mm 2 Typ mei Caesar en Cleopatra" is een schone vertoning. Meer niet Landelijke hear-in in Caland-school Henk Elsinkik ben 'n beetje bang voor T.V. Toneel en democratie Meu|en Deze week in de bioscopen DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 JANUARI 1969 S'dam 9 Er is op het ogenblik in het Nederlandse toneèl een tendens aanwijs baar waardoor voorstellingen worden tot wat ik zou willen noemen, vertoningen, schone vertoningen. Er aan ten grondslag ligt een een voudig recept: men neme een toneelstuk van een bekend schrijver (Gogol „De revisor", Brecht „Trommels en trompetten", Shaw „Caesar en Cleopatra") en isoiere zorgvuldig de ware bedoelingen van de schrijver met zijn stuk. Blijft over een vertoning; de uitstalling van het fraaie pakpapier. Het kan natuur lijk best zijn dat een regisseur zich niet verwant voelt met de bedoelin gen van een schrijver, maar wel van mening is dat hij met 's mans stuk een schpne vertoning kan verwezenlij ken. Hij heeft de tijd;, mee, want „men" schijnt schappij-kritiek, het ontmaskeren van de macht, het aantonen van de ij delheid van het mensdom. „Men", die de kaartjes koopt, wil ontspanning, amusement; wel, „men" zal het krijgen: het doek kan op voor de 'vertoning, „men" kan een avond ga<y) kijken naar de uitstalling der ijdelheden van regisseur en spelers. Hét levert de aardigste resultaten op: een revue-achtige Gogol, een zin loze Brecht en een langdradige Shaw. „Caesar en Cleopatra" van Shaw is voorlopig het laatste voorbeeld in deze rij,* gespeeld als Nieuwjaarspremière door het Nieuw Rotterdams Toneel. Geregisseerd door de Schot Robert Rooskens en Luc Lutz, bijgestaan in andere belangrijke rollen door Elly van Stekelenburg, Willem Nijholt, Ge rard Hartkamp, Sacco van der Made, Bas ten Batenburg, Pleter Lutz, Paul van Gorcum en Frans Kokshoorn. Een vertoning als deze, waaruit de ware Shaw verdwenen is, leent zich nauwelijks voor een bespreking. De comedie van de macht, van begin tot eind geladen met de ironie van de grote Engelse schrijver, werd tot een comedietje tussen een zeer vriende lijke Caesar en een afwisselend kinder achtige en kinderlijke Cleopatra. Pre cies dat resultaat, dat het eerder opge lepelde recept garandeert. Meer niet. Nieuwjaarswens Een Nieuwjaarswens, geschreven door Marinus van Henegouwen, wekt maar één reactiega-nou-gouw-henen, Marinus. In onze Parfumerie-afdeling verkopen wij warmwaterkrul lers voor een perfekt kapsel, per 10 stuks stelt de hoogste eisen aan de dictie der spelers vanwege de taal. Schneider heeft zich uitstekend door de problemen geworsteld en een spel van grote intimiteit gecreëerd, waarin de liefde van Lanseloet (Jules Roy- aards) en Sanderijn (Rick Nicolet), ook als die liefde verraden is, voel baar blijft. Rick Nicolet, een veelzij dige actrice met grote mogelijkheden, was bijzonder mooi en teer als het kamermeisje, verliefd op Lanseloet, die poëtisch en mannelijk gestalte kreeg van Royaards. Uitstekende rollen ook van Rie Gil- huys, Adolf Rijkens, Edmond Classen en Robert Sobels. Er werd gespeeld in prachtige kostuums van Ellen de Zwart. Vooraf hieraan ging een programma van balladen en gedichten, waarvan slechts een enkele draaglijk over kwam door Sobels, Classen en op nieuw Rick Nicolet. JAN HEIN DE GROOT Cleopatra en Ceasar David MacDonald, aangekleed en in decor gezet door Colin Winslow, en in de