Wie was ook weer Piet Paaltjens? Postbode komt in nieuwbouw voortaan éénmaal per dag Teach-in Oriëntatie en Vara over Machteloosheid van de burger" KUNSTGEBITTEN WANDPLATEN GROEN OOO KIEMWIT Oud Schiedam DE HAVENLOODS 18e jaargang no. 11donderdag 16 januari 1969 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 21 70 (8 lünen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" „Weet u Waar de Francois Haverschmidtlaan is?" „Is die niet in de buurt van het Rubensplein?" „Weet u wie Francois Haverschmidt was?" „Geen idee". „Weet u, dat hij vele jaren predikant in SchicrJ «m was. Dat hij dezelfde man is als de dichter „Piet Paalt jens" en dat er voor hem in Leiden een standbeeld staat?" „Heb ik nooit geweten". Zo ongeveer zou het gesprek kunnen verlopen met ongetwijfeld de meeste inwoners van Schiedam, voor zover zij de schooljaren al een tijdje achter zich hebben liggen. De Francois Haverschmidtlaan is de Franqois Haverschmidtlaan en daarmee uit. Men kent ook wel het bejaardencentrum met die naam. Maar er zit heel wat meer achter die naam van de man die 19 januari jaar geleden overleed, verborgen. Elders in ons blad treft men een mededeling aan van de kunstkenner in Schiedam, de heer C. H. Schwager- niann. die vertelt over zijn ontdekking van een aquarel van de schilder Gijs Vogel uit 1886, die zeer waar schijnlijk dit aquarel aan Haverschmidt heeft geschonken. „Piet Paaltjens" schreef daar een gedicht over en plakte dit achter het aquarel, waar het nu min of meer bij toeval een eeuw later is ontdekt. Er is ln de loop der jaren al heel wat geschreven, zowel over dominee Haverschmidt als over „Piet Paal tjens". R. iNieuwenhuys bezag Fran cois Havensehmidt als: „De dominee en zijn wbrgenengel". Zeer bekend zijn de „Nagelaten snikken van Piet Paaltjens". Dr. Johs Dyserinck schreef in 1908 een gedegen boek over de levensloop van Haverschmidt on der de zinspreuk: „Hij spreekt nog, nadat hij gestorven is". En zo hebben nog tal van andere beschouwingen over deze merkwaardige Schiedam mer het licht gezien? Daar is een „fa milieboek Haverschmidt", dat is sa mengesteld door A. L. Carstens. dat terug gaat tot de „stamvader" die Jan Haver heette en in het Duitse Pom- meren werd geboren. Teneinde de verplichte krijgsdienst te ontgaan, week hij uit naar Amsterdam, waar hij op 76-jarige leeftijd stierf. De naam „Haverschmidt" ontstond, toen een zoon van Haver door zijn oom Schmidt in diens huis werd opgeno men, omdat vader Haver in slavernij was geraakt bij de Algerijnen. Uit dankbaarheid voegde die zoon Johan nes, in later jaren de naam van zijn oom aan die van hemzelf toe. De zeer gecompliceerde en lange geslachtenlijst van de volgende leden van de Haverschmidt-familie latende voor wat deze is, komen we bij de ge boortedag op 14 februari 1835 van Francois te Leeuwarden. In zijn jon gensjaren was Francois de familie- dichter en dat was hij ook onder zijn mede-scholleren. Na het gymnasium te hebben verlaten, studeerde hij in Delft voor het staatsexamen om ver volgens in Leiden de predikantsoplei ding te volgen. In 1859 werd hij predi kant te Foudgum in Friesland en in 1864 kwam hij naar Schiedam. Zijn li terair werk had ruime bekendheid verkregen, ook door zijn redacteur schap na het overlijden van Simon Gorter Van een letterkundig tijd schrift. Kerk en gedifnt Haverschmidt deed de onprettige ervaring op, dat velen van zijn vrien den wel verschenen op zijn literaire avonden, doch in de kerk wegbleven. Ir, 1867 wist de uitgever Roelants hem te bewegen om zijn gedichjén te bun delen. Een bundel die later onder de naam „Snikken en Glimlachjes" zo veel bekendheid verkreeg, dat