Is wat goed genoeg was voor mijn vader, ook goed genoeg voor mij Uitstekend spel in meespeelthriller 08 LINKS EN RECHTS IN DE KERKEN opruiming opruiming Raad vergadert opruiming maandagavond Nieuwe kraamtarieven na Getuigenisdienst in Lutherse kerk DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 JANUARI 1969 S'dam 7 iDe Lens OOG in/OOG contacten In onze tyd zijn er velen, die de historische kerken al hele maal hebben afgeschreven. Alle pogingen tot waarachtige vernieuwing ten spijt- En onder de mensen, die nog wat van de kerken verwachten, zyn er velen ernstig verontrust. Het moeilijke is echter, dat er juist in de kring der verontrusten zulke grote spanningen zijn. De verontrusten van „rechts" zijn hang. dat de kerken veel te modern worden, te veel meedoen met de geest van de tijd, zich veel te veel aanpassen aan de ogenblikkelijke behoeften van de mensen van nu. De verontrusten van „links" daaren tegen zijn bang, dat de kerken ondanks alle praten over ver nieuwing nog veel te traditioneel zijn. Ze dragen veel te veel ballast mee, waaraan de mens van onze dagen totaal geen be hoefte heeft. Daarin heeft hij vaak het gevoel, dat hij stenen in plaats van brood gepresenteerd krijgt. De kerk moet radi caal worden vernieuwd, gemoderniseerd. Vandaar de vraag: hoe modern moet de kerk zijn? Prof. Thielicke, een man die in Duitsland ook door zijn actuele geschriften en bewogen prediking de aandacht trekt, heeft over deze vragen een aardig boek geschreven: ,,Hoe modern mag de theologie zijn?" waaraan ikzelf voor de vragen, waarom het hier gaat, veel heb gehad. Thielicke erkent direct volmondig, dat de vraag alleen al, hoe modern de theologie of de kerk mag zijn, weinig in onze tijd schijnt te passen. Wie zou het in zijn hoofd halen om-te vragen: hoe modern mag een auto zijn of een computer of een laboratorium? Wie zo vraagt, zou voor lichtelijk getikt of voor een zonderling worden versleten. Moderniseren is in de techniek eenvoudigweg verbeteren, fouten en zwakheden uitbannen, zuiver der laten functioneren. En dan geeft het niets, dat de normen van gisteren vandaag al weer achterhaald zijn. Dat is juist de voor uitgang. wereld zichbaar wordpr». Ga naar „De Lens' Bekijk en praat over die op traanvoclit drijvende vliesdunn kapjes. Laat u vertellen hoe gemakkelijk ze zijn in het -(ragen en ga als „met-brildragend" rie wereld NTACTLENZ C J STUlJ Contactlensspecialist Sch.edamseweg 64 Telefoon 23 60 55 (b.g.g. 01884-802) En dan zijn erv nota bene chris tenen, die heus niet op hun ach terhoofd zijn gevallen, bij wie ai- leen al het woord „moderne theo logie" de koude rillingen over de rug lopen. Volgens hen is het modern» de schaapsvacht, waarin de roofgie rige wolven zich hullen, om de ge meente van Jezus te verslinden. Ter wijl anderen juist in dit moderne de laatste toevlucht zien voor hun bijna gestorven geloof: misschien kun je dan toch je geloof in Christus beleven als iets eigentijds, iets van nu, waar bij je je niet kunstmatig in oude, voorbije tijden behoeft te verplaat- De bekende Spaanse cultuur-filosoof Ortega y Gasset zegt ergens dat mo derniteit het bewustzijn is, dat je op de hoogte van de tijd bent en dat je vroegere stadia van de geschiedenis te boven bent. In Rusland drukken ze dit idee, echt modern te zijn, uit met het gezegde: „Het verleden is voor God". Daarmee wordt God op de rom melzolder gezet bij de dingen van vroeger. Old-time religion Zover willen de modernen in de ker ken zeker niet gaan. Maar de vraag is toch wel, wat je nog van het chris telijk geloof overhoudt, als je zo hele- Wie liever niet meer betaalt dan nodig is, moet nu eens naar deze uitverkoop-aanbie ding kamerbreed tapijt komen kijken. Prachtige partij kamerbreed nylon tapijt van een extra zwa re kwaliteit, met rubber wafel rug, zodat U geen ondertapijt nodig heeft (een aanzienlijke ng! In deze opruiming koopt U dit fantastische gezinstapijt, liefst 400 cm breed en keuze uit 4 fraaie interieurkleuren, per me ter voor nog géén acht tientjes. k nylon tapijt 400 cm breed Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze opruimingspartij ka merbreed nylon tapijt met rub ber wafelrug, 400 cm breed, in de kleuren rood, groen, goud en beig per meter. