Waar gaan we in de nieuwe eeuw naartoe Hiaat in de wet: boete directeur T anker cleaning Waar mankeert het aan in het culturele leven? Felicitatie ISRAËL ..BESLISSING VERDAAGD (Belastingbetaling ook?) KIEMWIT Deze boom is beschermd HOUTEN WAND CADEAU GROEN e&Q fi..sz<4® SI O—— KUNSTGEBITTEN BE HAVENLOODS 18e jaargang no. 16, donderdag 20 februari 1969 Weekblad voor Schiedam en Kethcl. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 21 70 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jcugdhaven" Omdat er een groot hiaat in de wet is. kon de heer J. D. W„ direc teur van de n.v. Tankercleaning te Schiedam, woensdagochtend door de kantonrechter alleen maar ver oordeeld worden tot een boete van 7500 of drie maanden hechtenis wegens het sneuvelen van enkele honderden ruiten en het neerstor ten van enige plafonds. Dat ge beurde. toen op 12 juli van het vorige jaar de Agua CJara bij de Tankercleaning ontplofte. Daarbij kwamen zes mensen om het leven. Zeventien anderen werden ge wond. Over deze slachtoffers werd tijdens de rechtzitting niet gespro ken. Wel werd de heer W. na af loop in de gang van het gerechts gebouw gefeliciteerd met deze uit spraak. Zes doden en zeventien gewonden wa ren het gevolg van de ontploffing op de Agua Clara, vorig jaar op 12 juli. Het is dan ook geen won der, dat de directeur van de n.v. Tankercleaning na afloop van de uitspraak werd gefeliciteerd. Uit dat feit spreekt duidelijk de men taliteit van een maatschappij, die toelaat, dat de justitie niet kan op treden tegen een duidelijk aanwijs bare schuld. Dat die schuld be staat vorig jaar schreven wij daar reeds over heeft de direc teur van Tankercleaning overigens zelf voor dg kantonrechter toegege ven. Hij kón dat gemakkelijk doen, omdat hij voor de gevolgen van die bekentenis toch niet bang hoefde te zijn. Vorig jaar, na onze publica tie. ontkende hij die schuld tegen over ons. De zaak weegt des te zwaarder, om dat in juli 1967, naar aanleiding van de ramp met de Rona Star bij Ver- olme, richtlijnen voor het schoon maken van schepen werden opge steld. In die commissie had ook zit ting de heer A. F. de Bruine, een der directeuren van Tankerclea ning n.v. Indien de juiste en veili ge apparatuur zo moeilijk is te vin den, had dat tot uiting moeten ko men bij het opstellen van die richt lijnen. Louter juridisch gesproken is het natuurlijk geen argument, maar de schuld wordt toch, mense lijk gesproken, wel groter, wanneer men richtlijnen opstelt en zich er dan niet aan houdt. De zes doden en zeventien gewonden kwamen tijdens de zitting van de kantonrechter niet ter sprake. Wel zei de officier van justitie, dat hij het betreurde, dat hij de directeur van het bedrijf niet kon vervolgen wegens dood door schuld, omdat dat juridisch nu eenmaal onmoge lijk is. Dagelijks worden er in de omgeving van Rotterdam tankers schoonge maakt. Dagelijks loopt men de kans op een nieuwe ontploffing. De direc ties van die bedrijven en de ande re verantwoordelijke mensen gaan vrijuit. Hier is de justitie even schuldig als de mensen, die de vei ligheidsvoorschriften overtreden. Tenzij een mensenleven niet meer telt. wanneer we praten over geld verdienen. J. Df De officier van justitie, mr. P. A. H. Bros zei in zijn requisitoir, dat hij zich verbaasde over het feit, dat de veiligheidswet nog steeds een uitzon dering maakt voor schepen, terwijl het simpel zou zijn om dergelijke vei ligheidsvoorschriften toch op te ne men. Aan het