Het is zeer de vraafl oj flrote industrievestiging rendabel is, Zwijgend door de stad naar teach-in Biafra „RIJNMONDER" BIERSMA OVER „2000 plus" Als men denkt aan woongebied h DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 C ja, die boodschappen. Die moe ten nog gedaan worden. We gaan dus wfer rustig verder. Rustig in 't ver keer betekent, dat u zich aanpast aan de omstandigheden. Bijvoorbeeld aanpassen aan de toelaatbare snel heid van het medeverkeer (en van de weg!). Dat is variabel. In de stad varieert dit tussen 0 en 50 km. per uur. Deze variabele factor heeft weer niet veiligheid te maken. U moet die zijstraat in. Daar heeft kunnen het in koor opdreunen: Al-het- recht-doorgaande-verkeer-heeft-voor- rang. Ook fietsers, brommers en voetgangers. Dat weet u, maar denk er dan ook aan na het behalen van het ,,magisch-rose-papiertje met fo to!" Twintig meter van de zijstraat verwijderd. Er rijdt een brommer naast u (bij 10 meter een fietser). ..Die pik ik nog even!" Gas, en roets die hoek Om. Remblokkade! Een voetganger stak net over! Op hart kloppingen na, loopt alles goed af. Hé, hé. Wel boosaardige gezichten, al of niet gepaard gaande met kracht termen en bepaalde „vinger-terecht wijzingen"! Helaas, dagelijks moet de ambulance er weer aan te pas ko men. want: welke brommer of fietser denkt nu, dat u niet wijs bent? Portier ,(Er is zo maar een gaatje vrij precies voor de winkel." De parkeer- steek wordt tot in de perfectie uitge voerd (vaak: ten tonele gevoerd). Zo, dat is dan dat! Even een vluchtige blik in de achteruitkijkspiegel en zij spiegel alles oké? Wacht, eerst een correctie van de stropdas! Bij da mes het stiftje, donsje en kammetje. Ja, en dan hoep boem! Daar ligt er weer één! Een brommer, zo par- dops tegen uw portier gereden. Ook stom! Ja van wie? Net die stropdas. Net dat donsje. Net die af leidingsmanoeuvre. Dat is het. Het kan ook een interessant gesprek met uvy medepassagiers geweest zijrt. Vult u maar aan. tleeft uw wagen een extra slotver- grendeling? Gebruik haar dan! Zij dwingt u tot bewust handelen. Zeifs als u het water in zoudt rijden; wat hopelijk nimmer zal geschieden. O ja, dat is waar ook. Weet u hoe u moet instappen? Altijd aan de voor zijde van de auto omlopen. Nooit een achterommetje maken! Al doende kunt u het aankomende verkeer in 't vizier houden. nu... beduidend goedkoper De «naasten onder U komen in deze aanbieding volledig aan hun trekken als wij deze prach tige 8 mm smalfilmcamera merk Pentaka Automatic gaan verkopeneen Duits fabrikaat met: volautomatische belichtings regeling, die uitschakelbaar is voor handbediening. enkelbeeld en terugtrans port, truc-mogelijkheden die een film een professioneel tintje geven. instelling voor kontinu:- fil men, nu ook zelf op de film. 'verstelbare filmgevoeligheid, van 12-21 din. de krachtige veermotor en het wereldberoemde jena Flektogon objektief 1.2 12.5 mm garanderen haarscherpe beelden. 1 jaar garantie. Een fantastische filmcamera die normaal voor f.265.-- ver kocht wordt, nu voor nog géén honderd gulden. 