RADIO LEO Grootste klas van Nederland vraagt bekwame minister van Onderwijs In plan 's-Graveland ook station Kethel opgenomen IN ..SPOOR NAAR '70" ZIJN HOLY EN NIEUWLAND NIET VERGETEN Over OPRUIMING gesproken... KUNSTGEBITTEN PARKET - 0 - LSX GROy 60® CARAVAN RAI 69 toer-caravans bagagewagens stacaravans toebehoren vouwwagens terrein-reaervering 24 JAN. TM 2 FEBR. speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations Bent U geïnteresseerd in langspeelplaten voor DE HELFT VAN DE PRIJS! (en vaak veel minder dan de helft) Vele duizenden langspeelplaten Stereo en Mono Louter bekende merken Vraag onze opruimingscatalogus Ook in 1969 platcnprofyt b\j Vierambachtsstr 29-37 Tel- 25 67 00 R'dam-6 Meyborg DE HAVENLOODS 18e jaargang no. 12, donderdag 23 januari 1869 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: W'estblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 2170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" Dit is de grootste klas van Nederland. Zevenenzestig leerlingen (min elf, die, toen de foto werd genomen met griep in bed lagen) en hun on derwijzer, tel maar na. Het is de vijfde klas van de Piet Heinschool uit het Rotterdamse Delfshaven. Hoe dat mogelijk is? ,,'t Klappertje". het nieuwsblad van de Piet Heinschool geeft de volgende verklaring: „Ja, dat is eigenlijk een lang verhaal, maar om het kort te maken: het vol gende is er aan de hand. .,0ns is gebleken, dat alleen onder wijskrachten die volkomen in het vak doorkneed zijn en die, wat veel belangrijker is, zich persoonlijk be trokken voelen bij onze.»school. met zijn bijzondere wijze van werken, on derwijs kunnen geven in de ruimste zin van het woord. Die mensen heb ben wij nodig. Veel leerkrachten zijn gekomen en gegaan en dat zij het niet konden bolwerken is begrijpelijk en te vergeven, want de eerlijkheid gebiedt te vermelden, dat die wijze van werken op onze school in geen ge val een gemakkelijke is. Wil men echter een nieuwe onderwijskracht aan onze school een redelijke kans geven, dan zal de juiste man op de juiste plaats rpoeten komen, maar geen juffrouw in een vijfde klas. Dat is gebeurd en deze juffrouw is weggegaan. Het ging niet en ze wilde deze klas ook niet langer hebben. Nogmaals, deze juffrtiüw treft geen blaam, onze school vergt nu eenmaal het uiterstd van een leerkracht. Er kwam niemand voor in de plaats. Ja, een andere juffrouw zouden we kun nen krijgen, maar... gegarandeerd... met hetzelfde resultaat. Dus konden we twee dingen doen: de bewuste vijfde klas naar huis sturen tot er een mannelijke onderwijskracht kwam of... ja... en dat is nou die klas van 66". aldus 't Klappertje. Inmid dels is er een leerling bijgekomen, zodat de klas nu 67 kinderen telt De kinderen yrjerden dus niet naar huis gestuurd, ze werden doodeenvou dig bij een andere vijfde klas gezet. Onderwijzer van die klas, de heer P N. van Leeuwen, had gezegd, „Geef ze maar aan mij, je kunt ze niet weg sturen", en zo zit hij nu met zijn maxi-klas Het hoofd van de Piet Heinschool, de heer C. van Sabben vertelde ons, dat voorlopig aan deze onmogelijke situatie geen eind zal komen, tenzij „het Rijk" iets doet, maar „het Rijk" zal waarschijnlijk geen enkel initiatief nemen, want dat heeft het in soortgelijke situaties ook niet ge daan. De gemeente doet haar best", zegt de heer Van Sabben, „eerlijk waar, daar zijn we vol lof over. Ze zetten