111 Met Andere Woorden rdiBfei WEL één gulden; njÊl nzzznni i i vmmm i Goed heilig man Brigadier Piet en de semi-prof ORGELS i f uw trotse bezit j t J WASAUTOMAAT 2 DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 DECEMBER 1068 Bekomen Prof. Wentholt heeft zo kon men Vorige week ook in ons blad lezen in zijn boek een pleidooi gehouden voor het behoud van de „oude" Bin nenweg. Bijna tegelijkertijd kwam een grammofoonplaat uit, waarop het door Parool-journalist Geert Jan Laan geschreven liedje over de Bin nenweg stond. Aanleiding voor het Rotterdamsch Parool om in het Dag boek de verzuchting te slaken, dat er een comité moet komen tot behoud van deze Rotterdamse winkelstraat. Wij willen die verzuchting herha len. Het comité moet er komen. Er zijn zelfs al plannen in die richting. Wellicht zal er binnenkort meer nieuws over komen. Want de „oude" Binnenweg met zijn donkere kroeg jes en kleine winkels moet blijven be staan, al was het alleen maar om daar- eens even te kunnen bekomen van al het beton en staal. In het Anti- Stadstimmerhuis. Hoomser Mertens: roomser dan De Pous Biserimiklaas II Een antwoord op dè brief van vori ge week: Op het stukje wat mevrouw Sie gers-van Someren schreef, zou ik willen antwoorden: „Als u het nog niet wist mevrouw Siegers, dan kan ik u wel vertellen, dat Sinterklaas niet meer bestaat en dat zijn „zwarte knechten" gewone blanken zijn met zwart geverfde ge zichten". „Sinterklaas is voor kleine kinderen en niet voor discriminerende volwas- aenen". N. LIGTHELM In deze dagen mijmert een mens al licht een beetje over sinterklaas. Bij mij kwam de diepe gedachte boven: hoe zou hij eigenlijk van z'n achternaam heten? Kapoentje? Kan niet, te familiaar, zo mag hij in de huiselijke kring, door de klein tjes worden genoemd, maar dat is natuurlijk niet zijn eigen deftige naam. Nog minder, vanzelfspre kend: Bonne, bonne, bonne. Ook dat moeten wij verwerpen. Sinter klaas, die goeie vent dan? Nee, nee, vooral niet verder gaan, glad ijs! Sinterklaas, goedheilig man? Dat klinkt al beter, 't Is natuurlijk geen achternaam, maar ik wil er toch even bij stilstaan. Sint-Nico- laas, ja, want wij verbasteren dat altijd maar, maar het wordt tijd dat we ons deze volledige bena ming te binnen brengen. Hij schijnt nog connecties te hbben met een ■bisschop van het Kleinaziatische Myra. V ziet, ik druk me wat om zichtig uit, want als ik zou stellen dat hij dat nog is, zeg ik waar schijnlijk te veel. Goedheilig man! Dat bevalt me. Hij 4s goed, dat is buiten kijf. Wie dat durft te ontkennen (ik schrijf dit op 2 december) stelt zich aan ha chelijke avonturen bloot. Hij is dus goed. En dit wordt bovendien geconstateerd op grond van erva ringen in het verleden. Hij is goed, basta. Is hij ook heilig? Ja, dat is een echte Hollandse vraag. Voor dat je het weet zit je hier al met een midden in de diepste theologi sche problemen. Wat ga je heilig noemen? Theologisch ben ik een kind, dus ik veronder stel maar wat. Heilig is zondeloos. Ja, wie weet er een zonde van sin terklaas? Dat is niet zo gemakke- lijk. O, maar wacht even, ik ga te ver. Dat „heilig" komt natuurlijk van „sint". Aha, die zijn er meer. Sinten zijn overal. Maar de kerk wil dan niet beweren dat ze zonde loos zijn. Zelfs protestanten die al tijd zo kopschuw zijn geweest van dat sint, spreken toch ook van de heilige apostel Paulus. Ja, ja, zo zie je maar, voordat je het weet werk je je in de nesten. Sinterklaas, goedheilig man. Ik heb er vrede meer. Vooral sedert ik een pamflet in m'n bus kreeg over een nieuw op te richten dagblad. In het program staat te lezen: „De binding aan en de eerbied voor Gods Woord en Wet zal in het blad duidelijk tot uiting worden ge bracht". U mag weten, dat juich ik