Na 16 jaar Laurens glorieus hersteld TSF plaatst zich in promotiecompetitie Enigszins valse tonen in Schiedamse Muziekschool Volkskerstzang in Grote Kerk DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 DECEMBER 1968 S'dam 9 tadloze ,ty kousen Dinsdag 14 mei 1940 was voor Rotterdam een fatale dag, bij liet bombardement ging bijna de gehele oude binnenstad in vlam men op, waaronder de oude St. Laurenskerk, een ruïne bleef over, 12 jaar lang zag men de geblakerde muren als een erfenis van het oorlogsgeweld, het onkruid woekerde tussen de gebarste grafzerken van de kerk. Totdat men in 1952 begon met de wederopbouw. Koningin Juliana, legde 19 mei 1952 (Opbouw dag) de eerste steen, als begin van de herbouw van liet bedehuis. In drie fasen is de kerk herbouwd, het eerste gedeelte, nl. het transept werd 24 oktober 1959 in tegenwoordig heid van de Koningin in gebruik ge nomen. Zondagmorgen 25 oktober 1959 na ruim 19 jaar had de eerste dienst in het transept plaats. Het gerestau reerde koor werd tijdens een plechti ge bijeenkomst op 22 december 1962 aan het transept toegevoegd. De der de fase waarmede in 1962 een be gin is gemaakt, bestond in het her stel van het schip, dit is nu gereed gekomen, de algehele restauratie heeft dus 16 jaar geduurd. Zaterdag 14 december zal de voltooiing van de restauratie feestelijk worden gevierd in aanwezigheid van prinses Bea trix en prins Qaus. Het werk is tot stand gekomen on der leiding van wijlen de architecten J. C. Meischke en ir. A. v. v. Steur b.i., de dagelijkse leiding van de uit voering berustte bij architect J. W. C. Besemer, het werk werd uitgevoerd door de fa. Erven H. J. Jurriens te Utrecht. In maart 1964 is ook ir. K. I. Ruige in de bouwdirectie opgenomen. Met de restauratie van de toren (sinds 1798 eigendom van de gemeen te Rotterdam) werd in 1947 gestart, eind november 1966 kwam deze ge reed. Uit de geschiedenis Om en nabij 1250 werd ter plaatse waar de Rotte Schielands waterke ring passeerde (dit is de tegenwoor dige Hoogstraat), ter hoogte van het spoorviaduct een hinderdam (sluis) aangelegd, om te voorkomen dat de doorvaartopening in de waterkering, deze bij hoogwater nutteloos zou ma ken. Deze dam heeft het ontstaan van Rotterdam ingeluid. In het eerste be gin had Rotterdam al betekenis als doorvoerhaven naar het achterland, de Zuidhollandse streken. Rotterdam is vermoedelijk gesticht door Wolfert van Borselen, die aan de nauwelijks een halve eeuw ingedijkte vissers plaats in het moerasgebied langs de Rotte, op 17 maart 1299 poortrechten verleende, hij trad op als voogd van graaf Jan I van Holland. Onder leiding van de benedictijner monniken van de abdijen van St.- Adelbert te Egmond en St.-Paulus te Utrecht, zijn de dijken tot stand ge komen. De laatste abdij had in onze omgeving destijds grote macht. In de ingedijkte gebieden kwamen mensen wonen en er kwam een kerkje met gasthuis. Het stond op de Hoogstraat te Rotterdam, op de plaats van het voormalige stadhuis (Hoogstraat- Kaasmarkt). Volgens de traditie is het nu... beduidend goedkoper Van een fabrikant van de mooi ste dameskousen kochten wij deze Panty Nylons, die zo slank afkleden en zo prettig zitten. Broekje en kousen aan elkaar, dus zonder jarretelles of cor- setje toch keurige lange kousen De kousen zijn van Mousse Ny lon, 't broekje van steviger breisel, naadloze pantykousen voor nog géén twee gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Nylon Pantykousen, in een modieuze kleur beige, japonmaten 36 t/m 46 per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open de eerste parochiekerk van de stad geweest, vermoedelijk daterend van begin 14de eeuw. In de lijst van ker ken, die gelden opbrachten voor een kruistocht naar het Heilige Land uit 1275-1280, komt nog geen Rotterdam se kerk voor. Als eerste pastoor van de St.