Een boek ontrolt zich als een film m r Ramses Shaffy kan niet leven in regelmaat Eduard van Circuit van Beinumlaan Zandvoort opruiming opruiming opruiming 15 DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 JANUARI 1969 S'dam 13 DRIEMAAL SNELLER LEZEN MET DYNAMIC READING De gemiddelde lezer zal dit stukje lezen met een snelheid van 250 tot 300 woorden per minuut. Maar er zijn mensen, die een snelheid halen, die zes keer zo hoog ligt. Die mensen zijn dan ook in staat in een minuut of veertig een roman te lezen, hetgeen voor elke schrijver, die maanden- en soms wel jarenlang zit te zwoegen op zijn produkt, een frustrerende gedachte moet zijn. Deze snelle lezers hebben dit voor het overgrote deel te danken aan Dynamic Reading, een nieuwe Amerikaanse lees methode, die sinds vier maanden ook in ons land wordt onderwezen. De docenten, die deze methode onderrichten, garanderen elke cursist, dat hij of zij na acht weken in ieder geval drie keer zo snel gaat lezen als voorheen. De door de griep geteisterde 37-ja- rige heer E. A. Zaadnoordijk ge teisterd zowel wat zijn personeel als wat zijn eigen persoon aangaat is directeur Van Dynamic Reading Neth n.v., gevestigd aan de Kloveniers burgwal te Amsterdam. Hij heeft zelf nog maar acht maanden geleden kennis gemaakt met deze dynami sche lezerij en hij heeft zijn eigen leessnelheid inmiddels twaalf keer zo groot gemaakt. „Maar ik moet er eerlijkheidshalve ook nog bij vertel len, dat ik een langzame lezer was", zegt hij. „Mijn snelheid lag bij de 160 woorden per minuut. En als deze methode dan succes heeft, dan kom je al snel tot zeer hoge resultaten." De heer Zaadnoordijk zegt, dat hij wel tien uur lang over Dynamic Read ing kan praten zonder in herhalingen te vallen. Dat heeft hij ons en zichzelf overigens ook niet aange daan, maar hij heeft toch Wel vol doende verteld om duidelijk te ma ken, dat Dynamic Reading een serieu ze zaak is. En dan blijkt, dat de grondslag hiervoor evenals voor zo vele andere zaken in de Tweede Wereldoorlog werd gelegd. De piloten aan boord van de Ge allieerde vliegtuigen beschikten over een zogenaamde tachistaseoop, een apparaat, dat met een enorme hoge snelhe'id silhouetjes van vliegtuigen voor de ogen van de piloot deed ver schijnen. Op die manier kon hij heel snel beoordelen of een naderend vlieg tuig tot de vrienden of de vijanden behoorde en al naar gelang de uit slag zijn maatregelen treffen. Dit ap paraat had echter één bezwaar: hoe wel men met dit apparaat de lees snelheid kon opvoeren tot een 500 woorden per minuut, viel men weer terug op de normale snelheid, zodra het apparaat opzij werd geschoven. Van nature Voor de oorlog wist men al, dat het menselijk vermogen om iets in zich op te nemen veel en veel groter is dan zijn leessnelheid. Er waren ook mensen»'die van nature al de gave hadden om veel sneller te lezen dan anderen. Een van hen was bijvoor- Dat U in de uitverkoop overal tasjes kunt kopen, weet U ook wel, maar dat U nu bij ter meulen voor een echte oprui- mingsprijs een niéuw voorjaars model tasje kunt kopen, dat is toch wel een reden om eens langs te komen. Leuk koffertasja in een enorm praktisch model met een zee van ruimte. Een stevig tasje met doorge stikte naden en hengsels, grote koperen ritssluiting en be- schermdoppen op de bodem. Uitgevoerd in fraai lederprint skai met een aparte dekoratie, nu voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze modieuze koffertas jes in lederprint skai bijna niet van echt leer te onder scheiden), met fraaie dekora tie, in de kleuren zwart en Virginia Elke vrijdagavond tot 9 beeld de Amerikaanse president Roo sevelt en een ander zijn latere colle ga John F. Kennedy. Toen men dat had vastgesteld, kwam een aantal pientere mensen op de gedachte om de leesmethoden van deze mensen eens met elkaar te vergelijken om zodoende te proberen er voordeel uit te trekken. En men kwam tot de ver rassende ontdekking, dat er vele pun ten van overeenstemming waren. Zo sloegen zij om maar één voor beeld te noemen uit de vele de bladzijden- niet om met de rechter hand, maar met de linker. Toen men dat allemaal had uitge dokterd, besefte men, dat, hoewel niemand de leessnelheid kan halen van de mensen, die daarvoor de na tuurlijke aanleg bezitten, men toch de mensen gemakkelijk een vier- tót zesvoudige snelheid