We moeten durven experimenteren Fantasierijk met elkaar er tegenaan 0 Huur Bronchiletten DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 DECEMBER 1968 S'dam 11 Kijken >ve naar de technische wereld dan kunnen we vaststellen dat er, bij alle verschillen in opvattingen die er in de, wat wij nu geïndustrialiseerde landen noemen, hebben bestaan en nog steeds bestaan, men hel over een punt wonderwel eens is geweest, name lijk dat er steeds meer geproduceerd moest worden. Over de verdeling van de groeiende materiële koek bestaat een heel gam ma van opvattingen, maar allen zijn het er over eens dat het ge heel inderdaad moet groeien. Voor de een betekent* dit het draaiend houden en laten groeien van zijn zaak, voor de ander het kunnen bereiken van een materieel bestaansniveau dat hem in de ge legenheid stelt een menselijk be staan te gaan leiden. Werd de eerste stoot tot deze industrialisatie voor al veroorzaakt door uitvindingen op het gebied van mechanisatie en elektrische werktuigen, de gewel dige groei van de laatste decennia wordt voornamelijk veroorzaakt door de enorme "groei van de indus triële research. Het gevolg van deze research was niet alleen'een geweldige groei, maar ook een geweldig succes omdat, me de door de beheersing van de econo mie, in zeer korte tijd het gemiddel de materiële niveau zodanig is opge voerd dat het ontbreken van het wel- zijnsgevoelen bij de mensen niet lan ger kan worden verklaard door te wij zen naar het ontbreken van de mini maal noodzakelijke materiële voorzie ningen. Zo komen we aan de situatie van- vandaag de dag, die voor ons deel van de wereld in de eerste plaats be tekent, dat ,we aangeland zijn op een materieel welvaartsniveau dat een menswaardig bestaan mogelijk maakt, voorts dat een geweldige' concentra tie- creativiteit wordt besteed aan de research in de technische en natuur wetenschappelijke sector en ook" dat wij hieruit kunnen afleiden dat er ge weldige mogelijkheden voor de toe komst bestaan, ten goede en ten kwa de, maar geweldig zijn ze. Dit alles gebeurt in feite zonder dat „men", de man in de straat, het allemaal kan volgen. Er heerst dan ook een grote ongerustheid over de toekomst; men weet niet waar men aan toe is, men is niet op de hoogte; onbekend iriaakt onbemind. Een ander karakteristiek punt van de huidige situatie. Terwijl wij ons nu... beduidend goedkoper Vader hoeft deze schoenen niet te ontzien, hij kan er gerust in z'n tuintje mee wer ken of de auto schoonmaken... want deze solide lederen werk schoenen kunnen tegen een stootje! Er zijn twee uitvoeringen: een bruin suède lederen en een zwart lederen schoen. Beide schoenen zijn heerlijk warm gevoerd en hebben een dikke anti-slip zool. Deze prima afgewerkte schoe nen koopt U door elkaar per paar voor nog géén negen Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze oerdegelijke werk schoenen in bruin suède of zwart leder, in de maten, 39 t/m 46 voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open bevinden in een materiële welvaart, benauwd zijn voor de toekomstige groei, bevindt driekwart van de/ we reld zich in de grootste elllende en heeft ook niet de minste kans om werkelijk van de grond te komen. Hoe gaan wij nu vanuit deze situatie goed te werk? Het is zinvol in het maatschappe lijk gebeuren een onderscheid te ma ken tussen: a. de wijze van vaststellen van wat we eigenlijk willen, Ijet vaststellen van de doeleinden dus én, b. de maatschappelijke activiteiten die erop gericht dienen te zijn dat er voldaan wordt aan