ontbreken van de vei ligheidsmaatregelen er was aan boord van de tanker gewerkt met af gekeurde elektrische apparatuur was dus niets te doen. Daarom kon W. ook niet gedagvaard worden we gens dood of lichamelijk letsel door schuld. Hij kon alleen veroordeeld worden op grond van de gesneuvelde ruiten en de neergekomen plafonds buiten het bedrijf. „Elke jurist zal cj't wel een moei lijke zaak vinden", zo "zei mr. Bros. ,,Ik betreur het ook, maar het is niet mijn'schuld. We hebben ,de laatste jaren te doen gehad met Evenemen ten, die'gevolgen hadden ver buiten het betrokken bedrijf. Ik noem hier alleen maar de Shell en Hoogvliet. Oojc deze ramp had nog veel erger kunneji zijn. We leven hier op een vulkaan. Dat op de Agua Clara ge werkt is met onveilige apparatuur is een kwestie van mentaliteit. Het be drijf lijkt voor de omgeving te gaan." Verder wees hij nog op het feit, dat de N.V. Tankercleaning zelf betrokken is geweest bij het opstellen van de veiligheidsvoorschriften, die zijn genegeerd. Hij eiste f 7500 of drie maanden hechtenis. De verdediger, mr. Fr. Meeten, vond het moeilijk om niet te denken aan de explosie zelf en de gevolgen daarvan. Maar die hadden niets te maken met de uiteindelijke juridi sche beslissing, meende hij. Hij wees er op, dat het bedrijf had ge vraagd om een overgangsperiode, waarin dan gezocht kon worden naar apparatuur, die voldeed aan de voor schriften, opgenomen in de Hinderwet. Die apparatuur was echter moeilijk te vjnden en daarom moest men ook na de in die wet gestelde periode wer ken met onveilige apparatuur. Hij meende, dat de officier bij zijn eis toch te veel rekening had gehouden met de gevolgen van de explosie de zes doden en zeventien gewonden en hij meende, dat de boete van 3000 gulden, die de Hinderwet als ma ximum aangeeft, gehanteerd moest worden. Onverant woordelij k De officier van justitie gaf toe, dat de veilige lampen weliswaar hinder lijk zijn bij het werk, maar dat de veiligheid toch voor moet gaan. Hij vond het onverantwoordelijk, dat op een dergelijk ^bedrijf, dat gefinan cierd wordt door een van de grootste Rotterdamse bedrijven (Van Omme ren, red.) nog op die manier gewerkt werd. De kantonrechter, mr. W. E. van I Vloten, wees er op, dat het bedrijf niet in beroep was gegaan tegen de gestelde overgangstermijn. Ook hij vond deze handelwijze, die hij niet kon begrijpen, onverantwoord. Het verweer van de directeur van het be drijf, dat er nog dagelijks overal ter wereld met deze onveilige apparatuur wordt gewerkt, wees hij af met de opmerking, dat hij zich had te hou den aan de voorschriften. Hij ver oordeelde W. dan ook conform de maak ook zo'n t DROOM R EIS fc. naar het Heilig LancE; ^.Vliegreis inclusief hotel ik. met volpension. vanaf f 589, Er*- ^-Verder keuze uit HONDERDEN andere mo- r" gelijkheden, o.a.: SPANJE - ITALIË - Z- OOSTENRIJK - JOEGOSLAVIË - ZWEDEN ^5 P- Vraag GRATIS folder aan: C- REISBUREAU Z ST. CHRISTOFFEL 3 S MEENT 75 a - ROTTERDAM r- Tel. 010-13722# i» Gedeputeerde Staten hebben de lange lijst van verdaagde beslissingen op raadsbesluiten, waarover in de jongste raadsvergadering harde v or den zijn gesproken, met de volgende verdagingen verlengd: 180.000 voor uitbreiding vuilstortplaats, 69.500 voor brandalarminstallatie, 3.190.550 voor bouw van l.o.m.