9? 1 Leeuw en sneeuw 8 S'dafn DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 m «t Zo onschuldig als zij er op het eerste gezicht uitzien, zijn zij niet, de 26 leeuwen en leeuwinnen in het wildpark van Burgers Dieren- park in Arnhem. Schijnbaar onop- letten genieten zij met half dicht geknepen ogen van de warme zon nestralen in het witte winterse landschap. Een dubbele afrastering van twee en vijf meter hoogte be schermt de argeloze voorbijganger echter tegen een onverhoedse aan val van de koning der dieren, wiens staart verraadt dat hij wel dege lijk aandacht schenkt aan alles wat te dicht in zijn nabijheid zou komen. Geen beweging ontsnapt aan zijn aandacht, terwijh.hij de ingaftg van het wildpark bewaakt. Dat al die lief lijke luiheid maar sehijn is, bewijst de felle gretigheid waarmee de leeu wen, elke dag opnieuw de landrover naderen, die „eten" betekent l'/i koe wordt er per dag verorberd. ..Freddy, Freddy", schalt de roep van één van de verzorgers door het doodstille bos. Even later komt de aanvoerder van een van de twee leeuwenstammen aanrennen, tuk op zijncarbonade. Met hem komen ook de andere nu... beduidend goedkoper Welke man kan,nu niet een paar van die waterdichte laar zen gebruiken? Denkt U maar eens aan het werk in de tuin, het schoon maken van de auto, de water sportliefhebbers, vissers, en vooral aan hen, die zulke laar zen tijdens hun werk niet kun nen missen. 100% waterdichte P.V.C. laars in kuitmodel met zeer dikke anti-slip zool. Een solide laars, geheel tricot gevoerd, waarin U altijd warme en droge voeten houdt, nu per paar voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze parterre deze waterdichte P.V.C. kuit laarzen, met tricot voering, in Elke vrijdagavond tot 9 uur open leeuwen en leeuwinnen van zijn stam. In een wip staan zij boven od het dak van de landrover, terwijl de mo torkap een zeer gewaardeerde plaats blijkt te zijn om even de „pootjes" te warmen. Anna, een éénjarige leeuwin komt met haar kop door het raampje van de landrover bedelen. Tot ongeveer 1V« jarige leeftijd kan dit'met de nodige voorzichtigheid van de oppassers. Daarna is geen leeuw meer te vertrouwen. Laten de bezoe kers dit echter nooit proberen, het heeft al; slachtoffers gekost! De leeuwen voelen zich best in hun element,'ondanks sneeuw en ijs. Twee leeuwinnen zjjn drachtig. Een gezins uitbreiding is dus spoedig te ver wachten. In het wildpark is nu /een ingegraven kraamkamer gemaakt. Dit om zowel moeder als kinderen bij de bevalling genoeg rust te geven. Hieraan heeft het de leeuwen gedu rende het zomerseizoen beslist ont broken. Door gebrek aan rust zijn twee van de drie worpen welpen de ze zomer gestorven. De derde worp groeit echter voorspoedig op. De voederwagen is in genade aan genomen. De motorkap is een pret tig voetenwarmertje veel mogelijk vermeden en de vrede blijft in het nu door de dikke laag sneeuw zo sprookjesachtige bos be waard. 't Is er doodstil. Slechts een ge grauwd gegrom breekt deze stilte zo nu en dan. Bezoekers zijn er vrijwel nooit met deze kou. Toch is een be zoek aan het wildpark nu beslist aan te raden, omdat men in de rust en. de stilte die er nu heersen de koning der dieren pas goed zal kunnen ob serveren. Zonder daar te worden ge stoord door honderden andere bezoe kers. Voor velen werd immers een bezoek tijdens de zomermaanden een teleurstelling omdat de leeuwen zich, afzijdig hielden, bang als zij waren ook een leeuw is wel eens bang, hoewel hij dit achter zijn fiere trots zal verbergen voor de bijna-on afgebroken stroom van 90.000 auto'» die kwamen én gingen. In de keuken is uw vrouw een heerlijk stuk