advertenties en /.ijn ten volle bereid ons te helpen. Maar de oplos sing moet van het Rijk komen. Er zijn wel werkloze leerkrachten in het land, maar die vvillen niet naar Rot terdam komen. Nu zijn er wel onder wijzers, die op deze school willen en kunnen komen, maar die zitten in dienst. „Meester"-onderwijzer REPARATIES le klas werk vanal 5, per reparatie 20-karaats gouden kroon t 47-50 U kunt ei op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40. R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3. 6, a en buslijn 32, 34, 3B, 45, 49, 49a. De heer Van Sabben is vol lof over de onderwijzer die de 67 vijfde-klas- sers onder zijn hoede heeft genomen. „Die man is een „meestei '-onderwij- /er. Die kan dat wel aan. maar eigen lijk zou zo n situatie niet mogelijk moeten ziin". Als ideaal getal voor*»n klas noemt de heer Van Sabben 25. „Kijk, laten we eerlijk blijven, dat is haal baar. Dan krijgt ieder kind <lo aan dacht die het nodig heeft. Maar de klassen móeten tot 48 worden opge vuld. Daarna mag je de resterende kinderen bij een andere klas voegen Maar dat getal 48 is geen maximum! Welnee, je kunt net zo ver doorgaan als je wilt. Pas als alle klassen 48 leerlingen hebben of opgevuld zijn tot 45 kun je er een leerkracht bij krij gen". Het verzoek van 800.000 (achthon- I derdduizend) stemgerechtigde kie zers aan minister Veringa om de leerlingenschaal te verbeteren, is zonder meer aan de kant geschoven. „Ik zou wel mfct een spandoek een hele poos op het Binnenhof willen zit ten", zegt de heer Van Sabben, „als dat enigszins zou helpen. Ze schijnen te vergeten dat het ook om hun kin- I deren gaat". Vandaar ook de advertentie in 't Klappertje: Gevraagd: bekwame mi nister van Onderwijs. B. cn W. van Schiedam delen de gemeenteraad mee, dat tegen het be stemmingsplan voor het industriege bied s-Graveland een bezwaarschrift is ingediend door het Technisch Hu reau Brandverzekering tc Baarn dat meent, dat het plan op een aantal punten tekort schiet, o.a. met betrek king tot het vrijhouden van brand gangen en andere brandveiligheids maatregelen. Hierop verklaren B. cn W. dat aan bepaalde punten aandacht zal worden besteed, voorzover dit mo gelijk is. De structuur van het bestemmings plan wordt bepaald door de belang rijkste ontsluitingswegen van het ge bied, zoals de 's-Gravelandseweg, met een aansluiting in het zuiden op Rijksweg 20, de verbindingsweg met Provinciale weg 15 en het woonge bied Kethel en de verbindingsweg met aansluiting op verlengde Doen- kade. Beide verbindingswegen sluiten via een z.g. Y-splitsing aan op de 's-Gravelandseweg. Na opheffing van de Poldervaart kan de eerstgenoemde verbindingsweg via het bestaande spoorwegviaduct onder de spoorbaan Schiedam-Delft worden doorgevoerd. Nabij de Y-splitsing is, overeen komstig de indicatie in het streek plan Rechter Maasoever een station Schiedam-Kethel geprojecteerd en is aan een aldaar te vormen pleinvor- rnig centrum een bebouwing gedacht in de dienstverlenende sector. Tussen de bebouwing aan de Fokkerstraat en de spoorbaan is mede onder invloed van de aldaar aanwezige hoogspan- ningsleiding een separerende groen- stroom gereserveerd, welke behou dens de onderbreking bij het station in noordelijke richting wordt voortge zet. Ten slotte is een verbreding van de spooroaan in het plan opgenomen, voor een groot deel op gionden, wel ke reeds