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur vin dl opruiming tSjinuiri tot 6 februtri tl. of schrift. but maal eigentijds wilt zijn. Jezus zelf leefde 2000 jaar geleden op aarde. De bijbel is een eeuwenoud boek. En de kerk is het pelgrimerend volk van God, dat op zijn tocht van honderden jaren door de tijd en door de ruimte heel veel waardevolle ervaringen heeft opgedaan. Is dat alleen nog maar le verkopen via een zaak, die zich specialiseert in in courante goederen? Zijn er dan geen eeuwige waarheden meer? Zelfs in de wiskunde heeft men immers stellin gen, die nooit veranderen. De stelling van Pythagoras over rechthoekige driehoeken is b.v. al 2000 jaar oud en geldt op de maan of op Venus net zo goed als op de aarde. En in de ruimte vaart heb je toch nog altijd te maken met de wetten van de zwaartekracht, die eeuwen geleden al door iemand als Newton werden geformuleerd. Waarom zouden wij dan niet met de negro-spiritual over de „old-time religion", de religie Van de oude tffd zingen: „Wat goed genoeg was voor mijn vader, dat is ook genoeg voor mij?" Toch zijn v*,e op deze manier hele maal niet klaar met de verontrusten van links. Het is nu eenmaal een merkwaardig feit, dat we in de ker ken er geen genoegen mee nemen, de historische teksten uit de bijbel voor te lezen of de apostolische geloofsbe lijdenis te declameren. Hoewel daarin alle christelijke waarheden in de meest klassieke vorm zijn samenge vat. vragen we toch ook nog aan deskundigen en „leken" op zondag en door dé week deze klassieke woorden telkens weer nieuw te zeggen, ze over te zetten in de taal en de situatie van die bepaalde groep mensen in de stad of in het dorp, of van die ene persoon op het ziekbed of bij zijn jubileum. Die oude, klassieke woorden moeten letterlijk worden over-gezet, de af standen moeten worden overbrugd, die de mensen van toen scheiden van de mensen van nu. Het is klaarblijke lijk de bedoeling van God, dat wij niet allemaal over één kam worden ge schoren, maar dat wij helemaal ern stig worden genomen in dat wat ons nu, iij onze eigen situatie beweegt, en dat daarin telkens een nieuw woord zal worden gesproken. Vragen van nu De grote klacht is nu juist, dat de kerken zich vaak te weinig met deze bedoeling van God schijnen te identi ficeren. Je hoort soms preken, die volkomen tijdloos schijnen te zijn, die 100 jaar geleden net zo hadden kunnen worden gehouden. Een collega vertelde mij, dat hij eens een preek in zijn gemeente heeft voorgelezen van Calvijn, dus van 400 jaar geleden, en niemand had gemerkt, dat het een „oude" was! In die gemeente was er klaarblijkelijk niemand, die aan een eigentijdse verkondiging behoefte had. En is dat niet verontrustend? Is dat niet tegen de bedoeling van God? Mogen en moeten we niet ten volle honoreren, dat mensen van nu de vragen van God en mens en wereld heel anders op zich voelen afkomen dan mensen van vroeger. Voor men sen als Luther en Calvijn en hun rooms-katholieke bestrijders ging het om de laatste dag van de wereld als de dag van het grote gerichtMet alle hartstocht van hun ziel waren ze be trokken bij de levensvraag, hoe een zondig mens in die grote dag voor God staande kan blijven en blijken behou den te zijn. Voor mensen van vandaag is het vaak veel meer de vraag, of God, als Hij bestaat, nog wel recht heeft, om het gericht te