Hier sta ik nu maar trots en zenuwachtig dolgelukkig" monopolë „Schiedam Nu" een openbaring DEZE WEEK IN IEHAYENIMDS ,.Rooddruk voor Lagere inkomen krijgt weer een fikse dreun Mevr. Bezouwen mee met le Australiëvlucht Co-op r>r>- RADIO LEO iVi KUNSTGEBITTEN WALDO N.V. RAN FT m St.-Ni colaas hikt" was «esii DE HAVENLOODS 18e jaargang no. 5, donderdag 5 december 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: \V. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 21 70 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting ,,De Jeugdhaven" Maandagavond vertrok een charter DC-8 van de KLM van Schip- l'iol naar Sydney AustraliëIn dit vliegtuig een keurig uitge doste St.-Mcolaas en voor de rest merendeels oudere personen die hun geëmigreerde kinderen in dat verre werelddeel op gingen zoeken. Uertig uren vliegen in een snel en comfortabel toestel, ruim vijf weken op bezoek om daarna op 9 januari 1969 weer terug te vliegendat moet wel een enorme som kosten Satuur- lijk kost dit ook veel geldmaar er is gelukkig een mogelijkheid om de prijs tot de helft te reduceren. CO-OP Nederland begon er mee. Drie jaar geleden zag men daar in dat er in groot verband iets gedaan kon worden voor al die ouders die hun geëmigeerde kinderen „voor het laatst gezien hadden". Die reis organisatie van de Co-op opgezet uit sociale beweegredenen, opere rend 'op non-profit basis, groeide uit tot de grootste internationale charter ter wereld. In 1968 vertrokken 65 volle (vergro te) DC-8 vliegtuigen naar Amerika en Canada. Nu vertrok maandag avond voor "een eerste vlucht (reeds vier volgeboekt) een DC-8 naar Aus tralië. Dit keer georganiseerd dooi de vereniging Inter Co-op Kontakt, opgericht in februari 1968, en hierin treedt Co-op Nederland op verzoek van de ICK als tussenpersoon op. ICK is een sociale vereniging met secties in Nederland en Duitsland. Secties in andere Europese landen en in an dere werelddelen zijn in oprichting. Het doel van de vereniging is: het vestigen, onderhouden en uit breiden van het sociale contact tus sen in Europa wonende personen met hun familieleden overzee (en anders om); Europese familieleden onder ling, een en ander voor zover deze personen of een hunner gezinsleden lid zijn van een coöperatieve vereni ging". Voor de reizigers zijn er geen we- zenlijke veranderingen. Ze worden voor de helft van de normale prijs (minimumprijs 50 pet voor ouders Heeft de Sint U ook verrast met een piatenbon? Dan snel inwisselen tegen „klin kende" platen bij Hl, ambachtssti v.amüachtsstraat 29-37 Hoogstraat 2 - Schiedam - Tal. 268808 -zondag 7-9.15 DE KILLER VAN BRODIE (Killer on a horse I HENRY FOr^DA c- 1Ait ICE RULE Hun iWed i\fl uit vrees: de 14 jaar SJORS VAN DE REBELLENCLUB De held van de jeugd -te mid den van de Afrikaanse jungle, gewikkeld In de meest spannende avonturen Standaard Film A.L. IN DE MACHT VAN DE VAMPIER DONALD WOLFIT VINCENT BALL BARBARA SHELLEY De griezeligste griezelfilm die u ooit zag In kleuren Expo s Film 18 jaar vap emigranten) of voor 60 pet van de normale prijs (indien het niet de ouders betreft) vervoerd. Als voor beeld mogen wij stellen: een nor maal lijndienstretour Amsterdam- Sydney kost 4.797, de mensen die wij maandagavond gelukkig zagen vertrekken betalen voor dezelfde vlucht f 2.400. Maar misschien mogen we hier één van de passagiers aan het woord laten. Het is mevrouw P. M. Bezouwen-van Hillo (62), Zeilmakerstraat 20b te Rotterdam. Lieve snoetjes „Op 27 oktober 1958 vertrok mijn zoon Bas naar Australië. Ik heb af scheid van hem genomen zoals dat nooit anders dan bij een emigratie voorkomt. Ik dacht, ik zie hem nooit weer. Je ontvangt natuurlijk foto's en brieven, maar dat is het niet. Bas is weg. zijn jeugdfoto's worden bruin en tóch weet je dat hij leeft. Hij