Loop zaterdag voor uw leven in Havenloods-prestatieloop „DE HAVENLOODS" Bewegingsarmoede neemt steeds toe Voorzitter van Thor uM -A*', DEHAVENiOODS Communicatie thema van Vertaav1^frtrijd „International Night" MEES HOPE Humunita»" Adverteer ook in Het klinkt ongelofelijk maar er zijn duizenden Nederlanders, die denken dat ïjj aan sport doen omdat zij wekelijks naar een voetbalwedstrijd kijken. Wan neer zij echter hard een trap oplopen of zich eens moeten inspannen om een tram of bus te halen, blijkt hoe slecht hun lichamelijke conditie is. Hoevelen zullen al niet vastgesteld hebben wanneer zij zwaar hijgend in de gehaalde" bus of tram zaten: „Het is toch eigenlijk te gek dat ik zo'n klein stukje niet meer kan hardlopen". Wanneer dan na enkele minuten het hijgen en de hart kloppingen verdwenen zijn, is men ook het voornemen om de lichamelijke conditie te verbeteren, braaf vergeten. Daarbij wordt dan over het hoofd gezien dat men een aanslag pleegt op de eigen gezondheid. Mede door het gebrek aan beweging in de moderne maatschappij is het aantal hart- en vaatziekten schrikbarend toegenomen. Het merendeel van de Nederlandse beroepsbevol king verricht zittend werk en ontspant zich 's avonds na het eten zittend voor de „buis". Voelt u zich ook rot? Enkele jaren geleden verscheen in een van de Amsterdamse dagbladen een onopvallende advertentie met een zeer originele tekst: „Voelt u zich ook al jaren zo rot, kom dan zaterdag naar het Amsterdamse Bos dan gaan wij samen lopen". Die oproep had .succes. Aanvankelijk was het groepje dat elke zater dagmorgen ruim een uur door het bos draafde klein, maar degenen die zich met de week fitter gingen voelen, werden vurige propagandisten van dat uur lopen in de vrije natuur. Het Amsterdamse voorbeeld vond overal in het land navolging en de meeste atletiekclubs die al een conditiegroep houden, gingen daar nog eens extra propaganda voor maken. De Anti Buikjes Clubs schoten uit de grond en nu spant een groot gedeelte van Nederland zich minimaal een keer in de week, meestal op zaterdagmorgen in, om dat heerlijke fitte gevoel terug te krijgen. Niet alleen in Nederland zijn de ABC-clubs de laatste jaren steeds populairder geworden ook in andere landen is men hiermee zeer actief bezig. In Amerika heeft men dit soort conditie-training zelfs een zeer sprekende naam gegeven „Bun for your life" (Loop voor uw leven). „Johannes Passion" in De Doelen Test prestaties Traditiegetrouw geeft de Kon. Chr. Oratoriumver. „Halleluja" ook dit jaar weer een uitvoering van Bach's „Johannes Passion" op zaterdag 22 maart in de grote Doelenzaal. Aan vang 20 uur. Aan deze uitvoering die onder leiding staat van de jonge, dirigent Jan Eelkema werken de volgende solisten mee: Nelly v.d. Spek, so praan; Aafje Heynis, alt; Paul Schots man, tenor (evangelist); Max van Egmond, bas (christuspartij)Chris van Woerkom, tenor (aria's): Marco Bakker, bas (aria's). Instrumentale begeleiding: Koos Bons (orgel-conti- nuo) en het Rotterdams Philh. Or kest. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de leden; vanaf 15 maart uitsluitend aan de Doelen. Voor Alexanderstad ver krijgbaar bij: R. Enzlin, Jan Stuyt- straat 17 (tel. 203567). Nationale inzameling Leger des Heils „Soap, Soup and Salvation" (zeep, soep en heil). Dat was zo'n honderd jaar geleden de verklaring, die men had voor de ,,S" op de kraag van de heilssoldaat. Die woorden zijn nog altijd actueel, want al worden de zeep en de soep mogelijk op andere wijze gebruikt en verstrekt dan in de beginperiode van het Leger des Heils, nog altijd strekt dit Leger zijn hand uit tot hulp aan de naaste en brengt het ook vandaag nog daarmede samengaande de bood schap van het heil in Jezus Christus. Juist in deze tijd wil het Leger des Heils dit nog eens accentueren en hel heeft daarom voor dit jaar het mot to gekozen: „Dienst aan de ander." Om dit waar te maken is er geld nodig en het Leger des Heils heeft daarom toestemming ontvangen om hiervoor van 3 tot 16 maart 1969 in Rotterdam zijn jaarlijkse nationale inzameling te houden. Heilssoldaten voorzien van een identiteitsbewijs, zullen in die periode aankloppen met een lijst of een col lectebus. U kunt ook gireren op nr. 120120 t.n.v. Hoofdkwartier Leger des Heils te Amsterdam, gaarne met ver melding „Nationale Inzameling." METRO-JONGERENDIENST. Voor de 3e maal wordt er een Me- tro-jongerendienst gehouden in de Groote Schouwburg aan het Zuidplein op zondag 2 maart. Medewerkenden zijn de heer Otto Sterman, het com bo 4 x A uit Poortugaal, de jonge ren van de CJV „Morgenster". Het thema van de dienst is „De neger spreekt". Aanvang 10 uur. DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 Bij d rijkspolitie e Maasland werd ii Door de populariteit van de ABC-clubs ontstond enkele jaren geleden een nieuw fenomeen. Bij die clubs was het leveren van een prestatie van geen enkel belang. Wanneer men elke zaterdagmorgen zijn kilometers volbracht was iedereen dik tevreden. Een mens zou echter geen mens zijn wanneer hij zich zelf niet eens testte. Om die testmogelijkheid te hebben werd toen de z.g. prcstatieloop gecreëerd. Bij de prestatieloop is het wedstrijdelement van MAASDIJK De heer H. van Rij, lid van de gemeenteraad voor de Par tij van de Arbeid zal in de jaarver gadering van de afdeling Maasdijk van deze partij morgen, vrijdag 28 februari te 19.30 uur in de Rusthoek te Maasdijk spreken over „Dorpspro blemen en toekomstverwachtingen te Maasdijk' i als ievonden aangegeven: aansteker (goudkleu rig): fietspomp: een paar witte gebreide sokken; een paar Friese schaatsen (doorlo pers); bedelarmband. In hetzelfde tijdvak werd ais verloren aan gegeven: Bedelkettinkje met 10 bedeltjes: gouden armband met paardekopje: zilveren bedelarmbandje; korenblauwe want; dames rijwiel bruin met witte spatborden en rok- zadel; 1 paar nylon wantjes (rood); grote blauwe lederen portemonnaie met knipslui ting inhoudende enig geld. „We moeten nu vast rekening gaan houden met een verdere verkorting van de arbeidstijd. We moeten nu ook gaan denken aan de hand over hand toenemende bewegingsarmoe de. Hoe langer hoe meer zal de sport een belangrijker plaats in het maat schappelijk leven gaan innemen: Er zullen ook moeilijkheden zijn. Moeilijkheden vooral op het organisa torische vlak. Het is de vraag of op den duur wel voldoende personen zul len kunnen worden gevonden, die pro deo voor een bepaalde vereniging willen werken. Daarom gaan onze gedachten reeds nu uit naar betaalde administrateurs. Maar dit zal ook de nodige consequenties met zich mee brengen. We denken in dit verband aan nieuwe vormen, grotere eenhe den, eventueel zelfs fusies en de op- richting van „sportenclubs". De heer A. van Schie, voorzitter van het deze week jubilerende (65 ;n de afgelopen maand werd bij de Spaar bank anno 1820 een inlegoverschot geboekt van f 658.087.91. Er werd