-Lau- rens komt in de geschiedenis voor Heer Diederic, nl. in 1298, in een oorkonde uit 1306 wordt deze herder nogmaals genoemd. Vermoedelijk is hij de eerste pastoor van Rotterdam geweest. De v.m. St.-Paulusabij te Utrecht bezat het patronaatsrecht (dit is het recht een pastoor te be noemen.) In 1340 is men met de bouw van de eerste kerk begonnen, gelegen aan de Rotte (nu Binnenrotte). Zij stond op een eilandje, ingesloten door Kip- sloot en Slikvaart. Noch van de bouw, m noch van de inwijding van deze kerk zijn bijzonderheden bekend. Het zijn benedictijnse invloeden geweest, die hebben geleid tot de keuze van de diaken Laurentius, tot patroon van de eerste parochiekerk van Rotter dam. Ongetwijfeld is de devotie in ons land tot St. Laurens, uitgegaan van bovengenoemde abdijen. Een eeuw bouwen De tweede St. Laurenskerk, het nu geheel gerestaureerde bedehuis werd gebouwd op dezelfde plaats als het eerste gebouw. Het groter worden van de stad Rotterdam, deed bij de bur gerij het plan rijpen tot het bouwen van een nieuwe kerk; de oude was waarschijnlijk bouwvallig en te klein. In hét oudste keurboek, uit de jaren 1408-1414 werd bepaald, dat ieder die het poorterschap van Rotterdam wil de verwerven, 3000 stenen moest le veren voor de kerk. Reeds in 1409 werd de eerste spade in de grond ge stoken, in 1412 vangt het eigenlijke bouwwerk aan en werd de eerste steen gelegd. Met een onderbreking van onge veer twee jaar, wegens moeilijkhe den met het hoogheemraadschap van Schieland was in 1436 de kerkbouw zo ver gevorderd dat er dienst kon worden gehouden. Met deze eerste fa se, waren dus niet minder dan 24 jaar gemoeid. Het priesterkoor met de kooromgang waren na 1491 vol tooid. Gedenkstenen, welke vroeger in de kerk aanwezig zijn geweest, vermelden dat in 1488 de trans (dit is de omgang van het koor) is ge heid en gefundeerd en dat in 1491 met de bouw van het hoogkoor is begon nen. Met tussenpozen is er dus de ge hele 15e eeuw aan de kerk gebouwd. De ontwerper is niet bekend, even min wie de leiding over het werk ge had heeft. De kerk vertoont een ver mening van Vlaams-Brabantse en Hollandse gotiek. Op zaterdag voor Kerstmis in 1433 wijdde Rudolf van Diepholt, bisschop van Utrecht het hoogaltaar. De 8ste september 1472 kwam Gosewijn Haeks, de wijbisschop van David van Bourgondië, de kerk plechtig consacreren. In 1449 op de vooravond van Hemel vaartsdag, werd de eerste schop in de grond gestoken voor de torenbouw. Op 6 november 1449 werd de eerste steen van de toren gelegd. Hierbij waren aanwezig jonkheer Albert van Waverven en de pastoor van de pa rochie, Adolf de Haes. De bouw van de toren werd gestaakt, toen bleek dat de fundering te zwak was, hij kwam niet hoger dan tot het dak van de kerk en werd van een houten kap voorzien. In de 15e eeuw hingen in de toren al een aantal klokken, waarvan de grootste aan St.-Laurens was gewijd. Met vele onderbrekin gen is aan de toren tot 1621 gewerkt. Van 1621-1645 heeft er nog een spits opgestaan, die van zulk slecht mate riaal was, dat zij moest worden afge broken. Behalve het hoogaltaar bevonden zich in de kerk nog ongeveer 40 al taren, die waren geplaatst, binnen en terzijde van het hoogkoor, in de trans kapellen, tegen de kolommen en de linker en rechter zijkapellen van het schip. Enige daarvan waren altaren van de gilden. Aan de noordzijde van het hoogkoor was een kapel, als graf stede voor het adellijk geslacht Van Cralingen, dat in het slot Honingen, zijn woonplaats had. Ook was er nog een aanzienlijke kapel der Heren van de Lekke. Het