2? "24? Aantal auto's over 6 jaar verdubbeld „Theorieles moet uitgaan boven het blauwe boekje'' fc' Rijschoolhouder A. van Driel Dromen of nachtmerries op Binnenhuis '69 rr*c opruiming opruiming DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 JANUARI 1969 S'dam Agenda Stadsgehoorzaal 30 Jan. Musis Sacrum: 20. uur. S. G. toi neelwedstrijd, „De eerste mevrouw Fr ser"; toneelgroep Brederode. CtlSc Bel.: 20. uur, Rep. Wilton Feynenoord koe Chr. Soc. Bel.: 20. uur. Oefening B. B. CT Soc. Bel.: 20. uur. Retorica: Spreken in h openbaar to. Chr. Soc. Bel.: 20. Jeugd. Sursuin Corda: 2 1 febr. Arcade: 4. uur, Sc' feriinge W< febr. Musts Instuif. Tivoli: De leerlingen van de Rotterdam se rijschoolhouder A. van Driel moeten de verkeersregels en -bor den geheel op eigen houtje leren uit de cathechismus van het C.B.R., het blaöwe boekje met de eisen voor rijvaardigheid. Albert van Driel, adviseur van het C.A.B.A.N., het Coördinatie Adviesbureau Autorijscholen Nederland, geeft zijn leerlingen op de theorielessen namelijk geen toelichting op dit boekje in welke vorm dan ook. „Als een van mijn leerlingen door rood licht rijdt, voel ik geen enkele wroeging. Dat is dan zijn eigen schuld, want een kind weet, dat je voor rood licht moet stoppen. Dat hoef ik dus op de theorielessen niet nog eens te gaan vertellen, even min wat een zwarte koe op een rond wit bord met rode rand wil zeggen, want dat staat allemaal in dat blauwe boekje en dat moeten ze gewoon leren. Wat ik mijn leerlingen op de theo rielessen wèl probeer bij te brengen is, tipe ze moeten reageren als ze met hun wagen in een sl^p raken, wat ze moeten doen als ze bij hoge snelheid plotseling moeten remmen en niet al leen hoe ze een stuur moeten vast houden en hoe ze moeten zitten, maar ook waarom ze het zó en niet anders moeten doen. De meeste examinato ren zitten bij regenachtig weer met de angst in het lijf examen af te ne men. Ze wéten namelijk precies wat er gebeurt als de examinandus plot seling moet stoppen; dan wordt er een grote voet op de rem gezet en dan is de kans groot, dat de wagen in een 'fraaie slip raakt, want pompend remmen hebben de meeste leerlingen nooit geleerd. V^n alle ongelukken op de autowe gen (is 90 procent terug te voeren op slippen. Als je aan tien automobilis ten vraagt hoe een slip ontstaat zul len hegen antwoorden: door gladheid. Maaï gladheid is slechts een van de oorzaken. Trouwens, er gebeuren 's winters minder ongelukken door «lippen dan 's Slippen WurliTzer en GAWINA ELECTRONISCHE ORGELS Reeds voor 20«" P-maand met ons exclusieve SPAAR -terwijl U speelt - SYSTEEM Jekschoo» bete- ^voorUno9^rdeeu! Bij Van Urk de grootst» lc«ut: meer dan 150 instrumenten van alle vooraanstaande merken. Prijzen vanaf 995.- tot 28,000.- Ook in HUUR met recht van koop Dagelijks geopend van 8.30 tot 18.00 uur,Vrijdagavond tot 9uur. Westersingel 42-44, Rotterdam Tel. t/m 31 jan.'69 (010) 13 50 25 Tel. vanat 1 febr.'69 (010) 13 64 00 ten" en daartoe onbeschoft en onop houdelijk met hun grote zoeklichten zitten te seinen. Ook vestigt hij de aandacht op de regel: aanpassen aan de snelheid van het overige verkeer. Dus niet proberen 50 te rijden als iedereen 30 kilometer pér uur rijdt. En geen 50 rijden op een weg waar men 70 mag en waar iedereen ook 70 rijdt want dan hou je nodeloos het verkeer op. „Overigens zou ik graag een mini mumsnelheid van 70 kilometer vtaf>. de autoweg ingesteld zien", aldus de heer Van Driel. „In een maximum snelheid zie ik geen heil als men maar in het algemeen de gevaren on derkent die hoge snelheden met zich mee brengen. Albert van Driel, die vindt <fat het theoretisch examen veel meer moet worden afgesteld op de praktijk van het rijden, heeft al zijn ideeën te boek