Tramlijn 5 vanaf zaterdag open voor publiek weer dichterbij ff Er zijn in Schiedam nog 5000 woningen nodig Met modeltra komt Schiebroek opruiming opruiming éT'^Ê Rijnmondband gaat jubileren De eerste lijn 5 reed in 1907 van.de Middellandstraat naar dp Oudedijk Thans is op lijn 5 het nieuwste RET-materieel ingezet. Gun Uzelf en anderen toch wat luxeen leg voortaan op de bedden eens een gezellig geborduurd laken en sloop, die U nu gaat kopen voor prij zen die uniek zijn Een grote partij lakens en slo pen, in gladde en geborduurde uitvoering, van prima, gladge- weven graslinnen en in royale maten. mooie des- de duur- linnengoed glad sloop laken een-persoons 150x220 cm laken twee-persoons 180 x 240 cm geborduurd sloop aken laken twee-persoons 180 x 230 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze moderne en luxe la kens en slopen, voor prijzen, waardoor U Uw linnenkast eens flink kunt bijvullen. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur ven de opruiming 16 januari tot 6 februari tal. of schrift, best. Zoals bekend is er al geruime tijd voorbereidend werk verricht voor de aanleg van deze lijn. Niet in het minst spectaculair is ge weest de bouw van het grote, 782 m lange viaduct, dat de trams naar Schiebroek over vier hindernissen van belang heentilt: de drukke Gordelweg, het Noorderkanaal, de nieuwe noordelijke ringweg (in aanbouw) en de spoorlijn Rotter dam-Utrecht. Vooral het doorgaan de verkeer over de Gordelweg heeft tijdens de bouw van dit viaduct zich wel iets moeten ont zeggen, maar deze periode is thans voorbij. Ook de inwoners van Schiebroek hebben het afgelopen jaar het ongerief van opgebroken en afgesloten straten kunnen er varen. Al met al is het leed nu geleden en men mag verwachten dat het indienststellen van deZe tramverbinding voor de 25.000 in woners van Schiebroek een grote verbetering zal betekenen. Vooral de betrouwbaarheid in de dienstuitvoering, die lijn 5 zal gaan kenmerken, is een noodzakelijkheid voor de dienstverlening van het open baar vervoer. Buiten de spitsuren, wanneer er (nagenoeg) geen ver keershinder optreedt, is de reistijd van de huidige buslijn 45 van Cen traal Station naaf Schiebroek nauwe lijks langer d#n van de nieuwe lijn 5. In de drukkere urert overdag, en voor-, al in de ochtend- ett avondspits, was echter iedere regelmaat op buslijn 45 ver te zoeken, poor topbezetting raak ten bussen reeds in vertraging, maar tengevolge van verkeershinder was dagelijks ieder begrip van „dienstre geling" zoek en de officiële rijtijd van 16 a 18 minuten liep al gauw op tot een half uur en meer. De grootste verkeershinder werd in de ochtendspits ondervonden tussen de Melanchtonweg en de Bergsingel en op Katshoek en Hofdijk in de rich ting Centraal Station, en in de avond- spits wederom op het traject Bergsin- singel - Rozenlaan - Ringdijk. Een af spraak tussen RET en verkeerspoli tie over het voor lijn 45 reserveren des morgens van de linker rijstrook van de Melanchtonweg bracht veelal enig soelaas, behalve echter wanneer de verkeerspolitie de hiertoe bedoelde plastic verkeerskegels niet had neer gezet.... Al deze factoren zullen met de in- dienststelling van tramlijn 5 verle den tijd zijn geworden: het wordt de tramlijn met het grootste percentage geheel vrije baan van de RET. Af gezien van enkele kruispunten met, dan wel zonder verkeerslichten, en enige korte lijngedeelten in stillere straten zoals de lus die lijn 5 door Schiebroek gaat maken, heeft deze tramlijn 88 pet vrije baan. (ter verge lijking: lijn 1: 52 pet, lijn 8: 45 pet. lijn 6: 42 pet.). Een gunstige mogelijkheid deed zich voor toen enkele jaren geleden de RET de