n.l. f 10.416.074.27 ingelegd en f 9.757.986,36 terugbetaald, tegen een inleg en terugbetaling van respectievelijk r 1.931.713.99 en f 4.220.888.07 in januari 1968. In de stormachtige ontwikkeling an de om zet weerspiegelt zich de inschaling op gro te schaal van deze spaarbank bij de girale ri 1969 f 74.259.112.56. verdeeld i rekeningen (op 31 januari 1968 ha inleggers een tegoed van Ultim i de c de gelden e_ voor f 40.507.894,78 belegd in effecten, voi f 20.937.383,61 in onderhandse leningen at gemeenten e.d.. terwijl de onbelegde en korte termijn belegde gelden f 6.524.550,37 b jaar) THOR (Tot Heil Onzer Ribben kast), heeft met deze bespiegelende woorden de progressiviteit van deze turnvereniging duidelijk aan het licht gesteld. Zo langzamerhand is THOR uitge groeid tot een van de grootste gym nastiekverenigingen in ons land. En niet alleen groot, maar ook bekend, getuige de resultaten bij de laatst ge houden kampioenschappen van de kring Rotterdam van de KNGV. THOR kwam toen in het nieuws doordat haar 18-jarige lid Anneke van Ruiven voor de tweede maal het jeugdkampioenschap var. de Rotter damse turnbond behaalde. Zij be hoort trouwens evenals haar twee lingzusje Marijke tot één van de belangrijkste troeven van deze Schie- damse vereniging. Om iets over het ontstaan van THOR te kunnen vertellen, moeten we terug naar het jaar 1879, toen de heer M. C. M. de Groot, het Volks huis aan de Lange Haven oprichtte. Hij bood er de „kleine luyden" de ge legenheid tot ontwikkeling en amuse ment. Er werd ook een toneelgroep opgericht en tevens een Vrije Oefen club in gymnastiek. Uit de kern van deze club werd in 1904 THOR geboren. Thans zijn er nog altijd tien „vetera nen" uit deze eerste periode lid van THOR en zijn onderscheiden met een gouden THOR-speldje. Het ligt in de bedoeling van de ju bilerende vereniging, die zich behal ve met turnen, ook bezig houdt met lichte atletiek, met wandelen en met de handbalsport, om pas in april fe»«t| te vieren. Dit vanwege enkele organi-j satorische haken en ogen. volkomen ondergeschikt belang. Er wordt een parkoers uitgezet dat men bin nen een bepaalde tiid moet lopen. lederen kan dus zijn eigen tempo bepalen, alleen moet hjj er rekening mee houden in de vastgestelde t(jd binnen te z\jn. Over het algemeen is dat geen enkel probleem. Degenen die regelmatig aan sport doen halen het doorgaans binnen de heltt van de vastgestelde tijd. Meestal wacht aan de finish nog een fraaie beloning in de vorm van een medaille of herinneringslint. Duizend lopers Vorig jaar namen PAC en ons weekblad het initiatief tot het organiseren een prestatieloop in Rotterdam. Ondanks de korte voorbereidingstijd werd deze eerste De Havenloods-prëstatieloop een grandioos succes. Ruim duizend deelnemers kwamen toen aan de start en veroverden de fraaie medaille. Ook dit jaar organiseren PAC (afkorting voor de Pro Patria-ALO Combinatie), dat volgend jaar zijn 75-jarig bestaan viert en daarmee de oudste atletiekvereni ging in Nederland is en ons blad deze prestatieloop. Gezien de zeer grote be langstelling voor de voorverkoop van startkaartjes, die al enkele weken aan de gang is, rekent men op zeker een verdubbeling van hel aantal deelnemers. Zaterdagmiddag om 15 uur kan men zijn krachten beproeven op een parkoers, dat een van de meest ideale in Nederland voor een prestatieloop is. Het voert o\er het Kralingse Strandbad, door het Kralingse Bos en langs de