vlees aan het braden. Op de tv gebeurt op dat moment juist iets spannendsU roept uw betere heüft naar het scherm en beiden geniet u van het enerve rende element. Totdat een door dringende geur langzaam maar zeker uw reukzintvtig prikkelt. Als een raket, schiet u uit uw fauteuil en rent naar. de keuken. „De vlam in de pan. Wtat moeten we doen?" Inderdaad. Wat moet u op dat kritieke mexnpent dtoen; of anders gezegd: nietdoen. In ieder geval niet trachten de vlammen met water te down. Dit heeft zonder meer rampzalige gevolgen. Ook niet als een wfaanzinnige naar bui ten hollen en brandbrand!" roe pen. Voordat de brandweer gealar meerd en vervolgens gearriveerd is, valt er waarschijnlijk niet veel meer van uw keukeninventaris te redden. Een juiste, remedie is: gas uitdraaien en deksel op de pan. Het is zo, dat velen onder ons dit wel weten. Edoch, hoe regelmatig wordt er niet door ONWETEND HEID foutief gereageerd! Zo'n onwetende zoudt u wel eens kunnen zijn, als u in het snelverkeer met een noodsituatie geconfronteerd wordt. ALS u op DAT moment DAT geweten had ja, dam was u niet frontaal tegen een boom gereden; of was uw kind, toen u een noodstop maakte (zeer krachtig remmen), niet met een smak tegen het dashboard of door de voorruit geslagen: of was Vult u maar in. De dagbladen geven dagelijks genoeg hierover. AI dan niet met dodelijke afloop. WIST dat u GEEN water op de vlammen moest werpen; u DEED het dan ook niet. Hierin ligt de kern van deze serie artikelen verscholen. Om u als deelneem(st)ér aan het gemotoriseerde verkeer van evi dente handelingen in kennis te stel len. De mogelijkheid is dan aanwe zig, dat u op het uitermate kritieke moment juist ingrijpt. Het leven van u, uw medereizigers en van de me deweggebruikers kan hiervan afhan kelijk zijn. Al komt dit maar ééN' keer voor. dan heeft de schrijver zijn doel ai bereikt; bevordering van de verkeersveiligheid. Aangepast De dieren hebben zich overigens geweldig aangepast aan hun tamelijk natuurlijke staat vooropgesteld dat zij allemaal in gevangenschap zijn geboren. Duidelijk is gebleken dat zij er In gezondheid op vooruit zijn ge gaan. Gedurende het maandertlange verblijf in de natuur is hun vacht, die in de dierentuinkooien vaak ,dun en vaal was, dicht en glanzend ge worden. Dit betekent een goede be scherming tegen de vorst en de sneeuw van de laatste weken. Ge- „Anna", de eenjarige leeuw, komt in het autoraampje haar carbonade halen. Het publiek wordt echter aan geraden dit grapje niet na te doen. vochten wordt er in het wildpark ook wel eens. En dat is dan beslist geen katjesspel. Twee leeuwen werden door plagen de stamgenoten over de wildroosters gejaagd, waardoor zij op het terrein van de andere stam kwamen. Daar werden zij prompt aangevallen en zo zwaar verwond dat redding ntet meer mogelijk was. EF zij» opk_ nagr-enkele dienen-in een afgezette ruimte. Zij moéten eerst nog wennen aan hun betrekkelijke vrijheid voordat zij die volledig krij gen in het „grote dierenbos". Boven dien kunnen de twee stammen aan de nieuwkomers wennen zodat deze niet als ongewenste vreemdelingen zullen worden aangevallen. Bloedver gieten wordt dus op deze mafiier zo- De Lens OOG in/OOG contacten Dorpskerk: 10 u. ds W. Vons, H. Avond maal; 18 u. as. W. Vons, Jeugddienst, st. Martinuskerk: 8.30 u. ds. E. Verwaal, cnr. Geret. Kerk, Warande: 8.30 u. iet- dienst, 15 u. ds. Wi ae Jooae uit Rotter- Wettvest 82: Geret. kerk (Vrljgem, en ie.30 u. as. C. Vonk. Kerkgem. tot veror. Westvest 30: 8.30 •d. Geret. Leei 10 i H. Mis, Gewoonte Ook voor u kan er met contact-I lenzen een nieuwe wereld zichbaar wor.den. Ga r»ar „De