voordelig is DeKlerk DEKLERK&ZN terlenka geheel gevoerd Origineel K.V.T. nylon tapijt, oerdegelijk ge weven van streng geselecteerde nylon ga rens. Practisch, sterk tapijt in gemêleerde kleuren, een echt K.V.T. kwaliteitsproduct. En bovendien... nu voor extra lage prijs! Kamerbreed tapijt, 380 cm breed, van 87.50 per strekkende meter, nu fin RH GRATIS GELEGD p. str. m. voor UÜ. VRIJDAG AVOND GEOPEND BINNENWEG, BEIJERLANDSELAAN JOÏIEROAM/DEN HM5/UTRECHT/YUSSIN5EN/HOORN/DE U§|. maandag gesloten DE HAVENLOODS DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze geheel gevoerde Ter lenka rokken in twee uitvoe ringen, een vlotte rok met 2 plooien voor en een chique rokje met loopplooi achter, in vele kleuren, w.o. zwart, ma rine en grijs, maten 38 t/m 50 door elkaar f AA voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open BE HAVENLOODS De Havenloods wordt deze week in twee stukken bezorgd. Het kan dus zijn dat u eerst een krant van kleine omvang in handen krijgt. Dat is dan niet de volledige krant. J'S^ domste kSs het andere gedeelte wordt later bezorgd. God vond het licht tof Geheel gevoerde terlenka rok ken van een prima kwaliteit, in twee uitvoeringen. Een vlotte rok met 2 plooien voor, in een slank afkledend model, en een chique glad rok je, extra afkledend, met loop- plooi achter. Kies nu Uw nieuwe Terlenka- rok uit deze twee uitvoeringen, voor nog géén tientje. Over het geweldige drama van het begin van de wereldhistorie lezen we in de eerste, klare regels van de bijbel: „In den be ginne schiep God de hemel en de aarde. De aarde nu was woesl en ledig, en duisternis lag op de vloed, en de geest Gods zweefde over de wateren. En God zei: Er zij licht; en er was licht. En God zag dat het licht goed was en God maakte scheiding tussen het licht en de duisternis. En God noemde het licht dag en de duisternis noemde hij naeht. Toen was het avond geweest en hel was morgen geweest: de eerste dag*\ De duisternis van het oerbegin had niets gezelligs, niets intiems van bijvoorbeeld de donkere dagen van december, niets van een schemer uurtje. Het was één nameloze ontzetting, één helse nacht. Mensen die in de verleiding komen uit wanhoop een eind aan hun leven te maken, voelen iets van deze ontzetting. Er is geen enkele deur met een lichtje erboven. Er is alleen maar eindeloze angst. Het hebreeuws heeft voor dat „woest en ledig" de woorden tohoe wabohoe. Ze klinken als een rommelende oerkreet. Als een doffe gil uit een onleefbaar bestaan. Maar God zei dat er licht moest komen. En toen was het er. Daar staat het licht te stralen. Pril en onwennig in die on metelijke lege ruimte. Maar God zag dat het goed was. Het hebreeuws heeft hier het woord toob, „tof". God vond het licht tof. Hij was er diep gelukkig mee. Want dit licht was de weerkaatsing van zijn vrien delijk aangezicht, waarmee hij die hele ontzetting ging wegkijken. Toen riep God het licht toe: .Jij heet voortaan dag". Voor het joodse denken is de wording van een wezen pas voltooid als zij openlijk is uitge roepen. Want in de naam ligt de rol besloten, die dat nieuwe, prille, in het grote drama van God en de men sen mag en moet spelen. Bij ons is als het kind ter wereld is gekomen, het geboorteproces vol tooid. Dan kan de vader overal de komst van de nieuwe wereldburger rondbazuinen. Maar in Israel is de wording van het nieuwe mensenkind pas voltooid op de achtste dag, de dag der besnijding. Want dan wordt in tegenwoordigheid van vele getui gen aan het borelingske de naam ge geven, 'die het in de geschiedenis van het godsvolk mag helpen vereeuwi gen. Neem maar de kerstgeschiedenis in Mattheu^ 1. Dagr lezen we: ..De ge boorte van Jezus Christus geschiedde aldus". Maar in het verhaal wat dan volgt, wordt de geboorte van Jezus als zodanig eigenlijk alleen maar in een tussenzin vermeld. En dan loopt alles uit op de naam, die het kind zal dragen: „En hij (Jozef) had geen ge meenschap met haar (Maria) voordat zij een zoon gebaard had. En hij gaf hem de naam Jezus". Alles draait hier ofn de rol, die de jonggeborene krachtens zijn naam zal gaan vervul len. Hij zal alleen maar Jezus zijn: redder, ruimtemaker. Jungle Book van