I Vele technische snufjes en groter aantal bedden in nieuw ziekenhuis BINNENKORT BEGINT VERHUIZING T. Smidh opvolger van J. van de Griend Voorlichting over R.T.W. geen taak van gemeente KUNSTGEBITTEN ZACHTB0ARD GROEN 800 Verpoorten en Zwaanswijk in Stedelijk BINNENHUIS '69 BE HAVENLOODS 18e jaargang no. 14, donderdag 6 februari 1969 Weekblad voor Schiedam en Kethcl. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rótterdam, telefoon 13 21 70 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting ,,De Jeugdhaven" Het is nog steeds zó, dat grote gebeurtenissen hun schaduwen vooruit werpen. Op 1 april, (zonder gekheid) vindt er in het Schiedamse ge meenteziekenhuis een grote gebeurtenis plaats, dan worden alle ruim 200 patiënten van het oude naar het nieuwe ziekenhuis overgebracht. Allemaal komen ze in een splinternieuw bed te liggen in kamers met allerlei nieuwe snufjes. Het nieuwe ziekenhuis (kosten rond de dertig miljoen gulden) zal op die dinsdag. 1 april weliswaar niet officieel, maar in elk geval wel officieus in gebruik worden genomen. „En in een ziekenhuis zijn de patiënten de belangrijkste personen en daarom gaan die er eerst in", aldus de mededeling van wethouder M. Eykenaar, tevens voorzitter van de ziekenhuiscommissie. Er is uiteraard een lange weg afgelegd alvorens straks de eer ste patiënten het nieuwe gemeente ziekenhuis gaan bevolken. Om het in chronologische volgorde te zeggen: to 1963 werd met de onderbouw be gonnen, in 1965 met de bovenbouw en in 1967 met dë afbouw. Het is vrijwel geheel volgens de plannen verlopen en het architectenbureau Westerhout- Smid en Cramer te Den Haag ver dient daarvoor ongetwijfeld een com pliment. De „laatste hand" moet er welis waar nog aan worden gelegd de vaklieden doen van alles en nog wat doch bij een rondgang door het ge bouw zoals we die een dezer dagen maakten, geeft het al een goede in druk: heel wat ruimer en lichter dan in het oude, sombere gebouw. Doch dat dateert dan ook uit 1919. Het is een door gas verwarmd ge bouw, met nood-mogelijkheden voor olieverwarming en agregaten voor de verlichting. De heer Westerhout, directeur van genoemd architectenbureau, vertelde, dat er achttien kilometer palen on der het gebouw zijn geheid. De to tale inhoud van het gebouw is 79.000 kub. meter. Indien men wat rustig het ziekenhuis op alle etages wil be- "Tachtigen, dan is daar ruim twee uur voor nodig. Het nieuwe gebouw telt 330 bedden, tegen 254 in het oude ge bouw. De kosten bedragen f 100.000 per bed een prijs, die thans normaal is. Patiënten geautomatiseerd De geneesheer-directeur, dr. .J. H. v.d. Berg, verklaarde, dat in de nieu we inrichting, de patiënten min of meer „geautomatiseerd" worden. Dit betekent uiteraard niet, dat zij er gens aan de ene kant worden inge stopt. om er aan de andere kant ge nezen uit te komen, doch dat in toe nemende mate gebruik wordt ge maakt van hetgeen de techniek aan hulpmiddelen ook aan ziekenhuizen heeft weten te verschaffen. Zo is er een apparaat, dat door middel van geluids- of lichtsignalen, bepaalde af wijkingen in de toestand van patiën ten signaleert, hetgeen vooral van be tekenis is voor patiënten waarvan de toestand ernstig is. Ook kunnen patiënten door middel van een microfoon de centrale post bereiken en wensen kenbaar maken. Hierdoor wordt weer tijd aan de ver pleegsters bespaard, die niet eerst naar een patiënt behoeven te gaan om HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS te informeren wat deze wenst, 's Avonds en 's nachts wordt deze centrale verplaatst naar iedere afde ling waar dus een verpleegster dienst doet. Ook in de keuken, een enorme ruimte, zijn vele moderne installaties toegepast. Er is een eigen diepvries systeem; het transport van de maal tijd wordt voor iedere patiënt afzon derlijk klaar gemaakt, hetgeen ook