houden. Heeft Hij zich niet als rechter hopeloos gecompro mitteerd door al te veel met de boze machten te heulen? Men bekommert zich vaak niet meer om het eind van de tijden. Men vraagt zich veel meer af hoe we in Godsnaam over onze eigen tijd moeten oordelen. Men be seft, dat we tegenwoordig veel meer dan vroeger onze wereld en ons eigen leven moeten plannen, en dat we in deze planning zoveel kanten uitkun- nwn, dat we er akelig van worden. Heeft God, heeft de bijbel iets over deze planning te zeggen? En als men sen met deze vragen verhandelingen horen, waarin aan deze dingen totaal niet wordt gedacht, dan zegt men: „Dat gaat mij niet aan, daarin kom ik gewoon niet voor". Paulus zegt, dat hij in zijn verkon diging de Joden een Jood en de Grie ken een Griek geworden is. ..Want hoewel ik vrij sta tegenover allen, heb ik mij allen dienstbaar ge maakt, om er zoveel mogelijk te win nen; en ik ben de Joden geworden als een Jood, om Joden te winnen; hun die onder de wet van Mozes staan, als onder de wet (hoewel persoonlijk niet. onder de wet) om hen, die onder de wet staan, te winnen; hun, die zonder wet zijn, ben ik geworden als zonder u-ei hoewel niet zonder de wet van God, want ik sta onder de wet van Christus) om hen, die zonder wet zijn, le winnen. Alles doe ik ter wille van het evangelie, om er zelf ook deel aan te verkrijgen. (Eerste brief aan de Corinthiërs). Modern theoloog Thielicke concludeert hieruit: „Zo is Paulus programmatisch wat we In de goede zin van het woord een „mo dern theoloog" zouden kunnen noe men. Hij adresseert immers voortdu rend de boodschap anders, hij stelt zich telkens weer in op zijn partner, op zijn tijdgenoot. En wat Paulus toen deed, dat moeten ook wij vandaag doen: we moeten de marxisten een marxist, de existentialisten 'n existen tialist en misschien de oplichters een oplichter zijn (daarvoor zouden we Al» U terugkomt van het bood schappen doen en U bent koud of nat, dan is het fijn als er een paar warme pantoffels klaar Een paar luxe damespantoffels in prettig model, met doorlo pende warme wollenrand. Afgewerkt met goudborduur sel op het teenstukje en geheel zacht gevoerd. U koopt deze pantoffel nu voor de helft van de normale prijs, voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij luxe damespantoffelt met wollenrand, in een uitstekende pasvorm, in de kleuren bleu, marine, rood en rose, i maten 37 t/m 41, Elke vrijdagavond tot 9 uur open hen in elk geval moeten liefhebben om er dan in liefde achter te komen, waarom ze zo zijn. Alleen zo zullen we het speciaal op hen gerichte evan gelie voor hen vinden). Maar wat houdt dit eigenlijk in? Betekent het dat we ons helemaal moeten assimileren, om de mensen zoveel mogelijk naar de mond te pra ten? Dat zij verre! Paulus heeft de Grieken en de Joden juist tegenge sproken en hij heeft hun getoor^J, dat God heel anders is dan zij vermoed den. Maar hij heeft hen juist bij deze vermoedens opgezocht en heeft hen ontmoet op het vlak van hun eigen vragen. Dat is het beslissende. Paulus constateerde dat de Joden van zijn dagen oVeral en ook bij Jezus vooral wonderen zochten en de Grie ken vooral wijsheid en cultuur. Hij - heeft hun verlangens diep verstaan, maar hij heeft niet met hen mee gepraat, om hun het evangelie sma kelijk te maken naar hun eigen voor keur. Hij was wel de Joden ëen Jood, maar hij weigerde toch een wonder doener te zijn. Hij was wel de Grieken een Griek, maar hij weigerde tpch op te treden als een rondreizende wijs heidleraar. Hij heeft geprobeerd, de verlangens van zijn hoorders ten volle te honoreren door ze in de Geest van Jezus te vernieuwen en ze over te zet ten in de ruimte van het Godsrijk. En zo zullen wij, de christenen van nu hetzelfde ook met de verlangens van ons, moderne mensen mogen en moeten