Groenoord: wanprodukt van moderne stadsontwikkeling bosman Schiedamse Waterscouts hebben weer moederschip MMlHHIÉ vrijdag avond avond 7-9 uur KUNSTGEBITTEN Wellicht ook parkeernieters in de Lange Kerkstraat Raadskroniek WANDPLATEN GROEN 000 BE HAVENLOODS 18e jaargang no. 6, donderdag 12 december 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 21 70 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" Vormingscentrum voor weggebruikers In het pand Lange Haven 102, waar in eertijds de branderij Siemes was gevestigd, is thans het ^Vor mingscentrum voor Weggebruikers'' ondergebracht. In het gebouw wor den theorielessen gegeven aan leer lingen van verscheidene rijscholen. De laatste van de vijf Elementumflats aan het Bachplein worden thans betrokken. In nauwelijks een jaar tyds is hier woongelegenheid geschapen voor meer dan 500 gezinnen. Gelukkige gezinnen, want er zijn inderdaad moderne woonflats gecreërd. Met grote voortvarend heid heeft het bureau Huisvesting ruim 500 gezinnen hier aan een woning geholpen. In dat opzicht kan er dankbaarheid en tevredenheid heersen over de uitvoering van het plan. Maar dit betekent allerminst, dat er reden tot juichen is voor wat betreft het „project" Groenoord, aangezien dit meer weg heeft van een reeks vergissingen", „Groenoord" is naar ons idee het wanprodukt van moderne stadsontwikkeling. Men weet vaak niet, waarover men zich het meest moet verwonderen in deze wijk, over de naïviteit waar mee de plannen zijn ontworpen en uitgevoerd, dan wel over wat juist niet tot stand is gekomen. We hebben in ons blad reeds eer der onze bevreemding uitgesproken over het feit. dat langs de steeds drukker wordende hoofdverkeersweg die de Ed. van Beinumlaan is, scho len zijn gebouwd, waarbij de school jeugd die aan de westzijde van deze laan woont, niet alleen gedwongen is deze over te steken, maar bovendien met enkele passen meteen op de verkeersweg staat. Onderwijzend personeel klaagde ook reeds over herrie en benzinedampen. Planning We hebben indertijd ten antwoord ontvangen, dat in overleg en met in stemming van schoolbesturen die scholen ter plaatse zijn gebouwd. In hoeverre hier van een misgreep spra ke is. zullen we verder maar onbe sproken laten. We zouden ons kunnen voorstellen, dat een school op een rustiger plekje wordt gebouwd. De jongste plannen in scholenbouw, drie stuks, zullen ten uitvoer worden ge bracht op het Bachplein, temidden van de negen en tien woonlagen. Dit heeft meer weg van een noodsprong, dan van bewuste planning. Voor de bewoners van de omrin gende flats lijkt ons de aanwezigheid van de drie scholen met als gevolg, het nodige rumoer tijdens het speel kwartier en voor- en na de school tijd, weinig aantrekkelijk. Al teveel ruimte blijft er niet over, om welke reden het parkeerterrein voor de auto's van bewoners van de vijfde flat, op fikse afstand is aangelegd en gevoegd bij die van de eerste flat. Het betekent enkele honderden me ters lopen om de auto te bereiken. En dat is vooral bij slechte weersom standigheden een weinig aanlokkelijk vooruitzicht. Men kan ziCfi afvragen, wat de stadsplanner heeft bewogen een dergelijk huzarenstukje uit te ha len! In blokken is Groenoord volge stouwd, de groenstroken en gazons kunnen dat niet wegwerken, ondanks de heldhaftige pogingen door de Plantsoenendienst daartoe onderno men. Hier en daar ziet het er zeer armzalig uit. En alsof dit alles nog te frivool is, is de radicale maatregel genomen, om langs de Borodinlaan. een muur van alles overheersende stevig aaneengesloten flatblokken te bouwen, die door elkaar hakende S- bochten iedere mogelijkheid tot uit zicht wegnemen en een getto van de woonwijk maken. In plaats van al thans aan de buitenzijde nog enige ruimte te laten, klemt men met deze bouw „Groenoord" in een grauwe ommuring. De wegen en straten zijn er met weinig fantasie