plannen voor lijn 5 uit werkte, nl. dat men door de keuze van het verlengde Schieweg-tracé kon werken niet een route die geheel onafhankelijk is van andere verkeers stromen en ook onafhankelijk van de wegverbindingen tussen Schiebroek en het centrum. Slechts in enkele Europese plaatsen, zoals Göteborg, Düsseldorf, Keulen, men voorbeelden v: hankelijke tracés a jecten. Viaduct als metro Het viaduct van lijn 5 is voor het grootste deel opgebouwd uit betonnen balken van het type, dat ook in het metroviaduct in Rotterdam-Zuid is gebruikt. De liggers zijn ook hier tel kens 33 meter lang, maar omdat er een nieuwe wapeningsmethode is toe gepast, zijn er voor lijn 5 niet vijf bal ken tussen telkens twee pijlers ge legd, zoals bij de metro, maar slechts twee. De trams klimmen tot op een hoog te van 12.58 meter boven het straat- peil (het peil van de Schieweg is nul NAP), om daarna over een verhoogde baan in noordelijke richting te rij den en vervolgens een ander, ve<el korter viaduct over de (verlegde) oude Kleiweg te passeren. Bij de hal te, die hier geprojecteerd is, is ruim te vrij gehouden om eventueel een derde tramspoor in te bouwen voor het geval de thans nog onbebouwde terreinen aldaar later een massaal vervoer zouden teweegbrengen we gens sportmanifestaties of anderzins. De tramsporen in Schiebroek zijn alle in „bouwpdkket" aangevoerd. De RET heeft de tekeningen en bereke ningen naar de (West'duitse) fabriek gestuurd, die de rails, op maat en ge bogen, dus kant en klaar aan de afde ling Weg en Werken van de RET af geleverd heeft. De tramsporen op hel viaduct zijn op dezelfde wijze op kurk-rubber grondplaten gemonteerd als de metrosporen, waardoor het la waai van passerende trams voor pas sagiers en omwonenden nagenoeg achterwege zal blijven. Tramlijn 5 zal op dit stuk nóg een aardig snufje te zien geven: een sig naalstelsel op en om het grote via duct. Daar waar, hoge snelheden mo gelijk en dus wenselijk zijn, moet men een zekere onderlinge afstand tussen de trams invoeren. Maar bo vendien heeft het viaduct een helling, die het de trambestuurders moeilijk maakt te zien of de afdaling vrij is. Hij zou voorzichtig zijn en onnodig langzaam rijden als men op het via ducttraject niet een (eenvoudig) blok- seinstelsel had voorzien dat de com binatie van snel- en veilig tramver keer ook hier garandeert. Dit is een primeur voor Nederlandse stads trams. Al direct bij doorvoering «van lijn 5 naar Schiebroek zal op deze lijn het nieuwste type tweedelig-gelede tram rijtuigen worden toegepast, dat sinds december 1968 op enkele ritten op an dere lijnen is ingezet. Dit materieel is nog slechts van een min of mee.» provisorische conducteursplaats voorzien, omdat voor de toekomst van volledige eénmansbediening wordt uitgegaan. In deze tramstellen wor den deuren e.d. dan ook door de be- •stuurder bediend. Na alle opruimings aanbiedin gen dameskleding, nu een ge weldige aanbieding permanent press herenpantalons van een prima kwaliteit, ideaal voor het werk, de school, de vakan tie, noemt U maar op. Pantalons met een prima pas vorm, keurig afgewerkt met ceintuur, ritssluiting, 2 steek- zakken en 1 achterzak. Deze gemakkelijk zelf te was sen pantalon met blijvende vouw, koopt U nu voor een prijs om er meer dan een aan te schaffen, voor nog géén zestien gulden. Stuttgart, treft dergelijke onaf- voor trampro- Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze oersterke permanent press herenpantalons met riem en ritssluiting, in alle courante maten (ook lengtematenen in diverse kleuren, w.o. grijs en bruin. De TOD-bus (Terbregse Omnibus Dienst) naar Schiebroek was in 1940 de eerste busj die^n