in verband met het groot aantal dieet- patiënten, plm. 50 procent, gewenst is. Een d'eel van de ziekenhuisappara- tuur kan worden overgeplaatst „doch", zo zei dr. Van den Berg „we hebben de laatste jaren juist met het oog op het nieuwe gebouw, diverse aanschaffingen uitgesteld, teneinde dan meteen de modernste apparaten te kunnen aanschaffen". Zo is het he le ziekenhuis nu van nieuwe bedden voorzien, hetgeen op zichzelf al een belangrijke verbetering is, gehoord ook de klachten welke de laatste ja ren daaromtrent werden vernomen. wordt overleg gepleegd met de ande re ziekenhuizen in onze omgeving, teneinde zoveel mogelijk tot centrali satie van zeer kostbare apparaten te komen.Een belangrijke aanschaf die reeds eerder werd gedaan is een zendapparaat, waarmee doktoren zo wel in het gebouw als binnen een straal vap 11 a km buiten bót gebouw vahüit de centrale pdfet" opgeroepen kunnen worden. I erpleegsters Wat het verplegend personeel be treft constateerde dr. v. d. Berg, dat in het algemeen de situatie momen teel niet ongunstig is te noemen. Voor het nieuwe gebouw met een groter aantal bedden, zal enige uitbreiding moeten plaatsvinden. De eisen die aan verpleegsters worden gesteld, zijn in de loop van de jaren ook aanzien lijk hoger geworden. „Het is geluk kig, dat er nog steeds meisjes wor den gevonden om deze moeilijke, maar mooie taak te volbrengen en zich daartoe aangetrokken voelen", aldus dr. v. d. Berg. „De opleidings eisen zijn in het algemeen verzwaard: er is ook een sterk verloop onder het personeel, omdat velen jong trouwen. Toch geeft het werk de meisjes wel voldoening. Ondanks alle kritiek op de jeugd heb ik bewondering voor de ze meisjes". Zuster Essink, de direc trice deelde mee, dat na ingebruik neming van het nieuwe zusterhuis, iedere verpleegster een eigen kamer zal krijgen, hetgeen op zichzelf al erg prettig is. en de dienstvertrekken aan de tegen overgestelde zijde van de gang. Alle vertrekken zijn zeer modern Ingericht en van de nieuwste vindin gen voorzien, voorzover althans de financiën daartoe de mogelijkheden gaven! Want de heer P. Jansen, de administrateur van het ziekenhuis moest meedelen, dat hij ingebruik neming van het nieuwè ziekenhuis, noodzakelijk een vrij aanzienlijke ta riefsverhoging moet worden inge voerd, waaromtrent nog besprekin gen pleats vinden. Uiteraard is dit voornamelijk een kwestie van de zie kenfondsen, in een beperkt aantal ge vallen treit dit een patiënt. Er zijn drie operatiezalen, waarvoor de ap paratuur merendeels uit het oude gebouw wordt overgebracht. Aan de keuken is een „perron ge bouwd aan de zijde van de BK-iuan waar leveranciers- voor de aanvoer van voedingsmiddellen enz. kunnen zorgen. Vooral op de hoger gelegen etages is er een interessant uitzicht over een groot deel varv Schiedam, in het hiervoor reeds genoemde bedrag, is ook de bouw en inrichting van het verpleegsterste'huis. geschikt voor 100 verpleegsters, opgenomen. Zo zal Schiedam binnenkort een nieuw, modern gemeenteziekenhuis rijk zijn. Het is nog niet bekend wel ke bestemming het oude gebouw /.„l krijgen, al zijn er wel enkele gedeel ten die benut zullen worden voor di verse doeleinden. De officiële inge bruikneming van het gebouw zal op een latere datum geschieden, omdat men de drukte van het overbrengen van patiënten en al hetgeen daarbij behoort, niet wil verzwaren met die gebeurtenis. Kamer-indeling De rondgang door het nieuwe zie kenhuis gaf reeds thans een indruk van de moderne inrichting. Er zijn drie klassen, die elk verdeeld zijn in kamers voor zes, drie of twee perso nen en enkele éénpersoonskamers. De kamerindeling vindt in het algemeen plaats naarmate het belang van een patiënt dit nodig maakt. Er zijn slechts drie eersteklas kamers. Op allé verdiepingen bevinden de kamers voor patiënten zich aan de zuidzijde REPARATIES le klas werk vanaf ƒ-". per reparatie 20-karaa(s gouden kroon ƒ17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT OENTIUA Hoogstr. 