doen. Daarvoor hebben we verontrusten van links èn van rechts nodig als brood. De verontrusten van links moeten ons maar telkens lastig vallen met de vraag: zijn we wel echt met de moderne mens in en buiten de kerk in gesprek? Of praten we langs de harten en over de hoofden heen in een tijdloze ruimte, die, wijl tijdloos, niet de ruimte van God is?" En de verontrusten van rechts mo gen en moeten ons telkens aan boord komen met de vraag: zijn we tegen woordig als kerken zó bezig met de vragen van de Tnoderne mens, dat we alleen nog maar menselijke antwoor den geven? Of geven we echt het antwoord van God, van Jezus, dat alleen maar een antwoord vóór ons kan zijn, als het ook veelszins 'n ant woord tegen ons is? Durven we nog wel klare wijn te schenken? Of doen we zoveel water in de wijn, dat de moderne mens zelf intuïtief voelt, dat hij opgelicht wordt, zodat hij van onze aangelengde cocktails niets meer moet hebben? De wijn van het evan gelie is bloed-wijn, is medicijn. DR. K. J. KRAAN De kapster vermoordde,dinsdag avond in de Rotterdamse Schouw burg de pianiste. Met grote meer derheid van stemmen wees het publiek Geertruide Bosman, alias juffrouw Trudy (Cox Habbema) aan als moordenares van de pianis te Clara Czerny. En juffrouw Tru dy bekende /volledig. Die bekente nis vormde het eind van de thriller van Paul Pörtner, een meespeel thriller, door Toneelgroep Cen trum, samen met de rest van Ne derland op het repertoire geno men. Dat „samen met de rest van Nederland" is met zo vreemd; het publiek speelt ook een rol in het stuk en de inbreng van dat publiek is zelfs zeer belangrijk, kan het verloop van de th'riller wijzigen. Het gegeven lijkt tamelijk simpel. Een kapsalon (zowel voor dames als heren), een kapper, een kapster en vier klanten. Deze zes mensen heb ben iets gemeen, zij zijn, beroeps halve of emotioneel, geïnteresseerd in Clara Czerny, eens een beroemd pia niste, die boven de kapsalon woont en dat door haar dagelijkse piano spel goed laat horen ook. De kapper (Lou Steenbergen) heeft van Clara gehouden, de kapster schijnt op meer dan normale manier met haar bevriend te zijn, de klant voor tie dameskapsalon, mevr. Van Reeuwijk (Ann Hasekamp) een schijn bar hooghartige kakmadam, blijkt zelfs haai- nicht te zijn. Twee van de klanten voor de herenkapsalon, de hr. Vernuyen (Ton van Duinhoven) en de heer Drukker (Cor van den Brink) ontpoppen zich later als politieman nen en de laatste klant, Dolf Laurier, alias Adolphe Laurin, antiquair uit de Jonker Fransstraat (Jules Hamel) heeft met alle drie in het spel voor komende vrouwen bepaalde relaties aangeknoopt, eigenlijk alleen om er materieel beter van te worden. In de kapsalon vinden niet zoveel opwindende gebeurtenissen plaats, tot dat juffrouw Trudy gillend binnen komt: Clara Czerny is vermoord. Dan pas krijgt het publiek zijn rol toebedeeld. Onder leiding van inspec teur Vernuyen zal een reconstructie van de gebeurtenissen in de kapsalon plaats vinden, die eerst onbelangrijk leken, maar allengs essentieel wor- Aarzeling De gemeenteraad van Schiedam zal maandagavond 27 januari om acht uur vergaderen ter behandeling van een agenda, die 27 punten telt. De gelegenheid doet zich voor de panden Broersvest 75 en 77 aan te kopen, welke nodig zijn in verband met de sanering en reconstructie van de binnenstad. De overeengekomen koopprijs ach ten B. en W. billijk. Omdat het gebruik van elektri citeit bij de N.V. Suikerfabriek Arba aan de Rozenburgsestraat toeneemt, is het noodzakelijk een transforma torhuisje te bouwen, Bakker Vlug overleden Op 86-jarige leeftijd is overleden de heer M. J. Vlug. grondlegger van één der oudste en grootste bakkerij en te Schiedam. Het bedrijf wordt thans geleid door de zoon M. Vlug er. kleinzoons K. en G. M. Vlug. Wijlen de heer Vlug