Kralingse Plas Ada Kok, Nederlands Sportvrouw, lost om drie uur op het Strandbad hel startschot voor de loop over vijf kilometer waaraan iedereen vanaf acht jaar kan deelnemen. Een kwartier later vertrekken de lopers en loopsters die ge kozen hebben voor de zeven kilometer. Voor de loop over zeven kilometer moet men vijftien jaar oud zijn. Voor beide afstanden geldt dat men binnen driekwartier binnen is. Iedereen die binnen deze tijdslimiet de finish, die op een van de speelweiden tegenover de Kralingse IJsclub is gelegen, passeert ontvangt een fraai uitgevoerde herinneringsmedaille met draaglint. Het in schrijfgeld bedraagt 1.50. Inschrijven nu Inschrijven kan men vanaf twaalf uur op de sintelbaan aan het Lange Pad in de onmiddellijke omgeving van de start. Omdat de kleedruimte op de sintel- baan zeer beperkt is, wordt de deelnemers aangeraden zich zo mogelijk thuis in sportkleding te steken. Mocht de toeloop voor de prestatieloop zo groot zijn dat er niet voldoende medailles zijn dan kan iedereen die aan de finish geen medaille ontvangt er verzekerd van zijn dat hij uiterlijk binnen twee weken deze opgestuurd krijgt. Om deze reden wordt alle deelnemers dan ook ve zocht hun naam, adres en woonplaats op het startkaart.je tc vermelden. Wai neer men zaterdagmiddag de drukte bij het inschrijven wil ontlopen, kan me tot en met vrijdagavond »d onderstaande adressen in Rotterdam nog start kaartjes afhalen: Van Abkoude, Zwaanshals 133; Verbeek, Tollensstraat 81a, telefoon 24 17 75; Verschoor, Orpheusstraat 23, Witvliet, Arguspad 5, telefoon 22 54 39; Oskam, Slinge 264, telefoon 17 73 09; Van Hemert, Gijsinglaan 870, telefoon 37 07 08 en Hogendoorn, Kapelstraat 2. WERELDGEBEDSDAG Vrijdag 7 maart wordt de Vrouwen- Wereldgebedsdag gehouden. Het the ma voor deze dag is „Samen naar Christus toegroeien", een tekst uit Ef. 4:15. De bijeenkomsten in Rotterdam worden gehouden in het: Centrum: Bergsingelkerk, Bergsin- gel 152, Kapel Eudokia, Bergsingel 215, Wijkgebouw, Noordsingel 224, Entmahuis, Schiekade 35, Oud-Kath. kerk, Nw. Binnenweg 25, Wijkhuis Jaffa, F. Ruysstr. 17 (7 uur), Schot se kerk, Schied. Vest 119 (Engelse dfenst). Post: Hervormde kerk, Hoflaan, Immanuëlkerk, Berlagestraat 96, Oos terkapel, Ringvaartweg (3 uur) Bej. centrum „De Burcht" (3 uur). West: Oude kerk, Aelbrechtskolk 20. Noord: Maranathakerk, Overschie, R. Kath. kerk, Statenlaan, Goede Her derkerk, Kastanjepl. 10 7.30 uur. Zuid: Wijkgeb. Oranjeboomstraat 105, Bethlehemkerk, B. Jungerius- straat, Triomfatorkerk, Krabbendijke- s'traat, Gerei, kerk, Groenetuin 353, Wijkgeb. Vredeskerk, Leede, Geref, kerk, Alcorstraat, Petrakerk, Plinius- straat. Aanvang 8 uur tenzij anders aange geven. KLAVERJASSEN VOOR BL1NDENB0NI) Vrijdag 28 februari wordt in café Honkoop een klaverjaswedstrijd ge houden die om acht uur begint. Deel nemers kunnen 's avonds inschrijven aan de zaal a f 1. De opbrengst is bestemd voor de Stichting Vrienden van de Blindenbond uit Gouda en streken. OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 353847. Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven bij kontrakt 17 16 15 14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland, Krim- penerwaard en „Holland Sil houel" in Gouda mogelijk. TOTALE OPLAGE 275.500 Ieder gezin dat binnen on* i verspreidingsgebied woont, be hoort De Havenlood te ontvan gen. Mocht u de krant eens mis sen, bel dan in dat geval voor vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door onze lezers-servicedienst nabe zorgd. In september 1930 werd in Am sterdam de eerste afdeling opge richt van de Nederlandse Bond van vrouwen in bedrijf en beroep. In 1932 volgden Rotterdam en Den Haag. De Bond heeft nu 16 afde lingen en totaal ongeveer 1500 leden in Nederland en maakt deel uit van de International Federation of Business and Professional Wo men met clubs in 40 landen ver spreid over de gehele wereld. De Bopd voert akties ter verbete ring van de positie van de werkende Vrouw, o.a. betreffende: verlaging van belasting voor ongehuwde en ge huwde werkende vrouwen, zelfstan dige woongelegenheid voor alleen staanden, gelijk loon voor gelijkwaar dige arbeid en de daarmede samen hangende werkclassificatie, huis houdelijke hulp in geval van ziekte van alleenstaanden, het zoeken van wegen ter verruiming van de moge lijkheden tot het bpreiken van hogere HAGE is plaats voor e ROTTERDAM ei ASSISTENTEN •een afwisselende werkkring met uitstekende kansen voor serieuze werkers •goede arbeidsvoorwaarden waarin ee regeling is opgenomen. Voor sollicitaties kunt u zich richten to DOORNBOS, DE BREY, SPITS CO. ACCOUNTANTS functies voor de vrouw. De bakermat van deze vereniging ligt In de Verenigde Staten van Ame rika, waar in mei 1918 reeds een groot aantal vrouwen uit hët be drijfsleven en het beroepsleven in New York bijeenkwamen. Een com missie bestudeerde de mogelijkheid tot organiseren en in juni 1919 werd de vereniging opgericht. De richtlij nen waren eenvoudig en duidelijk: geen politiek, geen onderscheid te genover geloofsrichting zichzelf organiseren en besturen, eigen lasten dragen. Vele vooraanstaande xFO,4wen over de gehele wereld zijn lid van de Fe deratie; rechter Sara T. Hughes, die na het overlijden van president Ken nedy in het vliegtuig de eed afnam van president Johnson, is ook lid van de International Federation. Het saamhorigheidsgevoel wordt verstevigd door het vieren van „In ternational Night", ieder jaar in dc derde week van februari door de clubs over de gehele wereld. Vooraf gegaan door de kaarsenceremonie (het aansteken van de kaarsen bij de vlaggen van de aangesloten Tanden) wordt dan door al deze clubs het zelfde internationaal voorgeschreven onderwerp behandeld. Voor de komende drie jaar is als motto gekozen communicatie. Na de International Night, die woensdag in Hotel Centraal aan de Kruiskade werd gehouden, sprak de heer F. v. d. Lei je over communicatie in de techniek. Prof. Bakenia spreekt in Sirene-luneh In de Sirene-lunch van maandag 3 maart zal prof. J. Bakema spreken over „Nieuwe Woonvormen". De Si rene-lunch wordt gehouden van 12.30- 13.30 uur in de Remonstrantse Kerk Westersingel-Mathenesserlaan. gymnasiast en Dit jaar wordt, zoals bekend het feit herdacht, dat Erasmus 500 jaar geleden werd geboren. Het Gouds- Haastrechts comité heeft in samen werking met Rotterdam een program ma opgesteld, waarvan een van de punten een vertaalwedstrijd is tus sen de leerlingen van de twee hoogste klassen van de gymnasia en gymna siale afdelingen van de lycea te Rot terdam, Gouda en Bazel. De deelne mers aan de wedstrijd moeten een vertaling maken van een fragment uit een van de werken van Desideri- us Erasmus. De vertalingen zullen worden beoordeeld door een jury, die bestaat uit mr. F. J. Brevet, drs. N. van der Blom, leraar aan het Eras miaans gymnasium en drs. A. G. den Haan, rector aan het