-school, 357.100 voor bouwrijpr-naken van terrein van deze school, 125.000 voor aanschaf van geisers. Goedgekeurd hebben Gedeputeerde Staten het bestemmingsplan „Bijdorp" doch verdaagd de beslissing op het raadsbesluit inzake bet bestemmingsplan „Hoofdstraat-zuid". CARNAVAL$FESTUN IN FLATERTJE BHIER Zaterdagavond organiseren Socic- ait „Walhalla" en Jazzclub „Clater- ,je Bhier" een carnavalsfestijn. De muziek wordt verzorgd door de „Com- putor 2000", die de gehele avond carnavalsmuziek zal spelen. Voor de ze avond zijn feestneus en feestpet verplicht. Het feest gaat door tot het klieken van de morgen. De aan vang is 8 uur en de toegang is gra tis. NU OOK DWARSGEBAKKEN METHELETARWEKIEMEN Bij aankoop van houten wand, alle bevestigings-materiaal zoals spij kers en hamer, lijm en lijmkam t/m 15-3-69 Het klagen over gebrek aan cultureel leven zou men als een status symbool kunnen beschouwen, toepasselijk voor iedere stad of dorp. Het is op zichzelf een lege klacht, gelijk aan een slag in de lucht. In veel gevallen zal men tot de ontdekking komen, dat tal van klagers zelf niet veel verder komen dan het bijwonen van een enkele toneelavond of concert van eigen favoriete vereniging. In Schiedam is de klacht over gebrek aan cultureel leven óók niet onbekend. Zij wordt vaak en soms met veel pathos gebracht. Wie zich dat zou moeten aantrekken, zéker niet de exponenten van het culturele leven in Schiedam, waarvan als algemeenheid genoemd mogen worden het „Stedelijk Museum Schiedam" waarvoor zich de „Vereniging vrienden van het Stedelijk Museum" heeft gesteld en zij het dan ook op een geheel ander terrein en meer de kleinkunst betreffende de „Schiedamse Gemeen schap". Luxe wandplaten: gelakt en met V- groef. 275x122 305x122 Essen 59.50 Eiken, Zebrano 62.50 Tamo, Bubinga 62.50 Paldao 65.- i Teak, Kersen 67.50 l Am. Noten, Tamak. 72.50 llnd.Paliss. 77.50 f Wandechroten 275 cm 3 72.f 79.50 i 2.05. 2.35 3.45 5.50 I Vurehout Paranapine Carolinepine Mahoni Afro-Teak Kom zelf -kijken en uitzoeken bij: Rotterdams grootst gesorteerde doe het zelf specialist, met de beste kwaliteiten. Iedere dag geopend van half negen tot zes uur. Nwe.Binnenweg396 Tel.235605 Korenaarstraat 61-63 Tel.230803 Bergselaan 214 Tel.281167 i Groothandel en kantoor: i Ruilstraat 99-103 Tel.252620 I Moge dus enerzijds de klacht wor den vernomen over gebrek aan cul tureel leven, anderzijds kan deze klacht worden teruggekaatst naar de Schiedamse burgerij, die optredende kunstenaars helaas zo vaak In het eerste kledingstuk laat staan, tot groot verdriet van de uitnodigende organisatoren. De vraag „Waar schort het aan in het Schiedamse culturele leven", is, zij het dan niet in deze bewoor dingen, maar wel in de lijn van die gedachte dezer dagen ook ter sprake gebracht tijdens eep bespreking tus sen enkele persvertegenwoordigers en bestuursleden van de bovengenoemde vereniging. Men hief figuurlijk ge sproken de handen omhoog en stel de dé vraag: „Wat mankeert er aan ons werk" en „Welke weg moeten we inslaan om verbetering in deze situa tie te krijgen?" In feite: niemand was in staat een rechtstreeks ant woord op deze vraag te geven: het is kennelijk een probleem. Een typerende mededeling kon de heer Paalman, de directeur van het Stedelijk Museum doen. Er zijn een kleine tweeduizend enquêteformulie ren in Schiedam uitgestuurd, tenein de te trachten een indruk te krijgen van hetgeen er onder de burgerij leeft op cultureel terrein; nog geen tien procent van het aantal formulie ren werd ingevuld en teruggezonden! „Er is wel iets uit gekomen en daar over zullen we binnenkort wel mede delingen doen, maar veel verder dan