bij de vierde druk een Latijnse vertaling van enkele gedichten werd opgeno men. Aan zijn vertaler A. van Wes- sum te Tiel schrééf Paaltjens vanuit Schiedam: ik weieens, als ik het goed bekijk, heb ik in Schiedam een gemeente zooals een modern predikant niet beter kan verlangen". En over het bezoek aan de armen: „Zonderling. Sommige menschen zijn nog nooit bij een arme aan huis geweest! Niet dat zij er te gierig of te trotsch voor zijn, maar, ziet ge, die armen, hebben ze wel eens gehoord, als men zich in persoon met hen inlaat, hoe komt men weer met fatsoen van hen af?" Gerard Kei ler, die onder het pseudoniem „Con- viva" in „Het Serve'ije" schreef, merkte bij een portret van Haver schmidt o.m. op: „Sedert Haver schmidt predikant is,* heeft hij de schertsende humor laten varen", een opmerking die evenwel aanvechtbaar kan worden geacht, ge'zien de verza meling novellen onder de. titel: „Fa milie en Kennissen", die vol tintelen de humor is. Mahr oók de toespraken leggen getuigenis af van zijn nog voortdurende humor. In het algemeen ging de predikant zich niet te buiten aan theologische beschouwingen en hij gebruikte geen veelheid van bijbelteksten. Hij was eenvoudig in de ontwikkeling van zijn onderwerp. Haverschmidt was een man met grote liefde voor de natuur, mogelijk ook vandaar het geschenk van de aquarel, waarover wij in de aanhef schreven. Onder de dichters van zijn tijd koos Haverschmidt vaak De Genestet doch hij citeerde ook dik wijls uit „De gevallen bladeren" van Millevoye en zelfs uit „Les Miséra- bles" van Victor Hugo en hij preekte ook wel uit de „Faust". REPARATIES le klas werk vanal 5, per reparatie 20-karaats gouden kroon t 17.50 U kunt ei op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken mlet tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34. 38. 45. 49. 49a. „O Flaccus onzer eeuw, die La- tiums. poëten Herleven deedt, en graag voor uwen zang vergeten Die met uw carmina en oden werdt voor Tiel, Wat Naas voor Sulmo was, voor Mantua Virgiel; k Breng (geeft o Goon, dat ik 'tnog vaak herhalen mag) U, Kiep en Piet en Bak, 't compli ment van den dag En zo mengden dominee Haver schmidt en poëet Piet Paaltjens zich dooreen en schreven beiden wel brie ven aan elkaar! Op 4 december 1870 schreef eerstgenoemde aan laatstge noemde o.a.„Gij weet hoe ik steeds dweepte met een bidder. Ik ben thans zelf een bidder; het was voor mijn gemoed de plezierigste betrekking, ik heb veel te doen: de menschen zeggen ik ben zoo'n mooie bidder. Wat ben ik veranderd. Toen ik het portret zag bij mijn levensschets, rolden mij de tra nen langs de wangen, heele plassen. Hier is mijn portret, zooals ik nu ben in ambtsgewaad, zooals gij ziet man tel en bef en verdere zinnebeeldige tranen tot mijn vak noodzakelijk Varkensmarkt Op bijeenkomsten van 't Nut in ge bouw Musis Sacrum droeg Haver schmidt vaak zijn werken voor. Hij was ook een man die van een feestje hield. In een voordracht constateerde hij, dat er één dag in het jaar was. welke iedere Schiedammer heilig diende te zijn; dat was de tweede vrij dag van de maand november. „Wij hebben niet zoals Leiden, Alkmaar, Groningen onze ontzetfeesten. Hoe wouden wij ook. We zijn nooit bele gerd geweest. Maar wij hebben onze varkensmarkt, die door het nationaal getoeter op lege kruiken, dat langs de oevers van de Lange Haven en Korte Haven galmt, pleegt ingeluid te wor den en wij tarten alle steden, zowel buiten- als binnenslands, om iets te wijzen, dat daarmee op één lijn kan worden gesteld. Er was een tijd, toen de bevolking nog geen 15.000 zielen telde, dat er jaarlijks 30.000 varkens met spoeling werden vetgemest. Op