Problemen rond sociale begeleiding topsporter Linder: Feijenoord recht op titel af Uit het Rotterdam van vroeger jaren opruiming Vraag naar arbeidskrachten sterk gestegen Puttershoek houdt adem in.... BE HAVENLOODS DONDERDAG. 23 JANUARI 1969 S'dam 9 Een groet uit Kralingseveer voor mevrouw Stobbe uit Middelburg die verder schrijft: „misschien zijn er nog lezers die iets meer weten over bijvoorbeeld het Zalmhuis en vooral de diverse aanlegsteigers van de verschillende rederijen". „Gaarne Wil ik de heer Dr. A. G. M. v. Vliet nog één en ander uitleg gen", schrijft de heer W. J. Tas. ,,OVer dat ongeluk kan ik .niets met zekerheid schrijven, er zijn er zoveel geweest. Wél kan ik zeggen dat de stoomtram naar Schiedam er nog in 1902-1905 was met begin punt Van Oldenbarneveltstraat over het ziekenhuis en dat de paarden tram toen ook reed. Dat was de R.O.M. die in 1907 opgeheven werd in datzelfde jaar werden ook de Schutterij en de Kermis afgeschaft. De elektrische tram (R.E.T.M.) ging september 1905 van start. Eerst lijn 1, toen 2 en 4, weer la ter 3 en een heel stuk daarna lijn 7 en 8. Lijn 7 wit-rood en lijn 8 rood-groen naar Schiedam Broers- vest. Vandaar kon men dan met de paar- detram langs de Lange Nieuw- straat (plantage) naar het Hoofd in de Gorzen, er is daar nog een café, dat vroeger „De Verwisseling" heette, daar werd de paardetram verwisseld. Het beginpunt van lijn 7 en 8 was bij het Plan C. Aan de zijkanten van de wagens was met een wit bord de route aangegeven. Na de R.O.M. kwam er, zoals men 't toen zei: „een automobiel-omni bus", deze reed van de Lusthof straat naar de Kettingbrug Delfs- haven. Deze bus, waar men ook bovenop kon zitten was van de Maatschappij Algemeen Vervoer. Er was nogal eens pech en als er dan iemand vroeg wanneer men eindelijk dacht weer verder te gaan dan zei de conducteur: „Het staat er toch op! Morgen Avond Verder. Toen later de garage door een brand verwoest was heette het: „Maatschappij Al les Verbrand." Restauratie orgel museum duurder De gemeenteraad is in november 1965 een bedrag van f 37.948 toege staan voor restauratie van het orgel in de aula van het Stedelijk Museum Schiedam. De kosten blijken nu te be dragen f 55.336,43; een overschrijding van het krediet dus met f 17.388,43. Deze overschrijding is een gevolg van stijgende lonen en materiaalprijzen. Voorts zijn nog een aantal gebreken aan het licht gekomen, die niet in het Rijk en Provincie zal om verhoging van oje reeds verleende subsidie wor den verzocht, als gevolg waarvan uit eindelijk de totale kosten voor de ge meente f 27.670 zullen bedragen. KARAKTER ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK VERANDERT In de organisatie van de afdeling Schiedam Sint Franciscus Liefdewerk is een wijziging aangebracht. De or ganisatie zal als stichting voor sociaal culturele arbeid dienst g&an doen Als gevolg hiervan zal het clubhuis Sint-Willebrordus in Schiedam-Zuid herdoopt worden in centrum „Duk dalf". De oude uitgangspunten van ge noemd Liefdewerk passen niet meer in deze tijd zo meent, men, het be treft niet meer in de eerste plaats het verzorgen van armen, doch is thans een meer dienstverlenende in stelling. Tentoonstelling van Ver. voor Speleologie In verband met het eenjarig be staan, heeft de afdeling Schiedam van de Ned. Ver. voor Speleologie in de Amstelbron een expositie gehou den van voorwerpen uit de natuur, zo als steken afkomstig van bergen en uit spelonken, mineralen, kristallen, touwladders voor bergbeklimmen enz. De voorzitter van de afdeling, de heer E. dé Brabander sprak een welkomst woord, waarna de heer Jos Peters, lid van de Belgische vereniging voor speleologie te Deurne. een uiteenzet ting gaf over het werk van de