wat kreten is men eigenlijk niet ge komen' zo moes: de heer Paalman verklaren. Welke plaats neemt nu eigenlijk het .Stedelijk Museum" on der de Schiedamse burgerij in, wat zou men daarvan wensen? Het ant woord is nog steeds niet klaar en duidelijk. Er kan niet worden gezegd, dat Schiedam een cultureel „onderont wikkelde" stad is. Er woont en werkt hier een groot aantal kunstenaars, een groter aantal dan men veelal denkt en ook in ruime variatie en scholing. Er zijn tal van verenigin gen met vele honderden leden, die zich op het gebied van de kleinkunst bewegen en van wie men eigenlijk belangstelling zou mogen verwachten voor hetgeen op het brede terrein van de kunst valt te beleven. Ondanks dat. loopt men elkaar voorbij en be perkt zich tot het eigen verenigings terrein. De man en vrouw van de „muziek", laat de zang koud, het geen ook omgekeerd het geval is. Neem bijvoorbeeld de toneel wedstrijden van S.G.; in het alge meen komen daar alleen de leden van dp deelnemende verenigingen, ge volg: een half bezette zaal. Terugkerend tot „de Vrienden", men vraagt zich voortdurend af welk Het gele boek is uit. Naast het groe ne boek, het blauwe boek en het oran je boek heeft Rotterdam nu een geel boek, waarin de directeuren van ha Nieuw vrouwelijk raadslid Als opvolger van de heer A. van Rossum (PvdA is tot lid van de ge meenteraad van Schiedam mevr. A. J. Tijsen-Joniker benoemd. venbedrijf, stadsontwikkeling en ge meentewerken hun visie geven op de uitbreidingen van havens, industrie- en woongebieden, zoals die uiteinde lijk na het jaar 2000 moeten worden. De gedeeltelijke inhoud van dit rap port werd vorige week reeds gepu bliceerd door Het Vrije Volk, zeer tot verontwaardiging van burgemeester Thomassen. Een van de vele bij het rapport ge voegde kaarten geeft duidelijk aan hoe de samenstellers van het rapport zich de toekomst zien. De Maasvlak te is dan in zuidelijke richtiry; uitge breid en drie keer zo groot geworden. Voorne en Putten en de Hoekse Waard zijn herschapen in grote haven- en in dustriegebieden, waarin van wonen geen sprake meer is. Dat wonen moet dan gebeuren in Grevelingenstad op Goeree-Overflakkee. Grote, brede groenstroken omgeven de woongebie den en sluiten ze af Van de havens en industrieën. Ook het industriegebied bij Moerdijk moet volgens de kaart aanzienlijk worden uitgebreid, terwijl Zevenbergen een grote woonstad moet worden. In het rapport zijn ook enkele alter natieven gegeven. De s'ameqatellers zeggen dan ook, dat het „plan 2000+" er in de toekomst niet zo uit hoeft te zien, maar dat het wel de enige logi sche oplossing is. Zoals bekend heeft de regering vorige week in dé Twee de Kamer verklaard, dat er van ha vens en industrievestiging in de Hoek te Waard geen sprake zal zijn. De ge- programma gebracht moet worden teneinde het Schiedamse publiek in de sfeervolle aula te lokken. Er wordt nu een, poging gewaagd um middels een aantal concerten op iiet onlangs gerestaureerde Hess-orgei, luisteraars te trekken. Er staat nog een aantal andere kunstevenementen op het programma. Vier leden van het Residentie Orkest zullen Op 21 te- bruari o.a. de Nederlandse première van de Canadese componist Kaïsey Jones brengen, het Residentie Strijk trio geeft in maart een uitvoering. In april komt 't Collegium Musicum uit Amsterdam, in mei zes Engelse gam baspelers „The English Consort of Viole". Prof. dr. Bachrach houdt op 31 maart een lezing over Shakespea re; er zijn plannen voor