samengesteld zodat het lijkt, alsof opzettelijk naar aller lei gevaar opleverende situaties is Benut die kans om samen eens gezellig te komen kijken naar onze enorme collectie klassemeubelen. Zo komt U e Strickledeweg 105-107. Schiedam tel. 010-151504 gezocht. De automobilist die bv. uit de richting van de Ed. van Beinum laan komt, kruist het verkeer dat over de Laan van Bol 'Es gaat. Hij moet letten zowel op het van links als van rechts komend verkeer: bromfietsers schieten van allerlei stiekeme zijpaden de verkeersweg op. Een verkeers-monstrum is wel de dwaze S-bocht aan het einde van de Ed. van Beinumlaan - Vivaldilaan. waarom geen verkeerspleintje? Gewoonlijk besteedt men aanzienlij ke bedragen om dat soort bochten uit de weg te halen, hier heeft men die ,,S" er als obstakel in gelegd, zodat een autobestuurder ogen tekort komt. Bovendien staan juist op dit punt bushalten... En er is ook al zoveel gesproken en geschreven over het volslagen ont breken van een winkel voor de klei ne twintigduizend inwoners van deze „moderne" stadswijk. Men is er aan gewezen op hetgeen met alle waar dering daarvoor! de rijdende krui denier, groentehandelaar enz. heeft aan te bieden, vaak op tijden, welke een huisvrouw minder gelegen ko men. Geheel excentrisch of juister, geheel aan de buitenkant van de wijk, namelijk aan de Borodinlaan. zijn voor eind volgend jaar enkele winkels in het vooruitzicht gesteld. Men vraagt zich af. waarom b.v. niet in de omgeving van het Faustplein een behoorlijk winkelcentrum, aan vankelijk op beperkte' schaal, tot stand is gebracht. Groenoord, een stadswijk zonder hart, zonder vertier en zonder vro lijkheid. Maar goed, men woont. Men woont eenmaal de buitendeur ach- er zich gesloten hebbende nog goed óók. Maar dat is niet te danken aan degenen, die Groenoord hebben ontworpen. En men vraagt zich af, wat de gemeente op zo kort mogelij ke termijn nog kan en gaat doen, ten einde deze wijk leefbaar te maken. 5-V- Is REPARATIES le klas werk vanaf 5, per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTiLIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a. In de begrotingscommissie zijn o.m. diverse verkeerszaken besproken. Er wordt gevraagd naar de mogelijkheid ook in de Lange Kerkstraat parkeer- meters aan te brengen. Over deze uitbreiding zijn thans besprekingen gaande. Gevraagd wordt ook om, nu de St. Liduinakerk wordt afgebroken in het bijzonder aandacht te schenken aan de links afslaande fietsers, die uit de richting Oranjestraat komen. Naar B. en W. opmerken, zal het wei in de bedoeling liggen, dat de Sint Liduinakerk wordt afgebroken in daar een ander bouwwerk wordt op getrokken. Pas nadat de bestemming van het nieuwe gebouw bekend is, zal kunnen worden beoordeeld of dit op de ver keerssituatie van invloed is dan wel of wijziging van het verkeersplein noodzakelijk is. Plannen tot recon structie van het plein Nieuwe Haven weg Rijksweg nr. 20 en de Harga Oranjestraat bestaan reeds jaren, maar zijn niet gerealiseerd, in ver band met de totstandkoming van de nieuwe verbindingswegen Burge meester van Haarenlaan Horvath- weg - Rijksweg nr. 20 en de Harga- laan welke wegen de verkeersinten siteit op het plein sterk hebben doen afnemen. In dit stadium is de vraag niet bevestigend te beantwoorden. Het instellen van eenrichtingsver keer voor het Noordeinde is om meer dan één reden bezwaarlijk. Dit zou n.l. tot gevolg hebben dat ook het vooral in de zomermaanden vrij drukke verkeer komendevan Delft in één richting moet worden geleid door de vrij smalle bochtige woon straten Laan van Spaland en Lin Besprekingen overzitje" achter Grote Kerk Naar aanleiding van een desbetref fende vraag delen B. en W. van Schie dam aan de raad mee, dat met de kerkeraad overleg wordt gepleegd, of de mooie open ruimte achter de Grote Kerk voor het publiek bij wijze van proef kan worden