werden echter zeer bevredigende resultaten geboekt. Twee delen De bestratingsmachine bestaat in feite uit twee delen, nl. de eerder genoemde bandenwals en een daar aan te koppelen voorzetapparaat. Om het werk te beginnen is het nood zakelijk dat over een bestraat ge deelte van ongeveer vijf meter lang kan worden beschikt, waar vanaf de machine zijn werkzaamheden kan starten. Voor het goed functioneren van de machine moet het te bewer ken zandbed een minimale overhoog- te hebben. De zandschuit, die zich vóór onder de machine bevindt, De plannen tot samenwerking van de orgelconcertcommissies van de Grote of St. Laurenskerk en van „de Doelen" om het Weihnachtsorato- rium van Joh. Seb. Bach te laten uit voeren, o.a. met het koor van de Ne derlandse Bachvereniging, hebben nu geresulteerd in een concert dat op woensdag 11 december om 20.15 uur in de grote zaal van de Doelen zal plaats vinden. Aan dit concert zullen medewerken het koor van de Nederlandse Bach vereniging, het Radio Kamerorkest van de N.R.U. en de solisten Ger- traud Stok-Lassa, sopraan, Helen Waats, alt, Wilfried Jochims, tenor, en Peter van.der Bilt, bas. Het geheel staat onder leiding van Charles de Wolff. Uitgevoerd zullen worden de Kan- tates 1 - 2 - en 5 uit het Weihnaehts- oratorium van J. S. Bach. Solistische afwisseling brengen de organisten Charles de Wolff met „Preludium en fuga" in Es van J. S. Bach, en de Doelenorganist Arie Keyzer niét het koraalvoorspel „Nun komm' der Heiden Heiland", eveneens van J. S. Bach. Dit concert mag als een eve nement worden gezien in het eerste deel van het concertseizoen 1968-1969. Drie moderne concerten In de Doelen zullen in samenwer king met de Nederlandse Radio Unie drie moderne concerten worden gege ven, die door het Radio Kameror kest worden verzorgd. Het eerst con cert op vrijdag 29 november zal wor den gedirigeerd door Ernest Bour. Soliste Jeanne Companjen, sopraan. Het tweede concert op 27 februari 1969 staat onder leiding van Frie- drich Cerha. Solist Lotar Faber, ho bo. Francis Travis is de dirigent voor net derde concert op 20 april 1969. Solist: Siegfried Palm, cello. De eerste twee concerten vinden plaats in de kleine zaal, het derde concert in de grote zaal. Lid van de SER spreekt tijdens Sirene-lunch In de bovenzaal van de Remon- strans-Gereformeerde Gemeente aan de Westersingel zal ds. B. Ruys van avond spreken over „Christen zijn tussen Oost en West". Jarenlang heeft ds. Ruys van het Hendrik Kraemer- huis in Berlijn uit, zich vooral gericht op oecumenisch contact met de ker ken in het Oosten. Zij verzorgde 'net boekje met stemmen uit de DDR on der de titel „Nieuwe Oriëntatie". Aan vang acht uur. Op maandag 2 november van 12.50 13.10 uur spreekt tijdens de Sirene- lunch mevrouw dr. Hilde Verweij-Jon- ker, lid van de Sociaal-Economische Raad over „Uit de keuken van de S.E.R. Sirene-lunches worden iedere eerste maandag van de maand ge houden na het loeien van de sirenes van de Bescherming Bevolking. sinterklaas komt ook voor U Voor een prijs, waar U normaal imitatie voor koopt, bieden wij nu portemonnees van echt le- Een partij rundlederen porte monnees met reptielprint, in diverse uitvoeringen, maar al len met extra lang portefeuille vak en 2 zilvergeldvakken. U kiest uit 3 modellen: met beugel, treksluiting of als bak- portemonnee met drukkerslui- ting. Portemonnees uit de series van 6.95 en 7.95 nu per stuk voor nog géén drie gulden. MBRk eaptsBBBBi Hj NM WSBS MMM HB WÊÊÊË De Havenloods wordt deze week BaUk jjfiÉ gg ff jB| jÖL ~1T flf B gk -IhT jjr in twee gedeelten gemaakt. Het is H H Si HLhS n M B Bul Hm 1 jy I Bi 1 K daarom mogelijk dat men eerst een J| ilrif PH J^Jt IW IH |n|| 1|| El .3 B H B iM krant van geringe omvang ont- wordt op de juiste hoogte afgesteld en een wormas, die direct voor de ze