Bi i wmm Met Andere Woorden 1 w Bolland Parotst Snip en Snap in Luxor Brigadier Piet en de semi-prof O Q Q Q Bronchïletfen Opnieuw reis naar Israël 2 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 12 DECEMBER 1958 et©** Autosc.x Een professor constateerde enkele jaren geleden dat de automobiel voor veel mannen een factor van sexuele betekenis is. Het overdreven poetsen en aaien van de rondingen van het glanzende blik rangschikte hij dan ook onder (gefrustreerde) erotische handelingen. De auto-industrie weet daar natuur lijk ook hét één en ander van. Veel reclame van auto's gaat vergezeld van fraait}, wdlpse poezen die in al lerlei standen de adspirant-koper het zicht benemen op de auto zelf, maar tevens gedachten bij hem schijnen op te roepen wat hij wel niet alle maal met het vervoermiddel zou kun nen doen. In een folder prijst Ford enkele nieuwe modellen aan. Voor de oplet tende lezertjes is het wel duidelijk hoe men tot de volgende aanprijzin gen komt: „Dit jaar heeft de Fair- lane naast zijn slanke gladde contou ren een verder verfraaide grille en een nieuw ontworpen achterpartij ge kregen, welke laatste een gepasseer de automobilist zich met genoegen gepasseerd doet voelen". Of dit stuk je gesublimeerde geldingsdrang: „Van de uitdagende grille tot de vloeiend omhoog lopende achterbum pers: de Ford Cougar, de wagen waar u zonder meer ontzag mee af dwingt. ?Hij is omgeven door een aureool van kracht en dynamiek en is daarbij echt mooi Afschrijven i Televizier, het actualiteitenpro gramma van de Avro-RTN, heeft ons dinsdagavond juichend uit de Roeken gedaan waarom het Neder landse leger heeft gek jLeopardtank. Grappig fiat programma een hoge militair jyerklaarde, dat de tank inderdaad |en aanvalswapen is. Dat is hele- Jiaal niet gek, zei hij, ondanks het feit, dat Nederland een defensief le ger heeft. In de moderne oorlogvoe ring schijn je defensief te zijn als je aanvalswapens gebruikt, j Nu willen wij niets onaardigs zeg gen en zeker niet als we het niet kun- ien bewijzen, maar het filmpje over ie goede keuze van de tank kwam ik el lekker kort na al dat geharrewar •ver die'225 miljoen extra voor de Na- fo. Want vari dat bedrag is ook een fiks gedeelte bestemd om nog meer Leopardtanks te kopen. In totaal kopen we voor 640 miljoen gulden aan nieuwe tanks. Dat is voor de leek een heel bedrag, maar Tele- yizier heeft voor ons uitgerekend hoe 'weinig het in feite is, als je het maar relatief bekijkt. Want de afschrij vingskosten bedragen honderd gulden per minuut. Nou, dat is te geef, zul len we maar zeggen. Direct daarna zagen we een film- j>je over Biafra. Kindertjes, die hon ger hebben. Kindertjes, die waar schijnlijk nu al dood zijn, omdat de film enkele maanden geleden ge- jhi aakt is. Misschien kan Televizier •ons vertellen wat de afschrijvingskos ten daarvan zijn. Taf eist rijd De onderhandelingen in Parijs fchijnen maar niet op gang te willen jSkomen. Naar de geruchten gaan is i*dat omdat men het niet eens kan (worden over de vorm van de onder- ijhandelingstafel. Noord-Vietnam wil een vierkante tafel, de Ameri kanen een langwerpige. Dat zit hem in het feit dat Noord-Vietnam met vier partijen wil onderhandelen, Amerika daarentegen met twee. Intussen is bekend geworden dat 'Mit jaar in Vietnam meer soldaten zijn gesneuveld dan in voorgaande Laconiek Van het CJV (Christelijk Jongeren ^Verbond) ontvingen we het volgende WASAUTOMAAT Al dtza vrager) worden onpartijdig be antwoord