transeptorgel vermoe delijk begin 16e eeuw aangebracht, aan de zuidwestwand heeft tot 1720 dienst gedaan. De Laurens bleef in 1566 voor de beeldenstorm gespaard. Tijdens de komst van de Spanjaarden vluchtte de laatste pastoor Duifhuis. Op 25 juli 1572 trok geuzenaanvoerder Lumey de stad binnen. Aanstonds trachtte hij in de achterstallige soldij van zijn solda ten te voorzien. Hij bestemde hier voor de kerkschatten van de St. Lau rens, deze hadden volgens verklaring Voor de afdeling Schiedam van de SGP Groen van Prinsterer zal vrij dagavond 13 december in het Ger. Jeugdhuis aan de Lange Haven de heer K. Chr. Hoekstein uit Rijswijk spreken over het onderwerp: „Is het huidige Israël, waarlijk Israël vol gens Gods plan". Aanvang 8 uur. van goudsmeden een waarde van 2299 ponden Vlaams (1 pond Vlaams f6,). Op 12 november 1572 heeft Mar- tinus Duncanus (Maarten Donk), pas toor van de Oude Kerk te Delft, maar uit zijn gemeente voortvluchtig, nog in de St. Laurens gepreekt en de mis opgedragen. De gebeurtenissen heb ben te Rotterdam een snel verloop gehad; op 14 november werden beel den en altaren verwijderd en op 15 november werd de eerste protestant se godsdienstoefening gehouden. Het hoofdaltaar werd pas in 1581 afgebro ken. Ondanks alle veranderingen in de loop der eeuwen, hebben alle christe nen van Rotterdam, zowel protestan ten als oud-katholieken en rooms-ka- tholieken, geijverd en geofferd voor het behoud van de oude St. Laurens. De traditie leeft voort, vooral nu de oude Laurens luisterlijk is hersteld. Rotterdam heeft, na 28 jaar weer een gave kerk. Zij biedt een bijzonder im ponerende aanblik en is oneindig veel mooier, dan voor mei 1940. Feeste lijk zullen de klokken luiden, het rand schrift van de grootste klok luidt: „Laurcncius is mine naem" moge zij beieren voor de christelijke gemeen schap van Rotterdam, om haar op te roepen tot eenheid. W. F. VAN DER VELDEN De Laurenskerk na het bombardement. Vele bekende kerstliederen staan op het programma voor de volks- kerstzangsamenkomst welke op za terdag 21 december zal worden ge houden in de Grote Kerk aan de Lan ge Kerkstraat te Schiedam. Aanvang 20 uur. In afwijking met de kerst zangsamenkomsten in de voorgaande jaren zal in de volkskerstzangsamen- komst alleen het kerstevangelie wor den gelezen. De burgemeester heeft zich bereid verklaard het kerstevan gelie te lezen. De samenzang zal in afwisseling worden begeleid door de heer J. P. Bekkers, organist van de Grote Kerk en de christelijke muziekvereni ging Harpe Davids o.l.v. de heer A. L. Glotzbach. Het r.k. gemengdkoor „Laus Deo" o.l.v. de heer J. A. M. Remmerswaal zal beurtelings met de samenzang enkele kerstliederen zin gen. De commissie van voorbereiding nodigt iedereen uit deze volkskerst- zangsamenkomst mee te maken (er is een nieuwe verwarming in de Gro te Kerk). Ongewenste oliebron Een ongewenste oliebron is gesig naleerd in de Mgr. Nolenslaan. waar reeds geruime tijd een sterke olie- geur werd waargenomen, bij onder zoek bleek, dat de leiding van een tank met een inhoud van 50.000 liter ten dienste van de winkel- en flatver warming, was lek geraakt, zodat een enorme hoeveelheid olie in de grond terecht was gekomen en de penetre rende lucht veroorzaakte. De ge meente heeft een nieuwe leiding aan gelegd. De Rotterdamse Laurenskerk prijkt weer in volle luister, ruim 28 jaar na het bombardement. Zaterdag 14 december wordt de kerk in aanwezigheid van Prinses Beatrix en Prins Claus officieel in gebruik genomen. Door een zeer goede 37 overwin ning op Ons Vermaak in Nijmegen heeft TSF 1 zich geplaatst voor de promotiegroep in de hoofdklasse van het landelijk tafeltennis. TSF 2 deed eveneens uitstekend werk