vere niging. Hij vertelde daarbij over de gevaarvolle tochten die gemaakt zijn en vertoonde ook een film. De Schie- damse vereniging telt thans 14 leden en zal dezer dagen de grotten nabij Dinant gaan bezichtigen. Utile Du! ei speelde Simon en Laura" In het raam van de toneelwedstrijd door S.G. heeft de Schiedamse toneel vereniging Utile Dulci een opvoering gegeven van het blijspel „Simon en Laura" van Alan Melville. Het, is een spel van schijn en werkelijkheid, spe lend in de zitkamer van de familie Fosters in Londen. Het geheel werd op prettige Wijze gebracht, .waarbij met name het spel van vrouw Bets Schmidt Crans-Mak, Paul Dek king en Tonny Schepp-Stolk, die de hoofdrollen vervulden, opviel. Op 30 januari voert Brederode het toneel spel „De eerste mevrouw Fraser" op. De 5-jarige Petrus L. Ruigrok van de Parkweg, stak plotseling de straat over en werd zodoende aan gereden door de 16-jarige scholiere t>. L. j., die op haar bromfiets pas seerde. Het knaapje kreeg een her senschudding en werd door de GGD naar de Dr. Noletstichting vervoerd. Up de Broersvest stak de b6-jarige A. Bakker uit Rotterdam buiten de oversteekplaats de straat over en werd aangereden door een auto. De man brak een arm en kreeg een licn- tfc hersenschudding. Hij werd door de GGD naar het ziekenhuis vervoerd en na behandeling, naar zijn woning te Rotterdam. De brandweer werd te hulp ge roepen in de woning van de 5*-jarige weduwe K. in de Dieselstraat, waar, doordat vlammen uit de kachel sloe gen, het vloerkleed in brand raakte. De brandweer kon het vuur snel blus sen; voor de woning werd een stook- verbod opgelegd. De 19-jarige inpakster P. K. ver leende met haar bromfiets op het kruispunt aan de Julianalaan geen voorrang aan een auto. waardoor zij werd aangereden en met haar brom fiets viel. Het meisje liep een hersen schudding op en werd door de GGD naar het ziekenhuis vervoerd. Aan boord van de „Santos Vega" werd in de niet afgesloten cabine van de kapitein de sleutel van de kluis uit diens uniform gehaald en daar mee de kluis geopend. Gestolen werd een bedrag van 3000, voorts 814 dol larbiljetten, een travellercheque van 50 dollar, benevens Argentijns, Bra ziliaans en Chileens geld. De problemen rond de sociale begeleiding van een topsporter blijken nog steeds moeilijk oplos baar te zijn. Aan de garantstelling van een topsporter bij een blijven de mindervaliditeit, zijnde zo maar een onderdeel van deze sociale be geleiding, kan men een hele discus siemiddag/avond wijden, een char mante oplossing is tot nu toe (nog) niet gevonden. Vraag: wie staat er bijvoorbeéld garant voör. tppvoetballer A, die tij dens zijn voetballoopbaan tweemaal een been breekt en daardoor later niet meer in staat blijkt te zijn om zijn normale dagelijkse werkzaamhe den te verrichten? Om een antwoord op de vraag te krijgen hebben we niet ver behoeven te zoeken naar zo'n tragisch voorbeeld. Om in Rot terdam te blijven: de oud-Feijenoor- der Hans van der Hoek is zo'n' ex- topsporter, die, zoals hij zelf zegt, „versleten yit de strijd is gekomen". Zeven jaar geleden kon men hem voor het laatst als semiprof actief zien bij 'het Haagse ADO. De oor zaak van zijn gedwongen stop op 28- jarige leeftijd: een verregaande slij tage aan de heupgewrichten en rug klachten als gevolg van de beide beenbreuken, die hij eens in zijn rij ke voetballoopbaan opliep tijdens wedstrijden van Feijenoord en 't Ne derlands B-elftal. Bovendien zijn alle narigheden te wijten aan het feit, dat hij te snel na de beide beenbreuken wilde terugkomen. Hans van der-Hoek zegt: „Toen ik van de behandelende arts hoorde, dat ik als burger volledig genezen verklaard was, wilde ik ook weer gaan trainen en voetballen. Dat is, dacht