leeft zelfs zó, dat je de ene nakomeling na de andere op een foto mag be wonderen. Je maakt kennis met de vrouw van je zoon op papier en je kleinkinderen zijn ondanks hun lieve snoetjes ook maar afbeeldingen. Dan komt de buurvrouw. ,,Ik ga naar m'n zoon in Amerika met de Co-op!" Ik wist wel van die reisor ganisatie, ben trouwens zelf al tien- Lillen jaren lid van de Co-op, maar pas dan wordt je er letterlijk met je neus bovenop geduwd. „Heerlijk voor dat mens", denk je dan, maar toch begon ik van af die tijd te spa ren. Je kan immers nooit weten?! Stél je eens voor dat je een derge lijke kans krijgt o«i naar Australië te gaan Het sparen ging bij mij met kwar- jes. Ik oen al Lien jaar weduwe. Bas zal een paar dagen op de boot toén zijn vader een dodelijk ongeluk kreeg. Af en toe, a's er piotseling een klein geldelijk voordeeitje los kwam, ging dat in de pot voor de reis naar Bas, maar de Co-op was nog lang niet zo ver. Die viogen alleen up. Amerika en Canada. Toen ik dus hoorde dat er vluchten naar Australië in- hel verschiet lagen, ben ik dubbel hard begonnen. M'n dochter van 21, die schat, ging toen ook 'hard meehelpen. Zij is de enige van mijn kinderen die nog thuis is en dan lect je natuurlij* meer met je moeder mee. De laatste inaanuen heeft zij honderden guldens in mijn potje gestopt en nu sta ik hier, trots, zenuwachtig, maar dol gelukkig. klaar om met de eerste viueht naar Australië mee te gaan. Maar natuurlijk,, ik heb nog nooit wat Of dit miji# eerste vliegreis is? gehad die laatste jaren, dat kon een voudig niot. Je komt zelfs de stad niet meer uit en nu ga ik me daar eventjes op Australië af. .Zevenender tig dagen alsof het niks is. Hardslikke blij Ik beij jammer genoeg niet zo ge zond, et gaat geen jaar voorbij ol ik lig een tijdje in een ziekenhuis, maar nu komt „de nieuwe oma uit Hol land" zelf kijken. Vipr kinderen heeft Bas en nij heeft er me natuur lijk van alles over geschreven. Oók dal ze erg nieuwsgierig naar me zijn. Mens, dat je op je oude dag dit nog mag beleven, ik ben er volkomen ondersteboven van. Ik ben hartstikke blij hoor en heb hooit durven dromen, dat ik dit geluk zou mogen hebben. Ik heb er geen woorden voor!" Met de heren G. A. J. J. Gadpt, on- der wiens verantwoordelijkheid de afdeling reizen van Co-op Nederland ressorteert en E. van Veen, hoofd pu bliciteit, hadden we daarna nog een kort gesprek. We kregen te horen dal het voor de jonge vereniging Inter Co-op Kontakt een enorme inspan ning vereist om aan die grote vraag naai- plaatsruimte tegemoet te ko-* men. ,,We mogen echter stellen", aldus dè lieer Gadet, „dat de vereniging flexibel genoeg is om dit op te van gen. Oók wat eventuele nieuwe plan nen betreft' want een land als Zuid- Afrika telt ook vele Nederlandse im migranten, maar voorlopig' zullen we daar nog niet komen en ook het vol gend jaar is daar nog geen kans op. Wel is er nu reeds een optie op nog tien andere vluchten naar Australië ut ua ituug van iikiü uil te vaeiaen. Polarisatie in de poli tiek; een linkse en een rechtse concentratie. Het is aan tic orde van Jc dag. Hoewel er nog lang en veel moet wor den gepraat, lijkt het er op. dat een ontwikkeling aan de gang is gebracht, die niet meer te stoppen is. Ter begeleiding van tleze ontwikkeling heeft de Pacifistische Socialis tische Partij een -Dood druk voor morgen" uit gegeven en organiseert zij 3 congressen (Auto matisering en struc tuurplan Parlementai re en buitenparlemen taire actie Het ge weld in de samenleving) om een platform te scheppen waarop links Nederland van gedach- Links lid van hel hoofd bestuur van de Partij van de Arbeid, heelt er een inleiding gehouden, die door haar nuchter heid en zakelijkheid en haar prineipiëie slelli'-.a- nemina voor de melis. ten kan wisselen