deze doeleinden. Eén manier goed In dit beeld van het maatschappe lijk gebeuren is hej duidelijk dat het op veel manieren verkeerd kan gaan, en maar op één manier goed. Het gaat natuurlijk zonder meer fout wanneer de gemeenschap geen doel einden heeft gesteld en men het ge heel der activiteiten toestaat zich zelfstandig te ontwikkelen. In dat ge val krijgt men namelijk hetzelfde re sultaat als wanneer men als gemeen schap min "of meer bewust besluit het vaststellen van de doeleinden aan die wonderdoende activiteiten, tech niek en economie, over. te laten met als argumentatie: ze hebben het zo goed gedaan. Wie zijn namelijk die wonderdoe ners? Dat zijn niet in de eerste plaats de researchmensen die hun creativi teit in de nieuwe ontwikkelingen heb ben gestopt, maar de woordvoerders van de grote activiteiten, de mana gers. Indien het aan deze groepen wordt overgelaten de maatschappelij ke doeleinden vast te stellen moeten wij met een heel ongunstige ontwik keling rekening houden. Succesvolle activiteiten hebben na melijk een extra aantrekkingskracht, zowel op hen bij wie het hebben van succes op de eerste plaats komt, als op de gareeldenkers die geloven dat succes gecontinueerd wordt door ex trapolatie. Zijn geen garanties aan wezig dat deze ingebouwde kans op negatieve selectie wordt tegenge gaan, dan betekent dit dat automa tisch binnen deze activiteiten, die ty pes naar voren komen die uit eigen belang of kortzichtigheid deze activi teiten tot norm van de gemeenschap trachten te verheffen. (Voorbeeld: een Amerikaanse minister van Han del met belangen bij -General Elec trics werd gevraagd of dat belang wel te combineren was met het lands belang. Waarop hij antwoordde: wat goed is voor G. E. is goed voor de U. S.). De gelegenheid hiertoe wordt juist door een passieve gemeenschap ge boden. In stappen die ieder op zich klein zijn, zal het samenlevingspa troon afzakken tot een materialisti sche gemeenschap waarin door mid del van een banaal commercialisme kunstmatig behoeften zullen worden aangepraat en het overvoerde indivi du steeds heftiger prikkels nodig heeft om nog enige bevrediging te onder gaan. Uit het stadium van de versuffing door materiële ellende zijn wij dan, na een kort verblijf in het tussenge bied waarin ook werkelijk van het materiële had kunnen worden geno ten, door geschoten naar een „brave new world-existeren". In deze maat schappij past de volledig geprogram meerde en voorspelbare massamens, die zich uitsluitend zal opwinden over een aantal door de leiders aangewe zen en voor het systeem ongevaar lijke zaken. De directe oorzaak van het ontstaan van deze situatie is de passiviteit van de gemeenschap met betrekking tot het vaststellen van de doeleinden. Een eerste eis voor het bereiken van de goede oplossing moet zijn dat de doel einden op tijd en door de juiste men sen worden vastgesteld. Nooit geprobeerd Hier is een volgende kans fouten te maken. Er bestaan namelijk aller lei vormen van elite-denken, ook in het linkse deel der natie. Voor het le vend maken van de maatschappij en voor het bereiken van de goede re sultaten is het nodig dat bij het vast stellen van de doeleinden de demo cratie volledig tot haar recht komt. Degenen, die laatdunkend over de democratische meningsvorming in groot verband praten kunnen zich niet op enig bewijsmateriaal beroepen: het is namelijk nog nooit goed gepro beerd. Voor de meerderheid van de bevol king is het totaal onwennig medever antwoordelijk te zijn voor deze taak, na steeds" gehoord te