kon geven. Ster ker nog: men stelde, dat iedereen het kan leren, niemand uitgezonderd. En bovendien zal niemand het ooit meer afleren. „Als ik mijn zoontje iets wil voorlezen, moet ik me enorm inspannen om woord voor woord te lezen en dan lijkt het mij toe. als of ik met een kinderachtig werkje be zig ben," zegt de heer Zaadnoordijk. Nu is dat snelle lezen niet zo maar een grapje, maar voor een heleboel mensen zelfs noodzaak. Zo is een student, die op normale snelheid leest, in staat slechts een-detde van zijn boekenlijst door te nemen. Artsen, technici en noem maar op zijn niet in staat de vakliteratuur volledig bij te houden. Journalisten slagen er niet in alles wat op hun bureau komt, door te lezen en werkelijk in zich op te nemen. Wanneer men dat wel zou doen, zou men niet meer aan andere zaken toekomen. En zo zijn er nog en kele honderden voorbeelden te geven. Tijd over Dynamic Reading kan dat alles veranderen. Het een zal men sneller lezen dan het andere afhankelijk uiteraard van de graad van moeilijk heid van de tekst maar in SN&-LEZERD~.. E. A. Laadnoordijk ieder geval zal mert in staat worden gesteld alles door te lezen wat door gelezen moet worden en zelfs nog tijd overhouden om andere dingen te doen. Maar men zal hét wel moeten leren. Bij dat leren wordt vrijwel alles wat men op dit gebied op de lagere school heeft meegekregen, weer ver geten. Zo heeft men op de lagere school apart de letters leren uitspre ken. Daarna leerde men, dat die let ters samen een woord konden vormen en dat woord leerden we lezen, eerst hardop, later in gedachten. Verder kwamen we niet en zo komt het, dat we nog steeds woord voor woord le zen, waardoor onze snelheid wordt geremd. Dynamic Reading gaat er juist van uit, dat men hele zinnen, ja soms zelfs hele alinea's tegelijk in zich op kan nemen. Naast de grotere snelheid zijn er nog meer voordelen. „De inhoud zal veel beter tot de lezer doordringen", zegt de heer Zaadnoordijk. „Dat is ook begrijpelijk, wanneer men be denkt, dat één woord op zichzelf niets zegt. Als men een zin woord voor woord moet lezen, moet men te veel onthouden, voordat de bedoeling van de zin duidelijk wordt. Als men de zin ineens In zich opneemt, is er veel minder ballast, waardoor men veel meer veel sneller in zich op kan ne men. Men heeft uitgemaakt, dat we in staat zijn alles wat we lezen zelfs bij een 20-voudige snelheid te behou den." Geld terug De cursus duurt acht weken. Elke maand start men steeds opnieuw met vijf zes klassen van vijftien leerlin gen. In Nederland hebben nu al een 150 mensen het zaakje onder de knie, terwijl er nog eenzelfde hoeveelheid aan het studeren is. Voorlopig is de cursus alleen nog gevestigd in Am sterdam, maar binnenkort zullen ook andere steden aari de beurt komen. „Iedereen kan het leren," zegt de heer Zaadnoordijk, „en daarom ga randeren wij, dat men zijn geld te rug krijgt, wanneer men aan het ein de van de cursus niet een drievoudi ge snelheid heeft gekregen." En dat zijn er dan zo'n anderhalf tot twee procent van het aantal cur sisten. „Negentig procent van hen heeft niet voldoende gestudeerd", zegt de heer Zaadnoordijk. „Wij ge ven namelijk ook huiswerk mee en als men daar te weinig aan doet, heeft de cursus ook geen succes. De andere tien procent bestaat uit simu lanten, die proberen gratis le cursus te volgen. Ach, dat is zo'n klein aan tal dat we die mensen graag het geld terugbetalen, want uiteindelijk kun nen we weer met die kwitanties schermen als reclame, dat het inder daad waar is wat wij zeggen." De directeur van Dynamic Reading in Nederland leest een roman van een 60.000 woorden in veertig minu ten uit. „Dat boek ontrolt zich dan als een film voor mij", zegt hij. „Door die grote leessnelheid, be grijp ik de schrijver veel beter. Maar ik lees het boek meestal niet in één keer uit. Dat doe je alleen Vergadering AR-kiesvereniging In een donderdagavond 28 januari te houden ledenvergadering van de A.R.