gesteld met het doel dit te zijner tijd uit te geven, omdat hij van mening is dat veel ongeluk ken ontstaan door onwetendheid. Bin nenkort zullen wij wekelijks een deel van zijn manuscript publiceren. Eigenlijk zou iedere automobilist een .anti-slipcursus moeten volgen, maar dat is pr&ktisch onmogelijk, want doordat er maar een paar anti slipscholen in ons land zijn, zouden sommige mensen bij zo'n toeloop eerst over 150 jaar aan de beurt zijn. Nochtans kan iedereen ook zonder zo'n cursus leren zijn wagen uit een slip te halen. Het enige voordeel van een cursus is, dat men het aan den lijve' ondervonden heeft, maar daar staat tegenover, dat je deze ééndags- cursus niet dagelijks gaat herhalen, m.a.w. je kunt dus nooit routine op doen, Üat in aanmerking genomen, zeg ik, kun je ook leren je wagen uit een slip te halen, door alleen maar te lé zen hoe je het moet doen. Als je die betreffende regels goed in je gedach ten prent en je handelt daarnaar op het kritieke moment, kan er weinig fout gaan. Uiterst belangrijk is een goede zit en een goede greep op het Bijeen- Arcade: 20. uur, Zang- ereniging Excelsior rep. Sursum Corda: 20. ur, Ledenvergadering N C.G.Q.V D.-vergaaering. 19.30 uur. Wijkver. Nleuwland: klaverjas sen. Opst. kerk: 20. uur. Geeprekskring Nleuwland: Herv. Ggr. R.K. 4 febr. Musis Sacrum: 20. uur. Bijeen komst Jehova's getuigen. Arcade: 20 u1.. St. Eloy adviesbureau. Arcade: 20. uur. zangrep. Orpneus. Arcade: 2U. uur.E.H.BO. cursus. Arcade: 20. uur. Natuurgenot in huis- Chr. Soc. Bel.: 20. uur. Oratio Spra ken voor gevorderden. Chr. Soc. Bel 20. uur, vergadering Chr. Bestuur* ltond. Chr. Soc. Bel.: 20. uur. Oefening B. B. Toon kunstkoor iep. Irene: 20. uur. Dienst Soc. Zaken; lezing. Tentoonstellingen: Galerie de Graaff tot februari i960: lletta Melis, schilderijen en aquarellen: Galerie Punt 4: tentoonstelling ..Zes uit Zwolle" n.l. Willem Hofman. Tom te Velde, Agnas Timmerman. Arie Stronks, Verpoorten. Kinetische ijzerpiastie- ken en etsen: Soul expression van Riter Zwaansdijk. schilderijen en etsen. stuur, dat wil zeggen de handen lig gen op het stuur zoals de wijzers op de klok als ze tien voor twee aan wijzen. Je voelt dan direct wanneer je gaat slippen. Het enige wat je moet. doen is vervolgens het gas loslaten, de koppeling intrappen en sturen. In géén geval remmen, want dan ga je subiet over de kop. De rem is niet al leen een nuttig maar ook een uiter mate gevaarlijk instrument: Datzelf de geldt ook voor het geval dat je een klapband krijgt; stuur stevig vast houden en NIET remmen. De koppeling intrappen doe je uiter aard niét als je in een bocht gaat slippen. Dan laat je het gas los en probeert door voorzichtig remmen de wagen weer onder controle te krij gen. Overigens moet ik er wel even bij zeggen, dat als je in een bocht slipt, je ai een foul had gemaakt. Je had namelijk vóór die bocht moeten atremmen en terugschakelen". De heer Van Driel brengt zijn leer lingen niet alleen deze praktische za ken bij, hij leert hun ook ethiek in -het verkeer. Dat betekent: voortdu rend rekening houden met de andere weggebruikers. „Je mag in de stad 50 kilometer jijden, maar het zou on verantwoordelijk zijn om in een straat aan weerszijden auto's gepar- CHAOS DREIGT IN 1975 Burgemeester Thomassen van Rotterdam heeft, naar aanleiding van zijn uitspraak, dat het leven van de automobilist zo moeilijk mogelijk moet worden gemaakt, dc wind van voren gekregen van de heer J. L. Lang, voorzitter van de afdeling personenauto's van de Rai. De heer Lang meent, dat burgemeester Thomassen niet thuishoort in deze helft van de 20ste eeuw, misschien zelfs hele maal niet eens in deze eeuw. Hij zei dit op een drukbezochte persconferentie naar aanleiding van de 58ste