toe. Die twee naast elkaar „Woord en Wet", dat ontgaat me een beet je, maar goed, tk vind dat uitste kend. Maar dan komt het: „zodat in arti kel noch advertentie iets zal wor den toegelaten dat in strijd is met deze norm". Als ik het goed zie, dan betekent dit dat we dan alle maal heilige artikelen en heilige advertenties krijgen. Daar ben ik eerlijk gezegd benieuwd naar. Er staat geen enkele aarzeling te le zen, of zoiets als „we zullen probe ren", nee, niets zal worden toege laten. En dat het deze mannen (als er een vrouw bij geweest was, was 't natuurlijk niet zo hoog ge lopen) ernst is bewijst mij een be paling in de statuten. „Ontslag (van bestuursleden) zal on der meer mogelijk zijn, wanneer Iemand handelt in strijd met de grondslag (zie boven) der stichting of op andere wijze de belangen van de stichting nadeel toebrengt". Eer lijk gezegd ben ik geneigd te zeg gen: dan niet aan beginnen. Want wie handelt niet in strijd met zo'n grondslag. Dan blijf je aan net ont slaan. Ik dacht dat „het Woord" dat zelf leerde. Nee, geef mij dan toch maar Sinterklaas, goedheilig man. Zelfs hij houdt van bescheiden heid. MEDEMENS Cultuurspreiding Leerlingen van de Mater Amabilis- school in Gouda zijn in de Rotter damse Schouwburg „Romeo en Julia" gaan bekijken. In hun eigen maand blad „Lotus" geven enkele leerlingen verslag van de gebeurtenissen: „Woensdag 16 oktober moesten we naar Rotterdam voor het toneelstuk Romeo en Julia. Alles was present, behalve de bussen, maar die kwamen toch ook. We gingen met bosjes de bus in en er werd gerend en geduwd om een plaatsje op de achterste bank te veroveren. Het zingen en de mop pen werden niet vergeten. Ondanks de gein wareji we snel op het plein. Nadat we onze mantels hadden af gegeven en allemaal een plaats had den, keken we met spanning wanneer het doek open zou gaan. Het doek ging open en er was een gezellige markt opgesteld. Opeens ontstond een hevige ruzie toen de ouders van Julia ontdekte dat hun dochter om ging met Romeo, die in hun ogen geen goede partij was voor Julia! Alles wat ze er tegen deden liep op niets uit. Hun liefde voor elkaar was sterker dan de wil van de ouders. Toch werden ze van elkaar geschei den, omdat Romeo wegens moord werd verbannen. Julia werd geholpen door een pater die probeerde om Ro meo en Julia in het geheim te laten trouwen. Hij liet Julia een slaapmid del innemen, en ondertussen kwam Romeo terug om Julia weer te ont moeten. Toen hij Julia op de grond zag liggen, dacht hij dat ze dood was. Romeo nam een slok vergif en viel dood naast Julia neer. Toen Julia's slaapmiddel was uitgewerkt en haar Romeo zag liggen kuste ze hem voor de laatste keer en toen was ook het leven uit haar verdwenen." De Groep 1 B heeft de Rotterdam se ervaringen op rijm gezet: „...Toen we naar Rotterdam zijn geweest, hebben we heel wat gefeest. We za ten in de bus onder Ina's luid gesus. Maar we waren zo op dreef, dat het toch luidruchtig bleef. We hebben ons kostelijk geamu seerd, en wérden daarom niet door al len gewaardeerd. Want een kalekak- mejoffer met een kijker bij der gok ker, keek een paar keer achterom en zei opeens „wat zijn jullie oliedom". Maar daarom niet getreurd en het gatje opgebeurd. Het toneelstuk was erg fijn, en vooral de Romeo mocht er zijn. En weldra thuisgekomen gin gen wij van onze eigen Romeo dro men..." Tot zover de ontboezemingen van deze scholiéren. Laten we vooral meer aan cultuurspreiding doen. Nivelleren Tussen de vele tijdschriften, perso neelsbladen en andere publicaties, die met een dagelijkse regelmaat op ons bureau neerdwarrelen, neemt het „Verolme-nieuws" elke keer weer een aparte plaats in. Dat komt vooral door de omvang en hoewel het Verolme- concern groot is, beschikt