Wie en ons een Wat zal zorg zijn? w ARM SCHIEDAM opruiming ssTitfvisrïï: ys Huisvesting van Turken bij Vegla niet onaantrekkelijk opruiming CIJFERDANS 1968 VAN VERKEERSPOLITIE DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 JANUARI 1969 S'dam 9 Een actuele vraag, die telkens aan evangelie en kerk in onze dagen wordt gesteld is: Welke positieve bijdrage hebben deze beide te leveren op het gebied van de vernieuwing der samenleving, de leefbaarheid van het bestaan? Kort geleden was er op zondagmiddag geen t.v.-kerkdienst, maar een forum-discussie over de woningbouw in ons land, onder het motto: „Het zal de kerken een zorg zijn". Persoonlek heb ik van deze uitzending genoten. Maar de vraag ryst toch wel: Moet iets als de woningbouw inderdaad de kerk een zorg zijn? Ben Kroon heeft op deze uitzending in „De Tijd" spottend gereageerd: „Vorm in elke kerkelijke gemeente of parochie werkgroepjes voor het apostolaat van de pienterheid, vooral uit mensen met een B-opleiding. Praat ze niet over het begin van het Lukas-evangelie of de zwarigheden rond het celibaat, wijd geen woord aan de liturgie, mijd het Pastoraal Concilie, Kerk en Wereld of de ont wikkelingshulp, maar ga gewoon met dit stel bevlogen practici praten over vuifnisstortkokers, die niet verstoppen géluiddichte vloeren, hondenvrije kin derspeelplaatsen, practische parkeer plaatsen, enz. De oude leus van de Jozefgezellen: „God zegene het eer zame handwerk" zal plotseling een ludiek karakter krijgen en eindelijk zullen de verdoolde practici, die in de huidige kwebbelkerk geen voet meer aan de grond zetten, hun „taak als zodanig in deze" begrijpen en zich weer thuis gaan voelen onder het Godsvolk onderweg". In ernstige vorm heeft professor Sehillebeeckx, één van de meest vooruitstrevende rooms-katholieke theologen voor „practicisme" ge waarschuwd bij de erepromotie van de protestantse denker Ricoeur in Nij megen: „Nu alle kerken de ogen ge keerd hebben naar de wereld in een excentrische houding uit zorg voor de medemens, blijft Ricoeur ons bij herhaling waarschuwen, dat deze toe- kering naar de wereld zinloos wordt als de kerk haar eigen specificiteit, haar eigen innerlijk gelaat prijs zou geven, en een soort geestelijke UNESCO zou worden". sprekspartner: Ik dank aan het geloof en bijbel de inspiratie, dat je met de mensen samen op weg bent naar een betere wereld, waarin de mensen vrij zullen zijn van onderdrukking en waarin er een vrede zal wezen. Maar of ik daarom nu een christen ben? Kan je niet op andere manieren zelfs beter hieraan werken? De derde deelnemer aan het ge sprek was het met die inspiratie van uit geloof en bijbel geheel eens. Hij vroeg zich af, of we niet veel meer bezig moeten zijn met de knelpunten in de samenleving door de desbe treffende structuren te veranderen. De laatste tien jaren krijgt dit in de kerken meer aandacht, maar tnch zijn we nog te veel alleen bezig op het terrein van de persoonlijke beke ring van individuele mensen. We heb ben de maatschappelijke knelpunten nog te weinig in het oog gevat. Persoonlijk Inspiratie Ook in de laatste uitzending van „Kruisverhoor" kwamen deze belang rijke dingen aan de orde. Prof. Berk hof vroeg aan een drietal uiterst kri tische jongeren van kerkelijke af komst: Voor jullie is het belangrijk ste van het geloof de inspiratie tot praktisch handeten in de samenle ving. Hoe beleven jullie deze inspira tie? De vrouwelijke deelnemer vond het uiterst moeilijk, deze vraag te be antwoorden. Doe je bepaalde dingen vanuit een of andere overtuiging, b.v. christelijk geloof of vanuit gewone rrjenselijke gegevenheden? Het zou kunnen zijn dat ook bij de dingen die je „gewoon" doet, de erfenis van 20 eeuwen christendom meespeelt. Maar ze wilde toch niet zeggen: dit of dat doe je omdat je christen bent, ook niet omdat je geen christen bent. Ze liet dit liever open. Daarop zei- een mannelijke ge- Juist op die kleine dingen die U steeds weer nodig heeft - kunt U