door in Wecsp met de zeer ro yale cijfers van 19 van The Victory te winnen en aldus de kans op een plaats in de promotiegroep over gangsklasse in eigen hand hield. Bij het treffen Ons Vermaak—TSF 1 leverde aanvoerder Cas van Koets veld voor zijn team de beste presta tie door drie overwinningen op zijn naam te schrijven. Hij kreeg daarbij goede steun van Henk Eikmans die tweemaal tot winst kwam. Het week je tafeltennisrust dat hij gekregen had (hij was in het duel met Wibats 2 niet opgesteld) bleek hem goed ge daan te hebben. Hans Kreischer die niet in de ge legenheid was geweest te trainen vanwege militaire herhalingsoefe ningen leverde toch zijn bijdrage door één overwinning in het enkel spel en samen met Van Koetsveld won hij ook het dubbelspel. TSF 1 behoudt de kop in de hoofdklasse D, maar wat belangrijker is, is dat het Schiedamse team er zeker van is een plaats te hebben veroverd in één van de twee promotiegroepen, die in de tweede competitiehelft geformeerd gaan worden, waarvan de kampioen automatisch naar de ereklasse pro moveert. Niet dat TSF nu daar di rect een serieuze kanshebber zal zijn, maar het feit, dat ondanks het vertrek van Nico van Slobbe, men toch zo goed op dit niveau partij blijft geven is een compliment waard. TSF 2, uitkomend in de overgangs klasse kan zich ook nog voor de pro motiegroep in deze klasse plaatsen. Door een 91 zege op The Victory houdt het team alle kansen. Nol Braak en Gerry Vaessen brachten heet tot drie overwinningen. Aanvoer- Uit de Schiedamse raadsagenda De gemeenteraadsvergadering van Schiedam omvat, naast behandeling van de gemeentebegroting 1969, nog enkele andere punten. Het bestuur van de r.k. school voor g.l.o. aan de Warande vraagt om medewerking voor aanschaf van leer- en hulpmid delen voor muziekonderricht, waar van de kosten op f 920,83 worden ge raamd. Voor de dependance van de o.l.s. voor l.e.a.o. aan de Zwartewaalse- straat wordt f 15.000, gevraagd voor het aanbrengen van voorzieningen, vanwege toeneming van het aantal leerlingen dat nu 214 bedraagt. Voor aanleg van een hogedrukgas- leiding in de omgeving van de Van Beverenstraat en Parkweg, is een krediet van f 303.000 nodig, zulks ook omdat de gasaflevering aan de bran derij De Koning en aan de Melkzuur- fabriek sterk toeneemt. Het bestuur van de Geref. Kleuter school aan de Stadhouderslaan heeft medewerking gevraagd voor aan schaffing van meubilair enz. waar van de kosten op totaal f 2775 worden gesteld. Voor de r.k. school voor m.a.v.o. aan de Mgr. Nolenslaan moeten leer- en hulpmiddelen aangeschaft voor een totaal van f 2479.43. In de Geref. school Stadhouders laan moet een t.l.-verlichting worden aangebracht, waarvan de kosten f 3200 bedragen. Kerstfeest Leger des Heils Vanwege het Leger des Hejls te Schiedam zal dit jaar in gebouw Mu sis Sacrum met bejaarden het Kerst feest worden gevierd op 23 decem ber. Ook voor de jeugd zal een kerst feest in het eigen gebouw worden ge houden. der Dick Boer mocht dit succes net niet behalen. Hij verloor van Zunnen- beld met 2220 in de derde game. Als TSF 2 er a.s. zaterdag in slaagt in de Beurs het team van Gispen te kloppen, dan schaart het team zich bij de bovenste drie. Spelend in de vorm van afgelopen zaterdag moeten we er op vertrouwen dat TSF 2 daar in zal kunnen slagen. TSF 1 speelt a.s. zaterdag ook thuis en wel tegen Jeep uit Vught. Men zal er beslist een eer in stellen de le plaats niet meer uit handen te geven en ook deze laatste wedstrijd van het eerste competitiedeel te winnen. Noad behaalde een onverwacht grote overwinning, 100 op Quick 2 uit Hilversum. Deze winst, niet on verdiend, kwam toch wel hoofdzake lijk omdat Quick met twee invallers