redacteur perschef Gert van der Hoest kennelijk toch niet over voldoende nieuws uit het bedrijf zel£ om het omvangrijke blad te kunnen vullen. Gert leeft dan ook vele van zijn hobby's uit in het door Verolme be taalde blad. Daar hebben we dan eerst de Donkersloot-sage. die hij in zijn vrije tijd wil schrijven, naar aanlei ding van het succes van de Forsyte sage op de televisie. Elke maand schrijft Gert enige pagina's vol met nieuwe informaties1, die hij weer heeft ontvangen. Kennelijk komt er niemand bij het bedrijf op de gedach te, dat het schrijven van een boek wei nig met scheepsbouw en zo te maken heeft. Bovendien zitten we met span ning te wachten op meer uitvoerige informatie over de hobby's van ande re Verolme-personeelsleden. Een steeds terugkerend thema is ook de Boerenoorlog en in het bijzon der figuur van Paul Krüger. Dat dateert uit de tijd, dat Verolme him self in de bladen werd aangevallen over zijn uitlatingen ten aanzien van de apartheidspolitiek. Om het even duidelijk te stellen: Verolme-nieuws is tegen rassendiscriminatie, maar wel voor de politiek in Zuid-Afrika... En de verhalen over de heldhaftige Boerenoorlog zijn daar het gevolg van. Een soort erfdeel van onze va deren dus. Frappant zijn ook de beide pagina's die gewijd zijn aan het cabaret „Je mag naar buiten leunen" van de Mo rele Herbewapening. Weer typisch een onderwerp, dat past in een perso neelsblad. En aangezien Gert van der Hoest sinds kort in Brielle woont, krijgen de personeelsleden van het be drijf ook elke keer weer een uitvoeri ge informatie over die stad. Enne, o ja, daar tussen door staan dan nog artikelen over tewaterlatin gen. overdrachten, personeelsfeest- jes, prijsuitreikingen en zo al meer. Gert begint echter wel af te zakken of te stijgen, zo men wil. In het laat ste nummer zagen we slechts twee fo to's, waarop Verolme zelf voorkwam. En twee foto's van Gert. Een soort ni vellering dus. Gezondheid Adverteren is een kunst apart. Er zijn vaak advertenties die op de grens van het onsmakelijke zweven. Een ad vertentie die definitief over die grens heen was troffen we tussen de over lijdensberichten van het A.D. Daar stond glorieus een minuscuul bericht je tussen. „Hij leeft nog steeds. Al twee jaar. De Brasserie". Met uiter aard adres erbij, maar wij zullen die volledigheid niet nastreven. Dit tekst je voorzien van een rouwrandje. Ge zondheid! nu... beduidend goedkoper U kunt kiezen uit vele soorten haarlak, maar voor Uw haar wilt U toch beslist de beste soort hebben en gebruiken. Welnu, deze prima haarlak - merk Nina la Roche - bereid met nertsolie (daarom blijft Uw haar zijde-zacht en glan zend), staat van nu af voor U klaar. Een superkwaliteit nerts-olie haarlak, die niet plakt, het haar niet vet maakt en zó weer uitgeborsteld is, in grote bus sen, nu voor nog géén aen n tachtig. nertsolie-haarlak Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze spuitbussen Nina la Roche haarlak met nertsolie, met een inhoud van 3 normale blikken van 6 pi groot blik larie' Elke vrijdagavond tot 9 uur open OPEN DEUR-DIENST Zondag 8 december is er een Open Deur-dienst in de Laankerk aan de IJsselmondselaan in Kralingseveer. De dienst begint om 18.30 uur en spre ker is ds. J. de Jager uit Dubbeldam over het onderwerp „Adventsappel". w Zang- en orgelavond Op zaterdag 7 december zal in de Petrakerk te Rotterdam-Lombardijen een zang- en orgelavond worden ge houden. Medewerkenden zijn de kerk koren „IJsselmonde" en „Bolnes", o.l.v. Cor Kooijman en Ab Ouwena Aanvang 20 uur. Voor BabyULli: POEDER- CREME - OLIE -ZEEP De prijs van de puzzel van vorigi week gaat naar B. Kruizinga, Alei- disstraat 60a te Rotterdam, die met de oplossing „Vroeg rap, vroeg lam" in de roos schoot. Deze week worden maar liefst de namen van tien vaar tuigen gevraagd. De procedure is als gebruikelijk: op een briefkaartje schrijven en zenden naar: Puzzelre dactie De Havenloods, Westbiaak 25, Rotterdam. In de linkerbovenhoek vermelden: M.A.W. 39. De oplossin gen moeten uiterlijk dinsdagmiddag twaalf uur in ons bezit zijn. Bij juiste oplossing van deze kruis woordpuzzel leest men in de uitste kende randvakjes, links en rechts van boven naar beneden, en boven en on der van links naar rechts, de namen van tien vaartuigen. ELECTRONISCHE vanaf 325.