tlfo Wpt Bij De Koff gaan orgels „leven" SCHRI/F EEN TONEELSTUK Voor derde keer uitdaging aan de jeugd DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 JANUARI 1969 wollen kindermaillots Mooie opdrachten Na de tweede wereldoorlog en vooral ook de laatste jaren is de naam van de firma De Koff en Zoon in heel ons land een waar borg geworden voor goed werk. Zo werden er o.a. nieuwe or gels gebouwd in Putten (vijf stuks). Bennekom, Nieuwkoop, Haastrecht, Soesterberg, Ede, Randwijk, Soest-Zonnegloren, Renkum. Geldermalsen. Delft, Amsterdam en bouwde het be drijf o.a. een speciaal demon stratieorgel voor de universiteit lat gebruikt moest worden door studenten in musicologie. Gerestaureerd werd en wordt er o.a. in Moordrecht. St. Joris- kerk Amersfoort, Monnikendam, Nijmegen. Tilburg. 's-Graven- moer, Culemborg. Vlaardingen. Noordwijk aan Zee, Dirksland, Z oetermeer. Vleuten. Ouds hoorn, Driebergen en Bun nik. 1945 al vijf orgels die in dit bedrijf zijn vervaardigd. Begrijpelijk dat de heer Luyten en zijn medewerkers trots zijn op deze ontwikkeling. Want juist de hoge graad die het vakman schap hier heeft bereikt, is oprzaak van al die mooiè opdrachten. Direc teur en zijn medewerkers springen er zuinig mee om, want een mechanisch orgel van De Koff en Zoon leeft" in klankkleur en wat wil je dan? H. K. KERKDIENSTEN uur ds. H. Hofman. Evang. Uith. Geme ir ds. A. Steinhart. - Kathol; heeft genomen en deze een plan heeft opgesteld op grond van de gro te van het gebouw en de gewenste dis positie van het instrument, worden er uitgebreide tekeningen gemaakt en uiteraard een offerte. Komt men tot overeenstemming met de opdracht gevers dan begint de eigenlijke bouw. Allereerst wordt het frontontwerp en de dispositie uitgewerkt, waarna pas aan het binnenwerk, het hart van het orgel wordt begonnen. Samenspel De uiteindelijke afbouw gebeurt in het gebouw waar het instrument zijn besterpming vindt. „Bij dit alles", zegt de heer Luyten, „is goed samenspel tussen de ver schillende partijen noodzakelijk. Met de opdrachtgevers uit Nieuwer- kerk aan de I.lssel bestaat bij voorbeeld een intensief contact. Tus sen de ontwerper van het gebouw, de adviseur dr. Vente en ons bedrijf is reeds vanaf het eerste ogenblik nauw contact geweest en is bij het onwerp met de wensen van onze kant voor honderd procent rekening gehouden. Zo moet het ook en daarom zijn er voor dit instrument alle voorwaarden aanwezig om de opdracht tot in de puntjes uit te voeren". De orgelmakers De Koff en Zoon hebben op dit ogenblik veel werk. Op drachten komen binnen op recom mandatie van anderen. Om maar eens een voorbeeld te roemen: In de Gel derse gemeente Putten staan sinds Kerk (Albairdastraat 69) 10 uur ds. c. van Zuylen, Voorbereiding Hei lig Avondmaal. 3 uur ds. G. Kneuzen. Delft. ..De Goede Haven" fWCstfrankelandse- dijk 1) 10 uur ds. G. Kneuzen. Voorberei ding H. Avondmaal. 3 uur ds. G. 'Warnink. Juhanakerk (Buig. Knappertlaan 2(1) 10 maal. 5 uur ds. J. N; NaSrrtensma, Dank zegging. De r.k. toneelvereniging „Alber- dingk Thijm" brengt zaterdagavond 11 januari in Musis Sacrum het blij spel: „Haar andere man" door Larry Johnson. De regie is in handen van Jacq. van Haasteren. Elk« vrijdagavond tot 9 uur opan Ook mssndtgmorgen ogen Géén tol. of schrift, bstt. Draagt Uw dochter ook niets liever dan die heerlijk behaag lijke wollen maillots, dan is het de moeite waard om bij ons eens langs te komen. Want wij verkopen een prima kwaliteit wollen kindermail lots. Deze maillots, de pret tigste dracht in de koudste maanden verkopen wij voor een prijs, die uitnodigt om meerdere stuks (er zijn 4 e kleuren) uit te kiezen. Op onze Kousen-afdeling ver kopen wij wollen kindermail lots van een uitstekende kwa liteit. Keuze uit de kleuren grijs, groen, rood en marine en in de maten 92 t/m 152. Elke vrijdagavond tot 9 uur open In de Kapelstraat 8 te Utrecht leeft het ambacht nog. Dertig specialisten bouwen en restaureren er dagelijks kostbare mechanische orgels. Man nen die van hun vak houden en onder leiding van de heer H. P. Luyten, directeur van de firma J. de Koff en Zoon, maar één doel voor ogen hebben: orgels te maken die voldoen aan de hoogste