1 jaar garantie Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze camera ge schikt voor het goedkope dub- belacht smalfilmformaat, een Duits kwaliteits produkt Elke vrijdagavond tot 9 uur open - Ook maandagmorgen open Gitn tel. of schrift, best teuctt „De planologische verantwoording van het rapport 2000+, waarin men voorstelt havens en een kanaal in de Hoekse Waard te maken en Voorne Putten te zijner tijd ook te bestemmen als havengebied, roept nogal wat vragen op met betrekking tot het rapport zelf". Dit is de mening van Rijnmond-gecommitteerde P. F. Biersma, zelf inwoner van Rotterdam „en ook als burger zeer betrokken bij deze zaak". Hij doelt op de volgende zinsnede in het omstreden rapport: „Ontwikkelingen als waarover dit rapport handelt, gaan ver uit boven het belang van de gemeente Rotterdam. De vraag zou zelfs kunnen rijzen of vanuit het puur Rotterdamse standpunt, dat wil zeggen gericht op het welzijn van de inwoners van de gemeente Rotterdam, niet tot een andere stelling- name dan in dit rapport beschreven, dient te worden gekomen". De heer P. Th. Biersma: „Die vraag heeft men kennelijk niet willen beant woorden. Men heeft het van zich afgeschoven. Misschien omdat men aanvoelde wat het antwoord zou zijn". Rijnmond-gecommitteerde Biersma wil echter graag antwoord geven op die vraag. „Waarvoor zit een gemeentebestuur? Om het welzijn, om de welvaart (recreatie, vervoer, cultuur, werkgelegenheid) te dienen. Werkgelegenheid is er voor Rotterdam en omgeving voldoende. De gehele problematiek in het rapport 2000+ is echter van dien aard, dat het gemeentelijk havenbedrijf groeit naar de noodzakelijkheid van een nationale havenpolitiek". U bent klaar en we gaan huis waarts. Onderweg komen we de laat ste grootmacht in het stadsverkeer tegen: „De Schuinmarcheerders!". Dit ras heeft een typisch kenmerk. Zij planten zich namelijk zeer snel voort. Geen gaatje hoe klein ook of zij weten er raad mee! Nu zijn er altijd mensen onder ons, die beslist nimmer bereid zijn om een gaatje open te houden; laat staan om open te maken. Is er zo'n situatie, en er komt een tegenligger aanrijden; dan is Leiden in last. En dat 't lastig kan zijn, dat weten we allemaal. Zeker op de autosnelwegen. Laat leven wat leeft! Met andere woorden: maak ruim baan, want de harde klappen vallen vaak op de verkeerde plaats. En waarom juist niet op uw plaats. U bent ook een deelnemer! Altijd uw steentje bijdra gen ter bevordering van de Verkeers veiligheid! Wie zal zeggen, dat wij geen denkfout gemaakt hebben. In plaats van een schuinmarcheerder kan het net zo goed een geëmotio neerde zijn. En deze categorie is nog veel groter! Emoties De gemotioneerden. Volgens het woordenboek is een emotie een ge moedsbeweging. Zou alleen het ge moed door u bewogen worden; voor uit dan may jjit is overkomelijk. Doch het is zó beroerd, dat u als geëmotioneerd automibllst(e) niet alleen uw gemoed, doch ook uw rij vaardigheid en uw PK's In beweging brengt. Nog wel in een zeer gevaar lijke beweging! Wat is een emotie nog meer? Een boemerang! Als U geëmotioneerd spreekt, dan luistert de ander min of meer geëmotioneerd toe. Er is een wissel werking ontstaan. Als u in het ver keer een geëmotioneerde daad stelt, zal de ander min of meer een geëmotioneerde tegendaad stel len. De verkeersrepresaille is gebo ren! Voorbeeld (1 uit 1000) Voordat u dit gaat lezen, nestelt u zich eerst ontstpannen in uw comfor tabele fauteuil. In deze relax-pose leert u uzelf het beste kennen. U gaat aan zelfkennis doen. Uw ego gaat on der het mes. Herinnert u zich nog die kerel van gisteren? Wat een vent was dat! plompverloren van de rechterbaan en schiet als een raket vlak voor me langs naar links. Moet je weten, dat ik die vent net wilde passeren! Bijna raak. Ik toeter en toeter. Maar nee, hoor. Zelfs geen enkel ge baar van verontschuldiging. Ik pak 'm nog wel. Bij het passeren zal ik 'm even op mijn manier duidelijk aan z'n verstand brengen, dat-ie gek Zo gezegd zo gedaan. U gaat ge ëmotioneerd achter hem aan (maar al te vaak aangemoedigd door uw medepassagier(s), de jaknikkers, die met U meerijden). Edoch, de gek probeert u vóór te blijven! Er is niet alleen een wisselwerking ontstaan, nee, er is nog meer; er is een over eenkomst: er rijden nu twee gekken achter elkaar! Elk risico wórdt geno men. Risico's, die u nooit geriskeerd zoudt hebben, als u niet geëmotio neerd geworden zou zijn. U bent nu psychisch gestoord! U behoeft (nog) niet naar een in richting. U heeft alleen behoefte aan zelfbeheersing! Nog een voorbeeld. U gaat met kennissen in afzonder lijke auto's op stap. Het zaad is ge strooid. Het is zo'n heerlijk gevoel om Schrijf'es iemand Bel'es iemand Bezoek'es iemand Praat'es met iemand ...u weet zelf wel wie eenzaam is in als eerste op de afgesproken plaats van bestemming te zijn. Zo komen jullie nu pas? We zitten al aan de koffie! De tweede aangekomene reageert met: Ach, ik deed het kalm aan. Ik heb tijd zat! Hij vertelt er niet bij, dat hij al het mogelijke en onmogelij ke in het werk gesteld heeft om op z'n minst bij te blijven. Maar wat wil je? Een eendje moet het in snelheid altijd afleggen tegen een V.W. Zowel hij als u reden zonder meer geëmo tioneerd. Eindeloos kunnen we doorgaan met voorbeelden. Alle eindigen op dezelf de wijze. Eindigen eerst dan, als uw ego weer tot rust gekomen is (in let terlijke en figuurlijke zin bedoeld!). Wat heeft u bereikt? Niets! Niets! Niets! Daarom: werpt de boemerang nooit terug. Geen represailles! Blijft uw gemoed de baas. Laat 't niet met razende PK's in beroering komen. U dient hiermede voor de zoveelste maal de verkeersveiligheid. Dat is toch het doel waarnaar wij alten stre ven? Biersma: „Mag ik mijn mening zeggen? Ik ben een inwoner van Rot terdam. Ik geloof dat de heer Tho massen het wel eens heeft gezegd in dit geval alleen de regering kan overzien hoe er gehandeld moet wor den in 't belang van de gehele Neder landse bevolking. Een verweving van belangen kan tot onjuiste stellingna- me leiden." In dit geval spelen belangen van gemeente en land door elkaar. Biersma: „We kennen allemaal het Groene Boekje vaii het Samenwer- Onder het toeziend oog van de heer H. J. Rietbergen, gepensioneerd se nior chef-hofmeester van de Holland- Amerika Lijn, bakte vorige week vrijdagmiddag oud-commodore C. A. Kooyman van de HAL, die daarvoor speciaal van Terschelling was over gekomen, symbolisch een stukje wal visvlees. Hij deed dit bij de opening van het scheepvaartrestaurant Mo by Dick", dat is ondergebracht op de hoek van de Meent en de Oppert. De beide exploitanten van het restau rant, Ab van der Zijden en Roel Wie- douw ook eigenaars van ,,The Boomerang" en Uncle Charley" hebben door Amand Stock een inte rieur laten ontwerpen dat een ge slaagde relatie tot stand brengt met de schepen en scheepvaart. Het menu van het restaurant vermeldt een uitgebreid aantal visschotels. uw omgeving- PUBLIKATIE AANGEBODEN DOOR DIT BLAD IN SAMENWERKING MET DE STICHTING IDEËLE RECLAME SaSLS Inmiddels is bekend geworden wie de sprekers zullen zijn op de op 7 maart door Rotterdamse scholieren georganiseerde teach-in over Biafra Het zijn de Biafraan de heer Duru, hoofd van de Biafraanse Unie Nederland, de heer Her mans (P.P.It.) en mr. Imkamp (D '66). Een deskundige op het gebied van ontwikkelingshulp zal de gehele discussie in een wat breder vlak trekken Iedere spreker krijgt niet langer dan 1015 minuten het woord, zodat er ruim gelegenheid zal zijn tot het stellen van vragen. Ook de mensen van „Achter het Nieuws", die met hun films over Biafra