hoofdrollen bezet door Slmone Al heeft U nog maar een kwar tiertje de tijd voor de visite komthet is toch voldoehde om Uw haar keurig in model te brengen, natuurlijk met warmtekrullers!' Warmtekrullers, de nieuwe en unieke methode om krullen te zetten. Leg de krullers 10 minuten in kokend water, waarna U ze in Uw haar kunt aanbrengen. Reeds na 5 minuten zult U zich verbazen over het ver bluffende resultaat 10 Prima warmtekrullers met klemmen om in het haar te be vestigen, kompleet met duide lijke gebruiksaanwijzing, koopt U voor nog géén drie gulden. Klassiek Elke vrijdagavond tot 9 uur open ARENA: Oliver, a.l. (prol.) OOO CENTRAAL: Zonde die geld opbrengt. 18 j. (prol.) OO CINEAC-NRCJungle boek. a.l. (prol.) oooo CINEAC-AD: De zoete zonden van sexy- Suzanne, 11 j. OO De banneling van het a.l. (prol.) OOO COLOSSEUM: Bandolero. 14 J. OO CORSO: Playtime, a.l. (prol.) OOOO GRAND: Oliver, a.l. (prol.) OOO HARMONIE: Goldtinger, 18 j. (prol.) OOO KRITERIONInterlude. 14 j. (prol.) OOO LUMIERE: Een spookpiraat als maat, a.l. (prol.) OOO METRO: The sound of music, a.l. (prol.) OOO PASSAGE: Er kan nog meer bij, a.l. OOO PRINSES: De verdelglngsploeg, 18 j. OO REX: 3 miljoen voor het grijpen, 14 J. OO STUDIO '81: The graduate, 18 J. (prol.) OOO THALIA: Chltty Chltty Bang Bang, a.l. prol.) OOO 't VENSTER: Don't look back, a.l. (prol.) OO VICTORIA: Muiterij op de Bounty, 14 j. prol.) OOO oooo - «er goed OOO - eoed OO - middelmatig O beneden de maat Agenda De Haagse Comedie heeft aange toond dat tien jaar geleden terecht John Osborne's stuk „De humorist" (op 14 februari geeft het NRT de pre mière van zijn nieuwste stuk „Time Present" onder regie van John van de Rest) tot één van de beste van het na oorlogse repertoire werd uitgeroepen. De heropvoering nu maakt duidelijk dat dit stuk reeds tot de klassieke stukken van het wereldrepertoire be hoort. Niet aan tijd of plaats, hoewel zeer Engels, gebonden, is „De humo rist" een menselijk drama, waarin het verzet tegen de bestaande orde cen traal stelt in het „onbewuste" lijden van alle figuren. Paul Steenbergen heeft opnieuw een grote rol gemaakt van Archie Rice, de derderangs-revue-artiest. De overi gen, Gijsbert Tersteeg, Ida Wasser man, Ingeborg Elzevier en Manfred de Graaf, stonden hem uitstekend ter zijde. Een zeer gave voorstelling van een blijvend stuk. Regie-debuut Eric Schneider heeft een niet onver dienstelijk regie-debuut gemaakt met „Lanseloet van Denemerken", het abel-spel waarmee een door hem sa mengesteld middeleeuws programma van het NRT, gespeeld in het Piccolo theater, werd besloten. „Lanseloet van Denemerken" stelt een beginnend regisseur misschien voor te grote problemen: er is nauwe lijks sprake van enige dramatische handeling, het verhaal strekt zich uit over jaren en wordt verteld in mono logen, het is sterk moraliserend en het Rotterdamse Schouwburg Tot en met woensdag 15 jan.NRT met „Caesar en Cleopatra", 8.15 uur. Donderdag 16 jan.: Haagse Comedie met „Het wijde land", 8.15 uur. Piccolo-theater Tot en met zaterdag 11 jan.: NRT met „Lanseloet van Denemerken", 8.15 uur. Maandag 13 t.e.m. woensdag 15 jan.: NRT met „Lanseloet van Denemer ken", 8.15 uur. Zondag 12 jan.: Poppentheater Ka- dor met „Het maanlicht", 2.15 uur. Luxor-theater Vrijdag 10 en zaterdag 11 jan.: Her man van Veen met „Harlekijn", 8.15 uur. Leg eens zo'n tafelkleed neer, niet