kwaliteitseisen. Dat klinkt vandaag, in het tijdperk van de automatisering, vrij hooghartig alhoewel het toch de waarheid is. Want de firma De Koff en Zoon heeft een goede naam en de hr. Luy ten hecht juist daar alle waarde aan. Al van jongs af is deze schoolmees- terszoon uit Aalsmeer „behebt" ge weest van het kerkorgel. Na zijn HBS-opleiding wist hij daarom zijn vakkeuze: orgelbouw. Een mon delinge sollicitatie bij De Koff leverde de toezegging op dat er over zo'n maand of drie wel een plaatsje voor hem was en dat voor de opleiding van een goede vakbekwame orgelbouwer wel zo'n tien jaar werd uitgetrokken. Maar soms rolt de bal vreemd en dus vond de heer Luyten de volgende dag een briefje op de mat of hij toch maar direct wilde komen. Omdat hij toen dat oude vak van orgelmaker inten sief is gaan bestuderen en passant de dochter van z'n baas wel aardig vond en dit laatste feit wederkerig werd be antwoord, is zijn ideaal vervuld. Toen de huidige directeur in 1950 trouwde telde het bedrijf zes mensen. Nu zijn het er dertig en de orderpor tefeuille is goed gevuld. De heer Luy ten heeft vooral de hernieuwde op mars van de mechanische orgelbouw op de voet gevolgd en zijn bedrijf er op afgestemd. Daarmee werd in fei:e ook een oude traditie voortgezet, want toen enkele generaties terug de mees- ter-knecht van orgelbouwer Witte voor zichzelf begon, bouwde deze De Koff niet anders dan instrumenten van hoge kwaliteit. Grote ervaring Wat vindt de heer Luyten van de ontwikkeling in de orgelbouw.' „Ik ben blij met de hernieuwde belang stelling voor de mechanische orgels. Kwalitatief is nu wel bewezen dat de ze instrumenten toch de meeste vol doening geven. Vooral de protestantse orgelbouwers hebben grote ervaring opgedaan. Mede omdat de acht tot tien topbouwers veel onderzoek en studie hieraan hebben gegeven". De heer Luyten is van mening dat het be paald niet zo is dat Nederlandse bou wers met ernstige buitenlandse con-, currentie hebben te maken. Procdh- tueel noemt hij het niet eens noe menswaardig, hoewel hij voor enkele firma's uit andere Europese landen grote waardering heeft. ..Vergeet echter niet", zei de heer Luyten, „dat orgelbouwer een moei lijk vak is. Het is daarnaast team werk want geen enkele bouwer kan alle vakdetails int zich verenigingen. Daar hebben ook wij specialisten voor". Om diezelfde redenen ziet de heer Luyten maar weinig toekomst voor de beunhazerij in de orgelbouw wereld, dat juist hier kansen heeft. Handige jongens, die de belangrijkste materialen in het buitenland kopen en dan gaan bouwen onder de geldende prijzen. Ook hier leert de praktijk echter, dat dit soort zaken verkeerd uitpakt. De heer Luyten maakt er zich niet al te druk om. Dat doet hij evenmin voor het elek tronische orgel. Want hoewel juist in nieuwe kerken deze instrumenten nogal voorkomen, omdat er wél een nieuwe kerk is gefinancierd, maar natuurlijk geen orgel, zijn deze in strumenten het laatste redmiddel en wellicht ook het duurste als het eens zuiver zou worden berekend. Precisie Wandelend door het bedrijf valt op met hoeveel liefde en geduld aan ver schillende opdrachten wordt gewertu. Uiterst precies worden de eeuwen oude pijpen van het monumentale or gel van de hervormde gemeente van Monnikendam in luister hersteld. Ieder onderdeel van dit orgel wordt bestudeerd, precies nagemaakt of ge restaureerd. Eenzelfde karwei ge beurt in de grote kerk te Vlaardingen, in de Sint Joris te Amersfoort en in de grote kerk van Culemborg. Een restauratie die de laatste jaren ook is uitgevoerd is het fraaie orgel van de herv. gemeente van Moordrecht. Een visitekaartje van De Koff en Zonen dat er zijn mag. In de Kapelstraat te Utrecht wordt al dit werk tot op het detail nauwkeu rig voorbereid in nauwe samenwer king met Monumentenzorg en de Rijksadviseur. Het feit dat juist de heer Luyten en zijn medewerkers („een prachtig team", zegt de direc teur) deze grote opdrachten uitvoeren zegt voldoende over de kwaliteit die dit bedrijf gewend is te leveren. Maar ook de nieuwbouw neemt een grote plaats in. Zo wordt er gewerkt aan een fraai instrument voor het nieuwe congres- en muziekcentrum in Arn hem, Musis Sacrum en o.a. een klei ner orgel voor