22 Nederlandse stomme E5ED23 doen van zich sprekenDonaldson 3/i 3? V opruiming opruiming Fors programma C.J.V. Instuif 20 SEIZOENPLAATSEN STACARAVANS Haven- en Vervoersehool: Nieuwe naam voor een vertrouwde opleiding door Australiër Het meeste materiaal verzamelt hij echter uit de kranten. En wel uit de advertentiekolommen. De film name lijk stond cultureel gezien tot de ja ren dertig in een kwade reuk. Er was geen krant die zich verwaardigde eni ge aandacht aan ,,het kermisver maak" te schenken in haar redactio nele kolommen. Zelfs een blad als „Het Leven" niet, hoewel men toch zou denken dat de glamour van de filmwereld „gefundenes Fressen" voor de toenmalige lezers zou zijn. Maar niets hoor. Er is slechts één uitzondering. In 1912 werd een film gemaakt, „De misdaad in het Vondel park", naar aanleiding van een grap je uit Het Leven, waarvan de clou in een woordspeling lag: ik word van „het leven" beroofd. Er verscheen prompt een nummer met tachtig fo- Voorzorg is de beste zorg en dat geldt speciaal voor auto pech onderweg. En daarom is zo'n autotas, waarin plaats is voor gevaren driehoek, pechlamp, sleepkabel en gereedschap, onmisbaar en een noodzaak in iedere wagen. Alles bij de hand in zo'n solide tas, met handvat en knipslui ting, voor nog géén drie en een halve gulden. Op de foto's van boven naar beneden: Cor Ruys, een schalk se jongeman in „De Damescou peur" gemaakt in 1919. .Gebro ken Levens", in dit drama uit 1914 spelen o.a. mee Coba Kins- bergen, Lau Ezerman, Esther de Boer-van Rijk, Annie Bos en Louis Bouwmeester. „De Vloek van het Testa ment" een film uit 1915 waarin Annie Bos, de grote vedette uit die dagen een belangrijke rol speelt. Een scène uit „De Vloek van het Testament" met Willem van der Veer, Jan van Domme len en Annie Bos. Ten slotte een bekende scène uit „Op hoop van zegen" uit 1918 met Annie Bos, Willem van der Veer, Esther de Boer-van Rijk en Frits Bouwmeester. DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 JANUARI 1969 Nieuws De onderzoekingen van Donaldson hebben al nieuws opgeleverd. Tot nu toe wordt als eerste Nederlandse film aangemerkt „De avonturen van een heertje zonder pantalon in Zand- voort", uit 1902, een nog bestaande film. Maar Donaldson ontdekte dat in 1899 werd uitgebracht „De levende Reuzen Briefkaarten". „Het is de eer ste film, waarvan ik iets gevonden heb. Het hoeft niet te betekenen dat het ook inderdaad de eerste in Neder land gemaakte film is". Een ander gevolg van zijn zeer zorgvuldige onderzoekingen (elke me dedeling. elk gevonden feit wordt, nauwkeurig gecontroleerd) is dat zijn speurwerk de deskundigheid van ver meende autoriteiten op het gebied van de stomme film op losse schroe ven zet. Het boek van Simon van Col- lem over de beginperiode van de Ne derlandse film is daarvan het meest sprekende voorbeeld. Donaldson zegt er talrijke fouten en onnauwkeurighe den in gevonden te hebben. Bladerend in de index voor zo ver die nu klaar is komt men on geveer tweehonderd titels tegen. Een greep hieruit, die misschien bij enke len nog herinneringen oproept: „Het skaatspel" (1902); „Jaapie en de vrouw met de b^ard" (1909); „De Rotterdamsche jongen" (1911), ge noemd „de zingende film", omdat men met synchroon lopende grammo foonplaten een „geluidsindruk" wilde maken; „De ontsnapping van Hugo de Groot uit het slot Loevenstein" (1912); „Bloemen die de ziel ver troosten" (1914), het drama van een meisje, dat jammerlijk om het leven komt in een kamer vol hyacinten: „Majoor Frans" (1916); „Op hoop van zegen" (1918); „Schakels" (1929); „De Jantjes" (1922), de stom me versie; „Bleke Bet" (1923); „Droomkoninkje" (1926) en de laatste Sinds 1 januari heten de havanvak- scholen, die in 1953 zijn opgericht, haven- en vervoerscholen. Het zal wel algemeen bekend zijn, dat de oudste van deze instellingen is geves tigd aan de Waalhaven Z.Z., terwijl de tweede is ondergebracht op het m.s. „Jan Backx", dat ligplaats heeft in de Parkhaven. De ontwikke ling, welke zich de laatste jaren in de transportsector heeft voorgedaan, heeft, hiertoe aanleiding gegeven. De Stichting Vakopleidingen Havenbe drijf, waarvan beide scholen uitgaan, heeft dienovereenkomstig haar naam gewijzigd in Stichting Vervoer- en Havenopleidingen, terwijl de Afdeling Vakopleiding voor Volwassenen nu de naam draagt van Opleiding voor Voh wassenen. In de loop der jaren is de oplei ding van zuiver technische