iedere ziel vond men dus minstens twee varkens. Wat moet het in die da gen gezellig zijn geweest aan de boor den van de Schie! anen rot mijn vaa nooazaaenjK Een enorm oeuvre van gedichten en f Maar het merkwaardige van de verzen verschenen in allerlei vormen; in boekjes, tijdschriften, dag- en weekbladen. Acht novellen werden in het Zweeds vertaald, „Mijn Broer tje" bovendien in het Frans en Duits. speciale aanbieding in prima gelakte "PRINT" platen TEAK en PALISSANDER 214x90 cm 244x122 cm 275x122 cm ESSEN V EIKEN Iteak NOTEN F PAUSSANDER 62.50 67.50 72.50 77.50 Tevens grote sortering massief houten wandschroten Vraagt de uitgebreide prijslijst. Rotterdams grootst gesorteerdedoe het zelf specialist, met de betere kwaliteiten. Iedere dag geopend van half negen tot zes uur. Vandaag gebeld, Morgen besteld I Nwe Binnenweg 396 Tel. 235605 i Korenaarstraat61-63Tel. 230803 i k Bergselaan 214 Tel. 281167 J Fijngevoelig Het waren gedichten „naar het le ven", werkelijke gebeurtenissen dus, soms over bepaalde personen. Het verhaal „Hoe er oproer was bij ons" ontleende hij aan een jeugdbelevenis. „De Pastorie van mijn Grootvader" werd een verromantiseerde jeugdbe levenis, evenals trouwens „We gaan een heele dag uitrijden". In „Mijn Ouders' Huis", vertelt hij ontroerend over het sterven van zijn zuster, ge volg van een slepende ziekte en dat over „Mijn Broertje" betreft een neef die verdronk. In zijn Schiedamse tijd, na 1894, verscheen „Uit geest en ge moed" in welke bundel duidelijk het warme hart, de fijngevoeligheid en die niet kwetsende humor naar voren komt. Boven alles bleef Haverschmidt de predikant die veel werk had te doen en ook deed in zijn gemeente. Hij ging zich niet te buiten aan zelfoverschat ting, hoewel het hem ook aan de nodi- machteloosheid van ge kritiek niet heeft ontbroken. Zijn ,je burger". Dat is het on oprechte christelijkheid wordt een derwerp van een teach-in pantser genoemd tegen de vele moei- die op vrijdag 14 februari lijkheden waarvoor hij zich ook in gehouden wordt in Atrium Schiedam zag geplaatst. De dood van i 1 zijn vrouw bracht hem een zware slag toe, welke hij nooit te boven is geko men. Hij kon worden vereenzelvigd met één van zijn jeugdgedichten: Haverschmidt, alias vol eigen gedachten, en dat hoofd staat op zijn plaats, cn Hij gaat zoo Zijn eigen gang. Als wij. lieve men- si nenkinderen. daaruit niet wijs kun nen worden, omdat wij alleen diepe inzichten hebben, als wij in een put kijken, als wij met ons domme men- schenverstand vaak denken: Dat en dat moet zoo gebeuren, dan denkt Hij: „Dat zou alles goed en wel zijn als Ik het niet beter wist", en dan komt bet vaak heel anders uit dan wij gedacht hadden. Maar als ons dan later een lieht opgaat en wij er achter komen. Heere mijn tijd. wat staan we dan te kijken! Wat zetten wij dan groote oogen op en trekken lange gezichten! Wij slaan de handen in elkaar en zeg gen: „neen, maar, wie had dat ooit kunnen denken zo schreef Haver schmidt vlak voor zijn dood. Op 23 januari 1894, nu precies een 75 jaar geleden werd het stoffelijk overschot van dominee Frangois Ha verschmidt, alias Piet Paaltjens ten grave gedragen; er stonden duizen den Schiedammers langs de weg en op het kerkhof. Er werd niet gespro ken, alleen droegen zijn leerlingen en oudleerlingen voor: „Wij legden diep gebogen Den weg naar 't kerkhof af, En zien met weenend' oogen, Terneer in 't open graf; Het bergt iets van ons leven, Ach, in zijn donk'ren schoot: Wij willen 't volgzaam geven. Maar onze smart is groot". En dit nu zal het vele Schiedam mers duidelijk maken, waarom er in Schiedam een „Frangois Haver schmidtlaan" is