tens' Bekijk en praat over die op het graaroropht dr'ijvende v|iesdyjwte kapjes. Laat uvertellen hoe prettig en gemakkelijk ze zijn in het dragen en ga als „niet-brildragend" de wereld in 'JNTACTLENZ C. J. STUI.J Contactlensspecialist Schiedamseweg 64 Telefoon 23.60.55 (b.g.g. 0-1884-802) WIE BEN IK. Ook een vraag! ,,Ik ben mevrouw, mejuffrouw, me neer die en die!" Heeft u' er echter wel eens aan gedacht, dat u wellicht nog een BABY bent? (Zonder meer als het fel begeerde rijbewijs on langs in uw bezit gekomen is). Ja, een baby die ,een gemotoriseerd voer tuig bestuurt. Vanzelfsprekend wil iedereen zo snel mogelijk VOLWAS SEN zijn, maar zoals u weet, wordt het karakter van de baby tijdens, de eerste levensjaren gevormd. Deze vorming is in hoge mate afhankelijk van omgeving en opvoeding. „Netjes handje geven! Netjes dank u wel zeg gen!" Enfin, ga zo maar door. Het wordt u GELEERD. U neemt GE WOONTEN aan. Goede, of slechte ge woonten? De kans is groofc, dat u dat niet weet. Ze behoren gewoon tot uw levenspatroon. In Den Haag wordt hét wél gemerkt. Het Centraal Bu reau van de Statistiek noteert ih de vorm van balkjes, streepjes en, pop petjes. De laatsten vaak met „ih me- moripm-kruisjes! In uw stadium van „Baby achtër 't stuur" worden uw gewoonten voor een belangrijk deel door uw instruc- teur(trice) bepaald. Hier wordt de kiem gelegd voor het patroon van uw ontwikkeling als deelneem (st)er aan het verkeer. Er wordt vaak over verkeersveilig heid gesproken. Prachtig. Óp deze wijze blijft het aktueel.' „,Meer en bo venal betere wegen moeten er ko men". Zeker, zeer urgent. Maar Wat helpt het als velen hiervan een on deskundig, ja zelfs een misdadig gé bruik maken? Als het RIJPATROON niet verandert, dan verandert er in wezen NIETS. Zelfs niet na 'creatie van het meest moderne wegennet. Doorkarren U moet enige noodzakelijke bood schappen in de stad doen. Uiteraard gaat u (nog niet) met tram,bus of metro. Uw vierwieler staat nie(,flmor niets voor de deur. Vanzelf sprekend hebt u weinig tijd: ergo veel haast; ergo, u bent geëmotioneerd! Dit ma nifesteert zich als bij het eerste het beste verkeerslicht. Geagiteerd door- Wie liever niet meer betaalt dan nodig is, moet morgen eens naar deze aanbieding ka merbreed tapijt komen kijken. Prachtige partij kamerbreed nylon tapijt met rubber wafel rug, zodat U geen ondertapijt nodig heeft (een aanzienlijke kostenbesparing! Liefst 400 cm breed en keuze uit 8 aparte kleuren. Nu koopt U dit tapijt, omdat er kleine schoonheidsfoutjes inzitten, per meter voor nog géén zeventig gulden. kamerbreed nylon tapijt 400 cm breed Neemt u de maat van uw kamer mee? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze partij kamer breed nylon tapijt met rubber wafelrug, 400 cm breed, in 8 kleuren w.o. fraise, cognac, whisky, goud, blauw, grijs en groen, A per meter Elke vrijdagavond tot 9 Ook maandagmorgan optn Géén tal. of schrift bast. karren, ondanks het, rode licht en dan rrri' en daar ftaat dan net op de Streep. „Ik höu hup.. eenmaal van opschieten". Maar u bent toch bijna nooit alleen op de weg? Achter u zou ook wel eens een auto kunnen rijden! „Nou, en? Die moet dan maa,r uit z'n doppen kij ken!" Dat doet-ie dan ook. Achter reed een jonge kerel (vaak ook een oude),, die nu heel toevallig een „multi-mini-' rokje" zag .trippelen. DAT har. De Harmonie van Wilton-Fijenooüd zal zaterdagavond 22 februari een concert geven in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. Op uitnodiging van de afdeling Schiedam van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde,' zal vrijdagavond 21 febr. mevrouw Cas- paré een lezing