bezuinigen. En daarom koopt U natuurlijk zo'n grote flacon Advocado ei-shampoo, die een weldaad is voor Uw hoofdhuid en Uw haar een zijde-achtige glans geefteen grote gezinsflacon met Vz liter inhoud voor nog géén zeven dubbeltjes. |hAmpo Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze grote gezins flacons advocado shampoo, goudgele shampoo, in grote onbreekbare flacon. a Elke vrijdagavond tot 9 uur open Prof. Berkhof zegt, dat niet alleen de kerken, maar ook de mensheid in het algemeen op dit gebied schrome lijk te kort geschoten is. We moeten veel meer leren van iemand als Kar] Marx. Maar toch is het christelijk geloof in de eerste plaats een zijns- verandering, een vernieuwing,, die met de persoon te maken heeft en niet primair met de structuren. Denk maar aan de brief van Paulus aan Filemon, die schreef om een goed woordje te doen voor de weggelopen slaaf Onesimus, die met deze brief bij zijn meester terugkwam. Paulus vraagt Filemon niet om vrijlating, daar denkt hij niet eens aan. Hij zegt dat Onesimus gewoon weer in dianst komt, maar dat hij inmiddels veran derd is en met Filemon dezelfde Heer gekregen heeft, Jezus, en dat ze nu dus elkaar broeders zijn ge worden. Zo'n radicale innerlijke ver andering van de verhoudingen is na tuurlijk dynamiet onder structuren als slavernij, enz. Als we de persoonlijke vernieuwing niet voorop laten gaan, zullen we straks met grote frustaties bHjven zit ten. In de marxistische en ex-kolo niale landen klagë'n jongefen telkens steen en been, dat men daar jaren lang bezig', is geweest met radicale structuurveranderingen,maar dat de mensen nog Steeds hetzelfde zijn, die in die andere structuren toch weer hun eigen verkeerde weg gaan. Hierop zei een der jongeren: Ik vind het toch wel moeilijk, dat Pau lus bij die persoonlijke vernieuwing is gebleven en niet tegelijk de ver keerde structuur van de slavernij doorlicht heeft. Overigens is er tussen die twee geen tegenstelling. Per soonlijke verandering zonder struc tuurvernieuwing heeft weinig zin. Maar het omgekeerde ook niet. De kerk zal nooit zo ver komen dat alle mensen vernieuwd zijn en daarom al leen al zijn er andere structuren no dig, die het kwaad beperken en in dammen. In onze Westerse samenle ving noemde deze jonge man nadruk op het wegnemen van de knelpunten de eerste taak en werken aan per soonlijke vernieuwing iets van de lange baan en van lange adem. wel warm willen lopen. In de bijbel houdt God zich niet alleen met de armen bezig, maar vooral ook met de slechten (waarvan ik zelf de ergste ben). Karl Barth heeft eens na een bezoek aan Duitsland vlak na da oor log in Zürich aan de kerken verwe ten, dat ze telkens maar de bood schap hebben gebracht: slechte men sen moeten beter worden. In plaats van: God is goed voor slechte men sen. Als we zelf op dit punt ont- krampt worden, lopen we niet alleen hard voor de hongerigen, maar krij gen we een nieuw meedogen met de slechten. Iemand zei eens: God neemt je he lemaal zoals je bent. Maar dan laat hij je ook geen ogenblik zoals je bent. Maar dat laatste kan pas helemaal tot je doordringen, als je eerst over het eerste je diep leert verwonderen alleen door het eerste word je hele- haal los van jezelf, en durf je er onbevreesd te zijn voor God en voor. de anderen. Zodoende krijgen we nieuwe toe gang niet alleen tot de slachtoffers van verkeerde structuren, maar mo gelijk ook tot de profiteurs, die die knelpunten tot dusver bestendigen. Ten slotte; de vrouwelijke ge sprekspartner kwam opeens met een wijze opmerking: Jullie zijn weer echt als mannen bezig. Jullie begin nen met het dak. Ik zou willen be ginnen met het fundament; Heel groot en tegelijk heel klein. Wat doen we in de keuken en in de huiskamer met onze kinderen? Die moeten we van jongsaf een kritische, creatieve kiik meegeven op nieuwe mogelijkheden met en voor de mensen. En juist door onze kinderen worden we genoopt tot een persoonlijke confrontatie. Dr. K. J. KRAAN. m n n.v. verzekerings maatschappij Verpleging in klasse m Rb Ha per jaar per maand volw. kind volw. kind 268.