door het Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alia Voorlichtingsbureau gratis ter Inzage. Onderstaande bon invullen en opplak ken op briefkaart of In gesloten enve loppe zenden ean: wel zeer laconieke briefje. Jaarlijks houdt het Christelijk Jon geren Verbond rond het Sint Nico- laasfeest een b'oterletteraktie waar van de opbrengst bestemd is voor de bouw van nieuwe en het onderhoud van bestaande clubhuizen in Rotter dam. Ook dit jaar zijn er weer ver schillende vrijwilligers tot diep in de nacht aan het werk geweest. Gezegd mag worden dat de aktie bijzonder goed verlopen is, ware het niet dat het geld dat gereed stond om te worden gestort op giro 429665 t.n.v. Stichting C.J.V. Clubhuizen door een uiteraard onbekend persoon is achter over gedrukt. Het ging hier om een bedrag van f 1343,33. Voor de vele vrijwilligers welke hun tijd belange loos ter beschikking hebben gesteld is het een schrale troost te weten dat de aktie vrijwel puntgaaf is verlopen. (Gevraagd naar de bedoeiing en achtergrond van dit briefje kregen we ten antwoord dat men hoopte op deze manier wat begrip te wekken voor de moeilijke situatie en dat men hoopte dat er alsnog mensen zouden zijn die wat geld zouden overmaken om het verlies te beperken, red.) Kace-fccst We leven toch maar razend snel te- genwoordig. Vorige week hebben we al weer het 30.000ste schip in de Rot terdamse haven ontvangen. Dat was enkele jaren geleden nog ondenkbaar. Als je toen had verteld, dat de 30.000- ste in 1968 in het begin van de toch al zo feestelijke decembermaand binnen i komen. a men je voor nog op timistischer dan het toch al zo opti mistische Rotterdam versleten heb- Hoe snel het allemaal wel ging, STA- EN TOURCARAVANS Nieuwe types 1969 merken. Laagste prijzen. Enorme keus - Grootste speciaalzaak GEBR. v. ESVELD Pascal weg 115 - LOMBARD! JEN »ag. 9-6 uur. Wo. en Vrtj.av. 7-9 uur. heeft het 30.000ste schip zelf ook ge demonstreerd. Om half vier voer het schip de Nieuwe Waterweg op. Om zes uur werd er aan boord eet) feestje gebouwd en om half acht voer het schip weer weg naar huis. De kapi tein was alleen maar even naar Rot terdam gekomen om een scheeps schroef op te halen. Jammer het was een kort feest. Nieuwe aanwinsten in Centrale Discotheek Discotheek heeft de volgende „„..„„ïsten gekregen: C 1457 Szyma- owski: Stabat Mater op. 53. Symphonie no. op 27. Philharmonische Orkesten van resp. rakau en Warchau o.l.v. witold Rowicki. Ramon Montoya speelt .op flamengo-muziek. f' 3577 Irene Joachim zing met begelei ding liederen van Auric, Durey, Honneger, Milhaud, Paulenc en Tailleferre. J 670 Memphis Slim: Chicago, boogie-woo- Nog nooit zag U zo'n degelijke en modieuze herenmolière voor zo'n onbegrijpelijk lage prijs! Herenmolières uit de luxe klas se. Met uitstekende pasvorm, ijzersterke zool en sierperfo- ratie en moderne leest, wat o.a. blijkt uit de brede neus. Een schoen die U ongetwijfeld met plezier zult dragen, nu voor nog géén veertien gulden. 3 maanden garantie op de zool Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze herenmolières, in comfortabel model, met ijzer- sterke zool, in de kleur zwart, maten 39 t/m 46 m Elke vrijdagavond tot 9 ui Ook mttndanmort 18. 