Rotterdam met een houtgasgenerator opereerde. Ion ff Een gedeelte van de gegevens voor dit artikel hebben wij ont leend aan het onlangs gepubli ceerde boek „Rotterdam en zijn tram". Dit boek. uitgave van het RET-Mannenkoor ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van dit koor, bevat talloze anek dotische en historische gege vens over de ontwikkeling van het tram- en autobusbedrijf. Al hoewel het boek merkwaardi gerwijze geen inhoudsopgave bevat en daarom op het eerste oog nogal onoverzichtelijk aan doet. zal iedere geïnteresseerde in de RET het zeker graag be zitten om de veelheid van gege- Voorts is' naar onze mening de samensteller er zeer goed in geslaagd het werk te illustreren, met vele onbekende foto's uit de historie van de Rotterdams# trams en bussen. Alleen al om deze waardevolle fotodocumen tatie is de prijs van f 27.50 naar onze mening niet te veel. Het boek kan besteld worden bij het RET-Mannenkoor. iSï „Ik zou wensen, dat er alleen maar hoekhuizen met vrij uitzicht en met kamers aan de zonkant werden gebouwd", zo hebben we de heer J. van de Griend, hoofd van het bureau Huisvesting, die op 30 januari de gemeentelijke dienst met pensioen gaat verlaten, eens horen ver zuchten. Dat zou het soms moeizame en ook wel ondankbare werk van de ambtenaren van het bureau heel wat prettiger maken. Niettemin, zij kwijten zich zo goed mogelijk van de lastige taak in het toewijzen van woningen en verdienen daarvoor ongetwijfeld veler waardering. op een huwelijk groot is en die dan m de woning blijven. Zolang de vraag het aanbod over treft zou verlaging van de normen de.; kansen van de oudste aileenstaan- Blijkens de jongste gegevens van het bureau Huisvesting staan inge schreven als woningzoekenden 300 ge zinnen met één of meer kinderen en echtparen die nog niet over een zelf standige woonruimte beschikken. Voör a.s. echtparen zijn plm. 500 wo ningen nodig, voor alleenstaan den plm. 130 woningen voor gedeelte lijk zelfstandig wonenden plm. 75, voor hoofdbewoners die ter wille van een groter bij hen inwonend gezin een kleine woning willen betrekken, plm. 25 woningen, voor personen, die in Schiedam hun werkkring hebben doch nog elders wonen, plm. 770, to taal plm. 1800 woningen. Verder zijn ter vervanging van krotwoningen no dig plm. 3100 woningen, totaal dus ongeveer 4900 woningen. Als „cre- peergevallen" kunnen in totaal 1200 gevallen worden aangemerkt. Legitimatiebew ij zen Er staan thans op het bureua Huis vesting ingeschreven 237 gezinnen van 6-8 personen en 41 gezinnén van 9 en meer personen. Tot dusverre werden afgegeven 792 legitimatie bewijzen aan ingezetenen en 104 aan personen, die zich in Schiedam wil len vestigen, zulks in het kader van woningzoekenden in het Rijnmondge bied, waarvoor een overeenkomst met de betrokken gemeenten werd getroffen. Aanvragen voor genoemd bewijs werden afgewezen, indien niet aan de daarvoor door Rijnmond ge stelde normen werden voldaan. De minimumleeftijd voor een alleen staande vrouw tot het verkrijgen van een woning is 30 jaar en voor een man 35 jaar. De huisvesting van grote en zeer grote gezinnen levert nog veel moei lijkheden op. Bij toewijzing van een zgn. „vrijgezellen-woning" of een an dere twee-kamerwoning moet een re delijke zekerheid bestaan, dat zij in derdaad door een alleenstaande be woond blijft. Het kan niet de bedoe ling zijn deze woningen toe te wijzen aan jongere personen bij wie de kans zijds bij de jongeren «én verkeerde verwachting wordt gewekt ten aan zien van de kansen op een woning, omdat de ouderen toch voorrang ge nieten, Mgn meent overigens^bijzon dere omstandigheden vqpstoshpuden. onèerscheid-'te