Behandel uw personeel goed: houdt ze op een afstand Wilan smijt alle prijzen omver 24.90 Zr498- 298.00 398.00 15.00 27.90 29.00 ™"r59: 39.00 27.50 109.00 9.50 en 13.40 Voor de doe het zeivers super-nylon VILTTAPIJT, in verschillende kleuren, 380 breed, voor zV.OO NYLON TEGELS 40 x 40, goud, groen, cognac, blauw, grijs en rood NU 1 .44 PLINT NYLONTAPIJT. 370 breed, GRATIS GELEGD van 79.00 voor 39.90 SISAL TAPIJT, 380 breed, van 32.50 voor DRALON VELOURS BANKSTEL, met franje slechts enkele stuks van 890.- M voor 629.00 Grote sortering BANKSTELLEN, in skai en met prima stoffen be kleed, gaan weg van 398.- m voor 255.00 EETKAMERS bestaande uit tafel en vier stoelen van 169.- voor 129.00 van 198.*- «k voor 1 69.00 FAUTEUILS zolang de voorraad strekt van 98.- voor 59.00 GORDIJNSTOF nieuwe collectie 1969 NU 10% KORTING TAFELKLEDEN uitzoeken 39.00 - 37.00 - 34.00 POLYETHER MATRASSEN 80 x 190 van 39. 120 x 190 van 79- m m voor 49.00 DIVANBEDDEN 80 x 190 van 49.jkl POLYETHER MATRASSEN bovenblad doorgestikt Slechts enkele stuks HATéMA ORLON DEKENS 1 Pers29.00 2 pers35.50 Zuiver wol 190 x 240 NU 59.00 GESTIKTE DEKENS 2 pers. Coupons VLOERBEDEKKING en GORDIJNEN legen WEGGEEFPRIJZEN ORIGINEEL ENGELS GEBLOEMD TAPIJT kamerbreed, GRATIS GELEGD, NU vanaf VINYL OP VILT 200 cm breed, NU per meter Nieuwe Binnenweg 279 Tel. 234581 Oranjeboomstraat 38 - 42 - Tel. 178018 Buitenlandse inzending op ..Binnenhuis '69" Van 7 tot en met 16 februari wordt de derde internationale consumenten beurs voor woninginrichting „Binnen huis '69" gehouden in de Ahoyhallen te Rotterdam. De eerste inschrijving heeft al een vrijwel volgeboekt beurs complex opgeleverd, zodat ook op de volgende „Binnenhuis", georganiseerd door Beurscentrum Rotterdam, ruim honderd standhouders op het gebied van meubelen, stoffering, vloerbedek king, keukeninrichting, interieurdeco ratie, tegemoet kunnen worden ge zien. De beurs heeft een grote bui tenlandse woon-show gecontracteerd, die centraal als tentoonstelling op de beurs wordt geplaatst. FEESTELIJK DISCOBAL „CLATERTJE BHIER" In sommige aankondigingen van Jazzclub „Clatertje Bhier" is reeds gesproken over de toenemende be langstelling voor disco-avonden. Zaterdagavond, aanvang 8 uur, zal een disco-bal gegeven worden in de Het inkijken van nooit gelezen en daarom nooit naar waarde ge schatte boeken levert vaak een hoop verrassingen op. Bladerend in een exemplaar uit de serie Universi teit voor Zelfstudie. het deel „Eti quette", stootten wij op allerlei merk waardige zaken, waaruit we een klei ne bloemlezing hebben samengesteld. „In het hoofdstuk „Bezoeken" le zen we: Voor zondagmiddag heeft de familie De Groot bij u bèlet ge vraagd. Laten wij nu eens nagaan wat er allemaal te doen valt. De ka mer, waar u ontvangt, ziet er natuur lijk keurig uit, er staan bloemen en, als het winter is, hebt u er voor ge zorgd, dat de temperatuur behaag lijk is. Het meisje weet wie er komen en heeft haar zwarte middagjapon aan met wit schortje en misschien zelfs wit mutsje. De tegenwoordi ge dienstmeisjes schijnen in dit witte mutsje of ruche, hoe flatteus het ook staat, een symbool van haar dienst baarheid te zien en willen daarom vernederende voorwerp niet dragen. H- van der Waal komt in plaats van Sonneveld De heer H. van der Waal heeft zijn benoeming aangenomen tot lid van de gemeenteraad, zulks wegens bedan ken door de heer A. Sonneveld (Prot.). In de op 27 januari te houden