- 161.- 23.90 14.36 350.- 203.- 31.21 18.10 429.- 259.- 38.25 23.09 In de knoop Voor een goede particuliere ZIEKTEKOSTENVERZEKERING kiest u dan het beste een polis van de RIJNMOND. PREMIE-TARIEF* (tot 1-1-70) 'Toeslagen bij hogere leeftijden: 55-60 jaar: 30%: 60-65 jaar: 50%; voor vrouw(en)-alleen tevens 30%. Per gezin wordt premie berekend voor hoogstens drie kinderen beneden 16jaar; voor studerende kinderen tot 27 jaar kinderpremie. In de verzekering is begrepen: verpleging in een ziekenhuis, sa natorium, psychiatr.inrichting, incl. bijkomende kosten, ziekenver- voer. Specialistische behandelin gen inclusief medicijnen, röntgen foto's, laboratorium-onderzoek, enz. (eigen risico per jaar f 15.-) Huisartskosten kunnen worden medeverzekerd. Vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: west blaak 22- r dam tel.010-110004* ...om De nieuwjaarsrede van burgemees ter Roelfsema ;-.ad een bittere onder toon. En dat is niet 7.0 vreemd, want Schiedam bestaat al jaren niet meer. Vele jaren terug, in de tijd van bur gemeester Versteeg, gebeurde er niets Onder zijn opvolger. burgemeester Brand al evenmin. Schiedam was een stad met een arme bevolking; bran dersknechten, zakkendragers, wat bootwerkers enz. Omstreeks 1905 kwam Gusto de industrie wat uitbreiden, maar de ar beiders kwamen uit Bolnes en Slikker veer. Rond 1910 kon de gemeente voor een lage prijs baggerspecie kopen van een baggermaatschappij die de Rot terdamse havens moest maken. Deze specie werd op de zgn. grienden ge spoten tussen de rivier en de West j- rankeland&chedijkdit werd indus trieterrein. De tuinarchitect Domicus beeft daar bomen geplant en zo ver rees het Sterrebos ondanks dat er zo'n 40 jaar lang een bord stond met „Industrieterrein te koop". Wethou der Houtman heeft er, toen er na 20 jaar nog geen kopers kwamen een vast. En dat weerhoudt rmddenstapd en grootwinkelbedrijven plannen te maken. Wel spijkert men gedeelten van wijken dicht en laat die dan la ren staan wachten op onrijpe jeugcP? groepen die er iets van wöten maken; Ten slotte gaat men dan toch half| zacht overstag en breekt half af. i Men doet alles half „in ..Schiedam} alsof men beslist niet weet waar tq eindigen en waar te beginnen. En de financiën zijn als gewoonlijk de eni-i ge oorzaak eri het gevolg. De opbouw van een stad begint echter met bezieling, zoals het geheld lever, gedragen dient te worden dooij een idee, wil het waardevol kunnen zijn. Waar bezieling ontbreekt, i^ mèn slapende en schijndood. Zo dé J?innenstad van Schiedam: schijndood} wachtend op een toekomst die een-be den had kunnen zijn, als er eerder ge richte plannen waren geweest. Wie de binnenstad goed in ogen schouw neemt, moet het hoofd schuj- den. Grote gaten wachten op een be stemming. Het structuurplan zit v|l roeibotenhaven. Nu is het in handen n Wilton. Later kwam er de Wilhelminaha- ven: ook al om industrie te trekken. Het was een dure haven die veel on derhoud vergde en elk jaar een me ter moest worden uitgediept. Ruim 40 jaar geleden verkocht het gemeen tebestuur de grond tussen de Gusto er. de Rotterdamse gasfabriek aan de gemeente Rotterdam. Hier stond de Schiedamse watertoren met bezin- kingsvijvers. Als ik het mij goed her inner moet er nog een clausule in het verkoopcontract zijn opgenomen, dat Rotterdam tegen een gereduceerde prijs drinkwater zou leveren aan Schiedam. Rotterdam groef daar zijn Merwedehavens en Schiedam bleef al dan met dichtgespijkerde krotten staan, komen eertijds laat het vlug zijn! nieuwe gaten bij. En naast die gaten staan oude woningen te wachten op een nog duisterder bé- stemitiing. Kennelijk verkiest men tfe wachten op de natuurlijke dood vai huizen, bewoners en middenstander^. Kennelijk is de planologie nog niét zo vér gevorderd, dat er een pla.ji met visie óp tafel kan komen. Is men niet van goede wil ïh