zandsehuif draait, verwijdert het overtollige zand naar de zijkant zo dra de machine zijn werkzaamheden begint. Op deze wijze ontstaat een volkomen vlak zandbed. De zandsehuif is uitgevoerd in drie geledingen van elk een meter breed te en kan worden ingesteld op het aan te leggen profiel. De machine wordt bevoorraad door een vracht auto, voorzien van een kraan en klem, die een pakket stenen (225 stuks) op de machine plaatst tussen de klemconstructie van de machine. Vervolgens verplaatst deze klem zich in verticale richting 10 cm. Als deze stand bereikt is slaan automa tisch de hydraulische cilinders uit, waardoor de één na onderste laag stenen van het pakket geklemd wordt. Hierna wordt het hele pakket nog drie cm geheven, zodat de onderste laag vrijligt. Een roterende band, waarop deze laag rust, komt dan in beweging en verplaatst de vrijliggen- de onderste laag, bestaande uit 5 x 9 stenen, ongeveer 1 m zijwaarts. Automatisch zorgt een kettingtrans porteur er voor dat van deze laag stenen steeds 5 stenen via een snel- draaiende rubberrol in 'n geleidings koker worden gebracht. Via deze ge- leidingskoker worden de stenen door een kettingtransporteur naar bene den gevoerd en over een stalen ge leidingsstrip boven het zandbed ge bracht. Na drie achtereenvolgende handelingen van vijf stenen is een breedte van ongeveer drie meter be reikt. Door een drukbalk wordt de gehele rij stenen tegen de voorgaan de rij stenen aangedrukt, waardoor de machine over één steenbreëdte naar voren wordt getrokken en tevens de geleidingsstrip weer vrij komt. De machine staat dan weer in de goe de positie om de volgende drie se ries van vijf stenen te verwerken. Nadat de drukbalk de stenen heeft aangedrukt, drukt een in profiel staande stempelbalk de rij stenen van bovenaf in het zandbed. De machine wordt in feite door één man bediend en kan 500 m2 per werkdag bestraten. Natuurlijk zijn er voor de afwerking van het half- steensverband bij de machine ook nog straatmakers nodig. De machi ne die een wegbreedte van drie me ter legt, kan ook een veelvoud hier van leggen. Van dit prototype wordt gezegd dat het nog geen volmaakt produkt is, daar bij het gebruik nog veel ervaring opgedaan moet worden. Zelfstandig Vanaf zijn zitplaats kan de be stuurder van (je bestratingsmachine alle door de machine gepleegde han delingen volgen en controleren. Een maal ingesteld voert de machine zelfstandig alle handelingen in de juiste volgorde en op het goede mo ment uit. Treedt in deze cyclus een hapering op, dan kan de bestuurder door een druk op de knop alle be werkingen tegelijkertijd stop zetten. Bij de bouw van de bestratingsma chine is op vaak vernuftige wijze ge bruik gemaakt van talrijke bestaan de electrische en hydraulische syste men, die bruikbaar werden gemaakt voor hun nieuwe functie. Wat de ma chine kost, kan moeilijk nu al ge zegd worden. Ongetwijfeld is er met de komst van deze machine een eerste stap gezet op de weg van het mechanisch straatmaken waardoor aan het chro nisch straatmakerstekort waaraan vooral de grote steden lijden, wel licht tegemoet kan worden geko men. SUCCES VOOR KRIMPENSE FABRIEK de bandenwals, op de toto onder de voorzijde van de machine Q uien telt e du Hotclub de Rotterdam Vrijdag an zaterdag verkopen (vij deze partij rundlederen portemonnees met reptielprint, In zwart en -j voor 0^00 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook meendegmorgen open haafd kon blijven. Een bewijs van klasse en vakkundigheid die beslist op alle leden van Hotclub de Rotter dam slaat I Op deze geweldige plaat: Honey suckle Rose, Daphne, Nuages, Exactly Like You, Wenzelsplatz, La dy Be Good, Idaho, Undecided, Sou venirs (en let op de tiki). Rose Room, Djangology en Rosetta. Een plagt waar de betrokken musi ci met plezier aan gewerkt hebben. Een