3 Motetten. Les Niet alles wat er tegenwoordig op de boekenmarkt gegooid wordt is even lezenswaard. De firma Boueher te Den Haag geeft een serie kleine, welverzorgde boekjes uit met uit spraken van „grote mannen". Maar wat ter wereld deze uitgever ertoe mag gebracht hebben om daarin ook een reeks gezegden van de vroegere Leidse filosoof Bolland op te nemen, mag Joost weten. Uit de lezing van enkele van deze op rispingen is ons duidelijk gewor den dat dr. A. A. de Jonge in zijn boek „Het Nationaal-Socialisme in Nederland" niet voor niets deze fi guur uitvoerig bespreekt in het hoofdstuk „Nederlands Fascisme in de jaren twintig". De Jonge toont daarin duidelijk aan dat er welis waar niet van een „stamvader schap" van Bolland t.a.v. het Ne derlands fascisme als geheel spra ke kan zijn, maar diens invloed op latere fascisten is wel degelijk een feit. In de serie uitspraken van Boueher verzorgd door F. J. Schmitt en A. C. Niemeyer, lees ik: „Het alge meen stemrecht in de staat onzer dagen is geen recht. Het is een voorrecht voor de minderwaardig heid om de meerdere te overstem men". De Jonge noemt hem niet voor niets een massaverachter. „Recht voor allen", zo lees ik ver der, „is bevoorrechting voor som migen". Met lede ogen zag Bolland de groei ende democratie zijner dagen aan. Een staatsabsolutistisch aulori- teitsprincipe was hem niet vreemd. Over de joden schreef hij: „Het jo dendom is een vreemd element in ons volk en de jood is een geboren splijtzwam, spelbreker en vrede verstoorder, omwentelaar en anar chist". Hij had 't ook vaak over de gemene man. In een tijd waarin geboorte regeling geen algemeen aanvaarde gedachte was gaf hij af op de grote gezinnen van ,,de gemene man". Zo deze stelling: „Verplichte kinder voeding in de scholen stelt de bur gerij aansprakelijk voor de dierlijk heidsgevolgen van de gemene man". Omdat het meestal samen gaat valt hier ook te vermelden zijn haat tegen het geloof. Rene gaat als hij was, van de rooms-ka- tholieke kerk, moesten de gelovi- .gen het ontgelden. „Zuivere vroom heid is gezuiverde domheid; de vroomheid wordt wijs gemaakt doordat men haar iets wijs maakt". „De gelovige is een onbillijk mens; hij verwerpt het andere waarin iets goeds is". Het zure van dit bundeltje aforismen van Bolland is dat ze eigenlijk niet eens scherpzinnig genoemd kunnen worden. Ze maken een goedkope indruk. We hebben er geen behoef te aan en niemand is ermee gehol pen. Dit soort gedachten hebben de woestenij helpen voorbereiden waaronder de gemene man te lij den gehad heeft. Soms vraag je je af waar het verstand van uitgevers en „verzorgers" zit. En het is de moeite waard om elkaar erop te wijzen dat niet alles wat in de boekhandel ligt lezenswaard is. Er ligt vergif tussen. En: zonder dat 1 etiket met een doodskop op In de huid gezondheid en zuiverheid Van 20 december af zal In het Luxor Theater te Rotterdam een se rie voorstellingen worden gegeven door René Sleeswijk's Snip en Snap Revue „Oost West-Uit Best". Aan deze 31ste Snip en Snap Revue verlenen hun medewerking: Willy Walden, Piet Muyselaar, Trea Dobbs, André van Duin, The Carden Dancers en Singers,enz. Negen vaartuigen vroegen wij in de puzzel van vorige week en dat waren: pont, jol, boot, kaïk, aak, ka no. vlet. vlot. giek en arke. De win naar werd J. Volker, Jacob Catsstr. 1, Maassluis. De puzzel van deze week vraagt twee kledingstukken. De oplossing weer op een briefkaartje schrijven en sturen naar: Puzzelre dactie De Havenloods. VVestblaak 25, Rotterdam. In de linkerbovenhoek ver melden: M. A. W. 40. De oplossingen moeten uiterlijk dinsdag twaalf uur in ons bezit zijn. Op elke regel tornen drie woor den van vijf letters. De laatste twee letters van het eerste woord zijn de eerste twee letters van het twee de woord en de laatste twee letters van het tweede woord zijn de eerste twee letters van het derde woord. Voorbeeld: zou de omschrijving lui den „teil - alle twee - schaden", dan moest worden ingevuld „tobbei- deren", dat is tobbe - beide - deren. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, twee namen op kledinggebied. 1 rijtuig - filmonderscheiding - die rentuin in Amsterdam 2 metalen draad - geur - maand 3 bende - achtergrond - braspartij 4 vesting - bijbelplaats - ondeugend 5 taaloefening - wedstrijd (Engels) - Aziatisch land 6 optocht - deel van huis - soort 7 graansoort - grasland - zuurdeeg 8 rondgang - Indiase stad - leemte 9 soort koffie - Eskimp-vaartuig - bezit van boer 10 vrucht - status - spook 11 Griekse letter - beeld bij drogist - dopheide 12 bekende opera - omslagdoek - schoeisel 13 frisheid - zangstem - sterrenbeeld 14 kosmetisch poeder - hoofdtooi van hert - deel van ei 15 taille - metaal - waakzaam 16 bediende - slot - gedeeltelijk 17 oosterse bedevaartplaats - brood je - wond vocht 18 bekende straat in Rotterdam - pad vindersleidster - via 19 huishouden - tussenvoeging - bloem 20 seinschrift - geslacht - godsd. ge meenschap 21 autotype - elektrode - schuldig 22 rust - rangtelwoord - bedgerei 23 ten eerste - leuze - woede 24 groot aantal - Fins stoombad - 25 bedrag - zacht paars - godin der schoonheid en liefde 26 langzaam (muziekterm) - praal graf - houtkleursel 1 allemaal natuurlijk nog wel, dat een com pagnie bergjagers, gesteund door tanks en artillerie, zich op dat ogenblik krijgshaftig voortbewoog in de rich ting van Campanella. De eminente kapitein Vittorio Cacalobbo ging daarbij immers vooropWelnu. Toen deze strijdbare figuur het verwoeste station van Cam panella naderde, vermocht hij maar één conclusie te trekken uit de aangerichte ravage. „Asjeblief! Wat heb ik gezegd? Oorlog!" riep hij uit. Toen wendde hij zich om naar de achter hem marcherende manschappen en op klankvolle commandotoon. brulde hij: „Omsingelen in tirailleurlinie met geweren in alarmstelling! Dubbele looppas! Voorwaarts, maarrsjjjjj!" En daar gingen die soldaten al. Snel en bekwaam trokken zij een cordon om het stationsgebouwtje en ze wisten daarbij zó goed dekking te zoeken, dat geen vijand ze meer had kunnen waarnérjien al had hij ook 'p jaar naar ze gezocht. Kapitein Vittorio Cacalobbo had intussen zijn verrekijker voor zijn ogen gebracht. En wat zag hij daar tot zijn grote schrik? Voor zijn krijgsmansoog ontrolde zich het beeld van een drietal vuile kerels, die met besmeurde gezichten onder het puin vandaan kropen. Tjawij weten natuurlijk wel dat het slechts Snorremans en Blokjas waren die Karei Kleuntjes onder de rommel vandaan trokken. Maar de brave Cacalobbo was zó ner veus, dat hij een paar verbogen stalen platen voor de pantsering van een veldkanon aanzag. Een stuk pijp meende hij loop te zijn en dit angstige beeld werd nog gecompleteerd door een treinwiel, dat er toevallig tegen aan lag. „Een kkanonkreunde Vittorio. „Bbarbaren in vermmomming. Ze hebben hun ggezichten bestreken met invasiemake-up!En toen dacht de dappere Vittorio diep na over wat hem nu te doen stond zit. MEDEMENS 84. Op het vorige plaatje hebben we allemaal duidelijk kunnen zien hoe diepe groeven van inspannend nadenken verschenen waren op de bij uitstek mannelijke gelaats trekken van Vittorio Cacalobbo. De goede mensenkenner zal dan ook niet veel moeite hebben