tentoonstelling van personenauto's, die van 13 tot en met 23 februari wordt gehouden in het Amsterdamse Rai-gebouw. Zjjn woorden werden beloond met een luid applaus. Als je vanijit een zijstraat een druk ke weg nadèrt die geen, voorrangs- weg is, kun je zonder meer die weg opstuiven „omdat je toch van rechts komt" en je staat dan volkomen in je recht als er iemand van links te- gen je opknalt. Maar nog beter is het even gas te minderen en die krui sing voorzichtig te naderen". Oorlogsvliegers Een andere categorie automobilis ten waar de heer Van Driel tegen waarschuwt is de garde der oorlogs vliegers; de lieden die „d'r door mot- ZWAAR VERWOND DOOR HEET C.V.-WATER Een bewoner van het derde flatge bouw aan het Bachplein, beging de onvoorzichtigheid een plug van de centrale verwarming in zijn kamer los te schroeven. Hij begreep kenne lijk niet welke enorme gevaren hij daardoor ontketende, want toen de plug reeds na enkele slagen los schoot, spoot èen dikke straal kokend water met een temperatuur van meer dan tachtig graden omhoog, waar door de jongeman werd getroffen. Door een ambulance werd hij in zorgwekkende toestand naar de Dr. Noletstichting vervoerd. Diepe brand wonden had het slachtoffer vooral aan handen, armen en benen, waai*- door hij naar alle waarschijnlijkheid enkele vingers zal moeten missen. De heer Lang had veel kritiek op de overheid met betrekking tot haar beleid ten aanzien van de auto's en de automobilisten. Aan de andere kant moest hij toch ook wel verkla ren, dat de gang van zaken in één woord rooskleurig is. De afgelopen jaren hebben bewezen, dat de auto een fel begeerd goed is, waarvoor de mensen bereid zijn offers te brengen. Ook al zijn de belastingen nog elk jaar hoger geworden, zij blijven ko pen en blijven rijden. In 19W zijn in totaal ruim 334.000 personenauto's verkocht, meer dan ooit jievoren. Het aantal personenauto's in ons land be draagt nu al meer dan 2.1 miljoen. Dat betekent, dat er sedert de vorige tentoonstelling een half miljoen Vertegenwoordigt Uw platen- kollektie zo langzamerhand al een aardig kapitaaltje? Houdt die kollektie dan in top- konditie en bescherm Uw meest kostbare platen, de l.p.'s, tegen stoten, omvallen, stof en vuil. Het kost U maar een paar gulden! Fraaie lederprint platenkoffer, geheel versterkt, met ruimte voor minstens 20 l.p.'s. Een handige platenkoffer met koperkleurige knipsluiting en kunststof handvat, nu als spe ciale opruimings aanbieding voor nog géén drie gulden. Afscheid Overheidspersoneel In een speciale vergadering van de afdeling Schiedam van de-, Ned. Bond van Chr. Overheidspersoneel, heeft mr. J. Knape afscheid genomen als voorzitter, welke functie hij geduren de 14 jaar heeft waargenomen. Hij werd toegesproken door zijn opvolger, de heer J. van Dam, 'die in zijn dank woord ook mevr. Knape betrok. Hij overhandigde haar een fraaie boeket eh namens de afdeling een voeten- bank. Verder werden deze avond nog acht personen gehuldigd, die gedu rende een halve eeuw lid van de af deling waren. Dat zijn de heren J. de Vlaming, C. Houtman, G. van der Leeden, J. van Rhijn, L. G. den Hou- ting, J. Bakker, W. van Buuren en J. Bronkhorst. Zij en hun echtgenoten ontvingen de gebruikelijke geschen ken. Na de pauze werd door het toneel gezelschap „Ons doel getrouw" opge voerd het toneelstuk: „De avond van de zevende juli." Vanaf vrijdagmorgen 9 uur verkopen wij in ons souster- rain deze zeer solide vinyl platenkoffers, voor ruim 20 l.p.'s ii diverse kleuren Het Schiedamse Politie Muziekge zelschap zal vrijdagavond 31 januari in Musis Sacrum het jaarlijkse con cert geven. Medewerking wordt ver leend door de gemengde zangvereni ging Bel Canto en het dansorkest „AlaroUa Elk» vrijdagavond tot 9*uur