Schiedam? Is men ingeslapenVef- re van dat. Er is veel goede wtf, maar de pep ontbreekt. Hét grootse idee van een leefbare stad is er nie|. De toekomst zal oordelen, de toe komst zal veroordelen. Een werkelijk op de toekomst gé- richt beleid vergt in de eerste plaa s weer achter. Die grondverkoop- een opbouw van de binnenstad, Zijn vriend waarschuwde er boven dien voor, dat christelijke inspiratie schadelijk is als men door de toe vlucht tot God te nemen de taak op aarde vergeet en zwelgt in de „goed kope genade". Prof. Berkhof wees er toen op, dat niet het accent op God of op persoon lijke vernieuwing gevaarlijk is, mits men daaruit de juiste gevolgtrekkin gen maakt. Als ik het accent leg op God, is dat de veranderende God, de God die naar een nieuwe hemel en een nieuwe aarde toe wil. Wat die hemel betreft, wat moet het bevrij dend werken, als de mensen hun vra gen naar hun persoonlijk geluk op gelost weten, zodat ze hun handen vrij krijgen voor anderen. En als je echt vanuit vergeving van je zonden leeft, behoef je niet meer jezelf te rechtvaardigen. Waarom ge lukt er zo weinig op politiek en so ciaal gebied? Omdat we zo vaak mensen zijn, die nog met onszelf in de knoop zitten en daarom onszelf en anderen krampachtig van ons gelijk willen overtuigen. Het hele zonde-be- grip moet toch betekenen, dat we uiterst kritisch mogen zijn ten opzich te van onszelf. In al die persoonlijke dingen, waarvoor velen tegenwoor dig de neus optrekken, ziet prof. Berkhof grote inspiraties liggen voor vernieuwing van de mens in de sa menleving. Individualistisch toegespitst zonde besef is echter oer-gevaarlijk. Har vey Cox, de man van „De Stad van de Mens", spreekt hier over de zon de van de traagheid, wanneer we in zake de samenleving Gods water maar over Gods akker laten lopen. Maar juist ook in de maatschappelij ke kontekst moeten woorden als zon de, verzoening en „nieuwe gehoor zaamheid" hun toepassing vinden. Fundament En dan moeten we niet alleen den ken aan de stakkers, aan de mensen die onderliggen, waarvoor velen nog Naar aanleiding van het ontruimen van het woonschip door de Turkse gastarbeiders, had de heer J. Bas- tiaans (KVP) een aantal vragen ge richt tot B. en W. van Schiedam, waarin werd geinformeerd of de ac commodatie inderdaad afgekeurd is en ook of deze arbeiders beslag leg gen op woonruimte. B. en W. antwoor den thans, dat de accommodatie niet ongeschikt was. Zoals- we indertijd reeds meedeel den, hebben alle betrokken Turken in middels reeds een onderdak weten te vinden. B. en W. merken inzake de verplichting van het bedrijf om te zorgen voor huisvesting, no.g het vol gende op: voor de met toestem ming van de directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening rechtstreekss in Blijf niet langer tegen het pro bleem van nieuwe vloerbedek king aankijken, kom nu naar onze eerste etage om dit spot goedkope nylon vilt tapijt te kopen. Nylon vilt tapijt, de gemakke lijk te onderhouden vloerbe dekking, speciaal berekent op intensief gebruik. Dit solide tapijt, 200 cm breed, keus uit 7 fraaie interi eur kleuren, koopt U nu per' meter voor nog géén zestien het buitenland aangeworven arbei ders is de werkgever contractueel ver plicht om te zorgen, dat er bij aan komst in Nederland passende huis vesting aanwezig is. Voor de eerste 150 Turkse arbeiders heeft de Vegla dit probleem opgelost door de inrich ting van logiesschepen en wel in over leg met de Turkse ambassade en het Gewestelijk Arbeidsbureau. Van deze Turken „van het eerste uur" zijn er momenteel nog plm. 25 bij de Vegla werkzaam. De verplichting tot verzorging van de huisvesting bestaat voor de werk gever niet voor die buitenlandse gast arbeiders, die niet rechtstreeks door het bedrijf zijn geworven. Dit kunnen zijn mensen, die eigener beweging naar Nederland komen, of zij, die al ir; Nederland waren en van betrek king willen veranderen. De Vegla heeft zich niettemin voor alle buiten landse gastarbeiders