komen, zullen aan de debatten deelnemen. Wat de mars, voorafgaande aan de teach-in betreft, de opzet is deze: de mars staat in het kader van de rechten voor de mens. ook in Biafra. Daar in Biafra zelfs het meest elementaire recht van de mens, die op het leven, op misdadig? wijze wordt vertrapt, wil de mars een teken van rouw zijn. Alle deelnemers worden daarom verzocht, te verschijnen in donkere of zwarte kle ding of met een brede rouwband om de rechterarm. De mars zal ongeveer een uur duren en tijdens het traject zal niet worden gesproken. De route loopt door het centrum van de stad. Er zullen borden en spandoeken worden meege dragen met opschriften als „Laat Biafra leven". „Na Auschwitz Biafra ..Helpt uw medemens", ..Stop Volkerenmoord". Ten einde in het donker de aandacht te trekken van het publiek, zullen fakkels worden meegedragen. Ver trekpunt: Laurensplaats, tijdstip: 18.45 uur. Na aankomst bij de zaal Odeon, Gouvernestraat, zal daar om 20.15 uur de teach-in beginnen. Iedereen is wel kom. Toegang gratis. Wat is het doel van deze mars en teach-in? Het comité „Jeugd voor Biafra" hoopt, dat het lot van de Biafranen iedereen zal beroeren, zodat men het niet meer neemt, dat in een zinloze oorlog een volk wordt afgeslacht. Hun appèl is al gehoord door scholieren in Twente, die ook al een keer op het Binnenhof, j oor Biafra hebben gedemonstreerd Zij komen op 7 maart in Rotterdam kijken, met de bedoeling het Rotterdamse voorbeeld zo spoedig mogeiyk te volgen. kingsorgaan Zuidwest-Nederland. Daarin staat dat Zuidwest-Nederland een taak krijgt. Spreiding van grond- intensieve bedrijven naar de Zuide lijke Delta zou er moeten plaatsvin den. Rotterdam krijgt zijn taak als ontvanger van diepstekende schepen. Het is een distributiecentrum van waar uit bijvoorbeeld met pijpleidin gen, de voordelen van de havenfunc tie kunnen worden uitgebuit. Uitbrei ding van de Maasvlakte zou men dan óók moeten bestuderen". Dit plan heeft men naast zich neergelegd door met 2000+ te komen. Biersma: „Maar het Groene Boek je bevat een betere basis dan dit plan. En het is in de debatten in de Tweede Kamer al duidelijk geworden dat regering en parlement ook die mening zijn toegedaan." Duur wonen Volgens de Rijnmond-gecommit teerde is de opdracht, die aan het rapport 2000+ ten grondslag ligt oor spronkelijk een onderzoek geweest welke terreinen voor secundaire in dustrieën in aanmerking kwamen. Nu heeft men verteld hoe in de Noorde lijke Delta primaire industrieën kun nen komen. Men gaat uit van de voor delen, die men heeft doordat er bij Rotterdam al een groot industriege bied ligt en men ook een groot woon gebied heeft. Dat geeft voor nieuwe investeringen van industrie een goed rendement. De heer Biersma stelt daar echter tegenover, dat alle voorzieningen die men voor het bijbehorend woonge bied moet treffen duur worden. „Dit gaat de overheid zeer veel kosten. Als ik even verder ga in mijn fantasie en ik zie die stad op Goeree-Overflakkee. die helemaal gebouwd moet worden, van waaruit alleen voor de spitsuren een rendabel openbaar vervoer kan zijn naar het werkgebied, waar nog wegen, bruggen enz. moeten worden aangelegd, dan zie ik zeer grote kos ten alleen terwille van de industrie. Uit het laatste nummer van Econo- misch-Statistische Berichten zien we dat landelijk bekeken het to taalrendement van de investeringen daalt door het agglomeratie-effect, dat door Rotterdam als voordeel wordt aangevoerd." Op het ogenblik is het Openbaar Cen traal Planbureau is er door de rege ring op gezet. Zo'n