raads vergadering, zullen de geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid worden onderzocht. In de jaarvergadering van de af deling Schiedam Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, is tot be stuurslid benoemd de heer J. Tim- mers en tot secretaris de heer G. J. Koten. Na afhandeling van de huis houdelijke zaken werd door de heer A. de Bruijn van de gemeentelijke plantsoenendienst gesproken over het verzorgen van kamerplanten. grote zaal, aan de bekende singel. Vaste bezoekers weten nu genoeg. Voor alle anderen nog even dit: er is een overvloed aan goede muziek jazz, dixieland, soul en r&b, en de bezoekers worden bij het draaien van de nummers, indien men dat althans wenst, direct betrokken. Bezoekers kunnen reeds vanaf 15.30 uur kaart jes bestellen. Maar zo hier en daar is nog wel een enkele er van te overtuigen, dat het aardig en keurig staat. Mocht uw Treesje of Jannetje bezwaar opperen tegen het dragen van zo'n mutsje of ruche, wijs er haar dan eens op, dat het dragen van een uniform niet vernederend is". Uit het hoofdstuk Bedienend Perso neel" plukken wij het volgende: „De enige juiste toon tegenover personeel is een beleefd-vriendelijke toon. Het is onmogelijk hiervan af te wijken en toch de juiste afstand te bewaren. Wie niet beleefd weet te blijven, wordt óf aanmatigend - óf gemeen zaam en gewoonlijk beide. (-) U zult in Nederland zelden een uitgebreide staf huispersoneel aantreffen. Wij zijn hier eenvoudiger dan in de mees te andere landen. Dit komt, doordat het niet de adel was. die bij de op komst van ons land de toon aangaf, maar de koopmansstand. Dit eigen aardige feit kunt u het best waarne men aan de personen, die door de grote portretschilders uit onze Gou den Eeuw zijn afgebeeld. Zij zijn Nieuwe maat schappij voor bulktransport Voor het buiktransport van vloei bare ladingen over de gehele wereld hebben de Ocean Steamship Co. Ltd en de Peninsular en Oriental Steam Navigation Co. vorige week een nieu we scheepvaartmaatschappij opge richt onder de naam van Panocean Shipping and Trading Ltd. Beide maatschappijen nemen voor de helft deel in het aandelenkapitaal. geen leden van de hoge adel, zoals in vele andere landen, geen liefjes van de koning, geen eindeloze reeks van vorstenkinderen, opgetuigd als volwassenen het zijn meest koop lieden in goede doen. Deftige staal meesters, die het Leidse laken keu ren, burger-regenten, schutters. Bij gevolg zijn de meeste Nederlandse huishoudens altijd met enige koop- mans-zuinigheid bestierd. Ons huis personeel blijft dus meestentijds be perkt tot: huishoudster, huisknecht, chauffeur, keukenmeisje, kinderjuf frouw, kamenier, binnenmeisje, werkster". De schrijfster geeft daarna een omschrijving van de taken van het personeel. Voor de huisknecht is dat: „Zijn taak lijkt het meest op die van het eerste meisje, maar hangt met het aantal bedienden en de grootte van het huis samen. Dikwijls heeft men een huisknecht, die tegelijker tijd chauffeur is. Open doen, bedienen aan tafel, schoenen en zilverpoetsen De scheepswerf Cammell Laird Co (Shipbuilders Engineers) Ltd., te Birkenhead zal opdracht krijgen voor de bouw van 4 sehepen van ca. 24.000 ton deadweight. De aflevering van de schepen begint in augustus 1971 en zal in april 1972 zijn vol tooid. Uit een totaal van meer dan 20 offertes van scheepswerven over de gehele wereld viel uiteindelijk de keus op Cammell Laird op grond van