alleen als bescherming voor Uw tafelblad, maar vooral omdat het zo gezellig staat. Prachtige handweef tafelkle den van een fraaie kwaliteit stof, in diverse kleuren, zodat U voor elk interieur terecht kunt. U koopt zo'n tafelkleed, afme ting ong. 135 x 165 cm, voor 'n acht gulden. tafelkleden 165 cm Op onze eerste etage verkopen wij deze fraaie handweef tafel kleden, in 6 warme kleuren ong. 135 x 165 cm,^ Elke vrijdagavond tot 9 uur open Rijrtmondband compleet De Schiedamse Rijnmondband is aan de maximale bezetting van 52 man. gekomen. De band wordt nu ge vormd door 1 tamboer-maitre, 15 tamboers waaronder drie leerlingen en een blazersgroep van 36 man. Instuifavonden Jong Schiedam De r.k. instuif „Jong Schiedam" brengt op 12 januari „Dupe 4", een commerciële group uit Den Haag; op 19 januari „Relais" uit Leiden, een group die door heel Nederland trekt en op 26 januari „Peter and the Rising Four". door Piet van der Vrienden vertelden mij dat de directeur van het Nationale Theater in Warschau, Kazimierz Dejmek ontslagen is. Hij zou verantwoordelijk gesteld zijn voor de rellen die vorig jaar in de Poolse hoofdstad ontston den door de opvoering van een Poolse klassiek met anti-Russische passages. Iedere veertien dagen is Henk op de radio te horen op zondag. Al jaren gaat zijn programma „Vrij entrée". Er zullen dan ook heel weinig mensen zijn die het nog nooit gehoord of gezien hebben. De programma's worden opgenomen in de „Kooper Molen", of liever in zijn „Kooper Molen" in de War moesstraat in Amsterdam. Henk Elsink doet soms een beetje aan Louis Davids denken. Dezelfde on gedwongen cabaret-liedjes, met af en toe wat echt menselijk senti- Nog geen aparte afdeling geriatrie in ziekenhuis Vanaf het begin van de bouw van het nieuwe gemeente-ziekenhuis te Schiedam is aandacht geschonken aan de mogelijkheid tot stichting van een afdeling geriatrie. Hierbij werd ge dacht aan de gehandhaafde oude kin derafdeling. Gezien de daaraan verbonden kos ten en het feit, dat de eerste tijd nog met een onderbezetting aan patiënten in het hoofdgebouw moet worden ge rekend, wordt het niet noodzakelijk geacht thans reeds met definitieve plannen te komen voor verbouwing van de kinderafdeling. Geriatrische gevallen zullen in het nieuwe ziekenhuis worden behandeld. Plaatsbepaling instructiebad Het gemeentebestuur van Schiedam heeft de dienst Gemeentewerken op gedragen een geschikte plaats te zoe ken voor een instructiebad ten noor den van rijksweg 20. Overigens wordt voorlopig alle aandacht gericht op de stichting van een zwembad in Schiedam-Zuid. Dejmek is ook een knap regisseur. In 1966 kon men in ons land geduren de het Holland Festival zijn gezel schap zien met het door hem gere gisseerde „Leven var. Jozef". Geen woord van te verstaan en toch een verrukkelijke ervaring. Mede doordat alle figuren uit het verhaal ook voor ons goede bekenden waren. Met Dejmek sprak ik op zijn kan toor in oktoher 1967 in Warschau. In de loop van ons gesprek vroeg ik hem hoe hij over Grotowski dacht. Nu is Jerzy Grotowski de man die zich zeer scherp tegenover het gevestigde toneel opstelt. Hij noemt het onwaar achtig en niet creatief. Internatio naal is hij vermaard door de voor stellingen van zijn creatieve toneel, waarmee hij in de hele wereld op trad. Dejmek's antwoord raakte de es sentie van de democratie. Ik geloof niet in Grotowski, zei