hebben dat an deren hiervoor waren voorbestemd dan wel dat het allemaal zo moeilijk is. De verspilling van talent en denk vermogen die wij ons als gemeen schap hierbij permitteren is heel wat ernstiger dan de veelbesproken brain drain" van een handjevol mensen naar Amerika. Het falen van wat in wezen een technische aangelegenheid is, name lijk de organisatie van de menings vorming in groot verband, is de direc te oorzaak van een klimaat waarin men de democratie niet meer serieus neemt en men gnuivend op het stun telen van die democratie wijst. Het schijnt velen daarbij niet te deren dat men dan meedoet aan het laten mis lukken van het experiment dat van een onvolwassen samenleving met leiders en geleiden probeert een sa menleving van volwassenen te ma ken die in redelijkheid overleggen, en besluiten. Slagen wij erin deze organisatori sche tekortkomingen ongedaan te ma ken. dan kunnen wij tot een efficiënte meningsvorming komen waarbij het werken in stappen en met kleine ge spreksgroepen een belangrijke plaats zal innemen. Door gebruik te maken van de mogelijkheden tot onderlinge correctie en tot onderlinge verster king die een goed werkende democra tie biedt, ontstaat een wijze van werken waarb'ij de selectiviteit tijdens dé meningsvorming wordt opgevoerd en waarbij de kennis en visie van de anonieme mens niet verloren gaat, maar met het juiste gewicht wordt behandeld. Dit is wezenlijk verschillend van de gebruikelijke manier van menings vorming, waarbij de selectiviteit bij het begin in de keuze van de deel nemers is aangebracht, d.w.z. voordat het onderwerp in behandeling is ge nomen en bekend is wat naar voren zal komen. Zelfs in het gunstige geval dat, naar de beste kandidaten zou worden gezocht, moet dit altijd tot een minder resultaat leiden. Zelfs als deze methode trager werkt zcfu dat geen bezwaar zijn omdat het gaat om de vaststelling van de maatschappelijke doeleinden op langere termijn'en hier voor mogen we tiid nemen. Is dit voldoende om tot de goede doeleinden te geraken? \lleen indien aan dit vaststellen een goede ethiek ten grondslag ligt. Om tot het juiste kader voor onze maatschappelijke activiteiten te ko men moet ons bij het vaststellen van de doeleinden het „hcijig ideaal" wel degelijk voor ogen staan en in onze doeleinden worden geïntegreerd. Belemmeringen Er zijn een aantal belangrijke be lemmeringen voor het bereiken van de gewenste situatie: de passiviteit, het elite-denken ep het a-culturele denken. Passiviteit: het verschijnsel dat een gemeenschap die in principe vrij ge maakt is om zich aan een taak te gaan wijden, namelijk het vaststellen van de maatschappelijke doèleinden, het volledig laat afweten, er niet meeV in gelooft, zegt „ze zoeken het maar uit." De verklaring hiervoor moet voor namelijk worden gezocht in het be staan van een klimaat waarin de pas siviteit aangepraat wordt als iets zo al niet positiefs, dan toch in ieder ge val niet als iets kwalijks. Bijvoor beeld het klimaat in vele politieke par tijen waarbij het gewone lie} wordt aangepraat dat de leiding de zaak vol ledig doorziet en in de hand heeft het zgn. Drees-syndroom. Een ander voorbeeld: de gang van zaken rondom de Nederlandse indus trialisatie. Hoewel nog. vrij primitief moet men vaststellen dat de tweede nota ruimtelijke ordening een zekere afspiegeling geeft van hetgeen dooi de gemeenschap aan doeleinden wordt gewenst. (Beter ware het geweest als de bevolking meegedacht had en nu ook op de hoogte geweest was). Nu verschijnt op zeker ogenblik een