begon plm. 60 jaar geleden in een kleine bakke rij aan de Singel. De firma is thans uitgegroeid tot een aantal winkels en plm. 200 man personeel. De begrafe nis van de heer Vlug heeft in alle stilte plaatsgevonden. zaak, maar door de opmerkingen, het improvisatie-talent, het prompte rea-« geren op opmerkingen van het pu bliek voelde men zich emotioneel hoe-' genaamd niet betrokken bij de moord zelf. Speurders op zoek naar cfè 'waar heid, dat waren de mensen in dei zaal. ,v Of die waarheid wel de enige weten alleen de echte spelers op het toneel. Want bijna iedere avond ver moordt Centrum een pianiste en wie zal zeggen wie dan de schuld krijgt. Alleen nog dit: uitstekend spel op het; toneel, met eèn excellerende Ton Duinhoven. De reconstructie begint en het pu bliek moet onmiddellijk reageren als er fouten worden gemaakt. In het be gin wat aarzelend, later ging het veel beter, kwamen de reacties uit de zaal. Enkele toeschouwers werden zelfs uitgenodigd op het toneel te ko men om precies voor te doen hoe de situatie was geweest. Na de pauze (de spelers mochten het toneel niet verlaten, iedereen was verdacht) vond de stemming plaats. Jluffrouw Trudy kreeg de meeste stemmen en bekende. Moord is natuurlijk een 'ernstige krediet van f 19.000 wordt gevraagd. Een dergelijk huisje dient er ook te komen ten behoeve van de Instru mentenfabriek Boers aan het Broers- veld. De kósten daarvan belopen f 18.000. De bouwvereniging Eendracht wil overgaan tot verbetering van 48 woningen aan de Havendijk, Rijn straat en Lekstraat. De kosten wor den geraamd op ongeveer f 200.000,-. Ged. Staten hebben het' gemeen tebestuur bericht de beslissing op de gemeentebegroting 1969 en die van de bedrijven, te hebben verdaagd. de Hoeveel vrouwen klagen over te weinig ruimte iri keuken, hoeveel mannen kun nen geen extra kastje in hun werkplaats gebruiken en hoe veel kinderen hebben onvol doende bergruimte voor hun speelgoed en schoolboeken? Als U thuis ook met deze problemen te kampen hebt; dan verwachten wij U nu op onze Huishoudafdeling bene den. Daar verkopen wij een opruim mings partij splinternieuw» hangkastjes met 2 schuifdeu ren op kunststof geleiders er> een extra tussenplank. Een royale hangkast, binned en buiten met fraai afwasbare kunststof platen afgewerkt* een echt luxe bergruimte voor" nog géén twee tientjes. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze hangkastjes, geheel met herde kunststof platen af gewerkt, kompleet met tussen plank en ophanghaken, afmetingen 70 x 50 x 28 cm. In verband met de aanvragen voor opname op de kraamafdeling van het gemeente-ziekenhuis na 1 april, is het noodzakelijk thans reeds de nieuwe kraamtarieven vast te stellen voor op namen zonder medische indicatie. De tarieven worden dan: klas 1. all out, moeder f 70, baby f 20, klas 2 all out moeder f 55, baby f 20, klas 3 all in, moeder f 40, baby f 20 per verpleeg- dag. Tarieven voor gebruik van ver loskamer klas 1 f 50, klas 2 f 40, klas 3 f45. Elke vrijdagavond tot 9 uur open In het kerkblad van de Schiedam- se Evangelisch-Lutherse Gemegnte constateert ds. A. Steinhart, dat het heilzaam kan zijn af en toe de gewo ne. orde van de kerkdienst eens te doorbreken. Daartoe nodig de predi kant zijn gemeente uit zelf eens een woord van persoonlijk getuigenis te spreken tot stichting van de gerrjeen- te. Daarvan kunnen zowel ouderen als jongeren gebruik maken, waarbij in teamverband deze dienst, 1 welke zondag 26 jahuari zal worden gehou den, kan worden voorbereid. Tevens wordt meegedeeld, dat met de plaat selijke gemeenschap van de zevende dagadventisten is overeengekomen, dat zij iedere zaterdagochtend van 10-12 uur het kerkgebouw gebruiken, waardoor de exploitatiekosten voor de gemeente worden verlicht.

De Havenloods | 1969 | | pagina 7