over het een voortreffelijk uit- inhoudeli.jke aspect van gangspunt vormt t een linkse concentratie. Inmiddels is de eerste conferentie gehouden. Professor Ger Klein, hoogleraar aan de TH in Delft en namens Nieuw discussie le beginnen over een wezenlijke om vorming van het huidige kapitalistische stelsel. Het artikel op pagina is een uittreksel uit ie inleiding van prof. Klein. hi 1969 zelfs een teruggang Uit berekeningen van de SER blijkt dat in 1969-1971 de toeneming van de reëel beschikbare inkomens, met na me in de groep lagere looninkomens niet weinig achterblijft bij de pro- iluktiviteitsontwikkcling. Voor de la gere inkomensklassen is de werkelij ke positieverbetering in 1968 uiter mate gering, terwijl in 1969 zelfs van geen enkele verbetering sprake zou zijn. Uitbreiding van de sociale verze keringen geldt ook als verbetering van de positie van de werknemers. tn proeenten ise» 1969 i9tu lat groei vrij besteed Ink. 4.5 Voor de lagere inkomens blijft de ze verbetering echter een eind on- dgr de 1 procent per jaar. De invoe ring van de AWMZ in 1968 heeft in werkelijkheid geen verbetering voor de lagere inkomens betekend, nuar is in hoofdzaak ten goede gekomen aan de hogere inkomensgroepen. Voor eèn gezin met twee kinderen een een inkomen juist onder de pre- miegrens van de sociale verzekerin gen (ca. f 15.000) per jaar) bereken de de SER de volgende reële inko- mensgroei 8,5 3.5 4.5 Er zal wel een opzettelijke volgorde zijn toegepast bij de Indeling an het thans verschenen fotohoek „Schiecfam-Nu", maa? dan zou ei genlijk gesteld kunnen worden, dat hier sprake is van een anti-climax. En misschien ook nog van een ver wrongen beèld, al stemt dat in rea liteit tooh overeen met hét Schie dam van nu. Want dat beeld'wringt zich in vele bochten; dc harmonie in de stedelijke ontwikkeling is nog ver te zoeken. De oude, vervallen binnenstadbuurtjes vej-wijzen naar de armoetijd van weleer, maar el ders staat er het nieuwe Schiedam. En juist dit beeld is het meest nare om te aanschouwen. Want daar staan er de akelige steenblokken, die als „flats" worden aangeduid, waar geen stukje romantiek meer te vinden is. Je schrikt bij het aan schouwen van de massa rnjmen en balkons. Maar dat kan de fotograaf ook niet helpen, hij stelt het alleen maar voor ons, in al zijn akelige realiteit. Al Verder bladerend in dit boek, komt er toch weer wat rust, spreekt de woonstad duidelijker aan. Gelukkig zijn ër nog nauwe straatjes; waar in het weliswaar niet meer is zoals in de vorige eeuw, doch waar toch „geleefd" wordt. Waar ki'ncferen op een binnenpleintje spelen en de poes op bet straatje voor hej huis kan zitten. Verder gaal het visuele., stad sy er ha a I bet vertelt over de industrie en de werkers in de fabrieken en op de werven. Het verkeer krijgt zijn deel maar ook de AOW'er op zijn bank je. De jeugd, kunst en kunstenaars worden gepresenteerd. Alle 190 foto hebben iets te zéggen en anders is het dé moeite waard hetgeen Hans van der Sloot er bij vertelt te le- zeh. Het boek is een documentaire, waarin verleden, heden en- een stukje toekomst is té zien. Knap* werk is geleverd door fotograaf #o- bert Colette, hij heeft er uitdrukking aan weten te geven; het zijn niet zo maar „foto's", het is een repor tage. „Schiedam rond de jaarwisseling", het vorige fotoboek uit vroeger tij den sluit aan op „Schiedam-Nu", al moet gezegd, dat dit laatste sterker aanspreekt. Dit boek (f25) is een kostbaai- bezit voor de „oude" en „nieuwe" Schiedammers. Tijdebs een bijeenkomst ih de aula van het Stedelijk Museum is doen de uitgever „Europese Bibliotheek" ,te Zaltbommel officieel het eerste exemplaar burgemeester Roelfse- rha aangeboden. Ir* diéns toespr, gemeestcr aan di eerste lotoboek dat'nu voora! lot k hei bracht hoe de mens zijn leven leidt. Het verleden heeft een vervolg, we kunnen zien hoe het nu is en er is alle reden- voor een trilogiede toe komst van Schiedam. Dat zal dan nog wei moeilijker worden, maar de burgemeester was blij dat de „Euro pese Bibliotheek" nu reeds tweeeM- gaven ahndurfde. i het LEO 'T HART REPARATIES le klas werk vanaf f 5, per reparatie 20-karaals gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA IIoogsti. 