gro te industrie, die ideeën heeft over ves tiging, die niet passen in dit kader en ziet, de vertegenwoordigers van de gemeenschap die ervoor zouden moe ten zorgen dat de ideeën van de on derneming Ingepast kunnen worden in die van de gemeenschap gaan plotse ling de rol vervullen van sales pto- motor voor de andere plannen, waar bij met name' een ongeoorloofd ge bruik wordt gemaakt van het ver schijnsel der structurele werkloos heid. De gemeenschap wordt hierbij zoet gehouden met de kreet: zonder' welvaart geen welzijn. Ook dc oveu.rokken kreten over dc invloed van computers leiden tot pas siviteit. Ze worden door juist die fi guren geslaakt, die hopen dat tegen de tijd dat iedereen is gaan geloven dat de computers het allemaal wel zullen oplossen, zij aan de knoppen zullen draaien. Een andere bron van passiviteit is het, verkeerd interpreteren van de be- ginvoorwaarden. Ter illüstratie, het probleem van de bewapening. Zij die als beginvoorwaarde de „balan ce of terror" (evenwicht van de angst) accepteren worden door deze evenwichtsvoorwaarden gedwongen tot een passieve rol: „eerst zij ont wapenen, dan wij" of op zijn best „op precies het zelfde ogenblik alle bei evenveel". Een actieve politiek zou inhouden dat men de leiding neemt door te experimenteren met stappen in de richting van ontwape ning. Het andere uiterste ziet men ook, namelijk het totaal apen rekening hou den met de beginvoorwaarden. Wan neer iemand als ideaal de algehele ontwapening voor ogen ziet en hij wordt erop gewezen dat de feiten er helaas op wijzen dat er geen ontwa pening plaats vindt, mag hij niet vol staan met op te merken dat dit des -te erger voor de feiten is. Elite-denken Het elite-denken: in zijn primitief ste vorm van elite-denken in groeps verband. „Hij is niet van ons, dus daarom zullen zijn ideeën ook wel minder waard zijn." Iedere leiders-/geleiden-opbouw is in feite terug te voeren tot het elite- denken, zolang men niet accepteert dat wat men leiders en geleiden noemt hooguit een indeling deskundigen ver- sus minder-deskundigen is en nog veel vaker een indeling in uitvoerders versus opdrachtgevers. Het elite-denken van rechts is dui delijk: een domme massa aan de ene kant, aantal uitverkorenen aan de an dere kant. Het elite-denken van het midden: de deskundigen zijn het uitverkoren volk. Het elite-denken van links toont' vaak een romantisch trekje. De ro mantiek namelijk waarbij de arbei ders Worden- afgeschilderd als een verzameling edele borsten met onge kende eigenschappen, die alleen de WurliTzer met recht vc üftUr nkoopOC« v.a. p.jTmd. zonder eerste storting Demonstraties v*n 411e modellen te Rotterdam digeüjki van 10-4 uur door onze Wurlltzer-otganiat 100P WALVIS. !en met het notmalenotenschtiftdoot mid- iel van hei-tnUelte aanwlissvsteem op de 'a Vorllffiet-school vlot otgelapelen. PianO'SPrijzen v.a. 675.- HllUr met recht van koop vonQf.l5a" P.mnd. Let wel zonder eerste storting •hoge inruilwaarde- voor Üw oude PIANO, HARMO- I NIUAA of ELECTRONISCH ORGEL J Vraag folders en inlichtingen bij de Wurlitzer-importeur: Als men bedoelt dat wanneer.de ge meenschap eenmaal in zijn geheel goed weet wat ze wil, dat het dan goed is om die gemeenschap ook zo breed mogelijk te vertegenwoordigen binnen de activiteiten, dus in het productieproces, dan akkoord. "Maar zonder die beginvoorwaarde betref fende de gemeenschap is er geen en kele reden te geloven dat groepen ar beiders tot betere resultaten komen dan welke andere verzameling van mensen ook. A-cultureel denhen