-kiesvereniging Schiedam, zal het rapport van de commissie van achttien worden besproken. Op 28 februari zal een gesprek plaats vin den met de C.H.U. en K.V.P. Met zo'n opruiming gaan alle magazijnen op de kop, alles, alles wordt te voorschijn ge haald en er wordt ruimte ge maakt. Daarom kunnen wij U nu een fraai bedrukte overgordijnstof aanbieden voor een prijs, die niets meer met de waarde te maken heeft. Een prachtige kwaliteit druk- stof van 4.95, in 4 prachtige kleuren, koopt U nu voor bij na de helft van de normale prijs, voor nog géén drie gul den per meter. extra voordelige bedrukte overgordi|nstof 120 cm breed -ttfr -- Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze extra opruimingspar tij bedrukte overgordijnstof, in 4 prachtige kleuren, 120 cm breed, per meter. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van da opruiming IB januari tot 6 februari Gtin tel. of schrift bast. maar, wanneer het zo spannend is, dat je het wel in één adem uit moet lezen. Meestal lees ik als ik een mi nuut of vijf niets anders te doen heb. Maar voor mij ligt het grote voor deel er in, dat ik elke morgen de post zelf volledig doorneem en dan precies lees wat er is binnengekomen. De volgende dag w,eet ik dat dan nog. En dat is met de normale lees snelheid bijna in geen enkel bedrijf meer mogelijk." Maar met gedichten mag je Dyna mic Reading niet gebruiken, geeft de heer Zaadnoordijk toe. Dan moet je maar hardop lezen om de schoonheid van de tekst tot je door te laten drin gen. Want anders wordt het lezen te dynamisch en dat hoeft nou ook weer niet. JAN DIJKSTRA Scheiding functies na vertrek dokter Van de Berg De heer J. H. van den Berg, ge neesheer-directeur van het gemeen teziekenhuis en directeur van de ge zondheidsdienst. te Schiedam zal op 1 juni de pensioengerechtigde leeftijd bereiken. Met het oog op de vervulling van de vacatures, die daardoor zullen ont staan, hebben B. en W. van Schiedam ir. Zuid-Holland, de commiss-ie van administratie voor het gemeente-zie kenhuis en de commissie voor de volksgezondheid gevraagd of het al dan niet aanbeveling verdient de com binatie van functies te handhaven. Deze staan een splitsing van direc tievoering voor. In verband daarme de geven B. en W. de raad in over weging: 1. de functies gemeesheer-direoteur van het gemeente-ziekenhuis en di recteur van de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst, na de pensionering van de heer Van den Berg, niet langer door eenzelf de arts- te doen vervullen; 2. in de aanstaande vacature van directeur van de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst te voorzien voor benoeming van de arts. de heer J. Stevens, zulks met ingang van een nader door ons te bepalen datum. Van beroepsorigine een acteur, maar Ramses bezit een weergaloze muzikaliteit, die vooral twens aan spreekt. Het merendeel van zijn publiek is geïmponeerd door de wijze waarop Ramses zijn liedies brengt. Hij heeft iets, een blijheid, een onbezonnenheid dat van hem afstraalt. Samen met Liesbeth List en het trio Louis van Dijk brengt Ramses een nieuwe Chantate. Het heet „Shaf fy Chantheater". De nieuwe ideeën heeft hij in Amerika opgedaan. Maandenlang heeft Ramses daar rondgekeken. Toen hij terugkwam zat Wj boordevol ideeën en is die gaan uitwerken. Het wachten was de laatste maanden op Liesbeth List. Want zonder haar wouhij er niet aan beginnen en Liesbeth was op toernee in Zuid-Amerika. Door Ramses onder andere is Lies beth List tot volle ontplooiing geko men. En zo iemand wil hij niet mis sen. De première van Shaffy Chan theater is een paar dagen voor het wordt uitgezonden op de televisie. Ramses treedt op in het gebouw Fe- De heer H. Zuidgeest heeft aan het gemeentebestuur van Schiedam het volgende schrijven gericht: „Uit krantenverslagen heb ik bemerkt, dat u aandacht heeft voor de wijk Groen- oord, jammer echter, dat bepaalde aanmerkingen en misschien niet ten onrechte, door een raadslid werden gemaakt, welke thans in de schaduw van zo'n flalblok woont. Hierna wil ik, mede namens andere bewoners, uw aandacht voor enige zaken vra gen, welke voor zover mij bekend aan U zijn ontgaan: le Heeft de verkeerscömmissle wel bemerkt, dat de thans geplaatste bordjes „UITRIT"' niet in net WVR voorkomen als verkeersbord. Gevolg: zujsiraien en -piemen zijn gedegradeerd tot stegen en hoven en ae EvB-laan is lo» „Circun van Zandvoort" gepromoveerd. Ik stel dernalve de gemeente aansprake- lijk voor alle gevolgen. 