lp waaraan ook de luisteraars veel plezier kunnen beleven! En dan te bedenken dat deze lp door liefheb bers, die allen zeer drukke werkzaam heden hebben, werd gemaakt. Hot club de Rotterdam heeft vooral in Bel gië en Duitsland veel furore ge maakt. Begin van het volgende jaar zullen zij weer te horen zijn in een jazzshow van Kurt Edelhagen (Duits land) en van 19 juni spelen zij op het New Orleans Jazz Fest te New Orleans. Ook hun instrumenten zijn over het algemeen van een apart ka liber. Zo speelt Rietdijk op een viool uit de collectie van de heer C. van Tiggelen uit Breda, die zelf een uitstekend violist is en na het beluisteren van Rietdijk zei: „Deze violist doet zulke onmogelijke dingen, dat hij wel een goede viool verdient" en hij leende hem een zeer goede Hollandse viool merk Timmerman, een Haagse archi tect, die tijdens de oorlog als hobby violen bouwde van een zeer goede kwaliteit. Diek van Male speelt op een gitaar van een oude Frans-Italiaanse zigeu ner, Pepe di Mauro, die ook vroeger geregeld gitaren voor Django Rein hardt bouwde. Prijis van de Kritiek voor Krijn Giezen De Nederlandse Sectie van de A.I.C.A. (Association Internationale des Critiques d'Art) heeft voor het jaar 1968 de Prix de la Critique toe gekend aan een kunstenaar werk zaam op het gebied van de „wandta pijten en werken in textiel". In deze sector werden in Nederland zowel met experimentele als met beproefde technieken belangwekkende resulta ten bereikt. Bij meerderheid van stemmen ging de prijs naar Krijn Giezen, de in 1939 in Noordwijk geboren kunste naar. Zijn wandkleden, niet vervaar digd in de traditionele weeftechniek, zou men assemblages kunnen noe men. Wol, katoen, drijfriemen, leer e.a. materialen, meestal in bestorven kleuren, zijn verwerkt tot originele en boeiende composities. Een tentoonstelling van. het werk van de prijswinnaar zal in februari 1969 in de Lakenhal te Leiden wor den gehouden. Ter gelegenheid van de opening van deze tentoonstelling zal de voorzitter van de Nederlandse Sectie van de A.I.C.A.Prof. H. L. C. Jaffé, de prijs overhandigen. „Django Reinhardt leeft voort", schreef eens Hans de Wild naar aan leiding van een door hem bijgewoond concert van Hotclub de Rotterdam. Inderdaad is dit toch altijd de bedoe ling geweest van de leider van Hot club, Dick van Male, die gerekend mag worden tot één van de grootste Reinhardt kenners en die deze ken nis ook in de praktijk wilde brengen. Hij was initiatiefnemer en oprichter van Hotclub de Rotterdam en reeds in 1962 signaleerden wij in ons blad het eerste optreden van deze Rotter damse club voor de Westduitse radio in het programma „Jazz für Jeden". Sindsdien is er nogal wat gebeurd rondom Hotclub de Rotterdam. De bezetting werd diverse malen, met uitzondering van de twee solis ten, gewijzigd en deze is nu: Freddy Rietdijk (viool), Dick van Male (solo- gitaar), Hans v. d. Aa (rythhm-gi- taar), John v. d. Aa (rhythm-gi- taar) en HansNooteboom (bas). Met .het op de markt komen van hun nieuwe plaat, een uitgave van N.V. Dankers Rotterdam, wordt zon der meer duidelijk, dat aan de loven de kritieken van vroeger geen eind ge komen is. De kwaliteit van Hotclub is sinds 1962 sterk vooruitgegaan, daar van is deze nieuwe lp een bewijs. On danks de wisselingen in de bezetting (of juist misschien daardoor!) is van meer routine en bühne-ervaring spra ke. Zo het voorval dat tijdens de plaatopname bij het nummer „Souve nirs" gebeurde. Violist Rietdijk tikte in zijn en thousiasme met zijn strijkstok tegen de microfoon. Dan is het helaas zover dpt alles over moet. Hier echter niet want rhet grote tegenwoordigheid van geest reageerde Rietdijk bliksemsnel en tokkelde achter de tik enige no ten, waardoor toch een ritmisch ge heel ontstond en de opname gehand-

De Havenloods | 1968 | | pagina 25