scholing meer en meer de richting uitgegaan van algemene vorming,Jzoals de vor mingsconferenties voor controleurs, de ontwikkelingscursussen voor ad ministratief personeel, de hogere op leiding e.d. aantonen. De jongste ontwikkeling bij de scholen is dat het plan' bestaat met ingang van augustus er een cursus voor Lager Economisch en Admi nistratief Onderwijs (leao) aan te ver binden in het kader van de Mammoet wet. Deze cursus zal behalve jon gens ook meisjes na het beëindigen van de Lagere School opleiden voor een kantoorfunctie. Na een gemeen schappelijke brugklas splitst de school zich dan in een stroming, die opleidt voor havenarbeid en één voor admi nistratief werk. Voor deze nieuwe opleiding voor kantoren van haven- en scheepvaart bedrijven is een tweejarig leerlingstel sel, dat hierop aansluit, int de maak. Met het wegvervoer 'is in 'het afge lopen jaar overleg gepleegd, om de basis van de haven- en vervoerscho len te verbreden, zodat ook de ge noemde bedrijfstak er voor de oplei ding van zijn personeel gebruik van kan maken. Bij het wegvervoenwordt namelijk overwogen eveneens met een opleiding te beginnen, die wel licht met die 'van de haven gecom bineerd zou kunnen worden. Het nieuwste plan van de Stichting is de opzet van een internaat aan boord van het opleidingsschip „Jan Backx" voor jongens van 16 en 17 jaar, die buiten Rotterdam woonach tig zijn en die volgens het driejarig leerlingstelsel voor het^ diploma ge zel zullen worden opgéleïl. Er s plaats voor circa 80 jongens, ifdie op het sloependek van het schip een goede accommodatie zullen Vinden. Een foundation die beslist niet knelt of Hindert in het dragen, maar toch een bijzonder goed korrektievermogen heeft, koopt U natuurlijk op onze afdeling corsetterie. Panty van een lichte en soepele kwaliteit lycra, zonder jarre telles, dus ideaal om in kom- binatie met panty nylons, pan talon of kousengordeltje te dragen. Deze elegante panty van een bekend Frans merk koopt II nu met een keus uit 8 bijzon der leuke kleuren, voor pre cies een rijksdaalder. AANGEBODEN Het programma van de CJV Instuif .vermeldt voor zaterdag 1 fehruari eep optreden van de Hilversumse groep „Flash". Op 8 februari ver zorgt de soulgroep „This Side Up" uit Den Haag de muziek tijdens een dansavond van de Instuif. Beide avonden worden gehouden in de grote zaal van gebouw Triangel aan de Fransenstraat en beginnen om acht uur. Ook dit jaar zullen ploegen van de CJV Instuif deelnemen aan de „so ciëteiten vijfkamp" om de Burge meester Heusdens-beker. Aan deze jaarlijks terugkerende vijfkamp wordt verder deelgenomen door ploe gen van CSLD, jeugdhuis De Vleet en Club In the Mood. De leden van de verschillende sociëteiten zullen el kaar in het strijdperk ontmoeten tij dens tafeltennis-, biljart-, dam-, schaak- en klaverjaswedstrijden. bij bossen in Ooslerlioiil \-IS Inlichtingen: Kampeercentrum „Sint Hubertushoeve" P. Gommers 2e Hondstraat 3, Oosterhout. Telefoon 01620 - 3035. In december ktvamen 45 woningen gereed In Vlaardingen zijn in december van het vorige jaar 45 woningen ge reed gekomen. Op 1 januari waren in totaal 2137 woningen in uitvoering, waarvan 599 in opdracht van particu lieren, 1214 in opdracht van de ge meente en 324 in opdracht vaa een woningbouwvereniging. Vrijdag an zaterdag verkopen wij deze elegants lycra panty's, die prettig dragen en Uw fi guur goed korrigeren, in 8 fan tastische kleuren w.o. violet, rood, marine en wit, in de maten M (40-42) enL (42-44). Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van da opruiming IB januari tot B februari Cttn tai. of schrift bast Nu kunt U Uw dochtertje er een schattig nachthemd bij ge ven, zonder dat het U kapita len gaat kosten. Een grote partij brushed nylon meisjes nachthemden (gemak kelijk te onderhouden) in di verse modellen, fijne uni-kleu- ren en mooie bloemdessins. Nachthemdjes waar Uw doch tertje dol op is, nu, omdat er onopvallende schoonheidsfout jes in zitten, voor een fraktie van de normale prijs. Vrijdag en zaterdag verkopen wij een grote opruimings partij brushed nylon meisjes nacht hemden in leuke modellen, uni-kleuren en bloemdessins, voor prijzen om Uw dochtertje eens extra te verwennen. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 16 januari tot 6 februari Géén tel. of schrift, best Vrijdag en zaterdag verkopen wij in de afdeling Autobeno digdheden, beneden, deze ster ke autotassen, waarin U al Uw autohulpmateriaal veilig bergt. Kunstlederen autotassen, afmeting 50 x 20 x 13 cm 2' jaar 8-10 jaar 12-14 jaar „Ik heb nooit kunnen begrijpen waarom er altijd door de filmhistorici zo minachtend over de Nederlandse stomme films is geschreven. Na twee jaar van research in mijn vrije tijd heb ik het antwoord: onwetend heid. Ik wil niet beweren dat er hier „meesterwerken der filmkunst" zijn gemaakt, maar er is hier heel wat meer op filmgebied gepresteerd dan de filmhistorici vermoeden. De Nederlandse filmpioniers hebben hard gewerkt onder moeilijke omstandigheden en films gemaakt die in het buitenland vaak beter zijn ontvangen dan in Nederland zelf. Tussen 1914 en 1923 zijn de Hollandia-produkties in alle hoeken van de wereld ver toond van de Verenigde Staten tot Japan, van Australië tot Rusland". to's! Dat het niet meer dan afdruk ken van filmstroken waren, mag het publiek van toen hebben teleurge steld, voor onderzoeker Donaldson bleek het een ware schat: hij haalde er vijftig bruikbare foto's uit. Hoewel de latere groten van het to neel bijna allemaal in de stomme film hebben gespeeld, stond zij ook bij hen niet in hoog aanzien. Dat geldt tot op de huidige dag. Silvain Poons en Heintje Davids bijvoorbeeld hou den vol hun filmdebuut gemaakt te hebben in „De Jantjes", één van de eerste geluidfilms. Maar Donaldson weet beter; hij heeft de bewijzen in handen. Mild zegt hij; „Het is natuurlijk lang geleden en er is nadien zoveel gebeurd, misschien weten ze het echt niet meer". Van alle grote namen uit het verle den is er één die werkelijk nooit op de bioscoopaffiches heeft geprijkt. De naam van Willem Royaards; de kei zer van het theater heeft zich nim mer verwaardigd voor de camera's te verschijnen. Elk* vrijdagavond tot 9 uur open Duur van da opruiming 1B januari tot 6 februari Aan het woord is Geoff Donaldson (39), Australiër in Rotterdam op zoek naar de historie van de Nederlandse stomme film. „Ik wil aantonen dat Nederland een filmtraditie heeft. Wat hier vroe ger is gebeurd, vóór de geluidsfilm, wordt vergeten en verguisd. Je hoort als er over de periode van 1900 tot 1930 wordt gesproken altijd zegge^ dat hier niets is gepresteerd. Ik vind dat nogal gemakkelijk als je nalaat het aan te tonen. Het zal wel met een minderwaardigheidscomplex te ma ken hebben. Daarom heb ik besloten een index samen te stellen (de Duit sers noemen zoiets een almanak), zo volledig en betrouwbaar mogelijk, waarin duidelijk tot uiting komt dat hier in Nederland zeer veel is ver richt door de pionierfilmers. Met mijn index wil ik eerherstel en erkenning van het werk van de filmers van toen bewerkstelligen". Donaldson heeft zich aan een hei dens karwei gezet. Er is bijzonder weinig bekend over de periode van de Nederlandse stomme film. Natuur lijk, het filmmuseum heeft wel wat materiaal, maar bij lange na niet vol doende om een goede index té kun nen samenstellen. Hoe komt de Australische onderzoe ker dan aan zijn gegevens? Voornamelijk door het minutieus uit pluizen van de dagbladen hij is tot 1908 gekomen oude filmvak bladen, het op de kop tikken van programmaboekjes, foto's en films en het leggen van contacten met nog le vende acteurs en actrices en soms producenten of, in het geval ze zijn overleden, met hun familieleden. Die contacten vooral zijn erg belangrijk. „Veel mensen hebben nog foto's of kunnen me helpen op foto's die ik al heb mensen te identificeren. Als blijkt dat ze niets meer hebben, is dat voor mij toch belangrijk te weten. Dan kan ik die bron opgeven". Advertenties Acteerstijl Donaldson: „Er zullen best slechte films gemaakt zijn, maar ik kan me niet voorstellen, dat alle films slecht zijn geweest. Veel ervan zijn vertoond in het buitenland, Engeland-, Frank rijk, Amerika. Ze zijn er geprezen, vooral om de acteerstijl en de foto grafie". Wanneer is de index klaar? Donaldson: „Ik heb geen streefda tum gesteld. Mijn werk i$ klaar als ik het gevoel heb, dat ik niet verder kan". Wanneer dat is weet niemand. Geoff Donaldson, de Australische onder wijzer, die in 1955 naar Nederland kwam, hier als tomatenplukker zijn eerste geld verdiende, een eerste baan kreeg als magazijnbediende in De Bijenkorf en nu correspondent is bij de Unilever, heeft goede hoop met mensen in contact te komen, die hem nog verder op weg kunnen helpen. Zijn adres: Groenendaal 209. Rotter dam. JAN HEIN DE GROOT.

De Havenloods | 1969 | | pagina 15