Coornhert gym nasium de Gouda. Er zijn drie prij zen beschikbaar gesteld, bedragen van f 250, f 225 en f 200 en voor alle drie een gratis reis van een week naar Bazel. De wedstrijd is deze week begon nen, de vertalingen moeten uiterlijk 9 april bij dé voorzitter van de jury worden ingeleverd. JOHANN TH. LEMCKERT 2e ORGANIST VAN DE LAIIRENSKERK De heer Johann Th. Lemckert is per 1 mei benoemd tot 2e organist van de Laurenskerk. De heer Lemckert werd op 4 mei 1940 te 's-Gravenhage geboren. Hij studeerde aan het Ko ninklijk Conservatorium té 's-Graven hage bij Adriaan Engels. Hier slaagde hij in 1965 cum laude voor het solistenexamen en verwierf daarbij als onderscheiding de zilveren Fock-medaille. Verder studeerde hij piano bij Jan de Man en clavecimbel bij Janny van Wering. Zijn radiodebuut maakte hij - met een Bach-programma vanuit de St. Bavokerk te Haarlem in 1965, daarna gaf hij verschillende andere radiocon certen. Hij was organist van het Rococo- orgel der Oude Kerk te Rijswijk en bereidt zich voor op het behalen van dé Prix d'Excellence. Drive-in-diensten. Iedere zondag ochtend worden in het restaurant „Bijhorst", viaduct Wassenaar-rijks straatweg Den Haag drive in diensten gehouden voor mensen onderweg. De diensten beginnen om 10.30 uur, ein de van de dienst 11.30 uur. Er is kin deroppas aanwezig. Zondag 2 maart zal Frits Berger, leider Experimente le Maatschappij spreken over „We reld voor morgen of overmorgen." Zaterdag 1 maart organiseert de Interkerkelijke jeugdbeweging Youth for Christ weer een contactavond in een van de zalen van gebouw „Atri um", Karei Doormanstraat 143 te Rot terdam. Bart van Empel uit Utrecht zal spreken over „God is zo inconse quent als Hij groot is". Aanvang 8 BANKIERS Schiedam - Nieuwe Haven 133 ASSISTENT voor de afdeling Boekhouding op een klein kantoor. Voor een energieke, intelligente jongeman bestaat de mogelijkheid zich een interes sante positie te verwerven in ons snel groeiend concern. Belangstelling voor mechanische admini stratie en accuratesse zijn voor deze functie vereist. Opleiding: H.B.S. of M.U.L.O.; praktijk diploma boekhouden strekt tot aanbeve ling. Gegadigden worden uitgenodigd hun solli citaties te richten aan de directie van Mees Hope, Nieuwe Haven 133, Schiedam. gemeente schiedam Bij de politie-administratie wordt gevraagd een jeugdige mannelijke medewerker met- MULO-diploma of daarmee gelijk te stellen opleiding. Salaris, afhankelijk van leeftijd, van 289,— tot 422,— per maand. 6 vak.-toeslag; AOW-AWW-premie wordt niet ingehouden; studiekosten vergoeding. gemeentepolitie Sollicitaties, gericht aan de burgemeester van Schiedam, worden zo spoedig mogelijk ingewacht bij de commissaris, Lange Nieuwstraat 55. gt voor het Jan Meerkenshuis, Van Langendonckstraat 51, iel uil)-190400 te Rotterdam-Lombardijen en voor het Gerrit Spronkershuis, Minosstraat 81, Tel. 010-18.03.35 t, Rotterdam- 110 Morgen Ziekenverzorgsters (gediplomeerd) Salarisgrenzen f 566,tot f 882, Keukenhulpen Salarisgrenzen f 199,— tot f 719, In het Jan Meerkenshuis kunnen bovendien geplaatst worden Huishoudelijke hulpen Salarisgrenzen f199,— tot f719,—. Geboden wordt een prettige werkkring. Toeslag voor onregelmatige diensten. Huisvestigingsmogelijkheid aanwezig. Sollicitanten worden verzocht zich telefonisch te richten tot de Directies of schriftelijk tot de afd. Personeelszaken Postbus 819, te Rotterdam.

De Havenloods | 1969 | | pagina 11