Het a-cultureel denken: meest voor komende verschijningsvorm is het materialistisch denken. Het nare vah de zaak is dat deze vorm van denken tot de snelst groeiende maatschappe lijke activiteiten aanleiding geeft en dan ook in vele opzichten de sterk ste machten in de maatschappij ople vert: de twee grote wereldmachten, Rusland en Amerika, zijn beide op een materialistische wereldbeschou wing gegrondvest, hetgeen de situa tie van het ogenblik zo moeilijk maakt. Van de twee is door het domineren van de free enterprise-gedachte de situatie in de Verenigde Staten het gevaarlijkst omdat, hoe ongezond het communisme ook is, de gemeenschap hierbij toch in ieder geval in het den ken een werkelijke rol speelt en er een grotere kans is op betrekkelijk korte termijn tot een volwassener maatschappijvorm te komen. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Oecumenische dienst. Vredeskerk 10 uur ds ds. H. J. Groenewegen. ormde gemeente te Kethel. Fredik- oeurien voor zondag, 8 december 1968. Dorpskerk 10 uur ds. W. Vons, 19 uur ds. Van Veen. vlaardingen. jeugddienst. Sl. Martinuskerk 9.30 uur ds. E. Verwaal. GEREFORMEERDE KERK Oosterkerk (Rotterdamsedijk 289) zondag v.m. 10 uur ds. C. van Zuylen; zondag n.m. 5 uur ds. P. A. Bohlmeyer, Maassluis. Kethel ..De Ark" (Zwaluwlaan 103) zon dag v.m. 9 en 10.30 uur ds. P. A. Bohlmeyer, zondag run. 3 uur ds. H. Post, Leiden. Magnalia Dei Kerk (Albardastraat 69) zon- ds. K. H. Schuring, zondag n Zuylen (gem. dienst met Ned. Herv. Gemeente). „De Goede Haven" (Westfrankelandsedijk 1) zondag v.m. 10 uur ds. J. C. van Veen, zondag n.m. 5 uur ds. K. H. Schuring. Julianakerk (Burg. Knappertiaan 28) zon dag v.m. 10 uur ds. H. Post, Leiden, zondag v.m. 5 uur ds. J. C. van Veen. Verkoop inventaris St. Liduinakerk Woensdag 11 december zal de ge hele inventaris van de dekenale St. Liduinakerk aan de Nieuwe Haven, welk gebouw onlangs werd verkocht, in het publiek worden geveild. Hier onder bevinden zich o.a. veertien schilderijen, voorts eiken kerkbanken, stoelen, eiken beelden, kandelaars en meubilair. De materialistische benadering maakt dat techniek en economie zon der meer de norm-bepalende activi teiten kunnen worden en dat zal in houden dat waar de awomatiserg op zuiver rationele gronden de een voudige arbeid in alle sectoren gro tendeels overbodig zal maken, dat dan niet geprofiteerd zal worden van deze vrijmaking, maar dat nieuwe produktieprocessen ontwikkeld ten worden om de mensen bezig te houden, ook al is het zinloos werk, wairf. het denken over arbeid in de ruimere betekenis van het woord wordt nog maar steeds heel erg vreemd gevonden. De angst voor het denken aan de mogelijkHfedèn die ontstaan doordat de mens vrijgemaakt wordt van het routine-werk maakt dat men roept om werkgelegenheid, om nieuwe produk- tieplaatsen, e,n ondertussen wordt de dienstensector steeds duurder en zit ten ouden van dagen drie dagen dood in de stoel zonder dat iemand hgt ge merkt heeft. Wij zullen afmoeten van de van zelfsprekendheid van een materialis tische maatschappij. Wij zullen als gemeenschap moeten aandurven om tien electronici die samen een nieuwe transistorradio kunnen ontwikkelen waarvan' er tien mfljoen kunnen wor den gemaakt, toch vrij te maken voor het maken van een hulpapparaat voor enkele lichamelijk gehandicapten waarvan nu iedereen zegt dat het niet commercieel verantwoord is. Wat staat ons nu aan politieke ac tiviteiten op de eerste plaats te doen? Buitenparlementaire actie om de meningsvorming op gang te