ik, een gezonde drang van een jonge kerel. Achteraf bekeken ech ter had ik me al die tegenslagen be ter kunnen besparen. Niet alleen om dat ik in arrenmoede op een gegeven moment mijn vereniging Feijenoord, waarin ik tenslotte vanaf mijn junior- tijd had gespeeld, moest ruilen voor die van Sportclub' Enschede en later ADO, maar vooral ook omdat ik nu vrijwel ongeschikt ben om mijn nor male dagelijkse werkzaamheden in mijn winkel uit te voeren. Nu na zoveel jaren is pas geble ken dat ik qua constructie van de bot ten in feite altijd ongeschikt ben ge weest voor topsport. Nu wil ik hier mee per se geen onrust zaaien on der de jonge, minder valide profvoet ballers, maar hét kan misschien voor velen toch een waarschuwing zijn. Want wie staat er voor hen garant indien ze dadelijk hun loopbaan met. een blijvende handicap moeten be ëindigen? Ik had zeven jaar geleden tenmin ste nog het geluk een gesettelde sportzaak aan de Statenweg te heb ben. En bovendien had ik een trai nersdiploma op zak, waardoor ik me financieel goed kon redden. Inmiddels ben ik op doktersadvies ook met trai nen gestopt en ben nu technisch lei der van de eersteklasser Papen- drecht". Is Hans van der Hoek in staat zijn sportzaak alleen te drijven? Hij: „Nee. Ik ben vijfendertig jahr, maar kan onmogelijk meer zware ar beid verrichten. Als ik dozen moet sjouwen, dan weet ik van tevoren dat ik het later op de dag moet bezuren. En achter de toonbank staan kan ik ook niet meer. Maar het is logisch, dat vele klanten alleen door mij ge holpen willen worden. En dan doe ik het, maar het is voor mijn gezond heid niet goed. Subjectivisme Een ander interessant punt van de problematiek van de sociale begelei ding van een topsporter is het naast elkaar bestaan van de sportieve- en maatschappelijke carrière. Onlangs is hierover langdurig van gedachten gewisseld tijdens "een door de Dr. Wiardi Beekman Stichting georgani seerde discussie-middag met als the ma „topsport als modern maatschap pelijk verschijnsel". De tragische voorbeelden „Van der Hoek" zijn gelukkig schaars, veel talrijker zijn de voorbeelden van proefvoetballers, die verzuimen hun vrije tijd functio neel te maken door studie en liever vervallen in een wat geestelijk ver armd leventje. Roel Wiersma, die zelf door een enorme portie wilskracht en met het door beide benen (en met een gedeel telijke baan) verdiende geld als duur zame investering een technische stu die einddiploma HTS koos, staat als voorzitter van de Vereniging Voor Contract Spelers op de bres voor de ze jonge contractspelers. Tijdens de discussiemiddag in het Rotterdamse Groothandelsgebouw betreurde Wiersma het bijvoorbeeld, dat vele jongeren door „subjectivisme" te vroeg moeten kiezen tussen topsport en hun maatschappelijke positie. Hij zei: „Je hoort een subjectief oordeel van de ouders, die begrij pelijk huiverig staan tegenover het afbreken of verwaarlozen van een schoolopleiding,omdat zoonlief zo no dig moet topsporten. Diezelfde sub jectieve houding heeft de knaap zelf. Hij vindt het machtig om bekend te zijn in de sport en heeft daarom zijn keuze al gemaakt. En tenslotte is de trainer- of coach ook een subjectivist. Hij zal alle middelen te baat nemen om van de jongen een „topsporter" te maken. Hij zal zeggen: je kunt la ter profiteren van je naam, je kunt het met topsport verdiende geld be leggen. Maar ik blijf volhouden, dat. een jonge knaap zo vroeg niet behoeft te kiezen. Bij een goede aanpak van de drie hierboven genoemde partijen (zoon, trainer en ouder) moet het heel goed mogelijk zijn om naast de sport te blijven of gaan studeren". Op 1 januari bedroeg het aantal werkloze arbeidskrachten In Vlaar- dingen 105, (tegen 146 op de eerste dag