en er in zijn studen tenstad Leiden, een standbeeld staat. Leo 't Hart Open avond K-V-P Vrijdag 24 januari zal de KVP te Schiedam in wijkcentrum Nieuwland een open avond houden, waarin diver- gomeehtelijke zaken besproken zul len worden met leden van de raads fractie. NU OOK DWARSGEBAKKEN METHELETARWEKIEMEN Wij hebben Nederland* grootste sortering verlovlngsr LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO Een kijkjen i uw oud Schie dam Och wil het niet gansch ver geten! Gij hebt toch zeker ook menig uur Van waar genot gesleten. Een onafboenbare roetkorst kleeft (Dat.'s waar) er aan iederen gevel, En over havens en straten zweeft Er een eeuwigen Steenkolenne- vel. Ook zou alleen een verkouden mensch Op zijn eerewoord durven ont kennen, Dat het makkelijk valt, om aan den geur van deze stad te wennen. Hier mengt de gist haar zoe- tigen walm Met zure spoelingdampen. Wijl mestossenstal en bescha digde gerst Om den prijs van uw neusor- gaan kampen. En voeg daar nu de wasems hij Die er onophoudelijk stijgen Uit glasblazerij en kaarsenfa briek Dan genoeg zoudt ge er haast van krijgen. Gelukkig maar dat de boven toon In het koor van al deze stan ken Toch altoos blijft en blijven zal Aan den edels ten aller dran ken Doch zoo er dus wel dit en dat Op haar viel af te dingen, Voor u toch knoopen zich aan Schiedam Ook schoone herinneringen. Ik meen, gij vondt er nu en dan Wel uren en wel menschen, Die gij bij poozen van heeler hart Terug zoudt kunnen menschen. In ieder geval (daar sta ik voor ih) Schuilt er tusschen de brande rijen nog meer dan eentje, die er u Terugwenscht tusschenbeien. Zij gunnen u de weelde wel Van het frissche buitenleven, Doch hadden met dat al wat graag Dat ge bij hen waart gebleven. En ging dat niet langer, in vre desnaam, Ze willen dan maar denken. Dat gij hun in uw binnenste soms. Nog een vriendlijken groet blijft schenken. Zoo'n groet ook vraagt, zoo vaak uw oog Weer eens rust op dit stads gezichtje Voor hem en zijn huis in het zwart Schiedam De maker van dit gedichtje. Sept. 1880 Piet Paaltjens varkensmarkt is thans juist gelegen in het feit, dat zij geen spoor van een levend varken meer geeft te ontdek ken. Voor een jaar of wat werd onder gehuil het laatste exemplaar ten be hoeve van het weeshuis der hervorm den in de stadswaag op een schaal ge hesen. Men wil, dat de toenmalige re genten en regentessen, die de plech tigheden bijwoonden en er in een hal ve cirkel omheen geschaard stonden, zich bij die gebeurtenis hebben laten fotograferen. Bij die gelegenheid werd het spikkelaasvarken geboren en dat verscheen in het vervolg in de St. Nicolaas-etalages", aldus het ge kruid verhaal van Haverschmidt. Utile Duld brengt Simon en Laura In het raam van de toneelwed strijden van de Schiedamse Gemeen schap brengt de toneelvereniging „Utili Dulci" donderdagavond 16 januari het blijspel van Alan Melville „Simon en Laura" voor het voetlicht. Medespelenden zijn: Paul Dekking, Tonny Schepp-Stolk, Ruud Huldy, Jan Lieuwen, Frido Ritter, Reina Klei- pool, Bets Schmidt Crans-Mak. Lous Ledèboer-van Klaveren, Dik Eg- gink, Wim Kolstee, Aad Ledeboer, Willy Verschoor. De regie wordt ver zorgd door Guus Hoek. Op 30 januari brengt de toneelvereniging „Bredero- de" het spel „De eerste mevrouw Fraser." De omstreeks 500 bewoners van de vijf flatgebouwen rondom het Bachplein, zullen in de afgelopen weken met enige verwondering heb ben geconstateerd, dat de postbestel- ler hier slechts eenmaal per dag langs komt. Vooral diegenen die om zakelijke redenen veel met de post van doen hebben, zullen enige wrevel daaromtrent hebben voelen (opkomen. We kunnen meedelen, dat