naar Schiedam was gekomen. Toch was het een van die invallers, de vijf tienjarige Hendrix, die het de spelers van Noad zeer moeilijk maakte en twee van zijn drie partijen gingen dan ook in drie games. Het drietal Buijk, Schewe en Suttorp bleef dan ook ongeslagen. Zaterdag gaat Noad naar Gossima in Voorburg en een ge lijkspel is al voldoende om zeker te zijn van een plaats in de promotie competitie. nu... beduidend goedkoper Natuurlijk draagt Uw man 's winters 't liefst een behaag lijk flannel shirt..... Zoals dit prima kwaliteit ruit- shirt met flannel binnenzijde. Met doorgeweven dessins in diverse kleurstellingen. Deze shirts, die praktisch tij dens het werk zijn, ideaal voor de vrije tijd, koopt U voor nog qéén zes gulden. De gemeenteraad had in een vorige Vergadering besloten een schrijven van d«? heer E. G. Verschoor inzake de Schiedamse Muziekschool in han den van B. en \V. te stellen voor na der onderzoek. Het betreft voorname lijk het leerplan. In antwoord hierop vraagt het bestuur van de Schiedam se Muziekschool aandacht van de ge meenteraad voor het volgende: De brief van de heer Verschoor heeft op het bestuur een onaangename indruk gemaakt. Voornoemde heer Verschoor heeft zolang het bestuur zitting heeft- regelmatig op onaange name en overspannen wijze van zijn aanwezigheid blijk gegeven. Hoewel het bestuur de heer Verschoor aller minst het recht ontzegt zijn mening openbaar te maken, lijkt het duidelijk dat hij zich als leraar stelt onder de leiding van de directeur, die onder contröle van de Rijksinspecteur zijn werkzaamheden verricht. De directeur stelt binnen de door het Rijk voor de muziekscholen vast gestelde richtlijnen, met de leerkrach ten, het leerplan samen. Dit leerplan wordt ter goedkeuring voorgelegd aan de Rijksinspecteur, de heer Daniskas. De directeur wordt daarna regelmatig bezocht door de adjunct-inspecteur voor het muziekonderwijs. Het be stuur meent, dat dit de kern is van de bezwaren van de briefschrijver. Het bestuur meent echter, dat er na de goedkeuring door de Rijksin spectie geen reden is om verder op de bezwaren van de heer Verschoor in te gaan. Het bestuur heeft nog nooit aanmerkingen gehad van de inspec tie op de gang van zaken op de school. Wat de verdere aantijgingen betreft in het schrijven, zou het be stuur dit liever laten voor wat het is. B. en W. van Schiedam adviseren de raad het schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Pand Fa. Van Dalen geeft Broersvest nieuw gezicht De Schiedamse Broersvest is bezig een nieuw gezicht te krijgen. Hoog torent er reeds het gebouw van de NV van Dalen, waarvan het hoogste punt dezer dagen is bereikt. Dit feit was aanleiding om er officieel de vlag te hijsen hetgeen gebeurde door de di recteur, de heer W. van Dalen. Hij herinnerde in een toespraak aan het tot dusver vlotte verloop van de bouwerij en dankte de aannemer D. Baron en het Architecten- en Inge nieursbureau Spruyt en Den Butter voor de uitstekende wijze waarop een en ander wordt verricht. Johan van Dalen, de oudste zoon van de directeur hees de vlag op het bouwwerk, waarna de werknemers in de bouwerij een gratificatie ont vingen. Op 3 oktober van het vorig jaar werd de eerste paal voor dit ge bouw geslagen. De bedoeling is, dat op de beganegrond het schoenenma gazijn wordt gevestigd. Verder ko men er dan flats; 11 vierkamer-, 2 vijfkamer- en 2 driekamerwoningen, gebouwd in de vrije sector en met huurprijzen van f 250 - f 325. Het ge bouw is 25 meter hoog en 20 meter breed. Vrijdag en zaterdag verkopen wij vlotte flannel ruitshirts, in diverse mooie kleurstellingen en in a courante Elke vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1968 | | pagina 9