van het vorige jaar), terwijl het aantal openstaande aanvragen voor mannelijke arbeidskrachten op r«be datum 629 (350) bedroeg. Voor de vrouwelijke arbeidskrach ten was het aantal werklozen 18 (19); het aantal openstaande aanvragen bedroeg 223 (203). In de gehele provincie Zuid-Holland was de geregistreerde Arbeidsreser ve op 1 januari van dit jaar 10382 (13214) voor de mannen en 1773 (1719) voor de vrouwen. Het aantal open staande aanvragen om arbeids krachten bedroeg op 'die datum 17816 (12368) voor de mannen en 5205 (5163) voor de vrouwen. VOLGENDE WEEK EERSTE PAAL VOOR SPORTHAL Op het moment, dat we dit schrij ven is de definitieve datum van het slaan van de eerste paal voor de eer ste Vlaardingse sporthal nog niet be kend. Het overleg tussen het gemeen tebestuur, de bouwmaatschappij, en di heiwerkuitvoerders is echter volop aan de gang. Vast staat in ieder ge val, dat de eerste paal volgende week de grond in zal gaan. Aanvankelijk was donderdag 30 januari de bedoe ling. maar in het laatste overleg wordt aan een datum gedacht, eer der in dezelfde week. Deze week wa ren op het terrein aan de Floris de Vijfdelaan-hoek Dirk de Derdelaan de voorbereidende werkzaamheden reeds begonnen. Gevonden en verloren Te bevragen aan het hooJdbureau van po litie te Schiedam, dagelijks van 9.00—17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Tas Inh. badhanddoek e.a.; damestas met inh.; benzinedop van bromfiets; doos inh. cakes; enveloppe Inh. stempel; 2 bedsteu- nen; 2 autosleutels; ring met 14 sleutels; ring met 2 sleutels: overaU Post Kethel; sjaal; kettinkje. Te bevragen bij de vinders: Broche, Le Pair, Van Oldenbarneveltstr. 38; zegelring, H. Dourloo, Boerhaavelaan 32b: sjhal, Landsbergen, P.K.O.-laan 114b; badhanddoek en zwembroek, mevr. Ale- bregtse, Huijsmanstraat 18; 4-Kleuren ball point. W. v. d. Bout, van Oldenbarneveltstr. 38; wandelwagentje, Koning, Boerhaavelaan 84b (tel. 260015); 1 paar kunstlederen da- meshandsehoenen, v. westrenen. Nieuwe Maasstraat 28; gewatteerde handschoen (L) Elsnout, Lekstraat 18a; suède herenhand - - J. Graaf, Goudenregenlaan - Inh., Willem- portefeuille met inh., v. d. Knaap, Geervlietsestraat 3; por tefeuille met inh., G. Hulscher. J. Vermeer- Dierentehuis, Sint Anna Zusterstraat; reu; zwart nondjé, teef'. Zwarte bastaard hond, reu, Zagwijn,'Vol tastraat 18b; bruin langharig hondje teef, v. d Lauw Newtonstraat 35a; zwart hond- Je, reu, J Brouwer. Plein 1953 181 Pen- drecht (tel. 171917); parkiet, luijsmans Ber kenlaan 7: zwarte poedel eu. mevr. baat- sen. Burg. van Haarenlaan 848 (tel. 20853(1). ZWEMWEDSTRIJDEN IN SP0RTF0NDSENBAD In het Sportfondsenbad in de Van Maanenstraat worden op zaterdag 1 februari zwemwedstrijden gehouden voor jongens en meisjes van 12-13 jaar. De wedstrijden beginnen om 7 uur precies. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van da opruiming 16 januari tot 6 februari Géén tal. of schrift best. Vrijdag en zaterdag verkopen wij voor alle prijs- en kwali teitsbewuste moeders deze prachtige wandelwagen, de mooiste en modernste wagen die U zich kunt dromen, in donkerblauw en dieprood, ni Een mild gestemde trainer Kurt Linder analyseerde zondag na de nederlaag van zijn club PSV tegen Feijenoord„De Rotterdammers hebben een uitstekend elftal, dat zonder enige twijfel dit jaar kam pioen- van Nederland wordt. Het is een sterke formatie die al zijn krachten gebruikt om de titel te bemachtigen. Wellicht daarom maakte het spel van Feijenoord tegen ons een wat verkrampte in druk. De jongens spelen onder grote druk omdat ze beseffen dat er gewoonweg niet meer verloren mag worden." Ondanks de nederlaag (20) die Linder (de bekende ex-trainer van Xerxes - DHC) tegen de rood-wjtten