opan te opruiming auto's bij zijn gekomen. Bij de vorige tentoonstelling bezat één op de acht Nederlanders een auto; thans is het er al één op de zes. „Het is zeer realistisch", aldus de heer Lang, „om voor eind 1971 re kening te houden met drie miljoen personenauto's en voor eind 1975 met vier miljoen. Men spreekt tegenwoor dig zo graag over het magische jaar 2000, maar laten we eerst maar eens zien een chaos in 1975 te voor komen. Denkt u zich maar eens in, dat er voor iedere auto, die nu ge parkeerd staat, twee auto's moeten staan De voorzitter van de Rai-personen- auto's maakte de overheid er een ver wijt van, dat zij zich vertraagd aan past bij de wil van de bevolking. „Het is ook in het buitenland duide lijk gebleken, dat men auto's koopt, ondanks de verkeers- en parkeerpro blemen, die zich voordoen en ondanks de hoge belastingen. Onze gezinnen in West-Europa hebben nu, na de Amerikaanse gezinnen, het voorrecht gekregen in de gelegenheid te zijn om een auto te kopen. Maar en dat is zo kwalijk het autobezit wordt bij ons, in tegenstelling tot Amerika, nog niet algemeen als een voorrecht erkend. Dat komt niet, om dat overheidsfunctionarissen anderen het autorijden misgunnen, maar om dat ze niet in staat blijken moderne verkeersvoorzieningen te creëren. En deze onmacht durven ze natuurlijk niet te etaleren. Ze komen dan met drogredenen de automobilisten ver wijten maken", aldus de heer Lang. Goedkope auto's Ook de belastingen, die op de auto en de automobilist drukken, werden door de heer Lang kritisch bekeken. Hij meende, dat een van de redenen waarom ónze bevolking zich in zo snel tempo motoriseert, de lage prijs van de auto is. „Sinds 1960 is, ter wijl de meeste prijzen aanzienlijk gestegen zijn, de auto nauwelijks duurder geworden", aldus de heer Lang. „Het is alleen jammer, dat de kracht van de concurrentie en de gro te inventiviteit in de automobielin dustrie voor onze fiscus zo slécht ge honoreerd worden. Bijna een kwart van het bedrag, dat de particulier voor een auto moet neertellen, is im mers belasting". De heer Lang meende echter, dat de komende Rai een tentoonstelling gaat worden van relatief goedkope auto's. Daarom voorspelde hij ook met stelligheid dat dit jaar weer een uitzonderlijk goed jaar voor de auto handel zal worden. Op de komende tentoonstelling zul- Jen vele primeurs zijn, zoals onder andere de ZAZ 1200 V-4 uit de Sow- jet-Unie en de Ford Capri uit Duits land. Als blikvanger zullen onder an dere de Austin 1800 die 2de werd in de Londen-Sydney marathon, de Sun beam Hunter, die deze marathon won, en de Scaldia, eveneens uit de zelfde rally, te zien zijn. Apothekersdienst Op vrijdag 7 februari opent in de Ahoyhallen te Rotterdam Binnen huis '69 zijn poorten. Dat zal dan de derde jaarlijkse tentoonstelling op het gebied van waoncultuur en wo ninginrichting zijn, een tentoonstel ling die 4e twee voorafgaande jaren telkens bijna honderdduizend bezoe kers trok uit Rotterdam en wijde om trek. De gehele tentoonstelling omvat 12.000 vierkante meter, waarop in to taal zo'n kleine vierhonderd toonka- mers, -keukens, -slaapkamers, -tie- nerkamèrs zijn ingericht met daar naast een keur van meubilair en de coratieartikelen uit negentien landen; w.o. West-Duitsland, Engeland, Scan dinavië, Japan, Noord- en Zuid-Ame- rika, Italië-, Spanje en Frankrijk. Op deze tentoonstelling, waar de be zoeker het recht heeft tot aankoop, is alles samengebracht op het gebied van woninginrichting en woning-de coratie: meubelen, tapijten, gordij nen, bedden, slaapkamers, behang, vloerbedekking, keukens en keuken- apparatuur, verwarming, verlich ting, zonwering, uurwerken, sanitair, kinderkamermeubilair, vouwwanden, muziekinstrumenten, montagemeu belen, antieke