Disney deze week in Cineac Zo was ook de wording van het licht pas voltooid, toen het de naam ..dag" kreeg. Nu was aan alle onze kerheid een eind gekomen. Nu was de rol van het licht volkomen vast. Nu wist het licht wat het was en wat het te doen stond: daglicht te zijn voor de mens, die nog kwam. Zozeer is God van dat jonge licht van die nieuwe dag en van de nieuwe nacht vervuld, dat hij en passant ook aan die verschrikkelijke duisternis een naam geeft. En daarmee en rol. een doel, een taak. Een functie, ons ten goede. Duisternis, jij heet voor taan nacht". Nacht die nodig is voor onze rust. Voor de verkwikking van de mensen. En God maakte scheiding tussen het licht en de duisternis: nooi. zal de duisternis meer het licht over weldigen. En heel die eeuwigheid van wanhopige duisternis noemt God ten slotte avond, met het daglicht same; de eerste dag. Geen probleen. Er zijn altijd weer spitsvondige dis cussies gevoerd, of die scheppingsda gen nu echt wel dagen van 24 uur zijn. Waren het niet hele tijdperken, waarin we de lange evolutie van ne velvlek tot zonnestelsel, van naakte aarde tot plant en dier en mensaap tot mens stuk voor stuk kunnen plaat sen? In elk geval schijnt er in dat lange donker van het begin wel ruim te te zijn voor de miljoenen jaren, die moeten zijn verlopen, eer op onze we reld eindelijk het eerste leven gebo ren werd... Maar net scheppingsverhaal geeft ons geen natuurkundige informatie. Je behoeft je handboek voor geologie of paleontologie niet na te kijken, of de bijbei wel kiopt met aardlagen en fossielen. Het scheppingsbericht graaft veel dieper. Het is veei meer dan werkelijkheid en wetenschap. Het is de Waarheid over onze wereld. Het is verkondiging, prediking, in de bés te zin van het woord: theologie. Het doet het hart van God zelf voor ons opengaan, het aangezicht van God voor ons glanzen. Paulus spreekt ergens het machtige woord: De God, die gesproken heell: licht schijne uit het duister, heeft het doen schijnen in onze harten, om ons te verlichten met de kennis der heer lijkheid Gods in het aangezicht van Christus". Voor hem is het licht van het begin een voorspel op het kerst feest, op het licht dat in de velden van Bethlehem de herders zal om geven. Paulus maakt dus van dit licht in het begin geen probleem. Het is voor hem niet ver weg in de ruimte en in de tijd. Hij mag het telkens weer in zijn verkondiging van Jezus in duistere mensenlevens zién op gaan. Ondertussen is dat licht van de eerste verzen uit de bijbel voor veel moderne mensen toch wel een hin dernis. In elke encyclopedie staat beschreven hoe eerst uit de oernevel de sterren als de voornaamste hemel lichamen ontstonden. En uit de ster die wij zon noemen de plaqeten. En hoe uit onze planeet aarde de maan geëxplodeerd is. Maar in het schep pingsverhaal is er eerst alleen de woeste, donkere aarde. Op de vierde dag pas verschijnen zon, maan en sterren aan het firmament. Men heeft deze tegenstrijdigheid van bijbel en natuurwetenschap pro beren op te lossen door de theorie, dat de aarde eerst honderdduizenden jaren geheel in waterdamp gehuld was. Daarna pas ging de mist scheu ren, en werden de zon, maan en ster ren gezien. Dan zou de bijbel toch kunnen kloppen met onze handboeken voor geologie. Maar ik vermoed dat dit alles de bijbelschrijvers heel weinig zou inte resseren, als het hun werd verteld. In hun wereld werd de zon alom als gro te god der goden geëerd. lil Egypte Griekenland Apollo. En het lot van mens en wereld stond in de sterren geschreven. Men leefde bij de ster renwichelarij, bij sterrenbeelden én Goddelijke humor En nu veegt de verteller van Gene sis in de naam van God direct al heel die santekraam majesteitelijk aan de kant. Al die sterrenmachten krijgen een bescheiden plaatsje op de vierde rang. Misschien waren ze er al eer der, maar dat doet er helemaal niet toe. Ze krijgen pas op de vierde dag een naam en een functie, oyn ons mensen te dienen als oriënteringspun- ten in de ruimte en de tijd. Maar om licht te zijn en te geven heeft God ze helemaal niet nodig. Hij kan en zal eeTst licht zijn en maken zonder hen. Zo roept de bijbel al terstond in het rijk Israël en ons