opengesteld. Indien overeenstemming kan worden bereikt, zou de raad bereid moeten zijn het terrein enigszins aan het ge stelde doel te laten beantwoorden. deijerstraat (bushalte) en via de haakse kruising Lindeijerstraat Schiedamseweg naar de niet brede Schiedamseweg. Dit eenrichtingsverkeer zou afbruek doen aan de veiligheid op deze stra ten in het bijzonder op de kruispun ten Harreweg Laan van Spaland en Lindeijerstraat Schiedamseweg Dat door deze omleiding het verkeer over het Noordeinde in sterke mate zal verminderen, waardoor het wacht en -stopverbod kan worden opgehe ven is nog zeer de vraag. Het ver keer met bestemming Lindeijerstraat en Laan van Spaland zou alsdan ook van het Noondeinde gebruik moeten maken waardoor dit extra wordt be last. Binnen enkele jaren zullen nieuwe wegen rondom de oude dorpskern van Kethel het doorgaande verkeer van en naar Delft leiden, zodat het Noordeinde buiten de route zou ko men te liggen. Vermoedelijk zal te gen die tijd het wacht- en stopverbod voor het Noordeinde kunnen worden opgeheven. De Schiedamse Waterscouts (S.W.S.) zijn in het gelukkige en trotse bezit gekomen van een klipper aak, een schip waarmee ze om zo te zeggen alle kanten uit kunnen. Niet alleen, omdat het vaartuig in prima staat is en voorzien van een goede mo tor en eventueel ook „zeilbaar" is maar ookomdat de S.W.S. nu voor alle activiteiten geborgen is. Na vele jaren een dankbaar gebruik te heb ben gemaakt van het terrein door de fa. Hoek beschikbaar gesteld, moest dit worden ontruimd, omdat het bedrijf dat terrein zelf nodig had. Met de afschaffing van de klipper is nu permanent het huisvestingspro bleem opgelost zij het dan ook, dat nog een geschikte en vaste ligplaats moet worden gevonden. Voorlopig was de familie Van Eek aan de Tuin- laan zo welwillend om de achtertuin van de woning beschikbaar te stellen voor de welpen. De klipper heeft een ligplaats, tegenover de Glasfabrie ken aan de Buitenhaven. Deze klipper-aak, gebouwd om streeks 1895 en 136 ton groot, was het eigendom van schipper v. d. Heu vel te Rotterdam. Deze stopte met varen en daarin zag de leiding van de SWS een gelegenheid, voor f 10.000 in bezit te komen van het in uitne mende staat verkerende ijzeren vaartuig. Schipper Klepke van de SWS kwam tot zaken en zo werd de klipper overgebracht naar Schie dam en door de SWS betrokken. Uiteraard werd eerst een deskundig onderzoek ingesteld op een werf te Delft. Hét bevat een 44 pk Krohout- motor, zodat de waterscouts niet aan de ligplaats zijn gebonden en bv. 's zomers elders een plaats kunnen zoeken voor het kamp. Er valt nog wel het een en ander aan het schip te doen; er moeten kooien worden ge maakt, er valt allicht nog wat te ver anderen en op te knappen, doch dat behoort allemaal bij het padvinders- werk. Het voornaamste is echter dat de SWS nu weer een eigen schip heeft, hetgeen sinds het vooroorlogse schok kerjacht „Margaretha" niet meer het geval was. Op de hoek van de Vlaardinger- dijk - Rembrandtlaan waren enkele opgeschoten jongens bezig met afste ken van vuurwerk. Als gevolg hier van ontstond brand in een raamko zijn waardoor zowel een grote ruit het kozijn werdefl bëüc Woensdag is de inventaris van de dekenale H. Liduinakerk aan de Nieuwe Haven publiekelijk ge veild onder leiding van veiling meester H. van der Wolf uit Rot terdam. Het waren tal van fraaie kandela ren, altaarpanelen, handgeknoopte ta pijten, wandschïlderijen, crusifixen, processie- en kerkattributen, doopvon ten, offerblokken enz. Reeds op de kijkdag, dinsdag, waren er zeer veel belangstellenden voor deze unieke veiling. Groeiende behoefte aan crèches Naar aanleiding van een desbe treffende vraag in de begrotingscom missie constateert het college van B. en W., dat volgens de praktijk de behoefte aan crèches kan worden be vorderd. Het ging er allemaal heel serieus aan toe bij deze