meubelen, rotan meu belen, wandsystemen, stalen meube len en decoratie-artikelen. Zoals elk jaar grote aandacht be steed wordt aan voorlichting en in structie, zo is ook dit jaar een twee tal attracties centraal opgesteld op de tentoonstelling. Dank zij een kolos saal ontwerp van de Scandinavische architect Verner Panton zal men een blik op de (nabije) toekomst kunnen werpen in de tentoonstelling „Droom- kamers 2000". Een tweede attractie is de model ,,drive-in"-woning, zoals deze door de N.V. Eurowoningen in Den Haag met groot succes is ontworpen en waarvan nu de eerste types (o.a. in Soest) zijn neergezet. Men zal de volledige opzet van deze woning zij het dat Dit is een droomkamer. De droom (of de nachtmerrie) van de Scandina vische ontwerper Verner Panton. Sa men met nog andere Droomkamers 2000 zal deze centraal staan op de ex positie Binnenhuis '69. Eigenlijk zijn het enffe dingen, die kamers van me neer Panton. Dralon-garens en -bal letjes in allerlei kleuren dienen als versiering van plafonds en de wanden en de vloer zijn versierdmet ge- styleerde kreeften, handen, voeten, oren, neuzen en monden. Panton zegt hiermee het menselijk leefkli maat van de toekomst, zoals dat ef in zijn ogen en volgens zijn wensen zal uitzien, te hebben willen schetsen. de etages: vanwege de ruimte niet bo ven maar naast elkaar zijn gepro jecteerd op de beurs in ogerj- schouw kunnen nemen en zich kuii- nen oriënteren omtrent de financië- ringsmogelijkheden. Verschillende standhouders hebben als extra attractie aan hun presenta tie prijsvragen verbonden, waarbij het publiek aan de hand van platte gronden zich mag uitspreken over in richtingsproblemen. De beurs is geopend van vrijdag 7 tot en met zondag 16 februari en wel dagelijks van li tot 17 uur en van 19- tot 22.30 uur. Des zondags is de beurs open van 12 tot 18 uur. De toegangs prijs bedraagt f 2.50. Als U nu of binnenkort een kinderstoel nodig hebten U wilt voor Uw kleine even goed de beste en mooiste ko pen die er is, kom dan eens kijken in onze Baby-afdeling. Want daar verkopen wij kin derstoelen met zwaar ver chroomd onderstel en stevig formica speelblad. In 3 standen verstelbaar solide voetenplankje, alle buis in 19 mm dikte en met eerste kwali teit suwide bekleed. Deze onverwoestbare stoel ver kopen wij voor nog géén vijf en twintig gulden. Oud Katholieke parochie, Dam: 10 uur H. Mis pastoor drs. A. Smit. teld Apostolisch Genootschap, Stacl- Leiding: majoor e mevr. Zuidema. Baptisten Gemeente, gebouw Irene: 19.00 Chr. Geref. kerk. Warande 185: 9.30 uur en 16.00 uur ds S. v.d. Mnlen uit Middel burg. Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Ire- MAASLAND Herv. Kerk: 10 en ds H. J. J. Keijzer; Geref. Kerk 1 uur ds. Fr. de Jong van AlDhen a GEREFORMEERDE KERK SCHIEDAM Oosterkerk (Rotterdamsedijk 289) 10 uur ds. J. J. van Wageningen. met verlof ln Ne derland. 5 uur ds. C. van Zuylen. Kethel „De Ark" (Zwaluwlaan 103) 9 en 10.30 uur ds. P. Wulfjfraat, Capelle a.d. IJs- sel, 5 uur ds. J. C. de Moor. Hillegersberg. Magnalia Déi Kerk (Albardastraat 69) 10 uur ds K. H. Schuring, 5 uur ds. J. J. van Wageningen. „De Goede Haven" (Westfrankelandsedijk 1) 10 uur ds. J. C. van Veen. 5 uur ds. K. H. Schuring. HERVORMDE GEMEENTE Doup. 17 uur ds. C. J.'v.d. Broek, Weesp -ur ds. Blei. Vlaardingen. JRHB 10 uur di. D. J. Spallng. Vredesfcerk 10 uur ds. H. J. Groenewegen. Opstandingskerk 1» uur dB. H. J. Groene wegen. HERVORMDE GEMEENTE Dorpskerk 10 uur eerw. Delft. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze 19 mm buis kinderstoelen, één brok solidi teit, uitgevoerd in leuke frisse^ Elke vrijdagavond tot 9 uur o| Duur vso dc opruimt 16 jenusri tot 6 fcbrui of schrift bc

De Havenloods | 1969 | | pagina 11