- contant plus per dag ook leert spelen met I Joh.de Heer's unieke systeem I I wereld merken I keuze uit meer dan 100 instru- menten CONN - HAMMOND I PHILIPS - RI-HA - SOLINA I VISCOUNT e.a. I demonstraties Iu kunt elke vrijdagavond tus- sen 8-10 uur geheel vrijblijvend I de orgels horen, zien en zelf i 81. En nu gingen er belangrijke dingen gebeuren. Pepi, de brigadier, de opperwachtmeester, de kapitein en dan ook nog alle vrijwilligers beklommen het karretje en eentje van de vrijwilligers begon samen met Pepi aan de krukken te rukken. Langzaam zette het vehikeltje zich in beweging, doch dank zij de gespierde armen van de twee krukrukkers had het al gauw zoveel snelheid te pakken, dat het met een behoorlijke vaart over de rails stoof. Nauwlettend speurde de zwaargewapende beman ning van het wagentjè naar de vluchtelm^en, doch hoe ze ook keken, nergens was iets te zien. Ook de afge koppelde koelwagen konden ze maar nergens ontwaren. Slechts de spoorlijn van Parijs naar Ottoburg lag leeg en verlaten in het bergmassief van de Dolopathen. „Het lijkent wel hekserij!" gromde opperwachtmeester Zwie- belmann. „Stóp!" riep brigadier Piet, toen plotseling uit, en nog vóór het karretje stilstond was hij er al af gesprongen. „Asjeblief!" riep hij uit, en met een mach tige zwaai van zijn politie-arm wees hij op het afbuigende spoorlijntje, dat ginds in een tunnel verdween. „Daar zijn ze heengegaan!" voegde hij er aan toe. „Het is een oude lijn, die niet meer wordt gebruikt", gromde Pepi. Maar Pepi, de ervaren spoorman, zag al gauw, dat er met de wissel was geknoeid. „Wel pofferrrrdik- keme!" snoof hij. „Ze hebben de wissel omgetimmerd met een stuk steen of zo iets!" „Net wat ik dacht", grijnslachte de brigadier. „Zie je wel hoe sterk de bodem hier helt? Als die goederenwagen eenmaal een beetje gang heeft, dan rijdt-ie vanzelf de helling af en de tunnel in. En let dan nou óók eens op die bloemen en planten, die tussen de rails groeien. Een aantal ervan zijn hele maal geplet' en platgereden. Dat bewijst, dat er nog maar kort geleden een trein overheen is gegaan jyy v HORIZONTAAL: 9 machthebber; 13 sprookjesfiguur (2 woorden); 16 deel van gezicht; 17 baksel; 18 bont soort; 19 zangstem; 20 opdracht; 22 Europ. land; 23 Polynesische eilan dengroep; 24 zin; 26 plaat van hand pers; 28 vogelbek; 29 snel lopen; 31 schaden; 32 deel van bloed; 33 huid, vlies; 34 naarstig; 36 roofdier; 37 op hetzelfde moment; 40 Russische ri vier; 41 kamer; 43, meisjesnaam (afk.); 44 visnet; 46 Hoofd (pop.); 47 gade van Aegir; 48 plooisel; 49 on voordelig; 50 mat; 51 echt; 53 lijd zaam, berustend; 54 draagtuig; 55 voorzetsel; 56 scherp; 57 krachteloos; 58 dochter van Laban; 59 onb. v.n. woord; 60 bespotten; 61 tafelgerei; 62 Europ. hoofdstad; 63 zijtak v. d. Do- nau; kerkelijke handeling; 65 Ita liaanse stad; 66 lomp; 67 lawaai; 68 meisjesnaam; 69 eierproduktie; 70 zat; 71 gevangenis; 72 uitroep, 73 overtrek; 74 rangtelwoord; 76 bijbel boek; 78 afgelegen; 79 jammerlijk; 80 plooisel; 81 seconde; 82 schoor steenkap; 83 adviesinstelling (afk.); 84 Nederl. rivier; 85 huid van roof dier; 36 hoofddeksel; 88 gymnastiek- werktuig; 89 onb. v.n.woord; 90 ge ducht; 91 