veel moeite ge troost, ook voor wat de huisvesting betreft. Wij hebben niet de indruk, dat de door de Vegla gevonden op lossing onaantrekkelijk was; temeer niet, omdat ook uiterste zong was be steed aan de voeding voor deze men sen, die volgens hun geloofsovertui ging aan bepaalde eisen moet vol doen; ook was er gezorgd voor een gebedsruimte. Bij een langer verblijf in Neder land, waardoor men kan spreken van een zekere acclimatisering, ontstaat ei echter een verlangen naar zelfstan dige huisvesting en hereniging met het gezin. In het algemeen heeft noemden ze grondpolitiek. Na 1945 moest er gebouwd worden, maar er was geen geld. Eind 1951 werd ln de raad besloten een beroep te doen op de burgerzin van de Schie dammers en een woningbouwlening aan te gaan van twee miljoen gul den tegen 4 pet. met een looptijd van 30 jaar. Met dit geld is Nieuwland gebouwd. Burgemeester Roelfsema,. ik wens u van harte een goed en ge lukkig 1969 en ik hoop dat u met uw raad een deur kan intrappen in Den Haag. Misschien is er anders de mogelijkheid van een burgerzinlening van voorlopig 25 miljoen gulden met een looptijd van 25 tot 30 jaar. Ik wijs er op; Rotterdam heeft zijh begroting afgesloten met vele miljoe nen schuld, maar toch staat er in Den Haag alweer een loketje open waar het kan ontvangen. M. W STIGTER Dr. Wibautplein 38 Schiedam NIEUWJAARSREDE Alle Maassteden vertonen harten met gaten. Maassluis, Vlaardingen, Rotterdam, en ook onze eigen stad Schiedam. Maar geen enkele stad heeft een dergelijk slecht hart als Schiedam. In Rotterdam is een en ander al opgevuld. In Vlaardingen is het Liesveld gereed. In Maassluis is de binnenstad ontvolkt, omdat de stad gewoon te groot werd. Maar in Schie dam komen er nauwelijks inwoners bij, terwijl de stad zich regelmatig uitbreidt ten koste van schaars wei land en grasland, dat dag in, dag buitenlandse arbeider, na een onafge- uit wordt opgespoten en verdwijnt, broken verblijf van 12 maanden in v-' 1 Nederland, op grond van de voor schriften voor vreemdelingen recht op deze gezinshereniging, indien hij be schikt over een feitelijk aanbod van werk voor nog ten minste 12 maan den." Het is een bekend verschijnsel dat moderne Hollandse steden middelpunt vliedende krachten in zich huisves ten. De buitenwijken breiden zich uit, de binnenstad sterft. Nog is voor Schiedam in wezen geen stadsplan bekend. Alles is los- nylon vilt tapijt 200 cm breed Neemt U de maat van Uw kamer mee? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij nylon vilt tapijt, een slijtvast gezinstapijt in de kleuren grijs, beige, 'goud, blauw, groen, rood en cognac, 200 cm breed, oer meter opruiming IB januari tot 6 fabruar Ondanks de nog steeds sterke toe neming van het verkeer tonen de cij fers van de Schiedamse verkeerspo litie over het jaar 1968 in het alge meen weinig verandering in het to taal ongevallen. Wat wel een aanzien lijke stijging onderging is het aan tal j^ocessen-verbaal als resultaat van cte ingevoerde controle op de naleving van de maximum snelheid, zowel wat betreft autobestuurders als bromfietsers. Terzake van laatstge noemd feit werden in het afgelopen jaar 1534 processen-verbaal opge maakt tegen autobestuurders, het geen plm. 1000 meee is dan in 1967 en 665 verbalen tegen bromfietsers (468). We laten hier nog een aantal cij fers ontleend aan het rapport van de verkeerspolitie volgen, met tussen haakjes de cijfers van 1967. Aantal verkeersongevallen 2021 (2034), zware schade. 370 (321), licht 1526 (158) Aantal doden 7 (9), waar in opgenomen de drie personen die verdronken toen in januari v.j. een auto in de Buitenhaven reed. Er wa ren in totaal 89 zwaar geworden (78) 372 licht gewonden (561). Hiervan 3 (2) doden onder de leeftijd van 15 jaar, 19 (17) zwaar- en 86 (117) licht gewonden. Wat de oorzaken betreft van de on gevallen, 403 (388) door niet verle nen van voorrang, 152 (172) niet vrij laten van doorgang, 51 (42) bij het keren, 135 (134) door achteruit rij den, 218 (218) bij passeren, 8 (11) bij openen van portier, 75 (73) bij het wegrijden, 29 (32) drankmisbruik, 86 (101) bij het oversteken, slippen (128 (103), onoplettendheid 345 (351). Bij de ongevallen waren 2290 (2157) objecten betrokken, zoals 179 (202) personenauto's, 367 (396) vrachtauto's 524 (632) bromfietsen. 