2e De bestrating van de Toon Ver- heijstraat W-zijde voor wat de aan sluiting öetrett is bijzonder slecht nl. vanuit deze „steeg" is het weg dek als volgt a) oplopend niveau - b aflopende drempel (als straat- afsluiting) - c) dwars aflopend ni veau van EvBlaan - d) EvBlaan is op dit punt juist nog versmald e) somstijds wordt hier juist buiten parkeervakken een auto geplaatst, ook al is elders nog plaats aan voor- of achterzijde van de woningen. De meeste andere aansluitingen zijn in elk geval belangrijk vlakker, De schade welke hier is ontstaan is uiteraard zeer moeilijk of niet aan wijsbaar, maar staat bij kleinere auto's (personenauto's) m.i. vast. 3e Dezelfde benaming voor eenzelfde straat aan weerskanten van de EvB-laan geeft onnodig verwarring. Hierbij komt dat de fiat aan de O- zijde haar ingang aan de Kor Kui lerstraat heeft. 4e De westelijke flat is met z'n in gang helemaal niet benoorlijk op de straat aangesloten. Dit blijkt niet alleen uit uei veeivuicüg gebruiK van de kelderuitgang, maar over duidelijk bij het amaien van zieken per ambulance, uitvaart en-of hu welijk, dan is deze ingang door auto's niet bereikbaar en elke on bekende staat beslist te zoeken, zelfs de PTT-bes-teller. 5e Vanaf deze ingang is ook geeh di recte verbinding (trottoir) met de Ev.B-iaan. nieruoor ontslaan vaak misverstanden tussen de voetgan gers en fietsers e.ci. z,oats u ziet liggen de problemen „op straat" eri niet alleen in de hoog bouw en m. konu zoiets de oc- woonbaarheid beslist niet ten goede. Ook de uitbreiding van het aantal winkels (buiten de geplande Borodin- laan) is. noodzakelijk. De benaming „Winkelcentrum Groenoord" volgens- een periodiek voor ontwikkeling van winkelcentra is m. i. beslist onwaar dig; er ontbreekt nogal wat, b.v. een herenkapper, etc. Ruimte is er nog tegenover Huize Spaland, alwaar het nog aan fiets- en voetpaden, aan sluitend op de Churchillweg ont breekt. Ik besef dat met het laatste open deuren worden ingetrapt, gezien de financiën, maar onze regering „versierde 225 mijloen. Aan u de uit daging ook iers dergelijks te preste ren". Hoogachtend, get. H. ZUIDGEEST lix Meritis. Een van fle weinig be schikbare ruimten, waar de hippe creatie wordt gebracht. Alles drijvend als het ware op de begeestering van Ramses. Hij weet zijn medewerkers en zijn publiek op een of andere rna- nier iets te geveh,' zódat rriert bet ge voel heeft, dat men midden in een gebeuren is. Rondom cn tezamen met allen. Een moeilijk mens is Ramses ook. Hij zou echt niet volgens vaste regel maat kunnen leven. Dat is voor de- geen die vaste afspraken met hem heeft erg vervelend. Terwijl hij an deren, het publiek, met hun meestal geregeld bestaan een korte tijd laat delen in dit heerlijke vrijgevochten le ventje. Ramses zou deze gaven mee gekregen hebben van zijn ouders. Zijn vader was een kunstzinnige arabische sheik en zijn moeder een Russische balletdanseres, die elkaar voor het eerst in Parijs hebben ont moet. Zijn carrière is ook weer even enerverend als jijn geest. Hij filmde in Rome, maar werd gevraagd om voor onze televisie te spelen. Velen hebben hem daar ook in verschillen de rollen kunnen zien. Zijn naam had al gauw een heel bekende klank. Vier jaar geleden begon hij zijn eigen groepje: „Shaffy Chantant", dat een éclatant succes werd. In zijn nieuwste theater brengt hij een toneelstuk, een éénakter tezamen met Lex van Delden. Midden tussen dc mensen is een rond podium, waar op dan gespeeld wordt. Verder zijn er de liedjes van hem en anderen., Ramses heeft weer iets eigentijds ge creëerd, dat 'precies bij hem past in dit nieuwe jaar. U kunt Ramses Shaffy zien in Shaffy Chantate a s'. vrijdag 24 januari' op Ned. II om 2105 uur. Medewerkenden ,ziji) .Ram ses Shaffy, Liesbeth List,. Marjui Zoekt U een nieuwe plaid voor in de auto, voor over Uw bed of de bank in de huiska mer, een extra deken of een kleed, dat U deze zomer op de camping of tijdens een picnick wilt gebruikendan komt U nu naar onze eerste etage. Daar verkopen wij prachtige acrylic plaids, in diverse fraaie ruitdessins geweven. Plaids die normaal bij tiental len voor rond de veertig gul den de deur uit gaan, koopt U nu in de extra royale maat 160 x 220 cm, voor nog géén twee tientjes. 160 X 220 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze bijzonder gemakke lijk schoon te houden acrylic plaids, voor auto, bed, bank, camping, picnick, noemt U maar op, plaids in fraaie ruitdessins, 160 x 220 cm, Elke vrijdagavond tot 9 uur open jT>. Giin tel. of schrift, bast

De Havenloods | 1969 | | pagina 13