m V, ItoÖmN Invalide Willem Klein rijdt op aangepaste vorkheftruck Deense verzet organiseerde „uittocht der 8000 joden" aliedagen^gfjf prijzen aSledagen^l prijzen STENO-TYPISTE Cursus beensnijden begint weer in januari Geestelij ken bespreke 11 samenwerkiiij> kerken Rotterdam schrijft record in bloed GEVONDEN VOORWERPEN iZ o! :T1 DE HAVENLOODS DONDERDAG 12 DECEMBER 1968 De 24jarige Willem Klein is ^el- licht de enige chauffeur van een vorkheftruck in de Rotterdamse ha ven, wiens vervoermiddel helemaal aan zijn specifieke eisen is aange past. Er is nog iemand, die in een verbouwde vorkheftruck rijdt. Dat is Huib van Vossen uit Poortvliet op het eiland Tholen. Hij beschikt over slechts één been. Om het rijden op een vorkheftruck toch mogelijk te maken, werd er voor hem eentje ver bouwd, zodat het gaspedaal links kwam te zitten. De truck van Willem Klein is veel Ingewikkelder. Tweeëneenhalf jaar geleden kreeg hij een ongeluk. Hij kwam onder een hijs terecht en het gevolg was, dat hij na een heel lang verblijf in het ziekenhuis verlamd naar huis terug moest keren. Stil.zit ten wilde hij echter niet en hij zocht weer contact met zijn vroegere tyerk- gever, toen nóg Pakhuismeesteren, thans Pakhoed, om te kijken of men voor hem een passende baan had. De keus viel tenslotte op vorkhef truckrijder. Maar met die keus alleen was men er nog niet, want toen moest het voertuig nog gemaakt worden ook. Die taak kreeg de 53-jarige J. W. Huysman, eerste monteur van Pakhoed, op zijn schouders geladen. Hij nam de uitdaging aan in de we tenschap, dat hij het tót een goed einde zou brengen. Ten slotte was hij ni^t Voor niets sinds zijn veertiende jaar automonteur en werkte hij ook al niet voor niets stads de komst van de vorkheftrucks met deze voertuigen in de haven. De heer Huysman k kocht uit een dump eer. frame en een versnellings bak en daar jiouwde hij een vorkhef truck van op. De bediening geschiedt helemaal met de handen. De versnel-, lingsbak is automatisch. Dat ging al lemaal wel, maar toen stond de ont werper voor het grote probleem boe de heer Klein op de truck moest ko men. iemand nodig ..Er zat op die vorkheftruck een kanaal en ventielkast voor een hijs toestel", vertelde de volkomen tech nisch ingestelde heer Huysman ons. ,,Dat hijstoestel hoefde niet gebruikt te worden en toen heb ik een con structie gemaakt, waarbij ik dat kanaal inschakelde. Ik ontwierp een speciale stoel voor de heer Klein. Die stoel kan naar buiten draaien. Door een hendel over te halen, zakt de stoel naar beneden. De heer Klein kan zichzelf nu in zijn rolstoel zetten of andersom: Daar hoeft verder nie mand aan te pas te komen, omdat hij de lAoel van de truck' kan bedie nen vanuit zijn rolstoel". De heer Klein werkt nu weer volle dig mee in het bedrijf van Pakhoed aan de Waalhaven. ,,Ik heb, enorm veel respect voor zijn doorzettings vermogen", zegt de heer Huysman. ..Het is wel zo, dat ik de vorkhef- truck heb gemaakt, maar hij heeft het allemaal eigenlijk zelf mogelijk gemaakt door zijn wilskracht. Maar hij .heeft mij het mooiste geschenk ge geven, dat ik ooit in mijn leven kon krijgen. Dat was. na<jat we een proef rit hadden gemaakt met de truck. Toen hebben we de motor afgezet en we hebben even naast elkaar zwij gend over de rivier zitten kijken. In eens keken we elkaar aan en we kregen allebei tranen in onze ogen. Toen gaf hij me een harde klap op mijn schouder en daarnd zijn we maar terug gereden Drive-iu-diensten voor menseii onderweg Iedere zondag worden in restaurant Bijhorst" te Wassenaar drive-in- diensten voor mensen onderweg ge houden. In deze diensten wordt een aktueel thema aan de orde gesteld, meestal door een gastspreker. Op 15 december spreekt drs. .1. Aarden, Voorburg, lid van de 2e Kamer, frac tievoorzitter PPlt: de Navo en de vre de, op 22 december spreekt Bruno de Rouck, publicist uil Amsterdam over: evangelie en politiek, 