brengen, maar dat niet alleen: ook het tot een goed einde brengen ervan. Éen ieder isérvan overtuigd dat er veel pro blemen zijn, daarvoor hebben .ve geen demonstraties meer nodig. Veel belangrijker is dat de mensen er wer kelijk bij betrokken worden tot het ogenblik dat een oplossing voor een probleem gevopden is. Dit is de gro te taak voor de samenwerkende link se politieke partijen. Samenvattend: De mqgelijke toe komstige oplossingen worden aller eerst door de beginvoorwaarden be paald en aan die voorwaarden moet het eerst hard gewerkt worden. Lukt dit, dan moeten we er als gemeen schap ook aan wennen dat er geen kant en klare theorieën bestaan, maar dat we moeten durven experimente ren, d.w.z. zien hoe we, al lerend, het beste naar eert volwassen maat schappij tcte kunnen komen, 'm.a.v. fantasierijk met elkaar er tegenaan, waarbij de creativiteit van allen wordt gemobiliseerd. Alleen dan mogen we 'nopen, dat de computers onze slaven blijven i.p.v. wij, via de computers, de slaven van de manipulators. Ned. Prut. Bond. Westvest 9 ds. H. Wethmar uit Rotterdam. Geref. kerk (Vrijgem.) West» en 16.30 uur ds. C. Vonk. Kerkgemeenschap tot verbreiding v Gerei. Leer, Lange I>"1 17 uur ds. H. Hof Evang. Luth. Oud-Katholieke Parochie. Dam, 10 Hersteld Apostolisch Genootschap. E mevr. Zuidema, Jehova's Getuigen. Tuinlaan' 50, 18.30 uur openbare samenkomst, wijkcentrum Nieuw- Baptisten Gemeente, gebouw Irene. 19 uur Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene 10 uur de heer Kesting uit Dirksland, 17 uur Grote kerk ds. Jac. van Dijk- uit Den Haag. Hervormde gemeente te Schiedam. Predik- beruten voor zondag. 8 december 1968. Cirote Kerk 10 uu: ds. H. J. Groenewègen. 17 uur ds. J. van Dijk, 's-Gravenhage, 19 uur ds. A. ie Coq. Bethelkerk 10 uur ds. A. Ie Coq Opstandingskerk 10 uur Pater drs. J B. 'Roeland, predicator ds. D. Spaling. Liturg. Binnenhuis '69 in Ahoy-hallen De derde internationale consumen tenbeurs voor woninginrichting „Binnenhuis '69" wórdt' gehóuden vart 7 tot en met 16 februari 1969 in de AHOY-hallen te Rotterdam. De eerste inschrijving heeft 'reeds een vrijwel volgeboekt beurscom plex opgeleverd, zodat ook op de vol gende „Binnenhuis", wederom geor ganiseerd door Beurscèntrum Rotter dam, ruim honderd standhouders op het gebied van meubelen, stoffering, vloerbedekking, keukeninrichting, interieur-decoratie, tegemoet kunnen worden gezien. De beurs, die de vorige keèr ruim 93.000 bezoekers trok, heeft een grote buitenlandse woon-show gecontrac teerd, die centraal als tentoonteiling- op de beurs wordt geplaatst. SLECHTHOREND Tob er niet langer mee Ga naar ACOUSTICON jUtdicien F. M. Bruijns (F.I.D.A. gediplomeerd) vertelt u gaarne alles over OORPROTHESES Het oorstuk ofde oorschaal is een belangrijk onderdeel bij het gebru'k van een hoortoestel. Het dient het oor nauwkeurig af te sluiten zodat al net geluid uit het hoortoestel werkelijk in het oor wordt overgebracht. Wij verwerken de naar maat gemaakte oorstukjes in ons eigen atelier, waar ze met alle nodige aandacht behande'd worden om zo tot een perfecte pas vorm te komen. Door onze nieuwe afdruk-methode is het mogelijk ge worden om de oorstukjes nog dezelfde dag of de dag erna aan U af te leveren. Schiedamseweg 209 ItOTTERDAM-VVEST Makkelijk bereikbaar met de lijne,, 1: Halte Marconiplein 6 en 8: halte voor de deur. Of belt u liever, ook goed 25.75.99 Voor R'dam-Zuid Polderlaan 13 Telefoon 17.80.39 Onze zaken zijn: 's Maandagsmorgens tot I uur gesloten.

De Havenloods | 1968 | | pagina 11