uit deze gelaats trekken af te leiden, dat de dappere kapitein van plan was op vreselijke wijze een halt toe te roepen aan de snode indringers. Het mocht voor zijn verdekt opgestelde manschappen dan ook geen verrassing baren, toen hij plotseling uitriep: „Kanonnen in stelling en kartetsen in de vuurmonden brengen! Drukpunt nemen! Pief poefPAF!!" Jammer genoeg verzuimde de brave kerel te vermelden waar zijn artilleristen nu eigenlijk op moesten schieten. Maar dat gaf niet. Er waren er nog genoeg bij met ervaring van de laatste oorlog en die kozen dus voor zich zelf een kerktoreri en een school uit. Dat loonde tenminste de moeite, want in het vredige Campanella stond alles nog overeind. Daar moest dus nodig wat verandering in gebracht worden. Doch er was één sufferd bij, die nog niet zo lang diende. Die ver morste een kostbare granaat of twaalf op het verwoeste stationsgebouwtje, waar de vijand gacht werd te zitten. En werkelijk, na een minuut of zeven van ijverig pro beren, slaagde de kerel er in een voltreffer te plaatsen, midden in de reeds aanwezige puinhoop. De steenmassa spatte toen uit elkaar alsof het slechts een kinderballon netje was, waar men een sigarenpeukje tegenaan duwt. Doch gelukkig waren de twee Italiaanse schavuiten met Karei Kleuntjes net uit de rommel weg, toen die voltreffer geplaatst werd. Èr vallen echter nog meer treffende gebeurtenissen te verhalen, want ergens anders aan het front schoot op dat moment een handbedienings wagentje uit de oude tunnel te voorschijn. Een soldaat, die aldaar in dekking lag achter een muurtje, schrok zich natuurlijk een aap, toen hij daar plotseling een aantal woestelingen met snorren en berenmutsen aan zich voorbij zag vliegen. ,,Bberenmutsen ze 7-zijn erstamelde de brave kerel. „Dat mmoet de kapitein wetenOnverschrokken sprong hij oyereind en luid gillend rende hij op Vittorio AA Q A r - An Q A"\ - AN C AA V1 AA v IS AA li 17 0 .9 Q 0 20 AA 21 O 2! a 0 Q O n C k> Hoestdronk in tobletvorm.95ct In oktober van dit jaar stapte een opgewekt gezelschap van 44 personen op het vliegtuig naar Israël. Zij wa ren de deelnemers aan de Haven loods-reis, die tien dagen door de jon ge joodse natie trokken en hun ogen uitkeken. Vele liefhebbers moesten worden teleurgesteld toen de reis was volgeboekt, maar reeds toen werd be loofd dat nogmaals een soortgelijke reis zou worden ondernomen. Op 7 januari (20 uur) kan men in de kleine zaal van de Doelen verne men hoe de tweede trip naar Israël, die op 18 maart 1969 zal beginnen, eruit zal zien. Dit kan men letter lijk i|emen, want aan de hand van dia's van deelnemers aan de eerst» reis krijgt men al een voorproefje. Kaarten voor déze avond "(a 40 cerit) kan men verkrijgen aan de bureaus van De Havenloods, Westblaak 25. Rotterdam en Van der Driftstraat 4a, Vlaardingen. alsmede bij reisbureau Duton, Rottefdamsedijk 401, Schie dam en Reisbureau Prisma, 's-Gra- vendijkwal 123, Rotterdam. Kerst lanbieding Uw denneboom was vast nog nooit zo feestelijk als dit jaar nu er maar liefst 35 lichtjes in branden. Kerstboomverlichting met 35 kleine kaarslampjes. Ook al gaat er één van de lampjes uit, toch blijven de andere bran den. Deze kema gekeurde montage koopt U voor nog géén vijf gulden. verkoop 2e verdieping Vrijdag en zaterdag verkopen wij een kema gekeurde kerst boomverlichting met 35 kleine lampjes, kompleet met stekker Cacalobbo af... (Wordt vervolgd) Elke vrijdagavond tot 9

De Havenloods | 1968 | | pagina 2