29 december Sjaloomgroep: liefdemaaltijd met als tafelgesprek: ..Voor mensen met en zonder toekomstverwachting", voor ganger J. Polman. Voor deelname Willem Klein op zijn aangepaste truck NOG KAARTEN VOOR KERSTCONCERT IN NIEUWE KERK Inlichtingen voor kaarten voor het kerstconcert, van het Urker vissers koor en het Schevertingse vissers vrouwenkoor dat op 23 december in de Nieuwe Kerk te Delft wordt gehou den kunnen worden verkregen op te lefoonnummer 019-250398 pf 154815 te Rotterdam. Parkeerruimte is er op de Nieuwe Markt tegenover de Nieuwe Kerk en op de paardenmarkt^ vijf minuten lo pen van de kerk, er is ook plaats voor autobussen* l)r. de Visserschool viert 40-jarig bestaan Met leerlingen en personeel wordt morgen, vrijdag 13 december, in Ire ne het veertigjarig bestaan eev'ierd' van de Dr. de Visserschool. In twee gedeelten wordt vrijdag feest ge vierd, 's morgens voor de laagste klassen en 's middags voor de hoog ste klassen. Op 1 januari a.s zal de onderwijzer H. den Ottolander me', pensioen de school gaan verltlten. In zijn plaats js benoemd mej. v. d. Sij* de uit Vlaardingen. De* Bouwmaatschappij C. I,. Noordzij N.V. bouwt op het terrein aan de Burgemeester van Haaren- laan 14 eengezinswoningen. Voor wat betreft he* bok aan de Johan van Braakensiekstraat is het hoogste punt reeds, bereikt welke gebeurtenis met enige feestelijkheid is gevierd. Van L M. M. werd op 20 no vember in de Fr. Haverschmidtlaan de scooter «estolen. Het voertuig is thans onbeheerd te Vlaardingen aan- getroffen\ v Ingebroken is in de kantine op hef Hargaterrein waar f 5 en een fles sherry werden gestolen. Door het vernielen van een ruitje aan de zijde van de Van Cleefstruat is ingebroken in het kantoor van de N.V. Botteloo aan de Van Deventer- straat. Er werd op een schandelijke manier huis gehouden; 23 bureaus werden' opengebroken e« er werd veel vernield. De schade beloopt duizenden guldens. Voor batterij lichtnet. sterktemeter toonregeling. Met dynamische mikrofoon afstand schakelaar, telefoonopname spoel band -b()aspels, oortelefoon radioaansluitsnoer en batterijen. snëlheden: 4.75 en 9.5 wandplaat palissander vernikkelde arm, totale uitzwaai ±B0cm. Geplastificeerde stof fenkap. In alle richtingen verstelbaar. Met druk schakelaar. KERSTVERLICHTING DEN HAAG wagenstraat 49 ROTTERDAM hoogstraat 192 16 witte kaarsjes. Handig bevestigingssysteem. "7 45 2.50 mtr. snoer en steker (Kema Keur). De cursus „Beensnijden" die dit jaar op verzoek van de Rotterdamse Volks Universiteit door de heer Ph. H. van, Wekten werd georganiseerd is inmiddels vrijwel beëindigd. De cur sus was helemaal vol en de belang- "stëttrng' Was zo groot dat er inmiddels alweer plannen zijn 'om een nieuwe cursus te gaan organiseren. ..Beensnijden" is een oude Friese volkskunst, bonkenfiekjen genaamd, waarbij uit been kunstvoorwerpen worden gesneden. De resultaten die daarbij kunnen worden behaald zijn heel bijzonder. De deelnemers van de cursus 'wa ren zo enthousiast dat lessen met twee moesten worden uitgebreid. Het werk van de leerlingen zal worden geëxposeerd op donderdag 19 decem ber in de recreatiezaal van de Waal se Kerk aan de Baan, hoek Schie- dagavonden zal worden gehouden. Inlichtingen verstrekt de heer Van Westen, Heiman Dullgertplein 41b, te lefoon 253904 of- tijdens de expositie. Sinds enige tijd komen predikan ten en andere geestelijken, die in Het Lage Land (Alexanderpolder) werk zaam zijn regelmatig in vergadering bijeen, met het ..doel te bezien, hoe zij aan de gewenste samenwerking tussen de kerken concreet gestalte kunnen geven. Alle-' irf de wijk "Starten de geestelijken nemen deel aan dit convent. Dit zijn dan, in alfabeti sche volgorde, de geestelijken-predi kanten van de volgende kerkgenoot schappen: Chr. Geref. Kerk, Doops gezinde broederschap, Evangelisch Lutherse Gemeente, Gereformeerde Gemeente, Gereformeerde Kerk, Ge- reformeerde Kerk (vrijgemaakt), Ned. Hervormde Kerk, Remon strants Geref. Gemeente, Rooms Ka tholieke Kerk', Vrijzinnig Prot. cen- of meer officieus bijeenkwam, nam thans het besluit om wat meer in de openbaarheitf te treden. De geestelij ken-predikanten hopen iedereen van de resultaten van het overleg regel matig door middel - van perspublica ties op de hoogte te stellen.. De heer Sv?