weg uit de ban der .wereldgeesten". Het is zeker moge lijk, dat de sterrenmachten grote in vloed op ons leven kunnen krijgen, 'als we er ons voor openstellen. Iemand zei eens: ,,Ik heb de astrologie be studeerd en veel horoscopen getrok ken. Ik vond het griezelig, dat het telkens precies scheen te kloppen. Toen heb ik het grote gevaar onder kend. De astrologie bindt ons aan de „eeuwige" wetten van de kosmos. Aan het verleden, waarop al ons he den teruggaat. Aan het fatum, het on afwendbaar lot, wat je alleen voor zichtig kunt volgen, maar nooit kunt wenden. Maar Jezus maakt ons los van het verleden. Hij richt ons op de toekomst, op de nieuwe wereld, die Hij brengt en komt maken". Wie in Hem is, is een nieuwe schepping. Het oude is voorbijgegaan, het nieuwe is gekomen". (2 Cor. S). In de kerstgeschiedenis lezen wij, dat de wijzen uit het oosten, echte sterrenwichelaars, hun sterrenwach ten moesten verlaten om na een lan ge pelgrimage in Bethlehem het ko ningskind te huldigen. Dat zal met Zijn vredesrijk alle kosmische wetten radicaal vernieuwen. Dat zal met zijn Geest de mens van de wereldgeesten bevrijden. De humor in de kerstge schiedenis is, dat de ster van Bethle hem zelf de weg moet wijzen naar de stal, waar de heerschappij van de sterrenmachten voorgoed zal worden - beëindigd. Als cipier moet die ster de in hun horoscopen gevangen wij zen leiden naar de deur van de stal, de deur der bevrijding. Het is dezelf de goddelijke humor ten opzichte van de sterrenmachten, die al op de eer ste bladzijden van de bijbel is begon- ln zondaarshemd Het is een droevige zaak, dat in on ze verlichte t{JH de astrologie weer macht krijgt over de mensen. Geen wonder, dat depressies en noodlotsge dachten aan de orde van de dag, of liever van de nacht, zijn. De apostel Johannes zegt ergens vlijmscherp: „Dit is het oordeel, dat het licht in de wereld gekomen is, en de mensen de duisternis liever gehad hebben dan het licht. Want een ieder die kwaad bedrijft, haat het licht, en gaat niet tot het licht, opdat zijn wer ken niet aan den dag komen". Het kerstlicht wordt natuurlijk niet alleen door sterrenwichelarij en zwe ren bij de dierenriem verdonkerd. We doen allemaal dirigën, die het daglicht eigenlijk niet mogen zien. We zijn tel kens nachtvogels. De herders vrees den, toen het licht van God hen be scheen. Ze wilden zich veel liever vei lig bergen in de hacht. Want ze voel den zich in hun zondaarshemd gezet, door licht, ontmaskerd. Vondel moet het maar niet alleen van Herodes zingen, de eerste, die in de Kerstgeschiedenis het kind Jezus probeert te vermoorden: O. Kerstnacht, schoner dan de dagen Ho«e kan Herodes het licht verdragen. Dat in uw duisternisse blinkt? Ook ik verdraag het niet. Slechts om weer met Vondel te spreken wie door ootmoed is herboren, die is van 't hemelse geslacht. K. J. KRAAN Artiestenpalet, dat belangeloos pro gramma's in ongeveer 200 tehuizen voor bejaarden en zieken, verzorgt, houdt zondagavond 5 januari haar zesde jaarlijkse artiestenreünie. Deze vindt plaats in het Cultureel Centrum aan de R. Wagnerlaan in Utrecht, aanvang 7 uur. Alle „Artiestenpalet''- medewerkers zijn weer van harte welkom. Vandaag donderdag 19 december gaat in de Cineac NRC de film ..Jungle Book" van Walt Disney in primiére. Het is de laatste tekenfilm waar de grote meester zelf nog bij betrokken is geweest. Hij heeft nog de grote lijn aangegeven en zijn fiat moeten geven aan de ontwerpen. Het ligt voor de hand o.m hqt te zeggen, maar inderdaad is deze laatste film tevens zijn beste. om eens geheel zonder ve PllCONZE GEVARIEERDE COLLECTIE Het is een heerlijke film over een jongetje dat opgroeit in de Indiase jungle. Opgevoed door wolven, een zwarte panter en een gemoedelijke beer, beleeft Mowgli vele avonturen. Een echte Disney-film die beslist in uw agenda onder het hoofd „moet je gezien hebben" mag voorkomen. Vol gende week komen we uitgebreider op deze film ter^ig. Koop in een speciaalzaak! Bonimantels in elke prijsklasse. Grote sortering bontstola's, cravatten en bonthoeden. m Nieuwe Binnenweg 4*70 Rotterdam I I O (bij 's-Gravendijkwal)Tel 23 45 V7x 1195.-

De Havenloods | 1968 | | pagina 27