cabaret, bal let, poppenspelen. Men kan dus al lerminst zeggen, dat de vereniging met nauwelijks 500 leden, contributie ƒ7,50 per jaar, het er bij laat zitten. En toch de vraag: „Wat mankeert ei aan het Schiedams cultureel leven? Hans van der Sloot constateert in „Schiedam Nu", dat er nog altijd een grote bevolkingsgroep bestaal, die het museum liever als echt „ste delijk museum" zou zien, met grote oudheidkamers en minder moderne kunst. Doch men kan de directie van het museum niet verwijten, het alleen in laatstgenoemde richting te zoeken. Er is bovendien een nauwe samen werking met „de Vrienden" en de „Salon der Maassteden" die nu straks weer de aandacht gaat vragen, mag wei een „populaire uitgave" van een kunstexpositie.worden genoemd. Drempelvrees? Bestaat er in Schiedam „drempel vrees", waarover zoveel goede inten ties struikelen? We vrezen, dat dit het geval is. Wie de min of meer schuwe blik opmerkt die Schiedam mers op de ingang van het Stedeiijk Museum werpen wanneer zij deze passeren, kan daarin bevestiging van het vermoeden vinden. Slechts weini gen brengen de „moed" op even het museum, „hun" museum, binnen te stappen. Waarom? De „Vereniging" zou graag het antwoord weten. Ongewenst populair was het mu seum nadat de blote Jan van Schoun- hoven zich tijdens „Balans" liet be schilderen. Toen sprak iedereen over het gebeurde in een gebouw, waarin velen nog nooit waren of zijn ge weest. Zijn de gebodeu kunstuitingen te zwaar te verteren voor ^erreweg de meerderheid van dé É;lfi£damse bur gers? Het zit er naar önze mening vel in. Bij het beiuistèren en waar deren van bijv. eej gambaconcert wordt onzes inziens wel 'n zware wis sel getrokken op het kunstzinnig ver mogen van de bezoekers. Niet dat de zekerheid kan worden gegeven, dat bij een lichter genre de wens en het doel van de „Vereniging van Vrien den van het Stedelijk Museum Schie dam" kan worden beréikt, maar het zou een poging in een volgend sei zoen waard kunnen zijn. Ballet en ca baret „deden" het in het verleden nog niet zo slecht. Misschien is naar Rotterdams voorbeeld 'n democra tisering in de kunst noodzakelijk. In elk geval is het betreurenswaardig, dat nog steeds zo weinig Schiedam mers de weg naar het museum weten te vinden. LEO 't HART meente Rotterdam heeft dit rapport echter thans als discqs«ie9tuk op de tafel gelegd. De samenstellers zeggen er zelf van, dat dit rapport, êVenals de ande re gekleurde1 boeken, een Sqhqt voor de boeg is. vragen niet om een haastig oordeel. Wel willen zij» dat reeds nu rekening wd^jdt gehfuden met deze tiiugelykhed&a van uitbrei ding van havens en industrieën, het geen betekent, dat alle andere ont wikkelingen in de door hen aangewe zen gebieden stil moeten worden ge legd..Voor de rest zal de overheid moeten beslissen. Zo is de planning voor Voorne en Putten. Hoewel het gemeentebestuur vorige week vrijdag nog meedeelde op een teach-in dat het de plannen niet kende, was de planning wel ge reed. Putten (rechtse gedeelte) staat in paars aangegeven en dat betekent dat daar de havens geprojecteerd zijn op betrekkelijk korte termijn. Voorne staat gearceerd in paars aangegeven wat wil zeggen dat de daar geprojec teerde havens pas in een later sta dium aan de beurt komen. REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per Reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dam. Tel. 010-12.60 10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a.

De Havenloods | 1969 | | pagina 1