hok; 92 grondsoort; 93 af- nerrien (roem); 94 doen of niet doen; 95 soort plaatje; 96 vertering; 97 on fraai; 98 filmonderscheiding; 99 mo derne melksalon; 100 naderen; 101 kwab; 102 gehoorzaal; 103 doosje; 104 meisjesnaam (afk.); 105 zeer be gaafd; 106 militair voertuig. VERTICAAL: 1 plan; 2 mil. macht; 3 slot van opsomming (afk.); 4 hijsen; 5 insekt; 6 glansmiddel; 7 eivormig; 8 impregneren in huid; 10 lor; 11 streling; 12 voorzetsel; 13 mil. hogeschool (afk.); 14 volgend; 15 bergweide; 21 opstandeling; 23 mans persoon (Spaans); 25 effen; 27 deel van huis; 30 afgunst, boosheid; 31 boom; 33 onderkussen; 35 bij sb*ri ming beschikbaar stellen; 3JÉ^ chaamsdeel; 38 voorspoed; #9 dier; 41 gevleugeld dier; 42 raakte draad; 45 strook water; 46 zoogdier; 48 hap; 50 vrouwspersoon; 51 man of vrouw die zelden uitgaat; 52 verzachten; 53 papieren lantaarn; 54 verwaand, betweterig; 56 luiste ren; 57 gelooide huid; 59 muziekte- ken; 60 deel van huis; 61 klooster- ge; 62 Belgische plaats; 66 beroep; 67 soort chef; 68 plank; 69 schenker; 70 plaatsje op Veluwe; 72 soort tro fee; 73 deel van O.-Azië; 74 verdikt sap; 75 gemalen schors; 76 jongens naam; 77 plaats in Utrecht; 81 tegen spoed; 82 nummer; 83 deugniet; 84 vrouwelijk beroep; 85 schoenband;*' 86 schenkgerei; 87 medicijn; 88 knaagdier; 90 solied; 91 beeldschoon meisje; 93 stad in België (Frans); 94 achteruit; 96 oudgxwetp vaartuig; 97 Eskimo-vaartuig;V$4) onaangenaam verblijf; 99 soort vernMU 100 schel; 101 biljartstok; 102 doShter van Zeus; 103 Europeaan. bespelen. 82. „Waar komt die tunnel eigenlijk uit?" vroeg briga dier Piet. ..In Italië, bij het grensstationnetje Cam- panella", antwoordde Pepi Zugentapperl schor. „Vroeger, voordat wij in Ottoburg een treinverbinding hadden, ging de lijn van Parijs naar Italië door deze tunnel. Als die schurken hun goederenwagen door deze tunnel hebben laten rijden, dan zijn ze al lang op Italiaans grondgebied. Vergeet het dan maar en streep Karei Kleuntjes maar door in je opschrijfboekje„Niks doorstrepen!" brulde kapitein Fritzl von Köpenick. „Wat zijn we eigen lijk? Papkinderen of helden? Haha! Ik neem Italië in en Ik haal Karei Kleuntjes even op, desnoods met geweld van wapenen! Ik zal die macaioni-happers daar wel eens even laten zien, dat er met de Slavonische leger eenheden niet te spotten valt! Vooruit, mannen! Grijp de krukken in de dubbele! Te wapen en óp naar Cam- panella!" En voordat brigadier Piet en Pepi konden ingrijpen, was de strijdlustige kapitein von Köpenick al weggesprongen. Hij wipte op het handbedienings wagentje en begon zelf zó onmogelijk hard aan de kruk ken te rukken, dat het ding wegschoot als een op hol geslagen straaljager. „Halt! Stommerik!" brulde brigadier Plet nog. „Hier blijven! Geen grensincidenten verwekken!" Maar Piet brulde tevergeefs, want daar verdween het wagentje al in de gapende muil van de oude tunnel„Goeie hemelzuchtte Piet. „D^t wordt me daar een grensconflict van heb-ik-jou-daar! En het wordt schieten ook, wat ik je brom. Kom mee, Pepi, Wij moeten die tunnel ook in. Als we op tijd kunnen ingrijpen, is de wereldvrede misschien nog te redden..." En zie, daar liepen Piet en Pepi al in de stikdonkere tunnel. Behoedzaam tastten ze voor zich uit en struike lend over dwarsliggers en stukken steen zochten ze zich een weg naar de andere kant (Wordt vervolgd) Al deze vragen worden onpartijdig be antwoord door het Consumenten Voor-' llchtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Consumenten Voorlichtingsbureau gratis ter Inzage. Onderstaande bon invullen en opplak ken op briefkaart ot In gesloten enve loppe zenden aan: Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus, Keel ol dorst weg met

De Havenloods | 1968 | | pagina 2