hij, maar zijn kritiek op het bestaande is zo heftig, dat het je dwingt tot zelfonderzoek. Dat Is het positieve van kritiek. Ik kan u verzekeren dat wij in ons ge zelschap meer dan ooit de kwaliteit van onze voorstellingen proberen op te voeren en dat wij ons werk eerst dan aan het publiek laten zien als wij vinden dat het verantwoord is. Aan Dejmek moet ik vaak denken nu hij ontslagen is en hij het waarschijnlijk zeer moeilijk heeft. Zijn reactie op Grotowski was democratischer dan de reactie van velen in Nederland als er kritiek is op het bestaande. Een vergelijking gaat nooit helemaal op. De Polen hebben een theatercultuur van eeuwen achter zich. Het Natio naal Theater bestaat langer dan 200 jaar. Onze theater-cultuur is zeer pover, om van traditie maar te zwij gen. Ik vraag me alleen af waarom men al schichtig wordt als er wordt aange drongen op een grotere openheid of als een aantal kunstenaars op uitno diging van een wethouder zijn wen sen formuleert in een manifest. Het "is een poging om tot een ge sprek te komen, een zoeken naar nieuwe mogelijkheden. In deze tijd, nu de vijanden van de democratie steeds sterker worden, moet elke po ging om die democratie zinvoller te maken, worden toegejuicht. SCHOLIEREN LATEN ZICH NIET RINGELOREN: Leerlingen van middelbare scholen verlangen naar democratisering van het onderwijs. De sinds kort opgerichte Scholieren Belangen Orga nisatie is er een voorbeeld van. De oprichtingsvergadering in Utrecht heeft nogal wat stof doen opwaaien. Er waren vele scholieren, die het niet eens waren met het duidelijke politieke stempel van de bestuurs leden. die dat al te duidelijk lieten blijken. Ook de zojuist opgerichte afdeling Rotterdam van de SBO kent deze be zwaren tegen de landelijke organisa tie, maar wil zich voorlopig onder de SBO-vlag scharen met het doel zich kritisch op te stellen tijdens een lan delijk congres, dat op 9 februari wordt gehouden. Al naar gelang de uitkom sten van dit congres zal de afdeling Rotterdam haar standpunt bepalen. Leerlingen van de Caland Scholenge meenschap in Rotterdam hebben ech ter nog andere plannen. Hun woord voerder Gertjan van Helden is be paald niet gerust over het afstand wil len doen door SBO-bestuursleden van hun politieke engagement, waardoor, zo zegt hij, de SBO voor veel scho lieren onaanvaardbaar is. Om nu te komen tot een inventarisa tie van scholieren-meningen over de school houdt de Caland Scholenge meenschap op zondag 2 februari een lange hear-in in het hoofdgebouw van de gemeenschap aan de Argonauten- weg 55 te Rotterdam. Er zijn onge veer 150 scholen uit Nederland uitge nodigd om een delegatie van vijf leer lingen te zenden. De hear-in begint om 1 uur 's mid dags; de discussie tot elf uur des avonds. De mogelijkheid bestaat tot 's nachts twee uur door te praten. Dan echter gaat het schoolgebouw dicht. ment erin. Henk heeft al lange tijd in dit vak rondgedoold. „Vanaf mijn tiende jaar wilde ik al in dit vak en sinds mijn achttien de jaar ben ik daadwerkelijk beroeps artiest. Ik heb overal rondgekeken. Bij Wim Kan ben ik geweest en bij Tom Manders in St. Germain des Prés. Jazz-concerten heb ik georga niseerd en verder ben ik ook nog een tijdje bar-pianist geweest. En dan niet te vergeten de t.v. program ma's. Ik ben er wel een beetje bang voor, maar doe het daarom alleen maar af en toe. Dat moet je wel doen vind