eigendom zijn van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Het plan beslaat een oppervlakte van plm. 10 ha. Van deze oppervlakte is plm. 28 ha. bestemd tot handels- en bedrijfs doeleinden en tot bijzondere ge-bouwen (dienstensector) plm. 2,2 ha. Overeenkomstig het bovenstaande is het onderhavige bestemmingsplan Industriegebied 's-Graveland gereed gemaakt. De economische opzet van het plan kan eerst worden bepaald na de verwerving van particuliere eigendommen, vaststelling van de kosten voor bouwrijp maken en de, mede onder invloed van de vraag en selectie, te bepalen differentiatie van de ter plaatse te vestigen bedrijven. De bestemming van het gebied tot handels- en bedrijfsdoeleinden vloeit voort uit de reeds' bestaande ontwik keling. MIELE - AEG - CONSTRUCT A OOK VOOR HAARDEN CENTRALE VERWARMING KEUKENS enz. enz. Dam 9 Als „het Rijk" een van die jongens nou vervroegd naar huis zou sturen, zou de zaak opgelost zijn. Dat doen ze niet. Een poosje geleden kon het wel met bouwvakkers, maar mei on derwijzers schijnt het niet mogelijk te zijn. In de hogere leerjaren moe ten wij nu eenmaal een man hebben, een dame kan dal werk niet aan. Dal dit nou zo moet, dat ergert ons. Dal je zo moet roeien met de riemen die je hebt". De Ned. Spoorwegen hebben on langs een plan gelanceerd tot het uit voeren van diverse verbeteringen in de verbindingen door heel het land. waarmee een bedrag van rond 300 miljoen gulden is gemoeid. Zo moet voor 1975 het materieelpark worden uitgebreid tot 2100 rijtuigen. Er wordt een radicale scheiding gemaakt tus sen expres-, stop- cn gecombineerde treinen. De meest opvallende ver schijningen zullen de Randstadtrei- ncn zijn. In de regio gedragen deze ich als snelle treinen voor midden- ange afstand, maar op het stadsnet en in de tunnels zijn ze nauwelijks tc onderscheiden van metrotreincn. In „Spoor naar '70" worden ook me dedelingen gedaan over de toekomst plannen voor wat betreft Rotterdam en het Waterweggebied. Dank zij een investering van 50 miljoen per jaar verwacht Rotterdam in 1975 te beschikken over een door getrokken noord-zuid-metrolijn naar Pendrecht en Hoogvliet, een nieuwe metrolijn (oost-west) tussen Blaak en Alexander en een verder uitgebreid sneltramstelsel als aanvulling. Voor deze periode zijn dit de allesbeheer sende prioriteiten. Intussen kan NS werken aan een aantal mirtder urgen te projecten, maar die lopen dan ook vooruit op een schoksgewijze schaal vergroting in de toekomst. Een aansluiting van het regionale NS-net op het metronet nü is name lijk onmogelijk: de noord-zuidtunnel is door zijn profiel jammer genoeg ongeschikt voor meegebruik door Randstadtreinen. Bij de aanleg van de oost-westlijn kan echter heel goed rekening worden gehouden met sa- mengebruik. Zo werken de gemeente en NS dan binnen hetzelfde perspec tief: langs afzonderlijke lijnen, maar ieder onderweg naar het punt na 1975. waar ze elkaar de hand zullen reiken. Wat is dat perspectief precies? VOOR 1975 Vergeleken met Amsterdam en Den Haag liggen de NS-tracé's door Rot terdam zo gunstig, dat ze op korte termijn een belangrijke rol in het stadsvervoer kunnen spelen. Kethcl- Holy (Vlaardingen Noord) en Rid derkerk vormen twee snel ontwikke lende woongebieden in de agglome ratie. Ze zullen vóór 1975 niet worden opgenomen in het metro-net; maar intussen kunnen ze wél tijdelijk wor den aangesloten