het nieuwe ontmoe tingscentrum van de geref. kerk te Nieuwerkerk. Juweeltjes van preci- siebouw en klankkleur. De heer Luyten besteedt veel tijd aan de voorbereiding van dergelijke nieuwe opdrachten. Een man die weet dat voor een goed orgel veel geld moet worden neergeteld en dat tegenvallers na oplevering als harde slagen aan komen. Als bijvoorbeeld een kerkelij ke gemeente een adviseur in de arm Uiterst geconcentreerd wordt een van de pijpen van het orgel uit de herv. kerk te Monnikendam geres taureerd. De heer Luyten helpt als dat zo uitkomt nog graag een handje mee. Eén van onze medewerkers woont met zijn vrouw en hun baby onder moeilijke omstandigheden in bij een oud echtpaar. Omdat zij nog geen twee jaar ge huwd zijn en afkomstig uit een andere gemeente, is het verkrijgen van een vergunning en een woning bijna onmogelijk. Een spoedige oplossing is gewenst. Zij zouden erg gelukkig zijn met betere woongelegenheid, b.v. een huisje beneden de zgn. huurwaar de. Wie helpen wil en kan gelieve zich te wenden tot onze chef perso neelszaken onder telefoonnummer 13 21 70 van Weekblad de Haven loods. Nieuwjaarsfeest NVV afdeling Schiedam Volgens traditie heeft de afdeling Schiedam van het NVV in Musis Sa crum de nieuwjaarsbijeenkomst ge houden, waarin een cabaret werd opgevoerd: „Hoe maller hoe mooier". Voorzitter M. Slavenburg sprak een openingswoord en wekte op tol leden werving omdat het ledenaantal van het NVV met 4600 is verminderd. Het cabaret werd verzorgd door de „Mar- tellys", die een goed programma brachten. Natuurlijk draagt Uw man 's winters 't liefst een behaag lijk flannel shirt.... Zoals dit prima kwaliteit ruit- shirt met flannel binnenzijde. Met doorgeweven dessins in diverse kleurstellingen. Deze shirts, die praktisch tij dens het werk zijn, ideaal voor de vrije tijd, koopt U voor nog géén zes gulden. In onze afdeling Herenmode verkopen wij vlotte flannel ruitshirts, in diverse mooie kleurstellingen en in alle courante Het sterrenplukkertje. De winnaar of winnares aan gewezen door een deskundige jury, die hiérbij wordt voorgesteld wint het Sterrenplukkertje, een beeldje gemaakt door Joke Rol- daan, voorstellende Jan uit „Uit komst" van Herman Heijermans Op de rug van de zwaan, vliegend naar de hemel om er de sterren te plukken. Drie maanden krijgen de deel nemers de tijd hun werkstuk of werkstukken in te sturen. Er mag namelijk meer dan één stuk wor den ingezonden. Uiterlijk maandag 17 maart moeten de inzendingen binnen zijn. Zij moeten worden verzonden naar het volgende adres: Redactie weekblad De Havenloods, West- blaak 25, Rotterdam. Met in de linkerbovenhoek van de envelop de vermelding „toneelwedstrijd". De twee voorgaande wedstrijden zijn beide een groot succes gewor den. Niet alleen naar de hoeveel heid inzendingen beide keren ongeveer vijftig ingezonden stuk ken maar ook naar de kwaliteit. Het eerste jaar werd het winnende stuk „Solo voor dubbelfluit" van Frans Carel de Rover gespeeld door het Nieuw Rotterdams Toneel als Piccolo-produktie. De tweede prijs „De keuze of de platonische liefde" van Jac. Noor man kwam op het repertoire van SARST, Stichting Algemeen Rot terdams Studenten Toneel. Het oogstte veel bijval op het Stütofes in Wageningen. De SARST bracht ook het win nende stuk van verleden jaar op de planken: „De kooi", eveneens van Jac. Noorman. Reeds nu hebben de SARST en een vooraanstaande amateurtoneel groep in Rotterdam medegedeeld grote belangstelling te hebben voor het werk dat wordt ingestuurd. De kans dat stukken, die in de prijzen vallen ook gespeeld zullen worden, is daarmee aanzienlijk geworden. Voor het derde achtereenvolgen de jaar dagen wij jonge mensen tussen 14 en ongeveer 25 jaar (op een jaar meer of minder wordt niet gekeken) uit, een toneelstuk te schrijven. Dat wil zeggen: het mag een avondvullend stuk zijn, maar ook een eenakter of zelfs een schets. De jury bestaat uit de volgende personen: v.l.n r. G. Zalsman, oud-toneelredacteur Nieuwe Rotterdamse Courant. Piet van der Meul en, acteur-regisseur. Pieter Lutz, acteur Nieuw Rot terdams Tonel. John van de Rest, regisseur. Jan Hein de Groot, toneelredacteur De Havenloods,

De Havenloods | 1969 | | pagina 13