algemene beschou- aan toe bij dezealgemen e beschou wingen, die minder algemeen (dienen te) zijn dan de naam aangeeft. Er werden vrijwel uitsluitend ernsti ge woorden gesproken; er viel weinig ie lachen. Zelfs de heer Houtman, die in „nor male" raadsvergaderingen zo leuk nijdasserig kan doen, waarover dan de gehele raad pret heeft, was een en al serieusheid. Het grapje dat de heer Sonneveld nog ten beste gaf over 's Heren goed heid welke geen palen kent, is al zo oud als de Psalmen van Datheèn zelf, maar goed, iedereen lachte er toch even om, evenals om de gewapend betonnen palen, welke in de PSP- ogen geen genade zouden kunnen vin den. Maar met deze twee grapjes had den we het dan ook gehad. Er vielen zo wat stijlbloempjes al pratende weg te plukken, zoals van de waterspor ters, die reeds sinds elf jaar geen voet aan de grond kunnén krijgen. Zoals gezegd, „algemene" beschou wingen zijn minder algemeen dan is toegestaan, dat wil zeggen, het bete kent niet. dat iedereen tiaar hartelust kan ravotten in het spaarzame groen dat de gemeente Schiedam bezit. Er waren ditmaal al spelregels samenge steld door het Senioren-Convent; al leen maar echt in het algemene pra ten, dus niet over kuiltjes en plasjes, boompjes en plantjes; de grote lijnen in het oog houden. Desondanks gingen verscheidene raadsleden er zich lek ker toch aan te buiten. De Prot. Chr. fractie werd en terecht door de CPN de ere-palm van de beste alge mene beschouwingen toegekend, (niet hoorbaar applaus). De heer Collé zelf deed suggesties, om tot een nog efficiënter manier van begrotingsbehandeling te komen. Daar is altijd nog ruimte voor! En voor het overige, er waren in het algemeen niet zoveel afwijkingen in de diverse standpunten. Wat wil je, als er een slordig miljoen in de ge meentelijke huishouding tekort is? Mevr. Taverne liet over het stand punt inzake de wethoudersportefeuil le geen onzekerheid bestaan. Het col lege van B. en W. gaat op dat alles heden, donderdagavond, het zijne zeg gen. speciale aanbieding in prim gelakte "PRINT" platen TEAKenPALISSANDER 214x90 cm 244x122 cm 275x122 cm Nwe Binnonweg 396 Tel. 235605 Korenaarstraat61-63Tel. 230303 i Bergselaan 21» Tel. 281167 Verbetering verlichting Hoogstraat hangt af van plan Winkelpromenade In de begrotingscommissie is de aandacht gevestigd op de slechte ver lichting en bestrating van de Hoog straat, waarbij wordt gevraagd of daarin verbetering kan worden ge bracht. B. en W. zeggen hierover: Met de winkeliersvereniging van de Hoogstraat is destijds afgesproken, dat zij ons zou inlichten over het standpunt van de winkeliers over de afsluiting van de Hoogstraat voor het rijdend verkeer. Bovendien zou deze vereniging nagaan de mogelijkheden van financiering van de kosten, ver bonden aan de inrichting van de Hoogstraat tot winkelpromenade. Tot op heden heeft het bestuur van de winkeliersvereniging nog geen ant woord gegeven. Het is ons wel bekend, dat men nog bezig is met het peilen der me ningen. Zolang wij echter geen ant woord hebben ontvangen, is het moei lijk de gestelde vraag te beantwoor den. Herstel van de slechte toestand van de bestrating heeft hierop ge wacht. Mocht, om welke reden dan ook, het plan van de winkelpromena de, gecombineerd met de afsluiting voor het rijdend verkeer, niet kun nen worden verwezenlijkt, dan zal in 1969 de bestrating worden hersteld en aan de verlichting aandacht worden geschonken." NU HETECHTE HAMMOND-ORGEL vooreen huiselijkeprijs OOSTZEEDIJK TEL.(010)115255 Metro-tracé in structuurplan De dienst van gemeentewerken van Schiedam en de stedebouwkundige ad viseur overleggen thans of het tracé van de metro, welke in het structuur plan is opgenomen, voor wat be treft de binnenstad van Schiedam nog kan worden verlegd. Over het tracé voor de metro be staat met Rotterdam geen verschil van mening.

De Havenloods | 1968 | | pagina 1