£erts, secr. van het R.K. pastoraal fungeert daarbij als woordvoer der v n het Dit dal 1 enige tijd min Op vrijdag 13 december 's avonds om 20.15 uur, zal het Voca'al Ensem ble „Cambiata" in samenwerking met de organist Ru Stolk een kerkconcert geven in de Hillegondakerk, Hille- gersberg. Het programma zal in het teken van Advent staan en vermeldt werken van J. S. Bach, M. Franck, J. Pach- bel, R. Vaughab Williams, B. Britten aan deze maaltijd dient men zich op te geven onder telefoonnummer 676180. BIJEENKOMST VAN ESPERANTO-LEDEN Ter herdenking van de geboorte dag van dr. L. L. Zamenhof, de grondlegger van de wereldhulptaal Esperanto, zullen zaterdag 14 decem ber de leden van de bij het Rotter dams Esperanto Komitee aangesloten verenigingen een bijeenkomst hou den in de grote zaal van de Paulus- kerk, Mauritsweg 20. Aanvang 20 De heer Glauco Pompilio, alge meen congressecretaris bij de Uni- versala Esperanto Asocio zal het woord voeren qye'r het onderwerp: „De rechten van de mens theore tisch en praktisch in Europa èn Qos-- terse landen". Muzikaal, wordt het programma omlijst o.a. door de internationaal bekende mevrouw Van Dalsem en een Rbtterdamse Esperanto Jeugdgroep met zang. Naast het trotse record, dat Rot terdam verleden week vrijdag boek te, het 3D.OOO-ste schip, werd een an- fier, minstervs zo belangrijk record geboekt: bij de Bloedtransfusiedienst werd de 3().00ü-ste fles bloed afgeno- 30.000 schepen: economische wel vaart: 30.000 flessen bloed: hoevee! geredde mensenlevens? Een scherp, record. Verleden jaar bedroeg het. totaal 29.852 flessen bloed. En dat was al een record Men heeft het aantal transfusies kun- neil opschroeven, terwijl het donor corps niet groter is geworden. Al ja ren zijn er 18.500 donors. Dat zijn er te'weinig. Het hadden er allang 20.000 moeten zijn. En nog liever 25.000. En dat zou niet mogelijk zijn op een stad van ruinl 700.0Q0 inwoners? Wie mee wil werken het trotse re cord van dit jaar volgend jaar te breken een levensnoodzaak voor duizenden stadgenoten moet zich opgeven bij de Bloedtransfusiedienst, Westzeedijk, tel. 125471. ,m, dagelijks van 9 rdag en zondag; 'Sje; lederen etui met 3 sleutels; voetbal (Post Kethel); kinderschoentje (L): kinderschoentje (L): le deren dameshandschoen (R); handschoen; lederen handschoen; 1 paar lederen dames- handschoenen Te bij d Het Deense verzet in de Tweede Wereldoorlog heeft het bestaan In 2 weken tijd de Deense joden voor het overgrote deel naar Zweden te smok kelen. Rond de 8000 joodse landgeno ten werden op een of andere manier uit de handen van de bezetters ge red. Een prestatie die niet zoveel be kendheid geniet, maar toch zeker waard is te worden geboekstaafd. Dat heeft Elliott Arnold gedaan in zijn boek „Uittocht der 8000" een uit gave van De Boekerij n.v. te Baarn. Uitgaande van de historische gege vens heeft Arnold een geromantiseerd verslag geschreven over de uittocht. Hoewel bij tie bezetting van Dene-' marken uitdrukkelijk was gesteld dat er uitsluitend Dener. in dat land woon den, die niet onder te verdelen waren in joden en ariërs, besloot de bezetter toch op een gegeven moment alle joden op te pakken en op transport te zetten. Ieder weet wat dat beteken de De plannen waren gereed. De bezetter had het als gewoon- lijk goed voor elkaar. Op de dag van het joodse nieuwjaar in onze in deling op 24 september zou toege slagen worden. Mên ging ervan uit dat op die morgen alle joden te vin den zouden zijn in cje synagoge. Een hoge Duitse ambtenaar gaf onder de druk