prijs en technische capaciteiten. zijn wel zijn hoofdwerkzaamheden. Hij wordt bij de voornaam of bij de achternaam genoemd, meestal ech ter bij de voornaam, niet „u"maar jij en jou. Kamenier. Haar werk is het de garderobe van mevrouw en eventue le dochters te verzorgen. Wassen, strijken en verstellen moet ze per fect kunnen. En dan moet ze kunnen kappen en manicuren. Gaat mevrouw op reis, dan zal zij ook de koffers pakken. (-) Binnenmeisje. Houdt de slaapkamers, badkamer, enz. schoon. Indien er geen werkster voor het ru we werk is, zal zij haar talenten ook aan de kelder en de buitenboel, ra men lappen e.d. moeten wijden. 's Middags om vier uur behoort dit soort werk klaar te zijn. Zij steekt zich dan in het zwart en gaat daar na strijken of kousen stoppen. Zilver poetsen is ook nog een onderdeel van haar taak, indien het personeel geen huisknecht omvat. Keukenmeisje. Zorgt voor het eten, houdt de keuken t» benedenkamers schoon, doet de kleine was in huis en verzorgt het personeel. Dit laatste is geen gering onderdeel van haar taak, vooral bij ons in Nederland, waar het de mensen al zo zwaar valt hun meer deren met toewijding te „dienen". Toch is het van het grootste belang voor een goede verstandhouding en voor een goede gang van zaken in uw huis, dat uw keukenmeisje zich met toewijding en nauwgezetheid kwijt van haar plichten jegens de an dere leden van het personeel. Binnenmeisje en keukenmeisje wor den bij haar voornaam aangesproken en voorts met jij en jou. Een enkele maal noemt men ze bij haar ach ternaam, bijvoorbeeld als ze op niet te jeugdige leeftijd bij u in dienst tre den. Ook komt het wel voor, dat zulk een „keukenprinses" als juffrouw met haar familienaam wil worden be stempeld. In de regel moet u aan zulk een wens niet voldoen, maar als zij inderdaad zo uitstekend kookt en haar plicht zo goed doet, dat u meer dan tevreden bent of ook wel, als ze wat na de oorlog nog wel eens voorkomt van betere kom-af' is, geeft haar dan gerust het volle pond en spreekt haar met „U" aan. Werkster. Komt voor het ruwe werk en wordt per uur, halve of he le dag aangenomen. Een werkster wordt bij de voornaam of met „juf frouw" aangesproken, al zijn er de laatste tijd werksters, die met me vrouw plus familienaam willen wor den aangesproken. (-) Kleding van het personeel. Bij het aannemen van een dienstbode moet ook haar kledingprobleem - ter sprake komen. Dit levert weieens strubbelingen op, omdat tegenwoor dig vele meisjes zich verzetten tegen het dragen van blauw katoenen ja ponnen met een wit schort. Natuur lijk kunnen zij niet toe worden ge dwongen, een dergelijke vernede rende uniform" aan te trekken. Maar jammer blijft het, dat zij niet willen inzien, dat toch zovelen in functie, pleegzusters, laboranten en anderen zich in passende kledij steken. Wanneer in alle vrede besloten is tot het dragen van blauwe katoentjes verschaft de huisvrouw deze zelf en geeft zij ze aan het meisje in bruik leen. Een zwart japonnetje voor 's avonds en zondags heeft het meis je meestal zelf wel. Een zachte wenk in de richting van niet al te opvallende schoenen dragen" kan vaak geen kwaad". Het is ondoenlijk alle goede wen ken die Olga van Veen-Wijers over de behandeling van het personeel in haar dikke boek geeft hier te herha len. Rest slechts te zeggen, dat het nauwelijks twintig jaar geleden uitge geven werd Een kleine bezetting van het personeel is kenmerkend voor de