4». R'dain, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32. 34. 38, 45. 49, 49a. AUTOMOBIELBEDRIJF UITROëN AGINT VERDIEN NU UW B.T.W. Wij hebben nog enkele zeer goede IDEALS AMI'S - CV.'S voorradig. Ook nog enkele U 'S en RIAl l.'I'S Afd. inruilwagens el. 26.24.30 26.24.29 Na 18 uur 34.45.47 Ook zaterdags géopend Singel 41-45 Wij hebben Nederland! grootste sortering erlovlngsrtngen Contactlenzen Meent 4, R'dam, tel. 135984 fr* M- - -• prijsstijging groei reëel ink. »,u v Door de belastingmaatregelen mi 225 miljoen voor defensie te vinden zullen deze uitkomsten waarxehpi- lijk nog ongunstiger zijn vooi 1969. Dat wil dus zeggen dat gezinnen toet twee kinderen en een inkomen zoals vooraf gesteld in 1969 een daling van hun werkelijk besteedbaar inkomen zullen ondergaan. Maar ja daar krij gen we dan over een jaar of twee lij ne tanks voor terug. Alleen. wat moet ik met een tank'? Om deze ongunstige ontwikkeling op te vangen pleiten kroonleden en vakbeweging voor een extra- loon stijging in 1969 om de hogere lasten op te vangen, een extra loonstijging in de jaren daarna in de vorm van spaarloon en afremming van de ge plande verschuivingen van directe naar indirecte belastingen met 200 miljoen per jaar. De werkgevers-leden zijn legen een extra loonstijging in de komende drie jaar, evenals tegen verdei uit stel van de aangekondigde belasting verlaging. (Zijn werkgevers daar soms ooit voor? If kllAERS /AA,CES: Er zijn in Schiedam nog stille straatjes Niet-dat de Schiedamse winkeliers nu wild enthousiast zijn over bel za kelijk vérloop van het Sl.-Nicolaas- teest, doch ontevreden zijn zij toch ook niet, blijkens de mededelingen die ons van de zijde van de midden stand bereikten. In het algemeen is er een gematigd optimisme. „Goed, ik heb uiteraard wel een ex tra drukte in deze dagen kunnen constateren, maar een stormloop is bet beslist niet geweest", zei ons een textielhandelaar. Mededelingen, als zouden dit jaar veel textielgoe- dereja zijn gekocht ontkende hij. „De omzet als geheet is ongeveer ge lijk aan die in het-vorig jaar, doch er werd meer kleingoed gekocht en zo kwam ik toch aan een redelijk omzetcijfer/.o verklaarde hij. Een juwelier merkte op. dat de ver hoogde B.T.W. in-zijn branche oiet zulk een rol speelde, doch wel de Duitse maatregelen met betrekking tot verhoging van de exportbelasting op verschillende edele metalen. Als .gevolg hiervan zullen voor die arti kelen de prijzen ongeveer 10 procent hoger komen le liggen. Als geheel is het tot nu toe wei iets stiller geweest in de weken vóór Si- Nicolaas. dan voorgaande jaren. „Maar dat komt ook, doordat het vorig jaar de St.-Nicolaasviering op een andere dag viel. De mensen hadden dit jaar de tijd om ook nog in de loop van deze week inkopen te doen en dat gaf een Verschuiving' aldus de juwelier. De eigenaar van een zaak in foto-ar tikelen had de indruk, dat het aan cadeaus bestede bedrag in het al gemeen wel iets lager was dan liet vorig jaar, doch dat het totaal be drag niet zoveel verschil te zien zou geven Opmerkelijk is wel, dat de banken in Schiedam dit jaar iets vroeger be gonnen zijn met spaargelden af te geven voor het aanbreken van St. Nicolaastijd. Een winkelier was van oordeel, dat de koopavonden in de St.-Nicolaastijd niet van zoveel be tekenis moeten worden geacht.

De Havenloods | 1968 | | pagina 1