40, R'dam. Tel. 010-12.60 10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en busUjn 32, 34, 38, 45, 49, 49a. Dr. J. H. v. d. Berg, geneesheer directeur van het Gemeente-zieken huis in een hal van de bovenste etage van het nieuwe ziekenhuis. Bij zi.jn vertrek uit gemeente dienst, heeft de heer .1. van de Griend in het bijzonder zijn mede werkers betrokken in de woorden van erkentelijkheid voor de onder vonden steun in zijn moeilijke taak. Hij dankte hen voor de toewijding, trouw en zelfbeheersing en het aan vaarden van vele beledigingen in hun werk. Heel even heeft de heer Van de Griend hierbij dus naar buiten la ten blijken, op welke wijze de amb tenaren. die mede belast zijn met de moeilijke taak van de huisvestings verdeling, soms worden bejegend. Van zichzelf verklaarde de heer Van de Griend: „Een groot deel van het publiek heeft nooit kunnen be grijpen, dat men tot zijn pensioen gerechtigde leeftijd een man op mijn post laat zitten, die volledig cor rupt was, die zich te buiten ging aan vriendjespolitiek, dan weer te veel rooms-katholieken en dan weer eens te veel protestanten aan een woning hielp. Die soms alleen maar de le den van de voetbalvereniging Her mes onderdak verschaft maar ook wel eens die van SVV, hoewel dit laatste toch eigenlijk wel aantoont, dat ik toch wel een beetje neutraal ben geweest". v Deze kostelijke ironie van een man die in Schiedam wel tot een van de meest omstreden figuren mag wor den gerekend, geeft blijk van een grote mate van zelfverloochening in zijn ambtelijke taken die zo vele 'ja ren op onkreukbare wijze zijn moei lijke taak heeft volbracht. En nu zal de heer T. Smidh zijn taak gaan overnemen. Overigens iemand, die reeds lang met het huisvestingsbijltje heeft gehakt en dus bekend is met de problemen welke hem staan te wachten en waarvan hij als „kamergenoot" van Een royale ruimte is beschikbaar in de modern ingerichte keuken. De leden van de Schiedamse ge meenteraad, mevrouw A. C. M. Blaauw-Rieu en mevrouw -I. H. H. Gciding-Eggink >PSP) hebben de volgende vragen gesteld: Het College heeft, evenals de bur gerij, kunnen constateren, dat de prijzen van de verschillende artike len na invoering van de Belasting Toegevoegde Waarde (BTW) onrust barend zijn gestegen. 1. Is het bij het College bekend, dat bij de bevolking onrust heerst over liet feit, dat de prijsstijgingen van bepaalde artikelen niet overal even hoog zijn en dat het publiek bij informatie door de middenstand veelal onvoldoende hierover kan worden voorgelicht? 2. Acht het College het niet als zijn taak de bevolking door middel van publicaties e.d. er op te wijzen dat, indien men van mening is voor be paalde goederen te veel te hebben betaald, men dit. kan melden bij de 'Economische Controle Dienst, welke gevestigd is Scheepmakershaven 38 te Rotterdam, tel. 133799, zodat de ze instantie maatregelen kan nemen? 3. Is het College niet met ons van mening, dat een maatregel als bo venbedoeld een vorm van gemeente lijke voorlichting is, die de arbeids- vrede van de middenstand en de be langen van de Schiedamse consu ment ten goede zal komen? Naar aanleiding van bovenstaande vragen delen B. en W. het volgende mede: 1. Het is ons College via de publi citeitsmedia bekend, dat de prijsstij gingen ten gevolge van de belasting heffing toegevoegde wagrde allerwe- ge grote belangstelling trekken en dat deze materie de aandacht heeft van regering en parlement. bij aankoop van (geldig t/m 15 febr. '69) 12V4 mm dik, dus vlakke platen ei 1 x vóórgewit 122x122 cm f 5.25 Blokken 60x60 152x122 cm f 6.50 cm met schui- 183x122 cm f 7.75 ne kanten 1.35 213x122 cm f 9.