op het Rotterdamse NS-net door middel van twee aftak kingen. De eerste begint bij Schie dam Nieuwland en biedt Holy vijf halten, de tweede verbindt Ridder kerk met twee halten met Lombardij- en. De Ridderkerklijn zou later altijd nog kunnen worden verlengd tot Hendrik Ido Ambacht en Zwijn- drecht. Daarnaast is er in de plan periode ook een grotere rol in het lokaal en interlokaal vervoer wegge legd voor de Hofpleinlijn. Aanslui ting van het vliegveld Zestienhoven daarop ligt voor de hand. In de eerste plaats is deze lijn echter bestemd om de Rotterdamse agglomeratie een betere toegang te geven tot de Haagse city, eerst tot Bezuidenhout en daarna verder door getrokken in de richting Schevenin- gen. In al deze functies kan de Hof pleinlijn volkomen tot zijn recht ko men, mits hel Hofpleinstation beter op het stadsvervoer wordt aangeslo ten. Dit is dus de fase, waarin het plan voorziet. Na 1975 wordt dan zichtbaar - wat de inspanningen van gemeente en NS die ieder afzonderlijk al grote verbeteringen hebben gebracht, door hun integratie voor het openbaar stadsgewestvervoer betekenen. Want: Rotterdam wil na 1975 de metrolijn Alexander-Blaak uitbouwen tot een volledige oost-westlijn door hem te verlengen naar Schiedam Nieuwland. lp dat station kunnen dan het metro net en het NS-net aan elkaar worden gekoppeld; Rotterdam wordt daar mee de tweede Nederlandse stad met een gemeenschappelijk gebruikte in frastructuur. Oostelijk in de agglo meratie kan Alexander in een later stadium een soortgelijk aanknopings punt worden, namelijk voor een nieu we NS-lijn naar Krimpen, Alblasser- dam en Papendrecht met doorvoer op de Betuwelijn. Het resultaat is dat de city vanaf dat moment door de oost-west-metro- lijn zowel aan de oostelijke als aan de westelijke kant met de regio is verbonden. Bovendien kan NS van haar kant na 1975 een tweede oost- westlijn bieden: de al lang geprojec teerde Rottelijn, die de regionale trei nen vanuit Gouda een directe boven grondse verbinding met Hofplein, CS en de westelijker liggende NS-sta- tions moet geven. Ook wijken in Rot terdam-Oost, zoals Ommoord, kunnen hierop worden aangesloten. DELTALIJN Tenslotte zijn binnen het investe ringsvolume, dat voor de planperiode is geraamd, ook nog enkele verbe teringen en voorlopige oplossingen van secundaire prioriteit mogelijk. Het knooppunt Gouda moet worden verruimd en de westelijke Betuwe lijn (Dordrecht - Gorinchem - Gel- dermalsen) is aan verschillende capa- citeitsvergrotende verbeteringen toe. Een Deltalijn naar Zeeland zal na 1975 nog wel even op zich laten wach ten; aansluiting van Spijkenisse op de Rotterdamse metro is dóarom lo gisch. In de bedragen voor de Rotter damse agglomeratie is geen rekening gehouden met de bouw van de Wil lemstunnel. Gezien de toeneming van trein- en scheepvaartverkeer zal gedurende de planperiode wellicht toch een begin moeten worden ge maakt met de aanleg van deze nieu we oeververbinding. NIEUW, nu legt u gemakkei ijk zelf een fijne, luxe warme hou- vloer n stroken of blokken u kunt het op één vrije dag, niemand die u dat verbetert f 9.90 p. m2 in LIMBA-EIKEN [m REGINA-MAHONIE 11.75 i 1 KAMBALA-IROKO 15.75 Kom kijken op onderstaande adressen, of vraag het gratis vloerenboekie en monsters. Nws Binnonweg396 Tal, 235605 Korenaarstrast6!-63TBl. 230803 Bargsalaan 21* Tel.281167 tWS

De Havenloods | 1969 | | pagina 1