aan de andere onprettige din gen welke zich rondom het Bach plein afspelen, ook dat van een een malige postbezorging kan worden toegevoegd. De directeur van het postkantoor 55- „Er waren eens drie studentjes, Drie vrienden in lust en nood, Ze sprongen zo moedig de wereld en de wereld trapte ze dood". Van zijn Schièdamse gemeente ge tuigde ds. Haverschmidt: ,,A1 pruttel in de Karei Doormanstraat. De teach-in wordt georgani seerd door de VARA en dc stichting Oriëntatie uit Rot terdam. De „machteloze burgers" hebben de vrijheid op die avond hun onbehagen, klachten en grieven te uiten, zy kunnen namens zichzelf spreken of namens een groep. De bedoeling is dat ook dc „tegenpartü" in de zaal aanwezig zal zijn, dat wil dus in de meeste geval len zeggen de plaatselqke autoriteiten. Voor de pauze zal men de gelegenheid krijgen vrij al lés te zeggen wat men op het hart heeft. In de pauze zullen een paar grote lijnen vastgesteld worden aan de hand van het gesprokene en daarna zal men proberen deze lijnen wat verder uit te diepen. Er is een zo breed moge lijk basisprogramma van onderwerpen opgesteld. On der meer zal aan de érde komen: recreatie, lucht- en waterverontreiniging, cul tuurleven in de stad, sane ring. Een kleine greep uit de mogelijkheden. Iedereen kan aan de teach-in deelnemen. Om er voor te kunnen zor gen dat ook de tegenpartij vertegenwoordigd zal zijn is het wel nodig dat groepen en personen die iets te zeg gen hebben zich opgeven bij '.eden van de voorbereiden de werkgroep. Men kan daarvoor een brie1" schrijven aan of telefoneren met: de heer W. Jaconr Halsteren straat 3, Pendrecht, telef. 17 78 21; de heer D. J. Bij- ker, Van Beuningenstraat 14c, Blijdorp, tel. 24 29 87; mevrouw Hendriks, Merel- hoveh 431, Capelle a/d IJs- sel, tel. 33 50 23; Weekblad De Havenloods, de heer W. de Lange, Westblaak 25, Rotterdam, tel. 13 2170. Op deze adressen kan men terecht als men als groep of als particulier iets wil zeggen of doen op de teach- in. Het moet natuurlijk wei iets te maken hebben met het onderwerp, „De machte loosheid van de burger". Schiedam, de heer H. J. Reekens. deelde ons bij informatie nl. mede tot genoemde maatregel te hebben besloten. Ook de bewoners van toe komstige nieuwbouw zullen in dit lot gaan delen. Een brief, ergens in Schiedam na de laatste lichting ge post, of mogelijk bij een sortering niet in de bestelling van die dag op genomen, wordt na twee dagen bij een bewoneé van het Bachplein in de brievenbus gedaan... Het „voorrecht" van een monopolie positie. Wie mocht menen, dat ter com pensatie de gedupeerden hun enige postbestelling extra vroeg zouden ontvangen, Vergist zich, dat is veel al pas in de late ochtenduren. Steeds meer geld en steeds minder dienst zou men als devies voor de post dienst kunnen gaan voeren. Met ingang van 1 februari zullen name lijk de diverse tarieven weer aan- z enlijk worden verhoogd, maar lietst met 25 procent, erger dus dan de hoogste BTW. Ondanks dat. wordt de service minder. Hieraan wordt op ministerieel niveau nog gedokterd. Vooruitlopend hierop, is de ver slechtering dus alvast toegepast op genoemde willekeurige groep ..klanten" van de PTT, „We zitten met personeelsproblemen", zo deelde de heer Reekers ons mee, die zelf allerminst enthousiast is over deze maatregel, doch geen andere uitweg ziet. Op dit moment van de Mao- griep, zijn ook de postmensen niet aan die greep ontkomen en dezer dagen lagen 18 van de 80 bestel lers in bed, hetgeen de situatie nog verergerde. Doch zelfs wanneer men straks weer op de been zal zijn, dan nog blijft deze beroerde situatie voortdu-

De Havenloods | 1969 | | pagina 1