opliep, was hij zeker niet ontevreden. „Men verwacht van mij niet dat ik' een elftal als PSV, dat vorig jaar aan degradatie ontsnapte, direct al zal reformeren tot een kampioens- ploeg. Belangrijk is dat er in Eindho ven weer een prettige sfeer is ont staan, die mogelijk de basis kan vor men voor betere resultaten volgend jaar." Een van de mensen die zondag een belangrijk steentje bijdroeg tot de ne derlaag van PSV, Wim van Hane- gem, is door Linder destijds zelf op geleid bij Xerxes-DHC. „In Delft was hij overigens een grotere uitblinker dan momenteel in Feijenoord. Bij ons maakte hij veel doelpunten en daaraan ontbreekt het momenteel. Maar wat wil je? In Xerxes was ons spel op de schotvaardigheid van Van, Hanegem geconcentreerd en in Feij enoord is hij een van de vele schut ters. Overigens heeft de ex-Utrechter zich uitstekend ontwikkeld' en ik ben ervan overtuigd dat hij ook in Rot terdam straks een rol vgn grote be tekenis gaat spelen." Over de wedstrijd van zondag: „In de tweede helft hebben we uitstekend partij gegeven. Net toen wij aan een doelpunt toe waren scoorde KihÖvall de beslissende treffer. Dat is even moeilijk, maar we zijn er alweer overheen." Celaden stemming In het café van Pleun Verkerk in Puttershoek heerst dezer dagen een geladen stemming, nu Heja Keessie het. na het behalen van zijn Neder landse titel, in het Zuidduitse Inzeil gaat opnemen tegen grote internatio nale sterren. Aller ogen zijn zaterdag en zondag gericht op Inzeil, waar Kees op het scherp van de snede zal duelleren. In café Verkerk weet men dat en de har de krachtmeting van zaterdag en zondag, evenals die van de 'wereld kampioenschappen straks in Deven ter. vormen de enige bron vaji inspi-. ratie voor de langdurige en verbeten gesprekken aan de stamtafel. Puttershoek leeft weer hartstochte lijk mee met de verrichtingen van hun „kleine man" die zich overigens al in geen drie maanden meer In het café heeft vertoond. Met auto's zullen zich dezer dagen ongeveer honderd leden van de supportersclub naar In zeil reppen, om Kees daar hoogst persoonlijk aan te moedigen. Een grieperige vader Pleun, die veelal met stentorstem de discussie ten gunste van zijn zoon probeert te leiden: „Ik weet nog niet of ik naar Duitsland ga, maar in Deventer ben ik in ieder geval van de partij. Voor mij is het nog helemaal niet zeker of Kees het dit weekeinde wel redt. Er zijn zeker vijf kandidaten, van wie Kees misschien de beste papieren heeft." j Wat er overigens in de komende dagen ook mag gebeuren, men zal Kees Verkerk nooit kunnen verwijten dat hij zich niet goed op de komende toernooien heeft geprepareerd. De zomer is volledig beheerst door de training, met daarnaast rustgevende lezingen en filmvoorstellingen voor plattelandsvrouwen, jeugdvereni gingen en bejaardenclubs, waarmee hij zich bijzonder populair heeft ge maakt. Al deze voorstellingen zijn de ze zomer opgeluisterd door muziek van Kees zelf op zijn pijploze orgel of door het huisorkest waarin hij ac cordeon en trompet speelde. Wacht geen dag langer met het kopen van een wandelwagen, als straks het voorjaar komt, kunt U er weer op uit met de kleine, om te genieten van zon en onmisbare buitenlucht. Hoge wandelwagen met een moderne, funktionele vorm geving. Uitgevoerd met zware ver chroomd onderstel, riemvering (de beste vering die' er is), hoge wielen die met een hand omdraai af te nemen zijn, ge heel opvouwbaar onderstel, af neembaar en omkeerbaar zitje met verstelbare rugfeunjng en voetenplankje, remmefi op 2 wielenkortom een klasse wagen! U koopt deze wandelwagen, iri opgevouwen toestand ge makkelijk op te bergen, nu (het is bijna onmogelijk) voor iets meer dan vijf tientjes!

De Havenloods | 1969 | | pagina 9