van zijn geweten echter een tip aan de verzetsbeweging, zo dat op het laatste ogenblik een waar schuwing nog rond kon gaan. In de daarop volgende veertien dagen heeft het verzet kans gezien ongeveer 8000 joden te redden door een overtocht naar het neutrale Zweden. Arnold heeft er een roman van ge maakt. Met karaktertekening van de verzetsmensen, de bezetters en de on derdrukten. Het is goed en meesle pend geschreven zonder overtrekking van de heroïek van het verzet. Wat merkwaardig aandoet de opvallend „menselijke" rol die dé leidende be zetters spelen. Drie sleutelfiguren. Een geeft de tip over de ophanden zijnde razzia door, een pleegt zelf moord en de derde blijkt op het eind van het boek ook al niet zuiver ip de nazi-rassenleer te zijn, want hij Iaat de laatste groep rustig vertrekken on der zijn ogen. De Duitsers die de kwa de rollen móeten vervullen worden even gauw uit de Heimat geïmpor teerd. Niettemin een boek dat een goed overzicht geeft van een van de min de». bekende grote verzetsdaden uit de Tweede Wereldoorlog. De prijs van de uitgave bedraagt 14,90. xinderaïmuandje. Elderkamp, Cartesiusstr. 27; dameshorloge. A. v. Wely, kinderhuis St. Joseph, Lange Haven 107; broche. K. M. v. Kampen, Heinsiusstraat 90. tel. 202271); da meshorloge, Collignon, huismeester Kon. Em- maflat: halsketting, M. Lourens. Lekstraat 13; slavenarmband, Roehselaers, L. Raemae- kerstraat 211 (na 18.00 uur); dasspeld, Loeh. Gordonstraat 34b: 1 paar damesglacès, post kantoor, Lange Xieuwstraat; 1 paar dames handschoenen, Postkantoor, Lange Nieuw- straat; 1 paar dameshandschoenen. Kouden- berg, Dr. Zamenhofstraat 75; herenhand schoen, mevr. Vallis, Mariastraat 72b; heren handschoen. mevr. Busscher, Boerhaavelaan 108; lap stof. S. Kinnegin. Gordonstraat 18; 1 paar hoge kinderschoentjes, Van Zuljlen. Rubensplein 15. tel. 262462; herensjaal. 11. Vrijenhoek, Rotterdamsedljk 46a; onderstel kinderwagen, mevr. Dingier, Parallelweg 208b, tel. 159743; jongensboekjes, Jeysman, Joh. Wagenaarstraat 68; dop benzinetank. Brökllng, H. Bosmanplein 109; slerdop, Lang- kruls, Swammerdamsingel 55; ring met 3 sleutels, Groenewegen, v. Dijckstraat 9b; da- Weder. Ph. v. Bourg v. Ruysdaellaan 2. Sodenkamp, B-. v. Haarenlaan 1461; boodschappentas met inh.. Ham, Noor 13; tas met gereedschap, H. Steent CASSETTE RECORDERS Druktoetsbediening en signaal sterktëmetet. kompleet met microfoon afstandschakelaar batterijen, cassette Extra aansluitingen voor licht- netadaptor. oortelefoon radio of pick-up model CT 410 (luxe uitvoering, 169. met HF-uité/isirfrichting) model CT 520 143.50 Luxe automatische PLATEN WISSELAAR op teakhoutenvoet met transparant beschermdeksel. Wisselt platep van verschillende diameter door elkaar Geschikt voor alle mono- en stereoplaten. DEN HAAG wagenstraat 49 ROTTERDAM hoogstraat 192 collectie 1968 - '69 i moderne en klassiekemodellen in' div. bontsoorteh, o.a. 'U CABRITO 175,- Vs KALF 375,- LANG NERTS __n CHEVRKTTE 3»U,- LANG ZOBELFEH 795,- LANG NERTSKOPPEN im t Q__ volle NERTS SHAWLKRAAG 'V J en vele andere boritsoorten. SPECIALE AANBIEDING NertsCollier van oqc 2 gro^e nertsen *33,- Iedere bontmantel met garantiebewijs* Betaling kan worden geregeld. Grote sortering nertscolliers en cravattes, bonthoeden en bontvellen. Te bereiken fa -J j - iVlTf iwntrep'araties Burg. Meineszlaaii 89 B, Rotterdam, Tel. 239118 UtlllCO Heer Bokelweg 25 Rotterdam U bent jong (17 - 20 jaar) en energiek U heeft steno- en typediploma Nederlands Uambieert afwisselend werk met internationaal karakter als op het secretariaat van het ROTTERDAMSCH BELEGGINGSCONSORTIUM N.V. ROLINCO N.V. UTILICO N.V. U krijgt wat U ambieert een daarmee overeenstemmend salaris U raakt geïnteresseerd? Wendt U zich dan schriftelijk of telefonisch tot de afde ling personeelszaken (010 - 28 47 10 toestel 112 of 113) voor het maken van een afspraak.

De Havenloods | 1968 | | pagina 19