- per stuk latten 244x122cmf 10.25 vooreenvoudi- 275x122cmf11.50 ge plafond-be- i 305x122 cm f 12.75 vestiging vol-I gens Groen N MHZ systeem.^ bij aankoop van HARDBOARD (geldig t/m 15 febr.'69) Kom kijken en kopen bij Rotterdams grootst gesorteerdedoe het zelf specialist, met de betere kwaliteiten. Iedere dag geopend van half negen tot zes uur. Vandaag gebeld! Morgen besteld! Nwe Binnenweg 396 Tel.235605 Knrenaarstraat61-63 Tel.230803 i Burgselaan 214 Tel.281167 j De heer T. Smidh, opvolger van de heer J. v. d. Griend als chef van het Bureau Huisvesting Schiedam. de heer Van de Griend deelgenoot was. De heer Smidh is overigens in Schiedam beslist geen onbekende. Alvorens hij in 1950 zijn intrede deed bij het Bureau Huifevesting, was hij o.a. werkzaam bij de belas tingdienst. Voorts was hij in de dis- tributietijd directeur van het distri butiekantoor in Schiedam en wnd. directeur van de Kring Schiedam. Hij heeft dus op verschillend ter rein een ruime ervaring opgedaan, die hem in zijn nieuwe en belangrijke functie ten goede zal komen! 2. Ons College is van mening, dat de door vragenstelsters bedoelde voorlichting een zaak is, die be hoort tot dei competentie van het Rijk. Door de inkleding van deze vraag is aan het adres, waar de Schiedam se oevolkmg eventuele klachten kan indienen, ten overvloede nog eens be kendheid gegeven. 3. In verband met ons antwoord op vraag 2 beantwoorden wij deze vraag ontkennend. Nieuwe Caravans ,a. 3250,met 1 jaar garantie. \fye^ferJuufEjn Van 1 februari - 24 februari 1969 zullen in het Stedelijk Museum te Schiedam twee exposities worden ge houden van Haarlemse kunstenaars te weten „Planorbium" van Frans Verpoorten en „Soul Expression" van Pieter Zwaanswijk. Frans Verpoorten laat plastieken zien, die herboren zijn uit een schroot hoop, gesmeed en gevórmd van ijzer tot grillige wezens, soms zacht be wegend of van binnenuit vreemd be licht. Frans Verpoorten werd zo ge boeid door allerlei weggeworpen zaken die bij het schroot kwamen, dat hij zelfs geheel ophield met schilderen en aquarelleren, maar zich in de jaren '60 geheel ging wijden aan het maken van ijzersculpturen en machine-on derdelen, radertjes, hamertjes v«n typemachines etc. Zijn sculpturen blijven niet statisch maar draaien langzaam en door toe voeging van lichtspel ontstaat er een „environment" in de ruimte, waarbij het object ondergeschikt wordt aan het effect (silhouetwerking) buiten het kunstwerk. De tentoonstelling „Planorbium" (planorbis corneus is posthoornslak) werd naar ontwerp van Verpoorten opgebouwd in de vorm van een slak- kehuis. Pieter Zwaanswijk schiep, zoals hij zelf zegt, een privé-mythologie met goden en godinnen, die aan strips zijn ontleend. De heftige drang tot leven en leven doorgeven obsedeert de kunstenaar en het erotische spel vormt zo een steeds terugkerend mo tief in zijn werk, echter zonder vul gair te worden. Zwaanswijk toont 'n persoonlijke, dynamische stijl en mag zeker tot de belangrijke kunstenaars van Haarlem, gerekend worden. Met de komende lente in gedachten, krijgen de bankjes op de Maasboule vard nog eens een goede beurt, opdat de wandelaars straks het moede lichaam gevaarloos kunnen neer- vleien. Op het kruispunt B.K.laan - Van Ostadelaan wilde de 11-jarige scho lierster Emima van Dijk uit de Tien- hovenstraat met haar fiets links af slaan op het moment, dat de brom fietser, de 19-jarige stoffeerder R. de J. uit Vlaardingen passeerde. Er volgde een botsing, waarbij het meis je een hersenschudding opliep. Door de GGD werd zij naar de Dr. Nolet- stichting vervoerd en daar opgeno men. 3e intern, beurs Voor woninginrichting I 7 t/m 16 februari - ahoy' rótterdam. „droomkamers 2000" ontworpen door verner panton (denemarken) compleet ingerichte drive-in euro-woning vele noviteiten voor de inrichting van woning I

De Havenloods | 1969 | | pagina 1