houden over Ishaël. Hersteld Apostolisch Genootsch., Stadhou dersin.: 8.30 en 16 u. dirtist. Leger des Heits, Lange Haven 27: Sa menkomsten 10 en 18.30 u. Leiding: maj. en mevr. Zuldema. Baptisten Gemeente, geb. Irene: 19 u. dienst. Chr. Geref. kerk, Warande 183: 9.30 u. Herv. Geref. Evang.. geb Irene: 10 u. ds. A. Kastelein uit strijen, 17 u. Grote- kerk ds. A. Gooyer uit Delft. Apothekersdiensl De dienst begint vrijdagmiddag om zes uur' en eindigt maandagmorgen 8 uur. Apotheek 't Gouden Hert, St. Liduinastraat 58, tel. 268364. ADVERTENTIE Vakantiegeld toe! Op de brommer naar uw werk!Op de brommer voor uw genot. Op de brommer met vakantie! Een verrukkelijk vooruit zicht! Op 6 maart opent UNIQUE op de hoek van de B.K.-Laan en Nieuwe Haven zijn werkelijkevunieke bromfietsparadijs. Ont houd dit goed, wantwie daar op 6 maart of op één van de volgende dagen z'n keus doet uit de uiterst soliede aan biedingen krijgt geld toe: een leuke pre mie als aanvullend vakantiegeld! aandacht wel! Niet het rode licht! Daar had hij helemaal geen erg in; want op het moment, dat z'n blik even afdwaalde, reed u nog stug, DUS hij reed in uw kielzog mee. On nodig te memoreren, dat de onderlin ge afstand niet ruim te noemen was en hupsiekee.. „Vraag maar bij wel ke maatschappij hij verzekerd is". Uw GEDRAG was de feitelijke oor zaak. Het „gevolg" was uw „achter ligger!" Verkeerslicht op „rood"? Wel of geen voor- en achterop ko mend verkeer? Gas los; enige „rem- tikjes" (niet doortrappen!); door de remlichten wordt uw eventuele „ach terligger" extra attent; de auto rus tig „op de motor" laten uitlopen; ten slotte een druk op de voetrem en u komt „ongeschokt" tot stilstand. Zo doen we dat! Kluts kwijt Nog eens dat verkeerslicht. Het wil wel eens voorkomen, dat deze nu net op kruispunten" staan, die men via een hellende weg nadert. (Rotter dammers: 'k-Gravendijkwal-Maas- tunnelDlein), Daar wordt dagelijks vele malen het gezelschapsspel „tê- tes a queues" gespeeld. Ja, zeker. Bijna altijd een auto-file praktisch „kop-aan-staart" tegen elkaar. Na* tuurlijk over het algemeen keurig op de handremmen. Maar het wil noga] eens gebeuren, dat uw „voorligger" moeite heeft met de tripel: gas ge ven, koppeling op laten komen en handrem ontkoppelen. Al te vaak be gint men met de handrem. Met als hij zag een multi-mini-rokje trippelen gevolg een orgie van claxonstoten. Met als gevolg, dat uw „voorligger" of „ster" nu helemaal de „dubbele kluts" kwijtraakt en door geagiteerd heid zelfs de motor laat afslaan! „Dat is het toppunt!" Net wgt u dacht. Het stoplicht is inmiddels weer op rood gesprongen. En dat nog wel terwijl u zo'n haast had. Remedie: houdt voldoende afstand. Vóórdat u gaat claxonneren, heeft uw voorligger al lang in de gaten, dat hiij of zij 't fout deed. Een snelle niet opge jaagde correctie volgt en ér is ver der niets aan de hand. Geen vernit- te gezichten. Geen getetter! U behoort toch niet tot de catego rie „stoplicht-wegscheurders"? U kent 't. Een duo of trio aan de meet. Zoemende motoren groen voi- gas -- weg! Onzinnig en erg duur! Extra benzineverbruik en gróte ban- densliitage. Hoor ze maar moord en brand gillen bij zo'n start. De „wég- schéurders" komen er ovejp hét alge meen zonder kleerscheuren at (uit gezonderd die ene keer, d8t de wa gen achter wegslipte, maar wiejdaar- op let is een kniesoor). Maar o wee, die „stoplicKt-HALERS". Hij staat nog op groen. Nog B0 meter GAS, GAS. Achter u rijd- er één. die er ook zo over denkt. Nog 40, nog 30, nog 20... ORANJE. REMMEN! Waar om. Glas en blik. Wie gééft het ant woord op de „schulcNraaki"?

De Havenloods | 1969 | | pagina 6