ik. Bovendien vind ik van mezelf dat ik het er niet zo goed voor doe. Nu heb ik mijn „Kooper Molen". Het wordt wel altijd laat, tenminste voor de man met de gewone werktijden, maar dat hindert me niet Ik kan er tegen. In de zaal voel ik me ook meer ontspannen dan voor de televi sie, maar dat hebben meer artiesten. De eerste jaren ga ik in ieder geval door met de exploitatie van de zaak. Later misschien nog eens iets anders, misschien grote theaters, wie weet. Maar voorlopig blijf ik echt bij de zaak. Mijn vrouw is trouwens bezig het horeca-diploma te halen. En geduren de de weekends is ze er ook. Dat is erg prettig, want zovaak ben ik niet thuis. Maar ik ben wel de enige cabaretier-horeca man die niet drinkt. Nou ja, af en toe een glaasje wijn, maar verder niet. We wonen in Baarn en 's nachts rijd ik altijd naar huis. Het is niet zo ver en daar voel ik me altijd ont spannen en helemaal los van mijn werk. Ik wil er dan ook niets van weten. Alles wat niet met mijn vak te maken heeft, doe ik dan. In de tuin werken of schilderen. We heb ben het huis helemaal opgeknapt. Ik heb er veel in getimmerd en behan gen. Alleen het echte vakwerk liet ik doen. Van schilderen hou ik ook. Ik bedoel de olieverfschilderijen. Onze zoon Remco rijdt paard en sindsdien interesseert me dat ook erg. En dan niet te vergeten de veilingen. Ik loop ze veel af, maar koop alleen als het te betalen is en ik het mooi vind. Dat knutselen thuis gaat alleen niet altijd op. Want als ik mijn nieuwe repertoire moet maken heb ik er geen tijd voor. Ik ben er lang aan bezig. Het is het moeilijkste werk vind ik en ik werk daarbij nogal langzaam. Dat eist heel wat van me. Doel en opzet van de hear-in zijn als volgt omschreven: a. te komen tot een totaalbeeld van wat de scholieren denken over de school; b. het verkrijgen en geven van in formatie (hiervoor is een speciaal „kopstukkenpanel" samengesteld) c. contacten te leggen en werkgroe pen samen te stellen die zich bezig zullen houden met vernieuwing van onderwijs en de opbouw van de dia loog leerling-leraar; d. de slogan „de scholieren van het voortgezet onderwijs zijn veel te duf, gefrustreerd, nergens rijp voor en hebben niets te zeggen", op overtui gende wijze te logenstraffen. Het lerarenkorps van de Caland Scholengemeenschap geeft zijn volle medewerking aan deze hear-in. Lera ren van elke uitgenodigde school zijn als waarnemer welkom, evenals ver tegenwoordigers van politieke partij en en leden van de SBO. Blijkt na de hear-in dat de aanwe zige scholieren tot een organisatie naast' de SBO willen komen, dan zal eerst worden afgewacht welk stand punt de SBO op haar congres van 9 februari inneemt. Is dat standpunt in strijd met de opvattingen van de scho lieren die aan de hear-in deelnemen, dan zal zeker een nieuwe scholieren organisatie worden opgericht. Nu,, midden In de koudste maanden van het jaar, kunt U er best een extra deken bij gebruiken. Acrylon dekens van een prach tige kwaliteit, heerlijk warm en licht in gewicht. Koop zo'n mooie deken, er is keus uit diverse uni-kleuren. 150x200 cm x 220 cm 220 x 240 cm Op onze Deken-afdeling vindt U deze Acrylon dekens, (met piepkleine schoonheidsfout jes), licht In gewicht, heerlijk warm en in verschillende .mooie kleuren. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen opm Géén fl. of schrift bist 3

De Havenloods | 1969 | | pagina 9