190 (206) fiet- De technische dienst van de ver keerspolitie controleerde 312 voertui gen, waarbij 22 voertuigen gebreken vertoonden, terwijl voorts tegen 217 autobestuurders proces-verbaal werd opgemaakt, omdat hun auto gebre ken vertoonde, zoals versleten ban den, ondeugdelijke remmen, stuurin richting enz. In het algemeen kah worden ge steld, dat als gevolg van opening van de Horvathweg en de nieuwe rijksweg het verkeer door de binnenstad aan zienlijk is afgenomen, vooral wat de hoofdverkeersaders betreft. zuinig zijn met open bouwgrond, oc c al is die goedkoper, een bewaken va zoiets als „de natuur" rondom, e t een slopen van Imaginaire grenre tussen steden, als het algemeen be lang ermee gemoeid is. Als Schiedammer in hart-en-nie«en kan men niets anders doen dan mft lede ogen toezien hoe de binnenstAfl verkwijnt en de weilanden tegelijker tijd verdwijnen. «Financiële politiek! Noodzaak! Waar houdt de sanering in Schijf dam dan op? Aan gene zijde van Kreupelstraat, aan de Laurenskos terstraat, aan de Singel, de Oostsijl- gel, de Baan, het Broexsveld, d" Achterweg, de Dam? Waar eindigt <j sanering, vlak achter de Dam? Waaj om niet toegeven dat de Dam ten c? de is opgeschreven. Waarom gei grootse actie, die de geroemde ma# tot mislukken gedoemde Schiedam/te gel vervangt? De algemene verwachting is dat ria het volbouwen van de laatste grong de binnenstad aan de beurt komt. Da} zal het te laat zijn, veel te laat. Wait bebouwde grond laat izich rtooit meW' tot weiland omvormen. Dit gebr|| aan visie zal ons in de toekomst ve weten worden. Door een nagéslacl En terecht. Tezeer zijn wij v< trouwd geraakt met de idee dat Randstad nu eenmaal onvermijdelijk is, en dat onze kindskinderen in één grote stad zullen leven. Zozeer zijn wij vertrouwd met dé idee, dat hè<t natuurlijk lijkt Kethel en Woudhoek op te spuiten. De werkelijkheid is, dat er een goed deel chauvinisme om de hoek komt kijken om tegenover nabfie steden „mee te kunnen". Dit laatjfe is geen specifiek Schiedams gefe- ven; alle Randsteden gaan er malk aan. Ze gaan er zó geweldig maïk aan, dat die handelwijze allang is onvermijdelijk wordt geaccepteerd. Soms lijkt het er werkelijk op, dót het Gemeentebestuur bewust ,de oufie wijken laat opdrogen, opdat de gebe ten middenstand goedkoop kan wor den uitgekocht en onteigend, bij gq- brek aan omzet. Indien dit zo is, as dit een op de toekomst gericht hé- leid van volkomen negatieve zin. De Gemeente moet en kan verwachten dat de burgerij vooragj zal lopen bij het verwezenlijken v toekomstplannen; daarvoor is er te veel weggerot en te veel impol De Gemeente moeten kan .alleen leiding maar nemen bij een van J sie getuigend plan, en niet Vac^ Tijd laten beslissen, in principe, de toekomst worden zal. 2j Zij die zich bewust hebben lalftn kiezen of verkozen zijn de stad Schiedam te dienen, moeten zich -er rekenschap van geven dat de toe komst hen eenmaal oordelen zal. Maar het allerbelangrijkste is, ]Jat ook voor de huidige bewoners zoiets als leefbaarheid vereist is, want Ijjet leven van een mens is te kort oïh|te worden opgeofferd aan niets dan jpe toekomst. Schiedam Binnenstad is het zicht baar bankroet van een falende stads planning. Het gaat hier niet om «e vraag wie de schuldige is. Welllcjht is deze niet aan te wijzen. Het gaat erom dat té veel pressie- of belan gengroepen politieke oplossingen wil len waar zuiver maatschappelijke en menselijke zijn vereist. Moge de tijd spoedig aanbreken dat ras-Schiedam mers zich niet langer behoeven ;te schamen voor hel geschonden toirt van hun binnenstad! JAN NOORDEGRA$jK

De Havenloods | 1969 | | pagina 9