snelle uitbreiding van industrie betekent achteruitlo pen op het gebied van leefomstandig heden. Men is nu in het Waterweg gebied al achter, stelt de heer Biers ma, op het gebied van woningbouw, recreatie, oeververbindingen, sport accommodatie en wegenbouw. Laat staan als men dan nóg eens de in dustrie bevordert. „We zijn bijvoorbeeld ook nog lang niet klaar met de milieu-hygiëne. Lucht-, waterverontreiniging en la waai zijn er nog altijd. We lopen al tijd in dit gebied de kans van het ontsnappen van gassen en het ontplof fen van stoffen. Die achterstand die we dus al hebben heeft een wrange bijsmaak." Slechte naam Rijnmond-gecommitteerde Biersma de Tweede Kamer. De gemeenteraad moet er over spreken en al zouden die „ja" zeggen, wat ik niet hoop, dan moeten over het plan-Hoekse j Waard nog Provinciale Staten van Zuid-Holland beslissen en over het Rijnmondgebied het Openbaar Li chaam Rijnmond. Maar is het niet zo, dat het Ha venbedrijf een zeker spel speelt door twee basisindustrieën een eind uit el kaar te vestigen en dan te verwach ten dat het tussenliggend gebied vol industrie komt? Dat is ze o.i. tot nu toe goed gelukt. Biersma: „Het tangeffect. U doelt op de huidige industrie bij Rotter dam en de vestiging van de Shell aan de Moerdijk? Daartussen ligt inder daad de Hoekse Waard. Moerdijk is uiteraard welbewust gekozen. Deze gang van zaken doet je nog eens den ken aan het ontwerp streekplan Voor ne en Putten van Gedeputeerde Sta ten. Daarin was een industrieterrein gepland ten zuiden van Zuidland. Provinciale Staten wezen dit af uit vrees voor het „tangeffect", waarbij het tussenliggende gebied ook ge ïndustrialiseerd zou worden." En wanneer er ondanks alle voorspellingen een térufjgang in de conjunctuur komt en men weer met1 het plan 2000+ komt? De heer P. Th. Biersma: „Wan neer er een teruggang komt, weet ik het niet. Maar zelfs dan moet de re gering blijven streven om de Zuide lijke Delta, Delfzijl en Amsterdam voorrang te geven." nu... beduidend goedkoper Ook in het komende voorjaars seizoen blijven ze het meest gedragen, deze bijzonder spor tieve vlotte kniekousen, nu als aantrekkelijke voorseizoen En die „wrange bijsmaak" is aan wijsbaar. Uit het noorden en oosten komen de werklozen niet toesnellen om lekker in Rotterdam te gaan be ginnen. De heer Biersma schat de vraag naar werkkrachten in het Rijn mondgebied nu op 50.000 werknemers. Wanneer er geen plan 2000+ wordt uitgevoerd, zal dit zeer belangrijk stijgen. Hoe komt het dat het Rijnmond gebied zo'n slechte naam heeft? Biersma: „Vermoedelijk omdat on ze welzijnsvoorzieningen niet op peil gebracht zijn. En als je dat weet, is een van de consequenties dat je de groene long, die Voorne-Putten thans is, behoudt. Want daar kun je aan trekkelijke woonmilieus scheppen. En dat is óók een groot belang voor de industrie." Gelooft u dat het plan 2000+ geen werkelijkheid wordt? Biersma: „Ik geloof niet dat het veel kans maakt. Dat bleek wel in Antron en mousse nylon meis jes kniekousen, een grote per tij modieuze kousen in een enorm assortiment dessins en kleuren. Vlotte, hippe kousen, in alle courante maten, nu voor een bijna onmogelijke prijs. antron en nylon kniekousen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze meisjes knie kousen van het gemakkelijk schoon te houden antron en mousse nylon kniekousen, in alle courante maten en vele vlotte voorjaarskleuren (ook wit Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook.maandagmorgen opan Giin tal, of schrift bast.

De Havenloods | 1969 | | pagina 13