moeten maken tussen werkelijk alleenstaanden, (zoals in een ziekenhuis-zusterhuis wonende verpleegsters, vrouwen en mannen die, van buiten Schiedam komende, hier een weEkkrjrtg krijgen enz.) en ongehuwde jongeren, vaak al ver loofd, die thuis wel over voldoende ruimte beschikken, doch het prettig vinden zelfstandig te wonen. In de Richtlijnen Rijnmond is als minimumleeftijd voor een alleen staande 35 jaar gesteld om voor een Rijnmondlegitimatiebewijs iri aan merking te kunnen komen. De normen liggen voor Schiedam zeker niet te hoog, omdat in Rotter dam b.v. voor een nuurmaChtiging de minimumleeftijd 40 jaar is, in Dor drecht bestaat geen norm. Daar wordt gehandeld naar de omstandigheden; er zijn enkele vrijgezellen-flatgebou wen. In Delft is de leeftijd voor een particuliere woning 30 jaar en voor een gemeentewoning 35 jaar; in Lei den moet men voor een inschrijving en toewijzing 35 jaar zijn en voor een premie-woning 30-35 jaar, afhan kelijk van het inkomen hetgeen in Schiedam als regel vrij is. Onderwij zers die in Schiedam werkzaam zijn, worden met voorrang geholpen en be hoeven niet aan de gestelde normen te yoldoen. Economisch gebonden Aan gehuwde onderwijzeressen wordt, behoudens zeer bijzondere om standigheden, geen voorrang ver leend. Het a.s. echtpaar moet dan voldoen aan dé gestelde normST Het I inwonerschap van of het economisch gebonden zijn aan Schiedam v-^ jde a.s. mah is hierbij beslissend. 'Voor een aantal flats aan het .Bachplein, waar zoals bekend hoge huurbedra gen gelden hebben ook wel toeiMijzm- gen plaats gevonden ten behoeve van personen afkomstig buiten SchfSiHön. die evenwel hun werk in onze stad hebben. Overigens 'wordt nog geconstateerd dat het probleem van de huisvesting niet zo groot zou behoeven te zifln indien niet Velen, onder wie^oqk. fce- jaarden om «overigens begstjpéljflke redenen in een voor hen te grotéfoo- niitg zouden verblijven en g£en spe ciale, maar fpoeilijk te vervplien wensen zouden hebben ten ,ah|zien van een toe te wijzen drorung'.'ftials: uitsluitend een bej aaj;denwp'mft*g^ ,een benedenwoning met uitzibht -in êen bepaaldastraat en omgeving enz. Het geen oo^' het wensenlijstje van, Bu- reau Ruisvfesting slechts doet tier- grofén. De Schiedamse Rijnmondband gaat dit jaar het 40-jarig bestaan vieren, waarvoor thans de plannen in bewer king zijn. Het ligt in de bedoeling, dat in april op de datum van het ju bileum een receptie wordt gehouden, doch dat op later datum, waarschijn lijk in september, een meer feestelij ke viering plaats vindt, mogelijk middels een wedstrijd en tuinfeest. Hieromtrent wordt nader nog over leg gepleegd met een commissie en andere plaatselijke verenigingen. De jeugdband kan nu weer enkele leden aannemen, rtadat aanvankelijk, het maximum was bereikt. Aanmelding kan plaatsvinden ö,a. P. de Hoögh- straat 29, mevrouw Schwagerjnan, Bachplein 485, B. Klooster, Bêter- straat 14. ders bekeurd van de maximum snelheid. De hoogst genoteerde snelheid was 81 km. DE HAVENLOODS - DONDERDAG 23 JANUARI 1969 I\a de nodige voorbereidingen is liet zover gekomen. Morgen, vrijdag 24 januari, zal in de vorm van een feestelijke openings- rit met genodigden tramlijn 5 naar Schiebroek worden ingewijd en van zaterdag af zal het publiek deze modernste tramlijn van Rotterdam met het nieuwste materieeltype kannen berijden. Een Mare verbetering in liet vervoersnet van de RET, die deze verbin ding terecht heeft aangeduid mei de term „modeltramlijn"*. De nieuwe lijn 5, rijdende vanuil de stad naar Schiebroek. Op de foto dreigt de tram de mist in te gaan. Hopen we maar dat het zaterdag beter gaat.

De Havenloods | 1969 | | pagina 17