Nederlandse betere standen". We gaan nu een maal nog steeds gebukt onder de koop mansgeest. DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 JANUARI 196» In 1774 verzocht de Stedelijke Overheid van Rotterdam de Nederlands Hervormde Kerk in deze stad lager onderwijs te gaan verzorgen De Hervormde Kerk zag hier een taak en vervult deze nu reeds bijna 200 jaar. Thans heejt zij 20 scholen voor Kleuter-, Basis-, en Meer Algemeen Vormend Onderwijs, waaronder twee scholen voor schipperskinderen. De scholen heten Bijzondere Scholen omdat zij niet bestuurd worden door de Gemeente, maar een eigen Bestuur hebben. Het onderwijs op deze scholen, die ieder voor zich, in de wijk waarin zij gelegen zijn, een goede naam hebben, staal vanzelfsprekend onder toezicht van de Rijksinspectie. Op de nieuwe mogelijkheden, die de wet tot regeling van het voortgezet onderwijs (de Mammoetwet) biedt, wordt het leerplan van de lagere scholen (basisonderwijs) reeds afgestemd. Inschrijving van leerlingen kan nu geschieden, en wel bij de volgende scholem De scholen voor Mavo-onderwijs: Ds. A. R. Rutgersschool Mavo, Nobel- straat 88, direkteur de heer H. v. Bochove, tel. 288501 Willem de Zwijgerschool Mavo, Pompen- burg 4, direkteur de heer G. J. ter Borg, tel. 129266 Het vormen van een gemeenschap van deze beide scholen met scholen voor voorbereidend wetenschappelijk onderwijs en hoger algemeen voortgezet onderwijs, uitgaande van de Vereniging voor Christe lijk Voortgezet Onderwijs te Rotterdam en Omgeving, is in voorbereiding. Beide direkteuren kunnen hierover nadere inlichtingen verstrekken. De scholen voor Basisonderwijs: Juliana van Stolbergschool, Rodenrijse laan 74, hoofd de heer J. Renes, tel. 284448 Dr. J. Th. de Visserschool, le Pijnacker- straat 50, hoofd de heer J. W. Grisnigt, tel. 248921 Paul Krugerschool, Hoyledestraat 23. hoofd de heer B. Barendregt, tel. 289635 Arentschool, Sophiastraat 18, hoofd de heer J. Hein. tel. 139766 Admiraal de Ruyterschool, Koepelstraat 12, hoofd de heer H. v. Sinttruyen, tel. 120839 Willem de Zwijgerschool, Grote Markt 6, hoofd de heer G. Knoester. tel. 131720 Prins Mauritsschool, Schiedamse- singel 156, hoofd de heer A. Bakker, tel. 123325 Gaspard de Colignyschool, Nobelstraat 70, hoofd de heer A. Kloosterman, tel. 248406 Dr. H. Piersonschool, Sonmansstraat 87, hoofd de heer M. J. Cooler, tel. 286373 De scholen voor Kleuteronderwijs Juliana van Stolbergkleuterschool, Rodenrijselaan 74, hoofd mej. G. G. Kip, tel. 284448 Dr. J. Th. de Visserkleuterschool, Loof dakstraat 19, hoofd mej. J. Hartman Paul Krugerkleuterschool, Hoylede straat 25, hoofd mej. D. Lans, tel. 289635 Arentkleutcrschool, Sophiastraat 20, hoofd mej. H. Huizer, tel. 139766 Prinses Julianakleuterschool, Vondel- weg 22, hoofd mej. J. van IJperen, tel. 134360 Dr. H. Piersonkleuterschool, Schiedamse- singel 156, hoofd mej. J. Opschoor, tel. 133191 Kleuterschool „De Kindertuin", Bisschop straat 4, hoofd mej. W. G. van Dijk met dependance in bijgebouwen „Prinse- kerk", Schepenstraat 69, tel. 245279 De scholen voor Schipperskinderen A. Brakelschool (B.L.O.), Duyststraat 29, hoofd de heer C. G. Sprij, tel. 255840 voor continu-onderwijs Prins Mauritsschool (B.L.O.), Zwarte Paardenstraat 99, afd. hoofd delieer J. A. B. de Meyer, tel. 127674 voor lig- plaatsonderwijs Het bureau der scholen is gevestigd: Bredestraat 43, Rotterdam-1, telef. 11 61 46

De Havenloods | 1969 | | pagina 28